VAN RATTEN BESTRIJDING Ik voel me zo bloot met niks op mijn gezicht" AUTORIJDEN IN HERFST EN WINTER de trek der dieren Het wonder van De nieuwe kleren van de keizer ,Op reis met de dieren HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 NOVEMBER 1979 - PAG. 19 eis met de dieren" is de 'an een nieuw boek dat Dr. Anthonie Stolk geschreven op initia- an de Amro bank. In pagina's wordt een nd boek opengedaan iet wonder van de trek ieren. Ruim 120 kleu- io's en tientallen illus- s van tekenares Eeke lansveld brengen „Op iet de dieren" in beeld. |euwe boek komt mede tot in samenwerking met het J Natuur Fonds-Nederland. fascinerend boek over het (drag van dieren. Dieren die ermd moeten worden. Reden rn de Amro bank - in het ka li die samenwerking met het i Natuur Fonds - een bedrag 100.000.- schenkt, waarvan 10.- bestemd is voor de aktie de neushoorn" en f25.000.- de aktie „Trekvogels". Het bord in het boek is van de van Dr. J.H. Westermann, icretaris van het Wereld Na- fonds-Nederland en voorzit- ti het Nederlands Comité Be ning Trekvogels. Prof. Dr. inie Stolk onthult in dit boek jrsterieuze gedrag van talloze i, vissen en zoogdieren, die op trek gaan en daarbij igantische afstanden afleg- iclusie: dieren reizen niet jun plezier, maar de mens kan |heel wat van leren. klaag) bijeen aan het dan overvloe dig aanwezige „krill" (planktona chtige kreeftjes). Als het pakijs zich sluit vertrekt hij naar de tropische wateren bij Afrika, Zuid-Amerika en Australië. Vijf maanden duurt die tocht waarbij het vrouwtje ook nog een jong ter wereld brengt en dat zoogt. Dit zijn slechts twee voorbeelden van de vele aan de lezer gepresen teerde staaltjes van reiskunst in het dierenrijk, een bonte rij van die ren of het nu gaat om neushoorns, vlinders, kariboes, sterns of palin gen. „Op reis met de dieren" is ge durende de maand november - zo lang de voorraad strekt - verkrijg baar bij de kantoren van de Amro bank (prijs f 15.- voor „nieuwe spaarders" of f30.- voor „niet spaarders"). e vliegers [gen trekvogels per uur ge lid zo'n zestig kilometer af. eenden halen er negentig. fraluwen werden dertig uur li vertrek 2000 kilometer ver- gesignaleerd. De Ameri- b goudplevier vliegt non-stop kilometer naar Hawaii, benemende prestaties, ge ld van een tomeloze energie. ieel apart record staat op van de roodhalskolibrie die i zijn winterkwartier in in-Amerika jaarlijks zijn lamerikaans broedgebied op- non-stop 800 kilometer met irgemiddelde van 35 kilome- !en heeft uitgerekend dat hij 3 reis 5.616.000 vleugelslagen fc. Het diertje weegt normaal am, maar slaat vóór de reis ét twee gram extra „brand- jop. Achthonderd kilometer i brandstofvoorraad van twee Kom daar maar eens om bij moderne 747 Jumbo's of de Z.K.H. Prins Bernhard ontvangt uit handen van de heer CJ.P. van Westreenen, lid- Raad van Bestuur van de Amro bank, een exemplaar kwam in samenwerking met het van het nieuwe boek „Op reis met Wereld Natuur Fonds-Nederland, de dieren", dat mede tot stand ZWARTE RAT BRUINE RAT OF t bevalt onderweg Diri leggen al die dieren deze enorme afstanden af, hoe be- I ze het gunstigste moment vertrek, hoe oriënteren ze Alle raadsels zijn nog lang bntsluierd, maar duidelijk is ik trekgedrag te maken heeft Ie drang om te overleven en de in stand te houden. De te vinvis, het grootste zoog- ler wereld, „graast" zomers in Iteren van het zuidpoolgebied reisproviand (een dikke spe- Waarom zo'n onderscheid? Een rat is toch een rat? Ja, ongeacht de kleur zijn ze schadelijk, gevaarlijk en onhygiënisch. Toch