Kermisfestijn in Het Paalhuus Mededelingen John Wijce en Jerry Spurlock in J.S. „de Schure'" Sint Nicolaas-verhaal voor de jeugd Zwarte Piet en al dat snoepgoed PI attel ands vrouwen afdeling Espelo TENTOONSTELLING EN KOFFIECONCERT WÊ Nooit meer deuren verven [eeste luisteraars zijn evreden over Radio Oost Veel verkeersdeelnemers zien onvoldoende X dJ| I HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 NOVEMBER 1979 - PAG. 5 Op de deel van het „Paaihuus" en in de verschillende andere vertrek ken zal woensdag 28 november een kinderinstuif worden gehouden onder de naam „Kermisfestyn". 't Is de bedoeling dat de jongelui onder leiding samen deze kermis opbouwen en dat betekent hard werken aan een schiet- en balgooi- tent, kop van Jut spookhol enz. Als alles klaar is gaat de kermis „draaien" en zal het zeker een hifi gezellige boel worden. Aan het eind van het festyn worden er.een paar erg leuke films vertoond. Het feest begint om twee uur en zal ongeveer om vyf uur afgelopen zyn. Alle leer lingen van de lagere school zyn har- teiyk welkom. De entreeprijs be draagt slechts een guldentje. Het „Paalhuus" is aan de Beuseber- gerweg 27. zei Sinterklaas en zette zijn bril op om beter te ten zien, „hier heb ik het verlanglijstje van Peter- Blom en moet je eens kijken wat daar op staat!" et kon het zonder bril wel zien en las hardop: „Als ik oot ben, mag ik dan zwarte Piet worden?" Piet lach- „Hoe kan dat nou? Petertje Blom is gewoon dubbel ink, blond haar en blauwe ogen". „Hij gelooft dat ïtdat wel in orde kan maken", zei de bisschop, „die igen gelooft nog echt in Sinterklaas. Enfin, Piet, oneer we daar op 5 december komen, zullen we wel ns zien". Toen Sint, op de voet gevolgd door zijn lüwe, zwarte knecht, op de avond van de vijfde de- mber de woning van het gezin Blom binnenstapte, il zijn oog direkt op Petertje, die van zenuwachtig- Id zat te springen. Zou de Sint zijn verlanglijstje ien hebben? Zou hij het gek gevonden hebben wat tertje had gevraagd, en (dat was wel het voomaam- t)zou hij, Petertje een kans hebben? Zijn naam had alvast mee, want hij wist best dat Zwarte Piet eigen- Petrus heette, maar voor het gemak maar Piet rd genoemd. Zoals wel vaker gebeurt. de Sint sprak eerst vader en moeder toe, en toen de andere kinderen. Woorden van lof, maar soms ook enge vermaningen. Petertje hoorde nauwelijks wat zei. Hij zat met kloppend hart te wachten tot de ischop aan hem toe was. „Ja", zei de Sint, toen hij n allemaal op één na had gehad, „en dan heb ik (hij zocht in zijn bisschoppelijk gewaad en 1de een briefje te voorschijn en Petertje zag het ïteen: dat was zyn verlanglijstje!) .dan heb ik hier, een verlanglijstje van Petertje Blom". Petertje een kleur, want ze keken hem allemaal aan. die vraagt", zei de Sint met zyn zware stem, „of hy ir als hy groot is zwarte Piet mag worden. Kom eens jongeman en vertel eens waarom je zo graag dat willen hebben". Piet stond achter Sint, rolde met zyn ogen en liet al zyn witte tanden blinken. Hij ver maakte zich zeer. Die Petertje! Die dacht dat het alle maal rozengeur en maneschyn was .ar op die natte, koude daken en boven al die donkere schoorstenen! Maar Piet had een idee, waarom Petertje dat zo graag wou. Petertje intussen stond met zijn mond vol tanden en kon geen woord uitbrengen. Hij was onder de indruk van de gestalte van de Sint, van de rollende ogen van Piet. En vader, moeder en al de broers en zussen luis terden met klapperende oren naar wat Petertje wel aan de bisschop zou vertellen. Piet grinnikte en fluis terde de bisschop iets in het oor. „Zo, zo", zei de Sint en zag Petertje aan, „weetje wat Piet me daar vertelt? jy bent zo dol op lekkers!" Petertje kon alleen maar blo zen en knikken. „En jij denkt natuurlijk", vervolgde de Sint, „dat is een heerlijk leven. Altyd een zak by de hand met speculaas en taaitaai, met suikergoed en marsepein. Als je honger hebt, neem je zo'n mooi, groot, rose beest van suikergoed of een heerlijke specu laaspop met amandelen!" Petertje was zo verbaasd, dat Sint dat allemaal wist zonder dat hy iets had gezegd, dathy heel bedremmeld voor de bisschop