'roblemen net Eva Franse toast Suiker als „slankmaker Windsurfing in de nazomer I Saby's zijn slimmer dan u denkt Toekomst muziek HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 NOVEMBER 1979 - PAG. 21 Jaby's kunnen meer dan eten, slapen en slimme gezichten trekken. Zij kunnen ook denken, zich iets herinneren en meer leren dan aanvankelijk j werd aangenomen. Dat is W de mening van Gary bison, een expert van de universiteit van Michigan die het geheugen van ca. 1000 zuigelingen heeft getest. Nog in de jaren zestig geloofde men dat baby's betrekkelijk ongevoelig waren jegens de wereld om hen heen Nu is er een groeiende erkenning dat de zuigelingenperiode belangrijk is voor de ontwikkeling van de geest en het zenuwstelsel Zelfs kunnen de eerste erva ringen van de pas geborene van invloed zijn op de vorming van zijn persoonlijkheid en intellect, aldus Olson. Olson zei voorts, dat het mogelijk is proeven met baby's te nemen door iets nieuws en iets onbekends te tonen en dan op te letten welk voorwerp de aandacht trekt. De baby wordt gewoonlijk aan getrokken door iets onbekends Zuigelingen tussen de 3 en 6 maanden leren het onderscheid tussen bekende en onbekende gezichten. Als zij 6 maanden zijn, beginnen zij te tonen dat zij op hun hoede zijn voor vreemden. Reuze T-shirts in allerlei nieuwe modekleuren waren het afgelopen seizoen al een groot succes, een succes dat gewoon wordt gekontmueerd Zo'n shirt is op vele manieren te dragen, zoals hier met een nog steeds zeer moderne en zeer geliefde heupknoop Voor een paar tientjes zit u op helemaal nouja. helemaal, in ieder geval voor zover nodig in de heupknoop U kunt er ook lange laarzen onder dragen, of een lange pantalon Laat uw fantasie maar werken en u komt er wel uit leden jaar kampte de erikaanse marine met jblemen die niets met meerdere of mindere ^vaardigheid van de iot had te maken. Het |g om Eva, oftewel de juw. Eindelijk was ver- zenlijkt dat de vrou- lijke afdeling van de -marine (bij ons rva) ook dienst zou m doen op de varende iheden. Weliswaar zou i begin worden gemaakt it de bevoorradings iepen, maar de annen" hadden er toch 1 veel moeite mee met t aanvaarden van de anes", zullen we ze lar noemen. Direkte rzaak voor deze omme- aai bij dq VS marine ,s een vonnis, dat in de ner van 1978 was uit sproken door een chtbank in Washington. »n vonnis waarin werd ipaald, dat geen vrijwil- |er op basis van zijn/ lar geslacht van jpaalde vormen van aatsdienst kon worden gesloten. PT BEGIN bor de marine bete- jnde deze uitspraak, dat inovember 1978 een (gin moest worden (maakt met de aanstel- lig van vrouwen op de irende vloot Voorlopig ing het om 55 officieren u375 minderen op 21 êvoorradingsschepen. (militaire kringen werd t verwachting uitge broken dat tegen 1983 in kwart van de beman ingen op deze schepen |t vrouwen zal bestaan ie vrouw had hiermee et laatste mannen- astion binnen de Ameri- aanse strijdkrachten enomen Dat er wel be- ingstelling voor deze Jeuwe vrouwenbaan Iestond, bleek wel uit de tatistiek. In de afgelopen -4l jaar is net aantal rouwen binnen de k imerikaanse strijd krachten gestegen van i 000 tot 110 000, oftewel procent van de strijd- rachten, en men ver acht nog een verdub- eling in de komende vijf lar Er waren eind 1978 i.800 vrouwelijke offi cieren en in 1977 waren er al 6 vrouwelijke brigade generaals en 2 schouten bij nacht. GEVECHTSEENHEDEN Vrouwen blijven in de V S. vooralsnog uit gesloten van dienst op de gevechtseenheden van de marine en bij de gevechts troepen van het leger, maar ook daartoe worden al voorbereidingen voor veranderingen c.q. gelijkschakeling getrof fen. Gelijkberechtiging is niet de enige oorzaak voor het toenemende aan deel van de vrouw in de Amerikaanse strijd krachten door de sterke