Sportcommissie plaatst huurtarieven sport- akkommodatie op nul-lijn iet ©nderhoud antieke meubelen vereist speciale zorg Eetgewoonten nagaan vermageren wmm 1 bij ,D.A.T." speelt blijspel Ds. Berkhof naar Hoogland HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 OKTOBER 1980 - PAG. 15 arieven voor het gebruik van de gemeentelijke akkommodaties zullen voor 1981 niet worden ogd voor Holtense verenigingen die daarvan anent gebruik maken. Voor incidenteel gebruik iel een lichte verhoging worden doorgevoerd. Wel de zwem tarieven komend jaar weer worden ver hoogd, maar daar staat tegenover dat het tarief voor zwemabonnementen in voorverkoop weer iets aantrek kelijker is gemaakt. Op voorstel van het dagelijks be stuur werd dit besluit genomen tijdens een j.l. maan dagavond ten gemeentehuize gehouden openbare ver gadering van de gemeentelijke sportcommissie. Ilijkheid vergadering van 1 sep- j.l. is ook reeds een der- voorstel aan de orde ge- maar werd toen voor na- onderzoek aangehouden. leden meenden toen een jkheid te bespeuren in het ysteem. Vaste gebruikers e sporthal zouden volgens verhoudingsgewijs meer n betalen dan vaste ge- irs van andere akkommo- In de vergadering van j.l. iag legde het dagelijks be de uitslag van dat onder op tafel, waarin de vol- kanttekeningen werden ikt: bekend dat de vaste ge- ers van de sporthal hogere asten per lid hebben dan aste gebruikers van b.v. nanskamp. Dit werd al ge- ateerd in het jaarverslag- de Sportcommissie over waarin een „ranglijst" werd iliceerd. Aan die opsom- werd echter direkt toege- dat er nogal wat faktoren die de cijfers beïnvloed- bijvoorbeeld het gebruik ïn maken van een té kleine nmodatie. Dan wordt de immers door relatief veel opgebracht, met als ge- een vrij laag gemiddelde id. Dit geldt o.a. voor de ikers van Meermanskamp. ook met uitschakeling dergelijke faktoren was het luidelijk dat de verschillen erschuldigde huur per lid de vaste sporthalgebrui- en de vaste gebruikers van akkommodaties vrij waren: de badminton- en pbalvereniging voerden in de „ranglijst" aan met res- evelijk f42.- en f39.29 per De vaste gebruikers van manskamp kwamen uit op f20.- per lid. Naar aanlei- hiervan hebben wij u des- voorgesteld voor de vaste halgebruikers een afeonder- tarief in te stellen. U hebt lenkomstig dit voorstel be- n en het betreffende afzon- ke tarief is ingegaan op 1 ari 1980. effect van die maatregel is it moment nog niet bekend, zal naar verwachting een ïg van enkele guldens per tot gevolg hebben, ten op- e van de hierna vermelde over 1979 (naar schatting f5.-). dmintonclub Holten f 45.84 Ud; lleybalver. Mintonette: 14 per lid 5.V. Holten afd. handbal: 57 per lid (veld- én zaalge it); feltennisver. Holten: f29.30 lid; Holten afd voetbal: )7 per lid (excl. zaalgebruik); Sinisclub Holten: f 19.82 per V V. Blauw Wit: f 19.67 per excl. zaalgebruik); V BATO f 14.22 per Ud; Holten afd. atletiek: Ï1 per Ud. ianks die verlaging zuUen de mintonclub en de volleybal- lüging de „ranglijst" blijven voeren. Dit hoeft o.i. geen waar te zijn, wanneer daar de argumenten voor zijn. Eén Ument is dat die verenigin- hun sport onafhankelijk van weersomstandigheden kunnen efenen en b.v. geen „winter- kennen. uw vergadering van 1 sep- iber j.l. is als tégenargument loemd dat de vaste sporthal- ruikers slechts enkele uren week over hun akkommoda- kunnen beschikken, terwijl de gebruikers van Meer- üskamp daar de gehele week «ht kunnen. Dit lijkt ons orie wij verondersteUen dat gemiddelde volleyballer ïiveel uren per week zijn rt beoefent als de gemid- de voetballer Wij veronder- len voorts dat eenzelfde ver tiking tussen leden van de imlntonclub en van de voet- verenigingen niet tot een an- conclusie leidt, uw vergadering van 1 sep tember j.l. is ook gesproken over het „dekkingspercentage", waarmee werd bedoeld het deel van de