it®- en filmcursus ia beeldbuis Veel voordelen bij lidmaatschap van Kruisvereniging Alexander van Es krijgt gouden ezelsoor Vleermuis kun je niet verzorgen Problemen in varkenshouderij «r"n Boekenprijs FGE: Veg met vlaggetjes en tickers in/aan de auto Ons kinderverhaal Het gouden ezelsoor Algemene heffing Landbouwschap in 1931 niet hoger HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 DECEMBER 1980 - PAG. 9 raalf lessen leren amateurs joord en beeld hoe ze meer ^jagde foto's en films kunnen En. De televisie is het ideale el om zo'n cursus te bren- want het gaat vooral om eelden, die dank zy de tele leren is niet moeilijk en filmen ook niet. Iedereen, die een f42,50 verkrijgbaar zijn by ,j heeft, ontdekt dat 't Is niet moeilijk, maar toch heb je Teleac en by uw fotohandelaar. ,het gevoel, dat er méér uit een camera is te halen. Je kunt Het werkboek is zo opgezet, dat et alleen mee „noteren" wat er om je heen gebeurt, maar er het ook op zichzelf een uitste- ets mee „vertellen". Dan zie je foto's of een film, waarin dat kende leergang is voor wie te gebeurt en je denkt: zo'n foto of die film zou ik óók willen graag beter wil leren fotografe- Voor mensen die dat denken is er goed nieuws^ op 16 ren en/of filmen. Al is het na tuurlijk het beste om straks, met dit boek by de hand, de televisiecursus te volgen. Een cursus, die bedoeld is om zoveel mogeiyk fotografen en filmers zoveel mogeiyk plezier te doen beleven aan hun camera. ari 1981 start er een Teleac-cursus „Fotograferen en filmen". mogeiykheden zyn er om deze boeiende hobby zélf te gaan beoefenen? En dan zyn er voor de mensen die zelf smalfilmen, vier boeiende lessen over alles wat te maken heeft met het maken van een film. Dat gaat Nu denken aan in de huiskamer kunnen over de filmcamera en het ma- len gebracht. In de eerste teriaal, het standpunt en de D&SlSUGIÏlGSblIl^! lessen, van een half uur zal juiste uitsnede, over zoomen en Jaan over fotograferen. Over overvloeiers. Ook het monteren en over camera's, over fo- van de film en het projecteren iteriaal en kleuren. Maar worden behandeld. Het is een al over wat je met een ca- complete cursus over amateur- kunt doen, over het foto- filmers in een notedop, die veel ren van mensen en dieren, praktische informatie geeft. Wat schappen en andere motie- er in deze twaalf lessen van elk Het gebruik van kleur, de een half uur aan informatie tbyfotografie, het scherpstel- wordt gegeven, is ook met een en het kiezen van de juiste overvloed aan foto's verwerkt in ergrondze worden met het cursusboek „Fotograferen en voorbeelden duideUjk ge- filmen". By dit losbladige boek ikt. Wie deze lessen heeft wordt ook geleverd een prakti- d is een fotograaf, die sche handleiding „Foto- en plezier van zyn of haar Filmwegwys" en ander informa- lera zal hebben. tief materiaal. de donkere kamer Speels element volgende twee lessen gaan In het cursuspakket is ook op- r het werken in de donkere genomen het stripboek „Foto- Her. Allereerst wordt het ma- graferen en filmen met Jan, van vergrotingen in Jans en de kinderen", waarin de irt/wit stap voor stap uitge- camera een belangrijke rol Wie zie.t hoe dat in zyn speelt. Dit geestige stripboek rk gaat, ontdekt dat je als van Jan Kruis over deze familie, la-werker veel uit je foto's die in binnen- en buitenland een at halen en dat er op creatief grote populariteit heeft verkre- Jied byzondere mogeiykheden gen, bevat ook een aantal prak- De tweede doka-les wordt tische foto- en filmtips en vormt steed aan het maken van een speels element in het cur- lurenafdrukken. Wat is