zijn er wel belangrijke verschillen. De zwarte rat is slanker, en kleiner dan de bruine rat en is van oorsprong een in bo men levend dier. Komt hij dus in woningen of andere gebouwen of aan boord van schepen voor, dan vind je hem in hogere regionen, op zolders, e.d. Deze rattensoort komt niet zeer al gemeen in sons land voor, maar al- tjjd is de mogelijkheid aanwezig dat hfj uit andere landen wordt in gevoerd of .verspreid wordt vanuit bijvoorbeeld havengebieden. Een enkele maal wordt een „ratten"- klacht door de Afdeling Bestrijding van Ongedierte al als telefonische melding gesignaleerd als „zwarte ratten"-klacht. Het kennen van dit onderscheid is van belang, omdat de zwarte rat, evenals trouwens de huismuis, minder gevoelig is voor de geijkte" bestrijdingsmiddelen op basis van warfarin. Dtis l'ikt de bestrijding van ratten of muizen na één of twee weken niet volgens verwachting, trek dan aan de bel bij de gemeente of Afdeling Bestrij ding van Ongedierte. Liever nog, schakel meteen een goed onder- De uitgave van dit boek loopt vrijwel synchroon met de start van de aktie „Red de neushoorn" van het Wereld Natuur Fonds- Nederland. De heer Van Westree nen overhandigde in verband hiermede dezelfde dag een cheque van f 100.000.- waarvan f75.000.- bestemd is voor de aktie „Red de neushoorn" en f25.000.- voor de aktie „Trekvogels". legde gemeentelijke ongediertebe- strijder in. Wintêr voor de deur, ratten ook? Als de winter is aangebroken en het land bar en kaal is, zijn de voedsel voorraden voor de ratten in het veld ook schaars. We bedoelen dan de bruine „fiool"rat of waterrat. Armoe is troef voor de bruine rat en zijn omzwervingen op zoek naar voedsel strekken zich steeds verder uit van zijn vaste standplaats. Komt hij op zijn omzwervingen in woningen, boerderijgebouwex» e.d. schuilgelegenheid en voedsel te gen, dan zal hij zich daar snel per manent vestigen. De bruine rat heeft een zeer groot aanpassings vermogen. Hij zwemt goed, klimt goed, kan overal wonen en eet alles! Zijn voedselkeuze is onbeperkt, hij lust zowel vlees als vis, groente en fruit, afval en kadavers. Zijn vacht past zich aan bij de luchttempera tuur van zijn woongebied. Gezondheid. Door zijn verblijf in water, riolen, op vuilnishopen, enz. werd de bruine rat in de loop der tijden met een groot aantal inwendige en uitwen dige parasieten geconfronteerd, waar hij betrekkelijk weinig of geen hinder meer van ondervindt. Door zijn snelle vermeerdering, een aan tal generaties per jaar, is hij in staat gebleken tegen bepaalde ziekten een immuniteit op te bouwen. Daardoor is hij een potentieel ge vaar voor de gezondheid van mens en huisdier. Bekend zijn het over brengen van b.v. de Ziekte van Weil, paratyfus, rattepbeetziekte, varkenspest, mond- en klauwzeer, etc. Reden waarom het Ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne afdeling Bestrijding van Ongedierte in Wageningen voor lichting en adviezen geeft hoe de bruine rat doelmatig dient te wor den bestreden. Daarbij is niet al leen de verdelging van belang, doch ook de wering. Dat wil zeggen, men dient er voor te zorgen dat er geen voedsel voor de dieren be reikbaar is. Overbodig eten moet niet achteloos worden weggewor pen en is, evenals overdadig ge- stooid voer „voor de vogels" indien dit 's nachts blijft liggen, voor de ratten. Verder moet worden voor komen dat ze gebouwen kunnen binnendringen via kapotte riool buizen, gaten voor doorvoer van leidingen, te grote ventilatieope ningen van de spouw, etc. Rotten voeren Een veelgehoorde