exploitatiekosten dat in de vorm van huur weer in de gemeentekas terug komt. Ver ondersteld werd dat de vaste gebruikers van de sporthal een hóger percentage betalen dan de vaste gebruikers van Meermans kamp. Dit is echter niet het ge val; het beeld wordt hier ernstig vertekend door de inkomsten van de zogenaamde „incidentele verhuur", dat bij de sporthal immers vele malen hoger Ugt dan bij Meermanskamp. Deze dekkingspercentages zijn globaal als volgt: - vaste gebruikers van Meer manskamp: plm. 10%; inciden tele huurders van Meermans kamp: plm. 1/2%, samen plm. 10 1/2%. - vaste gebruikers van de spor thal: plm. 7%; incidentele huur ders van de sporthal: plm. 10%, samen plm. 17% Zou bij Meermanskamp nog on derscheid gemaakt worden tus sen de voetbalvelden en de ten nisbanen, dan zou blijken dat het dekkingspercentage voor de voetbalvelden ongeveer 8 en voor de tennisbanen ongeveer 20 zou zijn. De vaste sporthalge bruikers bezetten in deze „rang lijst" dus de laatste plaatsen. Wanneer met de opmerkingen over de diverse dekkingspercen tages in uw vergadering van 1 september j.l. bedoeld werd een pleidooi te houden voor deze wijze van tarievenbeleïd, dan willen wij daar ernstig tegen waarschuwen. Niet alleen zouden we de verenigingen dan „overle veren" aan de exploitatiekosten terwijl zij daar zelf geen invloed op hebben (een eventueel finan cieel wanbeheer van de Sport commissie zou de gebruikers voor hogere kosten plaatsen!) maar ook zouden dan de ge bruikers van „dure" akkommo daties meer moeten betalen dan de gebruikers van (toevallig?) goedkopere akkommodaties. Voorts zij ook nog opgemerkt dat ons inziens de verschillen (tussen de dekkingspercentages 7 en 20) té groot zijn om één lijn te trekken. Wij blijven van mening (en we hebben deze dis cussie wel eens eerder gehad) dat het hanteren van „redelijke" tarieven een goed uitgangspunt is en de mogelijkheid schept om een beetje beleid te voeren. Kan nu de conclusie getrokken wor den dat de huur van de spor thal té hoog is (dus een onrede lijk tarief), omdat de vaste ge bruikers de eerstbedoelde rang lijst aanvoeren? Een bevestigend antwoord lijkt logisch, maar is het naar onze mening toch niet. Opvallend is immers dat van de vaste gebruikers van de gym nastieklokalen één vereniging (tafeltennis) óók vrij hoog op de lijst staat, terwijl 2 andere ver enigingen (gymnastiek en atle tiek) juist de laatste plaatsen bezetten. Onze conclusie is dan ook: het aantal personen dat tegelijkertijd van de akkommo- datie gebruik kan maken, is be palend voor de hoogte van de gebruiksvergoeding per lid. Bij voorbeeld: in onze sporthal kunnen maximaal 4 mensen te gelijkertijd tennissen. Bij een gebruiksvergoeding van f 20- per uur is dat dus f5.- per per soon. Dat is het ene uiterste. Het andere uiterste is dat er 36 personen tegelijkertijd kunnen volleyballen; dat is dan 55 cent per persoon. Zoals al eerder werd gesteld, zijn er ook nog andere faktoren die het verschuldigde bedrag per lid in gunstige of ongunstige zin beïnvloeden. Bij de sporthal speelt b.v. een rol of men de gehuurde uren al of niet volledig zélf kan benutten, dan wel ook gastverenigingen onderdak moet verschaffen (b.v voor competi tiewedstrijden) Dat is een beïn vloedende faktor in ongunstige zin Een beïnvloedende faktor in gunstige zin is te vinden bij de gebruikers van Meermanskamp: zolang s.v. Holten en Blauw-Wit daar nog s&men spelen, moeten ze ook s&men de huur opbren gen. Over enkele jaren hebben deze verenigingen elk een eigen complex en moeten ze alléén de kosten opbrengen. Ze zullen dan zeker enkele plaatsen op de „ranglijst" stijgen. Hetzelfde geldt in feite voor de tennisclub. Deze vereniging beschikt over 5 banen maar zou gezien het aan tal leden over 7 banen moeten beschikken. Bij dat aantal ba nen komt de verschuldigde ge bruiksvergoeding per lid plm. f7.