m DUIK IN DE WIELERHISTORIE VAN NOORD- OOST NEDERLANDS GROOTSTE CLUB DIE KLEIN DEGON De Zwalnwen, in 1930 12 leden nn, 1980,300 WSKSm HOITENS NIEUWSBLAD - 10 OKTOBER 1980 - PAG. 13 meer Herman Letteboer op de praatstoel te krijgen. Hij wist nog erg veel over het ontstaan van de wielerclub. „In 1929 bloeide de wielersport in regio Twente hoofdzakelijk in Enschede, waar de wie lervereniging Het Oosten, tal van goede wielrenners voortbracht. Ik kan me nog goed voor de geest halen, hoe Jan van der Bosch, in die tijd een der beste coureurs op grasbaan van Nederland, Broer Oude Keizer uit Oldenzaal (hij werd later de persoonlijke adviseur van profrenner Hennie Kuiper) en Daan Schipper, er veel voor voelden in Almelo grasbaanwedstrijden te gaan brengen. In die pe riode werd er wel gefietst hier, maar een officiële vereniging kende Almelo nog niet. Na die grasbaanwedstrijden op het Heraclesterrein, waar nu Sp. Heracles nog speelt, werd besloten in Almelo een wie- lercluub op te richten. Schaarman was ondertussen voorzitter geworden. Meulenbeld werd toen ook gestrikt voor een bestuursfunktie, evenals Van Schayk. Schaarman hield het niet lang vol, waarna Meulen beld de voorzittershamer oppak te. Hij was manusje van alles en kende de moeilijke periode op zijn duimpje. Sportief gezien wa ren de Zwaluwen toen een flop. Ze werden zo naar huis gefietst. Men trainde wel in Fleringen, maar eigenlijk nog niet zo lang. Het grasbaanrijden was definitief verleden tijd. Zo langzamerhand k'vam door de komst van Henk Krabshuis, Ben Slot, Jan Harbers, Gerrit Wennemers, Ben Hove, Jo- han Pluimers (hij rijdt nog), Henk ten Berge (ook veteraan) en zelfs Gerben Karstens (bleef ongeveer twee jaar lid) een nieuwe generatie wielrenners, die de oorsprong van de grote bloei waren. Men werd in Wijk bij Duurstede in 1960 of 1961, 27e in de nationale ploegenstrijd. Daarna zelfs zesde wat een kleine sensatie betekende Dieks ten Berge, Gerrit van der Berg, Johan Boode, Wim Neeskens, Eppie van Dijk, Joop Hobert, Harrie Homan, Jan Ramerman, Henk Poppe, Johan Huis in 't Veld, Theo Meijer, Gert Plui mers en Bertus Boom, waren renners die nationaal sterk voor de dag kwamen. Poppe werd zelfs beroepsrenner en won een etappe in de Tour de France. Theo Meier werd de eerste kampioen van Nederland in het Zwaluwenshirt. Men was toen al veruit de sterkste vereniging in de regio. Meulenbeld kreeg handenvol werk te verrichten. Was tevens één der mannen in Ronde van Overijssel die een dag na de Ronde van Almelo (30 april was die) verreden werd. Zo kon het gebeuren dat men één dag daarvoor werd opgebeld, dat er geen geluidswagen was. Dat kwam men doodleuk even ver tellen. Tot twee uur hield me vrouw Meulenbeld de man vast tot Barend van een vergadering terugkwam. Alles kwam toch nog goed. Rond de Ronde van Almelo werd 's nachts gewoon doorgewerkt. Programma's moesten geniet worden en noem maar op. Barend Meulenbeld heeft al eens, terwijl de renners op de Nieuwstraat zich aan het inrijden waren voor de Konin- ginneronde als „trekker" gefun geerd. De jurywagen was niet op zijn plaats gebracht. Barend Meulenbeld en zijn vrouw („wat heb ik vaak alleen gezeten maar ik gunde hem de wielersport") kijken met genoegen terug op die tijd. Het waren vaak pracht kerels, waar de maatschappij totaal geen last van heeft gehad. Moet je nu komen Neen, wielrenners scheppen weinig problemen. Ba rend Meulenbeld eens onderne mer, later leraar schilder, vergde veel van zichzelf, wilde ook te veel doen. Een grote kracht voor de wielerclub die noodged wongen in 1974 afscheid van de club moest nemen Als we goed hebben gerekend had de Zwa luwen toen al zo'n vijf nationale kampioenschappen binnenge haald Meulenbeld werd uiteraard ere voorzitter en bleef als adviseur in het bestuur Na het twintig-jarige voorzitter schap van Meulenbeld was het niet eenvoudig een nieuwe, be kwame man aan het