Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen I® Van het erf der kerk mm imm Suikerzieken doen boekje open bewnst kopen Geslaagd kennismakingskamp "Gaarden-Noordenbarg'5 SCHAAKSEIZOEN IS BEGONNEN UTTQMSTT J.Z. BALTES Hengelsportvereniging ,De Rietvoorn Holten- Markelo' Bejaardenvakantieweek; 31 augustus 5 september begint HOLTENS NIEUWSBLAD volleybalver. holten Laat Uw auto tijdig voor de winter nakijken, bij het vertrouwde adres: Exce/cior E 5 tegen Holten E 3 i 17 SEPTEMBER 1981 -PAG. 11 e leerlingen van de eerste klas van de Lagere Agrarische chool (L^A.S.) „De Gaarden" en an de Huishoud- en Nijverheids- chool „De Noordenbarg" benut- >n maandag 7 en dinsdag 8 sep- >mber j.l. .om via allerlei spelen n opdrachten elkaar beter te le en kennen. (aandagmorgen vertrokken ze per ets richting de schone dreven van e Holterberg, alwaar ze genoten een fietstocht, welke hen oerde langs de meest onbekende ilaatsen. Via omwegen bereikten e tegen de middag het troephuis an de Waardenborchgroep Scou- Ing Holten in de Beuseberg. De deale weersomstandigheden stel en de leiding in staat de leerlingen le maaltijden in de openlucht te aten nuttigen ook al moest een takeling dan wel een stofwolk op fle koop toe nemen. De namiddag ptond in het teken van sport en ?el. Eerst moesten de nieuwko mers aan de hand van allerhande atuurmateriaal iets uitbeelden at iets te maken had met het begrip „dorp". Dit was niet tegen dovemansoren gezegd, want er ver azen complete dorpen. )e spelen gingen „gelukkig" gep- met veel water, hetgeen mees- geschiedde onder grote hilari teit. De hierop volgende „Bonte avond" varieerde van een vrolijke parodie op het schoolleven tot en met een heus optreden van de Dolly Dots, onder luid gejuich van de jongelui. De avond, inmiddels nacht, werd besloten met een ge- luidenspel, diep in het bos en dat sprak een enkeling toch niet zo erg aan, want de verschillende groepen bleven opvallend dicht bij elkaar, al kruipend en sluipend en vallend over boomstronken en takken. De nacht was zeer kort, want in alle vroegte hadden de meisjes een zware kussenaanval van de heren ridders te verduren. Toen de strijd was gestreden keerde de rust weer en bleef het een paar uurtjes rustig. Na het ontbijt volgde een speur tocht met opdrachten, waarbij de jongelui opnieuw de natuur in trokken en na vele uren dolen kwam een ieder moe maar hoogst voldaan terug bij het huis van de padvinders. In de middag klonk het vertreksein en dat speet zowel de leerlingen als de leerkrachten, want het was in een woord een fantastisch kamp. De volleybalvereniging „Minto ne tte is aan het seizoen 1981-82 begonnen. Na een zomerpauze van 7 weken zijn de meeste leden weer op de training verschenen. U vraagt zich misschien af: wat betekenen de letters C.P.B.? Wel, dat zullen we u vertellen en ook wat de C.P.B. doet en waar u er meer over te weten kunt komen (want dat wilt u zeker) C.P.B. is Christelijke plattelandsvrouwen Bond met als doelstelling: Werkzaam te zijn in het belang van bewustwording, vorming en ontwikkeling en welzijn op het terrein van gezin, arbeidssituatie en samenleving. De C.P.B. is een landelijke organisatie, onderverdeeld in gewesten en afdelingen. Zo'n afdeling zullen we eens nader onder de loupe nemen. Gewoonlijk één keer per maand komt de groep bij elkaar. Een veelheid van onderwer pen, betrekking hebbend op gezin en maatschappij, komt aan de orde. Daarnaast ontspannen bezig zijn. De onderwerpen worden gewoonlijk