- hoger te liggen dan thans het geval is. Zo zijn er nog wel meer van dergelijke beïnvloe dende faktoren te vinden. Deze zullen echter nooit zo groot zijn dat de geconstateerde verschil len volledig genivelleerd worden. Hiermee zijn wij tot de conclu sie gekomen dat de verschillen in gebruiksvergoeding per lid tussen de vaste sporthalgebrui kers en de vaste gebruikers van andere akkommodaties té groot zijn. Vorenstaande uitvoerige in formatie is dan ook niet bedoeld om recht te praten wat mis schien krom is, maar als verde diging van ons tarievensysteem enerzijds en als noodzakelijke achtergrondinformatie ander zijds. Met name hebben wij op nieuw op de betrekkelijke waarde van de „ranglijst" willen attenderen, er zijn meer kanten aan deze zaak dan het simpel weg delen van het aantal leden op de totaal verschuldigde huur In meergenoemde vergadering van 1 september is de suggestie gedaan om voor de vaste ge bruikers van de sporthal een bedrag per klokuiir per jaar vast te stellen, zoals bijv ook bijisde gymnastieklokalen het geval is. Het toepassen van een dergelijk tarief voor de sporthal heeft echter één groot nadeel, n.l.: Bij een vast bedrag per klokuur per jaar betaalt men voor een ge heel jaar Wanneer af en toe eens uren „over" zouden zijn (hetgeen nog wel eens voorkomt, b.v bij het niet doorgaan van trainingen en/of wedstrijden) zal men die uren vast houden om dat men er toch voor moet be talen. In de huidige situatie, waar dus per uur betaald wordt, kan men dergelijke uren „terug geven" en wanneer dat tijdig gebeurt en/of deze uren alsnog aan anderen (incidentele huur ders) verhuurd kunnen worden, dan worden deze uren bij de vaste gebruiker niet in rekening gebracht. De vaste gebruiker kan dus met het teruggeven van overbodige uren zijn onkosten beperken. Op grond hiervan blijven wij de voorkeur geven aan een bedrag per uur. Voor de vaste gebrui kers is dit momenteel f 19.- per üur Wij stellen u voor dit te .verlagen tot f 18.- per uur en de als gevolg hiervan ontstane vermindering van inkomsten te niet te doen door het tarief voor de sportbonden en de verenigin gen van elders niet te verhogen tot f31.- maar tot f32.-. Vaste gebruikers Voorafgaande aan de vergader ing maakte de heer C.P Beu kenkamp secretaris van de zvv Blauw Wit '66 gebruik van het zgn. spreekrecht. Hierbij ver zocht hij de sportcommissie om een definitie van het begrip „vaste gebruiker" van sportak- kommodaties. Hij vroeg zich af of ook niet de handbalvereni ging van de sv Holten en de zaalvoetbal van de zw Blauw Wit hiertoe kunnen worden ge rekend, hetgeen tot nog toe niet het geval was. Op voorstel van het dagelijks bestuur besloot de sportcommissie als vaste ge bruikers aan te merken Holtense verenigingen die ten minste 8 maanden per jaar permanent gebruik maken van de sportak- kommodaties. Tarieven Tenslotte besloot de sportcom missie tot de volgende tariefstel ling voor het jaar 1981: Ons volledige voorstel luidt hiermede thans als volgt: a. gymnastieklokalen: permanent gebruik per weke lijks klokuur per jaar f246 - (f246.-) Incidenteel gebruik per uur f6 75 (f6 60). b. sporthal 't Mossink: permanent gebruik per uur f 18.- (f 19.-) alle overige gebruik door Hol tense verenigingen: maandag t/m vrijdag voor 19.00 uur f 19.- (f 19.-) maandag t/m vrijdag na 19.00 uur f24.- (f24.-) zaterdag en zondag voor 12.00 uur f24.- (f24.-) zaterdag en zondag na 12.00 uur f29.- (f29.-) overkoepelende sportorganisa ties en verenigingen van bui ten Holten instruktielokaal, per uur f 32.- (f29.-) c. sportvelden: voetbalvelden, permanent ge bruik per jaar f 1.092.- (f 1.092.-) voetbsalvelden, incidenteel ge bruik per wedstrijd f421.- (f41.-). tennisbanen, permanent ge bruik per jaar f 1.600.- (f 1.600.-) handbalveld, permanent ge bruik per jaar f260.- (f260.-) handbalveld, incidenteel ge bruik per uur f 16.