pfj|ntse X-cars GM nu al succesvol PONTIAC PHOENIX fris lal voor elke baby EEN ZEER SNELLE TALBOT ALLERLEI General Motors, 's werelds grootste automobielcon cern. heeft vanaf het begin van de ontwikkeling van de nieuwe generatie voorwielaangedreven automobielen het hoogste bedrag geïnvesteerd dat ooit uitgegeven werd om een geheel nieuwe auto productie-rijp te ma ken Ongeveer 2 7 miljard dollar of omgerekend in guldens 5 5 miljard De Amerikaanse regering ordon neerde in het begin van de jaren zeventig dat de auto- industrie binnen een termijn van enkele jaren er voor zorg diende te dragen dat er zuiniger automobielen op de markt kwamen De hier geteste Pontiac staat geprysd voor 24.674.- incl stuurbekrachtiging, automatische transmissie, AM radio en halogeenkoplampen Er zijn veel extra's leverbaar, waardoor het nodige betaald moet worden en die de prys rond de dertig mille brengen De goed koopste versie is de 2-deurs 4-cilinder met handge- schakelde 4-bak Daarvoor betaalt men 21.777.-. De hierboven genoemde zorg voor zuin iger auto's gold specifiek voor de bin nenlandse afzet in Amerika De Japanse auto industrie had inmiddels een niet geringe greep op de buitenlandse markt Maar de Amerikanen willen ruime automobiielen die ook fors ogen en heel comfortabel zijn Zuiniger rijden is haalbaar wannper de motoren zo ge bouwd worden dat ze minder volumi neuszijn maar ook het gewicht van het geheel diende niet onaanzienlijk lager te worden 7 JAAR GELEDEN In 1972 werd de basis gelegd en dit jaar werden ze verkrijgbaar General Motors loopt daarmee vooraan en zy waren de eerste die op het Europese vasteland de zumiger Amerikanen konden aanbie den En daarby is het ook een auto die. vanwege een aantal echt Europese fa cetten zeker hier zal aanslaan Vier merken binnen GM te weten Chevrolet. Pontiac Buick en Oldsmobile brengen deze compact-car in verschillende va rianten Een passende uitspraak deed de autojournalist van een bekend blad in ons land. door te schryven dat het waarschijnlijk de grootste gok op auto gebied was sinds Henry Ford de lopende band-produktie introduceerde En dat was het ook omdat compactere auto's uit de jaren zestigen zeventig nooit veel weerklank vonden Maar nu moet het, nu wordt het dwingend voorgeschreven. EUROPESE De auto is veel Europeser dan men in eerste instantie zou vermoeden De Amerikaans*.- trekjes zijn er heus nog wel en dat manifesteert zich duidelijk in de stuurbekrachtiging Wel erg direct, maar ongevoelig en dat is te wyten aan de te sterke bekrachtiging By gas geven in sneller genomen bochten onder- stuurd by gas loslaten in dezelfde situa tie overstuurd De bekrachtiging ont- neemt in belangrijke mate dit gevoel, maar het is echt aanwezig Voor is de ophanging opgebouwd vol gens het Mc Pherson systeem en achter wordt een starre as toegepast met schroefveren en een Panhard-stang om het geheel goed te lokaliseren Voor en achter wel een torsie-stabilisator om een te veel overhellen van de carrosserie tegen te gaan De vering is al veel meer ingesteld op onze continentale smaak en duidelijk stugger dan by Amerikanen gebruikelijk Dat doordeinen op een niet geheel vlak wegdek komt niet meer voor, echter worden kortere wegonef- fenheden niet helemaal optimaal weg gewerkt. Onze testauto was voorzien van brede Michelin banden, dit in te genstelling tot de ook even bereden Chevrolet Citation die voorzien was van Firestone op radiaalkarkas Later bleek dat de Pontiac op dat moment de enige