ANWB KOMT MET KEURINGSACTIE IEUW SYSTEEM I\1 PRODUKTIE L Daling inkomens in melkveehouderij ()<J ergiebesparing Intern, speciaalbeurs, stenen, mineralen, fossielen, schelpen Kind in flat mag vooral geen lawaai maken [leine dorpen bedreigd ♦I p°mp 11'- Kom ook schrijven voor politieke gevangenen! p&ierfySaVer HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 NOVEMBER 1979 - PAG. 9 Ier weldenkend mens begrijpt het nut en de noodzaak energiebesparing en is bereid er binnen bepaalde gren- zijn steentje aan bij te dragen, ttige tips die de media en speciale brochures over ons storten worden door velen ter harte genomen: eerder de rdijnen dicht, de thermostaat een tikje lager, vroeger ar bed, samen in bad, meer gebruik maken van het tnbaar vervoer, met collega's in de auto naar het werk en zo maar verder. inderdaad, 't helpt. Maar het blijven tijdelijke oplossin- Zodra de aandacht verslapt zijn de resultaten te ver- arlozen. monente oplossing: ds kort bestaat er een manier i energiebesparing, waaraan belangrijk gedeelte van de Ne- landse bevolking mee kan doen die sensationele vormen aan nemen. Het is een permanente ossing voor een energievretend ibleem. Hij bestaat uit één en kele handeling, dus de aandacht kan niet verlappen. Op TV: Onlangs besteedden verschillende TV-rubrieken (waaronder VARA's Koning Klant) aandacht aan een i.s.m. KEMA ontwikkeld, effektief derland telt een paar duizend ine dorpen, waar een paar mil- n mensen wonen. Allerlei ont- kelingen hebben ertoe geleid de samenleving in deze dorpen fdt bedreigd. De woningbouw pt er terug, winkels verdwijnen, 'nbaar vervoersvoorzieningen len uit, het verenigingsleven jnt weg. Die ontwikkelingen ikken haar stempel op het wei- inden van de bevolking in de ine dorpen. Gemeenten worden indringende wijze met het agstuk vaq de kwetsbare leef- arheid geconfronteerd. studiecommissie van de Ver ging van Nederlandse Gemeen- heeft een discussienota opge ld, die is gepubliceerd onder de il „Wie het kleine niet eert...". De inmissie heeft daarin geprobeerd gemeenten handreikingen te den voor een te voeren beleid or kleine dorpen. Zij constateert, t de gemeenten daartoe over een ital goede mogelijkheden be- likken, maar dat ook het Rijk en provincies een gecoördineerd leid moeten voeren. De commis- doet een aantal voorstellen in richting. Volgens de studie- mmissie zijn de struktuur en de zet van talrij ke (rij ks-) regelingen or de kleine dorpen niet om mee werken. Dé op velerlei terreinen speurbare professionalisering en wtschaligheid werken in hun gatieve konsekwenties in de sine dorpen versneld door. De missie bepleit dat de normen tal van regelingen flexibel nnen worden toegepast. Zij wijst in dit verband ook op, dat zelf- rkzaamheid van de bewoners n de kleine dorpen en vrywilli- rswerk meer dan elders onmis- re peilers zijn voor de leefbaar- id in de kleine dorpen. De over heid dient de voorwaarden te scheppen om dit zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. On dersteuning van het Rijk is nood zakelijk om te komen tot een goede vestigingsregeling in de dorpen. De gemeenten dienen over instrumen ten te beschikken om greep te kun nen krijgen op de binnenkomst van buitenstaanders in de dorpen. Ook vraagt de commissie aandacht voor mogelijkheden tegen een aan vaardbare pry's kleine aantallen woningen in de dorpen te bouwen. Opheffingsnormen' van kleine scholen zouden moeten worden losgemaakt van de gemeente grootte. Ook de huidige systema tiek van de bekostiging werkt on gunstig ten opzichte vam de kleine school. Er wordt een bétere over legprocedure bepleit voor vesti ging en