Thema liturgie: „Kandelaar zijn BON Voldoening en dankbaarheid bij opening „De Kandelaar" mmm HOLTENS NIEUWSBLAD AAN ONZE ABONNEES Opening De Kandelaar Zondagsschool- nieuws pr jOHHHHHH Hunkering naar het Woord Vast in tal en last Optimistisch en realis tisch OLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 21 december 1979 31e jaargang - no. 51 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14, tel 05483 1358 Red medewerker D J Mondëel Verzetstraat 70, tel 05483-2699 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5. tel 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel. 05490-16660 innementsprijs f 23.- per jaar. Losse nummers 50 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loetf B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad Aan de ouders, Zondag a.s. 23 dec. beginnen we met zondagsschool om 11 uur. Zodra de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk is afgelopen, gaan we met de kinderen in de kerk de kers tliedjes met orgelbegeleiding oefe nen en hopen dan om half een klaar te zijn. Kleintjes, die niet alleen naar huis mogen, kunnen dus bij de kerk afgehaald worden. Ons Kers tfeest vieren we evenals vorig jaar nr» i<» Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang half vier. Alle oudrs, broers en zusjes, grootou ders en andere belangstellnden zijn van harte welkom om met ons dit feest te vieren. De zondagsschool kinderen verzamelen zich om kwart over drie bij de Dorpsschool en gaan dan in klasseverband naar de kerk. Namens het zondags- schoolpersoneel wensen wij u geze gende Kerstdagen en een gelukkig en gezond nieuwjaar. Het imposante bouwwerk „De Kandelaar" de Stationsstraat. Is. G.W.H. Peddemors, predikant 'van Holtens Gerefor- ïeerde kerk, heeft vrijdagavond, na het officiële gedeelte ijdens de opening van het nieuwe kerkcentrum „De Kan- elaar", het kandelaar-zijn in deze wereld als basis geko= en voor zijn overdenking. Lan de liturgie werkte mee het jeugdkoor „Perspectief', at met orgelbegeleiding van Folkert G. Zwaving de li- urgie opende met het zingen van „Het licht op de kande- aar" waarbij een deel van het lied door allen werd meege- ongen. )e aarde was nog leeg en woest, n toen schiep God het licht, lat het heelal verlichten moest God zag- en goed was 't licht. God stak de vierde scheppingsdag de hemellichten aan, en sprak: „Al wat Ik schiep, dat mag in 't licht der lichten staan". God maakt het licht God houdt van 't licht. God is licht! De sleutel van de nieuwe kerk die op de bijbel lag, werd aan ds. Ped- dernors overhandigd door mevr. Paalman-Aanstoot, lid van de bouwcommissie. Zo sprak ds. Peddemors ter inlei ding De eerste Schriftlezing was uit 1 Johannes 15 en Johannes 3 19 Als wij mensen het licht ver- donnkeremanen en duisternis doen dalen over deze aard. dan past een belijdenis! Een belijdenis van schuld, vervolgde ds. Peddemors. Als antwoord werd hierop gezon gen het bekende Gezang 449 1 God uit ons. zoals wij zijn vervallen van net duister In dat. door onszelf ge kozen duister, gaat God wéér een licht ontsteken In het Oude Tes tament werd dat licht gesymboli seerd door de gouden kandelaar, die een plaats had in de tabernakel. Als Schriftlezing daarop was geko- zenExodus25.1,31,32 en Leviticus 24 Israël kan niet buiten dat licht van God En wij kunnen het evenmin, zei ds Peddemors Het antwoord van de gemeente was het zingen van Gezang 456 1. Het gebed, geef ons licht, is reeds verhoord Eeuwen geleden in de nacht van Bethlehem In het Kind, liggend in de kribbe Het Kind Je zus. dat, groot geworden van zich zelf getuigt dat het is het Licht der wereld (Schriftlezing Johannes 8: 12) Na het zingen van Gezang 26' 1 en de Schriftlezing Mattheus 5 14-16 hield ds Peddemors een korte overdenking. U ontvangt een fraaie als u een Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. voor het opgeven var. een nieuwe abonnee Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Adres: Woonplaats Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr /mevr Adres: Woonplaats- I Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half jaar/per jaar J rpf&.