Automatische transmissie TECH I WAS IN FRANKFUR T Over 14 dagen Een uitgebreid verslag van de IAA in Frankfurt onder het motto 'de auto, partner voor iedereen' met foto's van de nieuwste modellen. Daarnaast korte rij-impressies van Duitse automerken en modellen, die op de Hockcnheimring bereden konden worden Autoselekt en al weer het negende nummer is verschenen, biedt de lezer een verscheidenheid aan interessante verhalen. De historie van de Porsche RS, een zeer snelle sportwagen, die in 1952 in ontwikkeling kwam. Motor voor de achteras en met vier boven liggende nokkenassen. Met deze RS voorzien van de snelle motor, won Porsche vele wedstrijden. De ontwik keling ging verder en de successen stapelden zich up. De test in Autose lekt gaat ditmaal over de nieuwe BMW 5281. De kop 'Perfectie komt uit Beie ren' geeft al duidelijk de kwaliteiten van de auto weer. Dan was hoofdre dacteur Wim Oude Weernik in Enge land op bezoek bij Lagonda, in feite is dit Aston Martin, en verhaalt het ont staan van de nieuwe Lagonda, waar mede hij tevens enkele uren reed om te ervaren waartoe deze unieke en perfect afgestemde auto in staat is. Natuurlijk staat er nog veel meer in dit nummer. Het Automobiel brengt ook weer het nodige autonieuws maar dan uit vroegere jaren. De Austin Seven, die in oktober 1951 gepresenteerd werd, was de eerste Austin met een zelfdra gende carrosserie. Hans Hugenholtz praat over z'n eerste eigen auto, een De Ballot 2LTS. Klassiek racewerk op Zolder vertelt het nodige over de inte ressante oldtimer-races die daar ver reden werden. Erg uitgebreid is altijd de evenementen-kalender. Die wordt ook steeds uitgebreider aangezien het aantal evenementen eerder toeneemt dan afneemt. Dat is een gelukkig teken voor deze door meer en meer mensen beoefende hobby. Het september nummer van Tho roughbred Classic Cars geeft veel informatie over Jaguar. Meerdere ar tikelen zijn er aan gewijd en de gete kende in kleur gedrukte middenplaat met meerdere typen Jaguars en Sir William Lyons als de man achter het merk Jaguar. Verhalen over restaura tie, onderdelen die leverbaar zijn, etc. De aanbiedingen in auto's, onderde len, tijdschriften, verschenen boeken e.d. vullen vele pagina's van dit uitste kende tijdschrift. Datsnn wordt Op 25, 26 en 27 september organiseert het Autotron in Drunen Europa's grootste ruilmarkt voor antieke auto mobielen en onderdelen. Deze sfeervolle markt wordt gehouden in de gebouwen van het Autotron en m het veilingcomplex van de gemeente Drunen. Een gratis bus dienst zorgt voor de noodzakelijke verbinding tussen de Veiling en het Autotron. Geïnteresseerden kunnen een keuze maken uit meer dan 300 oldtimers en 200 stands, waar onderdelen worden aangeboden. Aan de bezoekers wordt een catalogus terstrekt waar de auto's en de onderdelenstands zijn gerangschikt naar merk en naar type onderdeel. Op deze wijze is het mogelijk om de juiste weg te vinden in de veelheid van koper, claxons, pakkingen en carburateurs De openingstijden van de markt zijn op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 september van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijzen zijn: f 10.