Brandweersamenwerking van Gewest Midden-IJssel Elfde van de elfde-bal op 15 november II Maandagavond schrijfavond Stichting Paardrijden Gehandicapten kreeg f 15.000.- van Stichting N.C.K. m H Als bijdrage verbouwing Manege Beldman STAATSSECRETARIS KONING NAAR HOLTEN Open deurs samenkomst Jantje Beton Vermageren door goed te eten Ds Peddemors in Barneveld beroepen Cursus trekkerrijbewijs HOLTENS NIÉUWSBLAD - 7 NOVEMBER 1980 PAG. 6 Grote hnlpverleningswagen Maandagavond 3 nov. kwam de „Grote Hulpverle ningswagen naar Holten, teneinde de Holtense brandweermannen te tonen over welke apparatuur ze kunnen beschikken in noodgevallen. Dit zullen meest verkeersongevallen zijn. De Holtense vrijwillige brandweer beschikt zelf over hulpverleningsmateriaal om de eerste reddingspogingen te kunnen inzetten. Als blijkt dat het eigen materiaal onvoldoende is of dat er een speciaal stuk gereedschap moet komen, kan er een beroep gedaan worden op de z.g.n. „Grote Hulpverleningswagen", die onlangs is aangeschaft. het kleiner hulpgereedschap op een vaste plaats is Is opgebor gen. Een zeer globale greep uit de Inhoud van deze kasten: draagbaar dieselaggregaat 3,5 KVA, 6 stuks losse halogeen schijnwerpers met statieven, al lerlei soorten handlampen, fak kels, afbakenningsmateriaal, dekzeilen, wollen (brandjdekens, dweilen etc etc Verder twee luchtdicht afgesloten gaspakken met alle toebehoren, 4 pers luchttoestellen, snijbranders tot oordoppen tegen geluidsoverlast. Enkele poederblussers, dompel- pomp (electrisch), afdichtingsma teriaal tegen gescheurde tanks, afdichtingskussens, alles op spanning gebracht met behulp van een persluchtcylinder, vele soorten stophout. Hydraulische redgereedschappen, motoreagen en doorslijpapparateii, een z.g.n. Deze wagen is gemeenschappe lijk bezit van alle aan het Ge west deelnemende gemeenten (11 stuks) Hij is gestationeerd in de Deventer brandweergarage en wordt aldaar onderhouden In voorkomende gevallen wordt de wagen door een Deventei chauffeur naar de plaats van het ongeval gebracht. Hier neemt de plaatselijke commandant de be velvoering van de wagen ovei en de plaatselijke brandweerlie den dienen met behulp van de in de wagen aanwezige appara tuur te werken aan de hulpver lening. Om hier handvaardigheid in te krijgen is een cursus „hulpverlener" van start gegaan terwijl de routine verkregen moet worden door met de wa gen te oefenen. Demonstratie Door de gewest officier Averesch werd de wagen geddemon- streerd. Dit gebeurde vanwege de vrieskou in de fabriek van Nido-Universal. Ook enkeie raadsleden toonden hun belang stelling. De aanschaf van de wagen heeft, ingericht en bepakt plm. f400.000.- gekost. Hieronder volgt een beknopt overzicht van de wagen met zijn inhoud. Het chassis is een Daf 1800 FEV met automatische wisselbak, voorzien van een P.T.O. Fabriek aan boord Er is een, electriciteitsfabriek" aan boord met een borstelloze zelfregelende generator 220/380 Volt-20 KVA Hiermee vindt de stroomvoorziening plaats van de electrische apparatuur o.a de hydraulische 3 delige uitschuif- bare lichtmast, die tot een maximale hoogte van 5,50 m reikt en voorzien is van 3 halo geen schijnwerpers van ieder 1000 Watt Deze zijn vanaf het bedieningspaneel draaibaar en kantelbaar te regelen Verder bevindt zich aan de achterkant van de wagen een hydraulische lier met een max capaciteit van 5000 kg Tevens is hier opge bouwd een hydraulische kraan met een max capaciteit van 1250-5500 kg afhankelijk van de lengte van de hydraulisch uit- schuifbare giek Op de wagen is voor de bediening van de hyd raulisch aangedreven apparatuur een dubbele hydropomp, aange dreven door de P T O inge bouwd Deze drijft ook de gene rator aan Aan weerszijden zijn over de volle lengte van het voertuig kasten gebouwd, tevens zijn er aan weerszijden treep- lankkasten. In deze kasten die met water- en stofdichte schui- fluiken zijn afgesloten, bevinden zich met aluminium beklede en deels kantelbare laden, waarin Het traditionele „Elfde van de elfde-bal" zal dit jaar op zater dag 15 november door de Keunedarpse carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" georganiseerd