Pbtikm HOLTEN HEEFT MEESTERKOK: GOEDE UITLEG MAAKT MUZIEK BEGRIJPELIJK Medische diensten Mp>de globe tinning: zoetmiddel of genees middel? Programma Radio Oost APRIL DOET WAT HIJ WIL99 A.J.R. HOLTEN en 'n üonda is ^ora9 Holtenaren luister eens! Autobedrijf ten Harkei voor iedereen die iets te bouwen oS te verbouwen heeft /fev reisburo s n lüèttingzagenl AGENDA Zuinig, kompleet, komfortabel, veilig Accord tenharkei .HOLTHNS NIEUWSBLAD - 2 APRIL 1981 - PAG. 3 Jp „aprilweer en heren- unst" is geen staat te ma- en. Dat wisten de oude \achtboeren heel goed. Ze oopten op een natte april: 5 le mest, die in maart over de oei werd uitgespreid, kon ias werken bij voldoende egen. Grasmaand, als de JJ latuur ten minste wilde neewerken! Van dat gras ling het lot van hun veesta- [j iel af. De zon is inmiddels amelijk sterk gestegen en op onbewolkte dagen verwarmt [j ij de aardbodem al flink, {rokussen en vroege tulpen, lie voor het opengaan van iun bloemen erg tempera- uurgevoelig zijn, openen :ich wijd terwijl wij soms met koude neuzen en dito rren rondlopen. Meet op huilce dagen eens de tempe raturen vlak bij de bodem en ip hoofdhoogte. De verschil- en die u vindt verklaren leel! Let in deze maand op le kleintjes: klimop-ereprijs >p de bosbodem, vroegeling '.n kleine veldkers op zan- /jj&ige terreinen en het kande- Wlaartje in de duinen. Mas- sale bloei van bosannemo- nen en daslook, van speen- kruid en dotter en op het find van de maand bloeit de schermdragende vogelmélk. Deze plant is vrij zeldzaam fiin Nederland; zij is vooral te Spinden op grazige en voch- ntige plaatsen: weilanden, Zwegkanten, bossen en 3struikgewas (vooral langs Cde grote rivieren en aan de fibinnenduinrand). Langs beken bloeit goudveil en in ~de Achterhoek en Limburg nj(en op andere plaatsen) g,kleuren de sleutelbloemen de vaarde geel. Wij moeten op- epossen: hun aantal neemt —zienderogen af! wt/it de onderaardse knol van Ode heggerank schieten de 3scheuten omhoog; de ranken, jadie' eerst als horlogeveren —opgerold.liggen, ontspannen szich en zoeken naar steun. —Soms verrast de nachtvorst When en dan moet de plant opnieuw beginnen. De grote knol bevat echter blijkbaar genoeg voedsel en knoppen om dat voor elkaar te krij- ~gen. Heggerank klimt met ranken. De hop kan ook niet op eigen benen staan: zij windt haar stengel kurke- trekkervormig om elke steun, die zij vindt. Volg van beide planten de groei eens; meet die en noteer groei en temperatuur. Wanneer u na enige tijd de gegevens verge lijkt,zult u merken dat er een onderlinge samenhang be staat. In het bos komen alle heesters in blad. Op het einde van de maand beginnen de berken te bloeien, juist op het mo ment dat zich ook de eerste bladeren ontwikkelen. De meeste „windbloeiers" geven hun stuifmeel af vóór zij in blad staan; waar blijven wij dus met de regel dat „wind bloeiers" stuifmeel afgeven vóór zij in blad staan? De vorderingen van de groei- pieken van salomonszegels en de leleitjes van dalen zijn op zachte dagen goed te vol gen. Zij bloeien voorname lijk in mei en juni. In de duinen komt er een bronzig goudbruine waas over de duindoorns tri nken. Vaak zitten daar ook de rupsen nesten in van de bastaard- satijnvlinders. De haren van deze rupsen kunnen talloze mensen een nare huiduitslag bezorgen die flink jeukt. In deze maand komen haast alle trekkende zangvogels terug: zwartkop, tuinfluiter, fluiter, sprinkhaanrietzan- ger, nachtegaal, koekoek en nog meer. Zanglijsters en merels halen bekkenvol nestmateriaal weg, vooral langs de slootkant. Rug- streeppadjes zoeken de slo ten op; de wilde eenden zwemmen er al met hun jon gen. Ontleend aan de verjaar dagskalender van de Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Werkgroep Natuur en Milieu Holten. De lente is begonnen, het gras groeit weer en zo