gemeente holten a TWENTE m da MIDWINTERHOORN m 101 eent ten r Kerstwijding Plattelands vrouwen afdeling Dijkerhoek Peen als gezond snoepje Vroege lenteboden Duur examen rijbewijs wordt niet korter Kamp<ïids landelijk centrum gereformeerd jeugdwerk UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 18 DECEMBER 1979 HOLTKNS Nifc,U WöisUAJJ - zö L»üotiviübH ia/a - r"a.U. o 1 't Old gebroek is weer terug Wat toet 't daor toch? Wat toet 't daor toch van wieden? Daor kleent van allen kaant 'n leed van zeut verblieden Datjag mien hett'in braand, 'n Mirrewinterhoom Röp weer in Twèènteland, Toon Borghoes, Oldenzaal, nov. 1956 Agenda The air was full of the sound of fair well. Gelukkig wel, zij zijn weer te rug, de smaakmakers rond de Twentse advent. En steeds talrijker wordt het ronde geluid. De echte Twentenaar glundert weer, zij heb ben het lang moeten missen, want begin deze eeuw hingen de midwin terhoorns als souvenir van oude tijden in het stof gehuld aan de muur. De jonge boerenzonen ken den het bestaan van een midwin terhoorn, maar waren het gebruik allang vergeten. Toon Borghoes, Jan Jans en H. Racer Palthe vorm den het driemanschap dat, ge schaard rond het vuur in de have zate op 't Everloo, de eerste schuchtere pogingen gingen aan wenden om het „mirrewinter- hoornblazen" weer nieuw leven in te blazen. Emr werd een commissie gevormd, die de boerenzonen weer wakker moesten sc hudden uit hun adventslaap. Vol enthousiasme schreven zy in 1953 een wedstrijd uit onder de toen nog maar weinige beoefenaars. Een diepe teleurstel ling werd het. Van de 19 opgeko men blazers had er maar een de traditionele houten hoorn meege bracht, waaraan hy moeizaam een drietal tonen wist te ontlokken, terwijl alle overigen op ordinaire blikken toeters een afschuwelijke klank teweeg brachten. Oale Toon werd toen zo „heilig", dat ie op een stoel ging staan en deze blamage als schande en verderf betitelde voor volk en streek. Het reveil bla zen op blikken toeters was een moordaanslag op 't old gebroek, men blies vroeger op houten hoorns en men zou ook nu weer op houten toeters gaan blazen. En wat de initiatiefnemers niet meer mee mochten maken, het „Mirrewin- terhoomblazen" kwam op gang. In 1967 waren er alweer zo'n 300 boeren - jong en oud - die op de hou ten hoorns in de besloten tijd tus sen de eerste zondag in de advent - St. Andries - en de zondag na drie koningen in de noord-oost- hoek van het Twenterland de klanken van de midwinterhoorn „deden verglijden over de rogge-akkers". Thans zijn de vergaderingen nog steeds in 't Everloo met het verschil dat er nu zoveel deelnemers zijn dat in ieder geval twee wedstrijden ge houden moeten worden. Dit ge schiedt echter niet uit een soort wedijver onder elkaar, maar alleen om het goede blazen te bevorderen. Het duistere verleden Enkele huidige beoefenaars geven als verklaring voor het bij nacht en ontij over de put blazen, de komst van het Christusklncye Rond Deurningen heeft men nog een an dere visie op de herkomst Tijdens de 17e en 18e eeuw mocht onder het Protestantse bewind de Katho lieke eredienst niet in het openbaar worden uitgeoefend. In Amster dam kwamen we „Onze lieve Heer op zolder" tegen, in Twente kwa men de gelovigen bijeen in scha mele schuurtjes voor hun erediens ten. In die dagen regeerde als „Drost van Twente" graaf Sigismund. Hy verstond het als geen ander, geld te kloppen uit de arme boerengezin nen, waarby hy zelfs zover ging dat hy de schuurkerkjes liet sluiten om ze weer te openen wanneer de gelo vigen een gouden sleutel hadden overlegd. Een oude pastoor uit Deurningen was vastbesloten de mis te zullen blij ven lezen zolang hij leefde. Sigismund trachtte dit te verhinderen door by verrassing binnen te vallen, maar zo gauw hij met zyn manschappen de poort uitreed greep de eerste de beste boer zyn midwinterhoorn en gaf de boodschap door aan de volgende boer en zo kwam het dat de kerk al lang gesloten was als de graaf arri veerde. Een leuk