- (f 15.50) d. buitenmanege: per jaar f.2 000.- (f2.000.-). e. zwembad Twenhaarsveld: vererugingsgebruik, per weke lijks klokuur per seizoen f362.50 (f362.50) incidenteel gebruik, per uur f27.50 (f26.-) abonnementen: individueel, 16 jaar en ouder f33.-, voorverkoop f28.50 (f3150 en 27.-) individueel, 3 t/m 15 jaar f22.- voorverkoop f 19.50 (f21.- en 18.50) individueel, Pas-65 f22.- voor verkoop f 19.50 (f21- en 18.50) gezinsab., één der ouders f33 -, voorverkoop f28.50 (f31.50 en 27,-) gezinsab.. beide ouders f60-, voorverkoop f51.50 (f58 - en 49) gezinsab kind 16 jr en ouder f22 voorverkoop f 19.50 (f21 en 18.5.0) gezinsabkind 3 t/m 15 jaar f8.50, voorverkoop f7.50 (f8 en 7.-) eenmalig bezoek, 16 jr en ou der f2.35 (f2.25) eenmalig bezoek, 3 t/m 15 jaar f 1.35 (f 1.30) eenmalig bezoek. Pas-65 f 1.35 (f 1.30) tienbadenkaart, 16 jr en ouder f20.50 (f 19.50) tienbadenkaart, 3 t/m 15 jaar f 12 - (f 11.50) tienbadenkaart, Pas-65 f 12.- (f 11.50) groepskaarten, 16 jr. en ouder f170 p.p. (f 1.60) groepskaarten, 3 t/m 15 jaar f105 p.p (f 1.-) leskaarten, voor 12 lessen f20.- (f 19.-) duplikaatabonnementen f 4.- (f3.-) schoolzwemmen, per l.Useizoen f7.50 (f7.-) diplomazwemmen, zwemlessers f2- (f2.-) diplomazwemmen, overigen f 5.- (f5.0 es Vooral de laatste jaren staan antieke meubelen midden in de belangstel ling. 't Begint meestal met kleine snuisterijen zoals een kandelaar een bord of een schaal, maar voor u het zich realiseert hebt u ineens een prach tige antieke kast in huis, of een tafel met stoelen van voor grootmoeders tijd. Antieke meubelen, die vaak donker van kleur zijn, vereisen speciaal on derhoud. Kale plekken op een donkere kast bijvoor beeld, poetst u met ge wone blanke was niet weg. Daar hebt u een donkere wassoort voor nodig. Daarom zorgt peli nu voer Antiekwas, be stemd voor antieke en andere donkerkleurige meubelen. Het is een zui ver natuurprodukt, dat alle betere houtsoorten zoals donker eiken, don ker noten en mahonie reinigt, voedt en be schermt, en dat altjjd een fraai patina geeft zoals dat hoort bü uw kostbare antiek. De kleurherstel- lende eigenschappen van Peli Antiekwas zorgen er voor dat kale plekken op een natuurlijke -en on schadelijke wijze verdwij nen als sneeuw voor de zon, en dat uw meubelen hun authentieke kleur te rugkrijgen. De natuurzui vere antiekwas zit in een fles van 300 ml., die nog geen vijf gulden kost. „Elk pondje gaat door het mondje", is een populair gezegde. Wie nooit last heeft (gehad) van overtollig vet, haalt misschien lachend de schouders op. Maar ben je te dik en geeft dat problemen, dan raakt het je wellicht. Wie (veel) meer weegt dan de gebruikelijke tabel toestaat, wordt door anderen wel eens gekwetst, al is het nog zo onschuldig be doeld. Of beklaagd, terwijl het best mogelijk is dat de persoon in kwestie zelf niet onder zijn/haar dikte lijdt. En niet magere men sen, maar „dikkerds" zijn meestal mikpunt van grappenmakerij of erger spotternij. Overgewicht heeft een negatieve klank. Het wordt gekoppeld aan „minder gezond", ook aan „minder mooi". Dat komt omdat het modebeeld hoofdzakelijk bestaat uit „slanke dennen", die zich in perfect zittende kleertjes licht en snel op bijvoorbeeld surfplanken voortbewegen. Het Dijkerhoeks Amateurtoneel „DAT" speelt zaterdagavond 15 nov in zaal „Het Bonte Paard" het blijspel in drie be drijven „De bungalow" van Toine van Bergen. De Dieker- hoekse amateurs die in de loop der jaren grote successen heb ben behaald met revue's en to neel zullen ook met dit blijspel zeker weer zorgen voor een avond met boordevol plezier. Ds. A.W. Berkhof, voorganger der Herv Gemeente heeft het beroep dat op hem was uitge bracht door de Herv. gemeente te Hoogland bij Amersfoort aan genomen. Ds. Berkhof, die de Hervormde gemeente van Holten vfjf jaar heeft gediend, zal medio februari a s. afscheid