Holten heeft afdeling van „De Zonnebloem" Zolang de nieuwe Peugeot 505inonze showroom staat, hebt er niets aan. SLAVENBURGS BANK Sinds 31 januari 1980: Kosten opslag ruwvoer Roemenie's historie in boeiende expositie .cfc Meermanskamp in gemeente handen De nieuwe Peugeot 505. Ranse Gründlichkeit. Autobedrijf H.L. Klosse B.V. Riolering Holterberg SLAVENBURGS BANK k RUSSEN j BOOMKAMP%jm Mengele en Fristeyn doseer- en ladewagens Kuypers b.v. Uit het politierapport U kunt natuurlijk op een af stand blijven kijken hoe 't anderen bevalt. Wat je niet kent, dat mis je tenslotte niet Maar wij zien liever dat u 'm net zo bekijkt ais hij gebouwd is: grondig dus. Werp een kritische blik onder de motorkap (A propos,welke motor had u gewenst? Carburatie? Injectie? Diesel?). Neemt u plaats. Niet alleen op de u vertrouwde linkervoorstoel, maar ook achterin. Ontdek wat holle voorstoelleuningen voor de been ruimte betekenen. In mooie auto folderteksten kun je je benen nu een maal niet kwijt. Ga er tenslotte mee rijden. Trap 'm maar eens op z'n staart als u een vrachtwagencombinatie passeert. Test z'n wendbaarheid achteruit de bocht om Kortomdeze auto verkoopt zichzelf. Vanaf f25.475,-. Nog geen verplichte autokeuring Saucijsjes met paprika Op Initiatief van een aantal bewo ners binnen onze gemeente vond op 31 januari j.l de oprichting plaats van de afdeling Holten van „De Zonnebloem". Het werk van „De Zonnebloem" is middels ziekenbezoek en wellfare- werft met name gericht op de zieke medemens. Toen Nederland zich in 1945 moei zaam herstelde van de verschikke- UJke Tweede Wereldoorlog, begon Alex van Wayenburg bij „Radio Herrijzend Nederland" met het uitr zenden van op zieken gerichte ra dioprogramma's, welke program ma'» vanaf 1946 werden voortgezet door de KRO onder de naam „De Zonnebloem". Weldra bleek dat Van Wayenburgs Initiatief alom bijval zou krijgen want als spoedig ontstond een co mité „Vrienden van de Zonne bloem". In 1949 richtte Van Wayenburg samen met zijn radio collega Wim Quint de stichting „De Zonnebloem" op waardoor er een opleiding kwam voor beroeps weil- Careleidsters ten dienste uiteraard van de zieken. De inmiddels aller- wege opgerichte plaatselijke comi- té's vroegen inmiddels om bunde ling van krachten en een bron van geregelde inkomsten (contributie). Derhalve ontstond op 29 april 1964 officieel de vereniging „De Zonne bloem" met zowel werkende als contribuerende leden Het aantal plaatselijke afdelingen groeide met het jaar. evenals de aktlviteiten. Ziekenbezoek en wellfarewerk werden aangevuld met plaatselijk ontspanningswerk. eendags- boottochten, speciale winkelmoge- Ujkheden en verscheidene vormen van vakanties voor zieken In 1974 werd het Initiatief genomen tot de „nationale Ziekendag" (2e zondag in september). Fundament Een absoluut fundament voor het Zonnebloemwerk vormt een gere geld ziekenbezoek Hiervoor heeft de Zonnebloem elders in den lande de beschikking over een zeer groot aantal vrijwillige medewerkers Dit ziekenbezoek vindt plaats vanuit het besef dat alles wat samen met de zieken gedaan wordt bijdraagt tot het bestrijden van de steeds weer om de hoek lonkende dreiging van de vereenzaming De basis is derhalve gelegen in de ontmoeting van mens tot mens. Wellfarewerfc Gebleken is dat vanuit het zieken bezoek allerlei wensen en verlan gens ontstonden om de zieken te leren zelf nuttig, aangepast en nut tig bezig te zijn (Wellfarewerk) Te neinde hierin te voorzien organi