Bejaarde heeft recht op veiligheid en zekerheid Werkgelegenheid centraal in nota FNV De Hoolter Daansers GROET EEN VRIND EN HELP EEN KIND Uit het politierapport Waarschuwingssysteem oplossing Film in Musky Jantje Beton Voor de vluchtelingen uit Cambodja Verloren en gevonden Aktie Unicef Zondagsschool- nieuws HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 NOVEMBER 1979 - PAG. 5 De behoefte aan veiligheid is een van de belangrijkste problemen van de ouder wordende medemens. Hoe vaak immers wordt het krantenlezend publiek niet geconfronteerd met diep-tragische berichten over alleen wonende bejaarden die in nood kwamen te verkeren en niet in staat waren anderen te alarmeren. Ieder kent wel een of meer trieste gevallen van ouderen, die plotseling ziek werden of thuis een ongeluk kregen en niet in staat waren hulp in te roepen, waardoor ze lange tijd (soms wel dagenlang) van hulp verstoken bleven. Het is de vrees door een dergelijk onheil te worden getroffen dat veel zich gezond voelende ouderen ertoe overgaan plaatsing in een bejaardentehuis aan te vragen. En het is daarom niet onbegrijpelijk dat velen, die 65 of ouder zijn, veiligheid toch boven vrijheid en zelfstandigheid verkiezen. Veelal zijn het kinderen of andere verwanten van de ouderen die aandringen op intrek in een tehuis, omdat zij zelf de ouderen niet onder hun hoede kunnen nemen. Natuur lijk dient hierby de vraag te worden gesteld of de betrokken bejaarde niet al te veel voor die veiligheid moet opofferen. Verzorgd, maar geïsoleerd Met alle respect voor het humane werk dat iij, bejaarden- en ver pleeghuizen wordt verricht en met alle waardering voor de inzet van direkties en personeel van deze te huizen moet toch worden vastge steld dat een bejaarde, die in een tehuis trekt, ook veel moet opge ven. Allereerst kan men in een be jaardentehuis niet een eigen da gindeling volgen, maar is men uit eraard gebonden aan de regels van dat tehuis. Men moet zich schikken in een nieuwe situatie en bij velen ontbreekt de flexibiliteit daartoe. De bejaarde en vooral de hoogbe jaarde, die zelfstandig woont, heeft in vele gevallen zeer veel tussenmenselijke contacten verlo ren. Wanneer dit het geval is, zijn juist de contacten, die hem of haar nog resten in de eigen woonomge ving, bijzonder kostbaar. Bij het intreden in een tehuis vervallen dikwijls deze kostbare contacten. Daarbij komt nog, dat het selekte- ren van mensen, met wie men wil verkeren en (niet minder belang rijk) die men wil vermijden, dient te worden beschouwd als belang- Alleen - maar niet altijd veilig. De F.N.V. Overijssel heefteen aantal beleidsuitgangspunten vastgesteld voor het sociaal economisch beleid in de provincie Vanuit deze uitgang spunten, schrijft de Federatie, zal zij de komende jaren in de verschillende adviesorganen opereren. De gekozen uitgangspunten vormen ten dele een voortzetting van het reeds gevoerde beleid, ten dele een aanzet van nieuw of gewijzigd beleid. De FNV Overijssel is van oordeel, dat achterstanden in het regionaal welvaartspeil in de onderscheiden regio's van de provincie weggewerkt dienen te worden. Er zijn achterstanden o.a op het gebied van de werkgelegenheid, de ifikomens, de woonsituatie, het onderwijs en de distributieve voorzieningen ARBEIDSPLAATSEN Hetactieve beleid moet gericht zijn op handhaving van de huidige ar beidsplaatsen in zowel de agrarische-, industriële- als in de dienstverlenende sector. Nieuwe arbeidsplaatsen dienen te worden gecreëerd en de huidige moeten worden verbeterd door betere af stemming van functies op het op leidingsniveau van de toekomstige werknemers. Het produktieproces dient te worden gehumaniseerd via verruiming van de zéggenschap van de werknemers op alle niveaus. Verruiming is bovendien nodig van de om-, by- en herscholingsmoge lijkheden voor werknemers en van de plaatsingsmogelijkheden voor jongeren, vrouwen, de oudere werknemers en de W A O.