Nog enkele gast gezinnen nodig Huren parkeerterrein gereformeerde kerk goede noodoplossing WD-CDA en Gem.-Bel.: Handen af van vrijwillige brandweer Drs. Vrymoeth sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen Film: Terence Hill en Bud Spencer in J.S. „de Schure" Snijmais contractteelt Holten Appartementengebouw Keizersweg-Reilinksweg niet meer dan aanzet tot oplossing knellend probleem Gemeenteraad van oordeel: Fel tegen regionaal brandweerkorps Van onze speciale verslaggever' Voor Canadese oud-strijders UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 19 FEBRUARI 1980' V00RBEREIDINGSBESLUIT BEDRIJVENTERREIN „DE HAAR II" HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 FEBRUARI 1980 - PAG. 5 Een goede noodoplossing noem den de Holtense raadsleden j.l. maandagavond het collegevoor stel om over te gaan tot het huren van 48 parkeerplaatsen achter de nieuwe Gereformeerde Kerk aan de Stationsstraat. Aan dit uitein delijke collegevoorstel is het no dige voorafgegaan. In de oktober vergadering van het vorig jaar had het college de raad een voorstel gedaan om deze grond van de Ge reformeerde Kerk te kopen. De meerderheid binnen de raad (VVD-PvdA en Gem. Bel.) verzette zich echter fel tegen dit voorstel vanwege de hoge aankoopkosten van 189 mille. Burgemeester W.L.F.C. ridder Van Rappard probeerde toem met alle mogelijke moeite dit voorstel er toch door te slepen. Hierin onder steund door de CDA-fractie Het mocht echter niet baten: het col lege moest het huiswerk opnieuw doen. „Ik heb toen gezegd dat op nieuw onderhandelen niets essen tieel anders zou opleveren. Maar die opmerking zal ik niet meer ma ken. Want het voorstel zoals dat er nu ligt is toch wezenlijk anders", zo gaf burgemeester mr. Van Rapprd j.l. maandagavond toe. Waarne mend voorzitter fractievoorzitter A.J. Nijkamp (CDA) zei er in prin cipe vanuit te gaan dat een gemee nte eigenaar moet zijn van par keerplaatsen. „Maar omdat we in Holten erg verlegen zitten om par- keergelegenheden, gaan we toch moet dit voorstel akkoord", aldus Nijkamp. PvdA'er A. Moeliker was zeer tevreden met het collegevoor stel. Als één van de grote voordelen noemde hij de huurtermijn van vijf jaar waarin rustig bekeken kan- worden hoe het parkeerprobleem in dit dorp opgelost kan worden. VVD-fractieleider J de Waard had. ondanks dat hij het voorstel aan zienlijk beter noemde, toch nog de nodige kritiek op de onderhande lingstechniek van het college Hij maakte de onderhandelaar van de Gereformeerde Xerk het compli ment een voortreffelijk resultaat met de gemeente te hebben be reikt. „Een onbelemmerd gebruik van het eigen parkeerterrein wordt vrijwel verzekerd en bovendien ontvangt men alle dagen f 1.75 per parkeerplek, ook als het terrein leeg staat. Want wat zal het gebruik De teelt van snijmais is nog steeds in stijgende lijn. Dit blijkt ook vooral bij de con tract teelt van snijmais. Het afgelopen jaar is er reeds meer dan 100 ha. snijmais verhandeld op contract en de verwachting is dat het komende jaar deze teelt zich nog uit breidt. Sees wonder Uit een reeks van jaren biykt dat snymais een vry oogstzeker gewas is. Ondanks allerlei tegenslagen by het weer in het afgelopen jaar. was de gemiddelde opbrengst toch nog vrü goed. Tegenover een uitbrei dende teelt van snymais staat ook een vry sterk toenemende vraag van veehouders voor dit gewas, vooral als gevolg van de ontwikke ling in de richting van ligboxen- stallen op de wat kleinere bedry- ven. Voor het komende Jaar staan een aantal veehouders voor de moeliyke beslissing wel of niet doorgaan met de melkveehouderij ln verband met omschakeling naar volledig