„Profoto vertoont Xfeaanimya HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 DECEMBER 1979 - PAG. 19 KERSTFEEST en Oud- en Nieuwjaar. Dagen van een voelbaar $2 verlangen naar sfeer. Dagen waarin huizen sfeervol verlicht zijn. Dagen ook waarop behalve idealen, konijnen en kalkoenen, veel sparren en hulsten als sfeermakers bij uitstek, op het gezelligheidsaltaar worden j}lj geslachtofferd. In dit artikel willen we het licht over de hulst laten schijnen. HULST is een zeer eerbiedwaardig of alleen bloemen met vrouwelijke 7J& geslacht. De eeuwen door heeft hij de geslachtsdelen voorkomen of alleen tuinen bevolkt. Als statige regent bloemen met mannelijke geslachts- heeft hij toegezien hoe in de loop der delen. We hebben dus of met een jaren de tuinen van gedaante veran- mannetjes hulst of met een vrouwtjes derden. Zijn positie was nauw ver- hulst te maken. En als we een bes bonden met het lot van de voorname dragende hulst in onze tuin willen families. Tijden van grote bloei maar hebben is het van essentieel belang te ook van vergetelheid waren zijn deel. weten of we het met een mannetje of Vooral de vorige eeuw was de hulst met een vrouwtje van doen hebben, erg in zwang. De laatste halve eenuw Want netzomin als mannen kinderen nam die belangstelling sterk af, maar baren, dragen mannelijke hulsten bes- zoals zoveel in de golfbeweging der sen. Ook niet, zoals nog wel eens tijden op en neer gaat, mag de hulst wordt geprobeerd, door er twee bij zich nu weer in een groeiende belang- elkaar te zetten. Willen we met kerst stelling verheugen. van onze hulsten de vruchten willen Nlï^SÏICHTlNÜ GIRO 388QOO LGENS een zeer voorzichtige schatting van Tante Pos bezorgde zij ig jaar ongeveer 115 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten. Dit jaar rdt op een minstens even groot aantal gerekend omdat de gewoonte een kerst- en nieuwjaarswens naar familie, bekenden en relaties te ren eer toe dan afneemt. sis bij alle dingen, eens moet er iemand geweest zijn die de allereerste stkaart maakte en verzond. Die iemand was de Brit Henry Cole, die 1843 een speciale kaart liet ontwerpen omdat hij het beu was de ditie van zijn familie voort te zetten. Die traditie bestond uit het irijven van lange brieven naar familie en vrienden, waarin het wel en van de familie Cole haarfijn uit de doeken werd gedaan. Het idee i de kerstkaart is dus uit pure gemakzucht geboren. Op vrijdag 28 december a s. zal de Holtense amateurfotografenclub „Profoto" een dia-avond verzorgen in het kader van de activiteiten- week van de „stichting voor Sociaal-Kultureel werk". Tijdens deze avond zal Profoto het eigen werk van haar leden presenteren. Dit betekent dan ook dat alle foto liefhebbers die avond hun hart kunnen ophalen aan een uitgebreid scala prachtige plaatjes. Zowel de landschaps- en natuurfotografie, alsook de experimentele fotografie zullen aan de orde komen. Ook de dia's welke in de afgelopen jaren nationale erkenning verkregen zul len op deze avond niet ontbreken. Uiteraard zal e.e.a. voor het publiek uitgebreid worden toegelicht. Voorwaar een uitstekende gele genheid om eens kennis te maken met het werk van enthousiaste Holtense amateurfotografen. Een ieder is op deze avond dan ook van harte welkom. De avond vindt plaats in de recreatiezaal van het bejaardencentrum „de Diessen- plas" aan de Vrijheidslaan. Aan vang 8 uur. De toegangsprijs is laag gehouden, namelijk f2.- pp. Be jaarden hebben gratis toegang. plukken, dan moeten we zorgen voor een vruchtbaar wijf. VERMEERDEREN TOEN de kwekers dat eenmaal door hadden, hebben ze de fraaist gevorm de en vruchtbaarste planten geselec teerd en zijn die lange ongeslachtelijke weg (stekken) gaan vermeerderen. Er zijn daardoor selecties in de handel gebracht die met zekerheid vrucht- dragen en uniform van vorm zijn. Wilt u zich echte beshulsten aanschaffen, koopt u dan de specifiek besdragende selecties. In het algemeen is het zo dat aan het krijgen van kinderen en dus ook aan het krijgen van bessen of andere vruchten enigerlei contact met de andere