geboortedaling kamt de Amerikaanse'vrijwillige strijdmacht met gebrek aan personeel. PROBLEMEN De opmars van de vrouw in de strijdmachten heeft échter wel een aantal problemen met zich mee gebracht, zoals het ont werpen van een uniform dat ook bij zwangerschap draagbaar is Dit probleem is echter nog van vrij lage orde Het samenleven van mannen en vrouwen stelt de legerleiding voor grotere moeilijkheden evenals de geringere lichaamskracht van de vrouw, waardoor het aantal technische hulp middelen moet worden uitgebreid Wat verzuim wegens gezondheids redenen betreft, geven de mannen de vrouwen niet veel toe Wat de vrouwen verzuimen wegens ziekte of zwangerschap, eve naren de mannen door ziekte wegens een te groot alcoholgebruik of de gevolgen van verdovende middelen. Ongeoorloofde afwezigheid van de een heid" bleek zelfs bij man nen vijfmaal zo vaak voor te komen als bij vrouwen De problemen die de mannen bij de VS-marine hebben om Eva als volwaardige marinemensen te aan vaarden schijnen vrij snel minder te worden Het is met zulke dingen altijd ,,even wennen", en over enkele jaren weten de Amerikaanse Jannen niet beter meer. - WÊÊmÊm< 1 Het lijkt misschien een frase te beweren dat suiker slank maakt. Toch past suiker, mits met verstand en overleg genomen in een slankelijn dieet. Suiker kan een uitstekende gewichts bewaker zijn. Snoepen heeft immers ook een negatieve werking op de eetlust. Wie minder wil of moet eten kan dus met een gerust hart een half uurtje vóór de maal tijd een klontje suiker of een snoepje nemen. De suiker wordt snel in het bloed opgenomen en het honger gevoel, de neiging om teveel te eten vermindert. Met recht mag dus worden gezegd dat suiker de mens kan helpen om slank te blijven. Vruchten kunnen aan maal tijden, etentjes" en cock tail-party's een feestelijk of exotisch tintje geven. Veel gerechten krijgen met vruchten als het ware een nieuw gezicht. De recepten zijn niet zo „versleten", het koken wordt weer een belevenis en de maaltijden zijn minder eentonig als er vruchten in zijn verwerkt. Met vruchten kan er kreatie- ver worden gekookt, met meer élan en fantasie De resultaten mogen dan ook gezien en geproefd worden. Maar vruchten vragen vaak wél om iets suiker, soms zelf som veel suiker Suiker heeft zelfs geen aroma of geur, maar is wel in staat om geur en smaak, soms ook de kleur van de vruch ten beter tot hun recht te laten komen. Suiker maakt dat de onpersoonlijke vruch- tensmaak meer opvalt en ondersteunt het natuurlijke aroma. De gewoonte om zoet en zout te kombineren heeft langzamerhand ingang gevonden. Zoete of gezoete vruchten doen het heel goed bij verschillende soorten vlees Kip met compote is trouwens óók een gerecht dat men ieder een kan voorzetten als een traktatie. Gebruik van suiker in har tige gerechten vraagt enig inzicht en wat ervaring. Iri erwtensoep past suiker bepaald niet, maar in een goulashsoep met tomaten en kruiden komt juist door de suiker de pikante noot beter uit. Sommige ouders achten het nodig of doen het onwillekeurig hun kin deren een soort toekomstvoorspel lingen als waarschuwing mee te geven Dan kunnen we uitingen horen als spaar je tranen maar voor later, je kunt de mensen nooit vertrouwen, en meer van dergelijke opvrolijkende"mededelingen Het enig resultaat zal zijn dat het kind bang en onzeker wordt en zijn spon tane kinderlijkheid verliest Aan de andere kant kunnen we ook ver wachtingen wekken, die misschien helemaal niet in vervulling zullen gaan Niet altijd wordt de deugd op een voor het kind zichtbare en begrijpelijke wijze beloond Niet ieder kind is het gegeven, om, zelfs met hard werken, de gewenste re sultaten te bereiken. En als we, al was het dan ook ter aanmoediging teveel in uitzicht hadden gesteld, dan