Portret van een reus Nieuwe bestuursvorm sportvereniging „Holten" Uw begrip is net zo hard nodig als uw gift Uit het politierapport DE KRENTENSTRUIKEN BLOEIEN WEER FOTO» STRIP. VER HAAL Musky zaterdagavond geopend voor ouders Tentoonstelling en bijzondere concerten Straat versiering Over burgerlijke ongehoorzaamheid Astmakollekte (28 april t.m. 3 mei) i Geslaagd HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 APRIL 1980 - PAG. 13 )irk de Vroome, beter bekend als de „Rooie Reus", heeft Nederland verlaten. Nederlands aktievoerder no. 1 woont du in Ierland, waar hij hoopt een nieuw bestaan op te kun- pen bouwen voor hem en zijn gezin. Dirk (55) heeft vele jaren op de bres gestaan voor talloze mensen, die op één of andere manier in de knel zaten en perloren dreigden te raken in de bureaukratische molen ran onze verzorgingsstaat. Zijn eigen kinderen hadden moeite om in Nederland aan de slag te komen, zodra he lend was, wie hun vader is. De „Rooie Reus" is nu naar het buitenland vertrokken. Of spals hij zelf zegt: „gevlucht". Speciaal voor Open School tijd heeft Dirk de Vroome kort voor zjjn vertrek zijn mede werking gegeven aan een thema-uitzending over burger lijke ongehoorzaamheid. Georganiseerde aktie Ai eerder kwam in Open Schooltijd het voeren van aktie ter sprake. Akties, meestal met een groep, vaarby zo goed mogelijk gebruik wordt gemaakt van demokratische rechten en spelregels Soms echter, schiet ook een goed georganiseerde aktie zyn doel voorbij Als dat ge beurt, biyft er vaak niet veel meer over dan by de pakken neerzitten. Wie in een later stadium opnieuw aktie wil voeren, zal vaak geen me destanders meer kunnen vinden. „Het haalt toch allemaal niets uit", zegt men dan teleurgesteld. Door van te voren goed te overwegen wat je met een aktie wilt en de soort aktie zorgvuldig te kiezen en te or ganiseren, kan zo'n teleurstelling worden voorkomen. Maar helaas, niet altyd. Dirk de Vroome is iemand, die daar veel ervaring mee heeft opgedaan en steeds nieuwe manier zocht om problemen en misstanden onder de aandacht te brengen. Hy is een meester in het bedenken van bui tenparlementaire akties, met mid delen die de verwarring groot en het effekt zo groot mogelijk maken. Hy gaat er van uit, dat iedereen desnoods op zyn eentje, akties kan ondernemen, verzet plegen, geen genoegen nemen met bepaalde be slissingen van instellingen, rijks- en gemeenteorganen, kortom, iets of iemand waar je tegen op zou moe ten zien In grote akties, waarvan hy wel vindt dat ze er moeten zijn, ziet hy' veel minder. Er wordt al te veel re kening mee gehouden, zegt hy Hy gelooft al helemaal niet meer in het nut van een demonstratie op het Haagse Binnenhof „Je kan wel steeds op het Binnenhof gaan de monstreren, maar als ik dat zou doen, dan zou het enige effekt zyn dat het ze opvalt als ik er niet ben. Zo van, zou die ziek zijn vandaag?" HET MOET LEUK BLIJVEN „Hoe je hetdoet is niet belangrijk", zegt Dirk. „Je moet ook niet bang zyn om fouten te maken De kunst is, om steeds iets anders te beden ken, iets origineels. Kort maar krachtig. En vooral: het moet leuk biyven Je moet er ook plezier aan beleven" Aan de hand van aktie- voorbeelden, verkleedpartijen e.d. legt de Rooie Reus in het pro gramma het nut van zulke akties uit Dirk de Vroome is een heel on gehoorzaam mens. Maar niet zo maar. Hy is ook hulpverlener Hy verleende hulp, waar andere, pro fessionele, erkende hulpverleners