Een wieksmoien is primeur op beurs Grote behoefte aan informatie bij consument Woningisolatie neemt belangrijke plaats in nnnonnLE Nationale Energiebeurs En erg ie wg Won ingisoia tie Informatie Energiebesparing en recycling ERERGIE BEURS -L-.D 5 MAART 1981 - PAG. 11 BORNE - Met de presentatie van de Wimo-éénwieksmolen heeft de Nationale Energie- beurs een wereldprimeur in huis. De Duitse machinefa brikant Böwe heeft een windmolen geconstrueerd, die over unieke eigenschap pen beschikt en op toekom stige ontwikkelingen in speelt. Al bij een windsnel heid van 3,5 m/sec. is deze windmolen productief, ter wijl met de nog in ontwikke ling zijnde brandstofcel straks een volledig op zichzelf staand energiesysteem wor den opgebouwd. De overcapa- citiet kan dan worden opge slagen. De Wimo-windmolen heeft een lange ontwikkelingsperiode achter zich. Er wordt sinds 1953 aan gewerkt, waarbij sinds april 1979 wordt proefgedraaid. Sinds kort. vindt dat proefdraaien on der staatstoezicht plaats. Eind dit jaar zal de eerste molen geleverd kunnen worden. Het principe van de éénwieksmolen is afkomstig uit de luchtvaart. De Wimo heeft een wiek van 6 meter, een 10-15 Kw generator en is aan het openbare electriciteitsnet gekoppeld. De hoogte van de mast is - afhankelijk van de omgeving - 12 tot 20 meter. Via een schakelkast wordt de geproduceerde electriciteit aan het eigen verbruiks- net afgegeven. Het teveel aan energie gaat over naar het openbare net, ter wijl bij een tekort een beroep op het openbare net gedaan kan worden. De voordelen van de éénwieksmolen zijn: Minder materiaalverbruik, dus een lagere kostprijs; het toerental van de rotor ligt dicht bij dat van de gene rator, hetgeen een economischer overbrenging oplevert; de productie komt al op gang by lage windsnelhe den. De Wimo-windmolen benut ruim 70 procent van het windaanbod, tegen 35 procent van de traditionele windmo lens. De opbrengst, die al 50 procent hoger ligt, wordt daarmee regelmati ger - zonder pieken - geproduceerd. In tegenstelling tot de traditionele windmolens draait de éénwieksmolen niet vóór, maar achter de mast en daardoor met de wind mee. Alle wisse lingen van de windrichting worden op de voet gevolgd, er is geen krui- inrichting nodig. BORNE - „Er bestaat een grote behoefte aan informatie over energie en energiebesparing bij de consument. De vakman heeft z'n vakbeurzen waar hij z'n informatie haait, maar de consument kan bijna nergens terecht. Vandaar deze Nationale Energiebeurs", aldus de heer Hagedoorn van de Evenementen hal in Borne, waar de beurs van dinsdag 10 tot en met zondag 15 maart wordt gehouden. De Nationale Energiebeurs wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. Vorig jaar werden er rond de 40.000 bezoekers geteld. Men hoopt straks eenzelfde aantal te trekken. „Liefst natuurlijk iets méér", aldus de heer Hagedoom, „want we zien deze beurs graag nog wat groeien. De interesse van het publiek is er in ieder geval". De consument kan op de Nationale Energiebeurs terecht voor informatie over tal van mogelijkheden op het gebied van energie-opwekking en besparing. Om maar eens een paar van die mogelijkheden te noemen: Ener zijds zijn op de beurs aanwezig bedrij ven als de Almelose uranium verrij- kingsfabriek UCN en het Énergie- onderzoeks Centrum uit Petten. An derzijds De Kleine Aarde uit Boxtel, Energie Anders en de Ecologische Uit geverij voor informatie over alterna tieve energie. Daarnaast zijn er veel bedrijven vertegenwoordigd die zich bezig houden met woningisolatie en bijvoorbeeld zonne-energie En tens- .otte noemen we een leuke bijzonder heid: Het Wierdense bedrijf Hivas pre senteert op de beurs het „energiebes parende" koffiefilter. Voor de Nationale Energiebeurs is een wedstrijd uitgeschreven voor het be ste energiebesparende idee, waarmee duizend gulden valt te verdienen. De inzendingen zullen op de beurs te zien zijn: een hele wand van de Bornse Evenementenhal is er voor gereser veerd. De wedstrijd loopt „als een trein". Er zijn al