opheffing van pöstvoorzie- ningen. Waarderend spreekt de studiecommissie over de buurtbu sexperimenten. Zij hoopt wel dat daarmee een begin van een meer strukturele openbaar vervoer svoorziening is gemaakt. De stu diecommissie begrypt dat het niét mogelijk is alle mogelijke voorzie ningen in ieder klein dorp te reali seren. De bereikbaarheid van voor zieningen in verschillende dorpen wordt dan wel belangrijker, zy doet daarvoor een aantal voorstellen. De studiecommissie wil de gemee ntebesturen wyzen hoe zy op een planmatige wyze hun beleid voor de kleine dorpen kunnen inrichten. Een intensieve betrokkenheid van de bevolking daarbü acht zy on- ontbeeriyk. Om tot een goede sig nalering, coördinatie en beleids voering te komen wordt voorge steld op landelyk niveau een coör dinatiepunt in te richten, waar de verschillende overheden gezame- iyk aan het beleid voor de kleine dorpen gestalte kunnen geven. ènergiebesparingssysteem voor CV-installaties. CV-installaties: Vrijwel alle CV-installaties (en dat zijn er in Nederland een slordige 2 miljoen) hebben waterpomp, die dag-in-dag-uit, het hele jaar door pompt Of er nu wel of niet gestookt wordt. De CV-ketel echter brandt gemiddeld 25% van het jaar. Om de warmte effektief te transporteren hoeft de waterpomp maar 32,9% van het j^ar; te draaien. Dat zijn er dus zo'n 2700 uren i.p.v. de 8750, die hij nu in werking is. EnergySaver: Dit- nieuwe systeem nu zorgt er- Simpel en zo terugverdiend: Een klein apparaatje, dat iedereen moeiteloos op zijn CV-installatie kan monteren. Dankzij de te ver wachten grote afname van het pro- dukt, en recente ontwikkelingen in de elektronika-industrie (zoals de gebruikmaking van zgn. „chips") kan de fabrikant, Wemer Electro nics BV te Wassenaar het apparaa tje voor een zeer redelijke prijs op de markt brengen. De konsument betaalt er nog geen honderd twintig gulden voor en verdient hem bin nen een jaar terug. Warmte winst: Er is nog een energiebesparend as- pekt aan verbonden en wel pure warmte winst. Als de ketel niet brandt terwijl het warme water cir- kuleert, komt het in de afgekoelde ketel, waardoor de warmte via de schoorsteen afgevoerd wordt, dus verloren gaat. De EnergySaver zal ons niet in één klap van het wereld- energieprobleem afhelpen. Maar gezien het aantal CV-installaties in ons land, Europa en de rest van de wereld, zou massaal gebruik ervan best wel eens een flinke stap op de juiste weg van de broodnodige be sparing kunnen betekenen. Voor nadere inlichtingen kunt u te recht bij de fabrikant van de Ener gySaver, Wemer Electronics BV te Wassenaar, telefoon 01751-19225. De afgelopen winter is voor een groot aantal automobilisten een tijd van problemen en ergernis geweest. In vele gevallen liet de auto het afweten. Gebrekkig on derhoud en onvoldoende voorbe reiding van de auto op het winters klimaat waren daarvan vaak d.' oorzaak. Uit gegevens van de We genwacht is gebleken dat de mee ste storingen voorkomen hadden kunnen worden wanneer men de auto bijtijds op een aantal belang rijke punten had laten controleren en eventuele gebreken had laten verhelpen. Ten einde dit ongerief in de ko mende winter tot een minimum te beperken komt de ANWB in de pe riode van 19 november tot 14 de cember a.s. met de keuringsactie: „Ryden in de winter". By de 22 technostations van de ANWB door het gehele land krijgt ieder ANWB- lid in die periode de gelegenheid zyn auto te laten controleren op punten die vooral voor de winter belangrijk zyn. De onbekendheid met de techniek van de auto is daarby voor velen een struikelblok met als gevolg dat men bepaalde gebreken veelal on