Zendingsarts Schaeffner in Ghana m Wo n n i nk Plavuizen onmiskenbaar in opmars De eigenschappen en het gebruik van boekweit CONSTRUCTIE BANKWERKERS-LASSERS MEUBELSHOW UIT DE BONENBAK aan9iftebiliet i Voordat u het aangiftebiljet j inkomstenbelasting invult NIDO-UNIVERSAL MACHINES B.V. HOLTEN i i i i Kom in onze showroom te Hoevelaken op uw gemak bekijken, hoe mooi u in de jaren 80 kunt wonen Bij aankoop worden uw reiskosten vergoed complete woninginrichting HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 MAART 1980 - PAO. 9 Beste vrienden. Na ons verlof keerden we te rug naar Ghana als verza digde sponzen, volgezogen met alle goeds dat Neder land te bieden heeft Letter lijk en figuurlijk, maar de 15 kg. die ik aankwam heb tk Inmiddels weer verloren! Het weerzien met Ghana Was als een ontmoeting met een oude bekende, met een dierbare patiënt zou ik haast zeggen Toen we op de airport van Accra weer uit de blikken trommel stap ten, realiseerden we ons meer dan ooit hoezeer we gehecht geraakt zijn aan dit land en z'n bewoners. Maar laat ik wat systeem in m'n brief brengen. Hef Verlof Wie ons goed kent. weet dat één van onze motivaties om hier te werken is: een paar stappen achte ruit doen om ons Nederland wat meer van een afstandje te kunnen bekaken. Daarom rijst direct de vraag: Hoe heb je Nederland nu ervaren tijdens Je verlof? Met korte impressies als: druk. gehaast, overvolle winkels, ontevredenheid als je met je Afri kaanse punctualiteit weer eens te laat verschijnt etc zouden we jullie ernstig tekort doen De hulp en de belangstelling die we kregen was hartverwarmend Wat te denken van ouders die hun halve huis af staan, of van een garagebedrijf dat een ochtend uittrekt om je het on derhoud van een diesel te leren; of van een classis die naaimachines, speelgoed en geld bijeenbrengt; of van een zendingsbureau dat zich uit de naad loopt om jouw inreis- papieren aan te passen aan de gril ligheid van een nieuw regiem, en zo kan ik doorgaanEn dan zwijg ik nog maar over de terugreis met een cadeau gekregen Land Rover. Het zijn dingen die je niet gauw vergeet en die ruimschoots opwegen tegen de heksenketen van verkeer, tele foon, slagroomtaartjes en hypot heken! Kortom, heel wat om in Ghana over te vertellen. Ghmo in het olgemeen. Hoe vonden we het land terug na de strubbelingen tijdens ons verlof? Ik kan er veel over vertellen, maar ik wil er kort over zijn De jonge mili tair Rawlings probeerde met duvel en gerweld orde op zaken te stellen. HU deed dit niet zonder bravour: zijn staaltjes van vlieg- en paardrij kunst maakten hem tot een soort gevreesde held Rawlings grootste verdienste was vermoedelijk de eerlijke verkiezing van een burger-president. In september droeg hij de macht over aan Dr. Hilla Limann Het land bankroet, haast in een soort vacuum Maar temidden van die chaos staat de Ghanees: soms met een vleugje zelfkritiek verzuchtend „Oh, we Ghanaiansmaar altijd met een optimisme dat niet kapot te krijgen is. „Things will change, things will change!" zegt men met een opti misme waar je respect voor moet hebben We hopen het van harte, maar de intellectuele oplossingen die Limann zal zoeken voor zijn po litiek van rehabilitatie zullen gro tere buitenlandse hulp en dus gro tere afhankelijkheid betekenen. Het nieuwe werk: De diagnostiek van de individuele patiënt is geruild voor de diagnos tiek van de gemeenschap Voordat we in ons tienjarenplan besluiten