verhaal, dat moet gezegd, maar lichtelyk tegenstrij dig met de 6 weken rond kerstmis, aangezien de missen het hele jaar Een andere oorsprong dan het christelykè ligt in de gemee- nschappelyke angst van de mid- winterse dreiging en de vrees voor de lange nachten. De menselijke technieken waren nog niet zo ver destijds, dat zy de duisternis met haar angstaanjagende geluiden van wind en dieren konden ophef fen In hun verbeelding zagen zij boze geesten in de donkere wolken, in een wilde jacht achter mens, dier en gewas. Om deze bovenmens elijke machten te verdrijven of af te schrikken bliezen zy dan op hun hoorns. Zo poogde men in zijn angst en verlangen naar betere ty- den, naar de geboorte van het nieuwe licht en de herleving van de natuur, de omstandigheden zo gunstig mogelyk te maken en hun gewas te beschermen. Hierin zit ook de motivatie om boven de put te blazen verborgen. Want was de put niet verbonden met het bron water dat hun land en gewas moest bevruchten. Toch was het natuur lijk hoofdzakelyk voor het geluid seffect bedoeld. We mogen niet stellen dat de Twentse midwinterhoorn uniek is in zyn soort. In Zwiterserland vin den we soortgelyke hoorns, die gro ter zyn en sierlijker. Ook de Ma- gyaarse boerenmeisjes riepen hun vee op de steppen by elkaar door middel van een hoorn. De Twentse hoorn is echter het meest verwant aan de hyrdelurs, welke in Zweden en Noorwegen in zonneheldere midzomernachten worden bespeeld, zodat hun klank uren ver wordt vernomen, in de stilte der bergweiden. Ook in deze streken gaat de historie van de hoom ver terug in de jaartelling. Zo heeft men zelfs rotstekeningen ontdekt, waaruit zou kunnen bly- ken, dat er in een ver verleden ook al geblazen werd. Momenteel is men al zo ver, dat de midwinterhoorn, waar men in 1954 slechts 3 tonen uit kon halen en nu reeds na lang oefenen 6, als vol waardig muziekinstrument wordt erkend. Muzikanten beweren dat alleen de tonen sol-do-mi-sol-la-do te halen zijn. In ieder geval biykt dat ,,'t old ge broek" in al zyn facetten weer terug is. Hoe kan het ook anders, tussen al de moderne technieken, compu ters en gejaagdheid heeft men be hoefte aan een stukje „goeie ouwe tyd", die nog vol met folklore zit. Het boek „Folkloristische om zwervingen door Twente. Salland en de Gelderse Achterhoek", van D J van der Ven, geeft een uitge breide informatie over de folkloris tische gebruiken in deze streken, 'streek WV Twente De Werf, Alme lo, 28 december DENEKAMP Huize Keizer. 20.00 uur, Kerplein 2 HENGELO Bejaardencentrum. 19.00 uur, Bakkenhagen SAASVELD Hr. Hólscher, 20.00- 21.00 uur, Drosteweg 29 30 december OOTMARSUM 't Los Hoes. 11.00- 12.00 uur, Smithuisstraat 3 januari HENGELO Stadhuistoren. 19.00 uur 4 januari DENE KAMP Huize Keizer. 20.00 uur, Kerkplein 2 SAASVELD Hr. Hölscher 20.00- 21.00 uur, Drosteweg 20 6 januari ROSSUM Café ter Stegge, 13.30 uur, Juniorenwedstrijd Bovenstaande agenda geeft een schema weer van waar en wanneer er met zekerheid geblazen wordt. Men mag echter aannemen dat de hoornblazers veel vaker de kunst zullen beoefenen tot en met 6 ja nuari a.s. Het Landelijk centrum voor gere formeerd jeugdwerk deelt mee dat de nieuwe kampgids weer uit is Er zijn volop mogelijkheden om een fijne, goede vakantie te houden. Een greep uit de welgeteld 184 ver schillende mogelijkheden. Eerst een paar nieuwe kampen: er is een zeiltrekkamp door Friesland bij gekomen. In Herbeumont in de Belgische Ardennen is een nieuwe bestemming gevonden; 8 tot 12- jarigen kunnen voor het eerst een kamp houden in Almen en Overbe- rg- 'Wegwezen' bevat ook een paar kampen, die wegens succes zijn ge prolongeerd We noemen bijvoor beeld Schotland. De creatieve kampen (zijn zelfs uitgebreid in aantal), het Astro-kamp, het mu- ziekkamp. De deelnemers van vo rig jaar waren lovend over deze be stemmingen, vandaar dat ze weer opgenomen zijn in 'Wegwezen'. Niet alle mogelijkheden kunnen genoemd worden. In dit bericht wil len we nog wel even wijzen op de