.(Mü L ALLERLEI Inbouwen van autoradio Uitlaten worden dikwijls veel te laat vervangen Renault Saviem wordt SLEUTELS ;j]|[ Feel weinig automobilisten zijn er zich van bewust dat het uitlaatsysteem van een auto in feite regelmatig gecontro leerd dient te worden. Natuurlijk wordt er tijdens een 10-, 15- of 20.000 Jkm. inspectie wel onder de auto naar gekeken. Maar er zijn zo ontzettend veel berijders van auto's die dan pas iets repareren wanneer ze een raar geluid horen of wanneer een onderdeel de geest geeft. En dat gebeurt met de uitlaat in de mee ste gevallen, want zolang je niets meer hoort dan het sonore gebrom dat uit de uitlaat komt is er geen vuiltje aan de lucht. Van die gedachte wordt bijna al tijd uitgegaan. Datzelfde heeft ook be trekking op de remolie. Wordt er wel eens bij nagedacht dat remolie aan een soort vervuiling onderhevig is. Er ko men kleine luchtbelletjes in en vocht in de vorm van condens is eveneens een oorzaak waardoor remvloeistof heel ge leidelijk aan z'n conditie verliest. In Duitsland is statistisch vastgesteld dat 40% van de automobilisten iedere 2 jaar remvloeistof laat verschonen. Lange Walker, één van de grootste pro ducenten van uitlaten, gaat op de on- derdelenmarkt sterk benadrukken dat Uitlaatsystemen regelmatig bekeken dienen te worden, waardoor vervangen dient te geschieden voor het tijdstip dat de uitlaat defect raakt. Nu heeft de ene uitlaat een veel langere levensduur dan de andere. Dat komt niet direct van wege de kwaliteit maar veel meer door de gebruiks-structuur van de auto. Lange ritten zorgen er voor dat de uit laat veel heter wordt dan wanneer de auto voornamelijk voor stadsritten ge bezigd wordt. Dit verschil in gebruik kan wel een verloop van 2 jaar hebben waartussen de uitlaat geheel of gedeel telijk vervangen moet worden. De beïn vloeding door corrosie is van binnen uit 10 keer zo groot dan door invloeden van buiten af. In Duitsland is het niet geoorloofd dat delen van het uitlaatsysteem van 2 ver schillende merken zijn. De TÜV - Tech nische Überwachungs Verein - waar alle auto's om de zoveel tijd gecontroleerd worden, accepteert dit dan ook niet. Een norm volgens de Europa-voorschriften wordt waarschijnlijk van kracht in 1983, hetgeen impliceert dat het eveneens in andere landen niet meer mogelijk is al lerlei delen van uitlaatsystemen aan el kaar te zetten. Lange Walker levert sinds kort in Duits land voor de meest voorkomende Duitse merken complete uitlaten in een verpakking. De distributie gaat voor namelijk via tankstations, die ook voor montage kunnen zorgen. De monteur moet dan wel een gediplomeerd vak man zijn anders mag dat weer niet. Ook kan de automobilist ter plaatse zelf de montage verzorgen en let de vakman of het deskundig gebeurt. Neemt de koper het complete systeem mee naar huis dan monteert hij dat of in z'n eigen ga rage of daarbuiten. Ook zijn de Super- markten/Kaufhauser ingeschakeld voor de verkoop. In ons land gaat Continental in Amers foort o.a. deze uitlaatsystemen verko pen. Opgericht is daarvoor een bedrijf dat onder de naam Silco voor alle mer ken auto's uitlaten compleet of delen daarvan gaat leveren. Uitsluitend via de grossier. Hetzijn dus niet producten van Lange Walker alleen, maar ook fabrie ken in andere landen leveren aan deze importeur. Om een compleet assorti ment uitlaten te kunnen leveren voor alle in ons land rijdende automobilisten heeft men tussen de 8 en 12 fabrikanten nodig. Dat betekent dus een uitgebreide voorraadvorming. In ons land wordt 7% van het onderhoud aan auto's in de doe 't zelf sfeer gedaan, dus heel wat uitlaten zullen op deze wijze gemonteerd wor den. Het voordeel van het Duitse pro duct is dat