Verbeteringen maken auto een stuk attractiever Citroen GSA Van den Broeke WAT WAS EN WAT KOMT Drie generaties i.öWiAl Op de weg konden we de GSA kort beoordelen, Ci troen had op de aangelegde maar nog niet in gebruik genomen autoweg Utrecht-Amersfoort een traject ter beschikking gekregen. Specifiek ging onze belangstel ling bij het rijden uit naar verschillen in de 4- en 5-bak uitvoering, en naar de betere acceleratieprestaties. De duurste versie gaat incl. BTW f 18.915.- kosten en dat is met inbegrip van de afieveringskosten. De Citroen GS steeg het afgelopen jaar van de 12e naar de 6e plaats in volgorde van meest verkochte auto's op de Nederlandse markt. En dat zijn geen geringe veranderingen bij Ci troen. Laten we eerst eens even bij het uiterlijk blijven stilstaan. De belangrijkste stap voor waarts is het toepassen van de 5e deur. Alge meen kan gesteld worden dat in de midden klasse en veelal in de richting van de compacte automobiel deze 3e of 5e deur een veel gevraagd iets is. Men kan bagage veel gemakkelijker in- en uitladen, vooral wanneer het grotere stuk ken zijn, en bij het neerklappen van de achter bank ontstaat er een ruime laadvloer. Maar naast dit koetswerk-detail heeft Citroen technisch ook het één en ander gedaan. De GSA met 1300 cc. motor gaat de GS club, de Pallas, de X3 en de break Club 1220 vervangen De GS Spécial met 1130 cc. motor blijft in berline- en break-uitvoering bestaan Opvallend aan het uiterlijk zijn de grotere bumpers, de nieuwe grille en de al eerder genoemde vijfde deur. In de ach terklep zit een grotere achterruit. De qua cilinderinhoud vergrote motor heeft nu 1299 cc. en levert 65 din.pk. De prestaties, geme ten bij een nog niet geheel ingereden auto, waren zeer behoorlijk. Van 0 tot 80 in 10 sec. en van 80 tot 100 in bijna 5 sec., dit met alleen de bestuur der aan boord. De GSA X3 heeft standaard een 5-bak en dat is in deze auto geheel nieuw Op de andere modellen is de 5-bak extra leverbaar. Voordelen zijn duidelijk. Zuiniger rijden, minder motorisch lawaai omdat het toerental heel wat lager ligt bij 100 km was dit ca. 600 toeren en de levensduur bevorderend Het dashboard is vol komen nieuw ontworpen. Evenals bij dé Visa een satelliet waarin veel functies voor verlichting etc. zijn ondergebracht. Ook het instrumenta rium is weer specifiek Citroen. Voor de bestuur der boven snelheidsmeter en toerenteller een opengewerkte auto met 8 aanwijzingen in de vorm van controlelampjes die bij storing oplich ten en aangeven waar de fout kan zitten. Zo heeft deze .nieuwe' GS serie weer zoveel veranderin gen en nieuwigheden, dat Citroen rustig van een vernieuwde auto kan spreken. Ook de stoelen zijn nieuw ontworpen en geven een nog beter zitcomfort. De fabriek geeft aan dat bij de 5-bak uitvoering het verbruik bij constant 90 km. 1 op ruim 15 zal bedragen en bij 120 km. 1 op bijna 12. Dat lijkts ons alleszins reëel, en in de praktijk haalbaar. De hydropneumatische vering zorgt voor een constante rijhoogte. Het wielophangsysteem is rondom onafhankelijk en heeft voor draagar- men, waarbij de bovenste via een stang met zui ger en cilinder verbonden is met het pneumati sche veerelement (veerbol), dat is voorzien van een membraam en een schokbreker. Achter in langsrichting geplaatste wieldraagarmen. De vering werkt indentiek. De wielen van Citroëns zyn altijd nog van een grote diameter, te weten 15 inch Vroeger was dit algemeen, maar in de loop der jaren verkleinde dit naar 14, 13, 12 en ook wel 10 inch. b.v. de Mini. In en rond Wierden is Van den Broeke zeker een heel bekende naam. Vanaf het pri'ie begin van de motorisering heeft Van den Broeke daar een aandeel i gehad. Wanneer we teruggaan, gerekend vanaf de ione- In een kleine behuizing werd ge start en in de loop der jaren werd er regelmatig uitgebreid Fietsen en motoren behoorden ook tot het as sortiment en daarnaast was de eerste Van den Broeke tevens klokkenmaker Touringcars maak ten het' bedrijf compleet en tegen woordig nog is er een bus onderneming Van den Broeke in Wierden. maar die behoort toe aan een broer van de nu 65-jarige Dolf, zoals hij van z'n voornaam heet. Een geschiedschrijver zou over al die jaren een lijvig document kun nen maken Interessant te vermelden is dat het bedrijf diverse merken gehad heeft. Men zou daaruit de conclusie kun- nerrtrekken dat een merk daar niet lang bleef Andere omstandighe den waren daar debet aan Het eerste agentschap was Ford dat nu sinds eind 1975 weer onder hun hoede is Daartussen door waren ze dealer van DKW (Auto Union) en hadden veel ervaring met de be kende 2 en 3 cilinder- tweetakt mo toren Voor de oorlog was DKW al een onderdeel van het Auto Union concern, waar ook Audi's Wande- re s en Horch s gemaakt werden Alle vier zelfstandige fabrieken die gelegen in wat nu de D D R is des tijds de fusie aangingen Dat Van den Broeke ook Audls