LANDBOUWSCHAP. VOORZITTER LANDBOUWSCHAP VERWACHT MINDER SNELLE BALING AANTAL LANDBOUWBEDRIJVEN DE WAARDENBORCH EIM WEGGESTAPEL TWEE STERKTEN ONDER HOLTEN )l( Jè ZAAIENHOEVEEL EEUWEN AL? WENKEN VOOR FIETSERS Provinciale jeugddag in Balfsen WEEKENDRECEPT «i KALFSLEVER NIET HEEL VEEL UIEN Voorlicbtingsmiddag Rundvee-enVarkenshouders Tegengaan Fiscale ruimte HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 APRIL 1981 - PAG. 13 lij de algemene beschou wingen over de gemeente- iegroting van 1981, in no- 2 rember j.l., heeft raadslid in fractieleider van het IDA, H.J. Westerik, opge- terkt, dat de ruïne van de "J,Waardenborch" een on- luidelijke functie heeft en le vraag gesteld of een en inder zinvol te continueren s, Op die vraag valt hier jeen antwoord te verwach- ;en, maar het is voor velen Vellicht interessant te we ien wat dit kasteel of sterk- !e, dat daar gestaan heeft, >p de hoek van de Rijssen- ieweg en Markeloseweg, in ang vervlogen tijden, be- ekende. Daar komt nog bij, lat Holten in het verleden ïog een tweede sterkte ge iend heeft namelijk het tasteel „Weggestapelen", lat gestaan heeft in de murtschap Holterdijk, die ïu Dijkerhoek heet. 'n het boekwerk „Nederland in iroeger tijd" van 1803, met als on- lertitel „Tegenwoordige staat van )veryssel'wordt een en ander over ïolten uit die tijd beschreven, dat n verschillende opzichten afwijkt ran hetgeen De Graaf geschreven leeft in zijn boekje „Uit het archief Ier Marke van Holten". Jet boekwerk geeft onder meer de rolgende karakterestiek van Hol en in het verleden:„In het kerspel ran Holten, welke veel uitgestrek- ier is dan dat van Bathmen, en vaarin men een derde halfhonderd luizen telt (Holten had zich inmid- lels flink uitgebreid), is de grond fan zeer onderscheiden soorten. In le Borkelt is dezelve hoog en teenachtig, en dit heeft vooral nede plaats in den omtrek van het lorp, bij welke de Holterberg, viens stenen in de omliggende ilaatsen tot straten gebruikt wor- len, en die ten noorden aan den laarlerberg in Hellendoom aan- chiet, een einde neemt". ferder wordt gezegd, dat in Espelo, lolterdijk en in een gedeelte van iet Neerdorp zwarte aarde wordt langètroffen. „Ten westen van het ebergte heeft men eene groote igemeente", het Holterbroek ge- laamd, bestaande uit eenen mees tal lagen grasgrond, die 's winters dikwijls onderwater staat, maar bij zomertijd goede weide geeft, het welk de veefokkerij hier min kost baar en dus overvloediger maakt, terwijl de bergachtige streken, ge zonde heide voor de schapen ople verende, uitwerken, dat hier overal, uitgezonderd in de Holterdijkse buurtschap, velen van die dieren gevoed worden. Het Holterveen, ten oosten van den berg is genoeg zaam om de ingezetenen van turf te voorzien: doch deze brandstof is daar niet zo overvloedig als in het Rijssensche veen, welke aan het zelve paalt". In de buurtschap Holterdijk, die ook wel Holterbroek genoemd werd, lag eertijds het, in den meer aangehaalden keizerlijken brief van 't jaar 1046 reeds genoemde kasteel „Weggestapelen", welke naam thans nog in een boerenhuis bewaard wordt. Waardenborch „Het huis Waardenborch", veel tijds ook het Huis te Holten gehe ten, was in vroeger dagen van meer belang, en vooral niet minder dan de Arkeisteen (een kasteel aan de Zegendijk te Bathmen). Het strekte namelijk ter bewaring van Zalland, volgens den inhoud van een oud geschrift, waarin wij de eerste mel ding van hetzelve aantreffen, en welk ons berigt, dat het door zeke ren Henrik van Solmisse (denkelijk onder de regering van Floris van Wevelikhoven) werd in brand ge stoken". Deze veldheer had meer op zijn geweten, want in 1381 werd door hem of misschien door genoemde Floris van Wevelikhoven het kas teel Ter Mollen of Ter Molen, ook wel, naar het geslacht