-rjm De naam „De kandelaar", gegeven aan het kerkelijk centrum is „weg gelopen" uit het Oude Testament. Daar stond in de tempel, in het huis van God, de gouden kandelaar Daarnaar heet dit gebouw Héét. Een gebouw kan nooit kandelaar zijn Daar is het te dood voor, hoe versierd ook met lampen. Alleen mensen, levende mensen, kunnen kandelaar zijn Vandaar dat Jezus tegen mensen, die Hem wille vol gen, zegt: „\j bent kandelaar U bent het Licht der wereld U, die leeft hier en nu hier in Holten, nu in 1979 U bent kandelaar Oriënta tiepunt. Dat is de opdracht Het ge bouw heeft in de totaliteit van de opdracht zeker een functie Het is niet zomaar een gebouw Het is een kerkgebouw Een kerkgebouw is (Psalm 84) 't Huis waar God zijn Naam wil laten wonen bij de men sen. Een kerkgebouw is het huis, waar God tot mensen spreekt in Woord verkondiging, in Avondmaal en Doop. Het is het huis, waar de mens, samen met de ander, mag spreken tot God- in gebed. God mag loven in een lied. Een kerkge bouw is een huis waarin mensen, door de week, in leerhuis en werk huis, mogen zijn in de dingen van de Vader. Waar een mens mag staan in het licht van de Heer, om zo, als een reflector, een licht te zijn. I) bent het licht. U moet kan delaar zijn in deze wereld. U mag het zijn, vanuit dit kerkelijk cen trum. Wie een kerkgebouw, wie dit kerk gebouw binnen gaat, moet honger en dorst hebben naar het Woord van God, naar de boodschap van Jezus, Die het Licht der wereld is Om die boodschap dan ook door te geven aan anderen, want u bent kandelaar Dat is een mueilyke op dracht, zo eindigde ds Peddemors Daarna was als samenzang geko zen Gezang 483 4 „Heer in de Hemel Uit de grond van ons hart danken wy u. dat u het ons mogelyk hebt gemaakt om dit gebouw, deze Kandelaar, te bou wen Wil ons de bezieling van uw Geest gevenom Kandelaar tezyn", klonk het in het dankgebed De li turgie werd besloten met het zin gen van Gezang 476 4 5 Na dienst maken velen gebruik van de gele genheid het centrum te bezichtigen I en een drankje en een hapje te ge bruiken De officiële opening van het kerkelijk cen trum „De Kandelaar", vrijdag 14 december j.l. was een uniek gebeuren voor de gemee nschap van de Gereformeerde Kerk, dank zij wier offervaardigheid het nieuwe gods huis met de bijgebouwen kon worden gerea liseerd. De enorme belangstelling, or.der meer ook van burgers van andere gezindten en van geïnteresseerden zal de gemeente goed hebben gedaan. De plechtigheid ken merkte zich door redevoeringen van diverse sprekers en daarna door een uiteraard op de opening afgestemde liturgie. Hoogtepunt van het officiële gedeelte was wel de over handiging van de sleutel, die op de bijbel lag, aan de praeses van de kerkeraad na mens de bouwcommissie. Dat deed me vrouw J. Paalman-Aanstoot, een van de drie zeer gewaardeerde vrouwelijke leden van de bouwcommissie. „Wij willen daar mee de hoop en de verwachting uitspreken dat de Drie-enige God-en Zijn Heilig Woord altijd centraal zullen staan in dit kerkelijk centrum „De Kandelaar": Aldus de heer J.A. Kolkman, voorzitter van de bouwcommissie, die na de overhandi ging als eerste namens de bouwcommissie zijn gelukwensen overbracht aan de kerke raad Tevoren had de heer