faalden. Als gebruikelijke wegen en methodes niets uitrichten, ver leende Dirk met originele aktie ideeën en aanpak, praktische hulp. Nu willen we niemand aanraden om, net als hy, dagelijks met „on gehoorzaam zijn", bezig te zyn. Maar wat hij bedoelt, is duideiyk. De regels van het spel We zyn steeds meer geneigd om al les volgens de regels van het spel te spelen En als er geen regeltjes zijn, dan bedenken we ze wel Er is geen land ter wereld, waar de volksver tegenwoordiging (de Tweede Ka mer) zo snel om regeltjes vraagt. Het mes snijdt hier wel aan twee kanten, Als or misstanden ontdekt worden, vraagt de Tweede Kamer prompt om e.e.a. door een nieuwe wet aan te pakken. Aan de andere kant zijn er steeds meer mensen die klagen dat we teveel wetjes en re geltjes hebben. Er wordt erg veel gepraat in Nederland. Vooral in de progressieve hoek wordt veel ge praat om alles maar zo demokra- tisch mogelijk te laten verlopen. Die demokratie is belangrijk Maar zoals Dirk zegt: „Soms is daardoor zo lang gepraat, dat de aktie al geen zin meer heeft." Veel mensen kry- gen daardoor het gevoel, dat het toch allemaal niets uithaalt Soms helpt praten ook niet Dan komt het aan op gewoon, doen. Het komt aan op doen Want als je morgen geen brood meer op de plank hebt, kun je niet altijd wachten tot, bijvoorbeeld, je bijstandsaanvrage de hele ambte lijke molen heeft afgewerkt. En als je vandaag op straat staat, is een belofte dat „er aan gewerkt wordt" wel fijn, maar daar heb je vannacht nog geen dak mee boven je hoofd. En als de oversteekplaats bij de school gevaarlijk is, kun je wel wachten tot het beloofde ze brapad er komt, maar als de ou ders in de tussentijd niet zelf al be ginnen met „klaarover" spelen, kan er vóór het zebrapad er is, al een schachtoffer vallen. Als ie mand na een val ligt te kermen, vraag je toch ook niet eerst hoe het komt dat hij vielEn dat is ei genlijk wat er met burgelijke on gehoorzaamheid wordt bedoeld: HET KOMT AAN OP DOEN. Het overkomt ons allemaal wel. dat we boos of verdrietig zyn over iets wat ons overkomt Of verontwaar digd zijn over wat ons zelf of ande ren in onze naaste omgeving wordt aangedaan. „Ik zou wel eens de waarheid willen zeggen", hoor je dan. Maar zoiets zeggen we dan te gen elkaar. Tegen de mensen die ons goed genoeg kennen om te mo gen weten hoe we erover denken. Te vaak denken we. dat „de hoge heren" toch niet naar ons zullen luisteren. Maar iedereen die wel eens een bij eenkomst van een demokratisch georganiseerde instelling heeft by- gewoond (de gemeenteraad bij voorbeeld, een partij, een vereni ging). weet dat er juist een grote behoefte bestaat aan reakties. Vaak hoor je bij'zulke organisaties de klacht, dat te weinig mensen wat van zich laten zien of horen We denken te gauw. dat anderen het beter kunnen of weten dan wijzelf. Maar als het gaat om onze eigen zaken, is eigenlijk iedereen des kundig De instanties die zich met de organisatie van zaken die ons betreffen, bezighouden, kunnen niet ruiken wat we willen. Eigenlijk zyn we onze mening schuldig Ook als we het niet met ze eens zijn. 't Portret van een Reus, wordt uit gezonden in het televisiepro gramma Open Schooltijd op zon dag 27 april tussen 14.30-15.30 uur via Nederland 2. Herhaling op don derdag 1 mei tussen 10.25-11.25 uur via Nederland 1. Meer over aktie- voeren in het radioprogramma Open Schooltijd dat wordt uitge zonden op dinsdag 29 april tussen 14.10-15.15 uur en woensdag 30 april tussen 22 40-23.25 uur, beide via Hilversum 2 Over het voeren van allerlei soor ten akties is een speciale Aktiegids samengesteld. U kunt deze bestel len door overmaken van f 6.