derschat. Zonder hieraan conclus- sie te verbinden voor de staat van onderhoud van het gehele Neder landse wegenpark, wil de ANWB met de actie: „Ryden in de winter" het belang van een goed onderhou den auto nogmaals benadrukken. De controle waaraan de auto in deze actie wordt onderworpen is weliswaar geen uitgebreide keu ring, doch de informatie die men in de vorm van een rapport meekrijgt, is voldoende om onaangename ver rassingen te voorkomen. Tevens zullen bepaalde onderdelen, mits de kwaliteit ervan nog goed is, ty- dens de inspectie op de juiste wijze worden afgesteld De kosten van deze controle be dragen f20.-. Een telefonische af spraak kan men maken by een van de onderstaande technostations: Amsterdam 020-76 0 6 23; Apel doorn 055-2137 10; Arnhem 085- 61 42 84; Breda 076-22 32 32; Den Haag 070-26 44 26; Dordrecht 078- 4 07 66; Eindhoven 040-1181 55; Emmen 05910-1 69 92; Enschede 053-32 37 00; Groningen 050- 18 43 45; Haarlem 023-32 21 47; Heerlen 045-72 7100; 's- Hertogenbosch 013-55 74 92; Hil versum 030-88 15 88; Leeuwarden 05100-3 39 55; Maastricht :43- 62 06 66; Middelburg 01130-1 51 55; Nymegen 080-'22 23 78; Rotterdam 010-14 00 00; Tilburg 013-55 74 92; Utrecht 030-8815 88; ZwoUe 05200-3 63 63. De technostations zyn geopend van maandag t/m vrydag van 08.00-16.30 uur. Zaterdags gesloten kamer thermostaat gas cv Mei water S3 radiatoren radiatoren 220volt wemer electronics bv In ons vorige nummer hebben we onder de kop „Schri jfavond voor hulp aan politieke gevan genen" geschreven, dat de werkgroep Holten van Am nesty International zo'n schrijfavond houdt op maan dag, 12 november a.s. vanaf 20.00 uur in hotel Vosman. In een krant van groot formaat van acht pagina's schrijft Am nesty International over de ver dwijningen in Argentinië: de pampa's, wereldkampioens chap voetbal, rundvlees, Bue nos Aires. Maar ook: militairen, politieke gevangenen, marte lingen, „verdwenen" mensen. In deze krant niets over cultuur en natuur van het land. Wat U zult lezen is weinig opwekkend. Toch vragen wy U even stil te staan bij de duizenden mensen die het slachtoffer werden van de militaire regering van het land, en iets voor ze te doen. Denk niet dat het allemaal toch niets uithaalt: de brievenbus is vlakbij en de ervaring leert dat de internationale publieke opinie êen machtig wapen is. Niet één regering staat graag te kijk!" aldus het voorwoord. Wat in die krant te lezen valt is verschrikkelijk en onvoorstel baar. Naar schatting zijn 15.000 mensen opgepakt en „verdwe nen". Er zyn zes- a achtduizend officiële politieke gevangenen martelingen komen regelmatig voor, vluchtelingen uit andere Zuid-Amerikaanse landen wor den Zonder pardon uitgeleverd naar het land van herkomst, duizenden hebben de dood ge vonden. „Een van de meest af schuwelijke kanten van de on derdrukking in Argentinië is dat vrouwen en kindere, baby's soms, er het slachtoffer van worden", aldus Amnesty Inter national. Moeten we nog meer schry ven om U dringend te ver zoeken U niet afzijdig te houden en zelf te komen schrijven?: i; Maandag, 12 november a.s. vanaf 20.00 uur in hotel Vos man? De boeren gaan geen gemakkelijke winter tegemoet. Deze voorspel ling deed voorzitter D.J. Jonkhans van de Overijsselsche Land boa* Maatschappij (OLM) in Kaalte tij dens een vergadering van alle OLM-afdelingsbesturen. Hij doelde met zijn zorgelijke prog nose op maatregelen, die Brussel in petto heeft om de zuivelover- schotten in te dammen. Het heeft er alle schijn van dat de Europese Landbouwcommissaris Gunde- lach daarvoor in de komende we ken met ingrijpende voorstellen op tafel komt. voor; dat