De Hollandse pot heb ik inderdaad gemist Zondagsehoolnieows Uitholling beleid inzake landbouw akantie snacks UNDVEEHOUDERIJ TEN ONRECHTE V EEN KWAAD DAGLICHT HOLTENS NIEUWSBLAD BIJ HERKANSING GESLAAGD JULI 1981 PAG. 13 landbouwschap en Minster ks van Landbouw en Visserij den dat de Nederlandse rund- louderij door de berichten- >om over het gebruik van ver- len hormoonpreparaten ten on- hte in opspraak is gebracht. Nu zaak door nieuwe en betere on- izoekmethoden tot zijn ware porties is teruggebracht blijkt :hts een handvol veehouders inderdaad aan strafbare han- ingen schuldig te hebben ge- akt. Tientallen anderen zijn ten echte in het verdachtenbankje ilaatst. De goede naam van de rijfstak is in binnen- en buiten- el onverdiend in diskrediet ge- icht. ronderzoek op 27 bedrijven artegen Justitie voorlopige atregelen had afgekondigd wees dat dit in slechts 4 gevallen icht was gebeurd. Minister tks noemde deze cijfers woens- vond in zijn maandelijks ge- :k met het dagelijks bestuur het Landbouwschap. illectieve vergoedingsregeling ;t landbouwschap wil dat er een lectieve kader- ;oedingsregeling komt om de onrechte gedeputeerde veeh- ders schadeloos te stellen. Voor ter Luteijn zei dat op deze wijze n worden voorkomen dat iedere ehouder individueel kostbare en drovende gerechtelijke procedu res tegen de overheid moet aan spannen. Als het toch zover komt zal het Landbouwschap de gedepu teerden overigens op alle mogelijke manieren bijstaan om een bevredi gende schaderegeling te bereiken. Minister Braks is wel bereid tot een gesprek met justitie over de moge lijkheid van een collectieve aan pak, maar hij wil in ieder geval eerst een uitspraak van de rechter af wachten over de vraag wie voor de schade aansprakelijk is. Het Land bouwschap acht deze opstelling in tegenspraak met eerdere uitlatin gen van de bewindsman, waarin hij juist de gezamenlijke verantwoor delijkheid van de drie betrokken departementen benadrukte. De achteraf niet betrouwbaar ge bleken RIA-onderzoekmethode werd toegepast door het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid, dat onder de Minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne ressor teert. Bij het Openbaar Ministerie WOrrfo-_ ingediende schade- c'aims nu al gecoördineerd behan deld. Jachtwet Er komt op korte termijn een ge sprek tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw en Visserij over de mogelijkheden wat soepeler te zijn bij het verlenen van vergunningen op grond van artikel 53 van de Jachtwet. Deze vergun ning is van belang om landbou- it is zomer. Kruidentijd. Tijd om iden vers te eten, en om ze te bgen voor de winter. Tijd voor n paar recepten met kruiden uit ootmoeders tuintje, die de laat- b rijd weer in de belangstelling [men: dille en bieslook. let gebruik van kruiden is zo oud (s de mensheid. Mensen gebrui- en kruiden om smaak aan hun )edsel te geven, om gezond te lijven, om ziekten te genezen, nze voorouders wisten er nog al- s vanaf. Bij ons zijn de kruiden - e wilde zowel als de gekweekte - en beetje uit het vizier geraakt, felke moeder leert haar dochter hoe zij van jonge brandnetels n paardestekken een bloedzuiver- nde soep kan maken, of hoe zij van ilde vogelmuur en biggekruid een eerlijke salade bereidt? Met de iiinkruiden is het al niet beter, 'eterselie is ongeveer het enige ruid, dat zijn positie in de keuken leeft gehandhaafd. Al gebruiken •e het voornamelijk omdat het er o leuk uitziet, en zijn we vergeten at het niet alleen lekker smaakt, naar dat het ook boordevol vita- nine C zit. En hoeveel mensen we en nog dat peterselie een uitste- :end hulpmiddel is bij de vertering an zware spijzen? Tuin en bloembak Toch komen de kruiden langaza- nerhand weer in de belangstelling, liet alleen via de kruidenwinkels, iie een steeds grotere variatie ge- Iroogde kruiderij te koop aanbie- ien, maar ook via de groenteman ;n vooral via onze eigen