-ers. Men fïnanciere expenmenten, die gericht zijn op herverdeling van ar beid De FNV vindt dat er provinciaal al- een een gericht beleid kan worden ;evoerd als de gemeenten en ge vesten bereid zijn hun medewer king te geven aan een door het pro vinciaal bestuur gecoördineerde aanpak. Afzonderlijk optreden van gewesten of gemeente wijst de FNV volstrekt af. Om tot een provinciale aanpak te iomen moeten regio's en gewesten ot profielschetsen en ontwikke- ingsplannen komen Ze dienen te iievatten. vestigingsplaatsen met 'oor- en nadelen, verzorgingsstruc tuur, vervoersvoorzieningen, iwantitatieve en kwalitatieve lanwezige arbeidsplaatsen, het luidige en het te verwachten aan- >od van de beroepsbevolking, als- nede ruimtelijke ordenings- en nilieu-aspecten. De nota wijst oorts op de inhoudelijke zaken ■an een ontwikkelingsplan en me ao reert een aanbod van werkgele genheid dat gehandhaafd dient te worden, het ontplooien van initia tieven door de overheid en vormen van grootschalige- en kleinschalige arbeidsintensieve en hoogwaar dige werkgelegenheid alsmede de vestiging daarvan. VESTIGINGSINSTITUUT De FNV Overijssel is voor grotere bevoegdheden voor het provin ciaal bestuur ten aanzien van het sociaal economisch beleid. Zij denkt aan een sociaal vestigings instituut om vestigingen en uit breidingen van bedrijven te toet sen aanhet ontwikkelingsplan. Volgens zo'n statuut dient de be trokken onderneming bereid te zijn met de vakorganisaties een c.a.o. af te sluiten, en met de va korganisaties overleg te plegen, alsook met de ondernemingsraad. Aan laatstgenoemde raad, vakor ganisaties en locale overheid zal dan informatie moeten worden verstrekt over reorganisatie. De nota wijst op het belang van de Overijsselse Ontwikkelingsmaat schappij (de O O M Voor deze OOM heeft de FNV allerlei wen sen Zo staat zij instelling voor van een college van gedelegeerde commissarissen, bestaande uit 1 werkgever, 1 werknemer ën een vertegenwoordiger van de over heid En bij bedrijven, die een in vesteringspremie aanvragen, moet de O M de directie meedelen, dat de vakbond door de directie ge- ïnfprmeerd moet worden De FNV is voorstander van een provinciale voortzetting van de bedrijfsvoor lichting, zoals die in de afgelopen drie jaar door het landelijk project bedrijfsvoorlichting is uitgevoerd Die •voorlichting diene een perm a nenl kaiakUr ie f.rbbeii Een piu vinclale voortzetting van de be drijfsvoorlichting brenge men on der bij de O.O.M De Federatie is van oordeel dat het provinciaal bestuur met betrek king tot het sociaal economisch be leid zich dient te laten adviseren door een orgaan, waarin werkne mers. werkgevers en regionale overheden zijn vertegenwoordigd. De gewesten zich kunnen zich door een adviesraad laten bijstaan. Een zo efficiënt mogelijke samen werking worde bevorderd tussen de nutsvooj-zieningsbedrijven, met het oog op een zo groot mogelijke democratische controle vanuit provincie en gewesten en met het doel zuivere overheidsbedrijven te vormen. GEEN GRONDSPECULATIE Grond moet uit de sfeer van specu latie en winstbejag worden ge haald. Alleen geve men nog in erf pacht kavels uit voor bedrijven en woningbouw. Daarom moet actief worden opgetreden tegen project-ontwikkelaars en ontwik kelingsmaatschappijen. Aan ge meenten geve men voorkeursrecht voor het verkrijgen van grond voor woningbouw of bedrijfster rein. Uitvoerig gaat de nota in op de ge westvorming via o.m. een gemee nschappelijk overleg tussen ge meenten De laatste moeten bereid zijn iets van de gemeentelijke au tonomie en bevoegdheden te dele geren naar een gewestbestuur en een gewestraad. De nota bespreekt de opvattingen over de afzonderlijke gewesten en regio's In Twente heeft gewest vorming alleen zin, indien de ge meenten gezamenlijk een vuist wil len maken Verdere inkrimping en/of sanering van arbeidsplaatsen