alle delen geschroefd of ge klemd bevestigd worden. Rubber op- hangbeugels worden tussen uitlaat en carrosserie gebruikt om trillingen en re sonanties tegen te gaan. De afbeelding geeft weer dat het verpakte systeem gemakkelijk mee te nemen is. Aitocoitrole door Veilig Verkeer Technische specialisten van de Enschedese Verkeers Politie, van de bandenonderneming Sterband en van Monroe-schokbrekers heb ben in een viertal dagen ca. 160 au to's onder de loep genomen. Schokbrekers, banden, verlichting, ophanging, remleidingen etc. wer den aan een controle onderworpen. Er komen dan nog al wat manke menten aan het licht. Bij 90% van de auto's was de verlichting niet goed afgesteld. Twaalf auto's wa ren zo slecht dat de controleurs de eigenaar dringend moesten advise ren niet meer verder met de auto te rijden. De organisatoren, o.a. de heer Tip van de politie en de heren Morren en Brouwer van VV.N. kunnen iedere keer weer terugzien op een geslaagde veilig verkeer ac tie. Trouwens de vereniging wil er graag op attenderen dat nieuwe le den van harte welkom zijn Inspec teur C Th J. van Breda van de Enschedese politie was in z'n hoe- danigheid van voorzitter enkele keren aanwezig om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken Hij benadrukte duidelijk dat de V V.N op allerlei terrein ac- tief is m.b.t het totale verkeersge- beuren op de weg Met het toene men van de verkeersdrukte is er meer kans op aanrijdingen en onge- lukken Regelmatig geeft men een thema aan waarop de weggebrui ker om aandacht gevraagd wordt. Het secretariaat is gevestigd in Enschede bij Mevr. A.M. Groothedde-Maathuis, Braakhuis- landen 2. Het belangrijkste deel van het ge hele inbouw-gebeuren is duidelijk het ontstoren. Want hoe fraai ook passend in het dashboard en hoe mooi de geluidskwaliteit, als de ra dio stoort beleeft men aan het luis teren geen enkel genoegen. Ontsto ren is een vak apart, omdat je moet weten wat ontstoort moet worden en waar begonnen moet worden. Dat weten specialisten en wanneer men een radio koopt zal er zeker bij geadviseerd worden. Om het één en ander op papier te kunnen zetten, hebben we techni sche informatie ingewonnen bij ASD-Autoradio Speciaal Dienst in Enschede Men bouwt daar vele merken in en krijgt daardoor ook vele automerken en typen in de werkplaats het zelf inbouwen moet er aandacht besteed worden aan een goede massaverbinding van de radio met een metalen deel van de carrosserie. Over het algemeen zijn veel panelen van het dashboard van kunststof gemaakt en daarin zit vaak de radio ingebouwd. Een strip van fijn gevlochten koperd raad is het meest geschikt Ook de Het assortiment autoradio's, zo wel in merken als in uitvoeringen is ongekend groot Tegenwoordig wordt veelal een radio met inge bouwde cassetterecorder geno men en dat is dachten we heel ver standig. De cassette geeft over het alge meen uitstekende muziek, daaren tegen wil de radio nog wel eens sto ren of een programma valt hele maal of gedeeltelijk weg. Dat ge beurt op Hilversum 3 regelmatig en de oplossing daarvoor is niet zo eenvoudig te vinden. Philips brengt binnenkort een ra dio die geheel aangepast is en vele revolutionaire vindingen heeft. Maar we praten in deze „zelf sleute len" rubriek over werkzaamheden die zelf uitgevoerd kunnen worden en één daarvan is het inbouwen van een.radio. Een eenvoudige radio bestaat uit een ontv^nggedeelte dat in z'n geheel zo compact is dat het gemakkelijk in het dashboard past. Daarvoor is een ruimte gere serveerd. Veel auto's worden al van fa- briekswege met een radio geleverd, dus dan is er niets aan de hand. Verder één of twee luidsprekers, een antenne en ontstorings- materiaal. Het inbouwen van het