tuin- of )loembak. Een voorzichtig (roeiend aantal mensen oogst nu ;en zomer lang niet alleen peterse- ie, selderij en kervel, maar ook ouderwetse en bijna-vergeten kruiden als marjolein, thijm, bone- truid, dille en dragon. Dille is één van de kruiden die nu al volop te oogsten zijn. Net als bieslook, dat het lekkerst is als de fraaie paarse bloemtjes nog net niet bloeien. Mals groen Hieronder geven wij twee recepten. Het eerste recept met dille, dat sierlijke kruid uit de familie der schermbloemigen, met z'n zacht en zoetig aroma. De gele bloem- schermen worden gebruikt bij de inmaak van augurken en uitjes, de zaadjes straks voor de zuurkool. Tijdens de groei gebruiken we voornamelijk het fijne, malse groen en de stengels van de jonge scheu ten, bijvoorbeeld om heerlijke sau zen te maken bij lams- en kalfs vlees. Dille geeft een voortreffelijk aroma aan komkommer, aan witte en bruine bonen en aan kool. Een omelet met fijngeknipte dille erop smaakt uitstekend, net als een aardappel- of tomatensla waarin dille is verwerkt. Lvokfamilie Het tweede recept geeft een sug gestie voor het gebruik van bies look, dat zowel in de kruidentuin als in het wild voorkomt. Bieslook (ook wel pijpkruid vanwege de holle sprieten) is een lid van de Lookfamilie, waartoe ook ui, sjalot, knoflook en prei behoren. Bieslook is zeer fijn van smaak, en wordt altijd rauw gegeten, omdat het bij verhitten zijn smaak verliest. De stengeltjes worden fijngeknipt ge geten over sla, tomaten, komko meer en in verschillende soepen. In beide recepten hieronder worden de kruiden gecombineerd met knackebröd, het Zweedse kanppe- rige brood, dat is gebakken van volkoren rogge- of tarwemeel. Het bevat alle oorspronkelijke voe dingsstoffen die het graan te bie den heeft: plantaardige eiwitten, kiemoliên, vitamines en mineralen, kompleet met de voedingsvezels die de spijsvertering bevorderen. Knackebröd is puur natuur, net als de kruiden. Dille-knackebröd met harde eie ren U heeft nodig: 12 sneetjes Verkade Wasa Goudbruin knackebröd, 80 gram boter; 2 3 bosjes verse dille van de groenteman of uit uw eigen tuin; 10 eieren; 1 potje Deense of Duitse (goedkoper dan de echte!) kaviaar' (verse mag ook!). Besmeer de sneetjes knackebröd met boter. Kook ondertussen de eieren in ongeveer 10 minuten hard en laat ze afkoelen onder de kraan. Was de dille en droog ze in de slacentrifuge of tussen keukenpa pier. Snijd of knip het fijne groen klein en strooi het rijkelijk over het besmeerde knackebröd. Pel en halveer de eieren en leg ze op een schaal. Gameer ze met wat kaviaar (drupje citroen en eventueel een snufje peper op de kaviaar is niet te versmaden!) en schik de dille- knackesneetjes eromheen. Bieslook-knackebröd met kaas spiesjes U heeft nodig: 12 sneejtes Verkade Wasa Lichtgewicht knackebröd, 80 gram boter, 2 3 bosjes bieslook, vers van de groenteman of uit uw tuin; 500 gram jonge kaas naar keuze; een halve komkommer; wat uienzout en peper. Het knackebröd met boter besme ren. Bieslook wassen, goed afdro gen en in kleine stukjes knippen. Strooi de bieslook dik op het knac kebröd. De komkommer wassen, afdrogen en ongeschild in de lengte in vieren delen. Daarvan stukjes van 1 cm. snijden deze omschud den in een kommetje met uienzout en peper. Kaasblokjes en kom kommerstukjes aan spiesjes rijgen en ze leuk op een schaal schikken. Geeft het bieslook-knackebröd er wers, die niet in het bezit zijn van een jachtakte, in de gelegenheid te stellen op hun bedrijf schadelijk wild te bestrijden. Doordat de Di rectie Faunabeheer van het Minis terie van Landbouw de bepalingen van de Jachtwet stringenter dan in het verleden toepast, worden veel landbouwers nu geconfronteerd met een afwijzing van hun aan vraag. Dit is thans vooral het geval in Gelderland en Overijssel. Minis ter Braks zei dat de stringente toe passing van de Jachtwet onder meer verband houdt met de wens om het