klacht in Wage ningen: „Meneer, ik heb zo'n last van ratten. Ik bestrijd ze al een paar maanden, maar ik kom er niet van af. Er wordt goed van het bestrij dingsmiddel gegeten, het lijkt wel of ik ze zit te voeren. Ze zitten nu overal, eerst in de kelder, maar nu ook op zolder tussen de plafonds en beschietingen. Daar hoor je ze ren nen en rommelen". Afdeling Be strijding van Ongedierte: „Hoe heeft u geprobeerd ze te bestrijden? „Met een busje van de drogist, ha ver met warfarin was dat". Afdeling Bestrijding van Ongedierte: „Mis schien weet u het al, omdat u het etiket van het middel goed gelezen heeft, maar ik wil nog even de ge dachten bepalen: warfarin is een anti-bloedstollingsmiddel en is pas na een paar dagen dodelijk. Een bruine rat sterft meestal na op name van het middel gedurende 3-4 achtereenvolgende dagen (een huismus en zwarte rat na 7 k 10 da gen). Maar het lijkt mij het beste dat uw adres aan onze buitendienst wordt doorgegeven. De voorlich tingsambtenaar komt dan wel na telefonische afspraak met de ge meentelijke ongediertebestrijder bij u om één en ander te bespreken en om in overleg met u de nodige bestrijdingsmaatregelen te tref fen". Rotten? Infomeer bij de gemeente. In het algemeen moet men er na- tuuriyic het hele jaar op bedacht zijn dat ratten in en om huis kun nen komen en altyd geldt de slo gan: „Ratten niet lokken"!. Maar juist nu, in de winter is verscherpte waakzaamheid nodig. Doe dus mee. Meldt het zien of vermoeden van de aanwezigheid van ratten aan uw gemeente telefoon 05483- 1471. Vele weggebruikers zullen zich de slechte weersom standigheden van verleden herfst en winter nog kunnen herinneren. Ieder jaar weer blijken mist, regen, ijzel en sneeuw talloze automobilis ten te overvallen en voor problemen te plaatsen. Veelal neemt men niet de nodige voorzorgsmaatrege len de auto 'slecht weer be stendig" te maken. Ook moet de weggebruiker zélf zich, quarijgedrag, instellen op een andere weersge steldheid. Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie houden zich al enige Jaren onder andere be zig met het geven van tips met be trekking tothet veilig autorijden in herfst en winter. In dit informatie bulletin wordt een aantal adviezen nog eens op een rijtje gezet. Al ba ren de weersomstandigheden van dit moment misschien nog niet di rect zorgen; gebruik dan deze tijd om voorzorgsmaatregelen te tref fen. Defensief rijden: Onder alle omstandigheden is het van belang 'defensief te rijden. Het tijdig taxeren van wat er kan ge beuren, zodat het mogelijk is het eigen rijgedrag aan te passen en noodsituaties te voorkomen, is ze ker onontbeerlijk bij ongunstige weersomstandigheden. Tips voor herfst en winter: - Zorg voor goede verlichting, die ook Juist is afgesteld. Neem een set reservelampjes mee. - Voer bij dichte mist (zichtafstand van 200 meter of minder) dimlicht (gedimd groot licht) of indien toe gestaan groot licht Het gebruik van zogenaamde mistlampen is al leen toegestaan, daar waar groot licht gevoerd mag worden. De mist lampen mogen uitsluitend in com binatie met stadslichten gebruikt worden. - Voer bij zeer dichte mist overdag (zichtafstand minder dan 50 meter) groot licht of mistlampen. - Alleen bij zeer dichte mist (zich tafstand minder dan 50 meter) mag een miskachterlicht gebruikt wor den. Na 1 november 1Ö79 mag in dat geval zowel binnen als buiten de bebouwde kom een mist- achterlicht gebruikt worden. - Maak bij zware sneeuwval kop lampen en achterlichten zonodig sneeuwvrij. - Rijd met aangepaste snelheid. - Rem