in welke be zit het was, Schulenburg geheten, onder Hellendoom, verwoest. De Waardenborch moet toen niet geheel verwoest zijn, of kort daarna vernieuwd zijn, want in 't jaar 1382 vinden we, dat een burger van De venter het kasteleinschap daarvan, uit handen van de bisschop van Utrecht en der steden Deventer en Zwolle aanvaardde, onder belofte het met drie mannen te zullen be waren en het, desgevorderd, bin nen drie dagen wederom te zullen overleveren. In het volgend jaar - maar hier treedt wat onduidelijkheid op - verkreeg Deventer het voorrecht, dat de kastelein een burger der hui i "^e ui was 6000 jaar geleden al peper en ^•bekend bij Babyloniërs en 100 gr. boter, tikfcgyptenaren. De gewone rood-' aajiChtige bruine, platronde ui, %ordt in grote hoeveelheid in ^foederland, vooral op de Zuid- 'n<Wlandse eilanden geteeld. in%ien worden aan het eind van r zomer geoogst en worden de k°fyinter door bewaard. Thuis kan 'Sefnen ze op een koele droge aaj)laats weken goed houden. asJtoo gr. kalfslever in plakken ^50 gr. uien gr. mager gerookt spek rota lm "laurier "^moflook «"tout niej dal ii imi.ii iter „jjlAM MET ZUURKOOL ieiZuurkool, een zeer belang- i drijke groenteconserve, heel w%envoudig bereid van witte ndkool, die met weinig zout ^ejvordt ingelegd, daarby tot ^gisting komt en verzuurt, gepankzy een omzetting van rgjioolhydraten in melkzuur. reiDe kool is friszuur van smaak, licht verteerbaar en lijk aan vitamine C. Voor ikons is zuurkool een typische lajwintergroente, maar in PeMidden- en Oost-Europa eet dcjtnen het hele jaar door Jpiurkool en ook in de Elzas, .Jtoaar zuurkool het meest be noemde nationale gerecht liefs dikke plakken ham gel ui appels B. gedroogde pruimen Spek in blokjes snijden en even flink uithakken in de hete boter, daarna de spekjes uit de pan halen. Vervolgens de lever op hoog vuur snel om en om aan braden en eveneens de lever uit de pan nemen. De in dunne plakken gesneden uien gaan nu de pan in, waar ze gedurende 1 uur op laag vuur samen met de kruiden, zout en peper blijven sudderen. Als ze helemaal zacht zijn, een echte uienpuree dus, de plakken lever weer terug in de pand doen samen met de spek jes en gedurende 30 minuten heel zacht laten sudderen. 50 gr. spekvet 1 kg. zuurkool 1 blaadje laurier 1 theelepel majoraan 2 kruidnagels 2 theelepels suiker boter Week de pruimen een nacht. Snipper de ui en 1 appel en fruit de snippers even in spekvet. Spoel de zuurkool uit en snijd de koolslierten fijn. Voeg de zuurkool bij de ui en appel, geweekte prui men, laurier, majoraan, kruidnagels, suiker en 1/4 ltr. water toe en laat het geheel een uur stoven. Sny d 1 appel in plakken en bak deze met de plakken ham even in boter aan. Geef bij de zuurkool gebakken ham en appel en aardappelpu- stad moest zijn en aan deze en de Bisschop de eed zou moeten afleg gen. Frederik van Blankenheim verpachtte in het jaar 1401, met toestemming van het Utrechtse Dom-kapittel, dit kasteleinschap met het richterambt van Holten en andere daarbij behorende gerech tigheden, aan Gerrit Borre voor de tijd van tweeëndertig jaren tegen betaling van 70 Zallandse ponden 's jaars. Borre verkreeg deze gunst uit hoofde van de grootte diensten welke hij aan 't Stigt door 't verbe teren en versterken van Arkelstein, van 't Huis te Vollenhove, als van de Waardenborch, had bewezen. Het laatste bleef ondertussen nog in een zeer onvolkomen toestand. Immers zegt de Kerkvoogd in een merkwaardige brief .hebben wij besonnen, dat die landweer (een wal door het landschap) én dat huis te Holten om groeten noet (om de grote nood) onss lande van Zallant gemaeckt syn, ende dat die by on sen tiden merkelic tot groten sta- den en orbar syn gecomen, ende dat bedacht ende aengesien dat onse huis te Holten also starke