Actie tegen gevaar en hinder van vuurwerk FRICANDEL SPECIAAL :i Wol zacht als zijde Elektrische wildrasters tegen wildschade Als u het nieuwe jaar vrolijk in de ogen wilt kijken, kijk dan uit met vuurwerk! HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 DECEMBER 1979 - PAG. 12 Deze advertentie wordt u aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting ideéie Reclame SIRE „We komen niets te kort". Dat is de algemene opvat ting die we hebben over onze voeding. We weten al lemaal wel zo'n beetje wat we nodig hebben en houden ons doorgaans trouw aan het dagelijks gebruik van granen, melkprodukten, groente en fruit. En daar blijf je gezond bij, hebben we geleerd. Ook onze kin deren komen niets te kort. Maar is dat wel zo? Het thema van de week van de Open Schooltijd programma's die in de week van 6 tot 10 januari wordt uitgezonden, gaat over voe ding. En met name over de voeding van onze tieners. Uit die program ma's blijkt, dat het met de voeding van onze tieners vaak wat anders gaat dan we als ouders denken. Op scholen puilen de prullebakken soms uit van het brood. Conciër- gers en schoonmakers rapen dage lijks vele, vaak onuitgepakte, lunchpakketjes op. In de pauzes zie je veel scholieren met koek en snoep of vette snacks. Gekocht van het zakgeld in de -voordelige- schoolkantines of bij zaken in de buurt van de school. Patat, frican- del en koeken zijn populairder dan de meegenoemn boterhammen. Daar sta je dan als ouder 's mor gens de boterhammen van zoon of dochter zorgvuldig voor te beleg gen. Veel ouders weten niet beter, dan dat die boterhammen ook al tijd genuttigd worden. Ook sport kantines doen dan vaak goede za ken met de verkoop van „tussen doortjes" aan tieners. Problemen met de voeding in deze leeftijds groep, die alleen oplosbaar lijken, als veel tijd zou kunnen worden be steed aan voorlichting over voe ding. Maar docenten hebben voor voeding doorgaans geen tijd. Eten rond de kiek Onze manier van leven is de laatste kwart eeuw sterk veranderd. Het duidelijkste bewijs voor deze ver andering wordt geleverd door de vrouw, die een volledig andere plaats in onze maatschappij in neemt dan zo'n 25 jaar geleden. We leven ook veel drukker. En we rei zen meer. Families eten niet altijd op vaste tijden en gezamenlijk. Mede door deze oorzaken, heeft zich een behoefte ontwikkeld aan snel klaar te maken maaltijden, de z.g. „fast food". Een teken des tijds is ook het eten „rond de klok". In onze maatschappij is het heel ge woon dat, waar je ook bent, elk moment van de dagje honger kunt stillen. Snacks met name, zijn vo lop te koop. Ook thuis zijn tussen doortjes een gewone zaak gewor den. By de koffie, de thee, 's avonds met visite of bij de buis. Of zomaar, af en toe, voor de „lekkere trek". Eigenlijk geven we met zijn allen dagelijks het-slechte- voorbeeld. De vijf noodzakelijke voedingsmiddelen Dat al die tussendoortjes en snoe perijen niet zo goed zijn, weten we wel. Maar als we ons houden aan die vijf noodzakelijke voedings middelen, die allerlei voorlichting over voeding ons al jaren voor houdt, denken we dat het allemaal wel meevalt. Er gaan echter steeds meer stemmen op die zeggen datje er met z.g. „schijf van vijf' niet bent. Welvaartsziekfe Het dagelijks gebruik van de vijf noodzakelijke voedingsmiddelen, granen, eiwitten, zuivelproduk- ten, groente en fruit, voorkomen gebreksziekten. Deze ziekten, zoals Kwasiorkor (eiwitgebrek), Marasum (energietekort), krop (jodiumtekort), bloedarmoede als gevolg van ijzertekort en blind heid ten gevolge van vitamine A-tekort, komen nog wel voor in de Derde Wereld. Maar in onze welvaartsstaat is daar nauwelijks sprake van. Wel kennen we steeds meer z.g. welvaartsziekten. Daar toe rekenen we hart- en vaatziek ten, aantasting van gebit en tand vlees, inwendige aandoening van de spijsverteringsorganen (ver stopping, maagklachten), en over gewicht. Groen, oranje, rood Dr. Ir. Bob Cramwinckel, verbon den aan het Projekt Gezondheids voorlichting en Opvoeding te Nij megen, is één van die mensen die de bekende schijf van vijf als voorlich tingsmodel over voeding aanvalt. Hij heeft verbanden gelegd tussen onze voedingsgewoonten en de z.g. welvaartsziekten. Deze ziekten zijn volgens Dr. Cramwinckel slechts ten dele toe te schrijven aan ver keerde voeding, maar hebben veel- eer te maken met het leefpatroon p Hij heeft een volledig nieuw voor lichtingsmodel gemaakt. Daartoe deelt hij de voedingsmiddelen in, ii drie groepen; de groene, de oranji en de rode groep. Hij doet dat o{ basis van de bestanddelen in onz< voedingsmiddelen en met name die bestanddelen, waarvan is aange toond dat ze rechtstreeks verband houden met de welvaartsziekten 5 d' Suiker heeft bijvoorbeeld zo'n in hc vloed op tandbederf en dierlijk vet op hart- en vaatziekten. Govarieerde voeding De eerste „groene" groep bestaat uit voedingsmiddelen, die bij geva rieerd gebruik overwegend posi tieve invloeden hebben, het zg. ba sisvoedsel. De „oranje" groep, het zg. aanvulvoedsel, bevat middelen met positieve én negatieve invloe den. De derde, „rode" groep, be staat uit zg. niet-noozakelijk voedsel, met overwegend nega tieve eigenschappen. Dr. Cram winckel heeft ook bedenkingen te gen het begrip „gevarieerd". Vaak is er sprake van schfjnvariatie, om dat de „orarye" voedingsmiddelen betrekkelijk eenzijdig zijn samen gesteld. Zodat deze groep nauwe lijks voldoende variatie van voe dingsstoffen voor het lichaam op levert. Hieronder geven we een overzicht van de voedingsmidde len in de drie groepen. :hs tg efr lit; ;v( :h( ICC oo; De „grote lijn" ch otl bel: Kol Nadrukkelijk wijst Dr. Bob Cram-jez winckel erop, dat deze indeling be-ien doeld is als een hulpmiddel. De voedingsmiddelen in de drie groe pen moeten vooral niet al te strak gevolgd worden. Ze zijn bedoeld om duidelijk te maken, wat een ge zonde voedselkeuze is. Probeer de grote lijn aan te houden. Wel vaartsziekten vinden niet hun oor zaak in voeding alleen. Zo is door onderzoeken aangetoond dat ge bruik van „magere" produkten op de lange duur geen voldoende ef- fekt op overgewicht hebben. Over gewicht is een menselijk probleem, veroorzaakt door een andere, tra gere, manier van energieverbruik. Volgens Dr. Cramwinckel onder vinden dikke mensen, naast een ander voedingspatroon, waar schijnlijk meer hulp van extra warmte en genegenheid dan van produkten met halve hoeveelhden vet. Ook is het zijn bedoeling niet, om alle voedingsmiddelen uit de rode groep te verbieden. Als bij voorbeeld maar heel af en toe een geringe hoeveelheid chocolade wordt gegeten, maakt het weinig uit in welke groep chocolade staat. j-)( Moedermelk zou je, als je de lijn strak aanhoudt, eigenlijk onder de ,a groep „aanvulvoedsel" moeten on- g derbrengen. Maar moedermelk wordt over het algemeen maar een bepaalde periode door zuigelingen gebruikt. De risico's van verkeerde voedingsmiddelen gelden overre langere termijn. Bij