MARKT AANDEEL PEUGEOT GROEIT STARTEN MOTGIIL ALLERLEI T erberg bouwt bedrijfsauto's op goede maat onderweg :e Hadden we het de vorige keer over het de- en monteren van de bougie, deze tweede aflevering handelt over de stroomverde- ler en het afstellen van de con tactpunten. De functie is het wisselend gaan van de vonk naar de bougies Bij een 4-cilinder lopen vier dikke en goed geïsoleerde kabels, van iedere bougie één naar de kap op de stroomverdeler Deze be kabeling kan een oorzaak zijn van storingen Vroeger werd al tijd een koperkern gebruikt. Tegenwoordig past men heel veel een kabel met koolkern toe, omdat koper erg duur is en de koolkern ook een goede gelei ding geeft. Het nadeel is dat de koolkern kan breken, hetgeen niet te zien is maar waardoor wel de stroom-impulsen van de verdeler naar de bougie door de isolatie heen kunnen slaan, b.v. op metalen delen waarlangs de bougiekabel loopt Als de motor onregelmatig loopt of overslaat dit heel goed controleren. Ook kan het zijn dat de verdelerkap een haarscheur heeft Bij voch tig weer buiten, dus dit jaarge tijde, openbaart zich dat snel. Verdelerkap afnemen, van bin nen goed droog maken en weer monteren De stroom die van de bobine via de 4 kabels naar de bougies gaat heeft zeker een spanning van 15000 volt. Be aanraken kan men een forse tik krijgen, die geen gevolgen heeft omdat het wisselstroom is Inde verdeler zit een rotor op een as. Onder die rotor is een nok te zien niet vier afgeronde hoeken. Die dienen voor het openen en sluiten van de contactpunten. Die contactpunten, één zit vast en de ander gaat open en dicht, kunnen ingebrand zijn Wan neer dat zo is, is het 't verstan digst nieuwe te monteren. Dat kan men zelf doen, waarbij na uwlettend gekeken moet wor den hoe ze gemonteerd zaten In geopende stand is de ruimte ca. 0 45 mm Dat kan alleen met een voelermaat vastgesteld worden. Do gehele verdeler zit met een klembout vast om verlopen te gen te gaan Is dit om één of an dere reden los geweest, dan kan dit wanneer men een beetje kijk op de zaak heeft, wel weer vrij nauwkeurig afgesteld worden. Verstandiger is het dit door een garage te laten doen omdat heel zuiver afstellen alleen met be hulp van test-apparatuur kan geschieden. Wanneer namelijk de motor op temperatuur is en bij het gas geven dus het toene men van het toerental, moet de vonk iets eerder bij de bougies zijn. Vroeger geschiedde dit d.m.v. een verstelknop op het dashboard, tegenwoordig d.m.v vacuum-vervroeging. De ontsteking is een essentieel on derdeel van de motor Is alles optimaal afgesteld en de ont steking laat een steek vallen, dan loopt de motor niet mooi rond en is de trekkracht niet constant. Resumerend kan men stellen dat aan de ontsteking wel het één en ander zelf ver richt kan worden, maar dat zui ver afstellen een terrein van meer specialistische aard is, dus van de garage. We zijn er eens een kijkje gaan ne men en je staat versteld wat daar gefabriceerd wordt. Het bedrijf is al 110 jaar oud en van een hoef- en landbouwsmederij uitgegroeid tot een heuse automobielfabriek. FAMILIEBEDRIJF Vier broers en twee zusters Terberg leiden het bedrijf. De smederij is nog steeds in gebruik gebleven. In de groot-schaligheid van de zeer grote fabrieken waar de auto's van de lopende band komen vraag je je af of zo'n kleine fabriek zich staande weet te houden. In alle sec toren is de concurrentie groot en dan moet het toch moeilijk zijn om mee te kunnen komen Daar heb ben ze bij Terberg geen problemen mee. Gegroeid in de autosector di- ■De Peugeot-importeur voor ons land, Gebr. Nefkens N.V. in Utrecht, liet "recentelijk, vlak na de 505 introduktie eens wat zien van hun nog steeds groeiende bedrijf. Een nieuwe auto is altijd een belangrijk facet om pers, dealers e.a. kennis van te laten nemen. ;In de media wordt er over geschre ven, de dealers vertellen de klanten Juitgebreid en geven de gelegenheid de auto op de weg te beoordelen. Vooral Peugeot-rijders, de meest merkentrouwe automobilist, zyn er direct bij als er een nieuw model uitgekomen is. De organisatie achter de auto en in dit geval van het importbedrijf, is weinig bekend bij het autorijdende publiek. Nefkens groeit jaarlijks. Dat komt niet alleen vanwege de stijgende