- op giro 600461 n v Open School, Zeist. (Noot van de redactie: Inmiddels is de situatie aanmerkelijk veran derd. Actievoerder „Rooie Reus", Dirk de Vroome, wil zo spoedig mogelijk terugkeren naar Lim burg. Hij vindt het zonde „dat zo veel door hem verzamelde kennis op sociaal en arbeidsrechtelijk terrein" verloren zou gaan". Als je zo vaak het lied gehoord hebt „Hoe schoen us Limburg is", dan kun je in Ierland ook niet aarden.) Een op de zever kinderen Als de voorstellen tot wij ziging van de statuten bin nenkort worden aangeno men, zal de Sportvereni ging „Holten" op een geheel andere wijze bestuurd w orden dan nu het geval is. Het huidige bestuur heeft in zijn voorstellen namelijk LEUSDEN - In deze week van de astmabestrtjding vragen wij extra aandacht voor één op de tien mensen die last heeft van astma of een daaraan verwante ziek te. Bij kinderen ligt dit getal nog hoger: één op de zeven. Daar sta je niet iedere dag bij stil, tenzfj je er zelf mee te maken hebt. Astma is een grillige ziekte die op de meest ongelegen momenten toeslaat en die diep ingrijpt in 't le ven van de patiënt. „Nu ben je goed, maar hoe ben je straks, morgen Als kind raken ze achter op school omdat ze vaak moeten verzuimen. Later ontdekken ze dat veel beroe- Op de kruising Rijssenseweg- Kólweg werd de fietser H.S. uit Holten by het oversteken van de Ryssense weg aangereden door een auto, S raakte hierbij lichtgewond. Op de parallelweg naar Markelo werd mej G S zwaar gewond toen ze met haar brommer tegen een tractor reed. Zij werd naar het zie kenhuis in Deventer overgebracht. In de fietsenstalling by het sportr park „Meermanskamp" werden een aantal fietsen beschadigd en ook waren van verschillende tweewielers reflectoren en bellen De krentenstruiken in deze con treien staan op het punt in bloei te komen of bloeien inmiddels al. Om u te kunnen laten genieten van de prachtige krentenbloesem en de mooie omgeving heeft de VVV Hellendoorn-Nijverdal twee auto routes en twee fietsroutes uitge zet. De autoroutes gaan over ver harde wegen en zijn ca. 40 km. De fietsroutes zijn ca. 18 km. Deze routes kunt u natuurlijk ook in de zomer maken, maar ook vooral in de herfst, want dan zijn de blade ren van de krentebomen prachtig gekleurd. Ook in onze omgeving - Neerdorp, Look, Borkeld, Beus- eberg, enz. - kan men de krenten- bloesems bewonderen, langs di verse binnenwegen. De krenten hebben niet altijd deel uitgemaakt van onze bossen en wallen. Oorspronkelijk komt de Amelanchier laevis, zoals de tuin man hem noemt, uit het oosten van de Verenigde Staten. Daar is hij in heems Op het einde van de nege ntiende eeuw haalden de Amerika nen hem uit de bossen en sierden er hun tuinen en perken mee op Toen duurde het ook niet lang of de eerste krentestruiken verschenen in Europa. In het begin van de twintigste eeuw waren er nog maar enkele plaatsen in ons land waar de krent was aan geplant Dat was het landgoed „Eerde" bij Ommen en het Drentse Dwingelo. De kient breidde zijn areaal echter gestadig uit. Hij verwilderde De vogels, die dan ook voor de mens eetbare besjes snoepten, zorgden ervoor dat men nu ook op een groot aantal plaatsen in het oosten van pen voor hen zyn afgesloten. Ook merken