de pomp-alleen dan aan staat als het nodig is. Bespaart dus 6000 draaiuren aan stroom (en slij tage) per jaar, per CV-installatie. Toen dit systeem door Koning Klant behandeld werd, was het nog niet op de markt. Sinds vandaag wel, m de vorm van de „EnergySa ver". izondag 18 november 10.00-17.00 vindt de zesde Geologica ts in de Twentse Schouwburg Enschede. Ook dit jaar is er, bui- in het normale beursprogramma in- en verkoop en tuilen, weer il informatie over de stenen- rbby d.m.v. een dia-show, zaag-, ijp en poiystdemonstraties en Pkele kleine exposities, k de geologische verenigingen GV, GEA en VAG/Almelo) zijn nwezig met informatiestands, enals Stichting Freriks uit Win- rswijk. Bovendien zullen er weer paar spectaculaire kristal epen ter beschikking worden teld van de winnaars van een erne prijsvraag onder de bezoe- rs. met al is Geologica VI weer een ooie gelegenheid om gezellig nd te dwalen tussen allerlei chtige zaken uit de schoot van eder Aarde. zen f 2.50, jongeren t/m 15 jaar 50; kinderen tot 6 jaar gratis, et Natuurhistorisch Museum is gelegenheid van de Geologica lop zondag 18 november geopend n 12.00-17.00 uur Bij de bouw van woonwijken is met kindervoorzieningen geen re kening gehouden. Dit schrijft me vrouw E. Salden-Campens. die naar aanleiding van de jeugded- lecte van .Jantje Beton" in een ar tikel uiteen zet hoe nodig het was dat er weer de jaarlijkse collecte voor het bekende 'doel werd ge houden. Een van de moeders, die mevrouw Salden interviewde, vertelde haar dat de problemen al beginnen als de kinderen nog in de wieg liggen. „Als een baby huilt neem je haar op, omdat de buren er last van hebben. En als ze rond kruipen en gaan lopen mogen ze niet stampen en vooral niet hui len". „zyn de kinderen groot genoeg om met anderen te spelen, dan moeten ze naar een peuterklasje, als er tenminste een in de buurt is". By de bouw van bepaalde wyken is met kindervoorzieningen dikwyis geen rekening gehouden. De gale rijen zyn te koud, te smal en te ge horig; de afstand naar de speel plaats beneden is te groot en daar liggen betonnen tegels. Zelfs de mensen, die geen kleine kinderen hebben, vertikken het om rekening met hen te houden. Is we niet voor onszelf zorgen is er geen mens die zich wat van de moeiUjkheden voor de kinderen aantrekt. We mogen nog biy zyn als ze niet om de haver klap komen klagen of op de ver warming tikken Net of wy het niet vervelend vinden als de buren last van ons hebben Zo vervelend, dat we de kinderen tegen onze zin ver wennen Babies worden teveel opgenomen, de kleintjes krijgen by elke traan esn snoepje. En onze kinderen moeten te vroeg het huis uit om met andere kinderen te kunnen spelen. Je hoort iedereen praten over „weirijn", maar aan het wel zijn van de kinderen wordt vaak nauwelijks gedacht", aldus de klacht van een moeder. Het zyn in derdaad problemen waar mensen, die niet met kleine kinderen in een nieuwbouwwijk wonen, nauweiyks by stilstaan. En juist daar ligt een van de grote moeiUjkheden van de ouders in die nieuwe wyken: ze vormen een bevolkingsgroep die het zelf maar moet opknappen. In zekere zin geldt voor deze kinderen hetzelfde als voor de bejaarden: ze passen niet in het haastige, inge wikkelde leefpatroon van de wer kende mensen. Enkeling kan niks doen Alleen kunnen de bejaarden zelf begrip voor hun moeilijkheden vragen, waardoor ze meer hulp en begrip van buitenaf krijgen. Kinderen protesteren niet. Ze ne men argeloos aan, dat het niet an ders kan. De grote mensen weten het het beste. Maar de grote men sen, de ouders van de kinderen in nieuwbouwwijken, kunnen als enkeling geen