er voor suspakket. Vanaf half november dig? Hoe gaat het? En: welke 1980 zal dit cursuspakket voor an steeds meer personenauto's Maar als je door al dat plak- en vrachtwagens worden de hangspul niet meer door je voor- iten volgeplakt met stickers, ligger heen kunt zien of van de lar ook mini-shirts van voet- wagens verderop de remlichten alclubs, voetbalschoentjes, gaan branden, kan je dat „voor- ppetjes, vlaggetjes en vaan- uitzien in het verkeer" wel ver- es achter de autoramen zijn in geten". De algemene verkeers- imars. Er hangt zelfs lingerie dienst stelt, dat de overgrote bengelen achter het glas. meerderheid van dikwyls toch iet werkt allemaal zichtbe- ernstige ongevallen veelal wordt nmerend voor de bestuurder, veroorzaakt door n medeweggebruikers worden die een moment door afgeleid", aldus de al- door iets byzonders, of die even imene verkeersdienst der iets niet zagen doordat een stic- ijkspolitie tegenover Mens en ker of ander ondoorzichtig erkeer-Actueel, een uitgave voorwerp in de weg zat. ui Veilig Verkeer Nederland. De AVD: „De auto is zo ont- Heem nu het uit Amerika worPen' da'v0°' de ?e" rergewaaide idee van dat zon- ?tm?der zicht naar alle "tanten erende spui over de volle bledt Daaraan moet je dan ook Elk voorjaar staat men op het agrarisch bedrijf weer voor de niet gemakkelyke opgaaf om in een betrekkeiyk korte tyd al de noodzakeiyke werkzaamheden te verrichten. Werkt het weer hierby niet mee, dan komt men vaak in grote tydnood. Om minder van deze arbeidspiek af hankelijk te zyn, is het erg ver standig de basisbemesting met fosforzuur en kali reeds eerder toe te passen. Gelukkig zyn in de komende maanden de moge lijkheden hiervoor ruimschoots aanwezig. En ligt de PK- bemesting op het land, dan is dat een hele zorg minder, want de overige bemesting betreft al leen nog de stikstof. Een PK-meststof, die zich by- zonder goed leent voor deze ba sisbemesting, is het gekorrelde Thomasmeel-kali. Hierby wordt door de gelyktydige uitstrooi van het fosforzuur en de kali veel tyd en arbeid bespaard. Denken we terug aan de ex treem hoge regenvalcyfers van het afgelopen jaar, waardoor grote hoeveelheden kalk door uitspoeling zijn verloren gegaan, dan is het zaak deze kalkverlie- zen weer aan te vullen. Ook hierby vraagt Thomasmeel-kali volop aandacht, want deze be vat ca 30% werkzame kalk, waarmee automatisch de kalk- toestand weer op peil kan wor den gebracht. Daar naast fosfor zuur, kali en kalk ook nog magnesium, kiezelzuur en ver schillende sporenelementen in Thomasmeel-kali aanwezig zyn, speelt deze veelzydige basis meststof ook om deze reden een belangrijke rol in het moderne bemestingsplan. Ook het maken van kinderfoto's wordt in de Teleac-cursus be handeld. Bij deze foto wordt op de televisie iets verteld over de beéldopbouw. „Er ligt nu toch zo'n rare vogel in de tuin", riep Gerda naar haar grotere broer. „Hy kan niet best meer vliegen, want ik ge loof dat hy een zere vlerk heeft". „Laat eens kyken", ant woordde Karei. „Je hebt geUjk, een rare vogel, maar ik denk dat het helemaal geen vogel is, maar een vleermuis. We zullen hem in een kartonnen doos doen en hem wat eten en water geven, dan knapt hy misschien wel op". „Weet jy dan wat vleermuizen eten?", vroeg Ge rda. „Eeriyk gezegd niet", ant woordde Karei. „Misschien lust hy wel wormen, ik zal er een paar zoeken". „Ja, of vliegen" bedacht Gerda. Zo besloten ze toen Karei stak een paar wormen en Gerda klapte een paar vliegen, maar de vleermuis raakte het niet aan. Meer konden ze niet doen, want ze moesten naar school. In de klas vertelde