aantal vuurwapens te be perken. De bewindsman zei geen aanleiding te zien het vergunnin genbeleid wezenlijk te wijzigen, maar onderkende aan de andere kant dat er een aantal knelpunten is ontstaan. Op basis daarvan wil hij laten onderzoeken in welke si tuaties er soepeler kan worden op getreden. Graanbeleid Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap gaf tijdens het ge sprek met de Minister opnieuw uit ing aan zijn zorgen over het func tioneren van de Europese graan- rnarktordening en het marktbe heer in deze sector. Voorzitter Lu teijn pleitte voor een consistent exportbeleid, aangevuld met de mogelijkheid van verplichte inter ventie op het referentieprijsniveau voor de z.g. minimum-kwaliteit van tarwe en dat gedurende het gehele jaar. Hfj wees er in dit verband op dat Nederland voor tarwe een ex portland is geworden. Volgens het Ministerie realiseert de Europese Commissie zich dat het moeilijk zal zijn de graanprijs alleen via het exportbeleid op referentieprijsni veau te houden. Vandaar dat er wordt gedacht aan aanvullende maatregelen als particuliere opslag en een denaturatieregeling. Naar het oordeel van het Landbouw schap moet dit worden aangevuld met interventie als het pakket toch niet voldoende blijkt voor het be reiken van het interventieprijsni veau. Minster Braks verklaarde zich - zij het niet van harte - bereid in Brussel voor interventie te plei ten als mocht blijken dat de andere maatregelen onvoldoende zijn. Hij zei wel zich op het standpunt te stellen dat in zijn algemeenheid interventie zo lang mogelijk moet worden vermeden. De bewindsman deelt de zorgen vsan het Landbouwschap over de plannen van de Europese Commis si e voor wat betreft het zetmeelbe- leid. Het bestuur van het Land- Onder de titel „Toch mis ik een glas pisco" (pisco is de jenever van Peru, gestookt van rietsui ker, hb) schreven de heren W.G.J. Braakhuis en M. Haten- boer uit resp. Almelo en Lonne- ker een brief naar de redactie van deze bladen, waarin ze rea geerden op mijn ontboezemin gen uit Peru. Die reactie wil ik u niet onthouden. Dat gaat zo: „Wij kunnen niet nalaten te reageren op de artikelen van H. Boom, die regelmatig vanuit Zuid-Amerika naar de redactie van uw*blad gestuurd worden. De heer Boom schijnt last te hebben van een ongekende heimwee. De teneur van zijn stukjes doet ons denken aan oude Twentenaren, zoals ze voor de oorlog nog bestonden, die alles wat aan de andere kant van de IJssel lag minderwaar dig vonden; kortom alles in Twente is beter en gezelliger. De heer Boom is zo verzot op de Hollandse pot dat deze voor keur hen zelfs in het culinair zeker niet minderwaardige Zuid-Amerika achtervolgt. Zelf denken wij met weemoed terug aan de heerlijke pisco-sour, de lekkere Peruaanse expressokof- fie, de smakelijke visgerechten en de gezonde zuivere vruch tensappen. Zijn impressies van Peru en Bo livia komen zeer negatief op ons over. Slechts zelden komt hij toe aan het geven van gewone informatie die een indruk geeft van het leven en landschap. Het afgelopen jaar hebben wij zelf een bezoek aan dit werelddeel gebracht en wij kregen toch wel een heel andere indruk. Naast vele ongerieflijkheden, zoals lange wachttijden en slechte organisatie, die een vakantie toch ook enig avontuur meege ven (er gebeurt altijd wel iets onverwachts) hebben we toch ook veel bijzondere dingen ge zien. De Peruaanse bergen met hun prachtige lama's en con dors, de intrigerende Spaansko- loniale bouwstijl, de bijzondere kunstwerken in musea en kloosters, de archeologisch zeer aantrekkelijke ruïnes van de Inca's, de kleurrijke indiaanse bevolking met haar vele feesten, dit alles heeft bij ons een verge felijke indruk achtergelaten. Niets lezen we hierover bij Henk Boom, op een enkele en passant gemaakte mededeling na. Nu legt iedere schrijver natuurlijk wel zijn eigen accent bij het weergeven van zijn belevenis sen onderweg, maar