Surprise op tafel PLUIMERS Naalduitval kerstboom voorkomen De Pluim verdient een pluim voor die laaggeprijsde badkamers. Let op de ogen van uw kind nderzoek naar sociaal- ;onomische ontwikkeling werkgele genheid l/leer service 1/Vegenwacht Aantal landbouwbedrijven in Yer. Staten vermindert HOBBYCENTRUM west Midden IJssel Slecht Nederlands Gehaspel met leestekens en hoofdletters Taxi in ons land niet populair Half miljoen open haarden MIDNIGHT RADIO REKKEN DRIVE IN REKKEN EN BB DISCO Veel verkeers deelnemers zien slecht HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 DECEMBER 1979 - PAG. 7 Ie vergadering van de gewe- ad van het Gewest Midden IJs- die 12 december in Deventer dt gehouden, wordt een voor- behandeld betreffende maat- elen voor de sociaal economi- ontwikkeling in Midden IJs- De sociaal economische advie- mmlssie (S.E.A.C.) heeft een a samengesteld over boven- melde ontwikkeling. De com- sie heeft niet alleen knelpun- aangegeven, maar ook maat- elen voorgesteld. Met de com- sie is het dagelijks bestuur van Gewest van mening, dat zo edig mogelijk een onderzoek et worden gehouden naar de nomische structuur en de pers- tieven in het Overijsselse deel het Gewest. dergelijk onderzoek is opge- nen in het onlangs vastgestelde jekplanIJsselvallei. De S.E.A.C. It tevens als maatregel voor een alitatieve analyse van de ar- dsmarkt. Dit onderzoek, aldus dagelijks bestuur, moet inge- ;t worden in het onderzoek, dat ïoemd is in het streekplan IJs- vallei. Het onderzoek in de pro- ïcie Overijssel moet worden af- ;temd op het onderzoek in Iderland. Dit jaar is namelijk in ist Gelderland een sociaal-eco: misch onderzoek gestart. Na ns vijf Gelderse gemeenten en de stuurgroep, die het onder- >k begeleidt, is f 65.000.- uitge- >kken. Voor Overijssel denkt het gelijks bestuur een bijdrage van 0.000 - te reserveren uit het te rwachten overschot van 1979. idere voorstellen over het onder- ek zullen later komen Het dage- ks bestuur wil de adviescommis- t tevens verzoeken een keer per ree drie jaar een nota samen te éllen over de sociaal economi se ontwikkelingen op de arbeid- harkt in het gewestgebied. De ge- kchten gaan uit naar het een a vee keer per jaar samenstellen jm een notitie op basis van laandcijfers, zoals die worden ge- ibliceerd door de districtbureaus por de arbeidsvoorziening. De ad viescommissie had maatregelen voorgesteld over realisering van di rect uitgeefbaar bedrijfsterrein. Het dagelijks bestuur meent, dat zulks in eerste instantie behoort tot de gemeentelijke verantwoorde lijkheid. Ook knelpunten bij de verkeersproblematiek zullen onder de aandacht van de hogere overhe den worden gebracht. Het landelijk project bedrijfsvoorlichting, waar aan het Gewest deelneemt, dient volgens het dagelijks bestuur te worden voortgezet. Werk in de landbouw Het dagelijks bestuur wenst over de ontwikkelingen van de werkge legenheid in de landbouw nadere gegevens bijeen te brengen op basis van de landbouwtellingen, die elk jaar door het Centraal bureau voor de statistiek worden gehouden. Een goede presentatie van het Ge west ter stimulering van vestiging en uitbreiding van bedrijven in de regio is noodzakelijk. Komend jaar zal die presentatie worden gericht op de vestigingsmogelijkheden en ontwikkelingsmogelijkheden bin nen het gebied. Voor een periode van maximaal twee jaar stelt het dagelijks bestuur van het Gewest voor de activiteiten te ondersteu nen van de regionale commissie voor de regio Deventer van de stichting contactcentrum bedrijfs leven-onderwijs. Het maximum bedrag wil het bestuur vaststellen op f25.000.- In een uitvoerig voorstel over een Noord Zuid-verbinding schrijft het dagelijks bestuur, dat over de func tie van zo'n verbinding overeens temming bestaat en dat zo'n ver binding van belang is voor het ge hele Gewest-gebied. Allerlei gege vens over bodem en tracé zijn no dig. Bovendien, aldus het dagelijks bestuur, zou moeten worden nage gaan welk tracé het minst landelijk doorgaand verkeer aantrekt ten koste van de A 50 (Arnhem- Apeldoorn-Zwolle). een nader ver keerskundig onderzoek wil het da gelijks bestuur f 45.000.