Scotch Video Publiek went langzaam aan video Veel mogelijkheden met video Operatie videoband Video en omroep Systemen,bakerpraatjes en vooroordelen stichten verwarring Video Puzzel Vid@o tips HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 SEPTEMBER 1981 - PAG. 7 •av/ïöJ Steeds meer mensen ontdekken video als thuishobby. De laatste maanden neemt de vraag naar video-apparatuur sterk toe. De winkeliers doen hun uiterste best om alle klan ten tevreden te stellen. Uit de vele vragen, die ze op zich afgevuurd krijgen, blijkt dat er nog veel onwetendheid heerst rond video. Om een antwoord te krijgen op de vele vragen gingen we een kijkje nemen bij 3M (Scotch) die al vanaf het eerste moment, precies 25 jaar geleden, een vooraanstaande plaats in neemt in het video-gebeuren. 3M, de uitvinder van de video-tape, is met zijn Scotch Video Tapes overtui gend aanwezig in de professionele wereld en met geluidsband en videocas settes bij de consument. Zo levert Scotch videocassettes voor alle vier op het moment in omloop zijnde systemen voor huiskamervideo, tw. het VCR-, het Betamax-, het VHS- en het nieuwste VCC-systeem. Het is niet zo verwonder lijk dat video vragen oproept bij het pu bliek. Ga maar na: in een paar jaar tijd Televisietoestel Videorecorder De antenne gaat via de recorder naar het tv-toestel. De laatste tijd wordt er vrijwel alleen aandacht besteed aan video-re corders en camera's. De videocassette, die in feite het hart is van iede re videorecorder, zit eigenlijk een beetje in een verdomhoekje. Niet he lemaal terecht, want de videoband is één van de belangrijkste schakels in het videogebeuren. Beeldkwaliteit en opnamelengte kunnen voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan de band. beland te zijn. Iedere fase in het produc tieproces wordt nauwkeurig gecontro leerd door het voornamelijk technische personeel. Voor ieder videosysteem (VCR. VHS. BETAMAX en VCC) is weer een aparte fabrikagemethode nodig. Het is dan ook met voor niets, dat fabri kanten van videorecorders en die van vi deoband nauw samenwerken. Bij, Scotch in Wales kunnen ze de enorme vraag naar videocassettes nauwelijks bijbenen. Een cijfer: dit jaar werden er in Europa 10 miljoen videocassettes ver kocht. Volgend jaar zal dat aantal zich verdubbelen. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van Scotch Videocassettes gingen we een kijkje nemen in hun videoban denfabriek te Wales. Wat meteen op valt in de fabriek zijn de imposante „jumbo-rollen" waar kilometers video tape, in een breedte van 2 meter, zijn opgerold. De videoband heeft tegen woordig een onderlaag van polyester waarop dan door middel van een zeer in gewikkeld bindmiddel, het oxydelaagje wordt aangebracht. Tijdens de produc tie van de band mag beslist geen stof of vuil rondzwerven. In de productieruimte heeft men er alles aan gedaan om stof en vuil té weren. Drukkamers voorko men dat vuil binnenstroomt, luchtfilters en speciale kleding van het personeel geven je het gevoel in een operatiezaal een kijkje in de Scotch videocassette- fabriek te Wales. Op de .jumbo rollen" lit kilometers tape HORIZONTAAL 1zeer verheven; 8. lasso; 9. truc; 11 video-systeem; 13. bundel; 14. bezitt.