gelegenheid om methetLCG J naar Taizé te gaan en op het werkkamp dat georganiseerd wordt om deel nemers met langdurig zieken en gehandicapten in contact te bren gen zo samen een fijne week te heb ben. Ach, eigenlijk is ieder kamp van het LCGJ bijzonder. Het heeft een eigen sfeer, je maakt je vakan tie met elkaar. Daarom gaan veel jongeren waarschijnlijk ook meer dere jaren met het LCGJ op vakan tie. Voor informatie wende men zich tot LCGJ, afdeling kampwerk. Postbus 99.3970 AB Driebergen; of bel naar 03438-6341. Eén van de uitgaven van het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk (LCGJ) is het jongerenblad 'Weerwoord". Maandelijks komt dit periodiek uit met een afwisse lende inhoud. 'Weerwoord' heeft al de aandacht getrokken van diverse mdia. In de rubriek 'Vandaag' van het dagblad 'Trouw' stond op 22 november o.a. het volgende te le zen: 'Het is niet alles goud wat er blinkt in de wereld van 'jeugdbla den'. Slechts weinige onder deze bladen gaan werkelijk in op de pro blemen, waarmee jongeren te ma ken krijgen in de verwarrende we reld waarin zij leven. Of men gaat aan alles voorbyof men meent met een paar 'christelijke' kreten alles tot een oplossing te kunnen bren gen. 'Weerwoord' springt eruit. Niet al leen door de vormgeving, die m i. uitstekend is, want ook de uitge vers van alles verdoezelende jeugdperiodieken kennen de weg naar de publiciteitstekenaars. maar vooral door de inhoud Onder redaktie van Marnix van de Sys is men begonnen aan een serie 'Mijn verhaal', waarin auteurs hun bij belverhaal kiezen en daarbij vertel len waarom dat verhaal hun aan spreekt. Enfin, u moet het zelf maar lezen". Woensdagavond 19 december hield de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de stijlvol versierde zaal van „Het Bonte Paard" haar jaarlijkse kerstavond. Mevr Kroon sprak een kort welkomstwoord en sprak haar blijdschap uit over de grote be langstelling. De avond werd gevuld met het optreden van een zang koortje onder leiding van mevr. C.P.K. Enklaar-van Andel. Het kerstevangelie werd gelezen door mevr. Klaasses en mevr. Roeter- dink las een mooi kerstverhaal. Na de pauze werd een kerstspel opge voerd dat bij de dames zeer in de smaak viel. Door het bestuur werd nog meegedeeld dat er op dinsdag 15 januari gelegenheid zal zijn voor stippen (Staphorster stipwerk). Op dinsdag 22 januari zal de jaarver- gadering/nieuwjaarsvisite worden gehouden. Eén van de vier maatregelen, die minister Tuynman in mei aankon digde, was de bekorting van de praktische rijproef voor het rybe- wys Ook daarover zyn de nodige misverstanden gerezen. Meer exa mens op één dag, kortere wachtty- den, enz. zouden daarvan het ge volg zyn Voor alle duidelykheid willen we ook op dit punt enige toe lichting geven De praktische ryproef zou met tien minuten worden teruggebracht tot dertig minuten. „Dan vervalt het buiten de bebouwde kom ryden ze ker"? was een veel gehoorde vraag. Niets is minder waar. Die dertig minuten rijtyd beteke nen namelyk netto rijtyd: die tyd begint op het moment dat de kan didaat - na het inleidende praatje van de examinator in de auto - het contactsleuteltje omdraait en ein digt by het weer uitstappen op de oproepplaats. In veel oproepplaatsen gingen al heel wat minuten verloren voordat men aan het echte examen kon be ginnen, omdat examinator en kan didaat tyd nodig hadden voor het lopen naar de examenauto, het af nemen van de ogentest, enz. Maar er waren ook oproepplaatsen waar men by wyze van spreken voor de deur kon in- en uitstappen. Daar nu met name krijgt men wat meer tyd „vry". De tyd die nu overbiyft kan worden benut om de kandidaat wat beter op te vangen Om de by elk examen noodzakeiyke controle van de persoonsgegeven van de kandidaat in een wat rustiger sfeer te laten plaatsvinden aan het tafeltje van de examinator. Maar ook de in structeur krijgt nu meer tyd: èn om na het examen nog even met zyn kandidaat na te praten èn om weer beschikbaar te zyn voor de volge nde