Jwentse Nieuwe Delta van Lancia Mitsubishi en de liin ZO ZIE JE MAAR WEER Met 1300 en 1500-motor \onderweg\ verbrenging in het differentieel draait de 1500 wat meer toeren, maar dat is op zich geen punt omdat het meer vermogen het geheel een wat rustiger idee geeft. r traditie bouwt Lancia bijzondere automo- leien. Van de laatste jaren kennen we alleen de feta-serie als wat duurdere middenklasser. De nma die nog niet zo lang aan de markt is, |>mt op een prijs van ruim 35 mille en de fraaie |upé kost nog eens 10 duizend gulden meer. "ou wens de Beta met 1300 motor vergt een drag van ruim 20 briefjes van duizend. Een pel bedrag nog voor een auto met een relatief |eine motor. u is de Delta van buiten flink wat compacter en geleverd worden met een 1300 en 1500 cc. ;or. Deze stammen uit de Fiat-fabrieken en worden bij dit merk toegepast in dé Ritmo's. Lancia gaf de beide versies wat meer vermogen. De 1300 heeft 75 pk. en de 1500 nog 10 pk. meer. In de Ritmo zorgen deze motoren al voor zeer behoorlijke prestaties en schuwen hoge toeren tallen niet. De Delta is wat hoger van gewicht en dat komt voort uit zwaardere constructies op diverse punten. De 1300-Delta is leverbaar met een 4- en een 5-bak, de 1500 uitsluitend met 5 versnellingen. Na de Fulvia-reeks heeft Lancia geen kleinere auto meer gemaakt. In deze regionen miste Lan cia dus duidelijk de aansluiting, die zo vele an dere fabrieken wel hebben. En per definitie is Italië een land waar relatief veel en veel meer kleinere auto's rondrijden dan grotere. In 1975 werd de Delta al op papier gezet maar door verwikkelingen duurde het erg lang voor dat deze nieuweling geïntroduceerd kon wor den. De 1500 heeft meer pit om sneller uit de voeten te komen dan de 1300. Vanwege een andere eindo- Het rijden met de Lancia Delta is een delica tesse. Sinds 1961 heeft Lancia voorwielaandrij ving op een aantal modellen. Dat begon bij de Flavia in de middenklasse en later bij de Fulvia in de iets kleinere sector. De auto heeft nauwe lijks last van aandrijf-reacties in de besturing, een punt dat nogal eens merkbaar is bij voorwiel-aandrijvers. De auto stuurt uitermate precies en heeft een tandheugel- stuurinrich ting. De voorwielophanging bestaat uit MC. Pherson veerpoten en achter worden eveneens hooglig gende schroefveren toegepast. De achteras is uitstekend gelokaliseerd, hetgeen inhoudt dat deze onder alle omstandigheden heel goed op z'n plaats blijft. De 1500 heeft een topsnelheid van ongeveer 165 km. per uur en de 1300 niet veel minder. Bij rustiger rijden en een topsnelheid van 100 ét 110 km. in de vijfde versnelling zal deze auto een relatief laag toerental draaien, hetgeen op het verbruik een gunstige invloed heeft. Van 0 tot 100 km. accelereert de Delta in 12.5 resp. 15 sec. Het intérieur is evenals de buitenkant erg smaakvol gestileerd. Een karkateristiek Lancia-frontje met bijna rechthoekige koplam pen siert de voorzijde. Achter een grote laadklep met fors uitgevallen achterlichten. Het dash board is praktisch ingedeeld. Zes meters ver strekken de nodige informatie en op een mid denpaneel zitten regelknoppen en handles voor de verwarming en ventilatie. Lancia werkt nauw samen met Saab en dat heeft voor Lancia het niet onbelangrijke voordeel dat o.m. veel aandacht aan anti-corrosie werd be steed. niemand nog verwachtte gebeurde: Niki Lauda herstelde heel voorspoe dig en hij reed ook snel weer. By Ferrari beproefde hy regelmatig sport- en ra ceauto's en de beroemde Enzo Ferrari heeft jaren aan Niki Lauda één van zyn allerbeste medewer kers gehad Eriyn