X-car was op Michelins Gelukkig dat we deze beide banden konden beproe ven Wy vonden de Michelin duidelyk fijner, maar dat is èen verschil van smaak. EEN 4 EN EEN 6 Motorisch zyn er 2 varianten, de één is een 4-cilinder, de ander een V-6. Het ligt afhankelyk van de rijstijl Rustig ryden en niet te hard optrekken resulteerde in 1 op 9 a 10, maar dan moet de snelheid op de autoweg niet veel hoger liggen dan 100 km Beter kan men er van uitgaan dat 1 op 8 een goed gemiddelde is, om dat op de autoweg meestentyds wel wat sneller dan 100 gereden wordt De au tomatische bak schakelde uitstekend. Het gehele aandrijf-gedeelte staat dwars gemonteerd. Dat is nieuw voor een Amerikaan. Twee sterke GM troeven in de tachtiger jaren De Kadett intro ductie viel samen met de Pontiac- test vandaar deze 2 produkten van 's werelds grootste autoconcern op één foto. tiac heeft het instrumentenpaneel wel wat chroom Het zitten voorin is heel behoorlijk Dat komt mede vanwege de goede stand van het stuurwiel, dat ook in de lijn der verwachting dat de 6 cilin der met een inhoud van 2837 cc het meest gevraagd zal worden Het vermo gen bedraagt 86 kw of 115 din. pk bij 4800 toeren Met automaat accelereerde de auto van 0 tot 80 in byna 8 sec en tot 100 telde de chronometer er nog ruim 3 sec. by. Het benzine-verbruik is sterk VEEL VARIANTEN De carrosserie is leverbaar in flink wat varianten Tweedeurs, vierdeurs en een vyfde deur Het voorfront wijkt bü de vier merken. Chevrolet. Pontiac. Olds mobile en Buick af evenals de achter kant Ook het interieur, dashboard en stoffering zyn verschillend By de Pon- nog verstelbaar is. Achterin kunnen 3 passagiers ruim zitten en voor een ieder is een veiligheidsriem beschikbaar De auto lijkt van buiten groot en fors, maar is niet langer dan b v een Opel Rekord om binnen het eigen concern te blyven. Amerikanen willen wat pompeus aan doende auto's ryden en het compromis dat gevonden issteltzowel de landsman als de ver verwijderd wonende Euro peaan tevreden. De auto werd in eerste instantie voor de thuismarkt gecon strueerd en dat impliceert dat men aan de wensen van de automobilist daar te gemoet diende te komen. GUNSTIGE STANDAARD PRIJS De basisprijs ligt gunstig, maar met al les er op en er aan wordt het toch nog een stevig geprijsde auto In die prijs- klasse worden ook veel Europese auto's aangeboden, dus kan men de één tegen de ander afwegen De prijs blyft aan trekkelijk en de auto attractief om te kopen zolang de dollarkoers laag is In ons land stijgt de vraag naar Amerika nen, ook in de grotere modellen, die nu nog veel-verbruikers zyn In de nabije toekomst zullen ook deze aanmerkelyk zuiniger motoren krygen. waardoor dat een nog sterker facet is om een Ameri kaan te kopen. zijn o.m. Daihatsu, Datsun, US Ford, Opel, Hyundai (nieuw op de markt), Lada, Mercedes, Renault en Volvo Volvo vooral met de 343. Opel bezet doorlopend de eerste plaats. Ford staat op de 2e plaats en Renault bezet een sterke 3e Waren de eerste 3 maanden van dit jaar voor de autoverkopen weer wat gunstiger, nu gezien over 9 maanden van januari tot en met september, is er een lichte daling te constateren Het aantal verkochte auto's bedraagt volgens kenteken-registratie 464.495 stuks Vorig jaar over dezelfde periode waren dat er 476.035 Een verschil van 2.4% De laatste 3 maanden kan er wel weer een sty ging komen, omdat de byzondere verbruiksbe lasting in 1980 omhoog gaat Het parlement moet dit nog goedkeu ren en dan heeft