-, voornaamw.; 16. hoofddeksel; 17. voegwoord; 18. vogel; 20. muzieknoot; 21. doorvoer; 22. vocht; 24. voorzet sel; 25. rasp; 27. droog; 29. huid; 31 lengtemaat; 33. snoeren; 35. muziek noot; 36. familielid; 38. proper; scherm; 40. houtsoort; 41nevel; 42. niet (Eng.); 44. renovatie. VERTICAAL 1. zuiver; 2. windrichting; 3. wester lengte (afk.); 4. waarzegger; 5. spil; 6. doordringend; 7. visresten; 10. atoom- groep; 12. voorzetsel; 14. luid; 15.. landtong; 18. aandrijver; 19. verkwik ken; 21. TV presentator (voorn.); 23. flits; 26. merk videocassettes; 28. rivier in Ned.; 29. dik; 30. pittig; 32. slape rig; 34. drukte; 35. afzonderlijk; 37. echter; 39. geluidskwaliteit (term); 42. Nieuwe Testament (afk.); 43. lamp. De oplossing vindt u elders op deze pagina. werden we geconfronteerd met een vloedgolf vol sensationele ontwikkelin gen. De eerste videorecorder, geschikt voor de huiskamer (Philips met zijn VCR), was nog maar nauwelijks geïntro duceerd of tal van elkaar beconcurreren de merken en systemen deden hun in trede. Nieuwe ontwikkelingen in de elektronica (chips) verhevigde deze wedloop en bezorgde de videorecorder in korte tijd „science fiction"-achtige mogelijkheden. Bakerpraatjes Als we weten dat video het vastleggen en weergeven van beelden (program ma's) mogelijk maakt, zijn we al een heel eind. Ter geruststelling van ieder een die zich niet wil verdiepen in techni sche zaken; de bediening van de appa ratuur is zo simpel dat zelfs een kind met een video-apparaat kan omgaan. Spe ciale kennis is niet nodig, al zult u „van horen zeggen" en „bakerpraatjes" vast wel het tegendeel hebben vernomen. Scotch constateert in het boekje: „Wat is video?" een aantal misverstanden. Zo gaat het verhaaltje dat iedere TV specia le aansluitingen nodig heeft. Dit is be slist niet waar. Verder wordt uw TV- beeld riiet nadelig beïnvloed door de vi- noch de band, de opname, de recorder of de TV. U ziet alleen niets. Video systemen We hebben het al even aangeroerd: er bestaan verschillende videosystemen die onderling niet uitwisselbaar zijn. De reden hiervan is meer van zakelijke aard dan de logica van het gemak. Philips was de eerste met een videorecorder voor huiskamergebruik (VCR-systeem). Sony ontwikkelde, geheel los van Phi lips, een kleiner systeem (Betamax) en een andere Japanse firma JVC, kwam een paar maanden later met het VHS- systeem op de markt. Vorig jaar voegde Philips daar het V2000-systeem aan toe, dat het VCR-systeem langzaam zal vervangen. Hieronder zetten we de sys temen die de jaren tachtig gaan bepalen even op een rijtje (met de fabrikanten die ze toepassen). BETA VHS V2000 Sony JVC Philips Fischer Blaupunkt Grundig Sanyo Panasonic |TT Wega Sharp Loewe Opta NEC Hitachi Korting Toshiba Saba B&O Nordmende Metz Mitsubishi Aristona Telefunken Akai Videocassettes Om u enig inzicht te geven in de ver schillen en mogelijkheden van de heden te verkrijgen videorecorders, moeten we eerst uitmaken waarop deze verschillen ken en spelen tussen verschillende ma chines. De verschillende mogelijkheden (extra's) spitsen zich vooral toe bij de schakelklok en het bandtransport. Een schakelklok zorgt er voor dat u de video recorder kunt programmeren, zodat de recorder zichzelf inschakelt op een door u bepaald tijdstip (aanvang film, show, cursus enz De eerste videorecorders voor huiskamergebruik konden maxi maal drie dagen vooruit programmeren (Philips met VCR). Betamax en VHS ging niet verder dan 24 uur. Sinds 1980 kwamen alle systemen met aan zienlijke verbeteringen op dit gebied. 