waar we heen willen, moeten we weten waar we op dit moment zijn. Soms werden we duizelig van het rekenen en tellen We telden het aantal kinderen dat stierf aan ma zelen, maar ook het aantal typistes zonder schrijfmachine op de depar tementen. We telden het aantal kinderen dat bloed plast van de bilharzia, maar ook de Cedi's die uitgetrokken worden voor de gezondheidszorg maar soms een andere weg gaan. We telden het aantal kinderen dat ondervoed is, maar ook het aantal zakken cacao dat geproduceerd wordt. We vroegen 1600 moeders naar het aantal kinderen dat stierf in hun gezin, we maakten grafieken van het aantal thuisbevallingen en het aantal klinische bevallingen. Kortom: er verscheen een 90 pagi na's tellend rapport over de infra structuur, de economie, de ge zondheidstoestand, de landbouw en voeding in het District Ashanti-Akim. Dit wordt de basis van ons tienjaren-plan, waaraan in de toekomst het effect van onze ac tiviteiten gemeten kan worden. Hoewel ik soms biy was, als ik 's nachts tijdens de dienst in het zie kenhuis weer eens een echte pa tiënt ontmoette, is het toch boeiend werk omdat je zowel in een dorp met een oude vroedvrouw praat over haar ervaringen als met een witte-boorden-drager op een Ministerie over z'n budget. Ik moet u eerlijk zeggen, dat die laatste ontmoetingen vaak hoopvol zijn: er zijn zeer capabele mensen in Gha na, op wie geen schijnwerpers ge richt zijn, maar die proberen de zaak weer aan het rollen te krijgen. Als ik ze ontmoet, speelt steeds de wapenspreuk van m'n oude stu dentenvereniging door het hoofd: „In de mesthoop ontkiemen de za den!" Zojuist sprak ik over de cijfers die we verzameld hebben, een paar mag ik u niet onthouden: Aantal inwoners van het district: 156.000; Bevolkingsdichtheid: 67,l/km2; Bevolkingspercentage onder de 15 jaar: 50,1%; Bevol kingspercentage onder de 5 jaar: 18,1%; Aantal latrines per 1000 inw.: 1,5 Aantal kinderen per moeder 8, Aantal gestorven kinde ren per moeder 2, Aantal kinderen onder de 5 jaar dat ondervoed is: 11.000; Zo kan ik nog wel even doorgaan, maar eigenlijk worden die cijfers pas interessant als je ze vergelijkt met de Nederlandse, maar dat laat ik aan u over; u zit er immers dichterbij De volgende keer zal ik schrijven, hoe we verbe tering proberen te brengen in die getallen. Ons gezin Emiel praat nog veel over Neder land Na het verlof denkt hij. dat het één groot pretpark is, vol met verwennende opa's en oma's, vol met Safariparken, Eftelingen, kin derboerderijen, kermissen en an dere attracties Dat hebben we hier allemaal niet, hoewel er wel een echte Sinterklaas verscheen met een Zuid-Limburgs missionarisse- naccent. Joost, de kleine drukte- ROTTERDAM - Nog niet zo lang geleden haalde vrijwel niemand het in zijn hoofd om keramische tegels of ambachtsplavuizen toe te pas sen in woonvertrekken Die tijd lijkt thans voorgoed voorbij, in 1978 is zelfs in Nederland 4 7 miljoen M2 verkocht en de verwachting is. dat in 1980 niet minder dan 6.3 miljoen m2 plavuizen bij de particulier te recht zullen komen tegen 5 4 mil joen m2 in 1979 Op zichzelf niet zo vreemd, want de trend wordt rus tiek en zowel parket als plavuizen sluiten dan prachtig aan bij het „terug-naar-de-natuur" gegeven. Een recent onderzoek heeft verder uitgewezen, dat 41% van de be langstelling uitgaat naar plavuizen in de prijsklasse van f 35.- tot f 60.- per m2, terwijl 22% van het totale marktaandeel in dit product zich beweegt tussen de f60.