niet en is, noch sulke vesten heeft, dat men enige swaer last van volke, die daer onversiens mochten comen, wederstaen mach". Ten vervolge daarvan vinden we, dat de kas telein nog duizend oude schilden tot verdere verbetering mocht be steden: terwijl hij het huis steeds op eigen kosten met „drie weeraftige man, mit hemarssche ende weren als dair toebehoert" moest bewa ren. De bisschaop bleef verplicht de overige bezetting, die de omstan digheden mochten vorderen, te be talen. Naderhand raakte het kasteel, in handen van Gerrit Borres, erfge namen, in zo'n slechte staat, dat de Stad Deventer de toenmalige bis schop Rudolf van Diephout, met geld moest bijstaan om het te her stellen. In 1444 verkreeg Deventer het kas teel met de tol van 't gericht in pandschap voor 1500 oude schil den. Drie jaar later verpachtte de stad het huis met twee daarbij be horende erven en 't gericht aan haar burger, Henrik ter Bruggen, onder voorwaarde, dat hij als schout de oude rechten van de in gezetenen zou bewaren, dat hij twee rijpaarden, met ten minste een knecht, en een wachter of por tier houden zou en dat hij de stad- stollenaar, die mede zijn woning binnen de ringmuren had, daar on gemoeid zou laten. In 1477 werd Jacob van Ittersum, vermoedelijk een schoonzoon van Ter Bruggen, kastelein van de Waardenborch. Vast staat dat in de volgende eeuw het huis nog in handen van het geslacht der Ter Bruggens was. De bezittingen breiden zich uit want in 1536 behoorden er zelfs 3 waren (erven) bü het slot. Wanneer de sterkte is gesloopt is nog niet achterhaald. In de twinti gerjaren zijn de fundamenten in de weide van de familie Ten Velde, waarin in de winter meestal een grote plas water stond, al eens blootgelegd en kwamen dikke mu ren te voorschijn. In 1968 is de ruïne door het R.O.B. (Rijksinstituut Oudheidkundig Bodemonderzoek) ontgraven en gerestaureerd en heeft meester B.H. Brouwer, oud- hoofd van de oi. Dorpsschool er voor zijn leerlingen een brochure over geschreven (De Sage van de Waerdenborch). Ook werd door hem toen een kleine tentoonstel ling georganiseerd. Hij noteerde twee jaartallen 1340. Na 1340 wor den de Sallandse landweren gegra ven van Deventer tot Holten, met de daarbij behorende versterkte huizen. 1348: enige Deventer bur gers gaan naar Holten om daar een huis te bouwen. (De vermoedelijke stichtingsdatum W.B.). „Het gene 'er overschiet is een woord te zeggen van het Dorp Hol ten, twee uuren gaans van Bath men en vier van Deventer afgele gen. Hetzelve maakt eene aanzien lij ker vertoning dan Bathmen en de huizen zyn ten deele ook regelma tiger geplaatst, zo dat zy een straat vertoonen. Aan 't westeind van hetzelve staat de eenige koommo- len (een stenderkast op de plaats waar nu de verzorgingsflat „Mo lenbelt" staat), die in dit kerspel wordt gevonden. In 't midden staat de kerk, van welke wij leven, dat zij voormaals onder de parochiekerk van Rijssen stond. Gelyk van ouds de priester, zo wordt nóg thans de predikant door de goedsheren be noemd. De weinige Roomschgezinden, die in 't kerspel van Bathmen, en in de buurtschappen Espelo en Holter dijk van 't kerspel Holten wonen, verrigten hunne godsdienst oefening in Kolmeschate. In dit ge hele Schoutampt is geene Statie" (R.K.