tankmelken. Wanneer ge stopt wordt met de melkveehou derij is in vele gevallen een goed alternatief de snymaisteelt. De snymais kern Holten organiseert, evenals vorige jaren weer een by- eenkomst voor alle belangstellen den ln de snymais contractteelt en wel op woensdagavond 5 maart a s. In hotel „Vosman" te Holten. Op deze avond zullen de prijsvoorstel- ien voor 1980 aan de orde komen. Tevens Is er gelegenheid om vraag en aanbod van snymais voor de contractteelt kenbaar te maken aan de commissie, die zal trachten vraag en aanbod zo goed mogeiyk bij elkaar te brengen Ook vragen t a.v de teelt van snymais kunnen die avond aan de orde komen. Ie dereen Is vanharte welkom op deze hyeenkomst. zijn, dat het winkelend publiek van deze parkeerplaats gaat maken?", vroeg De Waard zich af. Hij pleitte bovendien voor een goed parkeer beleid op de zo kort mogelijke ter mijn Een open deur wat burgemeester Van Rappard betrof ..We zullen zo snel mogelijk moeten zoeken naar oplossingen zeker in verband met de bouw van het winkel appartementengebouw in de kom", zei Van Rappard. die De Waard er op wees dat juist besloten is om het parkeerterrein vijfjaar te huren om zo te onderzoeken of er voldoende gebruik van deze par keerplaatsen wordt gemaakt De Holtense raadsleden hebben een diepgeworteld wantrouwen daar waar het gaat om de vrijwillige brandweer en het samenwerken op dit gebied in regionaal verband. Dit bleek j.l. maandagavond tijdens de raadsvergadering bij de behande ling van het collegevoorstel de regeling brandweersamenwerking aan te passen. Burgemeester W.L.F.C. ridder van Rappard deed zijn uiterste best om de raad en met name de VVD-fractie ervan te overtuigen dat het in dit geval ging op een puur formele zaak en dat de vrijwillige lokaie brandweer geen gevaar loopt op te gaan in een regionaal brandweer korps. De heer A J Nijkamp. plaatsver vangend CDA fractie-leider, had toch wel bezwaren tegen enkele van het 16 punten tellende taken pakket van de minister van Bin nenlandse Zaken, die streeft naar uniformiteit van alle samenwer- Op maandelijkse bijeenkomst van de afd. Holten van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen hield drs. Vrijmoeth, conrector aan het Chr. Lyceum te Zwolle en boeiende en leerzame lezing over het onderwerp „Hoe blijf ik in ge sprek met mijn kinderen?" De jeugd heeft er de grootste moeite mee te begrijpen hoe ande ren uit het geloof de krachten de kracht putten concrete problemen te lijf te gaan. De jeugd van van daag staat daar kritischer tegen over. Zij vindt: het geloof uit zich in daden". Een christen moet daad werkelijk aktiviteiten ontwikke len Samen kijken en luisteren naar dat wat er in de wereld te koop is. en er dan samen over praten. De op voeding brengt voor veel ouders vragen en problemen met zich. Wanneer alles wat vroeger als van zelfsprekend bij de opvoeding hoorde en wat als zinvol werd erva ren. wordt nu ter discussie gesteld. Dit brengt /oor veel ouders onze kerheden mee en wij vragen ons be zorgd af. als het niet meer kan zoals het vroeger gebeurde, hoe moet het dan wel? In een andere tijd past een ander gezag Ieder kind is weer an ders en heeft zijn eigen geaardheid, heeft behoefte aan een eigensoortig gezag De ene ouder is de andere niet. ieder zal daar zijn eigen ver antwoordelijkheid in moeten zoe ken Ons grootste gezag ligt im mers niet in onze woorden, maar in ons leven, ons zijn zo besloot drs. Vrijmoeth. Na de koffiepauze was er een zeer geanimeerde discussie. De avond, waarop de dames veel ter overdenking aangereikt kregen, werd door de president mevr Van Iperen besloten met het lezen van het prachtige gedicht. „Ik