Gerda het aan juf, en vroeg wat ze beste kon doen. „Er is een vogelopvan gcentrum, misschien kun je het dier, als is het geen vogel, het best daarheen brengen. Daar weten ze hoe ze vogels en an dere dieren moeten behandelen". „Vleermuizen",- vertelde juf ver der, „zyn dieren die vooral in de weer zyn als het donker is, 's nachts en in de schemering. Overdag hangen ze met hun kop omlaag in holen of aan Ruim 3 1/2 miljoen ge zinnen in Nederland zijn lid van een kruisvereni ging. Dat is niet nieuw. Sinds generaties is het overgrote deel van de bevolking lid van een kruisvereniging. De meeste gezinnen gaan er van uit, dat zij de kruis vereniging niet kunnen missen. De kraamver zorgster komt over de vloer bij een poliklini sche of thuisbevalling; de wijkverpleegkundige komt als er een zieke thuis is; men haalt voor bevalling of verpleging van een zieke verpleeg- materiaal uit het uit leenmagazijn. Men stapt geen afbreuk doen door allerlei dingen op de ruiten te plakken soms hele landschappen en'oor Jf h,^ngerj meertjes en bosparttjen. "He' f mbegnJpeWk waarom de er door- handel toch steeds weer met iets nieuws komt op het gebied van auto-accessoires, die de waarneming van de autolij der re- plaatje een blikvanger. Hy *>eperken". Et dan even niet op het verker De hande> ta da' sbul ™OT een groot gedeelte gericht op het beroepsvervoer. Vooral de slierten nationaliteitsvlaggetjes achter de ruiten van vrachtwa gens en bestelauto's hebben af trek. Weg met die massa vlagge tjes en slierten stickers, voordat reedte van de achterruit. Er taan allerlei afbeeldingen op: rs, soms h iet an binnenuit kan je een kyken, dat wel. Maar voor imand die er achter rydt of be- Sg is in te halen, is een derge- evauen veeiai worut i» -» T'\ o dat kan minder prettig aflo- brengt de algemene ver keersdienst naar voren. Ongevallen Daar komt nog wat anders by. Veilig ryden is verder kyken dan de politie gaat optreden tegen naar de auto die vóór je rydt. zichtbelemmerende toestanden! Aan het slot van de najaarsver gadering van de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten FGE op donder dagmiddag 27 november j.l. ontving in Casino-Den Bosch de 28-jarige schrijver Alexander van Es uit handen van de voor zitter Hans van Leerdam het door de FGE ingestelde gouden ezelsoor. Het gouden ezelsoor, bestaande uit een plastiekje met bybeho- rende oorkonde en een geldbe drag van 2500 gulden, wordt jaariyks uitgereikt aan die debu terende schryver, van wie in één jaar (in dit geval 1979) de meeste boeken zyn verkocht. Het gaat om oorspronkebjk Ne derlandstalig literair werk dat via de normale verkoopkanalen op de markt wordt gebracht. Alexander van Es kreeg de prys voor het by Uitgevery Harlekyn verschenen boek „Anatomie van het gevoel, dagboek van een co-assistent", waarvan in 1979 in twee drukken 4001 exemplaren werden verkocht. Alexander van Es is het pseu doniem van een medisch stu dent die zyn emoties gedurende de eerste drie maanden van zyn co-assistentschappen in dag boekvorm (aanvankeiyk niet voor publikatie bedoeld) op pa pier zette. Eerder verscheen dit dagboek als feuilleton in het Weekblad van de KoninkUjke Nederlandse Maatschappy ter bevordering van de Genees kunst, Medisch Contact, een ar tikelenreeks die in de medische wereld vele en heftige reacties uitlokte. Vóór dit debuut in boekvorm publiceerde Alexander van Es artikelen op medisch gebied, over de studentenwereld en over het Franse chanson en popmu ziek o.a. in Elseviers Magazine, Specimina, Studio, Harlekyn, K U.