p Sporten helpt! Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten Ouderavond AGENDA Natuurwerkend voor het goede doel in JS De Schure „Geen afschaffing tarief gemeentelijke sportakkommodaties en jeugdsubsidie" MEDISCHE DIENSTEN p J P'" Gemeentelijke sportcommissie unaniem: Te grote financiële consequenties en precedentwerking KERKDIENSTEN S. BAKKER ROBASHOP plssa HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 NOVEMBER 1979 - PAG. 3 „Het enerzijdse afschaffen van de tarieven voor ge bruik van gemeentelijke sportakkomodaties en het tegelijk dan ook afschaffen van gemeentelijke subsidies voor de sportverenigingen zou de gemeente, op basis van de cijfers over 1978, bijna f 50.000 - gaan kosten en schept bovendien prece denten zoals ten aanzien van de zwem- en hockey club. Op grond hiervan ziet het dagelijks bestuur van de sportcommissie dan ook geen enkele reden om dras tische wijzigingen aan te brengen in het tot nu toe ge voerde beleid". Dit zei voorzitter H. Rustebiel tij dens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare vergadering van de gemeentelijke sportcommissie. Onderzoek Bij behandeling van een voorstel tot toekenning van jeugdsubsidies aan sportverenigingen werd tijdens de vorige vergadering van de sportcommissie gevraagd terzake een onderzoek in te stellen. Dit ver zoek vloeide voort uit de gedachte dat het enerzijds door de gemeente berekenen van huur- en het ander zijds toekennen van subsidies aan alle betrokkenen een stuk werk en moeite kost dat wellicht voorko men zou worden. Evenals sommige andere gemeenten zou ook de ge meente Holten kunnen overgaan tot gratis gebruik van sportak kommodaties door verenigingen wanneer de subsidies vervallen, was de achterliggende gedachte. Onderzoek Na een diepgaand onderzoek kwam het dagelijks bestuur j.l. maandagavond met de volgende bevindingen: In 1978 ontvingen de Holtense verenigingen samen f 24.727.- subsidie. Diezelfde sport verenigingen betaalden samen f55.042.32 huur voor het gebruik van de diverse akkommodaties. Dit betekent dus dat het afgchaffen van de subsidies én van de ge bruiksgoederen de gemeente ruim f 30.000.- zou gaan kosten. Er zitten echter nog wel meer kanten aan deze zaak. Naast de hiervoor be- NED. NERV. KERK 9.30 uur ds. C.C. Addink, ds. A.W. Berkhof en ds. W. Vons Herdenken en vieren van het feit dat ds. Ad dink 25 jaar predikant in Holten is, Medewerking van het Kerkkoor. L9.00 uur ds. W. Vons. GEREF. KERK E) 30 uur ds. H.P. Mulder van Om men; 15.00 uur ds. Tj. Zuidema van Apeldoorn. In beide diensten Dankdagcollecte, 2e coll. voor i en te en aflossing, 9.30 uur Kinder- nevendienstklas3 (mej. J. Jansen). Oppasdienst: Mevr. Getkate- Blankvoort, mevr. Dul-de Fockert ires. mevr. Stam-Bosschers). Mevr. Veldhuis-Willems, mevr. Aans too t- Stam (res. mevr. Kolkman-Bolink) R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DUKERK0EK Geen dienst 0KKENBR0EK 10 00uur ds Th. Hop van Deventer. Uitgangscoll. Zuiderzeefonds. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19 00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur, doelde Holtense sportverenigingen zijn er namelijk nog een aantal ge bruikers van de gemeentelijke ak kommodaties, die géén jaarlijkse subsidie ontvangen, wy doelen hier op de diverse sportbonden, de par ticuliere gebruikers van sporthal en gymnastieklokalen, diverse clubjes en personeelsverenigingen van plaatselijke instellingen en be drijven. Deze gebruikers brachten in 1978 totaal f 18.912.35 in het ge meentelijke laatje, zondat dat daar een direkte gemeentelijke subsidie tegenover stond. De financiële konsekwenties van afschaffen van gebruiksgoederen en subsidies zouden dus, op basis van de cijfers over 1978, totaal bijna f 50.000.