stond. „Nu", zei de Sint, toverde een horloge zo groot als een klok uit zyn gewaad en keek daar aandachtig op, „ik heb nog wel een paar minuten en dan zal ik, als Piet het goed vindt, jullie allemaal een geschiedenis vertellen". Piet rolde met zyn ogen en grijnsde toestemmend. Ze gingen allemaal recht zitten. Een bezoek van Sinter klaas, dat was al een groot gebeuren, maar dat Sint daar in de huislijke kring een geschiedenis ging vertel len, die echt gebeurd was, uit zyn eigen leven, en over Piet! Sjonge, dachten al die broers en zusjes Blom. „Toen Piet hier pas by me kwam", vertelde de Sint en knipoogde even naar zyn knecht, „toen dach t hy er net zo over als Petertje. Toen ik vroeg waarom hy dan zo graag mijn knecht wou zyn, zei hij: „Lekker smikkelen, ja!" Ze lachten allemaal en Plet het hardst. „Nu", zei de Sint, „dat is hem niet tegengevallen. Ik zei: „Piet, je gaatje gang maar jonge. Een banketletter, een suiker beest, een hart van fondant, je kiest maar uit en eet maar als je trek hebt! En Piet liet het zich geen twee maal zeggen. Mensen nog aan toe, wat die er allemaal inlegde! Als ik naar hem keek, zag ik hem kauwen. Nietwaar, Piet?" Piet knikte. Het was allemaal zo. „Dat duurde zo", vervolgde de Sint, „dagen lang, tot de boot uit Santander, de Spaanse havenstad, weg voer naar Nederland. Piet had, om sterk genoeg te zyn voor de zeereis, een banketletter, een speculaasvrijer en wat kleine suikerbeestjes naar binnen geslagen. Toen we op zee waren, waar het nogal eens lekker pleegt te waaien, begon te schuit te stampen. Nu eens rees de boeg omhoog, dan weer daalde hij diep in een golven- dal". Piet, bij de herinnering, wiste zich het klamme zweet van het voorhoofd. „Eindelijk ging ik eens ldjken waar Piet toch bleef. En wat zag ik? Daar hing hy, over de reeling. En hy gaf het allemaal aan de golven terug. Hij was niet meer zwart, maar groen. Pas de volgende dag kwam hij weer opdagen en toen ik vroeg: „Piet, wil Je nog een banketletter?", had het niet veel gescheeld of hij was naar de verschansing gesneld". Pietknikte, dat het allemaal zo was. „Nu, Piet", zei de Sint, „zeg het zelf. Je hebt de hele dag in je zak allerlei lekkers, ban ket, chocola, marsepein, suikergoed, speculaas en taaitaai. En waarop kunnen ze jou nou het meest trak teren?" „My?", zei Piet en rolde weer met zijn ogen. „Een boterham met kaas! Lekker, ja?" (Nadruk verboden) Aanstaande zondag is er na afloop van alle 4 onze kerkdiensten, voor beiydende leden van onze gemeente de gelegenheid om hun stem uit te brengen i.v.m. de komende vakatures binnen onze ker- keraad. Het gaat hier om een nieuwe ouderling (scriba), een wykou- derling (Kol), een jeugd ouderling, en twee diakenen. De namen van de tweetallen treft u aan in het novembernummer van Hervormd Holten. De stemming wordt gehouden in gebouw „Irene" (resp. „Bethanie). In de avonddienst in Holten, om 7 uur, zal voorgaan ds. H. Lindeboom, oud-legerpredikant te Holten. De kerkeraad In de in het „Trefpunt" gehouden „doe-avond" van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen vertelde mevr. Reinders uit Olst, na een welkomstwoord door de presidente mevr. Tuitert- Bronsvoort en lezing der notulen door mevr. Wegen, over de moge- lykheden die er zyn om van zgn. waardeloos materiaal als oude sokken, knoopjes, kralen e.d. toch nog iets moois te maken, leuke die ren als Sint Nicolaassurprise of poppen voor een poppekast. Na het gezellige praatje van mevr. Reinders en een korte demonstra tie gingen de dames aan de slag met het meegebrachte materiaal. Alle dames deden met schaar en naald erg hun best om iets moois te „produceren" en dat lukte de een beter en sneller dan de ander maar niemand, zo constateerde mevr. Reinders, hoeft alleen naar huis. Mevr. Tuitert sprak een woord van dank tot mevr. Reinders en bood haar een „presentje" in couvert aan. Mevr. Reinders kreeg van de dames een hartelyk applaus voor haar medewerking aan deze zeer geslaagde en gezellige „doe- avond". mende zaterdagavond is er een ndimive-optr de Schure. Dit r twee vermaarde musici, John ce en Jerry Spurlock, Deze twee tenlandse heren brengen