nemen Gewoonten zijn taai Te dikke mensen realiseren zich best, soms zelfs pijnlijk, dat hun overgewicht te maken kan heb ben met hun leef- en vooral voedingsgewoonten. Hoewel zo'n dertig procent van hen er vol gens wetenschappelijke litera tuur aan mag twijfelen, dat hun dikte een gevolg is van teveel eten en (of) drinken. Zij moeten namelijk haast onmenselijke in spanningen doe om slank te worden en te blijven. Hun ge wicht wordt daarom gezien als iets wat bij hen hoort en waar - ziekten uitgezonderd - niets tegen te doen is. De meeste mensen die boven hun gewicht zitten, kunnen in theorie wel af slanken. Velen proberen het se rieus. al kost het vaak de groot ste moeite Er zijn ook mensen wie het geen zier kan schelen dat ze dik zijn. Die zeggen dat ze met een laag vet op hun lijf anderen op afstand houden en zo al het goede, dat zij innerlijk bezitten, in stand kunnen hou den. Wie wil vermageren kan vele wegen bewandelen, maar ze lei den allemaal naar dat ene: dras tische verandering van eet- en drinkgewoonten. De vermage ringsprogramma's die in Neder land bekend zijn. lopen kwalita tief sterk uiteen van zeer slecht (ongezond) tot goed. Maar hoe komt het nou dat zoveel men sen na een dieetkuur met goed resultaat na verloop van tijd te rugvallen op hun oude leefge woonten? Een antwoord is dat de sterke behoefte aan eten die pere oorzaken kan hebben dan men zelf veronderstelt. Om er achter te komen waardoor een bepaald gedrag ontstaat, zou je tenminste aan zelfonderzoek moeten doen alvorens een dieetkuur of ander vermage ringsprogramma te volgen. Dieet-kuur Drs. Arnold Goedhart heeft als onderzoeker (methodoloog) aan de Vrije Universiteit van Am sterdam gewerkt met mensen die wilden vermageren en die zich met hulp van de onderzoe kers aan zelfonderzoek onder wierpen. Om - en dit was het doel - via gedragsverandering de oude voedingsgewoonten af te leren. Goedhart: „Ik wil niet ze£gen dat een goede dieetkuur (hij noemt in dit verband de weight-watchers) schadelijk is, maar er zijn ook slechte kuren. Het nadeel van dieetkuren is dat je jezelf onder druk zet. Misschien gaan er wel een paar kilo's gewicht af, maar in feite kun je de situatie niet beheer sen. De kans is dan ook groot dat de oude gewoonten terug komen". De conclusie van zijn onderzoek vier jaar geleden luidt, dat de resultaten van gedragsverander ing om te vermageren vergelijk baar, maar niet beter zijn dan die van een goed dieet. En veel terugvallers waren er heus ook. Voor het onderzoek meldden zich zo'n zeshonderd vrouwen (slechts enkele mannen) tussen de twintig en vijfenveertig jaar, die allemaal problemen hadden met overtollig gewicht. Klachten over uiterlijk, over kortademig heid. rugpijn, last van ver moeidheid. Niemand gaf aan te willen afslanken uit angst voor bijvoorbeeld hartr en vaatziek ten Van het totale aantal deel nemers bleef uiteindelijk een groep van honderdtwintig over. Gemiddeld genomen over de hele groep viel men vier kilo af. „Eetgewoonten zijn hardnek kig", zegt Arnold Goedhart. „Het eten op zich is prettig, maar de negatieve gevolgen komen altijd later. Bij zelfon derzoek gaat het er om dat je de prikkel opspoort, waarop je gaat eten en die later ook steeds weer controleert. Zolang je de oorzaak van een bepaalde prikkel niet hebt achterhaald moet je doorgaan met onder zoek. Bijvoorbeeld opschrijven wat je lekker vindt. Probeer smaken op te roepen. Word je bewust van de consequenties van eten. De prikkel om te gaan eten kan heel verschillend zijn. Sommigen doen het omdat ze zich niet prettig voelen Anderen wanneer ze ontspannen zijn Alleen al het zien van voedsel kan zeker ook aanleiding zijn om te gaan eten. Het is wel moeilik om karakte ristieken te geven omdat het onderzoek op dit gebied veel te wensen over laat".

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 15