beheerst, pompemd rem men verhoedt slippen. - Voorkom snelle stuur uitslagen, de auto raakt hierdoor snel ln de slip. - Ga bij het veranderen van rij strook geleidelijk naar links, ver volgens geleidelijk naar rechte. Geef anderen de ruimte! Neem voldoende afstand in acht. - Raak bij het binnenrijden van een mistbank nooit in paniek, rem niet abrupt, verminder langzamerhand snelheid en let op achteropkomend verkeer. - Volg de verkeersinformatie via de radio. Bel de ANWB (070-264455) of de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie (03438-4321) voor uit- gebreide informatie over ,de toe stand van de wegen. - Houd vooral 's-morgens en 's- avonds rekening met plotseling opkomende gladheid ten gevolge van nachtvorst bij bruggen en via ducten. - Ook kan gladheid optreden door rottende bladeren. Conditie von de auto - Voorkom pech onderweg. Contro leer tijdig het koelsysteem op het antivriesgehalte. - Vul het waterreservoir van de rul- tensproeier met anti-vries. Neem een extra flesje anti-vries mee om eventueel het waterreservoir on derweg bij te vullen. - Zorg dat de bladen van de ruiten wissers in orde zijn. - Zorg voor een goed ijskrabbertje. Alvorens te gaan rijden dient niet alleen de voorruit, maar ook de achterruit en de zijruiten schoon gemaakt te worden. - Laat op tijd remsysteem en schokdempers controleren, zodat contact tussen wielen en wegdek optimaal is. - Let op de banden. Een profiel- diepte van 2 mm is als minimum nog aanvaardbaar. Toch gestrand met pech langs de weg? Denk dan aan onderstaande tips: - Hinder het overige verkeer niet; zet de auto zoveel mogelijk rechts aan de kant van de weg. - Plaats op een afstand van 30 me ter een gevarendriehoek. Zorg dat deze niet kan omwaaien; vergeet hem niet! - Meld via praatpaal aan ANWB of de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie waar de auto zich be vindt. Deze Instanties waarschu wen zonodig de wegenwacht of ga rage. -Via de praatpaal is het mogelijk ln dringende gevallen familieleden te informeren. - Zorg voor goede warme kleding, plaids, e.d.; het kan zijn dat er lan gere tijd in de auto doorgebracht moet worden. Het gebruik van middeltjes voor verfraaiing van het uiterlijk, is niet van van daag of gisteren. Cleopatra is misschien zelfs bekender als grootheid op het gebied van cosmetica dan van wege andere historische gegevens. Als Egyptische farao's begraven werden, kregen ze allerlei zalfjes en kleurtjes mee om er ook in het hiernamaals goed uit te zien. De laatste jaren is het ge bruik van cosmetica echter enorm toegenomen. We hebben meer geld en de re clame maakt daar gebruik van door in te spelen op onze onzekerheden over ons uiterlijk. In 1950 werd in Nederland 45 miljoen gulden aan cos metica uitgegeven, in 1978 was dat al ruim 900 miljoen gulden. Het meeste geld wordt besteed aan huid- en gezichtsverzorging. Een derde van dat gigantische bedrag geven we uit aan vochtinbrenge- nde, voedende, adstringerende, en verjongende producten De haar- verzorglng neemt met 250 miljoen gulden een tweede plaats ln In de zestiger jaren zijn enorme reclame campagnes gevoerd voor deodo rants, Het ideaal van de transpiratle-loze mens helpt de fa brikanten nu al aan een omzet van 100 miljoen gulden per jaar. Gevaren Nog afgezien van de herhaalde aanslagen op uw portemonnale, Is het gebruik van cosmetica niet zonder risico's: - Cosmetische produkten kunnen de huid irriteren of aanleiding ge ven tot allergische reacties (jeuk, uitslag, eczeem, blaartjes). Vooraf is moeilijk te zeggen hoe