leg de namen van mijn kinderen in uw handen" van Geeske Wiersma. Voord het westen Het is zeker niet zo. dat alles wat in de wereld gebeurt, voor ons in Ne derland nieuws is Nieuws wordt verzameld door mensen die daar hun vak van hebben gemaakt. Journalisten dus. Maar de meeste journalisten wonen en werken lie ver in de „beschaving", dan in de onderontwikkelde gebieden. De meeste journalisten vinden het leuker om. by voorbeeld in New York. Parijs of Londen te wonen en werken dan in Kabul of een dorpje in Afrika Bovendien hebben we als Nederlander meer economische en politieke belangen by gebeurtenis sen in andere westerse landen, dan by landen in de Derde Wereld Om standigheden. die er voor zorgen dat onze publiciteitsmedia vooral voorzien worden met nieuws over wat er in het zg Westen gebeurt Maar wie zegt ons. dat wat er in journalistiek dun bevolkte gebie den gebeurt niet minstens net zo belangryk is als byvoorbeeld een gebeurtenis ln Rome? Wat voor het wereldnieuws geldt, geldt ook voor het nieuws in eigen land. De lande- ïyke dagbladen hebben allen hun kantoren in de Randstad en heb ben dientengevolge veel meer aan dacht voor dingen die ln het westen van ons land gebeuren, dan voor gebeurtenissen in Drente of Lim burg. Wie er een willekeurig lande- ïyk dagblad op na kykt kan zeif constateren dat doorgaans meer dan dnekw art van het binnenlands nieuws op de Randstad betrekking heeft. kingsverbanden. wat toch ergens wel betekent inleveren. DeheerGJW Reilink <GB> waar schuwde ervoor dat' deze regeling brandweersamenwerking in het Gewest Middel IJssel geen achter deur mag zijn om te komen tot een regionaal korps „Samenwerking ja. samenvoeging nee", aldus Rei link VVD'er J. de Waard vertrouwde de ministerJvan Binnenlandse Zaken voor geen cent waar het de vrijwil lige brandweer betreft. Waar nu voor De Waard vooral de kneep in zat was het feit dat de minister zelf het woord regionale brandweer ge bruikt. terwijl het gaat om regio nale samenwerking. „Dit is een stap op weg naar waar schuwde De Waard, „en die weg willen wij niet in." Burgemeester Van Rappard pro beerde gedurende een half uur de WD te overtuigen van hun onge lijk Mi. Van Rappard: „Die brandweersamenwerking moet u gewoon zien als iets dat al geruime tijd aan de gang is en aileen be doeld is om op regions J niveau deskundige adviezen te geven naar de plaatselijke brandweerkorpsen toe. Bovendien maken de plaatse lijke korpsen gezamenlijk gebruik van een aantal regionale voorzie ningen als de centrale meldpost." Ook fractieleider A. Moeliker (PvdA) probeerde zijn raadscollega gerust te stellen. Het mocht echter niet baten. De Waard bleek niet te overtuigen En zijn fractie stemde tegen het collegevoorstel. Zon standpunt doet de gewestelijke samenwerking geen goed", verweet Van Rappard hem. „In andere ge meenten stuitte dit aanpassen ner gens op problemen." Een argument dat op De Waard geen indruk maakte We worden dagelijks overspoeld met informatie Radio, televisie, kranten en tijdschriften zorgen voor een niet te stuiten stroom aan berichten en meningen, waar vrywel niet aan te ontkomen valt. Immers, wie bijvoor beeld. Hilversum 3 aanzet voor de muziek, krijgt daarmee vanzelf ook het nieuws in huis. Brievenbussen lopen als vanzelf vol met gratis kranten, tijdschriften en brochures. De meeste van ons zyn daarnaast op een of meer tijdschriften en kranten geabonneerd Van alle soorten informatie die we zo krijgen, is „het nieuws" wel de meest vertrouwde Het nieuws krijgen we elke dag Het nieuws bereikt ons vooral via het journaal op de radio en televisie. En via de dagbladen Nederland kent tientallen dagbla