- be dragen. Wij merken op dat in de gemeenten waar men de gebruiks- vergoedingen heeft afgeschaft of overweegt dit te doen, daar in alle gevallen iets anders tegenover staat. In een gemeente in Liburg moeten de gebruikers nu de ener giekosten gaan betalen, terwijl in een gemeente in onze provincie, waar men bovenbedolede maatre gel ook overweegt, de verenigingen voor het onderhoud moeten gaan zorgen. Een en ander brengt ons tot de volgende opmerkingen en vra gen: a. de sporthal wordt door talloze verschillende verenigingen en groepen gebruikt. Hoe zouden de energiekosten over al deze gebrui kers moeten worden verdeeld en welk deel daarvan zou ten laste van het schoolgebruik moeten worden gebracht? b. hetzelfde probleem als gesigna leerd onder a zou zich voordoen bij de gymnastieklokalen. c. niet in alle gevallen kunnen wij de gebruiksvergoeding afschaffen; denk aan het gebruik van het sporthal door de hockeyclub en van het zwembad te Markelo door de zwemclub. Deze verenigingen zouden met bovenbedoelde maat regelen sterk benadeeld worden. d. zouden de tarieven gehandhaafd moeten blijven voor incidentele gebruikers van bijvoorbeeld de sporthal? e. de gebruikers van sterk energie- verbruikende akkommodaties zouden worden benadeeld ten op zichte van de gebruikers van de weinig energieverbruikende ak kommodaties. Is dat redelijk? (nu worden deze effecten gelijkgescha keld door het hanteren van „rede lijke tarieven" ongeacht de exploi tatiekosten). f. bij het vervallen van zowel de subsidies als de gebruiksvergoe- dingen komt in de laatste jaren na gestreefde differentiatie (de meeste subsidie voor de verenigingen die Onder het motto „sporten helpt" hield het Nationaal Fonds Sport Gehandicap ten vorig jaar haar eerste collecte. Uit de opbrengst van deze collecte, die ruim 1 1/2 miljoen gulden be droeg, konden vele projek- ten van stichtingen, ver enigingen en bonden die zich bezig houden met ge handicaptensport, gesub sidieerd worden. Ook dit jaar is er weer een collecte ten behoeve van de gehandicap tensport, en wel in de week van 12 tot 18 november a.s. Gehandicap tensport wil zeggen: bewegingsre creatie, recreatie-, wedstrijd- en denksporten door gehandicapten en met niet-gehandicapten waar mogelijk. In Holten wordt een huis-aan- huis-collecte gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door leden van s.v. B.A.T.O., volleybal vereniging Mintonette, zwemclub Twenhaarsveld, hockeyclub Hol ten, ténnisclub Holten, badmin tonclub Holten, de diverse afdelin gen van s.v. Holten en van de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten. In Dijkerhoek wordt medewerking verleend door leden van de buurtvereniging School- kring Dijkerhoek Er is geld nodig, veel geld om veel meer gehandi capten dc. gelegenheid te kunnen geven om te sporten En daarvoor zijn weer aanpassingen nodig en voorzieningen, die veel geld kosten. Het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten wil graag helpen, maar kan dat niet zonder u en uw bijdrage En mocht onverhoopt bij u geen collectant aan de deur ko men, dan kunt u uw bijdrage a s woensdag, donderdag of vrijdag deze het hardst nodig hebben) da nig in het gedrang. g. wanneer een akkmmodatie gra tis is, bestaat het gevaar van „over vragen". h. het hanteren van een tarieven- en een subsidieregeling brengt we liswaar werk met zich mee, maar bij het vervallen hiervan en het daar voor in de plaats in rekening bren gen van energiekosten, moeten de daaraan verbonden werkzaamhe den ook niet onderschat worden (bijv. met hanteren van verdeels leutels e.d.)i. wij geloven niet in de mogelijkheid het onderhoud van de akkommodaties door de gebrui kers te laten verrichten. Dat is o.i. alleen mogelijk wanneer één ver eniging van één akkommodatie gebruik maakt. En dan spreken we nog niet over benodigde deskun digheid en gevolgen voor de werk gelegenheid. j. de meeste verenigingen in Holten maken gebruik van meer dan één akkommodatie. Wanneer zij dan voor alle door hen gebruikte ak kommodaties en energiekosten zouden moeten gaan betalen dan moeten er dus verdeelsleutels ko men, die er best wel eens zo uit kunnen gaan zien dat de verenigin gen dan evenveel moeten betalen als nu, alleen nu heet het „ge bruiksvergoeding" en dan heet het „bijdrage" in de energiekosten", k. het hanteren van een tarievenre- geling én van een subsidieverorde ning