kunnen vooraf moet gaan. Het eigenaardige van vrouwtjeshulsten is dat ze het ook zonder dat al een eind kunnen klaren. Niettemin pleegt een mannelijke bijdrage tot een rijkere' vruchtdracht te leiden. Wanneer u bij een aantal vrouwtjes een enkel man netje plant is succes verzekerd. Om wille van de variatie mag dat bij voorbeeld best een bontbladig man neke zijn. ECHTE INTERRATIONAL HULST heeft een zeer groot ver spreidingsgebied. Vierhonderd soor ten zijn er verdeeld over alle wereld delen, met uitzondering van Australië, bekend. Die verspreiding van de hulst is wel gebonden aan het milde zee klimaat van de verschillende wereld delen. In Nederland is inheems de gewone of scherpe hulst (Ilex aquifo- lium). In bosverband komt ze als onderbeplanting, op overigens zeer bescheiden schaal, voor. Onder meer door de kennismaking van soortgeno ten uit de verschillende werelden heeft het geslacht hulst een ongekend groot aantal, soms zeer interessante kinderen voortgebracht. Naast de ou de, soms wat sombere en conser vatief aandoende regenten zijn aan de stamboom ook heel frivole nieuw lichters ontsproten. HET GESLACHTSLEVEN EERST zullen we het hebben over het geslachtsleven van de hulst, want daarover blijkt nogal wat misverstand te bestaan. Hulst is een tweehuizige plant. Dat wil zeggen dat op één plant verzamelen. In 1890 omvatte de ver zameling van een zekere Jonathan King al meer dan 163.000 exemplaren. De onderwerpen, die het meest in trek zijn, verschillen naar gelang van de tijd. In oorlogsperioden zien we me rendeels vredesduiven met een palm tak in de snavel, het kerstkind als vredeskind en de spreuk 'Vrede op aarde'. Ontelbare variaties zijn hierop mogelijk. Maar het centrale thema van vrede vinden we op kaarten uit oor logstijden altijd wel terug. EXPORT DE grote stroom van kerstkaarten kwam aanvankelijk uit Duitsland. Daar nam men het initiatief van Henry Cole al dadelijk over. De sentimentele gedachte, die onze oosterburen over Weihnachten hebben, komt op die Duitse kerstkaarten duidelijk naar vo ren. in Duitsland - zowel in west als in oost - is een hele industrie'ontstaan, die zich alleen maar toelegt op het vervaardigen van kerst- en nieuw jaarskaarten van de meest uiteenlo pende soort. Deze Duitse kaarten vinden een gretig aftrek in ons land, in België en in de Scandinavische lan den. Frankrijk heeft met zijn Pére Noël steeds een eigen stijl in zijn kerst kaarten gehad. En in de Engelstalige landen is men echt verzot op Dickens- achtige figuren. Toch kan men in Bondstreet de meest luxueuze kaarten kopen, die tot ver over het pond kosten. Maar dan heeft men ook wel een kaart waarop zuiver zijde is ver werkt. Bijna alle kaarten dragen de aloude kerstwens 'A merry Christ mas'. De kerstman - soms met een rendier afgebeeld - komt veel voor op Ameri kaanse kaarten. Italië is in de vaart van de kaartenlawine ook niet weg te denken. Religieuze voorstellingen hebben daar weer de meeste aftrek. GOEDE RESULTATEN PROFOTO Tijdens de deze herfst gehouden dia-wedstrijd van de „bond van Nederlandse amateurfotografen- verenigingen" behaalde de Hol tense amteurfotografenclub „Pro foto" enige uitzonderlijk goede re sultaten. Van de 119 deelnemende fotoclubs liet „Profoto" er maar liefst 110 achter zich, waardoor „Profoto" eindigde in groep 1. Dia's van de Deventenaar Harry Siegrist, en van de Holtenaren Gerrit te Winkel en Jan Poortman werden bekroond met het predicaat „goed". E.e.a. is voor de leden van „Profoto" zeker een stimulans om enthousiast door te gaan. Momen teel bestaan er plannen voor het veraardigen van een dia-serie over „Holten", en op korte termijn staat een dia-vertoning van eigen werk op het programma (zie elders in dit blad). I blE eerste kerstkaart was op verzoek I an Henry Cole ontworpen door de unstschilder John Calcott Harsley. (en naam, die men tevergeefs in de lestaande kunstencyclopediën zal toeken. Zijn naam is echter aan de ergetelheid ontrukt door die eerste lerstkaart. In het Britse postmuseum p deze kaart nog steeds te bezien. Op dat bewaard gebleven