-uittrekken en pakje krijgen heeft altijd iets pannends, ook al weet of vermoed wat erin zit. Een pakje op je bord rijgen is voor de lekkerbek een eerlijke verrassing. Want hij weet lat als hij het pakketje openmaakt, ueruit de meest verrukkelijke geu- en zullen opstijgen. Vlees klaar maken ven papillotte" zoals de fransen dat noemen, met andere yoorden: in individuele porties, lichtdicht verpakt, in de oven en in >e dienstverlening van de iNWB-wegenwacht zal met ingang an 1 februari 1980 in belangrijke ïate worden uitgebreid. Wanneer en motorvoertuig door mechani- che storing is gestrand en door de Wegenwacht niet meer is te repare er., zal het vervoer van de inzitten- len, evenals het transport van het 'oertuig, door de Wegenwacht /orden georganiseerd. Deze ser- 'ice is ook van toepassing in geval ran ziekte van de bestuurder. Vanneer de inzittenden daardoor ïun reis niet binnen redelijke ter- nijn kunnen voortzetten, zorgt de ANWB voor een vervangende chauffeur, die hen verder brengt naar de plaats van bestemming linnen Nederland. Tot nog toe was deze hulpverlening geregeld in de Nationale Hulpbrief NHB), een aanvullend document bij het Wegenwacht-lidmaatschap, dat komt te vervallen, in de nieuwe vorm is deze service ondergebracht in het WW-lidmaatschap. De NHB gaf ook recht op transport van personen en voertuig in geval van aanrijdingsschade. Die hulp wordt in de uitbreiding van de We genwachthulp niet opgenomen, aangezien de meeste autoverzeke ringen daarin al voorzien. Als gevolg van deze uitbreiding van dienstverlening, waarop men bui ten de eigen woonplaats in heel Nederland een beroep kan doen, zal de Wegenwacht-contributie wor den verhoogd van 29 naar 33 gul den. Men kan geen aanspraak ma ken op deze hulpverlening indien: De geldige WW-kaart niet ter plaatse kan worden getoond. Het voertuig in een slechte staat van onderhoud verkeert, zulks ter beoordeling van de Wegenwacht. Het transport van het voertuig moet plaats vinden binnen een termijn van 8 dagen na aanmelding alf lid van de Wegenwacht. II Door een zwaar transport- en kraanbedrijf werd maandagmid dag tussen half 2 en 2 uur met een 40-tons kraan en een giek van plm. 40 meter een fraai metalen em bleem (mini-torentje) van plm. 2 meter hoog geplaatst op de nieuwe Geref. kerk aan de Stationsstraat. Personeel van hoofdaannemer H. Koopman en Zn. was ter plaatste aanwezig om het embleem te ver ankeren in een stevig houten pla teau dat reeds bij de bouw van de kerk was ingebouwd. In het nieuwe kerkelijk centrum „De Kandelaar", dat op vrijdag 14 de cember officieel zal worden ge opend, zal de eerste kerkdienst worden gehouden op zondag 16 de cember. Tijdens het „Open Huis" op dinsdag 18 december 's middags van 3.00-4.30 uur en 's avonds van 19.00-22.00 uur bestaat er gelegen heid om het centrum te bezichti gen. Direkt na Sinterklaas zijn de kers tbomen al weer te koop. Deze kers tbomen die voor een groot gedeelte uit Luxemburg komen, hebben dan al een flinke reis achter de rug en zijn enige weken verstoken geweest van water en voedsel. Plaatst u de boom met kerst in de warme huis kamer, dan hoeft u na een paar da gen een grote naalduitval en de meeste vrouwen slaken later een zucht van verlichting als de boom 2 januari de straat opgaat. Omdat alle vrouwen een hekel hebben aan naalduitval is het hou ten kruis, dat vroeger onder iedere boom gespijkerd werd, voor een groot gedeelte verdrongen door een plastic voet waarin men water doet. Ook zijn er tegenwoordig bo men, te koop waaraan nog wortels zitten; deze kunnen dan in een grote bak met potgrond geplaatst worden. Voor diegenen die hun kerstboom in de plastic voet met water plaat sen, is er bij de bloemist een houd baarheidsmiddel te koop, dat er voor zorgt dat als u de boom in ja nuari weer wegdoet alle naalden nog aan de boom vastzitten, zodat u geen rommel meer van de kers tboom in huis heeft. De beste ma nier om uw kerstboom tijdens de kerst en nieuwjaar „gezond" te la ten blijven is als volgt: zaag 5 cm van de stam van