-afbeelding?). Holten betekende in de Midde leeuwen zeer weinig. In 1429 ston den er nog maar 37 huizen in de marke. In 1470 was dit aantal ge stegen tot 70. Deventer telde toen 224 en Zwolle 308 huizen. Tot zover het voren geschetste boekwerk. w B Voor de jaarlijkse „Voorlich tingsmiddag" die de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Hol ten, Bathmen, Diepenveen" in zaal Boode te Bathmen organiseerde bestond een zeer goede belangstel ling. De heer A.H. Koops, specia list voedervoorziening van het Consulentschap voor de Rund veehouderij te Zwolle hield een inleiding n.a.v. proeven die de laatste jaren zijn gehouden op de proefboerderjj te Heino. Betreffende de jongveevoeding constateerde men dat een te krappe voeding in de winter maar voor 25% in de weide periode kan worden ingehaald. Een goede re gelmatige groei van het jongvee van 0-2 jaar is erg belangrijk. Uit onderzoekingen is gebleken dat er een duidelijk positief verband is tussen gewicht na eerste keer af kalven en de melkproduktie. Een hoog levensgewicht na afkalven geeft een aanmerkelijk hogere melkproduktie. Bij de jongvee huisvesting bleek weinig verschil in groei te bestaan tussen volledig rooster en ligboxen. Volgens spreker komt het in de praktijk wel voor dat by volledig roostervloer er teveel dieren per m3 inhoud aanwezig zyn en de ventila tie onvoldoende wat een lagere groei ten gevolge kan hebben. Uit voerig stond de heer Koops stil by de proeven met meer bestendig ei wit b(j de voeding van melkvee. Proeven op de proefboerdery „Schothorst" gaven zeer positieve resultaten bij koeien met een pro- duktie van meer dan 25 kg. Proeven op andere bedrijven vielen wat minder gunstig uit. Ook op de proefboerderij Heino is men thans bezig met deze proeven. Volgens de heer Koops speelt de hoeveelheid suiker en zetmeel in het krachtvoer ook een belangrijke roLen ook hier is nader onderzoek belangrijk. Ook is in Heino in onderzoek het ge bruik van bierbostel in de voeding. Vorig jaar bleek by een wat minder gunstig ruwvoeder rantsoen de bierbostel wel gunstig te werken. Na de pauze hield ir. A. Hol, mede werker van het consulentschap van de varkenshouderij te Zwolle een inleiding n.a.v. de proeven op het varkensproefbedrijf te Raalte. Op dit bedryf met plm. 240 fokzeugen en plm. 600 mestvarkens worden veel proeven gedaan op het gebied van voeding en huisvesting waarby het voedemiveau by fokzeugen uitvoerig wordt onderzocht. Aan vankelijk leek een laag voedemi veau gunstig te zyn maar later bleek by de produktie van de zeu gen een hoger niveau bij de opfok gunstiger in verband met biggen- produktie. Onderzoek naar speen- leeftjjd leerdat dat bij 5 5 1/2 week de beste leeftijd van spenen is. Bij de zeugenvoeding is onderzoek ge daan naar beperkt en onbeperkt voeren tijdens de zoogperiode. Be perkt betekent 4.3 kg en onbeperkt plm. 6.3 kg gemiddeld. Onbeperkt voeren lykt wat gunsti ger, maar de maximum gift zal toch niet hoger dan plm. 6 kg. moeten zijn. Bij het onderozek naar de ijzertoe- diening is wel gebleken dat het beste ijzerinjecties kunnen worden toegediend op de le tot de 3e. Bij de mestvarkens is men momenteel bezig met het onderzoek naar het gebruik van startvoer en babybig- genmeel dat men gezien de erva ringen het best kan gebruiken tot 35 kg. Na beantwoording van een aantal vragen dankte voorzitter J.H. Nijland de besprekers en wen ste allen wel thuis. We mogen rustig aannemen dat het opkweken van groentegewassen al eeu wenlang wordt uitgeoe fend. Vooral in klooster tuinenen kon men rond 1500 verschillende gewas sen aantreffen die bij ons nog heel gebruikelijk zijn. Om over het zaad voor het volgende jaar te beschik ken werden niet alle pro- dukten geoogst. Een aantal gewassen liet men staan om er zaad van te winnen. Het Hei unrisieiijK jongeren vernond Overijssel en het Provinciaal Gere formeerd Centrum voor Jeugd en Jongerenwerk organiseren dit jaar weer een „provinciale jeugddag". Deze jeugddag, die op zaterdag 25 april van 10.00-15.30 uur zal plaatsvinden in het ontmoetingscentrum „De Trefkoele" te Daifsen, is bestemd voor klubkinderen van 8 tot 12 jaar. Het thema voor deze dag is: „Verleden - heden toekomst". Op eerdere jeugddagen waren ook oudere kinderen (tot 15 jaar) welkom, maar dit jaar heeft men, gezien