-Nieuws, Oor, De Gelderlan der en diverse tydschriften. naar de diètist voor toe lichting op een voorge schreven dieet. Zwangere vrouwen gaan naar zwangerschapsgymnastiek, bejaarden naar bejaar- dengymnastiek. Aan staande ouders nemen deel aan een ,moedercur- sus' en ga zo maar door. De kruisvereniging is uit het ge zinsleven niet weg te denken. Of het nu gaat om consultatiebu reaus voor zuigelingen en kleu ters, of om bestrijding van reu ma, tbc, hart- en vaatziekten, kanker, aandoeningen van de luchtwegen, revalidatie van ont slagen ziekenhuispatiënten - op praktisch elk terrein van de thuisgezondheidszorg is de kruisvereniging een vanzelfspre kendheid. De regering heeft dat ook erkend en sinds 1 januari 1980 valt het merendeel van de diensten van de kruisvereniging onder de verstrekkingen op grond van de AWBZ, de Alge mene Wet Byzondere Ziektekos ten. Daarby is wel door de overheid bepaald, dat niet-leden een eigen bydrage moeten beta len, wanneer zy een beroep doen op de hulp van de kruisvereni ging. Bovendien is door de overheid ook bepaald, dat wie lid wordt en binnen drie maan den na het begin van het lid maatschap hulp vraagt, naast 1 de gewone contributie nog een entreegeld moet betalen. dakbalken. Hun vlieghuld Is erg gevoelig. Daar voelen ze eigen lijk mee en ook met hun lippen en oorschelpen. Tastzin heet dat". „Wat eten ze?", vroeg Gerda. „In hun vlucht vangen ze insek- ten", antwoordde juf. Nou dacht Gerda, in een kartonnen doos met een lamme vleugel gaat dat niet. We zullen er iets op moe ten vinden. Misschien is het toch het beste als we hem naar dat vogelopvangcentrum bren gen. Als Karei dat nou ook maar wil. Maar Karei dacht er anders over. „Ik maak wel een stokje in die doos, dan kan hy daar aan gaan hangen". „Goed", zei Gerda, „we zullen het nog een dag proberen, maar gaat het niet goed, dan breng ik hem weg. Per slot van rekening heb ik hem gevonden". „Ach, het is toch leuk om dat beest te houden, misschien kun nen we hem tam maken". „We wachten tot morgen" besloot Gerda ferm. Maar ondertussen vroeg zy al aan haar moeder of zy wilde helpen met het adres opzoeken. „Je kunt misschien beter eerst er heen gaan en vra gen of ze ook een vleermuis aannemen", vond moeder. Ze konden het telefoonnummer niet vinden, omdat ze niet wisten hoe de naam was. „Karei moet maar mee", vond moeder. Ze wisten wel ongeveer waar het was, maar die had plotseling te veel huiswerk. En zo gingen moeder en Gerda samen op in formatie uit. Ze vonden het vo gelopvangcentrum en de me vrouw die de leiding had, ont ving hen heel vriendeiyk. Ze liet hen zien hoe de dieren worden verpleegd. Een reiger met een gespalkte poot, een merel die al zyn veren had beschadigd, om dat mensen die het goed be doelden de vogel in een doos met turfmolm hadden laten zit ten, een uitgeteerde verdwaalde postduif, die bezig was op ver haal te komen. „Maar de vleermuis, die houden we hier niet", vertelde ze. „Je kunt hem wel brengen, dan zor gen wy er voor dat hy naar Limburg gaat, naar de grotten. Daar voelt hy zich thuis". En hoewel Gerda het wel een beetje jammer vond dat ze af stand van de vleermuis moest doen, begreep ze toch dat dit voor het dier het allerbeste was. En Karei, die had niets meer in te brengen. Alexander van Fe (28}-kreeg donderdagmiddag 0 november het GQttüBN EZELSOOR 2979 uitgereikt da: d' Organisatie van Fabrikanten iwi Grafische Eindprodukten FGE ieder jaar ter beschikking stelt voor nel mcesr verkochte literaire, boek van een debuterende schrijver. De prijs, die hij kreeg vc-ar het boek 'Anatomie van het gevoeladagboek van een co-assistant*bestaat uit een perspex