seert De Zonnebloem jaarlijks in alle delen van ons land cursussen voor niet beroeps adspirant wellfa- rewersters, zoals tekenen en schil deren. borduren, boetseren, pi- trtetwerk, macramé etc, met welke kennis men de zieken van dienst tracht te zijn. Verder kent „De Zonnebloem" zowel vele kleine diensten voor de zieken, zoals boodschappen en verder de zieken zoveel mogelijk te betrekken bij de plaatselijke gebeurtenissen, dag boottochten. winkelen met de zie ken. tot vakanties toe. Zonnebloem Holten Het bestuur van „De Zonnebleom" Holten wordt gevormd door: Mevr M Gerritsen-v d Veer (voorz Verzetstraat 35. tel 1290 Dhr B M Gerritsen (secrVer zetstraat 35, tel 1290 Mevr W.J Kemper <pennm.), Waardenborchstraat 34, tel 1738 Belanfsteilenden voor het werk van „De Zonnebloem" worden verzocht contact op te nemen met één van genoemde bestuursleden. Fina nciële bijdragen zijn welkom op gi- ronr. 875587 Rabobank, Holten, rek nr. 328.506.834, t.n.v. „De Zon nebloem". Met instemming van de raad aal de Stichting Sportbeiangen worden ontbonden en sullen haar eige ndommen door de gemeente wor den overgenomen: te weten het sportveldencomplex Meermans kamp. In 1977 werd de Sportcom- missie ingesteld, die de bevoegd- beid kreeg beheer en onderhoud van Meermanskamp voor baar re kening te nemen. De taak werd vroeger uitgeoefend door de 8tichting 8portbelangen, die nog formeel bestaat en nog steeds eigenaresse is van „Meer manskamp" Daarvan zijn delen en opstal uitgegeven aan de s v. Hol ten, de tennisclub Holten en de tv» Blauw Wit '66. 8portbelangen mag de haar in ei gendom toebehorende onroerende goederen niet vervreemden, dan nadat zij de gemeente Holten in In onze editie van vrijdag 15 februari j 1 hebben we uitvoerig aandacht geschonken aan de problemen en kosten bij opslag van ruwvoer Die problemen kwamen, zoals gemeld, ter sprake op de voorlichtingsbijeen komst, die in Het Bonte Paard te Dijherhoek is gehouden De specialist boerderljbouw en inrichting, de heer O H Wellenberg, heeft uitvoerig gesproken over de kosten van opslag van ruwvoer. wy laten hier nog eens details publiceren over de kosten van een opslag plaats voor ruwvoer. Bij 90 grootvee eenheden (g v.e.) gedurende 180 staldagen bij 6 kilo d.s. voordroogkull en 3 küo d.s. sntjmals is nodig 102300 kg. d.s. en 51200 kg snijmals. Wat kost dan een rfjkuil en wat een sleufsilo. De heer Wellenberg heeft het onderscheid gemaakt tussen een opslag plaats met grond en zonder grond. Zijn gedetailleerde berekening toont het volgende aan: Met grond! Zonder grond staat heeft gesteld het gehele on roerend goed te kopen tegen een prfjs. die door drie experts is vast gesteld De activa van de stichting neemt de gemeente over tegen de boek waarde per 1 januari, groot f865 525.-. In februari 1979 heeft de raad een geldlening van de Rabobank geac cepteerd voor de betaling van de bezittingen van de 8tichtlng Sportbeiangen. Formeel moet alleen de eigendom soverdracht worden geregeld De gemeente neemt de eigendom over in de staat, waarin een en ander zich thans bevindt, met alle diens tbaarheden. rechten en lasten Op een deel van het goed is gevestigd het recht van erfpacht, waarin be grepen het zakeijjk recht van op stal. Vow H*t adm: .AIOOTSMIO" lan» (CM.) Ml. 0573M227 Rij kuil Sleufsilo Rökuil Sleufsilo klinkers 25300 28000 per g v.e. 281 311 beton 30360 47040 33600 50970 per gve. 337 523 373 566 prefabpl. 