zal de teleurstelling, na alle in spanning en verwachtmg, des te groter zijn Ook met een te zoete lijke, weke, beschermde levensop vatting doen we onze kinderen geen dienst Hoe dierbaar" thuis de ver houdingen dan ook mogen liggen, het kind verkrijgt niet de natuur lijke weerbaarheid om zich tussen zijn kameraadjes te handhaven. Wat zich later tussen de volwas senen misschien nog duidelijker zal laten voelen Het moet de grenzen leren aanvoelen tussen leven en laten leven ".een grens die soepel kan zijn, maar toch moet bestaan. Het is ook mogelijk te streven naar een eenvoudige en eerlijke omgang met onze kinderen en ook de minder prettige mogelijkheden niet te ver bloemen. Ze kunnen beter leren hoe deze zo goed mogelijk op te vangen hoe het mogelijk is vreugde te vin den en bevrediging in het vervullen van het eigen plichtsgevoel, zonder in de eerste plaats op de resultaten te letten In geen enkel leven zullen de moeilijkheden ontbreken. Maar de angst ervoor verlamt sommige mensen al voor die moeilijkheden zich hebben voorgedaan Beter kun nen we 't zelfvertrouwen aankweken dat nodig is om onverwachte tegen vallers moedig af te wachten, onder ogen te zien en zo mogelijk op te los sen. Dit alles kan langs lijnen van geleidelijkheid gaan, naarmate 't kind opgroeit Hoe blijer 'n jeugd is, hoe beter Want juist zo kan het kind ook met de donkere kanten van het leven kennismaken, zonder er dl te sterk door onder de indruk te komen. Jetty We gaan in deze vakantie tijd want dat is 't nog ook al loopt hij op zijn laatste voeten) geen ingewikkelde menu's maken, waarvoor je urenlang in de keuken moet bivakkeren. Uren die veel beter in de vrije natuur, op het tennisveld of op de fiets kunnen worden doorgebracht. We gaan doodgewoon 12 stuks Franse toast klaarmaken. We hebben daarvoor nodig: 3 koppen Corn Flakes, 6 sneetjes oud brood (kan de kop niet kosten), 2 eieren, ruim 1 dl (plm. 8 eetl.melk, 1 flesje cittroenaroma, 50 g (ruim 3 eetl.gesmolten boter of margarine. Is windsurfing dan geen speciale zomersport? Ja, als we op drie mooie zomermaanden konden rekenen, zouden we er begin september wel genoeg van hebben. Maar misschien krijgen we in de septembermaand beter weer dan in de daaraan voorafgaande maanden. Veel is daar trouwens niet voor nodig. In ieder geval is het geen enkel bezwaar om van deze betrekkelijk nieuwe, opwindende sport te genieten, óók al is de ,,R" alweer in de maand. Natuurlijk niet in zwem broek of badpak. Maar gekleed in een goed surfpak. Een surfpak houdt de drager(ster) ervan warm door water op te nemen en tot lichaamstemperatuur te verwarmen. Zo'n pak bestaat uit een paar lagenaan de binnenkant een laagje dat water opneemt en aan de buitenkant een dikkere laag die isolerend werkt. Voorts is het heel belangrijk dat een surf pak de drager» ster) niet hindert in de bewegingsvrijheid. Het behoort strak om het lichaam te zitten en moet natuur lijk winddicht zijn. Surfpakken waarin de kunstvezelstof Dorlastan is verwerkt voldoen aan al deze eisen. De binnen- laag voelt zeer aangenaam aan op de huid en de kleding van deze kunstvezel is elastisch en sterk. Gewapend met zo 'n surfpak kunt u de hele maand september en mis sc hien wel tot half oktober gerust nog gaan surfen. Maak de Corn flakes fijn. Snjd de sneetjes brood diagonaal doormidden. Klop de eieren schuimig en roer er de melk en het aroma doorheen. Week de sneetjes brood zolang in het mengsel, totdat al het vocht is opgenomen. Bedek ze daarna met Corn Flakes. Leg ze op een beboterde bakplaat en giet er de boter of margarine overheen. Bak ze in plm. 10 min. middenin een warme oven 450°F 4 cijfer 4 of 5 225°Serveer de toast met bijv. poedersuiker, honing, jam of fruit.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 21