- per persoon voor volwassenen, f. 5,- per persoon voor kinderen tot en met 13 jaar. Enropeser Vooral de Laurel kunnen we deze twee woorden in de aanhef toedichten. Hebben en hadden de Japanse auto's in een aantal gevallen wat (veel) weg van Amerikaanse invloeden, specifiek m.b.t. de aankleding, dat is toch in belangrijke mate aan het verdwijnen. Zowel de Amerikaanse als de Europese markt zijn belangrijke afzetgebieden voor de Japanse auto-giganten. De Japanners wordt het er niet gemakkelijker op gemaakt. Hun prijzen stijgen en het is niet meer zo dat en in dit geval noemen we dan maar de Laurel, de zescilinder uit Japan rond de 20 mile kost en een vergelijkbare Europese auto een niet gering aantal duizen- den meer. De Laurels werden ook duurder en de 2.4 liter zescilinder met vijfbak staat nu al geprijsd voor net onder de dertig mille. Een wijziging die zich over de gehele linie voordoet. Het werd altijd afgedaan met de koersstijging van de Japanse munt, de Yen. Meerdere keren was dat ook de boosdoener, maar nu komt het voornamelijk voort uit het feit dat de Japanse fabrieken de prijzen verhogen om met het prijsniveau van de Europese auto in evenwicht te komen. Autovisie's hoofdredacteur Nico de Jong wijdde daar recen telijk een uitgebreid artikel aan en deed uit de doeken hoe het nu wel precies lag. En dat schre ven we enkele regels hiervoor al. Maar nu de Datsun Laurel. We reden de versie met automati sche bak. De 6-cilinder motor heeft een inhoud van 2393 cc en levert 83 KW of 113 Din. pk. De prestaties zijn zeer behoorlijk. Van 0 tot 100 in ca. 13 sec. Om tot 120 km, te komen waren nog eens 7 sec. nodig. Geen opmer kelijke tijden, maar ook geen slechte. Het verbruik was uiter aard afhankelijk van de rijstijl. Bij constant 100 rijdend was 1 op 11.5 12 haalbaar. Bij 120 km. snelheid steeg het verbruik naar ruim 1 op 9. De Laurel neemt genoegen met normale benzine en Datsun Nederland liet weten dat de Laurel voor ombouw op LPG uitstekend ge schikt is. De motor heeft één bovenlig gende nokkenas en de krukas heeft zeven hoofdlagers. Een uitermate robuust gecon strueerde motor, die al jaren z'n betrouwbaarheid heeft bewe zen. De benzinetank heeft een inhoud van 65 liter en daarmede kan een behoorlijke afstand af gelegd worden. De automati sche bak schakelde goed, waar bij we wel vonden dat bij het minst of geringste aanraken van het gaspedaal de automaat naar een lagere overbrenging terugschakelde. Dat heeft voor flot accelereren z'n voordeel, anderzijds gaf het een wat ner veuze indruk. Naast de auto maat levert Datsun voor de Laurel een vijfbak. Kort reden we ook deze versie en dan is een vergelijk zo goed te maken. Persoonlijk prefereren we altijd nog" een geschakelde bak, al hoewel we ons heel best kunnen voorstellen dat een automaat door velen gewaardeerd en steeds meer gekocht wordt. Het maakt het rijden wel gemakke lijker, maar er niet sportiever op. De wielophanging van de Laurel bestaat voor uit Mc. Pherson veerpoten en achter uit een starre as. De achteras zit goed gelokaliseerd aan de zelfd ragende vloer d.m.v. reactiear- men. Bij rustig rijden is het een probleemloze fijne auto. Bij een sportiever rijgedrag met duide lijk snel bochtenwerk is de Lau rel vrij gauw aan een overstuurd wegkarakter toe. Maar de gehele auto in ogen schouw genomen is het meer een reiswagen dan een voiture met sport-allures. Daar wordt niets negatiefs mee bedoeld, want de Laurel tendeert ook niet anders te zijn. De koerssta- biliteit was goed en dat gold eveneens voor de zijwindgevoe ligheid, die minimaal van in vloed was. Het besturen wordt geholpen door een bekrachti ging, waarbij het wegcontact Een automatische transmissie is in de lagere prijsregionen moeilijk te vinden. Toch bestaat er een onmis kenbare behoefte aan automaten in die sector. Daaraan wordt nu tegemoet gekomen door de Cha rade Daimatic. Over de Internationale Ausstel- lung schreven we 14 