14 dagen van te voren instellen (u moet dan wel weten wat er over twee weken op een bepaald moment op TV komt) en zelfs meerdere programma's binnen die veertien dagen laten opnemen (handig als u op vakantie gaat) is geen probleem meer. Daarbij springt hij automatisch over naar andere zenderkanalen. Hier onder volgt een lijstje van enkele recor der-modellen en hun schakelmogelijk heden. Bandtransport In het bandtransport-gedeelte hebben de fabrikanten ook zo het nodige uitge dacht om vooraan te blijven in de con currentiestrijd. We noemen de meest in het oog springende: 1. Volledige af standsbediening. Hiermee zijn de meeste nieuwe recorders uitgerust. De afstandbediening komt zowel draadloos als via 'n kabel voor. 2. Vertraagde be- MODEL Philips V2020 Grundig V2X4 Sony SL-C7 Toshiba V-5470 SYSTEEM Video 2000 Video 2000 Betamax Betamax Panasonic NV7000 VHS JVC HR-7700 SCHAKEL MOGELIJKHEDEN tot 16 dagen vooruit tot 10 dagen vooruit tot 14 dagen vooruit tot 8 dagen vooruit tot 14 dagen vooruit tot 14 dagen vooruit AANT. PROGRAMMA'S 5 4 de verschillende Scotch videocasset tes voorde toonaangevende systemen Van voor naar achter: VCR. Betamax. VHS en VCC. deorecorder of andere videoapparatuur (camera) en is er geen aparte antenne nodig. De angst dat er wat mis kan gaan met de recorder, omdat deze nu een maal constant is aagesloten op het licht- net. is zeker misplaatst. De recorder heeft een goede zekering en verbruikt in de „stand-by" stand minder stroom dan een conventionele keukenklok Dan is er nog het misverstand dat een recorder snel stuk zou gaan bij een onjuiste be diening. Gelukkig zijn alle recorders be stand tegen ondeskundig gebruik. De bedieningsorganen zijn centraal ver grendeld tegen foutieve handelingen. Het grootste sprookje wordt verteld over de onderlinge verhouding van TV en re corder. Dit is de waarheid: wanneer u een TV-programma opneemt, neemt u dat met op van de TV. U neemt recht streeks op van de antenne (zie schema). De videorecorder is, net als een TV-toe- stel, afgestemd op de te ontvangen -of op te nemen zenders. Het maakt daarom niet uit op welke zender de TV staat af gestemd tijdens het opnemen. De TV kan zelfs uit staan of een dagje weg zijn voor een reparatie tijdens het opnemen. Tenslotte: wanneer u een videocassette afspeelt als de TV uitstaat, beschadigt u en mogelijkheden zich toespitsen. Be ginnen we met de videocassettes De Betamax-cassette is qua formaat het kleinste en kan op de nieuwste Sony SL- C7 recorder maximaal drie uur en een kwartier opnemen. De gemiddelde kos ten per uur liggen bij deze cassette op 14.- (adviesprijs delen door speel- duur). VHS-videocassettes zijn iets gro ter dan die van Betamax.Bij Betamax en VHS werken de cassettes in één rich ting. Het V2000 systeem werkt met cas settes die in twee richtingen kunnen op nemen en weergeven. De nieuwste Phi lips V2020 videorecorder haalt met zo'n cassette maximaal acht uur (2x4). Ge middelde kosten per uur: 10.-. Het te genwoordig sterk in opkomst zijnde voorbespeelde materiaal is vooral be schikbaar op Betamax en VHS. Ver wacht mag worden dat dit materiaal bin nen niet al te lange tijd tevens vekrijg- baar wordt voor het V2000-systeem. Extra's Iedere fabrikant wil zich onderscheiden van zijn concurrenten door de klant ex tra mogelijkheden te bieden. Zaken als vormgeving, bedieningsgemak en bruikbaarheid van „extra" mogelijkhe den zijn bij de koper vaak van doorslag gevende betekenis waarbij het systeem hem een zorg zal zijn. Kwaliteit en bedie ningsgemak kunt u het best beoordelen in een showroom waar u kunt vergelij- De videorecorder voor huiskamerge bruik heeft een turbulente, maar korte geschiedenis. De omroe'p heeft al heel wat meer ervaring met het videoge beuren. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat het mogelijk werd om televisiebeel den op band te zetten. Tenminste als we spreken over het moment (1956) waar op de eerste praktische recorder zijn in trede deed. De BBC had namelijk al in 1955 een videorecorder gedemon streerd onder de naam VERA. Dit sys teem verslond maar liefst 20 km(!) band per uur. Ampex kwam een jaar later met een betere oplossing, die het hoge bandverbruik omzeilde Haar rond draaiende videokoppen, in plaats van de daarvoor gebruikte stilstaande, hadden minder band nodig. Een nauwe samen werking tussen Ampex en 3M leidde in 1956 tot de produktie van de eerste magnetische videoband (de Scotch 179). Vanaf die tijd werden video en omroep onafscheidelijke .maatjes'. Wist u bijvoorbeeld dat alle televisieprogram ma's worden uitgezonden via (Scotch)- videoband? De apparatuur die de omroe pen gebruiken, is natuurlijk wel wat ge compliceerder dan de recorders, die u in de winkel kunt kopen. Is het voor de consument (nog) onmogelijk de video opnames te monteren, bij de omroepen is men in het bezit van apparatuur, die bijna alles mogelijk maakt op het gebied van trucs en montage. Zo heeft de NOS sinds kort de beschikking over een nieu we .montage-tafel' die de videobeelden kan delen, kantelen, draaien en ga zo maar door De regelmatige televisiekij ker zal het vast wel zijn opgevallen, dat de omroepen gretig gebruik maken van deze nieuwe mogelijkheden Zo introduceerde de BBC in 1955 de eerste videorecorder (VERA). Deze recor der verbruikte maar liefst 20 km band per uur Dit is de nieuwe montagetafel bij de NOS. De videobeelden kunnen op deze ..tafel" op duizenden manieren gemon teerd worden. Voor de consument is het nog niet mogelijk om videobanden te monteren. Om aan te tonen dat een videorecorder meer is dan een statussym bool, zenen wij wat praktische mogelijkheden van dit unieke apparaat op een rijtje. Om te beginnen maakt een recorder het mogelijk, dat u naar de televisiepro gramma's kunt kijken op een tijdstip dat het u uitkomt. Wordt er op een avond het derde deel van een spannende serie uitgezonden en moet u die avond juist op visite bij een kennis? Geen enkel pro bleem. U schakelt de videorecorder in op het aanvangstijdstip van de serie en terwijl u op visite bent, neemt de recor der het derde deel op. Een ander geval: op het ene net komt. een voetbalwed strijd, die het manvolk in geen geval wil missen en op het andere net wordt een leuke film uitgezonden die moeder en dochter nu zo graag willen zien. De re corder voorkomt ruzie, door één van de programma's op te nemen. De voorbe speelde videocassettes (speelfilms enz.) maken u helemaal onafhankelijk van de door de omroepen aangeboden pro gramma's. U huurt of koopt gewoon een speelfilm of een ander programma op videoband (wel even opletten dat u een band kiest die op uw systeem past) Laten we Wie van de drie" opne men en naar „Mata Hari" kijken. Of zul len we die band van de mooie film ..Kra mer versus Kramer" opzetten?" (Een huiskamergesprekje over videomogelijk heden)... en u bepaalt zelf wat er op uw scherm komt. Wilt u aan zelfstudie doen? De eerste cursussen op videoband zijn al verkrijgbaar. Of wilt u de door uzelf op genomen Teleac-cursus nog eens bekij ken? Ook dat is mogelijk. De eerste videorecorders werden nog gekenmerkt door beperkte mogelijkhe den en korte speelduur (een uurtje kost- tealgauwmeerdan 100.-). De nieuwe generatie videorecorders kent deze pro blemen niet. Een uurtje videoplezier hoeft nu niet meer te kosten dan een tientje of vijftien gulden. Kortom alle maal redenen om juist nu voor video te kiezen. RECORDER 1Overtuig u er van. dat de recorder op de juiste wijze is gezekerd en dat de re corder op de juiste netspanning staat in gesteld. Bij ons is dat 220 volt. 2. Laat het apparaat nooit werken als hij net uit de kou is binnengebracht. Geef hem de tijd zich aan te passen aan ka mertemperatuur. 