maar weinige cou reurs die zo goed een auto kunnen beoordelen als hy In 1968 maakte hy z'n entree in de grote race wereld en waar velen er jaren over doen om de top te bereiken, gelukte hem dat in enkele jaren Een fenomeen net als Juan Manuel Fangio, Jackie Stewart en o.a Stirling Moss zy behoorden met vele anderen door de ja ren heen tot de race-elite van de wereld. Vele verlo ren het leven in de racery, anderen hielden er vroeg- tydig mee op. Nu is Niki Lauda er plot seling mee opgehouden. Hy vertelde dat er nog enkele dingen in het le ven zyn dan maar in krin gen rond te ryden Hy was dus niet meer gemoti veerd en dan wordt het racen nog gevaarlyker dan het al is Grand Prix- racen is niet zonder ge vaar en dat weten alle coureurs beslist wel Niki Lauda had een nieuwe passie gevonden. Enkele jaren geleden nam hy vlieglessen en van circuit naar circuit vloog hy de laatste tyd met z'n eigen straalvliegtuig Vorigjaar werd Lauda-Air opge richt en deze nieuwe maatschappy vliegt al met een Fokker Friends hip Op het moment dat hy in Canada de helm aan de kapstok hing, stapte hy in het vliegtuig om by Mc Donnell Douglas een DC-10 te bestellen. Daarmee is een bedrag van vele tientallen mil joenen guldens gemoeid. Nu wil het verhaal dat z'n financiers -van Lauda-Air dus- hem voor de keus stelden: óf racen óf vlie gen. Voor de toekomst kan het vliegen een veel betere investering zyn. Vandaar z'n directe be slissing En hy zal zeker heel regelmatig in de cockpit te vinden zyn Een piloot moet een per fectionistische instelling hebben en die heeft Lauda zeker Anders had hy het nooit zover in de racery gebrbracht. msmmmEL Voor het eerst stond dan de nieuwe Delta van Lancia te pronken op de IAA in Frankfurt. Een introduktie had al eerder zul len plaats vinden maar werd uit gesteld tot enkele weken geleden. De prijs zal rond de 18000 gulden gaan bedragen voor de eenvou digste 1300. De duurste versie gaat ongeveer 20 mille kosten en de levering zal niet lang meer op zich laten wachten. Vóór 1980 wordt ook ons land verblijd met een zeer interessante auto. Vele bedrijven hebben gespecialiseerde wensen met betrekking tot het transport van goederen. In veel gevallen wordt dan na aanschaf van een bedrijfsauto een passende opbouw gemaakt. Daarvoor zijn legio carrosserie-fabrieken in ons land. Een auto op de kant, de aan hanger op de kop. Een niet alle daags ongeluk en gelukkig zonder ernstige gevolgen afge lopen. Alleen materiële schade, maar het had ook anders kun nen zijn, want op een haar na werd een fietser gegrepen. Hoe kwam dit ongeluk tot stand? I Te hard ryden, een lege beste lauto en een te zwaar beladen aanhanger, die in tegenstelling tot normale aanhangers een erg smalle spoorbreedte had Daar door lag de aanhanger onstabiel achter de auto en door het sa menspel van ongelukkige facto ren kwam dit tot stand Je vraagt je tegenwoordig dage- ïyks af waarom bestuurders, verantwoordelijk voor auto en belading en wijze van rijden, zo nonchalant zijn Gelukkig gaat de politie optreden tegen te zwaar beladen aanhangers ach ter auto's, vooral personena uto's. Kijk eens naar de paardentrai lers, waarin veelal twee paarden vervoerd worden. Een derge- ïyke combinatie weegt onge veer 1800 kg en misschien nog wel iets zwaarder. Achter welke personenauto mag dit wetteUjk vervoerd worden? Achter byna geen één Een heel enkele Euro pese auto en enkele Amerika nen zyn daar geschikt voor. De fabrikant van de auto geeft op welk aanhanggergewicht ge trokken mag worden. En dat neemt de Rijksdienst voor het Wegverkeer over, waarna