sziek een zeer ruim repertoire ON !R BEKENDE NUMMERS IN N EIGEN ST3L OP DE BÜHNE tENGEND. Op hun tour door Ierland heeft d Sch rseen gaatje ,en te et programma, en hen uit- iodigd om een flitsende avond te zorgen. John Wch muzikaal kkeld in Engelse folkcafé's, jarin hy jarenlang speelde en zo Ige tyd heeft hy zich in Amster- gevestigd, en zyn populariteit it te sty gen in Nederland. Deze van de Troubadours' zoals hy al betiteld wordt, hoort thuis in kleine zaal. Een componist, en- .ainer en zanger waar men naar luisteren en uiteraard kyken, want zyn uiteriyk is nogal opval lend. Maar dat moet je zaterdag avond maar bekyken, leuk. On langs heeft de V.P.R.O. radio nog een muziek-special aan hem ge- wyd, en hy isop internationale folk- festivals een geziene figuur, zyn maat Jerry Spurlock, een Ameri kaan, die alleen dit seizoen met hem rondtoert in Nederland is ook al zo'n doorgewinterde figuur. Zwierf jaren dwars door de Ver enigde Staten, met een zeer inte ressant muziekinstrumentthe Lap Harp', een 41 snarige variatie van een cither. Langzamerhand kreeg hy meer bekendheid en zocht het Europese continent op, en trok door Engeland, Denemarken en nu Nederland. Heeft al een langspeler gemaakt, en verzorgt muziek in theaters en achtergrondmuziek voor enkele Amerikaanse films. Op zyn trektocht door Europa heeft hy z'n vriend John Wyce opgezocht en samen besloten een serie optredens te gaan doen in ons kikkerlandje. Een merkwaardig gezelschap met een merkwaardig repertoire dat het klappen van de zweep wel kent en het publiek een swingende avond kan verzorgen. De accom modatie is er, een kleine sfeervolle ruimte alleen in De Schure, dus daar zal het niet aan liggen, en nu het publiek nog. We beginnen za terdagavond om ongeveer negen (9) uur, en de entreeprijs, dit keer erg laag gehouden is vier (4) gulden. Tot ziens in J.S. de Schure. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. VOOGSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur listeraars van Radio Oost zijn in lergrote meerderheid tevreden et de streekradio van Overijssel l Gelderland. Ruim twee-derde la de luisteraars vindt, dat Radio )st moet blijven zoals die nü is, Igeveer een-derde wil méér uit- nöingen en dan vooral met amu- ment, sportprogramma's en in- rmatie. Dit alles blijkt uit een jderzoek door de dienst Kijk- en lister Onderzoek van de N.O.S. in (menwerking met Intomart. Van t onderzoek zijn nu de eerste re- jltaten bekend gemaakt, et meest wordt geluisterd naar tdio Oost tussen vijf en zes uur. jn op de vijf luisteraars hoort op irkdagen beide uitzendingen, en Ig eens één op de vijf luistert al en tussen 12 en half een. Het pro- ^mma van Radio Oost is in de pn van de luisteraars onderhou- jnd, interessant, gezellig, gemoe- llijk, gemakkeiyk te volgen, ak- |eel en betrouwbaar Het feit dat streekradio van Overijssel en hderland volgt op het ilversum-3 programma is voor na 18% van de luisteraars hin- jrüjk, de helft van de onder- kagde luisteraars kan het niet jielen en één kwart vindt het zelfs ittig De meeste luisteraars heb- Hilversum-3 al aanstaan als |dio Oost begint met de uitzen- Ongeveer één kwart zet er de lio speciaal voor aan of schakelt er naar Radio Oost het onderzoek is ook gevraagd naar de opvattingen van de luiste raars over het gebruik van streek taal. Ruim drie-kwart van de luis teraars kan een bepaald dialekt spreken en doet dat ook, vooral in en om het huis. Maar ruim 60% vindt dat kinderen niet in dialekt opgevoed moeten worden. En wat Radio Oost betreft: ruim één-kwart van de luisteraars vindt, dat Radio Oost méér in dialekt moet uitzenden (18.9%) of zelfs he lemaal in dialekt (7 3%) Eén op de vijf wil juist de andere kant op: minder dialekt (7 6%) of zelfs hele maal niet (12.3%) Ruim de helft van de luisteraars (53.5%) vindt dat het gebruik van dialekt in de uit zendingen van Radio Oost moet blijven zoals het nu is. Behalve onderzoek onder luiste raars is ook een enquête gehouden onder de mensen die niét luisteren naar Radio Oost. In deze kring denkt de helft dat Radio Oost uit zendt in dialekt. Meer dan de helft vindt dat een regionale