ruim honderd inzendingen bin nen, variërend van de simpele mede deling op een briefkaart datje je oude borstrokken maar weer uit de kast moet halen" tot aan een uitgebreide rapportage van de voor-en-tegens van een enrgiebesparend idee. Juist die laatste categorie inzenders heeft de organistaoren van de Nationale Ener giebeurs al voor problemen gesteld, want de beoordeling van de inzendin gen blijkt een stuk moeilijker dan aanvankelijk was gedacht. Energiebesparende ideeën kunnen nog steeds naar de Evenementenhal worden gezonden, óók nog tijdens de beurs (hetinzendadres: postbus 144 in Almelo), want pas na de beurs zal een deskundige commissie de inzendingen beoordelen. Trouwens, uit het hele land komen nog inzendingen binnen. „Wat opvalt", aldus de heer Hage doom „is dat veel oudere mensen met ideeën komen. Bij die groep mensen leeft de energiebesparing dus wel erg sterk, lijkt het". Een indeling naar onderwerp is maar moeilijk te maken, vindt hij. „Op ieder gebied is er wel een idee binnen gekomen, je kunt het zo gek nog niet bedenken of het is er..." De tweede Nationale Energiebeurs is van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 maart dagelijks geopend van 13 tot 22 uur en op zaterdag 14 en zondag 15 maart van 11 tot 18 uur. Een belangrijke plaats op de Nationale Energiebeurs wordt ingenomen door de be drijven die zich bezighouden met wo:iingisolatie. Tal van mogelijkheden worden op de beurs uiteen gezet, variërend van vloer- tot dakisolatie en natuurlijk dubbele beglazing en spouwmuur»solatie. Er zijn inmiddels zo*eel mogelijkhe den op de markt, dat een be zoek aan de beurs beslist nut tig is om inzicht te krijgen in de hele materie. Het nut van woningisolatie zal ieder een duidelijk zijn. Niet alleen kan er flink op de gasrekening worden besp aard, maar ook het wooncomfort neemt er door toe. Tocht in huis is een lastige klant, die zonder een goede isolatie alleen maar kan worden „overstemd" door harder te gaan sto ken. Dat brengt een hoge gasrekening met zich mee, terwijl de tocht toch nooit helemaal kan worden uitgeban nen. Door het enkele glas van ramen en buitendeure" verdwijnt de warmte het snelst e- o« de koudestraling is hier Pt.. »kst merkbaar. Daarom is het aantrekkelijk daartegen iets te doen. Hoewel het het meeste effect heeft voor wat betreft de behaaglijkheid in huis, is het isoleren van ramen ook de duurste van alle isolatiemaatregelen. zijn tal van mogelijkheden: dub belglas, dubbele ramen of voorzetra men. Muren kunnen soms koud zijn, tè koud. Het verschil tussen de tempera tuur van de muur en die van de lucht is dan te groot en veroorzaakt een onbe haaglijk gevoel. Oplossing hiervoor is de isolatie van de spouwmuur. Ook hier diverse mogelijkheden: met UF- schuim, steenwolvlokken, glaswol vlokken, gesiliconiseerde perlitekor- rels, gebonden polystyreenschuimpa- rels en PUR-schuim. Met spouwmuu risolatie kan het warmteverlies tot on geveer de helft a éénderde worden teruggebracht. Aantrekkelijk qua investeringskosten en de besparing zijn de vloer- en daki solatie, terwijl de isolatie van de cen trale verwarmingsleidingen wel de meest rendabele manier van isolatie is. De investering is er in één jaar uit te halen, terwijl het isoleren (met een minerale wol) best zelf te doen is. Hieronder een overzicht van de moge lijkheden, de besparingen en de in vesteringskosten: Spouwmuur: besparing 10 m3 gas per m2 per jaar ofwel f 5.- per m2. Investe ring f 5.- per m2 (incl. btw en subsidie). Glas: 30 m3 per m2 ofwel f 15.- per m2 per jaar. Investering f 170.- per m2. Vloer: 5 m3 per m2 ofwel f 2,50 per m2 per jaar. Investering f7,50 per m2. Dak: 9 m3 per m2 ofwel f 4,50 per m2 per jaar. Investering f 10.