de heer bouwschap heeft zich uitgesproken voor de instelling van een z.g. selec tieve produktierestitutie en een evenwichtsmechanisme gebaseerd op regelmatige vergelijking van ge standaardiseerde produktiepro- cessen van mais-, tarwe-, rijst- en aardappelzetmeel. Minster Braks egde toe een dergelijk op het be lang van de telers gericht beleid te zullen verdedigen. Even terug in de tijd. U en ik. Terug naar Peru. Misschien herinnert u zich de verhalen nog die ik vanuit die Zuidamerikaanse dreven naar Twenteland stuurde. Verhalen over diefstal en ellende, over Starskey en Hutch-figuren met losse revolvers in broeken zonder plooi, over wachten en nog eens wachten, over afranseling en arrestatie en ook over heimwee naar een kopje koffie bij inspec teur Van Veldhuizen in het oude Almelose politiebureau aan de Wierdensestraat. Boom lijkt het accent alleen op zichzelf en zijn eigen ongerief te willen leggen. Wij denken dat de heer Boom beter koffie had kunnen blijven drinken op het politiebureau aan de Wierden sestraat. Dat had hem veel geld en ergenis bespaard". Tot zover de heren Braakhuis en Hatenboer. En nu ik weer. Inderdaad, iedere schrijver legt zijn accent. Dat doen de beide briefschrijvers ook. Uit hun brief moet ik afleiden dat ze op vakantie zijn geweest. Ik niet. Ik was op doorreis. Dat ik in Boli via niet altijd vooraan kon lo pen, had te maken met de staatsgreep die toen net in dat land was gepleegd. Buiten landse journalisten waren toen niet erg geliefd Dat ik in Peru in de prijzen viel van het dieven gilde moet worden toegeschre- Herinneringen aan Peru. ven aan toeval. Het had de beide briefschrijvers ook kunnen overkomen. Zij hebben zich vergaapt aan lama's en ruïnes, ik heb me yergaapt aan onmo gelijke politiepraktijken en ben bovendien onder de indruk ge komen van het raffinement van de heren en dames dieven. De ergernis, die ik daarbij heb op gelopen, is omgekeerd evenre dig aan de herinneringen die ik nu nog zeer sterk heb. En het geld heb ik teruggekregen van de verzekering. Dank u. Dat ik last heb van ongekende heimwee is overdreven. Echt heimwee heb ik nooit gehad. Ik heb onderweg wel geprobeerd contact te krijgen met het le zende publiek in Twente. Ge zien de reactie, en niet alleen deze, is dat prima gelukt. Ik ben overigens een Twentenaar van 45 en ik ben van mening dat er nog teveel mensen zijn aan gene zijde van de IJssel die vinden dat Twente en de Achterhoek „minderwaardig" zijn. Ik zou het aantal mensen niet graag de kost willen geven, die beweren dat Zwolle in Twente ligt en Tubbergen in de Achterhoek. De Hollandse pot heb ik inder daad gemist, zozeer zelfs dat ik na terugkomst in 't vaderland in een aanval van culinaire ver standsverbijstering een blik erwtensoep heb losgetrokken. De Peruaanse keuken mis ik niet (uitgezonderd de slatena's, ook al komen die eigenlijk uit Bolivia), maar de Mexicaanse keuken mis ik node. Overigens moet ik uit de reactie van de beide briefschrijvers afleiden dat die geregeld hun honger stilden in de betere Peruaanse restaurants. Een „almuerzo" voor Jan-met-de-(Peruaanse)- pet stond kennelijk niet al te vaak op het programma. Voor alle toeristische informa tie over Peru en Bolivia verwijs ik overigens maar al te graag naar de daarvoor bestemde boekwerken. Het is nooit mijn bedoeling geweest, en zal het ook nooit worden, om reisgid sen te schrijven. Alle verhalen in deze serie zijn, zoals de brief schrijvers gelukkig ook zelf con stateren, persoonlijke indruk ken. Net zoals de reacties daar op. En dat was dan Peru. Een vol gende keer enkele berichten uit de Nederlandse samenleving over lange wachttijden en slechte organisatie. Aan de Scholengemeenschap „Holten" zijn alsnog geslaagd de volgende kandidaten: MAVO-4: Jetty ten Dam, Be nny ,Foks, Anita Mondeel en Geert Nijland te Holten, Liesbth Schieke, Rijssen, Ame van der Sluis, René- van Velsen en Robin van