3. Bescherm de recorder tegen trillingen en schokken; plaats hem niet in een erg vochtige of stoffige omgeving. Zet om die reden de recorder niet op het tapijt. 4. Laat de recorder jaarlijks nazien. VIDEOCASSETTES 1Raak nooit de gevoelige zijde van een videoband aan. Vet en aanslag kunnen de gevoelige koppen van de recorder in gevaar brengen. 2. Bewaar de cassettes bij een gelijkma tige kamertemperatuur en in een stofar- me omgeving. 4. Bewaar de banden vertikaal. Dit voor komt inzakken of kromtrekken van de band. 5. Leg cassettes nooit op een warme on dergrond. zoals bijvoorbeeld een TV of een ander elektrisch apparaat. 6. Zet de banden niet te dicht bij magne tische objecten, als luidsprekers, trans formatoren, microfoons en hoofdtele foons. Een magneet kan namelijk de oorzaak zijn van gedeeltelijk wissen van uw banden. Oplossing* Video Puzzel .de videobanden worden uitvoerig in de praktijk getest weging. Dit is ideaal om bepaalde scè nes langzamer weer te geven. 3. Ver snelde beweging, ledereen heeft wel eens een film gezien die versneld werd tijdens het afdraaien. Denk alleen maar eens aan de films uit de oude doos; de bekende „slapstick". Verschillende vi deorecorders bieden deze mogelijkheid van versneld weergeven. 4. Automa tisch een programma uitzoeken. De Sony Betamax recorder zoekt een pro gramma op met behulp van een toon die op de band wordt gezet aan het begin van een nieuwe opname. Tijdens het te rugspoelen wordt de toon door de recor der opgezocht, waarna de band stopt. Bij Philips wordt het zelfde bereikt door gebruikmaking van een bandteller-in stelling. 5. Vóór- en achteruitspoelen met behoud van beeld. Dit is o.a. het geval bij de Philips V2020. Bij Sony's SL-C7is het mogelijk de beelden te zien tijdens het snelspelen. Sommige VHS- recorders (Mitsubishi, Panasonic en JVC) videorecorders bezitten eveneens deze laatste mogelijkheid. 6. Beeld voor beeld weergeven. Dat kunnen de meeste recorders. Camera's Wilt u zelf video-opnamen maken, dan kan dat met draagbare video-appara tuur. Momenteel komen alleen fabrikan-, ten van VHS en Betamax met deze mo gelijkheid. De draagbare unit (camera en recorder) heeft veel mogelijkheden maar bedenk wel dat de kosten (nog) aan de hoge kant zijn. Een vergelijking met Super-8 is moeilijk te maken, daar video heel anders werkt dan film Film moet worden ontwikkeld, terwijl video direct na de opname klaar .s voor weer gave. Film kan men makkelijk monte ren. terwijl men met kan knippen in een videoband Video heeft wel het voordeel dat u kan schelen in aanschaf van band materiaal, bevalt een opname niet ge heel dan kunt u het nog eens overdoen met dezelfde videoband. Kopen of huren? In veel gevallen zult u na het besluit om een videorecorder in huis te halen een videorecorder bij een handelaar gaan bekijken. En wanneer video u be-, valt, zult u een recorder kopen. Maar u kunt ook een recorder huren evenals een KTV-toestel zodat u wekelijks of maandelijks een bedrag betaalt. Soms bestaat de mogelijkheid om na een huurperiode over te gaan tot aankoop van de videorecorder. Informeer wel al tijd naar de huurvoorwaarden! Bij koop informeert u naar garantie, service enz. Wilt u nog meer informatie over vi deo? Stuur dan een briefkaartje naar 3M Nederland BV, postbus 193, 2300 AD Leiden afd. Scotch video en u ontvangt gratis het boekje: „Wat is Video?"

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7