dagen geleden al het nodige. Dertig jaar geleden vond de eerste na-oorlogse IAA in Frankfurt plaats en deze grote stad heeft nadien elke twee jaar de tentoonstelling binnen haar gren zen gehad. Geweldig uitgebreid werden de hallen en het immense tentoonstel lingsterrein staat ook dit keer weer vol met alles wat op 4 wielen voort beweegt, incl. toebehoren en acces soires. Dat Opel er de nieuwe Ascona toont lieten we U al weten. Maar dat we hier nog weer met enkele regels op Opel terugkomen komt, omdat de fabriek ons pal voor de opening een foto met gegevens toe stuurde van een ontwerpstudie, de Tech 1. Het is een stroomlijnont- werp, waarbij gebruik gemaakt werd van een aantal Opel Kadett componepten, waaronder de dwarsgeplaatste motor met voor wielaandrijving. Opel heeft bewust voor dit concept gekozen. Het doel was niet in de eerste plaats een utopische luchtweerstandswaarde te bereiken, maar onderzoek resul taten te verkrijgen die bruikbaar zijn voor de serieproduktie van de nabije toekomst. Op de IAA staat een Opel Kadett Corsa, bestemd voor kopers die waarde hechten aan zowel sportivi teit als elegance. Een glazen kan- teldak, aanvullende instrumenten en een sportstuurwiel, daarbij nog goudkleurige accenten op het koetswerk en velgen met speciale banden. In samenwerking met de glasfabrikant Sekurit ontwikkelde Opel een vierlagen voorruit. De ex tra binnenlaag vermindert de kans op letsel bij verkeersongelukken. Verder toont Opel een dieselmotor met turbo oplading en een diesel aggregaat dat door middel van drukgolven opgeladen wordt. De Peugeot 104-serie heeft eer „face-lift" ondergaan. De voorkant met de nieuwe grill en koplamper springt het meest in het oog, maai ook de achterkant kreeg enkele wijzigingen. De 3-deurs ZL en de 5-deurs GL zijn nu tevens leverbaai met een zuinige, zwaardere motoi van 1124 cm3. Drie andere uitvoer ingen van de 104, te weten de 3-deurs ZL en de 5-deurs SR en S, zijn standaard uitgerust met eer 5-versnellingsbak. De 104 GR be schikt over een brandstofverbruik- sindicator, gemonteerd in het dashboard. Alle modellen werden voorzien van zwarte bumpers, nieuwe velgen met zwarte naafdop en o.m. ook nog een waarschu wingslampje voor het koelvloeis- tofniveau. De Dai(hatsu-auto)matic ken merkt zich door zijn eenvoud in constructie: een koppelomvormer en één planetair tandwielstelsel. Het bijzondere zit hem in de koppe lomvormer welke een zeer breed koppelomvormingsgebied bezit. Dit stelt de bestuurder in staat om zonder te schakelen van stilstand tot topsnelheid te accelereren, waarbij de „overschakelschok" ef fecten van conventionele automa ten achterwege blijven. Daarnaast biedt de toepassing van een planetair tandwielstelsel de bestuurder demogelijkheid om een extra lage versnelling te gebruiken voor een eventueel gewenste snelle acceleratie tot zo'n 70 kilometer per uur. Daartoe dient de keuze- handel in de „low" positie ge plaatst te worden. Rijden met de Charade Daimatic is automatisch rijden, het enige ver schil met bestaande automaten is I z'n geringe meerprijs; daar waar dit meestal zo'n f 1.500.- tot f2.000.- bedraagt, kent Daihatsu een meer prijs van slechts f 1.000.