langzamerhand gaan de gedachten weer uit naar de „oogst 1981". De laatste bijeenkomst van het Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) van dit seizoen, zal dan pok taan van in het teken staan opslag van gras. k de oogst en Voor deze bijeenkomst is uitgeno- digd de heer Groot Roessink con sulent bij de Rijksvoorlichtings dienst te Hengelo. Hij zal aan de hand van dia's een inleiding hou den over de oogst en opslag van gras. De voorlichtingsavond vindt plaats in café „Kalfsterman" (Tonnie Brands) op maandag 6 april 's avonds om 8.00 uur. De afd. rekent weer op een flinke belang stelling. Sinds vorige week is Holten, zoals we dat al snel in verschillende landelijke en regionale kranten konden lezen een meesterkok rijk! Dat men er rijk mee is bleek wel uit de drukbezochte receptie die meesterkok Arend Jan Oonk zon dagmiddag ten deel viel. Als chef kok van Hotel restaurant 't Lósse Hoes deed hjj met 17 andere gega digden mee aan een twee dagen durend examen, met als opdracht het bereiden van een diner voor acht personen, naar de inzichten van of de klassieke keuken, of de zogenaamde Nouvelle Cuisine, of een combinatie van beide onderde len. In de keuken van kasteel „De Hooge Vuursche" was apparatuur aanwezig voor alle kandidaten, zoals fornuizen, ovens, werkban ken, mixers, koelkasten eiizc voorts. Al het benodigde keuken materiaal zoals verschillende soor- Een goed bezette aula en ademloze aandacht, was er voor het vijfde koffieconcert in de Scholenge meenschap zondag 29 maart, gege ven door Thomas Magyar-viool en Douda Poliakine-piano. En inder daad, zoals in het vorige nummer van Holtens Nieuwsblad werd aan- Sinds onheugelijke tijden be schouwt men honing als een waar devol voedingsmiddel. Reeds de Babyloniërs en de Egyptenaren hielden 5000 jaar geleden bijen. De Israëlieten spraken van „het land van melk en honing" op hun tocht van Egypte naar het beloofde land. Voor de afdeling Holten van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland zal op maandagavond 6 april om 8.00 uur^ in het Stationskofflehuis „Kalf sterman" de heer J.J. Speelziek voor belangstellenden een lezing houden waarin alle aspecten van honing ter sprake komen. Deze voorlichtingsavond is bestemd voor allen, die een antwoord willen op vragen als: Is honing alleen maar zoetmiddel? Heeft honing een geneeskrachtige werking? Is gekristalliseerde honing wel goed? Welke honingsoorten zijn er? Te- vcns zal een kleine expositie over ■UumkerH te hV^httom, Bent u vorig jaar juni op de „Rommelmarkt" van geweest? Wat hebben we samen toch een lol gehad. Doldrieste artikelen werden er ver kocht, zowel van nu als uit grootmoeders tijd. Ook dit jaar gaan de sup porters van H.M.V. er weer met volle inzet tegen aan en de eerste spullen voor de markt zijn al weer binnen. Mocht u bij de schoon maak van huis of schuur nog iets tegenkomen, een klein vaasje, een fiets, een ledikant, een voetbal enz. enz. wat voor u geen waarde meer heeft belt u even op en het wordt op gehaald. Mocht u achte raf spijt hebben het te hebben weggedaan terug kopen op de markt is al tijd mogelijk. Centrale meldingspunten zijn: Bessinkpasstraat 17, tel. 1693 en Pastoriestraat 30, tel. 3489. gegeven lukte de beide kunste naars het aanwezige publiek een ademloze stilte op te leggen. De manier van muziekuitleg door de heer Magyar maakte de muziekbe- leving 'voor een ieder meer kom pleet en begrijpelijk. Het virtuose spel, van de vier uitgevoerde wer ken leverde meer dan anderhalfuur luistergenot. Uitgevoerde werken De uitgevoerde werken verschilden onderling sterk van elkaar, Baro- kachtige klanken werden opge volgd door een melodieuze Sonate van Hüllmandel. Ravel zorgde voor een zigeunerrapsodie en na de pauze werd een vrij moeilijk stuk gespeeld van de Rus Sergei Prokof- jew. Bij wijze