Peugeot-verkopen maar ook omdat het bedrijf veel neven activiteiten ontwikkelt. We doelen hiermede nu op het opleidingscen trum, dat zich op het totale Peugeot-autogebeuren richt. Cur sussen worden gegeven aan tech nici van de vele dealers in ons land, verder voor verkopers en admini stratieve medewerkers en dat kun nen ook directeuren van garages zijn. Nefkens president-directeur H. J. van der Sluijs haalde ook de gang van zaken in de Nederlandse auto branche aan De autobranche vormt een belangrijke pijler in het economisch leven, al is die niet van zo'n groot gewicht als in de landen die een grote eigen auto-industrie hebben Direct werken er in ons land 170.000 mensen in de auto branche, indirect nog eens 340.000. Dat maakt wel een totaal van 510.000 Uitgerekend werd dat voor 13 meer verkochte nieuwe auto's één arbeidsplaats kan worden be kostigd Vandaar dat het met alle problemen in de sector werkgele genheid onredelijk is door te gaan met het verhogen van de BVB De autobranche wordt duidelijk be nadeeld De laatste maanden kan er nog een stijging in de verkopen komen, maar dan gaat dat af van het aantal dat in de eerste maan den van 1980 verkocht zou worden. Up het gebied van veiligheid en electrisch aangedreven auto mobielen blijft Peugeot zeker niet achter. Vooraan een elec trisch aangedreven 104 bestel en achteraan de 104 in de uit voering met veel veiligheids- verhogende onderdelen reet na de 2e wereldoorlog hebben zij een enorme ervaring opge bouwd. Niet met massa-fabricage, maar juist met de kleine series. En dan vooral met de bouw van de vrachtauto's voor het terrein. De laatste aanwinst is een 8x8 vrach tauto met kiepinstallatie, die meer zand kan vervoeren dan alle andere leverbare merken. ALLE WIELEN AANGEDREVEN Constructief betékent 8x8 vier aangedreven assen. Twee voor en twee achter. De beide voorste assen zijn bestuurbaar en op zich is dat geen moeilijke constructie. Toch hebben de constructeurs bij Ter berg voor het veer- en stuursys teem een betere en comfortabelere oplossing gevonden. Lichter bestu ren en een sterk verbeterd veersys- teem vinden toepassing op hun nieuwste truck. Dit is vooral ge daan om het de berijder aangena mer te maken wanneer hij in ruw en oneffen terrein rijdt. Daarnaast is het laadvermogen ook hoger, het geen efficiënter en dus goedkoper werkt. Een Volvo cabine en een mo tor met versnellingsbak van dit merk worden gebruikt. De rest stamt van andere fabrieken uit Duitsland, Amerika en Engeland' en uiteraard worden veel delen zelf vervaardigd Een groot succes van Terberg is de Terminal trekker in de havens. Rusland is een belang rijke afnemer, maar voor dit qua afmetingen grootste land ter we reld moeten de Terminal trekkers met specifieke wijzigingen gefabri ceerd worden. Geen confectiewerk, maar maatwerk. Wat was het geval? Al weer enkele maanden geleden reden we 's morgens 'om ruim half acht de au toweg op bij de aansluiting tussen Goor en Rijssen. We passeerden een rood-oranje gekleurde auto en tot grote verbazing en in feite ont zetting zat die automobilist te le zen achter het stuur. Niet vluchtig enkele woorden, maar onafgebro ken en erg geconcentreerd. Tot de afslag Arnhem/Zwolle reden we naast, achter of voor hem. Onver stoorbaar lezend en af en toe zelfs wat afwijkend van de rechter rij baan. Hij was zo intensief met z'n gedachten betrokken bij het schrif tuur, dat z'n lippen constant be wogen. Ogen kunnen maar op één ding tegelijk gericht zijn. Tot 3 keer toe hebben we geclaxoneerd om te zien of hij dat zou opmerken. Geen enkele reactie. Van enkele jaren geleden kunnen we ons nog heel duidelijk voor ogen halen, dat tijdens een nt met een Porsche van de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie de dienstdoende functionaris, terwijl we naast hem zaten, een auto in het gezichtsveld kreeg waarvan de bestuurder een landkaart bekeek. Na aanhouding ontkende hij eerst, maar even later gaf hij wel toe. Er was toch geen ontkomen aan. Een proces-verbaal volgde. Toch was het toen een groot verschil met het geen we vrij recentelijk signaleer den. Hoe lang zal hij nog hebben zitten lezen en hoe vaak is het voordien en daarna nog gebeurd. Jammer dat op zulke momenten niet een politieman hetzelfde