exemplaar - n verzamelkringen bekend als de Cole-Harsleykaart' - heeft de ontwer- ler zichzelf ook afgebeeld. In de echter benedenhoek kan men hem lanschouwen met het schilderspalet n z'n hand. let rijmpje, dat er op voorkomt, slaat )p de 'vrolijke jonge ziel Cole, die nog aren moge leven'. Die eerste kerst- taart is ontworpen als een soort drie luik. Links en rechts staan op de bijbel geïnspireerde tekeningen. De ene stelt het 'hongerigen spijzen' voor, de andere het 'naakten kleden'. Twee onderwerpen die het jarenlang goed hebben gedaan in de charitatieve kerstsfeer. Het middendeel is van zeer andere aard. Een criticus schreef daar eens over: 'De afbeelding spoort aan lot dronkenschap'. En hij vulde dat vernietigende zinnetje nog aan door uit te roepen: 'Hoe is het mogelijk dat iemand van zo'n goede familie zo laag kan zakken en zijn wansmaak zo kan etaleren I' Niet mis dus. Maar Henry Cole wist wel dat hij veel critiek zou ontmoeten doorzijn gedurft initiatief. Tenslotte is het heel wat om in het traditierijke Engeland te breken met een gewoon te. Wat hij echter niet wist, was dat hij met het sturen van de eerste kerst kaart een begin maakte met een niet te overziene stroom van kerst- en nieuwjaarswensen in kaartvorm. Maar wat zou het dan toch wel voor een afbeelding zijn, die volgens de critiek aanspoorde tot dronkenschap? Het valt echt wel mee. Het 'ia becritiseerde middendeel stelt mistel Cole himself voor met een opgeheven glas. Aan zijn zijde zit een schone Engelse lady. Op de achtergrond ont waart men andere vrolijke mensen en het geheel ademt de typsiche bur gerlijke sfeer waarin het kerstfeest in zoveel Engelse gezinnen plaats vindt. Mister henry Cole zelf kijkt guitig en met dat opgeheven glas roept hij 'A merry Christmas and a happy New- year to you'. VERSTREKKENDE GEVOLG HET opmerkelijke initiatief van Henry Cole had vérstrekkende gevolgen. Niet alleen voor het budget van hen, die gewend zijn jaarlijks vele tientallen kerst- en nieuwjaarskaarten te verzen den. Maar ook verzamelaars maakten zich meester van de kaarten, het gevolg was, dat er lange tijd een rage was om kerst- en nieuwjaarskaarten te MET een angstig gevoel ziet de Nederlandse bevolking het win terseizoen naderbij komen. Niemand is nog de strenge winter vergeten, die gedurende de eerste drie maanden van 1979 het leven in Nederland volkomen beheerste. Strenge tot zeer strenge vorst, metershoge sneeuwhopen en spekgladde wegen zorgden bij tijd en wijle voor een totale ontwrichting van het dagelijkse maatschappelijke leven, schroef den het energiegebruik tot ongekende hoogte op en bezorgden vooral de burgers in afgelegen plaatsen een enorme overlast. Vooral de drie noordelijke provincies werden zwaar getroffen, maar ook de rest van het land ondervond grote hinder van de ditmaal met ijzeren hand regerende weergoden. Sinds 1963 had ons land niet meer zo'n strenge winter meegemaakt maar dat wil allerminst zeggen dat het nu weer jaren zai duren voordat we zo'n strenge winter zullen krijgen. De historische weerarchieven leren ons dat zeer strenge winters in Nederland slechts sporadisch voorkomen (evenals zeer hete zomers), maar dat het geenszins uitgesloten is dat we een paar strenge winters achter elkaar zullen krijgen. sneeuwval. Talloze burgers werden geconfronteerd met toestanden, die ze in jaren niet meer hadden mee gemaakt. Deuren die door de vorst niet meer wilden sluiten, gesprongen waterleidingen etc. etc. Even had het er de schijn van dat op zondag 7 januari het winterleed al weer voorbij was. Het begon te dooien en heel Nederland leek 's avonds op één grote ijsbaan. Bijna iedereen moest door de gladheid zijn auto laten staan. Alle treinen hadden uren vertraging. Maar het ging niet over met de winter. In de daaropvolgende weken vielen er weer meters sneeuw, de temperatuur zakte andermaal tot ver beneden het nulpunt, en gedurende de week 19-26 januari zorgden sneeuw en ijzel we derom voor spekgladde wegen. Met verschrikkelijk koud was met tempe raturen beneden de twintig graden. VEEL KOU IN