door de groep zelfbepaald. Wanner u lid bent, kunt u zelf meedenken en meebeslissen. De kracht van deze bond is juist als vrouwen van allerlei kerkelijke richtingen en maatschappelijke standen één te zijn, samen als Christelijke Plattelandsvrouwen, Gods Woord als richtsnoer te han teren op elk terrein van het leven. Wat de landelijke en provinciale aktiviteiten betreft, noemen we de studieweekends en studiedagen voor de vrouw, die naast haar gezin en/of werkkring haar kennis wil verbreden. tieve sfeer, waar niet de prestatie voorop staat maar waar het spor tieve element de boventoon voert. Deze afdelingen hebben de laatste jaren een ledenstop gekend; maar De aankoop naar de competitie door enkele mutaties is het voor dit start wordt dit jaar weer intensief seizoen niet meer nodig. Wij willen gebruikt om de teams zo snel moge- iedere volwassene in Holten er dan lijk weer in het spelritme te laten komen. In deze periode wordt er ook op wijzen dat Mintonette weer plaats heeft voor u. Komt u eens door de meeste teams 2 3 maal per een avondje meedoen. U verplicht week getraind. Deze trainingen zul len in het laatste stadium van de voorbereiding gevolgd worden door een aantal oefenwedstrijden. Mintonette gaat dit jaar met 20 teams deelnemen aan de competi- u de eerste trainingen tot niets. Om het volleybal verder te stimuleren houdt de vereniging een paar keer per jaar een recreanten-toumooi. Dit zijn vrijdagavonden waarvoor willekeurige teams in kunnen tie. Dit aantal is nog niet eerder zo schrijven met straat, buurt of be groot geweest zodat het volleybal drijfsteams. Op 2 oktober vindt er in Holten zich in een stijgende be- wederom zo'n toumooi plaats (zie advertentie elders in dit blad). De meeste trainingen van de Minto nette teams en recreanten vinden Conclusie: Ja. C.P.B. wendt u zich dan tot het bestuur van onze afde ling, Mevr. C. H. v. Iperen- Esseboom, Schoutenstraat 50, Holten. Telefoon 21 26 (Presidente) of mevr. M. Wamelink-Kempkes, Houtweg 18, Holten. Telefoon: 20 04 (Secretaresse). Denkt u er nog eens over na of informeer eens bij iemand die wel lid is. U bent van harte welkom wanneer u op één van de avonden aanwezig wilt zijn als proef. Ons jaarprogramma ziet er als volgt uit; Donderdag 24 september: Ds. J. Zijlstra uit Vorden opent het sei zoen met: „Een sleutel tot het boek Openbaring". Donderdag 22 oktober: Mevr. K. Rotstein-v.d. Brink uit Zalk, zal ons iets vertellen over kruiden van vroeger en nu en hoe ze te gebrui ken. Donderdag 19 november: Bloe menmagazijn „Marjo" zet ons o.a. aan het werk met bloemen. Donderdag 17 december: Kerst feestviering. Donderdag 28 januari: Jaarverga dering. Donderdag 25 februari: De plaats van de bejaarde in de samenle ving", over dit onderwerp, komt vertellen de Heer G. J. Nab uit Nij verdal. De heer Nab is zelf een 65 plusser, dus een man met ervaring i.v.m het onderwerp. Donderdag 25 maart: De heer J. P. Zeilstra uit Apeldoorn, verzorgt voor ons een lezing over Grafologie. Grafologie is een wetenschap, die tot doel heeft na grondige studie iemands karakter te bepalen uit handschrift. Donderdag 22 april Mevrouw Cou- Uiteindelijk kon Van Beek mate- Vorige week is de interne kompeti tie van de Holtense schaakclub weer begonnen met 21 deelnemers. Na een afwezigheid van enige jaren kwam Bertus van Beek weer terug, terwijl uit Bathmen een talentvolle jeugdspeler naar Holten over kwam, namelijk Martijn Hage. Ook Gervedink Nijhuis is weer van de partij, terwijl