ze dat ze niet kunnen gaan en staan waar ze willen omdat ze overgevoelig zijn voor tal van stof fen en situaties. „Vaak kun je niet op bezoek bij vrienden, kennissen en familie. Je kunt alleen thuis ontvangen want daar ben je veilig. Menige vakantie valt in 't water omdat je hals over kop terug naar huis moet. Ook op je werk word je vaak niet begrepen. Zo doe je je werk uitstekend en dan opeens kun je niet meer". Veel mensen begrijpen dit niet. Het trieste gevolg is dat de patiënt steeds meer in 'n isolement komt. WAT DOET HET ASTMA FONDS Het Astma Fonds voert al zo'n twintig jaar strijd tegen deze ziekte. Stap voor stap winnen we terrein. Om het probleem definitief op te lossen zal nog veel wetenschappe lijk onderzoek moeten worden ver richt Gelukkig hoeven zij onder tussen niet stil te zitten Ze weten al veel en kunnen doeltreffend hulp bieden. Daarom besteedt het Astma Fonds veel aandacht aan het geven van gerichte voorlichting aan specialisten, huisartsen en verpleegkundigen: ook aan de pa tiënt en aan het publiek Zy helpen patiënten als andere hulpverlening niet voldoende is. Daarvoor is ,veel geld nodig. Voor dit jaar ruim 8 miljoen U kunt ons helpen. Geef daarom gul, maar laat het daar niet by. Toon ook begrip voor uw medemens die met zyn ziekte- in onze samenleving moet leven ons land naar de bloeiende krente bomen kan gaan kijken. Alle routes tesamen zijn verkrijg baar bij de VVV te Nijverdal, Gro testraat 61 waar ook de start is, en bij het WV-kantoor te Hellen- doom. Prijs f2.50. Indien de krentebomen in volle bloei staan is het kantoor te Nij verdal ook geopend op zondag 27 april en op Koninginnedag van 12.00-15.00 uur, voor het afhalen van de routes. Voor inlichtingen betreffende de bloei en toezending van de routes bel dan even de VVV 05486-12729. praktische tips voor fotografen in de vorm van j een foto-drieluik De mensheid is te verdelen in twee groepen: er zijn personen, die niet van poezen houden en er zijn poezenvrienden. Wie de foto's van dit Stripverhaal bekijkt, hoeft niet te vragen tot welke groep ik hoor. In een boekenzaak kan ik geen poezenboek ongeopend laten. Ik lees alles wat er over die beesten wordt geschreven en... dat is nog belangrijker natuurlijk... ik behandel onze huisgenoot Igor zoals je een beest van dat niveau hoort te behandelen. Dat wil zeggen: vorstelijk. En zo nu en dan kan ik de verleiding niet weer staan om als hoffotograaf een paar staatsieportretten te maken. Vorst Igor laat niet blijken of hij daar mee ingenomen is of dat het hem verveelt. Kamera's bekijkt-ie eenvoudig met. Zo'n overheersend grijze poes is een gemakkelijk model. Hij komt fraai uit tegen een lichte muur zoals op de eerste foto. Van belang is wel dat de achtergrond rustig is; de fraaie tekening van zijn pels komt dan extra goed uit. Ook bij boven staande opname heb ik daar rekening mee gehou den. Het geheim van geslaagde poezen- (en ook hondenjfoto's is vooral het bewust scheppen van een kontrast tussen het beest en zijn achtergrond. Als je daarop let is bijna elke huisdierfoto ge slaagd. Toch zijn er mooie en extra mooie foto's van poe zen. Tot die laatste groep hoort - naar mijn be scheiden mening - dit portret van Igor. Eindelijk verwaardigt-ie zich even naar de fotograaf te kij ken en op dat moment werd er geknipt. Z'n ogen zijn ondoorgrondelijk, de snorharen steken sier lijk af tegen de donkere achtergrond. Ik heb er te recht een knieval