36938 40880 per gve. 410 454 By 60 gve. (zelfde aantal staldagen) nodig 68200 kg voordroogkull en 34100 kg mals. De prijzen - met grond en zonder grond rijn dan als volgt: klinkers 19700 21200 per g ve. 328 353 beton 23640 25440 per gve. 394 421 prefab. 28762 30952 per g ve. 407 518 Op de Raalterweg werd B uit Hol ten aangehouden voor het rfjden onder invloed van alcohol Beide blaasproeven waren positief en door de dokter werd een bloedproef genomen. De O uit Haarlem deed aangifte van diefstal uit zijn auto De auto stond afgesloten op de dagcamping in de Holterberg. Uit de auto werd meegenoemen een damestas en een «ktentas In dese tassen zaten waardepapieren en geld. De tassen werden later door een wandelaar teruggevonden. Holterweg 128 Bathmen Tel. 05704-1262 In het kader van het cultureel uit wisselingsprogramma tussen Ne derland en Roemenië, wordt van 6 tot 29 februari in Pulchri studio te Den Haag een Roemeense archeologie-tentoonstelling ge houden onder de titel „De Oeto- dacische beschaving in de klas sieke periode" De collectie is door drie grote musea te Roemenië ter beschikking gesteld en geeft een overzicht van de Getodacische be schaving vanaf de bronstijd en de vroege ijzertijd tot en met de pe riode van de Romeinse overheer sing. die eindigt in 271 na chr. Omstreeks 2000 vóór Chr ver huisde een groep Indo Europese stammen uit het koude noorden naar zuidelijker streken en ves tigde zich in de landen aan de be nedenloop van de Donau Door vermenging met de daar aanwezige bevolking ontstond de Traclsche bevolkingsgroep Een deel van deze mensen was bij de Grieken bekend als de Oeten Zij bewoon den het tegenwoordige Roemenië en onderhielden nauwe handelsbe trekkingen met de Oriekse steden aan de Zwarte Zee. Een andere groep, de Dacièrs, leverde in de- selfde tijd hevige strijd met de Ro meinen en werd uiteindelijk on derworpen door de legioenen van keizer Trajanus. In het gebied waar de Geto Daciërs woonden, troffen zij rfjke bodems chatten aan Behalve goud, zilver, koper, tin en ijzer werd ook zout gewonnen Bovendien maakten de vele rivieren het land zeer geschikt voor het vestigen van vaste neder zettingen. In de tweede Ijzertijd, de eeuwen rond het begin van onze jaartelling, breidde de metaalnij verheid zich sterk uit. User werd een algemeen toegepast materiaal, waar men bouwmaterialen, wa pent en gereedschappen van maakte. De ijzeren ploeg was een uitvinding van groot belang voor de landbouw Zilver werd vooral gebruikt voor sieraden, die soms ook verguld werden, munten en drinkbekers Ook een rijk geva rieerde collectie aardewerk en beeldhouwwerk is te zien Al deze voorbeelden van kunstvaardigheid laten zien dat de Romeinen geen onbeschaafde volkeren onderwier pen, toen zij Burebista, de laatste koning van de Geto-Dacièrs, ver sloegen Na de Romeinse overheersing die tot 271 na Chr duurde, bleef in Roemenië een bevolking achter, die Latijn sprak en er Romeinse gebruiken op na hield. Hieruit zou zich het Roemeense volk met de Roemeense taal ontwikkelen De tentoonstelling is van dinsdag tot en met zaterdag geopend tus sen 11 00 en 17 00 uur, zondag van 13 00-17 00 uur en 's maandags ge sloten. De toegang is (patis Tal van garagebedrijven willen een erkenning om de verplichte perio dieke veiligheidskeuringen van motorrijtuigen, aanhangwagens en opleggers te mogen uitvoeren Dit is gebleken uit onder het bedrijfsle ven gehouden enquêtes Het aan trekken en opleiden van extra personeel, dat in het bijzonder no dig is voor de „schouw" van