kandidaat. En dat is zeker be- langryk in het geval hy met opeen volgende examens wil meeryden. Uit het bovenstaande zal duideiyk zyn geworden, dat de kortere ry proef zeker niet zal leiden tot het door de examinator afnemen van meer examens op één dag. Voor elk volledig examen biyft een uur be schikbaar, waarby de gebruikeiyke overlapping (twee kandidaten die by dezelfde examinator het theore tisch gedeelte schrifteiyk moeten doen, doen dat tegeiykertyd) eve neens gehandhaafd blijft. Waar door een examinator toch in zeven kwartier tyd twee volledige exa mens kan afnemen. Aan die reeds jarenlang bestaande situatie ver andert dus niets Jarenlang propageert het CBR al het meeryden van de instructeur tijdens het examen. Ook de minis ter heeft hierop nog eens de nadruk gelegd. Wat is het voordeel van dat meerijden? Voor de kandidaat is dat - zeker als hy of zy daarom ver zoekt - een bepaalde „zekerheid": er zit immers een bekende in de au to. Dat kan een geruststelling voor hem/haar zyn. Voor de instructeur kan dat mee rijden ook voordelen hebben. Niet alleen kent hy de door de examina- tor(en) gekozen routets) maar hy ziet ook welke foutien) zyn kandi daat tijdens het examen maakt. Fouten misschien, die tydens de opleiding nimmer zyn voorgeko men, of regelmatig voorkwamen. In ieder geval kan de instructeur daarop in mogelijk volgende lesu ren eenvoudig inspelen. En dat geldt dan natuurüjk voor die kan didaten, die het examen niet met goed gevolg afleggen. Maar ook de geslaagde kandidaat kan er zyn voordeel mee doen Opvallend is dan ook dat het per centage rneerydende instructeurs duidelijk omhoog gaat. Was dat twee jaar geleden nog omstreeks zes procent van het totaal aantal examens, dit jaar steeg dit percen tage al tot ruim dertien procent. Dat wil zeggen dat de instructeur by circa honderdduizend examens is meegereden. Op de oproepkaart wordt de kan didaat sinds kort op die mogelyk- heid van het meerijden van zyn of haar instructeur nog eens attent gemaakt. Maar het blijft voorlopig nog wel zyn of haar keuze. Dat wel schrijft ons het C.B R. De vraag naar typische winter groenten. waaronder peen, neemt nu toe. Van alle in ons land vers gegeten peen-en dat is zo'n 4 kgper persoon per jaar - wordt 70% in het winterhalfjaar (oktober t/m maart) gegeten. In de voor peen minder representatieve zomerperiode bleek, dat van de vers gekochte peen ruim 10% rauw gegeten werd en dat toen in 16 van de 100 keer, dat peen gebruikt werd, deze uit blik of glas kwam Als we weten dat ons lichaam uit rauw gegeten peen 3 4 keer zoveel van het daarin veel voorkomende caroteen (dat in ons lichaam omgezet wordt in vitamine A) opneemt als uit het gekookte produkt, dan zou dat best wat meer mogen zyn. Een peentje als alternatief snoepje is helemaal niet zo gek. Momenteel wordt onderzocht hoe peen in het winterhalfjaar wordt geconsumee rd. Na twee jaar met vry grote oogsten en tegenvallende resultaten is er dit Jaar in Nederland aanmerkeUjk minder peen uitgezaaid door de te lers Voor de meeste andere Euro pese landen geldt dit ook. De pry- zen zyn tot nu toe voor de telers bevredigend geweest. Naast verse peen is er ook een be langrijke markt voor het verwerkte produkt. In Nederland wordt jaar- lyks zo rond een kwart van de pro- duktie verwerkt. Voor de groente en fruitverwerkende industrie komt peen qua hoeveelheid samen met sluitkool en bonen, na appelen, op een gedeelde tweede plaats. Eu ropees gezien zijn Frankrijk en En geland de belangrijkste peenver- werkers. Er wordt jaarlyks in de EEG zo rond de 2 miljoen ton peen geteeld. Qua omvang van de teelt staat En geland wel aan de kop in de EEG maar in het inter-Europese han delsverkeer speelt dit land nauwe- Ujks een rol. Frankrijk is de tweede producent, doch ondanks de grote produktie is dit land wel netto im porterend. Italië volgt als derde. Nederland en West-Duitsland vol gen op een gedeelte vierde plaats. Nederland is echter exportland by uitstek, terwyi