worden Tijdens dit bal (in zaal Vosman) zal de nieuwe, dertiende prins van de Fienpreu vers om 11 11 uur bekend worden gemaakt. In het allerdiepste geheim zijn daartoe de nodige voorbereidingen getroffen en het zal weer een complete verrassing worden wie er uit de bus komt. Een ander hoogtepunt op die avond zal zeker zijn de afscheidsrede die prins Demis I van de Costa Èlta voor nemens is houden Onder het motto „Honderd Keunedarpers op een oor na gevild" zal zijne dorstlustige Hoogheid zijn gehoor trachten te boeien met een reden die als titel draagt „Van Aaftink via Janssen naar van Rappard en ten ZijthofP' Prins Demis zal op een keunedrafje door de Keunedarpse ge meenschap gaan daarbij diverse dorpsgenoten (naar verluid honderd in getal) op de korrel nemend Ambtenaren, politici, winkeliers, sporthelden, dorpsgekken, kortom velen zullen de revue passeren en zich de ludieke streken van prins Demis moeten laten welgevallen. Gezien de uitzonderlijke kwaliteiten van de prins als feestredenaar mag verwacht worden dat heel veel Keunedarpers zich op 15 november naar zaal „Vosman" zullen begeven om te horen wie allemaal op nette wijze op de hak worden genomen. Het geheel begint om 20 30 uur en de muzikale omlijsting van de avond is bij het orkest „Ben Lan- sink" in vertrouwde en vakbekwame handen. Alaaaf! Hoewel we het met z*n allen natuurlijk toch al lang wisten, heeft Paardrijden Gehandicapten Hol de Holtense gemeenschap J.1. zaterdagmiddag eens te meer weer ten. eens het grote belang kunnen ervaren van de jaarlijkse actie kin derpostzegels. Die middag nl. werd in Manege Beldman aan de Heerlijk Stichting Paardrijden Gehandicapten symbolisch een cheque over handigd ter waarde van f 15.000.-. Deze f15.000.-, betreft een bij drage in de kosten die de Stichting Paardrijden Gehandicapten vorig Jaar heeft gemaakt om Manege Beldman beter aan te passen op hot gebruik van gehandicapte paardeliefhebbers. Het bedrag KinderpostzegelakUe toegéspro- werd beschikbaar gesteld door de Stichting Nederlands Comité ,k,en d„°°r,m" .m. voor Kinderpostzegels, gevestigd te Den Haag en werd j.l zaterdag J S e K V, symbolisch aangeboden door het plaatselijk Comité Kinderpostze- vinden bier een e g gel Actie, waarvan mw. C.P.K, Enklaar-Van Andel het woord kunnen aa"blede" als J ge ivo Ar\ nAnHoqlroltilro aannaeclnp voerde. Maar voor het zover was werden de aanwezige betrokkenen na mens het plaatselijke Comité B e la ng rij k Belangrijk bij dit gebeuren was dat het aanbieden van ge noemde bijdrage plaats vond in aanwezigheid van de gehandi capte paardrijders zelf, zodat deze beslist niet het gevoel heb ben alleen maar een sport te mogen beoefenen welke door anderen voor hun wordt georga niseerd en voorbereid, maar dat ze vooral ook persoonlijk heel nauw bjj de organisatie en het randgebeuren van hun sport worden betrokken, waardoor een gezonde clubgeest wordt bevor derd Positief bij dit gebeuren vooral ook was dat de zeven Holtense basisscholen waren uitgenodigd met een deputatie schoolkinderen in Manege Bel dman aanwezig te zijn. Positief, omdat de leerlingen van deze scholen ieder najaar worden in geschakeld bij de verkoop van kinderpostzegels in Holten en het is voor hen dan ook prettig dat ze op deze wijze worden be trokken bij het resultaat van hun Jaarlijkse inspanningen Deze delegatie schoolkinderen bleek er ook bij deze gelegen heid echt werk van te hebben gemaakt om hun Jaarlijkse be trokkenheid bij de kinder- post zegelaktie te symboliseren, want, nadat de gehandicapten zich te paard hadden opgesteld, kwam ook de delegatie schooljeugd de manege binnen marcheren, elk gewapend met een affiche waarop de kinderpostzegels 1980 stonden afgebeeld, maar treffend was vooral dat het delegatielid Wilma Stegink was gestoken m een uniform van de PTT en later mocht zij ook de cheque overhandigen aan penningmees ter Van Ark van de Stichting in de noodzakelijke aanpassing van manege Beldman voor ge handicapten Op uitnodiging van Mw Enklaar trad vervolgens „postbode" Wilma Stegink naar voren om de betreffende cheque aan het