het toch wel grote leeftyds- en interesse- verschil, gemeend om naast een jeugddag voor 8 tot 12 jarigen een tienerdag voor 12 tot 15 jarigen te organiseren. Deze tienerdag werd- gehouden op 21 maart in het Hervormd Centrum in Nijverdal. Spelenderwijs gaan op de jeugddag de aanwezige kinderen in een reis door de tijd bezig met dit thema, 's Ochtends zullen ze een stuk geschiedenis maken door middel van een super-strip-verhaal, 's middags kunnen ze deelnemen aan verschillende aktiviteiten, die betrekking hebben op het thema. Tussen de bedrijven door is er muziek en ook zal een theatergroep met de kinderen op het thema inspelen. De deelnemers-bijdrage voor deze dag bedraagt 6 gulden per persoon. Voor informatie over en aanmeldingen voor de jeugddag kan kontakt worden opgenomen met het jeugdwerkburo Olde Vechte, Zeesserweg 11 te Ommen: Tel. 05291-1503. Maak gebruik van fietspaden en benut veilige fietsroutes. Wees niet egoiïstisch, rijd zoveel mogelijk rechts. Verkeerslichten zijn er óók voor fiet sers. Steek goed zichbaar uw arm uit bij verandering van richting. Respecteer zebrapaden voor voet gangers en rijd niet op trottoirs. Laat voor- en achterlicht, rode re flector en reflecterende pedalen u goed zichtbaar maken. Rijd op goed opgepompte, slipvrije, betrouwbare banden. Laat uw remmen in orde zijn. Zorg, dat uw fietsbel het doet. Geef uw fiets regelmatig onder houd; schakel de vakman in. Voorkom diefstal, zorg voor een goed slot. Kies de fiets, die u past. Fietsen is gezond: doe het dagelijks. De voorzitter van het Landbouw schap, ir. David Luteijn, verwacht dat het aantal bedrijven in de landbouw minder snel zal afne men dan in de zeventiger jaren. De teruglopende werkgelegenheid betekent een verhoogde druk om in de agrarische sector werkzaam te blijven. In het West-Brabantse Hoeven voorspelde hij donderdag 19 maart jl., dat deze ontwikkeling ook met zich mee zal brengen dat de ruimte voor bedrijfsvergroting beperkter wordt en dat de groei van de agrarische produktie min der spectaculair zal gaaan verlo pen. In de komende jaren zal het accent meer komen te liggen op kwaliteitsverbetering en het nog uitgekiender omgaan met aange kochte produktiemiddelen als veevoer, kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen. Voor de tachtiger jaren blijft het uitgangspunt van het Landbouw schap dat de agrarische produktie plaats zal moeten vinden op zoveel mogelyk zelfstandige bedrijven met een gezinskarakter. De beno digde arbeid zal in belangrijke mate vanuit het gezin worden in gebracht, maar het meewerken van de gezinsleden moet geen voor waarde zyn om de continuïteit van het bedryf te waarborgen. De door de gezinsleden gewerkte uren moe ten op een reële basis kunnen wor den vergoed. Ir. Luteyn benadrukte dat een con sequentie van deze opvatting is dat de ontwikkeling van grote, indus trieel opgezette landbouwbedrij ven moet worden tegengeaan. Er moet wel ruimte blijven voor het aanwenden van „vreemde" arbeid en ook samenwerkingsvormen zul len een kans moeten krijgen. Part time bedrijven wyst de voorzitter van het Landbouwschap van de hand. Ze mogen alleen worden ge doogd voorzover het gaat om on dernemers die er, vanwege de ge ringe omvang van hun bedrijf of hun inkomensmogelijkheden wat by zijn gaan doen. Mensen van bui ten de landbouw mogen in geen geval als part-timer worden toege laten. Daarnaast zal de landbouw tegen nieuwkomers moeten wor den afgeschermd door een vesti gingswet voor de intensieve veeh ouderij en het stellen van eisen in het kader van de wet agrarisch grondverkeer. De heer Luteijn constateerde, dat de huidige stagnatie in de econo mie grote invloed heeft op land- en tuinbouw. Hij noemde het voor het landbouwbedrijfsleven van groot belang als het uitgavenpatroon