Beijer dit jaar moet afzien van de interne kompetitie om studieredenen. Voor de kompe titie wordt hetzelfde systeem ge bruikt als in het vorig seizoen, om dat het toen goed vevallen is. De eindranglijst van toen werd nu de beginranglijst, waardoor er in de eerste ronde uitsluitend partijen tussen gelijkwaardige tegenstan ders op het programma stonden. Er waren daarom veel spannende par tijen te zien. Clubkampioen Van der Knaap kwam goed uit de ope ning tegen Scheperman en zette deze onder druk. Een plotselinge blunder maakte echter een abrupt einde aan de partij in het voordeel van Scheperman. Middelink kreeg het met wit tegen Rietman zwaar te verduren en kwam daarbij ook nog in grote tijdnood. Rietman ver zuimde echter zijn kans te grijpen en kwam door slordig spel zelfs een kwaliteit achter, wat hem later de partij kostte. Gervedink Nijhuis kwam goed uit de startblokken tegen Dinant van Beek, maar ook hij beging een on nauwkeurigheid die hem een stuk kostte. De stelling was echter zo danig dat Van Beek om taktische redenen remise moest aanvaarden. Henk van Beek zette Eijzinga zwaar onder druk, maar deze kon zich goed verdedigen, tot tenslotte Van Beek de juiste manier om aan te vallen vond. Dit leverde hem een stuk winst, hetgeen bij uitspelen van de afgebroken partij waar schijnlijk voldoende zal zijn voor winst. Koelemaij werd door Van Lindenberg in het middenspel langzaam in de verdruking ge speeld en moest later na het weg geven van een stuk opgeven. Wim van Oijen en Roele speelden een partij met wisselende kansen en besloten in het eindspel tot remise. Martijn Hage en Bertus van Beek hielden elkaar lang in evenwicht. sin uit Twello, die ons destijds ver teld heeft uit het boek „Bittere Wijn" van Willi Corsari, zal deze avond over de „Danseres zonder benen" - vertellen. Dit boek werd geschreven door Clara Asscher- Pinkhof. Al met al dachten wij een pro gramma met veel variatie. Voor elk wat wils! De avonden worden ge houden in het Gereformeerd Ker kelijk Centrum „De Kandelaar". Aanvang 20.00 uur precies. Graag tot ziens! C.P.B. afd. Holten riaal winnen, maar hij kwam in vreselijke tijdnood. Hage kon daardoor terugslaan en een stuk voorkomen. Na de tijdkontrole bleek Van Beek nog precies één seconde over te hebben. In de afge broken stelling heeft Hage goede winstkansen. Ten Brinke kreeg Van Calcar in een omklemming, maar de voorzitter kon zich daar, ten koste van een pion, uitworstelen. In het eindspel brak hem die minpion wel op, want Ten Brinke kon zijn pluspion mooit tot winst omzetten. Schipper en langstelling mag verheugen de Vereniging heeft 4 senioren dames teams, 3 heren teams, 2 jongens jeugdteams, 6 meisjes jeugdteams plaats op de dinsdagmiddag en en nog 5 miniteams. Tot deze laat ste behoren zowel jongens als meis jes teams in de leeftijd van 8 t/m 11 avond in de Sporthal aan de Kei- zersweg. 16.15-17.15 Mini's jongens en meis- jaar. De senioren spelen hun uiteen jes 8 t/m 11 jaar; 17.15-18.30 Jon- thuiswedstrijden op de vrijdaga vond. De jeugd speelt eveneens alle thuiswedstrijden op de vrijdag, terwijl er zo nu en dan een uitwed strijd volgt op de zaterdag. Tens lotte de mini's deze spelen hun ren thuis-en uitwedstrijden op de za terdagmorgen. gens en meisjes 12 t/m 13 jaar; 18.30-19.30 Jongens en meisjes 14 t/m 18 jaar; 19.30-21.00 Dames re creanten en dames comp. teams; 21.00-22.30 Heren recreanten en he- comp. teams Degene die wil volleyballen, is op Buiten het competie-gebeuren