in Twente acht de FNV een ontoe laatbare zaak Terwille van de spreiding der werkgelegenheid dient behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid in de dorpen voorkeur te krijgen Vooral denken aan inngeren en vrouwen bij hel aauu. kkeh van bedrijvig held Wegtrekken van jongeren worde voorkomen om te snelle vergrijzing der bevolking tegen te gaan. Uit voerig noemt de FNV allerlei wen sen en noodzakelijkheden ten aan zien van het vervoer etc. De tweedeling van het gewest Midden IJssel heeft een vertragende wer king op een gewestelijke ontwikke ling. Er dienen werkafspraken te worden gemaakt voor een optimale ondersteuning en advisering aan het gewest. De weg Zwolle Raalte Almelo moet tot autoweg worden Uitgebouwd en de knelpunten in Nijverdal en Heino moeten zo spoedig mogelijk verdwijnen. Er kome een uitbouw van de verbin ding Raalte-Deventer. aldus de FNV. die in den brede in gaat op o.m. de regio noordoost Overijssel. rijke voorwaarden voor het indi viduele welzijn. Het intreden in een tehuis impliceert het leven en omgaan met mensen die men niet zelf heeft uitgekozen en een ver kleining van de mogelijkheid tot vermijding van kontakt dat men niet wenst. Verder zal vaak het ge voel ontstaan - hoe goed men ook verzorgd wordt - te leven in een weliswaar goed beveiligde en ver zorgde situatie, maar tegelijker tijd in een vergeten en geïsoleerd deel van de maatschappij- Hier is soms sprake van een geïsoleerd samenleven van oudere mensen die aan meer contacten behoefte hebben. Weliswaar is het het stre ven van de overheid bejaarden zo lang mogelijk hun zelfstandigheid te laten behouden, maar er wordt te weinig gedaan om tegemoet te komen aan het terechte verlangen van bejaarden naar veiligheid. Waarschuwingssystemen Allereerst geldt de eis dat de be jaarde zich onder alle omstandig heden met behoud van privacy vei lig voelt. De oplossing moet worden gevonden in een goed functione rend waarschuwingssysteem, dat in geval van nood een hulporgani satie in aktie brengt. Een dergelijke hulporganisatie zou kunnen ge vormd door vrijwilligersorganisa ties in samenwerking met kruis verenigingen, wijkverpleegsters, e.d Alarmeringssystemen kunnen worden onderverdeeld in actieve en passieve. Bij actieve alarmering dient de betrokkene een handeling te verrichten om alarm te slaan. Deze handeling kan zijn het in drukken van een knop, het overha len van een schakelaar, het geven van een zichtbaar of hoorbaar te ken enz., waardoor een signaal wordt gegeven dat anderen er op attent maakt dat de betrokkene dringend hulp nodig heeft. Er kun nen echter noodsituaties ontstaan, waarbij onmogelijk is alarm te slaan, om dat de betrokkene het te bedienen apparaat niet kan berei ken. Passieve systemen treden in werking, als een bepaalde hande ling achterwege blijft. Hierbij valt te denken aan het niet openen of sluiten van gordijnen, het niet reageren op de deurbel of het uitblijven van verrichtingen binnenshuis. Het onvermijdelijke nadeel van passieve alarmering is het feit, dat anderen in het alge meen pas na verloop van tijd op de ontstane noodsituatie worden ge attendeerd. De telefoon is het meest bekende aktieve alarmeringssysteem. Al heeft dit middel belangrijke voor delen, toch levert het geen ideale oplossing, immers, er kunnen zich situaties voordoen waarin de be trokkene de telefoon niet kan be- Onder dit motto zijn wij evenals vorige jaren weer gestart met de verkoop van wenskaarten, agenda's, briefpapier etc. ten bate van het Wereldkinderfonds „UNICEF". De opbrengst van deze artikelen over de hele wereld gaat recht streeks naar UNICEF- projecten, die willen voor zien in de basisbehoeften van miljoenen kinderen in de ontwikkelingslanden, ongeacht ras, godsdienst of cultuur. Al meer dan 33 jaar streeft het We reldfonds er naar. het dagelijkse leed van deze kinderen te verzach ten door middel van hulppro