moedermelk g' bijv., overheersen dus de voorde-ie len. Kortom, het maken van „fou- w ten" is helemaal niet zo erg. Als de Vl voedselkeuze verantwoord is, zal het effekt van die „fouten" zeer ge- le ring zijn. De groepsindeling De GROENE groep: Groenten (ook J uit blik), fruit, aardappelen, peul- vruchten, volkorenbrood, rogge brood, granen (zoals havermout, volkorenmeel, tarwegriesmeel), bruine rijst of zilvervliesrijst, vol korenmacaroni, zemelen, tarwe- kiemen, magere melk, yoghurt, I kwark, karnemelk, dieetmargarine - (met 50-60% meervoudig onverza digde vetzuren), halvarine, alle soorten olie, mayonaise, slaatjes, noten, kroepoek, kant en klare sau zen (bijv. slasaus, satésaus), mar- j mite, tomatensap. De ORANJE groep: Vruchten op siroop, bananen, gedroogde vruch- ten, volle en halfvolle melk, choco- lademelk, kwark 20 plus, koffie- melk, kaas, eieren, kip, mager vlees, lever, magere vis, sanovite, liga, knackebröt bruin, volkorenbi scuit, muesli, vruchtensap, ca caopoeder. De RODE groep: Wit brood, kren tenbrood, beschuit, witte rijst, ma caroni, cornflakes, fijne bindmid delen (zoals bloem en maizena), koek en gebak, biscuits, suiker, drop, chocolade, zuurtjes, kauw gom, ijs. Frites en andere automa tiekwaren. Braad- en bakvet, boter, vet vlees, vette vis, worst, koffie, koffiemelkpoeder, alcoholische j dranken, frisdranken, druivesap, slagroom, honing, jam, zoet brood beleg. Het programma „Fricandel spe ciaal" wordt in Open Schooltijd uitgezonden op televisie: zondag 6/1 om 14.45 via Nederland 2; don derdag 10/1 om 10.45 via Neder land 1; radio: dinsdag 8/1 om 14.50 via Hilversum 2; woensdag 9/1 om 23.00 via Hilversum 2 Er zijn verschillende soorten wol voor allerlei gebruiksdoeleinden. Heel bijzonder in de grote schapen familie is het Merino-schaap. Voedsel zoekend in één van de ruigste gebieden van Australië, waar de harde grond en schrale winden het leven zelfs voor een schaap heel moeilijk maken, pro duceert juiste de Merino de fijnste wol. Zo fijn en zacht dat vorig jaar voor één enkel Merino-schaap maar liefst zevenduizend gulden werd geboden. Die topprijs werd mede veroor zaakt door ontwikkelingen in de in ternationale modewereld. Een dui delijke trend naar méér wol en vooral naar de extra fijne, zijde zachte wol van de Merino. Die trend zal zich in de wintermode 1980/81 versterkt doorzetten. In Japan, Amerika en Europa heeft de industrie zich met veel verve en inspiratie op nieuwe produkten uit de Merinowol geworpen, ook al omdat er prachtige kleurschake ringen mee mogelijk zijn. Met name de ultra zachte, soepel vallende en daardoor heel prettig te dragen blouses en overhemden van deze Merinowol kan de Nederlandse consument komend voorjaar al in de winkels verwachten. De Euro pese kledingmakers voorzien deze kledingstukken van een superwash-behandeling, zodat ze zonder problemen zelf gewassen kunnen worden. Merino maakt wol des te meer een natuurprodukt voor alle seizoenen. Dat zal de grote stroom „zijdezach te" jasjes, jurken, sjaals, blouses en overhemden voor de winter 1980/81 nog eens extra duidelijk maken. In Engeland en Japan wordt in de on derzoekcentra van het Internatio naal wolsecretariaat trouwens druk geëxperimenteerd met on dergoed, gebreid uit Merinowol. Daarmee wordt de huidbescher ming van dit bijzondere schaap bij wyze van spreken rechtstreeks overgeplant op de huid van de Wes- teuropeaan. Het is maar dat u dat alvast weet. Gebruik werd gemaakt van een 