voor moeten maken om hem oog in oog te kunnen fotograferen. Ja, poezen zijn mooie fotomodellen Maar erg enthousiast, nee, dat zijn ze niet gekozen voor de z.g. feder atieve bestuursvorm, dat wil zeggen dat de verschil lende afdelingen van de vereniging een eigen be stuur krijgen met daarbo ven een algemeen bestuur en zoveel mogelijk eigen geldmiddelen. Dat alge meen bestuur zal bestaan uit een gekozen vqorzitter, secretaris en penningmee ster en van iedere afdeling één bestuurslid (afgevaar digde). Aan het hoofd van de vereniging komt te staan een ledenraad van 40 geko zen leden en het algemeen bestuur. Deze ledenraad betekent de hoogste macht in de vereniging. Er zullen dus belangrijke verande ringen optreden in de be stuurlijke vorm van de S.V. De vereniging zal dan algemene le den - niet tot een afdeling beho rende leden kennen en leden van afdelingen Op voorstel van het al gemeen bestuur of van een afde lingsbestuur kan de ledenraad een lid wegens zijn bijzondere ver diensten benoemen tot erelid of lid van verdienste. Er zal een zekere verbinding kunnen bestaan met de betreffende sportbonden waarvan de leden deel uitmaken. In het clubblad ,,'t Meermenneke" heeft voorzitter Warrink de leden reeds enigszins voorbereid op de ko mende veranderingen In de bui tengewone ledenvergadering, welke vorige week donderdag in het ontmoetingscentrum „Meer manskamp" onder zijn leiding werd gehouden, werden als beden king aangevoerd dat deze voorlich ting eigenlijk niet voldoende was geweest om zulke belangrijke ver anderingen aan te brengen De heer Warrink schetste de historische ontwikkeling van de laatste jaren, welke een wijziging in de struktuur der vereniging noodzakelijk maak te Aangezien niet 1/5 van de stem gerechtigde leden het z.g. quorum in deze vergadering aanwezig was. kon geen beslissing worden geno men over de voorstellen en zal bin nen afzienbare tijd een tweede ver gadering moeten worden gehou den Bij de artikelsgewijze behan deling van de geplande statuten werden een aantal wijzigingen aangebracht. Zo werd, na een be roep op de vergadering, van het ere lid Beijers, de datum van oprich ting der verengiing nader bepaald op 8 februari 1921 (in de bakkerij van Wansink) ..Laten we de nog le vende en inmiddels gestorven op richters geen onrecht aandoen door nog altijd 1922 (toetreding tot de T V B.) aan te houden aldus Beijers De vergadering ging ak koord, mits dit geen moeilijkheden met de diverse hogere instanties zal meebrengen Op het ogenblik heeft de vereniging nog de struk tuur van een voetbalvereniging. Na aanvaarding en goedkeuring van de nieuwe statuten wordt het een z.g. omnivereniging en wordt bij de verkiezing van de ledenraad ge werkt met kandidaatstelling en een kiesdeler, om elke afdeling daarin een evenredige vertegen woordiging te geven. Alhoewel tienersoos Musky normaal gesproken alleen geopend is voor jongeren tussen de twaalf en zeventien jaar. zal hier zaterdag 26 april a.s. een uitzondering op worden gemaakt Dan organiseert Musky namelajk een zogenaamde „Öuderavond" De inhoud van deze avond is natuurlijk niet te vergelijken met een ouderavond, zoals die op bijvoorbeeld de scho len wordt gehouden Deze avond is voornamelijk bedoeld om de ouders van de tieners, die regelmatig in Musky komen, in de gelegenheid te stellen om eens kennis te maken met deze tienersoos En waar zou dit beter kunnen dan in Musky zelf. De avond begint om acht