gramma's op lange termijn, die ge richt zijn op gezondheidszorg, hy giëne onderwijs en sociale zorg Noa zpker 350 miljoen kinderen 11- hulpverlening op korte termijn in noodtoestanden, zoals o.a, Cam bodja. Het jaar 1979 is door de Ver. Naties uitgeroepen als „Interna tionaal jaar van het Kind" en .UNICEF" werd aangewezen als coördinator van alle aktiviteiten in dit speciale jaar. Daarom willen wij ons beste beentje voorzetten, op dat het fonds mede dankzij de op brengst van UNICEF-artikelen haar werk kan voortzetten of nog liever uitbreiden. Vorig jaar bracht de verkoop f 6475,25 op, in 1977 f5194,25. Een stijgende lijn dus. Wilt u ons helpen deze voort te zet ten, doör uw wenskaarten, agenda of een ander artikel bij ons te be stellen' Komt er niemand bij u aan de deur, dant kunt u om inlichtin gen of verkoop terecht bij: Mevr. Schaap. Bessinkpasstraat 8, Mevr. V.d. Harst, Houtweg 25. Mevr. Bogaard, ChurchiU- straat 141, Mevr Langendoen, Raalterweg 13 Mevr Janssen Vixseboxse -Ud.il M Mevi Hey Nagelhoutstraat 43 reiken of niet kan gebruiken. In kri tieke situaties gelden nog andere praktische bezwaren. Met het draaien van nummer en het tot stand komen van de verbinding gaat tijd verloren, waarbij de moge lijkheid groot is dat de bejaarde zich in z'n nervositeit in het num mer vergist. Verder is er de kans dat het gedraaide nummer in gesprek is. En tenslotte kan hardhorend heid een rol spelen. Aan andere actieve alarmerings systemen (zoals bijvoorbeeld een lampje aan de buitenkant van het huis, een „waarschuwingsdrie hoek" voor het raam e.d.) kleeft veelal het bezwaar, dat ook laffe fi guren met inhumane bedoelingen geattendeerd worden op de aanwe zigheid van een weerloze bejaarde. Voor passieve alarmering zijn di verse systemen ontworpen, vaak met toepassing van tijdklokken of contactschakelaars, waardoor een alarm in werking wordt gesteld als de bejaarde verzuimd heeft een be paalde handeling te verrichten. Behalve dat vergeetachtigheid een negatieve rol kan spelen geldt bij die systemen als voornaamste be zwaar, dat de bejaarde al geruime tijd in nood verkeert, voordat de buitenwereld er iets van merkt. De ideale oplossing is die waarbij de voordelen van een actief alarme- Verloren: Zegels „Jantje beton", herenportemonnaie, plrc. 60.- en bankpasje, bruin etui met sleutel en S O S.-kettinkje, schooltas met inhoud, plas.tic tas met broek, overhemd en vest, witte poedel met lange staart, rode jongensfiets, topper met nieuw zadel en ketting kast. blauwe linkerwant met wit/rode streep. Gevonden: Zwarte hond met rode halsband, "tas met inhoud, das, plastic tasje met regenbroek, rech ter vingerhandschoen, kinderhor loge. ringssysteem worden gecombi neerd met die van een passief sys teem. Een dergelijk systeem moet onder alle omstandigheden de pri vacy van de aangeslotenen garan deren, moet gemakkelijk zijn te be dienen (ook als de betrokkene on der geestelijke druk verkeert), mag geen signalen geven die door onbe voegden kunnen worden waarge nomen, en mag niet te duur zijn. Om te komen tot een optimale be nutting van de diensten van steu nende hulporganisatie zou een groot aantal aansluitingen moge lijk moeten zijn. De moderjie tech niek zal het antwoord moeten ge ven: onze bejaarde medemens heeft recht op zelfstandigheid, vei ligheid en zekerheid. Ze vormen de garantie voor zijn of haar levensge luk. S C. uit Wierden deed aangifte van diefstal van zijn portemnonnaie. Het gebeurde toen hij met z'n klas genoten aan het sporten was in sporthal 't Mossink. Uit de stalling bij het station werd de fiets gestolen van W.T.S. te Hol ten. De politie zal proberen het kar retje van S. op te sporen Op de kruising Kolweg- Parallelweg Ryssenseweg werd G.R. uit Holten toen hij geen voor rang verleende aangereden door plaatsgenoot G.J. ter H. Beide au to's liepen schade op. Aan de Landuwerweg werd inge broken in de kiosk van L. De dader (Holtenaar) die later gepakt werd, kon door het opschuiven van een raampje bij de kassalade komen waaruit hij f300.