de boom af. Plaats de boom in de standaard en vul deze met water waarin u heester- chrysal heeft opgelost (handwarm water gebruiken). Eén poeder is voor één liter water. Omdat de kerstboom veel drinkt, zult u rege lmatig moeten bijvullen. zilverglimmende folie op tafel ge bracht, is niet alleen een gemakke lijke en lekkere manier van smoren, het is bovendien erg gezond. Alle sappen en natuurlijke bestandde len blijven gevangen in de folie. Het vlees droogt niet uit en keukenge urtjes gaan niet door het hele huis. Voor de slanke lijner is het een voordeel dat er geen of heel weinig vet hoeft te worden toegevoegd. De landbouwraad te Washington ir. E. Denig, heeft in het Hervormd Centrum te Dronten ter gelegen heid van de herfstvergadering van de landbouwmaatschappij voor de IJsselmeerpolders een rede ge houden over de landbouw in de ja ren tachtig. Hij ging daarbij in op zowel de Amerikaanse als de Nederlandse landbouw. Amerika is nog steeds een land met een overmaat aan grasland, bouwland, bos en na tuur. Het stedelijk grondgebruik is relatief gering. Het aantal land bouwbedrijven neemt gestadig af: van 5.6 min. in 1950 tot 2.4 min in 1978, meer dan een halvering dus in één generatie. De afname ver loopt thans wel langzamer dan vroeger. Tweederde van de landbouw grond wordt door de eigenaar ge bruikt. Van dit deel is 75% te be schouwen als een echt familiebe drijf, d.w.z. geheel of grotendeels afhankelijk van de eigen werk kracht van de boer en zijn gezin, terwijl 25% in de vorm van firma's of maatschappijen werkt. Één derde van het landbouwareaal is dus pachtgrond, die overwegend van niet-boeren gehuurd wordt. Sprekend over bedrijfsgrootte en- structuur zei ir. Denig het opmer kelijk te vinden, dat de discussie daarover in de Verenigde Staten ongeveer gelijktijdig van start ging met die in ons land. Dit betekent volgens hem niet dat de problemen, en daarmee samen- Met een beetje handigheid kunnen hele maaltijden op deze wijze wor den geprepareerd. In elk pakketje worden dan één of twee aardappels en wat groente bijgevoegd. Neem bij voorkeur geen groente die te veel vocht loslaat of kapotkookt. Alle vleessoorten die u normaal voor braden en smoren gebruikt, kunnen op deze wijze worden klaargemaakt: varkenskarbona des, runderlappen, niertjes etc. Wees niet te zuinig met folie en zorg dat deze altijd van boven wordt dichtgevouwen, dodat er geen vocht uit kan lopen. Schuif de pak ketjes in een tamelijk hete oven - ca 125 graden - en ga rustig twintig minuten iets anders doen. Succes verzekerd! In ons land wordt slechts voor 2 op de 10.000 verplaatsingen de taxi genomen. Een cijfer dat tegenover het gebruik van andere vervoer middelen als de bus of de particu liere auto volledig in het niet valt. In het buitenland is dat anders. Het aanbod daar is veel groter. Zo telt een stad als Londen alléén al 12.000 taxi's'; 1500 meer dan er in heel Ne derland rond rijden. En tegenover de 600 taxi's die Amsterdam rijk is, heeft Brussel er 1.800 en Kopenha gen maar liefst 3.800. De taxi lijkt dan ook in Nederland niet hoog aangeschreven te staan. Misschien zal dat in de toekomst gaan veran deren. Als de consument er bij voorbeeld achterkomt dat hi), om op zaterdag te gaan winkelen, goedkoper en makkelijker een taxi kan nemen dan zijn eigen auto. Maar dan zullen toch ook de tarie ven op de een of andere wijze om laag moeten. Een aantal weken geleden hebben we in een artikel over slecht Ne derlands de interpunctie aange roerd: het gebruik van de leeste kens. Dat dit gebruik ronduit slecht is bewijzen de vele officiële en niet-officièle stukken, waarin lange en moeilijke zinnen voor komen, die door geen enkel rust punt of komma worden onderbro ken. Het gebruik van teveel lees tekens moge hinderlijk zijn, te weinig leestekens in een zin ma ken het lezen ook vermoeiend. Een komma is een rustpunt. Voor beeld: Jan kan niet komen, hjj moet werken. De hoofdzin is: Jan kan niet komen. De oorzaak komt in het tweede deel van de zin. Een komma-punt of puntkomma duidt een grotere rust aan dan een kom ma. Voorbeeld: Jk hoop dat je slaagt; zeker ben ik er niet van". Met gedachtestrepen wordt hele maal gesold. Ze worden momenteel veel gebruikt als een komma, het geen fout is, in plaats van iets in herinnering te brengen, dat buiten het directe zinsverband staat. Voorbeeld: „Gisteravond om zeven uur -je kwam van de post - hebben we uitvoerig gebabbeld". Ook worden dergelijke gedachte strepen gebruikt om een lange rust aan te geven of iets wat we niet verwacht hadden. Voorbeeld: We zouden gaan wandelen, maar - daar begon het me te regenen dat het goot! De Genestet heeft deze ge dachtestrepen verwerkt in een be kend gedichtje. De schooljeugd - zij vindt haar ge noegens Op 't kerkhof als overal - Loopt saam, er wordt begraven, Dat is een aardig geval. Hinderlijk is ook het gebruik van hoofdletters, die meer te onpas dan te pas worden neergeschreven De Voorzitter opende en de Secreta risDe Commissie van Goede Diensten heeftVoorzitter, se cretaris en commissie kunnen ge rust zonder hoofdletter. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, die vroeger op taalkundig ge bied uitstekend werd verzorgd, heeft al jaren geleden het practi- sche advies gegeven om bij lange namen alleen het eerste woord met een hoofdletter te laten beginnen. Voorbeeld: De vereniging ter be vordering van de belangen des boekhandels. Eigen namen of be grippen als Provinciale Staten of Gedeputeerde Staten worden mee stal met een hoofdletter geschre ven. Merkwaardig is dat men te genwoordig een zelfstandig naam woord als het rijk zonder hoofdlet ter schrijft. Met het Rijk bedoelt men de Nederlandse staat. Wordt het woord zonder hoofdletter ge schreven dan wordt de betekenis algemener. Bijvoorbeeld: het rijk van Rome ging ten onder. Maar: het Rijk en de provincie geven een beperkte subsidie. „Goochelen" met hoofdletters late men zoveel mogelijk achterwege; ze geven aan de tekst niet alleen een onrustig beeld, maar passen ook niet in het Nederlands. Dat de klachten over slecht Neder lands, geringe kennis van de grammatica groot zijn weet men zo langzamerhand. Onze taal veran dert ook door het toenemende ge bruik van anglicismen: woorden die klakkeloos uit het Engels zijn overgenomen. Oude taalvormen worden dikwijls verkeerd geschreven. Men schrijve: goedsmoeds, geenszins, ouder ge woonte, onverrichter zake, gewa penderhand, met voorbedachten rade, ten tyde van, in arren moede, te goeder trouw, in aller ijl, op he terdaad, in der minne, met luider stemme, in koelen bloede. Wie ze hanteert gebruike ze goed (Nadruk verboden) hangend de oplossingen, voor beide landen gelijk zijn. De schaal waarop in de V.S. geboerd wordt, de bodemkundige en klimatologi sche omstandigheden, het prij- zenmechanisme, de afzetmogelijk heden zijn factoren die verschillen met die van ons. Dat betekent vol gens hem niet, dat de richting van diverse ontwikkelingen verschil lend zijn. Maar al te vaak hebben we- in de landbouw, maar ook daarbuiten - bemerkt dat ons land (en Europa) met een zekere vertra ging geconfronteerd wordt met Amerikaanse ontwikkelingen. Het omgekeerde komt overigens ook voor. Evenals in Amerika zal ook bij ons aanpassing van de bedrijfsvoering noodzakelijk blijven. Bij ons liggen de aanpassingsmogelijkheden niet zozeer in een vergroting van de be drijfsomvang, maar veel meer in een verbetering van het produktie- proces. De steeds stijgende grondprijzen hebben ook in de V.S. een duide lijke invloed op de landbouwstruc tuur. De prijs van landbouwgrond is daar in de laatste tien jaar ver drievoudigd, maar is toch altijd nog aanmerkelijk goedoper dan bij ons. Een goede landbouwstructuur in de jaren tachtig is daarom zo be langrijk, omdat dit - wel meer nog dan de prijzen - bepalend is voor de welvaart en het welzijn in de agra rische sector. ,,'tBockje/^Q Zaterdag 8 uur BRINK 1 J Oofe) Zondag 2 uur gtó) BAR JT] (discotheek "^DANCING 's Avonds 7.30 uur COMPUTE BADKAMER BAHAMA BEIGE 635.- netto MOSGROEN 635.- netto CAMEL 125.- netto ROYAL BLUE 839.-netto MIÉL 1031^ netto IKARIA 1547.