Kolkman een iuitvoerig overzicht gegevan van de voorbe reiding inzake de nieuwbouwplannen, de oude situatie en de wijze waarop het geheel is verlopen. Wij hebben ruim anderhalf jaar naar dit moment toegewerkt, zei de heer Kolkman. De kerkbouw was vaak het onderwerp van gesprek, als je als gemeenteleden elkaar ontmoette Wat oudere gemeente leden maakten wel eens de opmer king „Ja, een nieuwe kerk bouwen, dat wilden we toen ook al. maar het ging niet door, want er was geen geld De heer Kolkman verwees naar het boekje „120 jaar gerefor meerde kerk Holten", geschreven in 1963 De nu verlaten kerk werd geopend in december 1877 In 1939 zou een nieuwe worden gebouwd, want ze bood onvoldoende ruimte voor een groeiende gemeentemaar de financièn lieten het niet toe Het werd verbouwd en de nodige ruimte was er weer, maar achteraf hoorde men toch vaak de opmer king. we hadden veel beter een nieuwe kerk kunnen bouwen. In 1974 groeiden we weer vast in tal en last, door de groei van eigen gemeente en door de vele zomer gasten, die 's zomers in Holten ver toeven. Vroeger waren de vakan ties met een maand afgelopen, maar met de bouw van zomerhuis jes en caravans begint het seizoen al met pasen en eindigt pas eind september. Al die tijd hebben we dus ook vele gasten te herbergen, wat we overigens graag doen, zei de heer Kolkman. Er werden weer bouwplannen ge maakt voor verbouw of nieuw bouw, het werd opnieuw verbouwd De opknapbeurt van de kerk en de uitbreiding van een beperkt aantal zitplaatsen bleken toch onvol doende te zijn De heer Kolkman ging hierna in op de reeds bekende feiten als het verdwijnen van de coöperatieve zuivelfabriek, de ver koop aan gebr Schuppert b.v het voorstel van Schuppert tot ruiling van de fabriek met de gebouwen van de kerk Hij releveerde hoe na gesprekken met Gebr Schuppert en architectenbureau Jorissen, alsmede gemeentelijke instellin gen. in april 1978 de kerkelijke ge meente via een nota kon worden ingelicht De rondgang door de gemeente leverde zoals bekend een zeer positief resultaat op en de ker keraad installeerde een bouw- Ondanks sterke aandrang op de regering, niet alleen van de dagbladpers, maar ook van een groot deel van de Tweede Kamer, om het BTW-nultarief voor nieuwsblad-abonnementen na 1 januari 1980 te handhaven, is het kabinet zich hardnekkig daartegen blijven verzetten. Dit betekent, dat per 1 januari a.s. over het abonnement 4% BTW moet worden geheven. Als gevolg hiervan, en mede door de noodzaak van een overigens beperkte prijsaanpassing wegens ge stegen kosten, is met goedkeuring van het ministerie van Economische Zaken de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 januari 1980 met f 2.- ver hoogd en gebracht op 23 gulden per jaar, inclusief BTW Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij er mee accoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Administratie Holtens Nieuwsblad. - commissie, bestaande uit 12 men sen Wat ons als nieuwbakken bouwcommissie leden opviel, ver volgde de heer Kolkman, was dat enkele mensen uit de commissie van beheer in korte tijd zoveel werk hadden verzet dat wij meteen kon den beginnen aan een bespreking van reeds gemaakte voorontwer pen. Met twee zaken moest ernstig re kening worden gehouden de be schikbare ruimte en de lengte van de financiële polsstok De heer Kolkman schetste de plannen om plaatselijke ondernemingen in te schakelen en te pogen tot een prijs vorming te komen in bouwteam- verband met een zogenaamde open begroting Van de keuze om het werk aan de firma Koopman te gunnen hebben wij geen ogenblik spijt gehad, zei spreker, die daarna in ging op de sloop van de zuivelfa briek en de vertraging