de trekhaken-fabrikant op de trekhaak dit gewicht vermeldt Veel bezitters van paarden, die hun viervoeters mee willen nemen, zullen in de toekomst uit moeten kyken naar een geschikte bestelauto, die in een aantal uitvoeringen een vrij zwaar aanhangerge wicht mag trekken. Niki Lauda, één van 's we relds meest begaafde en bekende coureurs,, heeft het formule 1-racen nog niet zo lang geleden beëindigd. Vooral met Ferrari, waar hy vele ja ren voor reed, oogste hy geweldige successen. Tweemaal wereldkam pioen, winnaar van 17 Grand-Prix, 113 keer aan de start. Na de Ferrari- episode had hy minder geluk, evenals in 1976 toen hem op de Nümbur- gring een byna fataal on geluk overkwam. Wat Dat kan zyn voor het vervoer van stukgoederen, kleding, levensmid delen die o.a. gekoeld moeten kun nen worden, enz. Daarnaast zyn er zoveel andere werkzaamheden waarvoor een bedrijfsauto nuttige diensten kan verrichten. Wanneer de eigenaar echter in overleg moet treden om zyn wensen kenbaar te maken en uit te laten voeren, wordt het in een aantal gevallen een langdurige en kostbare zaak. Wan neer nu een importeur een groot aantal ideeën doorspreekt met een technische staf van één of meer be- dryven die een gevarieerde Ujn van opbouw-mogeiykheden kunnen realiseren, dan is waarschynüj k een groot aantal bedryven geïnteress eerd. Van een folder kun je een heleboel aflezen, maar wanneer men details wil weten en alles op ware afinetin- gen wil zien is alleen de kant en klare auto aan te bevelen. Enkele merken op de bedryfswagenmarkt hebben zich dat terdege gereali seerd en brengen een gevarieerd palet opbouw-mogeiykheden. Ter wille van de objectiviteit behoren we te vermelden dat het niet alleen Mitsubishi, is die dit doet maar o.m. ook Volkswagen. Het .klant en Klaar' programma van het Japanse merk omvat open laadbakken met of zonder zyschot- ten, een open laadbak met huif, ge sloten laadbakken met of zonder isolatie en met of zonder zydeur. Een kleine kipper, een hoogwerker, een glaswagen en een oprywagen completeren de ry. Een truck met dubbele cabine en kleinere laad bak zit ook nog in het uitgebreide programma. In totaal 13 uitvoerin gen en natuuriyk is chassis met ca bine voor een eigen opbouw ook le verbaar. De bestaande City truck is recenteiyk opgevolgd door de Can ter FE serie. In wezen dezelfde op zet, maar gebaseerd op een moder nere truck, waaraan ook uiteriyk veel veranderd is. Een enkel woord over de ry- indrukken sluit dit introductie- verhaal af. We reden met de opry wagen, waarop auto's vervoerd kunnen worden. Motorisch is deze Mitsubishi-truck sterk genoeg om een aanhanger te trekken. Met z'n 5-versnellingsbak wordt een goede spreiding van het vermogen op de weg verkregen. Een lage 1ste en een hoge 5de versnelling, de eerste om de weg te komen en de laatste om op de grote weg prettig te ryden. Beladen kan een snelheid van rond de 80 k 85 km. per uur aangehouden worden. Onbeladen wat hoger (100 km), echter niet zoveel meer omdat de motor dan wel hoog in de toeren draait. Maar voor een grote beste lauto c.q. vrachtauto hard genoeg. De cabine biedt een prettig zitcom fort en veel uitzicht naar voren en opzy. Over het algemeen bieden de modeme bedrijfswagens veel com fort. De laatste jaren is het nodige aan verbeteringen doorgevoerd om het verbiyf In een cabine van een bedrijfsauto te veraangenamen. Uurna uur wordt er mee geredenen dan is goed zitten, ook ten opzichte van het stuurwiel, een laag motor geruis en een goed uitzicht heel be langrijk.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11