verkocht lag aan het feit dat het na de oorlog in Ingolstadt gevestigde Auto Union concern de merknaam Audi weer ging voeren Het NSU dealerschap heeft men ook een tijdje gehad en dat kwam doordat NSU tn Duitsland een fusie aanging met Audi en de import van beide ste generatie, was het de grootvader van de huidige directeur die omstreeks 1910 met de eerste auto's begon. Niet alleen de bekende T-Ford's, maar ook vrachtauto's. merken bij de firma van Oorschot in Rotterdam gevestigd was. Ook het Peugeot-agentschap was in hun handen, maar vanaf eind 1975 werd het weer Ford en daar mee trad een duidelijke stabilise ring op Aangezien vanuit Wierden een groot gebied bestreken moest worden, opende men eveneens in Almelo een bedrijf waar Ford's verkocht werden In 1977 trok men zich daar terug en liet het merk over aan een plaatselijk gevestigd bedrijf In mei 1976 kwam de heer K Oosterveen al vele jaren in de autobranche werkzaam in Zwolle, de heer Van den Broeke ter zijde staan en werd algemeen bedrljfs leider De huidige directie wordt gevormd door Gerard van den Broeke Onder zijn leiding werd een grondige her-oriëntering doorge voerd en om in de omgeving een vuist te kunnen maken werden in een drietal plaatsen sub-dealers aangesteld Vriezenveen, Rijssen en Enter vallen onder hun gebied en in de nabije toekomst komen er nog zeker 3 Ford-subagenten bij. Die sub-dealers zijn zo belangrijk omdat in de kleinere plaatsen de mensen graag kopen waar ze be kend zijn Dat is bij de aanschaf van een auto een heel belangrijk gege ven Dan richt het gesprek zich op de verkoop van gebruikte auto's. De consument kijkt naar 3 dingen. Welke auto is de mooiste, welke is de beste en waar krijgt men wat ex tra's Natuurlijk is de prijs ook be langrijk Een occasion moet net als een nieuwe auto er perfect bij staan Schoon van binnen, ge poetst van buiten, technisch 100% en onder de motorkap ook hele maal netjes klaargemaakt Bijkan den Broeke is het zo dat tussen de nieuwe auto's en de occasions geen verschil is te zien Alleen de prijs en de stand van de kilometerteller ge ven aan dat het een ingeruilde auto is Garantie wordt in ruime mate gegeven Volgens de Bovag bepa lingen en ook het Ford A-1 systeem hanteert men Voor de occasions is een aparte hal gebouwd, die het vo rig jaar in gebruik genomen werd Proefrijden wordt bijna niet ge daan Voor de toekomst is service heel belangrijk De heer Ooster veen vat het zo samen het woord service kun je schrijven maar je moet het ook waarmaken En wan neer we alles gezien hebben, zijn we er stellig van overtuigd dat dat hier ook waar gemaakt wordt. Onze „dealer van de maand" heeft van de Ford organisatie al meer dere keren het predikaat „dealer van de maand" gekregen omdat de verkoop-prestatie in die maand het hoogste lag. De ca. 20 medewerkers worden regelmatig via cursussen geschoold in de nieuwste ontwik kelingen. Ja, speciaal op de banden onder uw auto Al weer heel wat nach ten met enkele graden na chtvorst. In de ochtenduren mogelijk weer kans op gladheid. Dat betekent verhoogde aan dacht bij het autorijden. Goede banden met zeker minimaal en kele milimeters profiel behoren onder de auto te zitten. Een gladde band heeft geen grip op de weg en bij hevige regenval kan het water niet afgevoerd worden door de gleuven in het profiel Bij sneeuw helemaal geen grip, hetgeen het we grijden belemmert Wettelijk is 1 mm voldoende, maar in de praktijk is het te weinig geble ken Kijk de komende dagen even naar de banden of laat ze bij de garage of door het gespeciali seerde bandenbedrijf controle ren Het geeft een rustig en vei lig gevoel wanneer u de ko mende maanden op reis bent en bij plotselinge gladheid of sneeuwval zeker weet dat de banden rondom goed zijn. Uit het immens grote aanplakbiljet „Mit dem Auto mobil" ter gele genheid van de auto tentoonstelling in Frankfurt sprak pure snelheid Voor ieder evenement ontwerpen de tekenaars/illustra tors weer iets nieuws Lang niet altijd gemak kelijk en het lukt de ene keer ook beter dan de andere Nu is dit gebeu ren al weer enkele maanden verleden tijd en staat hier de volge nde tentoonstelling op het terrein van de cara van etc. voor de deur. Over een tweetal we ken, te beginnen op za terdag 8 en eindigend op zondag de 16e de cember, wordt de Cara van RAI weer gehou den Dit keer eveneens in het gehele RAI com plex, hetgeen impli ceert dat enkele hon derden standhouders er hun artikelen van ac cessoires tot luxueuze en dure caravans en kampeerauto's aanbie den De volgende Auto Aktueel bijlage in de eerste week van de cember is voor een deel gewijd aan dit evene ment. Caravan Aktueel brengt u dan een pagina informatie, waarin de hierbij afgebeelde Volkswagen Sven He din kampeerauto be sproken wordt in het licht van de bruikbaar heid to v eeiv auto caravan combinatie

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11