het betrekking op auto's die boven de 22.000 gulden geprijsd staan Merken die stegen Tydens een byeenkomst van de grote Westduiste auto-leasing on dernemingen is de verwachting uitgesproken dat het aantal lease auto's nog aanzieniyk zal groeien. Het percentage ligt nu op 3 k 5 pro cent Binnen 10 jaar zal dit als de prognoses uitkomen tot 10% zyn gestegen. Voor het privê-gebruik wordt nog weinig van deze moge- lykheid gebruik gemaakt. Voor deze sector zyn de groeikansen ook stygende. Aan het eind van dit Jaar zal de Alfa diesel met een inhoud van 2000 cc in een Alfetta in produktie worden genomen Deze van een turbolader voorziene motor levert 59 KW en kan een topsnelheid bereiken van 160 km per uur Op de exportmark ten begint de levering in de loop van het komende jaar. Hier dan wel in een fabriekshal waar de auto by het aflopen van de band gecontroleerd wordt op iekkages Nieuwe auto's beginnen evenals pas geboren babies hun leven met een fris bad De autoproducent doet dit om de waterdichtheid heel nauwkeurig te testen Tweeduizend liter water gebruikt men in de Volkswagen-fabrieken voor iedere auto die.in ongeveer 3 tot 4 minuten door de douchecabine geleid wordt Onder hoge druk wordt het water uit tientallen sproeiers tegen alle kanten van de auto gespoten om ook het laatste lek op het spoor te komen Twyfelgevallen gaan nog een keer door een aparte cabine met zeer grote sproeiers die een op een wolkbreuk lijkend watergordyn neer laten komen op de auto uur Byna 200 km snel is de Lotus, waarby in feite deze auto bedoeld is voor twee kleine groepen van geïn teresseerden De eerste groep be staat uit automobilsiten die een niet al te grote en opvallende wa gen wensen met uitstekende pres taties en de tweede bestaat uit wedstrijdrijders die met de Sun beam Lotus een gemakkelijk aan te passen wedstrydauto tn huis halen De wedstrijd-uitvoering levert 240 din pk en zal worden ingezet m be langrijke rallies De motor meet 2 2 liter inhoud en heeft in de cilinder- kop 16 kleppen vier per cilinder - en heeft een KW vermogen van 107 2 Het contact tussen Talbot en Lotus impliceert dat er meer dan 4000 wagens gebouwd zullen wor den De versnellingsbak is van ZF met 5 gesynchroniseerde over brengingen Het interieur biedt plaats aan 4 personen en is op spor tiviteit en ruime infurmatie inge richt Op bochtige wegen komt de Sunbeam het beste tot z n recht, uiteraard op grote autowegen zal de goede wegligging by hoge snel heid ook veel beryders deugd doen. Talbot en snelheid waren voor en na de 2e wereldoorlog synoniem. Snelle sportwagens, Grand Prix racers en Grand Tourisme tour wagens wrden gesierd met het Talbot merk. De Engelse tak van Sunbeam fabriceerde in de vijfti ger jaren de Sunbeam Talbot, die in z'n Alpine uitvoering menige zware rally overwon. Nu de merknaam Chrysler voor de Europese tak verdwenen is en Tal bot z'n rentree maakte zowel in Frankryk als Engeland onder de paraplu van moeder Peugeot, zyn alle auto's uit de Franse en Engelse fabrieken voorzien van het Talbot embleem Recenteiyk werd de Sunbeam Lotus gepresenteerd, die begin november beperkt leverbaar wordt voor een prys incl BTW van 29 500 Dat is een heel bedrag voor een in weze wat kleine compacte auto Het geïnvesteerde bedrag moet waar gemaakt worden door de prestaties en die zyn optimaal De weg uitvoering heeft een ver mogen van 150 din pk en accele reert binnen de 9 sec tot 100 km per

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13