Een historisch vuurwerk leg het vast HOLTEN IN HET AFGELOPEN JAA Laten we zacht xiïn voor elkaar. HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 DECEMBER 1979 - PAG. 11 W (bmtwiHl Natuurlijk is dat moment van precies twaalf uur in de nacht van de 31e de cember 1979 helemaal niets bijzonders. Al is 't dan het punt in de tijd tussen de zeventiger en tachtiger jaren van deze eeuw het is een even „gewone" minuut als die u op dit moment beleeft. Wat dat betreft is er niets bijzonders aan de hand. Toch kan die overgang van '79 naar '80 achteraf best een histo risch moment worden. Als de tachtiger jaren inderdaad dui delijk anders worden dan de af gelopen tien jaar, dan heeft die drempel wel degelijk een be paalde waarde en is dat vuur werk in Nieuwjaarsnacht tot op zekere hoogte een historisch vuurwerk, waar je best even stil bij kunt staan. Voor mensen, die zulke bijzon dere momenten graag in hun le vensalbum registreren, is er de mogelijkheid om het vuurwerk te vereeuwigen met behulp van de kamera Wat Je ook van de minder prettige kanten van dat vuurwerk-festijn kunt zeggen: het is een fascinerend gezicht. En als dat schouwspel er toch is. waarom zou Je er dan ook niet langer van genieten door het via een foto of film voor altijd vast te leggen. Daarom hierbij het „recept" voor het maken van vuurwerkfoto's of -films Je kunt vuurwerk fotograferen met elke kamera. Alleen zijn de resultaten soms wat pover: een opname van één vuurbol of - aaier is niet erg boeiend/Het resultaat wordt pas echt leuk als u beschikt over een kamera met een B bij de belichtings tijden. wat betekent dat u een tijdopname kunt maken Zo lang u de ontspanknop of draadontspanner van uw ka mera ingedrukt houdt, zolang blijft de lens openstaan. Uw kamera kan geladen worden met een normaal filmpje van 19 of 21 DIN De „sterren" geven voldoende licht om een goed re sultaat te verkrijgen Het diaf ragma zet u op f8 of als er sym booltjes op de kamera staan op bewolkt. Zet uw kamera op een hoog punt (bijv bij een zolderkamer raam) zodat u een goed stuk van de hemel in beeld krijgt waar u veel vuurwerk verwacht Zet de kamera op een statief of vens terbank. Afstand instellen op oneindig en een zwart karton netje bij de hand houden Daar stijgt de eerste vuurpijl op U drukt de knop in en blijft dat voorlopig doen Als de vuurpijl is uitgedoofd, blijft de lens open, maar u schuift het zwarte kar tonnetje voor de lensopening. Als er weer iets kleurigs in beeld zal gaan komen: weg karton! en ook dat ligt vast. Het karton netje er weer voor en na het ma ken van een derde opname laat u de ontspanknop los. De op name is klaar. 't Is verstandig op dezelfde ma nier nog een paar foto's te ma ken. De serie zal dan zeker eenof enkele geslaagde vuurwerkfo to's opleveren, een schitterende herinnering aan dat historische vuurwerk van Nieuwjaarsnacht 1979/1980. Ook het filmen van vuurwerk is 'n fascinerend werkje, want al les wat licht geeft en beweegt is het waard te worden gefilmd. Filmen van vuurwerk geeft geen enkel probleem als u zich maar niet aantrekt van het signaal van de automatische belich tingsregeling, dat er onvol doende licht is om te filmen 't Is zelfs niet nodig om speciale film te gebruiken, als u een XL- kamera heeft kan vuurwerk ge filmd worden met een normale film of een „snelle" film. Een belangrijk advies: probeer niet zo'n snelle, omhooggaande vuurpijl van de grond af te vol gen, maar wacht hem als 't ware op bij het punt, waar hij zich zal gaan ontplooien. Richt de ka mera dus op de lucht en zet de lens in groothoekstand Alleen als de vuurpijl buiten het beeld dreigt te komen, is het verstan dig hem te volgen, maar dan is de snelheid al vertraagd Bij het uiteenspatten van het licht moet de lichtbron zo mogelijk midden in het beeld zitten Zet- als u deze hebt - de kamera op een statief of hou hem in elk ge val zo stil mogelijk. U zult het ontdekken: ook het filmen van 't vuurwerk is een fa scinerend werk En natuurlijk is het straks, als u in het nieuwe Foto's maken van het „histori sche" vuurwerk van de Nieuw jaarsnacht 1979/1980 of er een film van maken het is een leuk werkje. In bijgaand arti kel wordt verteld hoe de beste resulaten kunnen worden be reikt. jaar de film terug ontvangt van de ontwikkelcentrale, een spannend moment om te zien wat u hebt gevangen in die Nieuwjaarsnacht toen u een toch wel wat historisch vuur werk hebt vastgelegd om later te kunnen zien hoe het was toen we met elkaar in de tachtiger ja ren zijn gestapt 21 december. Opening Geref. Ker kelijk Centrum „De Kandelaar" - T.C. Holten nam afscheid van trainer Cor van Weert - O.A.D. opent haar tiende reisbureau - Volkskerstzang in sporthal ,,'t Mossink" - Laatste raadsvergade ring in 1979. 28 december Vroege lentebomen in Espelo. Kerstmiddag Bejaardensociëteit en Chr. Plattelandsvrouwen. Nieuw busstation in Rijssen. Uit- reiking „Pionnen diploma" aan leerlingen van de lagere scholen. Echtpaar de B oorden-B or man, Kenemanstr. 49 herdacht 60-jang huwelijk Marcel Wansink winnaar Frits Paule-cup" jaarüj.kse sportdag SV Holten-jeugd. 30 november. Feestelijke intocht Sint Nicolaas - Praatavond afd. Holten C.B.T.B. - Echtpaar de Boorder 60 jaar getrouwd - Raad besluit tot afschaffing Hondenbe lasting en eerste onderhalf uur niet roken - Ouderavond kleuterschool Dijkerhoek - Heropening bloems- ierkunst „MARJO" -V.V.V. Holten nam afscheid van mr. W. H. En klaar - Postduiven vlogen voor Stichting Paardrijden Gehandi capten". 7 december. „Open Huis" van „De Noordenbarg" werd weer zeer druk bezocht - Ledenvergadering C.D.A. afd. Holten - Sinterklaas bezocht scholen. 14 december. Laatste dienst in Ge ref. Kerk aan de Dorpsstraat - Scholieren deden pionnen-examen - Sinterklaas bezocht Stichting Paardrijden Gehandicapten in manege Beldman - Stichting So ciaal en Cultureel werk organiseert groot aantal activiteiten in de kers tvakantie. 2 november De pupillen E2 van ..Blauw Wit" eerste voetbalkampioen competitie '79-80 november 31 december. Holtens Nieuwsblad, het in onze goede gemeente meest gelezen blad bestaat éénendertig jaar En hiermee besluiten wij dit overzicht over het jaar 1979, dat hoe uitvoerig ook, niet de pretentie wil hebben volledig te zijn. Herman Stokkers - 30 jaar be- scheiden met het gouden BA- stuurslid BA.T.O. - werd onder- TO-insigne. november

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11