uur, de ouders zullen worden verwelkomd met een kop koffie Daarna zullen er een aantal dia's worden vertoond, die op een normale openingsavond in Musky zijn gemaakt. Naar aanleiding van deze dia's kan er dan gepraat worden over wat Musky is, doet etc Verder is het de bedoeling dat de ouders een gezellige avond zullen hebben in de ruimte waar anders hun zoon/dochter een gedeelte van hun vrije tijd doorbrengen Er zal gelegenheid zyn tot het nuttigen van een drankje en een hapje met gezellige muziek op de achter grond We hopen dat veel ouders van de gelegenheid gebruik zullen maken om nader kennis te maken met tienersoos Musky Voor inlichtingen kunt u bellen naar het Paalhuus. Tel. 27 55 Van zondag 27 april tot en met 18 mei wordt in Galerij Lenten" te Epse een tentoonstelling gehouden met werken van Louis van Door- urn, bestaande uit aquarellen. Hans Redeker zal op zondagmid dag 27 april om 15 30 uur de ten toonstelling inleiden De openings tijden zijn woensdag t.m zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 14- 17 uur. In dezelfde kunstgalerij vinden op onderstaande data bij zondere concerten plaats die om 17.30 uur aanvangen en waarvan de entree f 12,50 bedraagt. Men stelt wel prijs op bijtijds een telefoontje. Zondag 11 mei Erasmus Ensem ble: Peter Goedhart bariton, Ever- hard Spelberg hobo, Wim Spruit gi taar. Werken van B van Sligten- horst Meijer, Goffrede Petrassi, Walter Hekster, Manuel de Falla, Mano Castelnuovo Tedesco, Jur- riaan Andriessen. Tekst: Daniël de Lange. Zondag 18 mei Quinck vokaal ens emble m.m.v Wilma Bos, Marcel Moester, Maarten Koningsberger, Machteld van Woerden. Paula de Wit Het „Quinck vokaal ensem ble" is een jong kwintet dat zich Te Uddel zyn voor het diploma „Ju rylid" K»n Ned Federatie van Land Ryveremgingen geslaagd de heren W Aaltink en Joh Brons voort Beide zyn reeds vele jaren lid van de Land Ryv „Bergruiters" en hebben op het gebied van de hippi sche sport een enorme ervaring De goed gevulde prijzenkast spreekt wat dat betreft een duidelijke taal Voor het jurydiploma slaagde ook de heer Th W Luiten, Haarleweg 6 bezighoudt het de a-capella zang kunst door de eeuwen. Het reper toire omvat madrigalen, kerkmu ziek, volksliedjes en close- harmony, waartoe ook enkele eigen arrangementen behoren. Zondag 1 juni doorzichtige en ver stilde jazz, ballads en bossa no va's. Uigevoerd door: Ceacilia de Marez Oyens zang, Udo Spitsbergen piano en Jan Boerma E-bas. Het gemeentebestuur heeft richt lijnen opgesteld waaraan de straatversiering moet voldoen; dit vooral m verband met de verkeers veiligheid. Zie voor deze richtlijnen de Officiële Publikatie van het ge meentebestuur Omdat in dezelfde periode waarin Koninginnedag en Bevrijdingsdag wordt gevierd, in Holten ook 100 Canadese oud strijders zullen verblijven, wordt het op prijs gesteld dat de straat- versiering niet direkt na 30 april of na 5 mei wordt afgebroken, maar pas op 9 en/of 10 mei Dit sluit dan bovendien aan op de gelegenheid die het gemeentebestuur heeft ge creëerd om dennegroen, afkomstig van de straatversiering, naar een centrale verzamelplaats te bren gen Deze verzamelplaats is een met borden aan te geven terrein aan de Aaltinksweg Het afval kan daar gebracht worden op zaterdag 10 mei tussen 10 00 en 16 00 uur Als afsluiting van alle feestelijkheden zal dan 's avonds om 21 30 uur de brand erin gaan

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13