zijn beleidsinstrumenten voor een evenwichtig sportbeleid. Wan neer dit losgelaten wordt, vervallen deze beleidsinstrumenten en kan de Sportcommissie in feit niets voor de verenigingen doen. Men is dan overgeleverd aan de „harde cij fers" van energiekosten of onder houdskosten. In deze vergadering is al vaker be toogd dat Holten een goede naam heeft opgebouwd in de omgeving, zowel wat betreft de redelijke tarie ven als wat betreft de subsidiëring. Waarom zouden we die rol opge ven? Verder tillen wij bijzonder zwaar aan het hiervoor genoemde punt k. Alle bovenstaande kon sekwenties en vraagtekens over ziende, geloven wij er eigenlijk niet in dat de gemeenten die de tarieven hebben afgeschaft, dit primair hebben gedaan om de verenigingen van dienst te zijn. Met het in reke ning brengen van de energiekosten óf het door de verenigingen laten verrichten van het onderhoud komt het ons voor dat men de ge derfde inkomsten langs een andere weg weer ruimschoots terughaalt. Onze conclusie is duidelijk: wij zien geen enkele reden om drastische wijzigingen aan te brengen in het tot op heden gevoerde beleid. tussen 19.30 en 20.30 uur op het ge meentehuis bezorgen óf storten op gironummer 5888 van het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten te Den Haag. ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwenstraat 31, Goor Tel. 05470-41 13 Het komende weekend bruist het weer van de acti viteit in J.S. de Schure. Dit keer zal het programma in het teken van het goede doel staan, en wel voor de Stichting Overijsselsch Landschap. De Schuremen- sen hebben gemeend eens uitvoerig aandacht te bes teden aan de natuur, alles wat er zoal rondom ons ge beurt of staat te gebeuren. Iets waar we toch wel zuinig op moeten zijn. Het is bekend dat de Schure rege lmatig evenementen op touw zet voor het goede doel. Maar het is niet altijd even gemakkelijk een keuze te maken tussen hetgeen we willen steunen. Dit keer zijn de op brengsten van het gehele weekend bestemd voor de Stichting Overijs selsch Landschap. De naam zegt het eigenlijk al, een groep mensen die zich inzet om het landschap van onze provincie in stand te houden in al. zijn schoonheid. Dit doet zij onder andere door grondaankopen, houtwallen in stand houden en nog veel meer. Allemaal activiteiten waarvoor veel, erg veel geld nodig is. We beginnen vrijdagavond al met een indrukwekkende foto expositie over Overijsselse land schap, waarin de diverse karakte ristieken in beeld komen. De stich ting Overijselsch Landschap zal ook deze avond een stand ingericht hebben waarin u alle informatie kunt krijgen van een vertegen woordigster) van de stichting. Ook van Holtense zijde is er een verte genwoordiging van de Consumen tengroep Natuurlijk Voeding Hol ten. Deze groep mensen (al meer 75 ledenhoudt zich bezig met andere manieren van voeding die op dit moment in Nederland nog in ge bruik zijn. Deze men'sen staan in de We leven in een land dat overvloeit van melk en ho ning. En dan toch nog dat gerammel met die collecte bus! Waarom toch? Subsi dies van overheidswege vloeien in overvloed, de so ciale voorzieningen kennen geen grenzen. En dan toch nog dat gebedel! Ja, zo op het eerste gezicht hebt u gelijk, maar als je er verder in duikt, dan kom je tot heel andere conclu sies. Vandaag gaat het om een col lecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, het gaat dus om sport door gehandicapten. Tientallen aanvragen om een bij drage voor diverse projecten liggen bij het Fonds op tafel in afwachting van uw reactie op de landelijke ac tie, welke'van 12-18 november a.s. wordt gehouden. Elke week raken in Nederland 500 mensen gehandicapt, lichamelijk, geestelijk, visueel enz. In ons land doen 16.000 gehanciapten aan sport. Dat zouden er minstens 80.000 moeten zijn. Er wordt ge tracht en er moet nog veel meer worden getracht die 80.000 over de drempelvrees heen te helpen, want dat zult u wel begrijpen: voor een gehandicapte is moed nodig om aan sport te gaan doen. Dat is dus de ene kant van de zaak, maar de andere is de kwestie