- netto ATLANTIC 1582- netto GALAXY1599- netto KEUKENGEYSERS MAG 135-SO 17 25J netto .met Giveg atmosfeerbeveiliging BADGEYSERS MAG 250 375.- netto MAG 325 475.- netto MAG 400 525.- netto Elsenerstraat 12-14, Bouwstraat 4 Rijssen. En ingang naast 't parkeerterrein van Albert Hein. Telefoon 05480-6225. Dinsdagmiddag gesloten. Donderdag koopavond. Zaterdag 5 uur gesloten. De gezelligheid van een openhaard spreekt velen aan. Het gezellig heidsaspect van een openaardvuur is in onze tijd van centrale verwar mingen belangrijker dan de warm te. Immers, een groot deeLvan de afgegeven hitte verdwijnt door de schoorsteen. Daarom komt de open haard met warm te-opname meer en meer ln trek. Een in 1978 gehouden marktonderzoek van een open haarden-fabrikant heeft aan- getooond dat er ruim 500.000 open haarden zijn in Nederland. Spe ciaal voor mensen in een huurhuis of voor modeme interieurs zijn er ook voorzet-open-haarden. Deze kunnen by een verhuizing worden meegenomen en de installatie kan meestal zonder breek- en metsel werk worden gerealiseerd. Naast hout en kolen kan men tegenwoor dig ook synthetische blokken ko pen Deze bestonden oorspronke- Ujk uit samengeperste koeiemest met houtvezels, maar zyn nu ver vangen door blokken van een che mische substantie. Het syntheti sche blok heeft als voordeel dat het schoon opbrandt in 2 1/2 tot 3 uur. Dat is heel wat voordeliger dan hout. waarvan al gauw een kilo of drie per uur wordt gebruikt. Ongeveer 80% van al het onderwijs vereist een goed zicht. Leren lezen, schrijven, rekenen enz. zyn in nor male scholen onmogelijk zonder dat het kind zowel op zij n schrift als op het schoolbord goed kan zien. Geen wonder dat sommige kinde ren die moeiiyk leren, later blijken een bril of contactlenzen nodig te hebben. Goed zien is echter meer dan alleen van ver of dichtbU kun nen lezen. Vroeger werd in de regel bij een onderzoek alleen gelet op de functie van het oog als camera, als optisch apparaat. Maar het Is goed mogeiyk dat een by ziend kind een bril heeft om ver te zien en toch blijft klagen over hoofdpyn en vermoeidheid. Dan Is een volledig optometrisch onderzoek noodza- keiyk. Daarbij wordt niet alleen het vermogen getest om op afstand en van naby te zien, maar ook de ac commodatie van de ogen, dat wil zeggen het gemakkelijk van ver naar dichtby zien of omgekeerd. Het stereoscopisch zien, met ander woorden: het schatten van afstand en het waarnemen van relièf, het vermogen beide ogen op een en hetzelfde punt te richten en nog tal van andere aspecten. Pas na dé analyse wordt uitgemaakt of het kind een bril, contactlenzen en/of yisuele training nodig heeft. Eén op de vyf kinderen ziet slechtWeet u zeker dat uw kind daar niet by- hoort? De opticiens in Nederland hebben met verbazing kennis genomen van het feit, dat het Centraal Bu reau afgifte Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) bij het verstrekken van het rijbewijs nog steeds mini male eisen wil stellen aan het ge zichtsvermogen. Onlangs waar schuwden de Nederlandse opti ciens, verenigd in de Stichting Oog Bril, dat nog altijd 1 op de 6 ver keersdeelnemers onvoldoende ziet. In een brief aan minister Ir. Tuijnman werd gepleit voor het invoeren van ogentests die meer om het lijf hebben dan het simpele nummerbord-lezen bij het rij examen. Deze oppervlakkige con trole, die volgens voorlichter Pok kink van het CBR slechts bedoelt „te voorkomen, dat de examinator bij een blinde in de auto stapt", vertelt niets over dieptezicht en gezichtsveld. Twee criteria die voor het schatten van afstanden en het beoordelen van verkeerssitua ties evenzeer van belang zijn als de gezichtsscherpte. De opticiens hebben begrip voor de opmerking van de heer Fokkink, dat het CBR „geen ogeninstituut" is, en dat het dit bureau „alleen om de rijvaar digheid" gaat. Maar wat moet men dan onder rijvaardigheid ver staan, zo vragen de opticiens zich af. Is rijvaardigheid niet meer dan het kennen van de regels en het beheersen van de techniek, of is rijvaardigheid óók: de vaardig heid om het verkeersgebeuren waar te nemen?

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7