iemand op een product zal reageren. In de cosmetische industrie worden naar schatting zo'n 13.000 chemische stoffen en zo'n 50.000 reukstoffen gebruikt, in allerlei combinaties. - Er is nog nauwelijks onderzoek gedaan naar de mate, waarin grondstoffen kanker zouden kun nen veroorzaken. Bovendien wor den er nogal wat chemicaliën ge bruikt, waarvan niet duidelijk Is of die geen afwijkingen bij het nage slacht veroorzaken. - De drijfgassen, die nog veel ln spuitbussen gebruikt worden, kunnen zeker gevaar opleveren voor de gezondheid, nog afgezien van de milieu-asp ekten. - Schoonheidsprodukten zijn vaak een broedplaats voor bacteriën en schimmels. Soms vindt besmetting al plaats tijdens het produktie- proces; vaak wordt er thuis onvol doende hygiënisch met cosmetica omgesprongen. Vooral bij oogmake-up zijn de risico's erg groot. Heeft u wel eens,een poeder dons of lipstick onder een micro scoop gezien? Die zien dan letter lijk zwart van de bacteriën. - Er zijn produkten die ronduit schadelijk zijn Heel duidelijk is dat het geval met de zgn. intlem- sprays. Deze beïnvloeden afweer- funkties tegen ziekteverwekkers. Infekties en Irritaties zijn het ge volg, vaak ook bij de partner. Van bijna alle cosmetische pro dukten is de verpakking duurder dan de inhoud. In het algemeen zijn duurdere produkten niet ge zonder, nuttiger of beter dan goedkopere. Waarschijnlijk is al leen het psychologische effekt gro ter. Uit een onderzoek van een grote Amerikaanse consumenten organisatie bleek, dat één van de duurste foundations (f60.-) aan ingrediënten slechtseen stui ver bevatte. Misleidende reklome Na de oorlog heeft het idee postge vat, datje aileen meetelt ais je jong bent. Dagelijks helpt de reklame dat beeld te verscherpen De re klame voor cosmetica speelt daar handig op in. „Cosmetica houdt uw huid jong" en „Vochtlnbrengende crèmes tegen rimpeltjes". Ook de „natuurlijke vruchten en kruiden" in shampoo's en huidver zorgers, bestaan óf alleen op het etiket, óf vormen minder dan 1% van de inhoud. Veroudering is niet tegen te gaan. Het verouderin gsproces kan geremd worden door een gezonde, regelmatige levens wijze; voldoende nachtrust, ge zonde voeding, voldoende li chaamsbeweging en buitenlucht (kleurtjes op de wangen), minder alcohol, tabak enz Spanningen „tekenen" de mens Yoga bijvoor beeld, Is veel nuttiger als schoon heidsmiddel dan een duur produkt vol magische ingrediënten. Over smaak valt niet te twisten We kunnen moeilijk zonder tand pasta en zeep en soms wat crème ls ook niet weg. Bijna niemand 18 te vreden met zichzelf en cosmetica suggereren een snelle en goedkope manier om onvolkomenheden weg te werken. „Met cosmetica zie je er beter uit" Over smaak valt niet te twisten. Een ander „zelf" uit een potje ls ln leder geval goedkoper dan psycho-therapie Maar voor de rest geldt ln leder geval: het ls een illusie. Vette, droge, jonge en oude huid Huldvenorgende produkten die zijn afgestemd op huidtypen als „droog" en „vet" bevatten Inder daad ingrediënten die met die huidtypen rekening houden. Maar bij regelmatig of langdurig ge bruik maken we allemaal de huid lui Zo zal een droge huid steeds droger worden, een normale hold wordt lui en daardoor droog of raakt verstopt en daardoor vet. Meer informatie over cosmetica vindt u ln het boekje „Ik voel me bloot met niks op m'n gezicht" van de Open School U kunt het bestel len door f 2 50 over te maken op giro 60046 t n v Open School, Zeist. U kunt ook bellen 03404-22868

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19