van het geld. De sport-accornmodaties, welke er zijn voor de valide sporter, zijn zo zonder meer niet geschikt voor de gehandicapte sporter. Er moeten voorzieningen en aanpassingen worden getroffen, welke uiteraard schrikbarend veel geld kosten. Schure voor u klaar om het een en ander te vertellen over andere, doch gezondere voedingswijzen u kunt tevens een drankje of een hapje nuttigen bij hen. Zaterdag avond is er een flitsende discospe- cial over Folkmuziek, verzorgd door een expert op dit gebied Ber- tus Struik. Op deze avond kunnen dus ook nog even de beentjes van de vloer. De Stichting Overijselsch Landschap zal ook op deze avond nog een dia- klankbeeld vertonen, beide stands zullen het gehele weekend bemand zijn. U ziet het al weer, er is weer volop te doen in de Schure, en voor iedereen wel een geschikte tijd om of vrijdag- zater dagavond en zondagmiddag en avond een kijkje te nemen in de Schure. Om zo een bijdrage te leve ren hetzij indirect (een comsupmtie met een kleine verhoging) of direct (een financiële bijdrage in de gif- tenpot) aan de Stichting Overijs selsch Landschap. We hopen dat we dit weekend niet alleen jonge mensen maar ook ouderen in de Schure op bezoek krijgen, jullie zijn allemaal van harte welkom. Tot ziens in J.S. de Schure. AUTO MOBILIST Was u al eens in de ROBASHOP? Nee!.jammer Holterstraatweg 85a Rijssen Daarnaast zijn er kostbare ver voersproblemen. Speciale oplei dingen van instructeurs, alsmede van begeleiders, kosten eveneens een bom duiten. Een valide behoort te sporten, een gehandicapte móét sporten. Gehandicapt of niet, je bent Neder lander, en als Nederlander heb je recht op hetzelfde stukje welzijn, dus ook op hetzelfde stukje sport. Sport door gehandicapten is, zoals u al begrepen hebt, duur. U kunt zeggen: daar moet de overheid dan maar voor zorgen. Accoord, maar de overheid doet al een en ander in de vorm van subsidies. Helaas is dat ten enenmale onvoldoende om alle projecten van sport door ge handicapten van de grond te tillen. De rest dan maar laten liggen? Nee, nee, zolang de overheid niet alles subsidieert, niet alles kan subsidié- ren - denk maar aan de bezuinigin gen - dan moet het particuliere in itiatief wel bijspringen. Vandaar dat gerammel met die collectebus in de week van maandag 12 t.e.m. zaterdag 17 november. Het gaat niet om zo maar enkele duizenden, het gaat om miljoenen! Als vélen straks collecteren en alle Nederlanders geven, dan zal de ac tie 1979 zekér slagen. En dat hopen wij, velen met ons, en laat ons hopen. OOK U. Het Plaatselijk comité Gehandicapte sporters klaar voor de start op „Papendal" bij Arnhem 20.30 uur „Zaterdag lOnov „elf van de elfde" met o.a. presentatie van de nieuwe prins carnaval in feest zaal „Het Bonte Paard" ZONDAG 11 NOVEMBER 14.00 uur Discobal in Café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) 19.30 uur Man of Action Drive in en BB Discoshow in 't Boekje" Bath men MAANDAG 12 NOVEMBER 19.30 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel „Vosman" 20.00 uur Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Hol ten in zaal „Vosman" Onderwerp „Elfen en trollen", programma over folklore van Ierland en Noorwegen, verzorgd door mevr. L. O'Sullivan uit Gieten 20.00 uur Schrijfavond voor de poli tieke gevangenen via Amnesty In ternational in hotel „Vosman" Ook dit jaar werd de ouderavond van de Haarkleuterschool in de krea van de school gehouden. On geveer zestig ouders konden wel kom worden geheten door de voor zitster mevrouw Paanakker- Fritschy. Het jaarverdlag werd gelezen door mevrouw Jager-Rondhuis. Het fi nancieel overzicht kregen de ou ders keurig op schrift gepresen teerd en werd goedgekeurd door de kascommissie bestaande uit de he ren Wolven en Wichers. In de ka scommissie voor dit schoojaar werden benoemd: de heer Wolven en mevrouw Kempers. Nieuw in de oudercommissie zijn mevrouw Balk voor de wijk Diess- enplas en de heer De Jong voor de wijk Canadastraat. Mevr. Wichers nam afscheid als lid van de ouder commissie. Zij kreeg bloemen en een geschenkbon