deze uren welkom in de sporthal, heeft de vereniging ook nog een Vergeet vooral uw kleren niet. Wilt recreantenafdeling. Deze dames en u verder inlichtingen: H. Scholten, heren volleyballen in een recrea- Ab Jansenstraat 6 tel. 24 20. CORKET KURKVLOEREN Deventerweg 5, Bathmen, tel. 05704-1652 Toyota-verkoop en service, tevens ver koop alle merken nieuw en het adres voor een betrouwbare occasion Hervormde delegatie terugge keerd uit Indonesië Op zaterdag 29 augustus zijn de vier delegatieleden van de her vormde classis Hengelo uit Indo nesië in Nederland teruggekeerd na een bezoek van zes weken aan de Evangelisch Christelijke Kerk van Minahassa. De vier delegatieleden, mevr. A.M. van Beek-Boenderma ker, scriba van een wijkkerkeraad in Enschede, mevr. M. van Deur- sen-Postma, predikantsvrouw uit Haaksbergen, ds. H. van Vreeswijk, predikant in Vriezenveen en de heer B. Zigterman, ouderling en kerkvisitator in Almelo, hebben in Indonesië kennisgemaakt met het kerkelijke leven daar. Het bezoek aan Indonesië maakte deel uit van een uitwisselingsprogramma van de Nederlandse Hervormde Kerk. de Protestants Christelijke Kerk van Bali en de Evangelisch Christe lijke Kerk van Minahassa. Vorig jaar verbleven vier afgevaardigden van Bali en vier afgevaardigden van de Minahassa zes weken in Nederland. De gasten van Bali werden ondergebracht in gastge zinnen in de classis Hoorn, de gas ten van Minahassa in gastgezinnen in de classis Hengelo. Gedurende zes weken hebben zij intensief meegeleefd met de gemeenten waar -zij waren ondergebracht, om zo een beeld te krijgen van het hervormde kerkelijke leven in Ne derland. Dit jaar was het de beurt van afgevaardigden uit de classis Hengelo om een bezoek te brengen aan de Minahassa. Volgend jaar Gingen wij verleden jaar naar Luxemburg, deze keer stond een Moezeltocht op het program. Dat was een goede keus want de reis was vol afwisseling. Eerst de heenreis, door ons toch ook mooie eigen land en daarna door de prachtige Eifel naar ons einddoel: TreislKarden. Verder waren er iedere dag mooie tochten o.a. naar Daun met z'n verschillende Maarede Hundsrück Höhestrasse; een bezoek aan één van de halfedelstenen-slijperijen en -winkels, die talloos aanwezig zijn in Idar-Oberstein en omgeving. Zelfs een boottocht op de Rijn ontbrak niet en dat alles met prachtig weer. Wij zijn het reiskomitee en allen, die hebben meegewerkt om deze vakantie te doen slagen, dan ook zeer dankbaar, Dit geldt in het bijzonder de heer en mevrouw Schmets, respec tievelijk onze onvolprezen chauffeur en onze reisleidster, die ons zowel overdag als 's avonds onvermoeibaar bezig hielden en tevens behulpzaam waren. In het laatste had ook mej. Beltman, afgestaan door de Diessenplas, haar aan deel. Terug ging het door het mooie Ahrdal weer op huis aan en was er in Laren een gezellig afscheidsdiner. Iedereen was 7neer voldaan over al het moois, dat ive gezien en ge?ioten hebben en we hopen dan ook van harte, dat er volgend jaar iveer een kans is om zo'n besloten reisje te maken. W.T.K.