van toegift, werd een kort pianostukje gespeeld. Vooraf gaande aan het koffieconcert wer den enquêteformulieren uitgereikt, die na afloop ingevuld weer ingele verd konden worden. De heer Thomas Mayar roemde de makers van het programmablad voor een zo duidelijke weergave van leven sbeschrijving en programmain- houd. Het volgende en laatste kof fieconcert van dit seizoen zal niet zoals eerder werd aangekondigd plaatsvinden op 31 mei, maar op 24 mei. Gasten die zondag zullen zijn het ensemble Caeciiia Consort wat bestaat uit 14 instrumentalisten. ten zeven, houten lepels, meng kommen, een schuimspaan en ook verschillende soorten messen moesten zelf, afgestemd op het examenmenu meegebracht wor den. Een maand van te voren was dit examen menu bekend en kon men zich voorbereiden. Theoretische vakken waren onder andere: voedingsleer, warenken nis, keukentheorie en manage ment. Een examencommissie be staande uit negen leden bepaalde wie na het gala-diner (examendi ner) de felbegeerde titel meester kok had verworven. Dit gold voor vyf van de 18 deelnemers. Vorig jaar toen dit evenement voor het eerst in Nederland plaatsvond, slaagden zeven van de 28 deelne mers. Om voor het examen in aan merking te kunnen komen moet men aan een aantal eisen voldoen. Zo moet men de Nederlandse na tionaliteit hebben, of tenminste vijf jaar onafgebroken in Nederland werkzaam zijn. Dan moet men tenminste 30 jaar oud zijn en werk zaam zijn als chefkok of sous-chef. Arend J. Oonk was de enige deel nemer uit deze hoek van het land, de vier andere geslaagden kwamen uit Eindhoven, Middelburg, Til burg en Rotterdam. Doorwerking Het meesterkok examen is, zo zegt de heer Oonk zuiver ingesteld om Nederland op een culinair hoger niveau te brengen. „Door mijn deelname aan het examen hebben we in de keuken van 't Lósse Hoes met z'n allen gewerkt aan de voor- Meester kok Jan Oonk proost met zijn vrouw op de goede afloop van het meesterkok-examen. bereidingen ervan. We hebben er erg veel van geleerd. Mijn eigen ervaringen en opgedane kennis kan ik weer overbrengen aan de leerling koks! Er is in Nederland een club van chefkoks, waar 180 leden vanuit de horeca lid van zijn, er zijn elf afdelingen en de heer Oonk is secretaris van de afdeling Overijssel. De zenuwen zijn geluwd en met een voldaan trots gevoel ontving Arend J. Oonk, samen met zijn vrouw en de beide kinderen zijn vele receptiegasten in de kelder van hoe kan het ook anders 't Lósse Hoes. Vrijdag 3 april 20.00 uur Toneeluitvoering „C.O.C." in „De Kandelaar" 19.00-22.00 muur Expositie „Wo nen" arch, bureau Beeftink, Kei- zersweg 24/26 (zie adv.) 20.00 uur Jaarfeest C.J.V. „Imma- nuêl" in gebouw „Bethaniê" Dfi- kerhoek. Zaterdag 4 april 10.00-16.00 uur Expositie „Wonen", Keizersweg 24/26 (zie adv.) Zondag 5 april 13.00 uur Start motocroes M A C. „De Holterberg" op de Zuurberg (zie adv. en ber.) 14.00 uur Discobal in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.). 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.). Maandag 6 april 20.00 uur Openbare vergadering CDA Holten in „De Kandelaar" (zie adv.) 20.00 uur Voorlichtingsavond Im kersvereniging Holten in café .Kalfsterman" (zie ber.). 20.00 uur Voorlichtingsavond Agrar. Jongeren Kontakt in café „Kalfeterman". (zie ber.). Maandag 6 tot en met zaterdag 11 april „Huls aan huiscollecte" voor de Ned. Hartstichting (zie ber.). Dinsdag 7 april 14.30 uur Bijeenkomst Bejaarden sociëteit „Holten" in gebouw „Ire ne". 20.00 uur Belangrijke vergadering i.v.m. „Stratenvoetbaltoernooi" in kantine S.V. Holten (zie ber.). Woensdag 8 april 19.45 uur Jaarlijkse Ledenverga dering Veren, tot Stichting en In standhouding van een „School met de bijbel" in school „Het Kompas" Hoffestraat 20.00 uur Bijeenkomst afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman" Donderdag 9 april 19.45 uur Paas wij ding Herv. Vrou wengroep Holten in gebouw „Ire ne" Spr. ds. Hielkema van Nijver- dal. Vrijdag 10 april 19.00-22.00 uur Expositie „Wonen" Keizersweg 24/26 (zie adv.). Zaterdag II april 10.00-16.00 uur Expositie „Wonen" Keizersweg 24/26 (tie adv.). 