IMIÏÏt® OiUt! ALLERLEI M UW AUTO 16 Nieuwe winterhand van Vredestein motOÊWhieuws FIAT RITMO CABRIOLET Suzuki GS 1000 S monteren Dat is de aanhef van een brochure die het General Motors Winter plan by de automobilist, die een Opel of een Vauxhall rydt, moet introduceren. Voor het derdejaar kunnen geheel op basis van vry- willigheid de GM-dealers er aan meewerken. Een dealer die ons folder en circulaire deed toeko men, vertelde dat de beide vorige keren honderden klanten er ge bruik van maakten. Wat houdt het in? U brengt uw auto naar een GM-dealer, waar het gehele koelsysteem van radiateur tot thermostaat, van waterpomp tot slangen en klemmen geïnspec- teerd wordt. De acccu wordt doorgemeten en de accupolen worden zonodig gereinigd, zodat oxydatie wordt voorkomen. De verlichting wordt op werking en afstelling nagekeken. Deze Win terplan kontrole kost u f 25-, incl. het Winterplan certificaat. On derdelen die by deze werkzaam heden vervangen moeten worden, zyn niet in deze 25 gulden begre pen. Gaat er nadien iets mis, dan betaalt GM de reparatiekosten, uitgezonderd gloeilampen. De garantie loopt tot eind maart, want dan is normaliter de winter periode voorby. Kostbaar en vaak te voorkomen. Dat is geen moeilijk karwei. Toch komen er enkele facetten aan de orde die men wel in de gaten moet houden.Nauwkeurigheid is een heel belangrijke factor. ^Meesten tijds zitten bougies enkele tien duizenden kilometers op hun plaats. Goed vastgezet d.m.v. een speciale bougiesleutel, die in vele gevallen by het boordgereedschap van een auto hoort. De moeren waarmede de wielen vastzitten aan de wielna- ven hebben dezelfde afmeting als de bougie en dat is pypsleutel 19. Het nieuwe Suzuki model de GS 1000 S, wordt geleverd in de racekleuren van het merk, wit/blauw met zwarte biezen. De viercilinder 4-takt motor levert een vermogen van 94 pk. (69 kw.) en kan een topsnelheid bereiken van 220 km. per uur. De ruim 1.5 jaar geleden uitge brachte GS 1000 Special had 26 mm carburateurs, in tegenstelling tot deze nieuwe versie die vier 28 mm. Mikuni carburateurs heeft. Kracht en snelheid levert de fraaie motor, het uiteriyk wordt deel ge accentueerd door de aërodyna misch gevormde stuurkuip waarin een zeer compleet instrumenta rium is opgenomen. Dit bestaat uit een snelheidsmeter, een toerentel- ler, een olietemperatuur, een elec- trische klok en enkele controle lampjes. Gietwielen, tegenwoordig helemaal in, zyn ook hier gemon teerd. De wielen en banden hebben een verschillende maat, voor en achter worden schyfremmen toe gepast waarby het voorwiel 2 schy- ven heeft. De achterwielvering wordt verzorgd door een schokbre- ker met daar omheen een schroef- veer dit in tegenstelling tot het vo rige model dat uitgerust was met luchtvering. Voor wel vering op lucht, ongewijzigd overgenomen van het voorgaande model. De prys van deze nieuwe Suzuki werd vast gesteld op f9499.- incl BTW. Het aantal versnellingen bedraagt 5, de motor wordt electrisch gestart, de tank heeft een inhoud van 19 liter, het gewicht is 238 kg. en de motor heeft 2 bovenliggende nokkenas- sen. Vredestein is druk doende met een produkt-vernieuwing. Nog niet zo lang geleden werden al enkele nieuwe typen radiaal- banden aan het leveringspro gramma toegevoegd. Allemaal uitgevoerd met de stalen gordel en> het radiaal geconstrueerde rayon karkas. Nu introduceert men een geheel nieuw ontwik kelde MSS band, die niet alleen voor de winter met sneeuw en ijs bedoeld is, maar die het gehele jaar bruikbaar dient te zijn. De opbouw, de rubbersamens telling en de profilering hebben een band laten ontstaan, die na zeer uitgebreide proeven in alle delen van Europa, vooral in het uiterste noorden en het berg land en onder het toeziend oog van o.m. diverse grote autofa brikanten, als all-weather aan gemerkt kan worden. De benaming is „Snow plus", hetgeen duidelyk wijst in de richting van een winter plus band. Met de grove blokprofile- ring en de brede waterafvoer gleuven zou het gemakkelyk een lawaaierige band kunnen zijn, die niet alleen lawaai maar ook resonanties kan produce ren. Na veel research-werk met ondersteuning van de gebruike lijke computers hebben de technici van Vredesteuin een ongebruikeiyke profilering toe gepast. Brede blokken in het profiel worden afgewisseld met kleinere