- en f80.- per m2 Hiervan wordt door de con sument 51% in de doe-hetrzelf-sfeer gelegd in de woonkamer alsook in de hal en in de keuken Naar aan leiding van deze cijfers heeft Deja LinofourB V., een der verkoopdivi sies van het Rotterdamse grootr handelsbedrijf Dehnert Jansen B V., gemeend ook de woningin richters in staat te moeten stellen plavuizen te kunnen verkopen. Daartoe zijn diverse woonkamer tegels van het merk „Mosa" in het assortiment opgenomen, omdat juist deze tegels, volgens Deja. het best passen bij de reeds in de col lecties voorkomende woningin richtingsartikelen Gekozen is voor mat-geglazuurde plavuizen in de maten 19 8 x 9 8 cm, 21 1/2 x 10 1/2 cm en 20 x 20 cm. met een particu liere prijs welke varieert van f 45.- tot f65.- per m2 De tegels zijn overigens slechts 20 mm dik, zodat deze altijd onder het niveau van dorpels liggen, waardoor de con sument die het zelf wil doen, niet voor onverwachte problemen komt te staan Via de erkende woningin richterszaken worden voorlopig 6 verschillende soorten (le keus) van de zg „spiyttegels" geleverd. Het verlijmen kan op een vlakke vloer geschieden en dankzij een sinds kort door TNO-Delft ontwikkeld bindmiddel op basis van latex ce ment, is het zelfs mogelijk om pla vuizen direct op een houten vloer te lijmen. Omdat boekweit licht verteerbaar is, is het aan te bevelen voor men sen met een gevoelige spijsverte ring Het kan ook gegeven worden aan zieken ter afwisseling van b.v. rijst. Voor hen die vleesloos eten is boekweit belangrijk omdat het een onmisbaar onderdeel bevat voor het tot stand komen van een vol waardig eiwit, nl lysine. In de gra nen komt dit in veel mindere mate voor. In de maaltijd vindt boekweit veel toepassingen: als basis van de maaltijd, bv. boekweit met diverse soorten groenten of gekombineerd: boek weit en aardappels plus groenten (zie recept) als basis voor sausen als pap, dwz gekookt in water, waarna toevoeging van karnemelk, yoghurt, kruiden e.d. in baksels, om het geheel luchti ger te krijgen, bv. pannekoeken, volkorencake. Opgemerkt moet worden dat boekweit geen bindende bestand delen heeft, dus een baksel met te veel boekweit kan, als er geen an dere „binders" zoals haver of eieren is toegevoegd, gemakkelijk uit el kaar vallen, klef worden of niet rij zen. Recept stamppot zuurkool (ca. 4 personen) 250 gr boekweitkorrels eerst in koud en dan in heet water goed wassen. met 3/4 liter water in 15-20 min. gaar koken in ruime pan ondertussen 1-1 1/2 pond aardap pels koken. Indien onbespoten (onbepoeierd) dan natuurlijk in de schil! laatste 5 minuten van de boek- weitkooktijd 2 ons gesnipperde goudreinet toevoegen is alles gaar, dan door elkaar stampen met toevoeging van 4 ons zuurkool (ongekookt i.v.m. vit. C gehalte) en evt wat boter en melk. Heeft u vragen of reacties, die kunt u richten aan Postbus 62, 7450 AB Holten. maker, wordt binnenkort een jaar. Hij bedreigt alle voorwerpen op de grond en tachtig centimeter daar boven Hildegard maakt druk kers tversiering voor de kinderafdeling en geniet van de muziek die ze uit Nederland meenam Tijdens een van haar tochten over de markt van Kumasi op zoek naar iets eet- baars, vond ze een klein boekje met een kerstgedichtje erin Het is ge schreven door een Engelsman, die z'n leven in Ashanti doorbracht: „There was a baby born in Bethle hem, Who lived and grew, and loved and healed and taught, And