plastiek van de hand van André Toet en een geldbedrag van 2.500., De problemen in de varkens houderij staan dinsdag 9 de cember centraal tijdens de jaarvergadering van de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij OLM. Ir. G.A. Meyer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, zal over dit onder werp een inleiding houden. Hij gaat daarbij vooral in op de vooruitzichten voor het ko mende Jaar. Het Jaar 1980 was voor de var kenshouders een uiterst slecht Jaar. Overijssel was daarby een van de provincies waar de hard ste klappen vielen. De strop zal voor de 10 000 Overijsselse var kenshouders ongeveer 90 miljoen gulden bedragen. Reden voor de OLM dus om aan deze zaak alle aandacht te besteden tydens de jaarvergadering, die in de Bui- tensocièteit In Zwolle wordt ge houden. Voordat de varkenspro- blematiek aan de orde komt, zal OLM voorzitter DJ. Jonkhans zyn jaarrede uitspreken. Daarby komen zaken aan de orde als de zuivelproblematiek en de land schapsparken. De vergadering van de OLM op 9 december be gint om tien uur. Kosten Voor 1981 is de eigen bijdrage vastgesteld op f85.- en het en treegeld op f5.-. Deze bedragen gelden per persoon. Wanneer een gezin dus geen lid is van de kruisvereniging en in het zelfde jaar voor twee gezinsle den de hulp van de kruisver eniging wordt ingeroepen, dan moet men tweemaal f85.- beta len. Wordt men echter lid dan hoeft het entreegeld slechts eenmaal betaald te worden, on geacht het aantal gezinsleden waarvoor hulp wordt gevraagd. Het lid zijn van de kruisvereni ging is dus duidelijk voordeli ger. Verreweg de meeste Neder landse gezinnen worden lid bij het begin van het huwelijk en blijven dat hun leven lang. Afgezien van de voordelen voor henzelf, maken zy het daarmee de kruisvereniging mogeiyk haar werk te doen en dit zelfs nog uit te breiden in het belang van de gehele plaatseiyke gemeen schap. Samen zorgen voor el- kaars gezondheidszorg dus. In 1980 kneep de kruisvereniging nog wel eens een oogje dicht en werden ook niet-leden wel gratis geholpen op consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, op Het niveau van de algemene heffing van het Landbouwschap gaat volgend jaar evenals in 1980 niet omhoog. Dat is ten minste het advies van het dage lijks bestuur van het Landbouw schap aan het bestuur, dat op woensdag 3 december a.s. de begroting 1981 behandelde. Wat betreft de algemene heffing wor den de inkomsten van het Landbouwschap geraamd op f24.953.350.-. De lasten worden begroot op f25.161 650.-, waar door een tekort ontstaat van f208.300.-. Het tekort zal worden gedekt door een gedeelteiyk gebruik van het voordeiig verschil over het jaar 1979. Uit de rekening van 1979 is gebleken, dat de werkeUjke baten en lasten over dat Jaar een voordelig verschil laten zien van f998.300.-. In voorgaande jaren werd het posi tieve saldo toegevoegd aan de financieringsreserve. Nu zal het voordelige verschil over 1979 echter worden bestemd ter fi nanciering van komende begro tingsjaren. het spreekuur van de diëtist, etc. Vanaf 1 januari 1981 is de kruisvereniging echter verplicht om van alle niet-leden te ver langen dat zy Ud worden of dat zy de eigen bydrage betalen wanneer haar hulp wordt ge vraagd. Die eigen bydrage en een bepaald deel van de contri butie moet de kruisvereniging namely k gebruiken om een ge deelte van de totale kosten van het kruiswerk te dekken. Wan neer men nog geen lid mocht zyn, wordt het dan! Het adres van de plaatseiyke kruisvereni ging is O aardens traat 31, tel. 1436.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9