Stichtingsbestuur te overhandigen Namens het be stuur van de Stichting Paardrij den Gehandicapten werd het woord tenslotte gevoerd door HE0UE De hypermoderne hulpverle ningswagen van het Gewest Midden-IJssel. In het luchtdicht gaspak brandweerman Jan Spenkelink Tirfor takel, trekkracht 3200 kg. Dommekrachten (10 ton) me chanische vijzels (12 ton), hef- kussen (platte kussen die onder b.v een gekanteld voertuig wor den aangebracht en via pers lucht een hefvermogen hebben van 6,5 tot 13,5 ton. Sloopge- reedschappen, electriciteitsge- reedschap, vonkvrij gereedschap, opvangreservoir (om gevaarlijke vloeistoffen op te vangen, opdat deze niet in een riool e.d. te rechtkunnen komen, een vloeis- tofongevallenpomp om tanks over te pompen, de nodige schoppen, ladders, bezems, slan gen, stempels etc. De wagen met inhoud is een standaard uitvoering zoals iedere regio heeft of nog krijgt In het sa menstellen ervan heeft de hoofd inspectie van het brandweerwe zen de grootsteinbreng gehad, niet zo verwonderlijk, omdat het Rijk voor de aankoop van al deze wagens een subsidie van f400.000 - per regio beschikbaar gesteld heeft. Het onderhoud moet door de gemeenten worden bekostigd Al met al een mach tige wagen waarvan te hopen is dat deze niet dikwijls in onze gemeente behoeft te worden in gezet Door de kerkeraad van de Ge- ref Kerk te Barneveld is beroe pen ds GWH Peddemors, voorganger der Geref Kerk te Holten Ds Peddemors werd op 17 november 1974 in de Ned. Herv Kerk bevestigd als voor ganger der Geref. Kerk. In het kader van de 3e dinsdag van de maand in Salland zal. op uitnodiging van de WD- ondercentrale Zuid-West Salland, Staatssecretaris Mr H E Koning op dinsdag 18 november naar Holten komen De plaats van samenkomst is restaurant „De Wielen" Aanvang 20.00 uur De heer Koning is als Staatssecre taris van Binnenlandse Zaken o.a. belast met financieel- economische aangelegenheden van lagere overheden (zoals pro vincies en gemeenten) Juist op dit moment zijn de gemeenten weer druk bezig met het vast stellen van de begroting voor 1981 Daarbij merken ze duide lijk dat ook voor hen de finan ciële mogelijkheden beperkt worden, gelet op de economi sche situatie van het land Allen die bij de Holtense gemeentepo- Binnenkort bestaat er weer de mogelijkheid de cursus voor het trekkerrijbewijs te volgen. Deze cursus, die bedoeld is voor zes tienjarigen, begint op donderdag 13 november a.s. Ze bestaat uit een theoretisch gedeelte en een aantal praktische vaardigheden. Aan het eind van de cursus vindt er een praktisch/theore tisch examen plaats, waarna bij voldoende resultaat het rijbewijs uitgereikt wordt Een ieder die wenst deel te nemen kan zich opgeven bij de heer J Groene- wegen, directeur L.A.S. „De Gaarden" Vrijheidslaan la voor 11 november a.s Overdag kan dit telefonisch 05483-2064. De kosten per deelnemer bedragen, inclusief het examengeld f 110.-. De gew Inv; trai hij de voorzitter F Assembrug Hij zei er bijzonder dankbaar voor te zijn dat de Stichting de laatste tijd van vele zijden belangrijke bijdragen mocht ontvangen waardoor de noodzakelijke aan passingen gerealiseerd konden worden. „Maar als ik al die ge lukkige gezichten hier om me heen zie is het vooral heerlijk dat we giften als deze zo kun nen doorgeven in de vorm van een fijn aangepaste manege", aldus Assemburg in zijn dan kwoord. Het aanbieden van de cheque in manege Beldman aan de Stich ting Paardrijden Gehandicapten met bord penningmeester von Ark De Werkgroep van Amnesty International houdt maanda gavond haar tweede schrij favond in dit seizoen in een van de lokalen in hotel Vosman, ter verbetering van het lot van de vele politieke gevangenen in tal van lan den in de wereld. Zij doet een dringend beroep op alle ingezetenen om haar daarbij behulpzaam te zijn door brieven te komen schrijven aan de machthebbers in die landen. Het is niet zo moei lijk aan deze actie deel te nemen, want er zijn voor beeldbrieven, luchtpostpaier en schrijfgerei voorhanden. Vanaf 20.00 uur kan men daar terecht. Folteringen in Chili In de afgelopen maanden worden de mensenrechten in Chili in steeds