1.20 meter hoge afrastering, be staande uit vier geleidingsdraden en paaltjes, die acht meter uit el kaar staan Alhoewel het hier toe gepaste, lichte, makkelijk te plaat- sen en te verplaatsen materiaal succesvol en afdoende bleek, ver dient het aanbeveling om bij meer permanent gebruik wat steviger materiaal te gebruiken Ook dient bij plaatsing van het raster vegeta tie ter plekke te worden verwijderd. Zwijnenraster In het Nood veluwse Tongeren werd wegens aanhoudende varkens- schade een 7 ha groot mais- en graslandperceel van I Koopman van een electrisch varkensraster voorzien (kosten plm fl- per strekkende meter, exclusief voe dingsapparaat) Gebruik werd ge maakt van een 50 cm hoge afraste ring, bestaande uit twee gelei dingsdraden. paaltjes die vijf meter uit elkaar geplaatst zijn en een lichtnetaansluiting. Sindsdien en nieuwjaar en ook van het afste ken van vuurwerk uitsluitend op 1 januari van 0.00 tot 01.30 uur. „Zouden alle overheden hieraan meewerken, dan zou vuurwerk geen overlast geven en kon men spreken van een feestelijk inluiden van het nieuwe jaar", aldus de FVN. tot een minimum beperkt moeten worden. De FVN heeft toegezegd loyaal te zullen medewerken aan het tot stand brengen van nieuwe regelin gen. Zy is voorstander van een korte - niet tè korte - verkooppe riode voor vuurwerk tussen kerst Oog- en o orletsels De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Vereniging van GG GD-directeuren steunen de NSG-vuurwerkactie, vooral met het oog op de telkenjarige optre dende oog- en oorletsels en brandwonden. De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden vindt een verbod voor knalvuurwerk een goede zaak en zal actief meewerken aan de actie van de NSG. Het Veiligheidsinstituut stelt, dat de verpakking van het legale vuurwerk is voorzien van een dui delijke Nederlandstalige aanwij zing voor een veilig afsteken. Als deze aanwijzing wordt opgevolgd, levert vuurwerk volgens het Vei ligheidsinstituut geen gevaar op. Maar vooral de geluidhinder, die velen ervaren, geeft het veiligheids instituut aanleiding de NSG-actie te steunen. De Dierenbescherming tenslotte vindt strikte overheidsregels op het punt van particulier vuurwerk- gebruik terecht. Zij is tevens een groot voorstander van de vuurwer kactie, met het oog op de dieren die van vuurwerk schrikken, dan vaak op de vlucht slaan en gaan zwer ven. Alle bovengenoemde instellingen zijn met de NSG van mening, dat een absoluut verbod van het ont steken van vuurwerk rond de jaar wisseling, dat tenslotte een inge burgerd volksgebruik is, niet haal baar en misschien zelfs ongewenst is. Doch de tyd, waarin het ontste ken van vuurwerk is toegestaan, zou strikt beperkt moeten worden. De velen, die last van vuurwerk hebben, moeten er staat op kunnen maken dat ze buiten de voor het afsteken van vuurwerk toegestane tijd, zonder hinder naar buiten kunnen gaan. Hiertoe lijkt een meer uniforme, (wellicht landelij ke) regeling gewenst. V u urwer kf a bri ka nte n Naast het legale, goedgekeurde vuurwerk wordt volgens de Feder atie Vuurwerkhandel Nederland (FVN), veel illegaal vuurwerk ge bruikt. Het door de FVN op de markt gebrachte (legale) vuurwerk is duidelijk herkenbaar en heeft tenminste een duidelijke Neder landse handleiding voor een veilig gebruik. Ook de FVN steunt de NSG-vuurwerkcampagne, omdat zij van mening is dat ieder risico van letsel en elke kans op hinder Dezer dagen start de Nederlandse Stichting Geluidhinder, samen