OORLOGSTIJD WE kunnen dus zeggen dat we na de Tweede Wereldoorlog vier strenge winters hebben gehad (1947, 1956, 1963, 1979), terwijl zich vöór de Tweede Wereldoorlog twee vergelijk bare strenge winters voordeden, nl. in 1917 en 1929. Optimisten zouden door deze gegevens in de verleiding komen om te poneren dat zeer strenge winters dus toch betrekkelijk weinig voorkomen en zich in geen geval enkele jaren achter elkaar herhalen. Deze optimistische visie wordt echter door de harde feiten ontzenuwd. Het is deze eeuw wei degeiijk voorgeko men, dat zeer strenge winters zich enkele jaren herhaalden. Dat was in het tijdvak 1939-1942. Nederland werd toen getroffen door drie strenge win ters op een rij en vooral de winter van 1941-1942 behoort tot de koudste uit onze geschiedenis. Twee van deze drie koude winters vielen noodlotti- gerwijs in de Duitse bezettingstijd en bezorgden de toch al door tal van ontberingen geteisterde bevolking nog eens extra overlast. Hoe het ook zij, zoals zeer hete zomers elkaar in ons land kunnen opvolgen (1975, 1976), zo kunnen ook strenge winters zich enige jaren her halen (1940 t/m 1942). Zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Ook het KNMI is niet bij machte dit ruim van tevoren te voorspellen. opgelopen, of anderszins door de gladheid waren verrast. DERTIG december 1978 zal in de Nederlandse weerarchieven worden geboekstaafd als een barre dag. Op die zaterdag begon exact de strenge winter van 1978/1979. De dagen daarvoor, inclusief de kerstdagen, lag de temperatuur nog ver boven nul graden Celcius, maar op de 30ste december werd door de striemende oostenwind een verschrikkelijk kou front over ons land uitgestort, waarbij de temperatuur zakte tot soms 18 graden beneden nul. Dat hadden we in Nederland sinds 1963 niet meer meegemaakt. Een groot deel van de (jeugdige) bevolking wist tot de 30ste december 1978 niet eens wal een echte winter eigenlijk wel betekende. Op oudejaarsdag was het gehele land onder een dikke sneeuwvacht bedol ven en gedurende de eerste week van januari sloeg de kou steeds onbarm hartiger toe. Hier en daar zakte het kwik tot 23 graden onder nul. Vooral in het noorden van het land werd men overvallen door hevige kou en enorme name in het noorden van het land moesten bewoners van afgelegen plaatsen soms door militairen 'bevrijd' worden. Ook het economisch leven ondervond grote hinder van het barre winterweer, want talloze mensen arri veerden te laat op hun werk of moesten door overmacht gedwongen thuisblijven. Gedurende de hele maand februari bleef deze situatie voortbestaan. Ook in deze maand veel sneeuw en ijzel, en af en toe zeer lage temperaturen. Ook de maand maart was bijzonder slecht, ook al werden de barre temperaturen van begin januari niet meer gehaald. STRENGE WINTERS DE verschrikkingen van deze winter kwamen vooral hard aan bij bejaarde mensen, die soms de straat niet meer op durfden om boodschappen te doen. De spekgladde wegen zorgen ook voor een hoog ongevalscijfer. De ziekenhuizen lagen vol met mensen, die een been- of armbreuk hadden Het is daarom niet verwonderlijk dat de Nederlandse bevolking nu met angstige verwachtingen uitziet naar de komende winter. Gedurende de periode 1964-1978 zijn er in ons land geen strenge winters voorgekomen, en menig Nederlander zei dan ook: 'Die natte winters ben ik zat. Laat het nu maar weer eens flink gaan vriezen'. Gelet op de ervaringen van de afgelo pen winter zullen weinig Nederlanders dit standpunt nu nog vertolken.... En dan te bedenken dat de winter van 1978-1979 toch niet de strengste winter van deze eeuw is geweest. Het kan dus nog erger! De winter van 1962-1963 was in feite nog strenger, zij het dat het toen met de gladheid wèl meeviel. De strengste winter van deze eeuw is nog altijd die van 1946-1947, die langer dan drie maan den duurde, en ook de gemiddeld laagste temperatuur bracht. Tussen deze winter en die van 1963 zat nog ,een tamelijk strenge winter, die van 1955-1956, toen het vooral in februari

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19