de vele particuliere keuringsplaatsen, vergt nogal wat tijd Mede in ver band met het ingewikkelde karak ter van deze zaak is het niet moge lijk geweest de nieuwe wet op de periodieke keuringen op 1 Januari 1980 te laten Ingaan Met de keuring van de zware voer tuigen (totaaigewtcht boven 3 500 kg» de eerste categorie die onder de keuringspilcht wordt gebracht, zal daarom later worden begonnen dan de bedoeling was Het streven is echter wel om deze wagens alle maal gekeurd te hebben voor 1 Ja nuari 1983. de oorspronkelijk daar voor geplande datum. Dit heeft minister Tuynman (Verkeer en Wa terstaat) meegedeeld Met de firma hotel café restaurant 't Lósse Hoes te Holten moet een overeenkomst worden aangegaan tot het bevestigen van een zakelijk recht krachtens de belemmeringe- nwet privaatrecht Diverse bewoners in de Holterberg bij 't Lósse Hoes hebben verzocht de gemeentelijke riolering ter plaatse uit te breiden Daarvoor moet een leiding worden gelegd onder particuliere grond, eige ndom van 't Lósse Hoes Vandaar de noodzaak met de hoteleigenaar een zakelijk recht aan te gaan. De gemeente krijgt het recht van de grond gebruik te maken of te doen maken, de bouw, het onder houd, de exploitatie, weer wegne men van een bulsleidlng voor de af val van rioolwater, controleputten en andere inrichtingen, welke de gemeente nuttig of wenselijk oor deelt De gemeente krijgt het recht het perceel te allen tijde te betre den en daar werk te doen Het recht is altijddurend, niet opzegbaar en vatbaar voor overdracht, uitslui tend aan de overheid Het wordt gevestigd op een vyf meter brede strook grond Voor de verlening van het recht is de gemeente geen vergoeding schuldig. In zijn vergadering van 17 decem ber 1979 heeft de raad Inmiddels besloten voor de uitbreiding van de inmiddels uitgevoerde riolering op de Holterberg. eerste fase. een kre diet te verlenen van f42.500. aan de Eerste en Tweede Kamer. De minister heeft de Kamers toe» gezegd, dat hi) binnenkort de mi nisterrad de algemene maatrege len van bestuur zal aanbieden, waarin de uitvoeringsregels voor de periodieke keuringen zijn vast gelegd. 4 paar saucijsjes - boter - 1 ui - 2 groene paprika s 4 tomaten. Nog altijd zijn die aardige saucijs jes een ietwat miskende vleessoort We kennen de komblnatie van bloemkool met saucijsjes maar daar houdt het vaak mee op Er is echter met saucijsjes wel wat meer te doen Men kan er een gezellig wppkend-schoteltje mee makeif. dat opgediend wordt met bijvoor beeld rijst, maar dat ook erg lekker smaakt met brood. Verwijder steeltje, zaadlijsten en pitjes van de paprika's en snijd ze in repen Pel de tomaten, snijd ze in stukken Was de saucijsjes af in heet water, droog ze en bak ze in ruim boter aan Leg er dan de repen paprika, stuk ken tomaat en gesnipperde ui bij. laat even bakken, voeg een klein scheutje heet water toe. deksel op de pan en ca 20 minuten gaar laten sudderen Houdt u van pittige smaakjes, dan voegt u nog wat pa prikapoeder toe U kunt de saucijsjes voor het bak ken Inwrijven met mosterd HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 FEBRUARI 1980 - PAG. 6 HOGE RENTE Een interessante aanbieding kunnen wy u geven voor bedragen die voor een termyn van 1 maand 3 maanden 6 maanden 12 maanden by ons worden gestort. Wij zyn gaarne bereid samen met u de rente en andere belangryke voorwaarden te bespreken in een persoonlijk gesprek. Tel. 05480-57 55

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 6