- per m2. Leidingen: 1 m3 per ml ofwel f 0,50 per ml per jaar. Investering f0,50 per strekkende meter leiding. AaDee Mondial Bówe, Enschede: Éénwieksmolen Wimo, op het buitenterrein. Handelsonderneming Anna, Rotterdam: Windenergie, warmtepompen, zonne collectoren en -cellen, waterenergie. Cebeco Handelsraad, Deventer: Biogas-apparatuur, glasbuiswarmtewisselaar, automatische regelapparatuur voor energiebesparingsdoeleinden. Cetema, Oss: Verkoop en technische begeleiding van Evidal zonnecollectoren voor de Benelux. Aan te sluiten op een zonneboiler. Demonstratie van een energieblok; warmtepomp onttrekt warmte aan zon, wind en regen. Dru, Ulft: Zonnecollectoren, warmte-opslagvat en warmteterugwinningsboiler. Energieonderzoek Centrum Nederland, Petten: Geavanceerde toepassingen van steenkool, nationale energie-onderzoek projecten, energiemodellen en scenario's. J.A. Monster, Gorinchem: Zonnecollectoren. Urenco Nederland, Almelo. Afbouwchemie Afche, Hengelo: Opstalan dakisolatie, thermische muur- en gevelisolatie, thermische beg;azing kunststoframen en -deuren en kitten. Alubouw, Hengelo: Geïsoleerde aluminium schuifpui, kunststof schuifpui, deuren en draaikeepramen, voorzetramen van kunststof, thermische beglazing (Holst I Glas). Jacob Bakker Isolatie, Enschede: Onderdeel van de Shell Thermokomfort Isolatieorganisatie. Enereon-dakisolatie, Milder vloerisolatie en Thermopane dubbele beglazing. Bolhuis ISP, Hengelo: Isolatie in spouwmuren en onder dakpannen met Aminothermschuim, Weru ramensysteem en Rapid Pane isolerend dubbel glas, Celulan minerale wol op glasvezelbasis voor spouwmuurisolatie. Iso Techniek, Oldenzaal: Isolerend glas etc. Meijer Isolatiebedrijf, Losser: Spouwmuurisolatie, geïsoleerde aluminium en houten puien, dakisolatie en dakramen. Tevens lossen zij tochtproblemen op. Ter Huume Bouwprodukten, Haaksbergen: Teha, energiebesparende kunst stofkozijnen. Noel Marquet Cie SA, Den Haag: Geprefabriceerde leidingisolatiematerialen Climatube en Isotube, isolerend en warmtereflecterend radiatorfolie Climare- fïex. L.F.A. Stevens, Wijchen: Uitvoering isolatie- en spouwmuurisolatiewerken Pur-Spouw Benelux, produktie van geïsoleerde dak- en wandbeplating, produk- tie koel- en vrieshuispanelen. Thermofoam Nederland: Dealer Thermofoam/Thermowol voor isolatie van bestaande woningen, aluminium schuifpanelen, voorzetramen en glaswolde- kens. Tonzon Warmte-isolatie, Enschede: Nieuw type warmte-isolatiedeken, in on derzoek bij TNO. Ecologische Uitgeverij Energie Anders: Informatie over alternatieve energie. Jan Douwes Isema, Zevenhoven: Architect, specialist in het energievraagstuk. Kleine Aarde, Boxtel: Voorlichting over doelstelling en activiteiten. Kristinsson, Apeldoorn: Architectenbureau, ontwierp het zichzelf byna ver warmende huis, presenteert een maquette van een door haar ontworpen cv-loze woning. Organisatie voor duurzame Energie Oosthoek Encyclopedieën Utrecht Organisatie Strohalm: Informatie over doelstelling en activiteiten. Spectrum Encyclopedieën De Meem H.J. van der Zalm, Hengelo: Technisch installatiebureau, o.a. op het gebied van energie b espar i ng. Vereniging Milieudefensie Volksenergie Beka Energieburo, Goor: Open haarden uit Noorwegen. Gecon, Assen: C.V.-ketels Giveg-hoog rendements-energiebesparende ketel, de Radson h.r.-ketel en de boiler met hoog rendement. Technische Handelmij Géke: Open haarden, aan te sluiten op de c.v. Hivas Nederland, Wierden: Energiebesparende koffiefilters. A.H. Jalink Zn„ Goor: Drietal secties met daarin opgenomen energiebespa rende haarden en kachels uit Denemarken, Noorwegen en Engeland. GWK Nederland, Amsterdam: Warmtepompen voor het verwarmen van eenge zinswoningen, rookgaskleppen. Kotrac, Rotterdam: Glascontainers, bestemd voor hergebruik van glas. De heer Stalenhoef, Badhoevedorp: Demonstratie van zijn uitvinding Auto- volteorrector. besparing van 10 procent op brandstof. Stichting Verwijdering Afvalstoffen, Amersfoort: Komposteren in eigen tuin, gescheiden inzameling huishoudelijk afval, hergebruik van afvalhout en analg ias. Zweerink Warmtetechnrek, Hengelo: Zonne-energie-installaties, open haarden voor c.v.-systemen, volautomatische- en semi-automatische klokthermostaten, energie- en waterbesparende douche- en mengkranen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11