den Sommige zijn in het hele land te koop. zoals de Vokskrantde Te legraaf. Trouw. Parool. NRC etc. Andere zijn slechts in een deel van het land verkrijgbaar Al die kran ten brengen ons dagelijks het nieuws. Maar wat is dat eigenlijk? Wie er het woordenboek op na slaat, zal er naast de betekenis „iets dat nieuw is" de volgende soort be schrijving vinden: „het nieuws zyn dle_ berichten. die in de publici teitsmedia - de pers opvallend wor den gebracht". En daar zit precies de kneep Want wat wordt er eigen lijk opvallend gebracht en waar om'' Wat staat er wel en wat staat er niet in de krant? Maar ook het nieuws dat de redak- ties van de publiciteitsmedia wél bereikt, wordt geselecteerd Een duidelijk voorbeeld daarvan is het radio- of televisiejournaal Trouwe krantenlezers weten al dat wat er in die nieuwsorganen komt door gaans bestaat uit wat in de krant op de twee belangrijkste pagina's staat. Wie wel eens verschillende kranten van dezelfde dag naast el kaar heeft gelegd, zal weten, dat elke krant het nieuws bovendien op een eigen manier brengt. En daar mee is eigenlijk al de vraag bean twoord wat nieuws eigenlijk is Nieuws wordt gemaakt door het kiezen van feiten, berichten en me ningen Hoe groter de koppen, hoe belangrijker de krant het nieuws vindt Hoe meer in het begin van het journaal, hoe belangrijker de journaalredaktie het nieuws vindt Het is geen uitzondering, dat wat voor het ene landelijke dagblad voorpaginanieuws is. by een ander een artikel op pagina drie is. En ook als hetzelfde onderwerp by ver schillende kranten voorpagina nieuws Is. vallen er verschillen op. Deze verschillen heten ..de kleur" van een dagblad BIJ regionale dagbladen treden nog andere ver schillen op Daar staat het nieuws uit de streek voorop, letterlijk en figuurlijk en bepaalt op die manier mede de kleur oftewel het karakter van het dagblad, in dit geval het regionale Onderzoekcijfers geven het volge nde beeld: De grootste interesse gaat uit naar misdaad. Inbraak en diefstal (ruim 53^ i. nieuws over binnenlandse politiek <45r.« i en de derde plaats wordt ingenomen door sport en milieuproblematiek (belde ca 39'* i Buitenlandse poli tiek komt met 3.4r* op de vierde plaats en byna 34r^ leest vaak de advertenties. In de a.s. meidagen zal herdacht worden dat het 35 jaar geleden is dat ons land bev rijd werd door de geallieerde troepen, waaronder veel Canadezen. Ongeveer 1250 Canadese oud-strijders zullen in ons land de 35e herdenking van de bevrijding bijwonen. In Holten zullen in de periode van 1 tot en met 8 mei naar verwachting 100 Canadese oud-strijders met hun eventuele echtgenotes onderge bracht worden. Al enkele weken geleden werd in deze krant een oproep gedaan voor opgave van gastgezinnen. Deze oproep heeft geresulteerd in een groot aantai meldingen, echter nog niet zoveel als nodig is om alle gasten onder te kunnen brengen. Dit betekent dat nieuwe aanmel dingen byzonder welkom zyn by het secretariaat van het plaatsely k comité van „Thank you Canada",p/a gemeentehuis, tel. 05483-1666. Na de vorige oproep is gebleken dat er enige verwarring is ontstaan bij diegenen die al eerder aan een door het landeUjk comité, dat overigens onder voorzitterschap staat van oud-burgemeester En klaar. gedane oproep gehoor hebben gegeven Een meermalen ge hoorde vraag was: moeten wy ons nu óók nog aanmelden by het plaatselyk comité? Hoewel dit strikt genomen niet noodzakelijk is (deze adressen worden immers t.z.t. door het landeiyk comité aan het plaatselyk comité doorgegeven) wordt dit door het plaatselyk comité wel op prijs gesteld met het oog op het vroegtydig verkrijgen van een volledig beeld