van de overheid en het loonniveau zou worden aangepast aan de reali teit van een zeer geringe groei. Voor de zelfstandige agrarische onder nemers moet door middel van ex tra fiscale maatregelen ruimte worden geschapen. Het gaat daar bij,behalve om zelfstandigenaftrek en vrijstelling van het bedrijfsver mogen, ook om het mogelijk maken van bedrijfsoverdrachten tegen agrarische gebruikswaarde. De heer Luteijn zei duidelijk te kie zen voor een overheidsbeleid. waarbij de schaarse middelen wor den aangewend om de structuur van de bedrijven en de afeet te versterken. Inkomentoeslagen, rentesubsidies en geld om de ont wikkeling van de landbouw af te remmen ten gunste van een mooi landschap wees hij van de hand. Directe inkomenssteun aan bedrij ven zal slechts tijdelijk mogen zijn en op ad hoe basis, om levensvat bare bedrijven over een hobbel heen te helpen. Naar de mening van de voorzitter van het Landbouwschap zal de in komensverbetering in de tachtiger jaren, behalve uit kostenbesparin gen, vooral moeten komen uit ho gere prijzen voor de produkteri. Het Europese markt, en prijsbeleid zal hoeksteen moeten blijven van het beleid. Wel tekende hij ernstig be zwaar aan tegen financiële mede verantwoordelijkheid van de pro ducenten voor het Europese beleid. De voorstellen die de Europese Commissie ten aanzien hiervan heeft gedaan komen, aldus ir. Lu teijn, in feite neer op een Europese belasting. tellen van zaad voor de handel is rond het jaar 1800 van de grond gekomen. In het midden van de vorige eeuw verschenen de eerste zaadprijscouranten. In de prijscouranten van rond de eeuwwisseling komt al een enorm uitgebreid assorti ment groente- en bloemza den voor. Een drietal ge-, wassen van toen, maar ook nu nog zeer populair, zullen we er eens uitlichten. Daarbij moet u natuurlijk wel bedenken dat de rassen van toen wel veranderin gen hebben ondergaan in vorm, kwaliteit enz. Wortelen Eén van de oudere gewas sen. Rassen als Amster damse Bak, halflange van Nantes, Plakkese en Berli- cummer kende men al vroeg. Daarnaast kwamen er vele andere rassen voor, die inmiddels grotendeels zijn verdwenen. Men maakt onderscheid tussen zo- mer-wortelen, die direct ge consumeerd worden en win- ter-wortelen om te bewa ren. Vanaf maart tot juli kunnen de zomer-wortelen worden gezaaid. De groei- tyd is ca. 3 maanden. De winter-wortelen moeten van half april tot juni ge zaaid worden. Belangrijk voor de teelt van wortelen is een losse voedzame grond. Op zware grond wil het met de lange wortels niet zo best lukken, gebruik daarvoor de ronde worteltjes. Ter voorkoming van wormste kigheid in het gewas raad plege men de leverancier. Rode bietjes of kroten De keus is hier minder groot. Er worden 2 typen onderscheiden. Voor uitzaai eind maart gebruikt men het ras Egyptische pla tronde dat vrij ongevoebg is voor schieten. Voor de teelt van zomerkroten, uitzaai vanaf mei tot juli, is het hoofdras donkerrode kogel of Detroit. De laatstge- zaaide kroten zyn voor con sumptie in de herfst of in de I winter. Een voordeel van kroten is dat ze op alle grondsoorten groeien. Tomaten Een reeds eeuwenlang be kend gewas dat afkomstig is uit Zuid-Amerika. De con sumptie van de vruchten is pas 100 jaar geleden in zwang gekomen. Tegen woordig zyn er rassen die ook in ons land buiten op groeien. Een nieuwe moge lijkheid is om tomaten in een emmer op balkon op te kweken. Deze rassen wor den niet hoger dan 100 cm. Een tomaat heeft graag een zonnig plekje. In april/mei zaaien in huis, overpotten en na half mei in de tuin of in een emmer op balkon uit- planten. De plant gebruikt vrij veel vocht, dus regelma tig water geven en ook mest natuurlijk. De vleestomaten zijn momenteel erg in.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13