roer te krijgen Pieter Stiggelbout. zoon van een arts uit Wierden, nam de honneurs voorlopig waar Hij deed het prima, samen met Jan Protzman, die ook erg veel ge daan heeft en nog doet. Be stuurlijk liep het wat moeilijk, maar gek genoeg kwamen de prestaties wel. Bertus Boom werd zelfs wereldkampioen, Herman Ponsteen, Henk Poppe, Hennie Stamsnijder, Jos Lam- mertink, Dick van Egmond, Herman Lammertink, Henk en Hans Boom, Wim Albersen, Har rie Homan, Jan Boode, Ep van Dijk, Peter Steyn, Johan Plui mers, zij brachten de Zwaluwen over de gehele wereld. Ponsteen kwam uit op de Olympische Spelen, evenals Hennie Stams nijder. Ook werd men in 1974 Over verschillen die soms te constateren zijn tussen de waren uit de ene en de andere muur zullen we het hier maar niet hebben. Misschien wel leuk is de vermelding van een test die jaren geleden door een toen zeer populair televisieprogramma Poets is gemaakt onder „snelle hapnemers" In een automaat gevuld met kroketten werden kroketten ge legd, die alleen nog wat vorm aan ging met de kroket te ma ken hadden, de smaken lagen op het vlak van marsepein en chocolade. Een verborgen ca mera filmde de reacties van de consumenten. En bij de eerste hap wat verbaase uitdrukking was alles wat de camera kon registreren. Het het ging er in „als koek" De kroket die naar marsepein smaakte of naar cho colade De kaken maalden vro lijk voort. Moet je daar nu om lachen of huilen? Wel lijkt er een uitspraak van een kok met een respectabele staat van dienst mee te zijn bevestigd Hij kwam naar jaren koken voor de meest uiteenlopende gezelschap pen tot een sombere conclusie. „Nederlanders fijnproevers? Kom nou, ze eten alles met smaak, als de kaken maar op en neer gaan!" Voor een gedeelte van het legioen zal dat wel op gaan, maar toch wat aan de sombere kant Hoe is die automatiek nu eigenlijk onstaan? Om dat eens nader te kunnen bekijken moe ten we terug, schrik niet, naar het jaar 1888 In dat jaar name lijk openden de heren Hom en Herman Letteboer felicteert Jan Jansen met de overwinning van de Ronde van Overijssel in 1960. voor de eerste keer baankam- pioen van Nederland en stond dat tot vandaag niet meer af. Meer dan vijftig nationale kam pioenschappen heeft men bin nen. De vereniging groeide met Jan Protzman, de huidige voor zitter. Hardart een klein restaurant in Philadelphia. Een en ander was bijzonder eenvoudig van uitvoer ing, en dat bleek de aanzet tot een succesformule. Het tweetal besloot tot het opzetten van meer zaakjes. Dat draaide ook allemaal naar wens. De heren hoorden echter verhalen over een snoepautomaat die in Eu ropa uitgevonden was. Ze besloten die nieuwigheid di rect naar de USA te laten ko men. En in 1902 werd in de zelfde plaats het eerste automa tische Help Uzelf geopend. Een sensatie! De heren Hom en Hardart had den dan ook alle reden om in hun handen te wrijven Ze openden filialen in verschillende delen van de stad. Het duurde echter tien jaar voordat het tweetal op het idee kwam de stap naar New-York te maken. Maar toen dat besluit eenmaal gevallen was, werd het ook di rect groots aangepakt. Broadway, zelfs nu is de naam nog magisch! Daar werd de Big Town automatiek van de heren H en H geopend Een schot midden in de roos De eetindus- trie groeide uit tot een keten van 85 filialen, en 66 magazij nen Er werden zelfs nog „van gisteren" restaurants opgericht, waar de mensen tegen sterk ge reduceerde prijzen schotels van de vorige dag konden consume ren! Zoiets kan alleen maar in Amerika Het personeel liep op tot een totaal van 11 500 man, het zal duidelijk zijn dat de om zet steeg tot ver in de mifjoe- de dag. Er kwam een afschei ding met een Nijverdalse groep. Johan Sluiter werd de nieuwe voorzitter, wat hij tot vorig jaar bleef, maar de groei zette voort, evenals de resultaten. Men werd opnieuw met Ponsteen, Lam mertink, Stamsnijder en Dick van Egmond, nationaal kam