aangeboden voor de prettige samenwerking. Het ge deelte vóór de pauze werd afgerond door de hoofdleidster mevrouw Slotman, die enige zakelijke mede delingen deed. Na de koffie werd er aandachtig geluisterd naar de heer Elsink uit Deventer, die als ver- keersdeskundige een boeiende le zing hield over „De kleuter in het verkeer." Uit de reakties van de ouders bleek dat dit een zëer zinvol onderwerp was en veel goede voor nemens werden ter plekke ge maakt. De avond werd besloten door een kort afscheidswoord van de voorzitster. MAANDAG 12 T.E.M. ZATERDAG 17 NOVEMBER Collecte Stichting Nat. Fonds Sport Gehandicapten (zie bericht) WOENSDAG 13 NOVEMBER Eerste dag enveloppen kinderpost zegels en bezorgen van de zegels door de schooljeugd Dinsdag 13 november 20.00 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in „Bethaniê. Spr. mevr. Vons te Holten. Onder werp: Onze instelling van de ver nieuwing in de Wereld. DONDERDAG 15 NOVEMBER 20.00 uur Jaarvergadering afd. Hol ten „Vrienden van de Hartstich ting" in hotel „Vosman" ZATERDAG 17 NOVEMBER 19.00 uur Start „Gezelligheidsrit" M.A.C. „De Holterberg" bij café „De Biester" (zie adv.) Zaterdag 17 november 14.00-16.00 uur. Inlevering vakan tiezegels Kerst en Nieuwjaar bij Harmelink, Gaardenstr. 49 (zie adv.). 14.00-17.00 uur. Inname va kantiebonnen Bouw- en nevenbe- drijven Kerst, Nieuwjaar en verlof dtgen bij P.F. van Doom, Rietmo lenstraat 4 (zie adv.). MAANDAG 19 NOVEMBER 20.00 uur Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Es- pelo in „Trefpunt" „Doe-avond" Sokkenpoppen maken oJ.v. mevr. Reinders uit Olst. WOENSDAG 21 NOVEMBER 14.30-17.30 uur Verkoop van artike len van de Welfare t.b.v. het Rode Kruis in recreatiezaal Bej. Cen trum „Diessenplas" 20.00 uur Bijzondere Ledenverga dering H.S.V. „De Rietvoorn" i>ij „de Poppe" DONDERDAG 22 NOVEMBER 20.00 uur Voorbereiding van de Advents-Actie „Solidaridad" in gebouw „Irene" Spr. dr. L. Schuurman, toerustings- en evan gelisatie predikant van de Geref. Kerk te Arnhem. Vertoning van dia's over het onderwerp „Latijns Amerika en wij" VRIJDAG 23 NOVEMBER 20.00 uur Grote verwerping van de Supp. Club S.V. „Holten" in het Ontmoetingscentrum „Meet- manskamp" (zie bericht) ARTS W.R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel. 3553. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur. keerterrein Sporthal 't Mossink, Keizersweg van 9 tot 11 uur. WIJKVERPLEGING Zr. T. Kamphuis-Kenkhuis, Groeneweg 20, GorsseL tel. 05759-2285 b.g.g. 05700-22700. De weekenddienst gaat in vrij dagavond om 18.00 u. en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Tijdens de weekenddienst kunt u de wijkverpleegkundige in ie der geval bereiken 's morgens van 7.00-7.30 uur en tussen de middag van 13.00-14.00 uur. Af halen verpleegartikelen 13.30- 14.00 uur wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardensstraat. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel 1201 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur maandat t.m. vrijdag 8.30-9.30 uur Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486- 16465. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15*11.30 uur Wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaar denstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat G.J. Kraaij, tel. 2299. DIERENARTS W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel. zat. 8-9 u. 1515 daarna 2004. TANDARTS J. Webbink, de Ruyterstraat 19, Rijssen, teL 05480-4140. Spreek uur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. Wachtdienst VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 11 nov. G. Dijkstra, Schoutenstraat 35, teL 1833 Maandag 12 t.m. zondag 18 november: H.J Moleman, La- geweg 13, tel. 1974. STORINGSDIENST Zaterdag 10 t.m. vrijdag 16 no vember Gas: J Bosschers, Lie- zenweg 62, tel 1945; Electra S. Huisman, Borkeldweg 21, teL 3493. POLITIE Telefoon 1352 en 2655 Na 18.00 uur bellen 05200-71234. ZIEKENFONDS BRANDWEER Maandag mobiel kantoor par- r->'efoon 2222 (dag en nacht

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3