van het aantal gastgezinnen. Het verlenen van onderdak aan de Canadese oud-strijders beperkt zich voomamelyk tot het verstrekken van „logies en ontbyt" De andere maaltyden zullen de Canadezen voomamelyk elders ge bruiken Verder is het voor de a.s. gastgezinnen wellicht belangryk om te weten dat men de Canadezen niet „bezig hoeft te houden" Behoudens een enkele rustdag, zyn de gasten veel „op pad", hetzy voor het bywonen van door het landeiyk comité centraal georgani seerde aktiviteiten. hetzy voor uitvoering van een door het plaat selyk comité op te stellen programma. Het plaatselyk comité hoopt dat zich in de komende week nog enkele gastgezinnen zullen opge ven Door alle vier fracties binnen de gemeenteraad werd j.l. maandag avond vreugde uitgesproken over het feit dat in Holten eindelijk weer woningen worden gebouwd. Geluiden van deze strekking wer den gehoord bij behandeling van het college-voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Woningbouwvereniging „Onze Woning" te Deventer, hetwelk is gelegen op de hoek Keizersweg- Reilinksweg. „Onze Woning" zal hierop een ap partementengebouw bouwen met 34 wooneenheden, variërend van 1.5 tot 4,5 wooneenheden per ap partement. De heer G.J W Reilink zei echter wel dat met deze bouw slechts een aanzet wordt gegeven tot oplossing van één der kneilend- ste problemen binnen de gemeente want een definitieve oplossing biedt dit appartementengebouw nog lang niet. De heer A. Moeliker (PVDA) zei geschrokken te zyn van de hoge huurpryzen van gem. f395- per maand. Burgemeester mr Van Rappard verklaarde Moe- llkers schrik vanuit het feit dat ln Holten de laatste jaren niet werd gebouwd „en dan word Je plotse ling met hogere huurpryzen gecon- I. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer G. Stam voor het veranderen van een jongvee varkensstal by het pand Landuwerweg 12: aan het G.E.B. Holten voor het plaatsen van een 10 KV hoog- spanningstransformatorhuisje aan de Patryzenweg; aan de heer G. Meilink voor het plaatsen van een broeikasje by de woning Boschkampstraat 18; 2 medewerking zal worden verleend, door toepassing van de zgn. artikel 19 W.R.O.-procedure, aan de bouw van een dubbele wo ning met garage/berging aan de Denneboomstraat door de heer A. Meijerman, Dorpsstraat 72; 3 op verzoek van de heer H.E.G. de Reuver te Holten zullen i.v.m. wyziging van de bouwsom de legeskosten voor bouwvergunningnr. 2230 worden herzien; 4. akkoord wordt gegaan met de plaatsing van een door de Rotary-club geschonken bank aan de Helhuizerweg en de Fort- haarsweg; 5 de instandhoudingstermyn voor de zomerhuisjes Vianenweg 85 (G.H.C. van Dam). Winkelbergweg 1 (E. Lindenburg) en Vianen weg 49 (D. Westerveld) met 5 jaar verlengd; 6 aan de heer H. Ulfman vergunning verleend voor het maken van een inrit by het pand Espelodyk 4; 7. aan de heer D.G.M. Keizers vergunning onder herinplantplicht verleend voor het kappen van 3 dennen by het zomerhuis Win kelbergweg 13; 8. aan de heer A. Volkerink vergunning verleend voor het kappen van 2 bomen aan de Haalmansweg; 9. aan de Cie ORCOM vergunning verleend voor het houden van een oriëntatierit voor auto's op 7 maart 1980; 10 aan M.A.C. de Holterberg vergunning verleend voor het houden van een betrouwbaarheidsrit met motoren op 1 maart 1980; II. aan de P.T.T. te Hengelo toestemming verleend voor het plaat sen van een kabelverdeelkast aan de Visscherssteeg, de Dyker- hoekseweg en de Landuwerweg; 12 Naar aanleiding van het toegezonden overzicht van data van te organiseren wedstryden zal de L.R.V. de Bergruiters gewezen worden op de nog lopende procedure van wyziging van het be stemmingsplan „de