ergere mate geschonen BJJ het naderen van de Jongste herdenking van de militaire staatsgreep van september 1973 begonnen zich weer afschuwelijke daden van foltering van te doen. Men heeft zich zelfs niet ont zien om één van de zoge- naamde „dwaze moeders" te vermoorden. Ook in Argenti nië, Umquay en Bolivia ne men de vervolgingen van mensen, die voor hun eigen mening uitkomen, weer in sterke mate toe. Op de foto Maria Inès Ra- verta Gorosteagul één van de drie in ballingschp levende Argentijnen, die in juni van dit Jaar met medewerking van de Peruviaanse veilig heidsdienst door Argentijnse militairen werd ontvoerd. Er zijn aanwijzingen dat deze vrouw op zeer wrede wijze gefolterd is (met onder an dere speciaal daarvoor uit Argentinië overgebrachte ap paratuur) aan de gevolgen waarvan zij waarschijnlijk is gestorven. Het hierboven vermelde is slechts een korte opsomming van de in Zuid- Amerika heersende terreur, die met vele duizenden geval len kan worden aangevuld en die het zo noodzakelijk maakt, dat de westerse we reld deze polltek vervolgden de helpende hand biedt De Holtense werkgroep rekent ook gaarne op u. litiek zijn betrokken hebben nu de kans kennis te maken met de man die in Den Haag aan de geldkraan zit. Een ander onder werp dat velen bezig houdt is dat van de provinciale herinde ling (wel of niet een provincie Twente?). In de inleiding geti teld: „Den Haag beslist. Kan de regio nog wikken of wegen?" zal de heer Koning zeker op boven staande zaken ingaan. Daama is er voor een ieder gelegenheid tot het stellen van vragen. Zon der twijfel is deze avond een „must" voor ieder die zich met de plaatselijke politiek bezig houdt. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Zondag 9 november wordt in het kerkelijk centrum „De Kan delaar" (Stationsstraat) de tweede Open Deursamenkomst in dit seizoen gehouden. Spreker is pastor H. Agterhoek uit Zwol le. Hij koos als titel van zijn onderwerp „Heel de Kerk!!!" in héél de wereld". Medewerking wordt verleent door het R.K. koor uit Nieuw Heeten. De sa menkomst begint om 19.15 uur doch vooraf is er vanaf 19.00 uur samenzang met orgelbege leiding van de heer van Eng- brink. De Open Deurgreep Hol ten rekent weer op een grote belangstelling. Graag tot ziens! De onlangs in Holten gehouden collecte van het Nationaal Jeugd Fonds - het fonds van Jantje Beton - heeft in totaal f 745- opgebracht. Hierdoor kunnen op korte termijn voor verschillende plaatselijke jeugd verenigingen allerlei - soms lang bestaande - financiële wensen in vervulling gaan Op landelijk ni veau geeft het Nationaal Jeugd Fonds met het overige deel van de opbrengst steun aan tiental len concrete projecten van het jeugd- en jongerenwerk, zoals speelplaatsen, kinderboerderijen, clubhuizen, speel-o-theken e.d. Bovendien zullen een aantal in itiatieven worden gesteund ten behoeve van kinderen die in de verdrukking dreigen te komen. In het afgelopen Jaar kon op deze manier het forse bedrag van ruim vier miljoen gulden worden uitgekeerd Het plaatse lijke actieteam dankt iedereen voor zijn bijdrage. Onder dit motto start op don derdag 20 november om 1415 uur in het Groene Kruisgebouw aan de Gaardenstraat een „Vermagertngscursus" die gege ven zal worden door mej Joke Zoutewelle, die als diëtiste werkt by de Vereniging voor Kruiswerk in WestrOverljsseL Het is de bedoeling dat tijdens deze cursus de cursisten een be ter inzicht krijgen in het zelf samenstellen van een gezonde voeding voor zichzelf en binnen hun gezin. De cursus zal dan ook een aantal onderwerpen omvatten als wat is gezonde voeding, hoe kunnen we zon voeding verwezenlijken, het le ren omgaan met caloneén. het Inzicht krijgen in eigen voeding etc Als U belangstelling heeft voor deze cursus kunt U zich nog opgeven by de wijkver pleegkundigen tel. 054831436. Seni Evei uur. Excf V. 1 Huls ll.OC Blat Blai 12.3C Blai Zaal (dor Blat Juni Blai uur. Blai uur. DEE 9.15 2.30 Blai uur. Pup SDC V. Exc u. Blai SDC V. Blai Op „Ri de lijl hei poi De uit SUl pio ver Kr str „P: Be str me col str Bij Pri ria ter In

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 6