pioen, men won het Skol- klassement als vereniging met de meeste overwinningen. Men kreeg in Ponsteen, Stamsnijder en Lammertink, drie profs. De toerafdeling groeide binnen één jaar van vier leden tot ver boven de honderd leden. De Zwaluwen hebben nu bijna de driehonderd leden bereikt. Ont zettend veel werk is er te doen voor het huidige bestuur. Jan Protzman, mevrouw Meulenbeld, Hemmink, mevrouw Kaal- Tamminga, Jos Kroeze, Carla de Vries, Ben Schmidt, Herman Oerbekke. En niet te vergeten de toer- en jeugdcommissie. Men brengt nu zo'n vijftig wed strijden per jaar. De renners komen uit alle plaatsen rond Almelo. Vijftig^ jaar ups en downs. In Tibbe zal het zater dagavond wél het gesprek van de dag zijn, als de Zwaluwenfa milie nu eens ongedwongen feest gaat vieren. nen. Toen één van de oprich ters, Hom, zijn laatste adem uitblies liet hij een vermogen achter van 2.5 miljoen dollar na En waar gingen veel mensen als eerste heen? Niet naar de dak tuin van de hoogste wolken krabber, niet naar de bar van bokskampioen Joe Louis, nee zij gingen naar het restaurant zon der kelners. De eetgelegenheid waar het meubilair bestaat uit stoelen en tafels, een batterij glazen kastjes gevat in een lijst van glimmend metaal, zonder portier, buffet, of deftige gérant. Wat bleef was de kassier die hele of halve dollars wisselde voor stuivers. Nu is de Ameri kaanse automatiek wel even uitgebreider dan de Nederlandse. Meer keus, en vaak in de vorm van een restaurant. Ook hier echter zijn er inmiddels de zo genoemde self-service restau rants gekomen, kiezen en eten, zelf de hoeveelheid bepalen en ga zo maar door. Enige vorm van romantiek, dat uiteindelijk bij een gezellig etentje wel om de hoek pleegt te komen kijken, is natuurlijk ver te zoeken. Maar voor een hap „on the run" blijft het een redelijk alternatief. Francois Barthöl „Zullen we even een kroket trekken?" Deze zin, dan wel soortgelijke, waarin het woord kroket vervangen is door nasischijf, bamischijf, frikandel, hoort men dagelijks op vele plaatsen. Stations, winkelcentra, kortom bijna overal waar grote groepen mensen tij delijk verblijven is wel sprake van een automatiek. Wij eten uit de muur, om het zo maar eens te zeggen. De snelle hap, ofwel de kortstondige honderstillers vinden bij tienduizenden hun weg naar de in de re gel haastige consument. Herman Voskamp en s Landhuis waren de man van het eerste uur Israël tot voorzitter gebombar- I en zou het zo'n twaalf schat ik, blijven. Later hij erevoorzitter van de uwen. De vereniging kende een streekfunktie, want Ive de Almeloërs Harm Ja- Jan Alberts, Herman Ra- Jan Fokkens, Jo Stuiven- wat later Gerrit Groot- gebroeders Van der Eist, Schotman uit Rijssen, eerts uit Markelo, Lam- uit Vriezen veen en Gerrit nk uit Hellendoom. Namen de oude garde zeker nog zullen zeggen, net zo goed Gerrit Krabbenbosch, Piet ils en Henk van der Kemp, van de Berg uit Rijssen, log actief in Rondecomité ijssel, G van der Aalst en rt Hamming". ijl mevrouw Letteboer de denstroom van haar man rbreekt met een kop koffie merde deze dat hij ook fo- had liggen. De lade werd getrokken. Herman Lette- noemt zo de namen op van iterren van weleer, waarvan maar een klein gedeelte in is. lelijk werd er door Jazet al De wielerclub bestaat deze maand vijftig jaar. Voor Wim Neeskens een reden om in de wie- lerhistorie van de club te duiken. Daarbij kon hij uiteraard niet om Herman Letteboer, Barend Meulenbeld en Jan Protzman heen. Het was even puzzelen, maar na tal van bezoeken, veel bellen en natrekken kwam Wim Neeskens veel aan de weet over het ont staan van de nu grootste wielerclub van Noord-Oost Nederland. We werden door Barend Meulenbeld, die twintig jaar voorzitter is geweest, en Gerard Trebert, een der mannen van de Ronde van Overijssel, op het spoor van Herman Letteboer gezet. We kwamen uiteindelijk in de Kloosterhofflat terecht. Het was toen niet moeilijk een goede prestatie geleverd door in het nationaal kampioen schap voor nieuwelingen een vijfde plaats te behalen. '9 '7 '9 '6 7 I Irend Meulenbeld, twintig 1 ir voorzitter. Nu ere- 6 orzitter van de Zwaluwen. 