10 3LAASJE (AASJE m WAAG VAN GOUDA 'MADE TROPICAL si, KAAS IS 'T HELEMAAL blikje mandarijntjes banaan appel ap van halve citroen augurkjes 00 g belegen Goudse kaas eetlepels Bulgaarse yoghurt jut, peper en kerrie, aat de mandarijntjes uitlekken. Kaas is een compleet voedingsmid del met tal van smaakvariaties. De toepassingsmogelijkheden van kaas zijn dan ook vrijwel onbeperkt. Bo vendien bevat het ene type een hoog, het andere juist weer betrekkelijk weinig vet. Hoe magerder kaas, des te hoger is het eiwitgehalte. In 48 plus kaas be draagt dit gehalte echter nog altijd 23-25%. Hiermee is kaas een der rijkste en relatief goedkoopste le veranciers van dierlijke eiwitten, die biologsich gezien van hoge waarde zijn. Verder bevat kaas alle vitaminen. En volop calcium. Dat is goed voor de opbouw en conditie van onze beenderen. Ook mensen, die op dieet zijn hoeven kaas niet te laten staan: er zijn vetarme, natriu- marme en zowel vet- als natriu- marme Nederlandse kaassoorten. Het vetgehalte van kaas wordt altijd uitgedrukt in procenten van de droge stof. Zo bevat 48 plus kaas 48 procent vet in de droge stof. Omdat er in jonge kaas verhoudingsgewijs meer vocht zit dan in de oudere soor ten, zit er in 100 gram jonge kaas minder vet dan in 100 gram belegen of oude kaas. Maar in de droge stof is het vetgehalte dus even groot. "f-'r-T.'r: 'el de banaan en schil de appel en nijd deze in stukjes. Voeg het ci- roensap hieraan toe Snijd de kaas ;n de augurkjes in dunne smalle reepjes Roer door de yoghurt zout, >eper en kerrie en voeg alle ingre- liënten hieraan toe. Doe de salade up in coupeglazen. Proost! Het Waaggebouw van Gouda, op het front waarvan in dit reliëf zo prachtig is weergegeven hoe het kaaswegen in de zeventiende eeuw toeging, is de laatste schepping van een van de beroemdste Nederlandse bouwmeesters uit die tijd, Pieter Post. Het reliëf boven de poort getuigt van de veel zijdigheid van Post's kunstenaarschap, dat behalve in de vele monumenten, waarmee hij niet alleen Nederland, maar ook Duitsland (Kleef) heeft verrijkt, in een aantal weergaloze gravures gestalte heeft gekregen. Pieter Post, de schepper van de Goudse Waag, leefde van 1608 tot 1669. In 1623 werd hij leerling van het befaamde St. 'Lucas- gilde in Haarlem, waar de bouwmeesters Lieven de Xey en Jacob van Kampen hem onder hun hoede namen. Gedurende vele jaren trad Post op als uit voerder van Van Campens ont werpen, zoals het Mauritshuis in Den Haag, en het is dan ook begrijpelijk, dat hij veel var. diens stijlkenmerken overnam. Zijn talent was echter groot ge noeg om hem in staat te stellen in later jaren een geheel eigen stijl te ontwikkelen. Die stijl kenmerkt zich door een nuch tere eenvoud, weliswaar geïn spireerd door de architectuur in het klassieke Italië, maar in zijn soberheid toch ook met een heel duidelijk Hollands karakter. Als zijn belangrijkste bouwwerk geldt het raadhuis van Maas tricht, dat wel iets weg heeft van een Italiaans „palazzo". De bouw hiervan heeft in belang rijke mate bijgedragen tot de vorming van een typisch Neder landse classisistische architec tuur in met natuursteen geco- mineerd baksteen. Andere beroemde door Post ontworpen gebouwen zijn het Huis ten Bosch in Den Haag en de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Waag in Gouda bouwde Post in 1667 en 1668. Het was niet de eerste keer dat hij een dergelijke opdracht kreeg al in 1658 vol tooide hij de Waag in Leiden. Door deze twee gebouwen met elkaar te vergelijken krijgt men een goede indruk van Posts, ontwikkeling in zijn laatste ja ren De Waag in Gouda is breder en ook iets plomper dan zijn Leidse evenknie, maar duidelijk ook monumentaler en imposan ter. Wij kennen er nog twee: hier zijn ze Goudse 200 g belegen Goudse kaas 2 schijven ananas 100 g gekookte ham 100 g ijsbergsla 2 eetlepels mayonaise 3 eetlepels room zout, peper, paprikapoeder, taba sco. Voor de garnering rode radijsjes en het wit van 2 hardgekookte eieren. Snij de kaas in reepjes, de ananas en de ham in stukjes en breek de ijsbergsla in stukjes. Roer voor de saus de mayonaise los met de room, zout en de kruiderij. Meng de kaas, ananas, ham en sla door deze saus. Doe de salade over in een glazen kom en gameer de bovenkant met plakes rode radijs en het inge hakte wit van de eieren. 200 g belegen Edammer kaas, 100 g blauwe druiven, 1 stengel bleeksel derij, 1 eetlepel mosterd, 3 eetlepels yoghurt, 3 eetlepels room. Voor de garnering: plakjes toma ten en waaieraugurkjes. Snij de kaas in hele kleine blokjes. Was en halveer de druiven (haal eventueel de pitjes eruit Ontdoe de bleekselderij van de draden en snij deze in kleine reepjes Roer de mos terd met de yoghurt glad en giet er vervolgens de room bij Meng alle ingrediënten door deze saus Maak de salade feestelijk op en breng er de garnering op aan.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 17