-. bak, resp. de pook van de vijf- bak. Een radio en een apart ge monteerde cassettespeler ont braken niet en de regeling voor ventilatie en verwarming is goed instelbaar. De voorsteel van de bestuurder is in de hoogte verstelbaar en de electrisch bedienbare zijruiten kunnen vanaf het linkerportier bediend worden. Eén knop is ervoor om de deurruit naast de bestuurder zonder stagnatie omhoog te krijgen. Het koffer deksel en de benzinetankdop- vergrendeling zijn vanaf de stoel bedienbaar. De koffer ruimte is royaal van afmetingen en het reservewiel is aan de rechterkant staand onder een hoes opgeborgen. Voor en ach ter rolgordels met zelfs in het midden van de achterbank nog een heupgordel voor de „vijfde" passagier. Een gelaagde voor ruit is standaard, verder zijn alle ruiten van getint glas. Zo te zien een heel complete auto met goede rij-eigenschappen. We zeiden het al in het begin: Waren de Japanse auto's vooral vanwege de prijs en de com pleetheid zo gewilde objecten, nu is dit zich aan het wijzigen. Wanneer de Europese en de Ja panse auto qua prijs op onge veer hetzelfde niveau liggen, dan kan geen Europese auto industrie bij de resp. regeringen meer aandringen op het beper ken van de import. Dan worden de overwegingen van de kopers door andere facetten beïnvloed. En dat kunnen er heel wat zijn. Toch zal de auto uit het land van de rijzende zon een ge vraagd object blijven want in de loop van de ruim 17 jaar dat de auto's daar vandaan komen hebben ze zich een vaste plaats weten te veroveren. Voor de goede orde vermelden we nog even de prijs voor de uitvoering met automaat f. 31.950.- (de 5-bak versie kost f. 29.950.-) De afleveringskosten bedragen f. 365.- De zesde kalender-poster van Vredestein Autobanden is uit. Dit keer een Talbot T120 uit het jaar 1936. Gedrukt in fraaie kleuren op prachtig papier. Vredestein legt veel eer in met deze kalenders, die zeer gewild zijn bij o.m. de verzamelaars. In deze serie verschenen o.a. al een Bugatti, een Cord, en een Alfa Romeo. Onderwerpen voor deze kalender in de sfeer van de 'old timer' zijn er ruim voorhanden. V/elke men zal nemen is uiter- j aard geen gemakkelijke keus. De Talbot heeft als kalendarium de maanden oktober, november en I december wat gevoelloos aandeed. Het stuurwiel is in de hoogte ver stelbaar en dat maakt de stuur-zitpositieve voor iedere berijder optimaal instelbaar. De remmen waren uitstekend voor hun taak berekend. De schijf remmen voor zijn voorzien van geventileerde schijven, waar door de wrij vingswarmte sneller afgevoerd kan owrden. Achter tegenwoordig. Wat schuin aflo pend naar de koplampen toe en een lage motorkaplijn, waar door het uitzicht op de weg uit stekend is. Een groot glasop pervlak rondom waarborgt een goed zicht. De forse achterlich ten en de dito bumpers die ver om de spatborden heenreiken accentueren de achter- en de zijkanten. Dat de brede kunst trommels en uiteraard is het gehele systeem bekrachtigd. De bekrachtiging werkte optimaal en met de voet op het pedaal voelde men goed wat de rem men deden. Het uiterlijk heeft heel veel weg van een Opel Senator. Duidelijk is ook dat de Duitse 6-cilinders als maatstaf gediend hebben voor de nieuwe Laurel. Een Eu ropese carrosserie met een gun stiger luchtweerstand dan de oude Laurel. Nu dat is zeker gelukt. De lijnen zijn strak en liet voorfront is als zo vele auto's stofstrook langs de portieren niet alleen een optisch carrosse riedetail is, maar ook voor de bescherming dient, is duidelijk. Het interieur is tot in details uitstekend verzorgd. Het over zichtelijke dashboard geeft ruime informatie. De zit achter het stuur is uitstekend, de stoe len geven behoorlijk houvast en de licht getinte bekleding, vooral de vloerbedekking kan gauw wat smoezelig worden. Al les zit goed onder handbereik, dat. geldt ook voor de keuze- handle van de automatische

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13