7 8 dagblad van het Oosten Si- coploeg rond de jaren 1966. te Dagbladploeg waren allen aluwenrenners. In de Sinalco iren van de Zwaluwen Bertus om en Gerard van de Berg [enomen. De ploeg Dagblad het Oosten van links naar hts. Harrie Homan, Jan Nij- Freddy Jaarsma, Wim erdink, Gert Pluimers, Her- Letteboer en Johan Plui- Sinalcoploeg van links rechts: Gerard van de rg, Henk Scheuten, Wim Der- ik, Hans Bijen, Bertus Boom Hans Blaauwgeers. Johan Sluyter, tot vorig jaar voorzitter. britten. De oorlog kwam er tus sen, waarna een nieuwe genera tie wielrenners, zoals Klaas en Albert Tabak, Gerrit Grootelaar, Hans Brummer, Barend Meulen beld en John Grooters zich aandienden". Herman Letteboer gaf het roer aan Barend Meulenbeld over, want zelf ging hij weg en weet hij niet goed hoe het verder ging in Almelo. Later zagen we hem veelvuldig terug als een der mannen achter de Dagblad van het Oostenploeg en afgevaar digde van het Dagblad in de Ronde van Overijssel. Barend Meulenbeld Barend Meulenbeld heeft onget wijfeld grote invloed gehad in de opkomst van de Zwaluwen landelijk gezien. In 1944 tot en met 1947 was er weinig of geen materiaal te krijgen, dus veel fietsen was er niet bij In 1948 kwam Dollekamp als secretaris, voorzitter werd Van der Riet en penningmeester Jan Hendriks, de alom bekende handelaar in vis. Tabois kende ook een be stuursfunktie. Er kwam een forse opleving, die tot 1951 duurde Dollekamp werd consul van Overijssel en ging dus weg. Hendriks kreeg zijn taak en ging zondags niet meer mee naar wedstrijden De grote Zwa luwenrenners waren toen Bram van der Velde en Bram Nieu- wenhuis uit Wierden Er brak een moeilijke periode aan. Breuk in wielergelederen „Toch was het niet allemaal koek en ei. Al eerder ontstond het idee naast de Zwaluwen een tweede club op te richten. Een breuk was onafwendbaar Her man Voskamp zat erachter en Excelsior werd geboren. De ge broeders Gerrit en Henk van der Eist en KrabbenboSch ver trokken, wat een verlies was voor de Zwaluwen. Ik dacht dat totaal een 15-tal leden Excelsior kende. Voskamp werd natuurlijk voorzitter. Zo had je niets, zo had je twee clubs. Maar in de jaren 1932 en 1933 hield de Zwa luwen een 20-tal leden, waarbij Halley, Aalderink Alberts en Landhuis samen met de geble ven Israël het Zwaluwenbestuur vormde Een paar jaar later kwam dan de wielerbaan tegen over het Heraclesterrein. Direc teur werd Pelgrim en Halley de administrateur van het zieken fonds kwam erbij en naar ik meen ook als Zwaluwenbestuurs lid Het was een fraaie houten baan die elfduizend gulden kost te Men draaide avondzesdaag- ses voor een uitverkocht huis. Mannen als Pijnenburg en Wals, Braspennincks, Klaas van Nek, de Duitsers Raus en de be gaafde Paul Osmelle kwamen hier natuurlijk voor dik poen. De banden tussen Excelsior en Zwaluwen werden verstevigd. Henk van der Eist van Excelsior en Harm Jazet vormde zelfs een koppel Jonge, wat werd de Wie lersport populair hier in Twente. Honderden gingen wielrennen. Toch was het geen geheim dat het met die wielerbaan niet goed ging, ondanks die duizen den mensen. De kosten van al die „keien" was te hoog. Men kon nooit tegen een Amsterdam of Utrecht op, dat tienduizenden mensen kon bergen Een staan- plaatsje kostte al gauw 35 cent, in die tijd een heel bedrag. Toen die zaak in 1938, dacht ik, opgedoekt werd (het bracht nauwelijks duizend gulden aan hout op), kreeg de wielersport hier een forse klap toegebracht. Excelsior zakte helemaal weg doordat de Gebroeders van der Eist stopten. Jazet ook, maar de Zwaluwen bleef bestaan. De Zwaluwen hielden maar 15 leden over. Men reed alleen interclu-

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13