- griste. Na bij „Wavin" aan de Waagweg een deur aan de achterzijde geforceerd te hebben kwam een onbekende (waarschijnlijk een ter plekke wel bekende want hij stapte recht streeks naar de plaats waar het geld was opgeborgen) binnen en ging er met een bedrag van drie duizend gulden tussenuit. Zaterdagavond 27 oktober j.l. heb ben ,De Hoolter Da&nsers" in hotel Vosman hun jaarlijkse feestavond gehouden, voor de leden en dona teurs. Het werd een heel gezellige avond en de stemming zat er al me teen goed in door de fantastische muziek van de Robino's uit Har- denberg. Veel plezier werd er be leefd met een ballonnendans en de winnaars konden een kleine atten tie in ontvangst nemen. Tevens werd er een verloting gehouden met tal van mooie prijzen, waarvan er diverse naar onze vrienden in Groningen gingen. Afgelopen vrijdag 2 november werd er weer een boottocht georgani seerd in samenwerking met het Duo Hillmann en Joke op de Eu- roka te Deventer. Ook deze avond was zeer geslaagd. Deze avond werd afgewisseld door optreden van „De Hoolter Daansers" en met Op vrjjdag 16 nov presenteert Musky de film. De Animal Farm. Dit is eén tekenfilm waarin een permanet dronken boer zijn dieren zo mishandelt, dat ze hem van de boerderij verjagen. De varkens ne men de leiding over en stichten een commune onder het motto „Alle dieren zijn gelijk". In de loop der tijd veranderen de luie zwijnen, door list en geweld, het motto in „Alle dieren zijn gelijker dan ande ren". De slovende paarden, de trouwe koebeesten en de dommige schapen geven hun beste krachten voor de heersende varkenskaste, totdat hun geduld opraakt. Op nieuw breekt de dag aan, waarop de dieren zich verenigen en opruk ken om zich van de varkens te ont doen. Het is een film vol spannin gen humor en daarbij is hij ook nog erg interessant. De film begint dus op 16 nov. om 20.00 uur in Musky. De toegang is gratis. Tot ziens. een gezellig dansje tussendoor op de muziek van Duo Hillmann Zoals u wel gemerkt zult hebben, is in de week van 29 okt. t/m 3 nov. in Holten de jaarlijkse collecte van het Nationaal Jeugdfonds, Jantje Beton, gehouden. Deze collecte heeft dit jaar f 1341,19 opgebracht. De helft van deze opbrengst wordt landelijk gebruikt als steun aan tientallen projecten, van het jeugd- en jongeren werk, zoals speelplaat sen, kinderboerderijen, clubhuizen, speel-o-theken e.d. De andere helft wordt direct besteed aan het jeugd- en jongeren werk in Holten. Dit keer zijn dat de speeltuinvereni gingen „De Kol" en „De Gaarden" Tevens zal een gedeelte van de op brengst besteed worden aan het aanschaffen van stripboeken voor de opnieuw te starten stripotheek van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk in Holten. Wij dan ken iedereen voor zijn bijdrage aan deze actie. Het plaatselijk acueteam Zondag a.s. 11 nov wordt er in de N.H kerk maar één morgendienst gehouden en wel om half tien. Wij passen ons met zondagsschool daarbij aan en verwachten de kin deren deze zondag dan ook om half tien. De daarop volgende zondagen is de aanvangstijd weer half elf, omdat na Dankdag ook de „kerk tijden" weer zijn veranderd. Namens het zondagsschoolperson- eel. C H. v. Iperen-Esselboom. De leerlingen van de school voor algemeen vormend en beroeps oriënterend onderwijs „De Noord- enbarg" te Holten brachten deze week in een spontane actie ruim .f 190- bijeen Een deel van dit be drag werd tijdens een klassefeest avond ingezameld Eén comsump- tie per persoon minder betekende een flink bedrag voor het goede doel De rest van het geld werd op school door een collecte opge bracht Dit initiatief verdient vol gens de leerlingen, zeker navolging op andere scholen voor voortgezet onderwys

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5