Burkum te Bathmen. HAVO: Ben Hodes, Delden, Herma Jansen, Markelo, Emi Lenderink, Lettele, Monique Wolters, Els Zorge en Janny Koopman te Goor. ATHENEUM: Ronald Mengerink, Goor. Eerste houthakkersfeest 1981. De winnende ploeg van camping Veneklaas. Het bestuur van het Landbouw schap heeft grote vraagtekens ge zet bij gepubliceerde ideeën van de Europese Commissie over veran deringen in het Europese land bouwbeleid. De verschillende woordvoerders noemden de plan nen vaag en onduidelijk, maar spraken zonder uitzondering hun zorg uit over de dreigende uithol ling en afbrokkeling van het ge meenschappelijk beleid. De ge dachten over beperking van de uit gaven dreigen volgens het bestuur van het Landbouwschap de maat schappelijke bestaansmogelijkhe den van de mensen in de land- en tuinbouw aan te tasten. Professor dr. F.W.J. Kriellaars, voorzitter van de Commissie Bui tenland van het Landbouwschap, karakteriseerde de plannen van de Europese Commissie als niet erg inspirerend en weinig overtuigend. Ondanks een aantal goede gedach ten en intenties is de Europese Commissie er naar zijn oordeel niet in geslaagd met echte voorstellen te komen. Ook de consequenties zijn niet of onvoldoende uitge werkt. Hij voorspelde dat het erg moeilijk zal worden om later dit jaar op Europees niveau tot con clusies te komen. Contouren De heer W.J. Lokhorst (KNLC) meende dat de Europese Commis sie de contouren heeft geschetst van een beleid, dat op den duur de vrijheid van het handelsverkeer in de Gemeenschap zou kunnen aan tasten. De heer H. van Dam (CNV) benadrukte dat er niet getornd zal mogen worden aan de financiële solidariteit tussen de Europese lid staten. Drs. J.J. Schouten (KNBTB) constateerde dat de Commissie rauw, haast onverant woord aan het omspringen is met de uitgangspunten van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Door, zoals de Commissie wil, de prijzen van de landbouwproducten meer in de richting van de wereld markt te dwingen zal de Europese boer naar zijn mening worden uit geleverd aan landen met andere produktiemethoden, andere lonen en andere sociale omstandigheden. Engeland Een van de plannen van de Euro pese Commissie is het introduce ren van een nieuw correctiemecha nisme, dat de Britse bijdrage aan het gemeenschappelijk landbouw beleid moet beperken. Woordvoer der H.D. Ligtenberg van de FNV wees er op dat Engeland door zijn toetreding tot de EG ook een in dustriële invalshoek heeft gekre gen. Met dat aspect moet naar zijn oordeel rekening worden gehou den. De heer J. van der Veen (NCBTB) sprak er tot slot zijn grote zorg over uit dat de z.g. objectieve methode voor het berekenen van de kostenontwikkelingen in Eu ropa langzaam wordt verdonkere- Evenals vorig jaar hopen we ter afsluiting van het zondagsschool jaar een gezinsdienst te houden op zondag 12 juli om half tien in ge bouw „Bethanië". In deze dienst zal afscheid worden genomen van tien kinderen die de zondagsschool gaan verlaten. We rekenen er op dat veel kinderen met hun ouders komen en natuur lijk zijn ook anderen welkom. Met elkaar, jong en oud, hopen we een fijne dienst te hebben. Vanaf deze plaats wensen we jullie een fijne vakantie en voor degegen die blij ven tot zien in september (de juiste datum horen jullie nog) Ook nieuwe kinderen zijn dan van harte welkom. maand. De weg die de Europese Commissie dreigt in te slaan leidt naar zijn oordeel tot renationalisa tie. Veel woordvoerders constateerden dat de land- en tuinbouw niet zal mogen volstaan met het leveren van kritiek, maar ook zelf met voorstellen en ideeën zal moeten komen over de manier waarop de knelpunten in het Europese Land bouwbeleid kunnen worden opge lost. Het landbouwschap heeft daarvoor al aanzetten gemaakt. Voorzitter Luteijn kondigde aan dat het onderwerp in de vergader ing opnieuw uitvoerig aan de orde zal komen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13