West-Duitsland dé importeur van peen is. Daarna komt België. Tijdens de op 24 apr 1979 gehouden raaadsverga- dering heeft de gemeenteraad ingestemd met een door het College van Burgemeester en wethou ders opgestelde nota over „Openheid en Open baarheid van Bestuur." In deze nota staan o.a. voorstellen om: a een uittreksel uit de besluitenlijst van de weke lijkse B&W vergaderingen aan raadsleden en de pers ter beschikking te stellen; b. beslissingen van B&W waartegen op grond van de Wet AROB beroep kan worden aangete kend te publiceren; c. de verleende bouwvergunning ter inzage te leg gen. Het college van burgemeester en wethouders zal iedere week in het Holtens Nieuwsblad een offi ciële publikatie laten opnemen, waarin onder a, b, c genoemde onderwerpen vermeld zijn. Daar beslissingen, waartegen AROB-beroep open staat en bouwvergunninbgen genomen c.q. ver leend worden in een B&W vergadering, heeft het college besloten dat deze punten als onderdeel van het uittreksel uit de besluitenlijst gepubli ceerd zullen worden. Genoemd uittreksel zal in „telegramstijl" de verschillende agendapunten vermelden, zonder dat daarin meer uitgebreid op de onderwerpen kan worden ingegaan. Vandaar dat iedere keer een afsluitende passage opgeno men wordt met de volgende inhoud: „U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf danwel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie". 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN de heer H. SCHUTTE, voor het bouwen van een veestal bij het pand Brenderweg 2; de heer D AANSTOOT voor het vernieuwen en vergroten van een schuur voor berging van werktuigen bij het pand Beusebergerweg 65; de heer H G. JANSEN voor het plaatsen c.q. ver groten van een stal en tanklokaal by het pand Tolweg 14; de heer B KNAPEN voor het vergroten van de woning Waardenborchstraat 36; de heer H. SMIT voor de bouw van een schuur/carport bij het pand Burg. v d. Borch- straat 18; de heer J IJMKER voor de bouw van een garage bij de woning Churchillstraat 38; de fam. LAM ET voor het uitbreiden van de bunga low Postweg 58; de heer H. HULSMAN voor het vernieuwen van een zeugenstal bij het pand Boerendanssteeg 29; PROJECTUNIE NEDERLAND B V voor de bouw van een bergruimte by het pand Smids straat 2; MAKELAARSKANTOOR VINCENT B.V. voor het veranderen van de winkel/kantoor Kerk straat 30-32; de fa BIELEMAN voor het vernieuwen van een voorraadloodsbij hetpand Maneschijnsweg 21; 2. RIETSUBSIDIE: de subsidie voor het herstel van het rieten dak van het pand DIJKERHOEKSEWEG 10 (J. RENSEN) betaalbaar gesteld; de subsidie voor het herstel van het rieten dak van het pand KWINTENWEG 1 (G.H. OVER- MEEN) betaalbaar gesteld; 3 aan de heer J.A. JANSEN onder de gebruike lijke voorwaarden vergunning verleend voor het tijdelijk aanbrengen van een uithangbord aan het pand Dorpsstraat 1: 4. de bnef van BELANGENGROEP RECHTEN VOOR AL WAT LEEFT inzake de oprichting S.O.S. voor huisdieren en bestrijding van o.a ille gale handel in huisdieren voor kennisgeving aan genomen en bereid in voorkomende gevallen me dewerking te verlenen aan het verstrekken van informatie; 5 aan het CENTRAAL ORGAAN voor het Ge meentelijk Voortgezet Onderwijs (COGVO) te Den Haag zal worden medegedeeld, dat de bezwa ren tegen het voornemen tot opneming in het ontwerp-dcclplan 1982-1984 van de Stichting van een havo-school te Colmschate door de gemeente Deventer worden gehandhaafd. 6 aan de S V. HOLTEN vergunning verleend voor het houden van een oliebollencross op 30 decem ber a.s. U kunt zich voor het inwinnen van nadere infor matie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Voorgaande jaren waren het altijd lammetjes die onder dit kopje wer den „.aangegeven" maar deze keer zijn het twaalf kuikentjes waarmee de fam. Meilink uit Espelo, Okken- broekseweg 13 compleet werd ver rast toen moeder kriel met haar kroost vrijdag een „ommetje" maakte door een schuur naast het huis.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5