con stateert en aan zo'n levensgevaar lijke sttuatie kort en bondig een einde maakt. We hebben, omdat we naam en adres weten, de pa gina van deze krant aan hem toe gezonden. Misschien kijkt hij er wel van op, misschien ook wel niet. In ieder geval zal het dan hopenlijk wel tot hem doordringen, dat. autorijden op deze wijze niet toelaatbaar is en vroeg of laat in een catastrophe kan eindigen. Als hij dat beseft hebben deze cursieve regels hun nut afgeworpen. En daar gaat het menig weggebruiker en ons om. Men vergeet dat de autobranche al jaren een groeisector is voor de werkgelegenheid, maar dat dit met de regelmatige verhogingen van de belastingen op auto's en op brand stoffen wel eens in gevaar zou kun nen komen. O.a. in dat deel waar het onderhoud gepleegd wordt. Het argument van de regering dat gro tere auto's meer energie vergen en daarom zwaarder moeten worden belast, gaat op zich al mank aan ongenuanceerdheid, aldus de heer Van der Sluijs. Wanneer per 1 januari a.s. de ver hoging van de bijzondere ver bruiksbelasting z'n beslag krijgt, betekent dat dat auto's tot 10.000 gulden gelijk blijven met 16% B.v.B Auto's van 10 tot 22 000 gul den gaan van 17 5 naar 19% en bo ven de 22.000 gulden gaan van 17.5 naar maar liefst 21.5%. Het effekt op de catalogus-prijs is dat in de prijsklasse van 10 tot 22,000 er 2 2% bijkomt en daarbo ven maar eventjes 6.2%. De belas tingdruk die 43% was stijgt dan naar resp 45 7 en 50.3%. Nog een interessant sommetje. Een Peugeot 504 SR met schuifdak staat geprijsd voor 21.995.- (19% B.v B.). Met metaalkleur, die 575.- kost, komt deze auto op 22.570.-. Dan is 21.5% B.v. B. verschuldigd. De invloed van de verhoging van 19 naar 21.5% maakt dat deze Peu geot 870 gulden duurder wordt en te leveren is voor 23 440 - De extra metallickleur kost dus 1445.-. Een diesel heeft als meerprijs 3800 - Bij overschrijding van die 22 000 gul den grens gaat de meerprijs maar liefst 4670 - bedragen Dit is één voorbeeld, echter duidelijk genoeg en voor zichzelf sprekend Niet slepen en niet aanduwen, maar met hulpstartkabels een onwillige auto aan de praat krij gen Dat kan wanneer men in de auto altijd een tweetal startka bels heeft, die als set leverbaar zijn. De prijs kan variëren maar in de aanbieding zijn ze rege lmatig te koop voor ongeveer 15 gulden Wanneer de auto weg gesleept moet worden door een garage is men zeker het dubbele kwijt. Een nuttig geschenk voor St. Nicolaas mevrouw De ene ka bel heeft 2 zware klemmen, die aan de minpool van de beide ac cu's bevestigd dienen te wor den. De beide rode klemmen aan de pluspool. Natuurlijk wel controleren of beide accu's van hetzelfde voltage zijn. Bij een diesel wil dit o a nog wel eens verschillen, maar in 95% van de situaties is het altijd 12 volt. Het tekeningetje dat afgebeeld is komt voor op een sticker van de Shell. De nummering duidt aan in welke volgorde de klemmen vastgezet dienen te worden. Nadat de motor loopt de klem men in omgekeerde volgorde losnemen. Op de weg herken je een bedrijfsauto vaak nog gemakkelijker dan een pers onenauto. De grote carrosserieën met de duidelijke merknaam of merk- vignet vallen van verre al op. Wat wij en zeker vele andere geïnteresseerde of attente automobilisten met ons zich wel eens afgevraagd zullen hebben was dat b.v. een Mercedes carrosserie op het front getooid werd met een grote T in een cirkel. Deze T is afkomstig van Terberg en daarachter staat natuurlijk een bedrijf. Jan, Jan wat reed Je gevaarlijk.Of die automobilist van z'n voor naam nu Jan of Johan heet kan ons met schelen. Waar we wel heel erg van geschrokken zijn was z'n manier van autorijden. Want wat we zagen zal niet een enkel op zichzelf staand feit zijn. Je ziet het vaker en we weten dat de politie bij het constateren daarvan on verbiddelijk een procesverbaal opmaakt Met die 2J's bedoelen we de middelste letters van het kente ken van zijn auto. waarvan we de 2x2 cijfers maar niet vermelden. Wel zijn we te weten gekomen wie het was en we hopen dat de betref fende automobilist m deze pagina regelmatig deze rubriek onder ogen krijgt, zeker deze keer. want dan komt hij hopenlijk tot besef welk levensgevaarlijke risico hij nam.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15