verbeteringen aan brengen, hoe hard die ook nodig zijn. In een land als het onze, met zo'n uitgebreid scala van sociale voorzieningen, zijn voor dit soort subtiele problemen van geeste lijke volksgezondheid geen alge mene oplossingen voorhanden. Het „particuUer initiatief' speelt hier dan ook een belangrijke rol. Het zyn meestal de ouders zelf die werkgroepen vormen en speelpro- jecten opzetten. Gemakkelijk is dit niet want er wordt weinig hulp van buitenaf gegeven. Zodra „men" uit de kleine kinderen is, schynt de be langstelling voor de problemen van de jonge gezinnen te tanen. Töt de kleinkinderen komen die moeten opgroeien in een flat op de zesde verdieping. Dan komt de veront waardiging weer - tydeiyk - boven. Het is triest, maar waar. Dat er sinds 19S8 een Nationaal Jeugd Fonds bestaat dat een hel pende financiële hand biedt, waar die nodig is, is voor vele plaa tseiy ke werkgroepen en actiecomit-e's dan ook een steun in de rug. Het fonds - het fonds van Jantje Beton - heeft in de afgelopen jaren een paar hon derd groeperingen gesteund by het opzetten van de meest uiteenlo pende projecten, zoals kinderboer derijen, speel-o-theken, clubhui zen, speeltuinen e.d. Financiële steun voor nieuwe mogelykheden en nieuwe voorzieningen Voor be staand werk in nood Alleen al in de periode 1978/79 kon ruim 3 miljoen gulden beschikbaar worden ge steld. Een fors bedrag, dat wel! Maar er is nog veel meer nodig. Tientallen plannen kunnen im mers door gebrek aan voldoende geld (nog) niet worden gerealiseerd Vandaar de noodzaak van de col lecte, die is gehouden Hoe hoger de opbrengst hoe beter. „Je kunt er van uitgaan, dat hij de melkheffing verzwaard wil invoe ren. De vraag is alleen hoe zwaar", hield de heer Jonkhans de circa 150 aanwezigen in zaal „De -Leeren Lampe" voor. De OLM-voorzitter vreesde, dat de Brusselse maatregelen flink pyn gaan doen in de Nederlandse melk veehouderij Een aanwijzing daar voor was voor hem de mededeling van minister Van der Stee, dat de melkveehouders in de komende ja ren met een inkomensdaling van tien tot twintig procent rekening moeten houden. „Dat is volkomen onaanvaardbaar. We zullen alle zei len moeten bijzetten om dat te ver hinderen", aldus de heer Jonkhans. Hij vond het niet gepast, dat Brus sel nu ineens met dergelijke forse maatregelen komt. „Men moet in Brussel niet eerst de boel laten aansudderen en dan plotseling in grijpen met een inkomensdaling", vond de OLM-vooizitter. In dit licht bezien verwachtte hij voor de boeren roerige tijden. „We zullen in de komende winter nog menigmaal bijeen komen", voorspelde hy. De heer Jonkhans ging voorts in op de mogelijkheid, dat Brussel met een nieuwe heffing op de melk de kleinste boeren wil sparen. „Dat klinkt wel goed, maar men moet wel bedenken, dat 47 procent van de boeren in de Europese Gemee nschap minder dan 20.000 liter melk aflevert". Dat komt overeen met ongeveer vijf koeien. „De over ige 53 procent zal dan de anderhalf tot twee miljard gulden op tafel moeten leggen om de zuivelpro- blemen op te lossen. Bijna alle Ne derlandse melkveehouders vallen onder die groep", legde de OLM- voorzitter uit. De OLM-afdelingen waren in Raalte bijeen voor haar jaarlijkse herfstvergadering Daarin uitte OLM-sekretaris ir. Y. van der Wal bezorgdheid over het stagneren van het aantal ruilver kavelingen in Overijssel. Hij noemde het voor de boeren een be langrijke zaak, dat in de toekomst de bedrijven goed verkaveld zijn. De heer Van der Wal riep de afde lingen op om in hun gebied no- eens te bekyken of een ruilverkavi ling zin heeft.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9