ontvanggedeelte staat duidelijk op de omschrijving. De hulpmiddelen zijn aanwezig en de aansluiting voor de stroom bestaat uit een stroomdraad en een massakabel. De luidspreker(s) kunnen op di verse plaatsen aangebracht wor den. In het dashboard is meesten tijds een ruimte aanwezig, ook op het plateau achter de rugleuning van de achterbank worden vaak de speakers geschroefd. Dan is er een mogelijkheid ze in de portieren te plaatsen. Dat is véél meer werk orpdat er naast het leggen van de stroomdraden door de deurstijlen ook veel aandacht aan het isoleren moet worden besteed. antenne en in vele gevallen de mo torkap moeten een goede massa verbinding hebben. De antenne voet moet aan de binnenkant van het spatbord met geleidend anten- nevet worden ingesmeerd. De lengte van de antenne dient ca. 1 meter te zijn en, antennes van kor tere lengte met een versterker functioneren in vele gevallen niet optimaal. De beste plaats voor een, antenne is de linker- of rechterkant van het voorspatbord bij het por tier. In het midden boven de voor koop. Voor een bedrag van rond de 40 gulden is de beste verkrijgbaar. Antennes zijn veelvuldig het doel wit van vernieling, daarom worden de veel duurdere motorantennes vaak toegepast. Verder komen voor ontstoren in aanmerking de bobine zelf, de verdeler, de dynamo of wisselstroomgenerator, de bou giekabels alhoewel die meesten tijds al ontstoord zijn, de ruiten- wissermotor, een ontstoorde motor en ook kan het nodig zijn door me- Inwendig kan er door het bewegen - van het ontvangstgedeelte het één;' en ander kapot gaan, hetgeen', voorkomen wordt door de radio;; goed te bevestigen. De grote reuzen van de weg met een Franse merknaam en her- komst en ook bekend in ons- land zjjn Berliet en Saviem. Deze tweede, al lang in handen van het grote Franse staatscon- cem Renault, heeft een naams verandering ondergaan. Voortr aan gaan de bedrijfswagens al lemaal Renault heten en de fa briek heeft dit voornamelijk ge daan om een groter aandeel op de bedryfswagenmarkt in Eu ropa te verwerven. De alleen import blijft in handen van Be drijfswagen Import Nederland B.V., die in Vianen zetelt. Ook de minder zware jongens' met een tonnage van 3.1 tot 5 ton, die al Renault als naam voerden, worden eveneens door deze im porteur op de markt gebracht. Het dealemet zal verder uitge bouwd worden, dat thans uit 20 verkooppunten bestaat, waar van 7 eigen vestigingen. Het Renault-dealernet van 240 be drijven blijft doorgaan met het voeren van de lichte lyn be drijfswagens. ruit is ook een goede plaats, maar zeker niet midden op het koffer deksel. Doet men dit wel dan moet dat plaatwerkdeel heel goed geaard worden. De ontvangst hangt nauw samen met de ge bruikte antenne. In het westen van het land wat minder belangrijk, io de verdere uithoeken heel belang rijk. De antennekabel ook nooit door de motorruimte lijden, maar binnendoor naar de radio. Verder kan men storen voorkomen door een goed massaverbinding tussen motor en bobine. Een goede an tenne die een optimale ontvangst waarborgt is niet voor 10 gulden te taal afgeschermde bougiedoppen te plaatsen. Een geval dat heel weinig voorkomt is dat de „gever" van de benzinemeter storing kan veroorzaken. Wanneer de auto met elektronische ontsteking uitgerust is en de storing daar vandaan komt moet beslist een specialist geraad pleegd worden. Wanneer een auto radio met cassettespeler inge bouwd wordt moet aan de achter kant van de radio een metalen s trip verbonden worden met een deel van de carrosserie. Dit omdat de radio niet bewegen mag. Ook wan neer geen cassettedeel aanwezig is verdient deze strip aanbeveling.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13