- Ten Velde waren bijna de gehele avond bezig elkaar het leven zuur te maken op het schaakbord. Eerst won Ten Velde een stuk, later raakte hij dat weer kwijt. Het taaie volhouden van Schipper werd tens lotte beloond toen Ten Velde zich met zijn koning midden op het bord waagde en hij door een slordig heidje de keuze had tussen mat of damesverlies. De uitslagen waren: D. A. van der Knaap - J. E. Scheperman 0-1; J. W. Middelink - W. Rietman 1-0; E. J. Gervedink Nijhuis - D. van Beek 1/2-1/2; H. van Beek - P. Eijzinga afgebroken; M. Koelemaij - T. van Lindenberg 0-1; M. Hage - B. van Beek afgebroken; H. G. ten Brinke - J. G. M. van Calcar 1-0 W. van Oijen - J. C. Roele 1/2-1/2; J. Schip» per - J. ten Velde 1-0. Afgelopen zaterdag vierde de schaakvereniging Almelo haar vijf tigjarige bestaan. Er was onder an-" dere een viertallentoemooi, een tientallentoemooi en een simul; taanseance door Jan Timman. Bij de viertallen werden de Holtensé schakers in de sterkste groep eer ste, hetgeen een fraaie herinne ringstrofee opleverde. Aanstaande zaterdag gaat een vijftal naar Burgsteinfurt om Holten in het grote Euregiotoemooi te verte genwoordigen. zullen afgevaardigden van de clas sis Hoorn naar Bali gaan. De eerste week van hun verblijf verbleven de delegatieleden uit de classis Hengelo in de stad Menado. Deze eerste week werd besteed aan algemene informatie en bezoeken aan wijkgemeenten. In de tweede en derde week kregen de delegatie leden de gelegenheid rond te reizen en steden en dorpen te bezoeken. De vier delegatieleden hadden voor hun vertrek de taken verdeeld. Van Vreeswijk bestudeerde het func tioneren van de synode en de plaats en taak van kerkeraden en predi kanten. Mevr. Van Beek hield zich bezig met het vrijwilligerswerk, het diakonaat en de bejaarden- en zie kenzorg. Mevr. Van Deursen richtte haar aandacht op de positie van de vrouw in kerk en maat schappij, het gezinsleven, het con tact met de jeugd en de geloofso verdracht. De heer Zigterman tens lotte had als speciale taak te letten op de relatie moslims-christenen en de inrichting van het kerkelijk gebeuren. Direct na aankomst op Schiphol verklaarden de delegatieleden „als vorsten" te zijn ontvangen. Ook waren zij onder de indruk van de spontaniteit en hartelijkheid die zij ondervonden. De gastkerk werd door ds. Van Vreeswijk, die over igens verklaarde toch blij te zijn weer een Nederlandse kerkdienst te kunnen bijwonen, omschreven als „eerder een kerkeraadskerk dan een domineeskerk". In het eer ste evaluatierapport voor de sy node van de Evangelisch Christe lijke Kérk van Minahassa hebben de delegatieleden uiteengezet waarover men wel en niet enthou siast is in het Indonesische kerke lijke leven. Binnenkort zullen de delegatieleden een dergelijk rap port ook in Nederland laten ver schijnen. De voorbereidingstijd voor de reis is volgens de Neder landse delegatie te kort geweest. Vooral het feit dat men geen gele genheid heeft gehad iets van de taal te leren, ervoer men als een handicap. Het algemeen gevoelen van de delegatie is wel dat derge lijke reizen vaker moeten plaats- Dorst hebben als een woestijn' zo omschrijft de zesjarige Francesco Mulder in het zojuist verschenen boekje Hartekreten van Diabeten één van de symptomen van diab etes mellitus (suikerziekte), waar aan honderdduizenden Nederlan ders lijden. Hartekreten van Diab eten, met als ondertitel Honder dduizenden Nederlanders wachten op uw antwoord', bevat een bloem lezing van de overstelpende hoe veelheid reacties., die de Diabetes Vereniging Nederland DVN ont ving op haar oproep aan de leden om eens hun ervaringen als suiker patiënt op papier te zetten. Het boekje is gesponsord door Spruyt-Hillen te Vianen, een on derneming, die o.a. als leverancier van injectiemateriaal voor diab eten nauw betrokken is bij de pro blemen waarvoor suikerzieken da gelijks komen te staan. Over die problemen gaat dan ook dit