in het werk door de strenge winter Er was ge rekend op Pasen 1980 Maar Koopman kwam op 25 april tijdens een bouwvergadering met een bouwschema waarin stond te lezen dat de kerk op 30 november gereed zou kunnen zijn Hem werd ge vraagd of hij het zelf geloofde Hij antwoordde heel droog ,,'t Is een wat optimistisch plan met een realistische onderbouw Lof had de heer Kolkman voor de steun van een meelevende gemeente hetgeen bleek uit dé giften die binnen kwa men Daaronder was er een van f 100 000 van de Stichting Steun kerkbouw Het feit dat we des zo mers zoveel gasten herbergen is kennelijk wel een van de redenen geweest voor deze gift, meende spreker Koopman heeft gelijk gehad Dank zij de mooie nazomer en de gewel dige inzet van allen, die bij de bouw waren betrokken, is in zeven maanden tijds het kerkelijk cen trumgebouwd Dat mag gerust een unieke prestatie worden genoemd Onze be wondei mg daarvoor, heer Koopman, zei spreker, en dank aan allen die hebben meegewerkt De heer Kolkman gewaagde van de goede en plezierige contacten met de heer Jorissen en zijn medewer kers. U hebt wel eens moeite gehad ons bepaalde zaken aan het verstand te brengen, aldus spreker tot de heer Jorissen. Wij schamen ons daar niet voor, want ook wij hadden wel eens moeite u iets aan het verstand te brengen. En van de heer Reitsma zouden we precies hetzelfde kun nen zeggen. Je kunt goed samen werken, ook zonder dat je elkaar altijd gelijk geeft. Hij dankte hen allen hartelijk. De heer Kolkman dankte eveneens B. en W en Ge meentewerken voor alle medewer king en bood excuses aan de buren aan voor de ondervonden geluids hinder, stof en andere ongemakken tijdens de bouw. Tenslotte sprak hij zijn hartelijke dank uit aan het adres van allen die hebben meege werkt aan de schoonmaak en aan de verhuizing Het was fijn om te zien hoeveel vrijwilligers er waren. Ook de vrouwen, die de prachtige wandkleden hebben gemaakt, wilde spreker in zijn dankwoord betrekken. Zo moeten we het blijven doen: allemaal samen, ook met betrekking tot verdere fina ncieringvan het kerkelijk centrum. De heer Kolkman richtte zich daarna tot de jeugd van de gemee nte. Ook aan jullie is gedacht bij de bouw. Jullie hebben een „vooron der" naar eigen smaak mogen in richten. Een beetje door jullie bril kijkend kunnen we zeggen, dat een en ander uitstekend geslaagd is. Gefeliciteerd ermee; maak er veel gebruik van. Maar mogen we ook vragen: wees er zuinig op. Dat laatste, aldus spreker, vragen we niet alleen voor de „stalling" en het „vooronder", doch voor alles in en om ons centrum. Ten opzichte van het orgel deelde de heer Kolkman mee, dat een pij porgel wel op het verlanglijstje staat, maar dat de aankoop de eerste twee a drie jaar nog niet mo gelijk is Vandaar de aankoop van een Johannes orgel Later kunnen we altijd zien wat ons te doen staat De bouwcommissie heeft haar werk gezien als een zeer eervolle opdracht Voor het in ons gestelde vertrouwen danken we niet alleen de kerkeraad. maar de gehele ge meente Ook binnen de bouwcom missie is het een geven en nemen geweest Op de eerste bijeenomst na de in stallatie hebben we nog wat nage- prtm Maar voor we naar huis gin gen hebben we met elkaar gebe den Wij hebben de Heer der Kerk gevraagd of Hij ons inzicht wilde geven in, en zegen over het werk dat ons te wachten stond Achte rom ziende menen we te mogen zeggen dat Hij onze weg zeer voor spoedig heeft gemaakt Ons werk als bouwcommissie is beëindigd aldus de heer Kolkman Daarna had zoals in de aanhef ge meld de aanbieding van de sleutel plaats Officiële publikaties gemeente Holten zie pag. 5

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1