Borkeld", zodat geen toestemming kan worden verleend voor het gebruik van het geplande ruitersport- terrein aan de Borkeldsweg. U kunt zich voor het i nwinnen van nadere informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepsschrift in verbinding stellen met de afde ling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelyke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 25 februari 1980 heeft besloten: 1te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, dat globaal begrensd wordt door Peterswaterleiding, S14, Broekweg en Aaltinksweg (Bedrijventerrein „de Haar II"); 2. te bepalen, dat dit besluit in werking treedt met ingang van de dag der bekendmaking Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene za ken, voor een ieder ter inzage. Holten. 29 februari 1980 De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard frcr.tc de raadsvoorzitter die hier nog aan toevoegde dat aan het woongebouw nog twee woon eenheden werden toegevoegd om zodoende de huurprijzen nog wat te kunnen drukken. J. de Waard (WD) verklaarde moeite te hebben met collectieve voorzieningen zoals een centrale radio en TV an tenne Met name over deze aange legenheid pleitte hy voor vroegty- dige inspraak van de toekomstige bewoners. Burgemeester mr. Van Rappard echter vond dit nogal in gewikkelde materie. „De ruimte waarbinnen je me» dit soort zaken praat is zo gering dat inspraak ei- geniyk alleen maar frustrerend werkt op de betrokkenen en ik neem niet aan dat dit de bedoeling is van de WD fractie", aldus mr. Van Rappard. INDUSTRIETERREIN By het voorstel om een stuk indus trieterrein aan W C. Dissevelt uit Holten te verkopen was het de beurt aan de PVDA fractie om dwars te gaan liggen. PVDA frac tieleider Moeliker had op zich geen problemen met de verkoop als wel met de voorwaarden verbonden aan deze verkoop. Met name de clausule dat Dissevelt na een ter- Eindelijk zijn ze er weer, Bud Spen cer en Terence Hill, de superknok kers en pistoolvirtuozen van het wilde westen. Komend weekend myn van vyf Jaar geheel vry is om de grond in Onbebouwde staat weer te verkopen zat hem niet lek ker „Die vyf jaar zyn voor my geen punt. Maar na die termyn moet hy verplicht worden om die grond te koop aan te bieden aan de gemee nte of we moeten die termyn ver lengen", betoogde Moeliker. Hy kreeg echter geen voet aan de grond by de andere raadsfracties Burgemeester mr Van Rappard hield de socialist voor dat op het Industrieterrein de haarln soortge- ïyke-gevallen de grond ls verkocht onder dezelfde voorwaarden en dat het daarom niet juist zou zyn om nu andere voorwaarden te hanteren. Moeliker verzekerde Van Rappard echter dat by ieder voorstel met deze verkoopvoorwaarden de PVDA fractie heeft gestemd en ook nu tegen is. zijn ze te zien in de Schure. In de film, Hallelujah voor een paar vuis ten. doen beide heren weer danig van zich spreken. Het dynamische tweetal staat altijd garant voor klinkend vuurwerk en dolle aktie, dit wordt weer ten volste bewezen in deze film. De film verschijnt vry- dagavond en zondagmiddag op het witte doek van de 8chure. De aan- vangstyd voor de vrijdagavond is ietwat gewijzigd, en verschoven naar een later tijdstip n.m. tien uur (22 00 uur). Zondagmiddag begint het knokfestival om half drie (2.30 uur) voor jongeren vanaf 12 jaar. Veel fllmplezier in J.S. de Schure. Burgerlijke stand Geboren: Johan Gerrit zv, G.J. Vincent en D A Markvoort Overleden: A. Piel, oud 87 jaar, Holten; H. Bannink, oud 73 Jaar. Holten overl. te Deventer) Ondertrouw: G A Wagenvoort, oud 26 Jaar Bathmen en; T.A. Heyrven. oud 22 jaar, Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5