11.00 uur Opening dierenpenslon „Wans Ink" Rijssenseweg 34 met aansluitend van 11.30-16.00 uw „Open Huls" zie adv. Maandag 13 april 19.45 uur Bijeenkomst afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in gebouw „Trefpunt". Dinsdag 14 april 20.00 uur Grote verwerping Supp. Veren. S.V. Holten in café Jansen Vrijdag 24 april 19.45 uur Laatste klaverjaaavond comp. W81 ZW „Blauw Wit" in clubhuis. Onderstaand vindt u de gegevens voor het programma van Radio Oost van donderdag 2 april tot en met woensdag 8 april 1981. Donderdag 12.00-12.30: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland 17.00-18.00: Anp plus nieuwsuit ••••o met een keuze in elke klasse Noordachteresweg 10, MARKELO Tel. 05476-1619 Deldensestraat 7, GOOR Tel. 05470 - 2801 Overijssel en Gelderland. Knel punten in de regio. Vrijdag 12.00-12.30: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland en met Radio Oost het weekend in: tip3 voor uitgaanders en thuisblijvers. Zaterdag 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Sport programma van Radio Oost. Zondag 11.00-12.00: Anp plus nieuws, mu ziek op verzoek, gelukwensen aan luisteraars, sportnieuws, natuur- praatje van Rien Snijders. 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Sport programma van Radio Oost. Maandag 12.00-12.30 uur: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Tips over groenten en fruit prijzen. 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Boeren- programma en „Op de koop toe" consumentenprogramma. Dinsdag 12.00-12.30: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Mensen maken nieuws. Woensdag 12.00-12.30: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. 17.00-18.00: Anp plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Midweek programma. ^ggr iilis mm Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 tin mm 9.00-12.00 IUIS1JI-HM MIHIHM) koopavond Goor llilliuun 2« Inintli dondordag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! Arts: J.F. Sljtsema, Keizersweg 32, tel. 35 53. Spreekuur 11.00 en 16.00 zr. J. Roel vink, Kolkweg34, Deven- t r, tel. 05700-2 10 89 b.g.g. 2 27 00. U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur bureau Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat 31, tel. 14 36. Tandarts: L.G. Dekker, Marc. Sa muels traat 3, Enter, tel. 0547- 8-16 53. Spreekuur spoedgevallen. 17.00-17.30 uur. Dierenarts: W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. Ziekenvervoer Ambulancedienst: Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 011. Open Bejaardenwerk: Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 12 01 en 1517. Zuigelingen-Consultatiebureau: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat Ziekenfonds: Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur.Spreekuur wijkge bouw Stichting Kruiswerk, Gaar denstraat. i Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat Stichting voor Maatschappelijke dienstverlening „MMdeo- Overljssel":Bureau Krulsgeb. Gaardenstraat 31, tet 27 84. Spreekuren Alg. Maatschappelijk werk ma. t.e.m. vrfid. 8.38.9.30 uur en volgens afspraak. Getins- en be- Jaardenvere. ma. t.e.m, vrljd. van 8.30-9.30 uur. Te. hulpdienst tij dens weekeinde 05486-164 65. Gem. Energiebedrijf! Storing elec- triciteit en gasvooitiening, tele foon 1814. Politie: Telefoon: 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen: 05200-712 34 Brandweer: Telefoon: 0011 (dogen nacht). HOLTEN Burg. v.d. Borchstraat Tel.05483 - 2630

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3