boekje en vooral over het onbegrip en de vooroordelen van de buitenwereld, niet alleen van collega's op het werk, van medeleerlingen op school, van familieleden en vrien den, maar volgens de demissio naire Staatssecretaris van Volks gezondheid. Mr. E. Veder-Smit, in het voorwoord zelfs ook uit onver wachte hoeken zoals onderwijzend personeel en zelfs artsen. Zij noemt twee nadelen, die de diabeet on dervindt bij het leiden van een zo normaal mogelijk leven: de handi cap zelf èn de - vaak schrijnende - reacties uit de omgeving. Oppakken en meenemen! Hartekreten van Diabeten, dat fraai en kleurrijk is geïllustreerd door leerlingen van de kunstaca demie Artibus in Utrecht, is inge deeld in hoofdstukken, die ieder een aspect van het leven van de diabeet belichten, zoals De eerste verschijnselen, Ziekenhuisopname en de relatie met de arts, De hypo en hyper, Dieet en snoepen, Spui ten en slikken. De reacties op het werk en op school en Diabeten en Stralend weer was het toen Holten voor de eerste competitiewedstrijd naar Rijssen trok. Vrij snel na de aftrap werden de tegenstanders onder druk gezet en nog voor de rust stond Holten met 2-0 voor. Er werd samen opgespeeld na de pauze en de verdediging gaf prak tisch geen kansen weg. Nadat Hol ten de score tot 3-0 had verhoogd volgde eigenlijk de mooiste goal van de wedstrijd. Een hoekschop van Excelsior werd afgeslagen en met een snelle com binatie bezegeld met een daverend schot. Er werd 4-0 aangetekend. In de laatste minuut plukte de Hol tense doelman de bal prachtig van de schoen van een doorgebroken aanvaller. Prima werk!! vrije tijd. Het bevat bijdragen van kinderen tot grijsaards, van ontr roerende rijmpjes (De naald gaat in mijn been/ook met Kerst, ik vind het gemeen) tot onthutsende ver slagen. Zoals die van de man, die in staat van zogeheten hypo(glyke- mie), waarvan de verschijnselen een beetje lijken op dronkenschap, in de Amsterdamse Leidsestraat door twee politie-agenten wordt aangetroffen. .Oppakken en mee nemen", is de onmiddellijke reac tie, ,Die vent is als een kanon'. Het slachtoffer heeft de politiecel maar nèt overleefd. Geïnteresseerden kunnen Hartekreten van Diabeten bestellen door overmaking van f 6.45 op postgirorekening 40 12 46 t.n.v. DVN-Utrecht. Uitslag van de zaterdag 12 septem ber gehouden wedstrijd in het IJs- selmeer. Deelname 15 personen. Totaal gevangen lengte 18,5 meter. 1 Achterkamp 579,7 cm., 2 Drenth 346 cm., 3 Ulfman 210,3 cm., 4 Mooiweer 173,2 cm., 5 Avezaath 157,9 cm., 6 Kettelarij 155,7 cm., 7 Kers 62,3 cm., 8 Ten Zijthof 62,2 cm., 9 Oolbekkink 58,4 cm., 10 vinden, omwille van het contact tussen kerkleden onderling, waarbij het niet gaat om het over dragen van kennis of geld door hoge functionarissen van de ker ken, maar om een beter leren ken nen van elkaar, als zeer waardevol is ervaren. (Hervormd Persbureau) Struik 47,1 cm. De grootste vis werd gevangen door Ten Zijthof, een brasem van 38,6 cm. De volgende wedstrijd is zondag morgen 20 september van 6 tot 9 uur in het Twentekanaal te Lo- chem bij de Ampsensebrug. De volgende Usselmeerwedstrijd zal zijn op zaterdag 10 oktober. Vertrek vanaf de Smidsbelt om uur. Belangrijk: Het bestuur heeft besloten voorlo pig als proef het vissen op roofvi: toe te staan in het Catsmeer, zowe met levend aas als met kunstaas Verboden is het vissen met de drej (uitgezonderd kunstaas). Het mee nemen van snoek boven 75 cm toegestaan.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11