met een aantal andere organisa ties, een actie tegen gevaar en hin der van vuurwerk Door middel van een tv-spot (postbus 51). affiches en advertenties in de dagbladen wordt het publiek erop gewezen. De foto zegt genoeg: Vuurwerk maakt je leven soms in één klap anders Weest voorzichtig Houdt de kinderen in de gaten! Denk aan de ogen! dat het afsteken van vuurwerk grote risico's meebrengt (oogletsel, brandwonden, gehoorbeschadi- gingen), dieren verschrikt en veel mensen ergert. Vooral het vroegtijdig afsteken van vuurwerk, vaak dagen vóór oud jaar. is velen een ergernis Boven dien is vroegtijdig knallen verbo den. de meeste gemeenten kennen een strikte beperking van de ver koop en gebruikstijden van vuur werk Daarom vraagt de NSG knal alléén op „Nieuwjaarsnacht"! Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de NSG aan mi nister dr. L. Ginjaar van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, heeft deze besloten om over te gaan tot de voorbereiding van wettelijke re gels ten aanzien van een verbod voor (hard) knallend vuurwerk. Naarverwaehtingzal dit verbod dit jaar nog niet tot stand kunnen ko men. Dat de NSG niet alleen staat in haar strijd tegen vuurwerk, blijkt bovendien uit het feit dat een aan tal andere organisaties de NSG- actie steunt. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (N.V.B.S.) vindt dat blinde en slechtziende voetgangers door het afsteken van knalvuurwerk ernstig worden belemmerd in hun bewe ging. Wanneer een blinde of slecht ziende alleen op straat loopt kan hij zich, als hij schrikt van onver wachte knallen, niet meer op het verkeer concentreren. Ook een ge leidehond schrikt van het vuur werk, wordt onhandelbaar en is doorgaans meerdere dagen volko men onbruikbaar. Ieder jaar wordt in orts land voor miljoenen guldens schade door wild aangericht. Diverse wildsoor ten brengen door vraat, omwoelen of vertrappen schade toe aan onze land- en tuinbouwgewassen of aan bosopstanden. Zo kunnen wilde zwijnen in één nacht zorgvuldig aangelegde maisvelden onbruik baar maken. Reeën hebben het nogal eens voorzien op aardbeien veldjes en boomkwekerijen, terwijl konijnen goede raad weten met vooral jonge aanplant. Soms blijkt de teelt wèl mogelijk als er een wildraster omheen wordt geplaatst Teneinde een en ander in de praktijk te toetsen heeft het Jachtfonds enkele proeven meteen nieuw type electrisch raster uitge voerd, in samenwerking met de importeur. Reewildroster Zo werd in 't najaar 1978 in West- Brabant het 1,4 ha grote aard beienveld van A. van Alphen te Ul- venhout voorzien van een elec trisch reewildraster (kosten plm. f2.- per strekkende meter, exclu sief voedingsapparaat). In 1977, toen geen afrastering werd toege past, bedroeg de door reeën toege brachte schade aan dit veld ca. f40.000- Nu, een jaar na inge bruikname van het door batterijen gevoede raster, is er sprake van een batig saldo van f20.000.-. waagt geen varken zich meer op het aldus beveiligde land. Het raster moet regelmatig worden gecontro leerd op eventueel erop gevallen takken en op het voldoende strak gespannen zijn van de draden. Resumerend kan worden gesteld, dat dit type electrisch wildraster met succes voor velerlei doeleinden te gebruiken is, terwijl de aanschaf en plaatsingskosten laag zijn. Bo vendien zijn de rasters door de ge ringe hoogte weinig storend in het landschap. Nl5"R,STlCHTlKG [giro 388ooo1

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 12