omroep niet in dialekt zou moeten uitzen den. Redenen om niet naar Radio Oost te luisteren zijn vooral het niet weten wanneer deze uitzendt, het niet kunnen vinden, te druk met andere dingen etc Ongeveer 10% van de nletluisteraars kan de programma s van Radio Oost niet waarderen, nog eens 10% luistert helemaal niet naar de radio. Per 1 november moeten alle fietsen zyn voorzien van een rode reflector èn van lichtgevende pedalen De minister heeft deze voorzieningen verplicht gesteld om de veiligheid op de weg te verhogen. Wie naar eigen inzicht nog meer aan die vei ligheid wil bydragen, kan als fietser ook reflectoren tussen de spaken oevestigen, kleren met lichtge vende stroken dragen, en dergeiy- ke. Het voorlichtingscentrum „Oog Bril", een instituut van de geza- menlyke opticiens in Nederland, juicht deze verbetering van de zichtbaarheid toe. Het zien op de weg ligt haar immers al jaren na aan het hart. Al sinds vele jaren voert „Oog Bril" byvoorbeeld re gelmatig ogentests uit, waarby au tomobilisten en andere wegge bruikers hun gezichtsvermogen kunnen laten controleren Uit die tests biykt steeds weer, dat onge veer een zesde deel van het aantal verkeersdeelnemers door bepaalde oogafwykingen onvoldoende ziet om veilig te kunnen ryden De eisen, die worden gesteld by het ry-examen en die alleen betrekking hebben op de gezichtsscherpte, acht „Oog Bril" al jaren ontoe reikend Want voor het schatten van afstanden en het beoordelen van verkeerssituaties zyn een feil loos dieptezlcht en een ruim ge zichtsveld evenzeer van belang En dat het daaraan nogal eens ont breek, hebben de tests duideUjk uitgewezen Op grond van deze er varingen heeft „Oog Bril" in een brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat nog weer eens de aandacht voor deze situatie in ge vraagd en daarbij verwezen naar passende maatregelen die in an dere landen reeds lang zyn geno men. De aktuele gunstige ontwik kelingen in de verkeerswetgeving geven „Oog en Bril" echter hoop, dat deze zullen worden voortgezet. Dat na het gezien wórden ook het zién op de weg aandacht aandcht zal krygen. Want wat hebt u aan al die zichtbaarheid, als twee van de twaalf anderen op de weg u niet zien kunnen? r. Van zaterdag, 24 november tot en met zondag, 16 december, wordt in galerij „Lenten" te Epse een ten toonstelling gehouden van skulp- turen van Tineke Boten aquarellen van Bob ten Hoope. De officiële opening is op zaterdag, 24 novem ber om 16.00 uur. De openings tijden zyn woensdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur zondag van 14.00-17.00 uur. Op zondag, 25 november, om 12.00 uur, geeft de „Groupe des six", be staande uit Gerrie Lindeman, fluit, Jan Josis Nieuwenhuis, hobo, Ge rard Meurink, klarinet, Heinz Die ter Leucht, fagot en Marco Verwey, piano, er een koffieconcert. De en- trée bedraagt f 12.50. Er worden werken uitgevoerd van: 1. Ludwig von Beethoven: kwintet opus 16 in Es grote terts, voor pia no, hobo, klarinet, hoom en fagot De delen zyn: grave-allegro ma non troppo, andante cantabile en ron do. 2. Willem Pijper: sextet voor piano, fluit, hobo, klarinet, hoom en fagot. De delen zyn: lento, andantino piü allegretto, comodo (alia ticinese) en vivo con a gr ezz al ar gam en te. 3. Erik Satie/Gerard Neurink: a) gnossiennes nr. 3, 4 en 6 b) petite ouverture danser. 4. Albert Roussel: divertissement opus 6, voor piano, fluit, hobo, kla rinet, hoom en fagot Begin december komt de eerste plaat van dit ensemble op de markt. Uit oude en alle andere deuren, onverschillig hoe ze er uitzien, (bar sten, gaten of afgebladderde verf spelen geen rol) maken wij binnen één dag - s morgens gehaald, s avonds gebracht - voor weinig geld onderhoudsvrije PORTAS kunststof-ommantelde deuren Als nieuw Ruime keus uit talrijke origin, houtdecors en uni-tinten GROTE DEUREN-SHOW in Hotei-Restaurant Vosman, Oranjestraat 38 - Holten Openingstyden: Vrijdag 23.11 '79:16-21 uur Zaterdag 24.11 '79: 10-17 uur Portasvakbedrijf HIN - Zutphen: 05750-1 30 33 MISTER PORTASDeuren Service Vakbednjven in veie plaatsen in Holland I PORTAS'®

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5