died! When Christmas comes i see Him still arise, The gentle, the compassionate, the wise, Wiping earth's tears away, stilling the strife, Calling - my path is Peace, my way is Life". We wensen u een gelukkig 1980! Berend, Hildegard. Emiel en Joost. ZOUTSTROOIERS SNEEUWPLOEGEN Bij ons zijn plaatsen vrij voor: De werkzaamheden welke sterk van het seizoen afhankelijk zijn, bestaan uit: - Het verrichten van C.O. 2-laswerk - Het demonteren van zoutstrooiers e.d. en het repareren van defekte onderdelen hiervan - Het bevestigen van aanbouwdelen voor sneeuwploegen aan vrachtauto's Aanmelden dagelijks aan het bedrijf, Industriestraat 7, vra gen naar hr. Jansen of hr. Eshuis. Telefoon 05483-34 22 (of 's avonds van 18.00-19.00 uur: 05483-25 79) 'Hko mstenbel asting ig7g premieheffj "9 volks -^^9en 7979 Voordat u de vragen beantwoordt van het aangiftebiljet inkomstenbelasting leest u eerst de meegezonden toelichting. Hebt u een bijzonder probleem waarop deze toelichting geen antwoord geeft, dan kunt u terecht bij de inspecties der directe belastingen. Daar liggen de volgende folders voor u klaar: - De belasting en uw kosten - Hoe werkt de fiscale oudedags- reserve voor zelfstandigen? - Hoe berekent u uw inkomstenbelasting en premies volksverzekeringen? - Als u 65 jaar wordt - De belasting en uw buitengewone lasten - Welke belastingen betaalt de buitenlandse werk nemer in Nederland? (10 talen) U kunt ook mondeling inlichtingen inwinnen bij de inspecties. INSPECTIE OER DIRECTE BELASTINGEN TE DEVENTER TELEFOON 05700-10744 KANTOORUREN: 8.00-12.00 uur EN 14.00-16.00 uur praktische tips voor fotografen mi de vorm van een foto-drieluik Beeldbuisfoto's maken... een steeds meer toegepaste manier om je kamera te gebruiken. Soms gebeurt het omdat één van de familie leden op de buis komt en zo'n belangrijk moment moet vanzelf sprekend worden vastgelegd. Een ander is zo enthousiast over de piestaties van z'n favoriete voetbalclub, dat-ie de Studio Sport- uilzending fotografeert. Een derde dweept met een televisie-serie en waarom zou je niet een toto maken van de hoofdpersoon, die je zo onweerstaanbaar vindt? Goed, we willen een paar foto's maken van de beeldbuis en de vraag is: hoe gaat dal? Hier is een "mim kursus beeldbuisfotogtafie". Die begint met de raad gebruik geen flitser, want dit zou het resultaat zijn: het beeld wordt weggeflitst. Een goed advies is verder om altijd te fotograferen met een belichtingstijd van l/25e of 1/30e sekonde. Makkelijk praten, zegt u misschien, maar ik heb een pocketkamera, waar geen tijden op staan. Geen nood. zet een gebruikt flitsblokje op uw kamera en u hebt vanzelf de goede tijd Gebruik een algemeen verkrijgbaar (21 DIN is 100 ASA) filmpje en stel de kamera in op een lensopening van 4 of - bij een kassette-kamera op het symbool "bewolkt". Nu komt er nog één probleem: de afstand. De afstand is ideaal als het komplete beeld in de zoeker komt. Neem voor de zekerheid een iets grotere afstand, zodat er een kleine rand rondom het beeld zit in verband met mogelijke verschillen tussen wat u ziel en wat er op de foto komt (foto 2). De afstand is dan meestal I meter tot 1,20 meter. Stel het beeld scherp en u bent klaar voor de opnamen. Kies vooral beelden, die door de t.v.- kamera van dichtbij zijn genomen (foto 3) en zet de t.v. voor het maken van kleurenfoto's iets lichter dan normaal Dat is alles!

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9