blokken, maar dan wel onregelmatig in afstand. Dit maakt de band geruisarmer in vergelyking met de bestaande winterhanden. Een speciaal samengestelde rubber compositie heeft volgens fa- brieksgegevens nog de volge- Dit geldt ook voor de ontsteking, de afstelling en de contactpuntjes. Daarover de volgende keer. Rond de bougie hoopt zich in de loop der tyd vuil'op en dat kan doordat de bougie vry diep in de cilinderkop verscholen zit. By het uitdraaien kan het vuil in de ope ning (bougiegat) terecht komen, waardoor op de zuigers rommel komt te liggen. By het starten van de motor kan dit - vooral als het harde stukjes zyn - tussen de klep pen en de klepzitting komen en vastbranden. Zeer hoge tempera turen in de cilinderkop en het mo torblok zorgen daarvoor. In het minst ernstige geval gaat het vuil door de uitlaat naar buiten en zal er Dus eerst de ruimte rond de bougie goed schoonmaken, b.v. met een fietspomp, daarna de bougies de monteren en vervangen door nieuwe met dezelfde warmtegraad. In het instructieboekje staat aan gegeven welke merken bougies en welke type-aanduiding moet wor den gebruikt. By het indraaien voorzichtig te werk gaan zodat de draad van de bougie goed in de draad van de cilinderkop draait. (Iets olie vooraf op de schroefdraad is verstandig, het voorkomt kleine beschadigingen. De bougie ook nooit te vast aanhalen, want dat geeft problemen by het later weer uitschroeven. Van te voren kyken welke bougiekabel by welke bougie hoort. Een verkeerde behandeling houdt in dat de motor niet of slecht wil aanslaan en dus ook niet goed wil lopen. Wanneer het hele jaar nog geen nieuwe bougies gemon teerd werden verdiend het aanbe veling dit nu wel te doen. De winter nadert en een goede vonk is nodig om de motor snel te laten starten. nde voordelen; comfortabel.óók op droog wegdek, een verkorte remweg, grote koersstabiliteit op yzel, sneeuw en dooisneeuw, maximale grip bij elke weersge steldheid. Aangezien we uiteraard niet die uitgebreide proeven kunnen doen die een fabriek zich veroor loven kan en moet, dienen we aan te nemen dat de genoemde punten niet overdreven zyn. Op allerlei terrein wordt voortgang geboekt en banden voor motor voertuigen behoren daar ook toe. Vele maten in de 80er en 70er series zyn al leverbaar en wel voor de velgmaten 12,13,14 en 15 inch, (80er serie) en 13 en 14 inch voor de 70er serie. Alle banden hebben SR specifica ties, hetgeen inhoudt dat een maxiamle snelheid van 160 km. per uur gereden mag worden. Voor de winter zou men bv. 2 reservewielen kunnen voorzien van deze „Snow plus" band. By sneeuw en ys dan wel monteren op de wielen die aangedreven worden. Indien gewenst kan de band voorzien worden van spi kes, die in een aantal landen nog toegestaan zyn. de veiligheid moet een cabriolet een beugel hebben die by het over de kop slaan de inzittenden goed bewschermd. De vaste roll-bar biedt deze zekerheid. Fiat maakt in de sector open auto's de X 1/9, die evenals de andere Targa- modellen een uitneembaar dak paneel heeft. niets gebeuren dat problemen op levert. Wanneer wel één of andere* ongerechtigheid tussen de klep of kleppen gaat zitten, zal compress- ieverlies optreden, waarna de mo tor gedeelteiyk uit elkaar moet voor een kleppenrevisie. Echte cabriolets zijn er niet veel meer. Wil men luchtig rijden dan zijn erin de sportmodellen Targa-uitvoeringen. Hierbij kan een paneel in het dak weggenomen worden, waardoor er een cabriolet-achtige auto ontstaat, tenminste wanneer de zijruiten ook nog neergedraaid wor den. De basis is de Ritmo 75 CL. Bij Fiat is het nog een prototype, waarvan serie-produktie duide- lyk wel overwogen wordt. Een ca briolet moet extra verstevigd worden, omdat de carrosserie de kooi-constructie mist die een se dan wel heeft, Hogere kosten,*een Maar de achterruit blijft staan. Twee persoons open sportwagens zyn er nog wel. O.a. de Alfa Spi der, de Triumph Spitfire en de Peugeot504 cabriolet, waarin dan wel op de achterbank gezeten kan worden. Dan ook nog de Buggies, maar die willen we hier niet direct by rekenen. De echte cabriolet brengt Volkswagen op Golf basis en Fiat nu met de Bertone Ritmo. gewichtstoename en de moeilyk- heid om het cabriolet-model in de produktielijn op te nemen. Voor

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15