Vlinder snel Jan broers PEUGEOT 305 Dl Piet Oldenhof maakt naam met Alpina's Veiligheidsriemen nu ook achterin ftLLERLB lUgeot bewandelt daarmee de weg die jlkswagen met de Oolf Insloeg door t motorblok van de benzinemotor zo construeren dat een diesel daaruit twikkelen geen al te ingrijpende ver- deringen zou geven Was de 204 vele de kleinste diesel- rtegenwoordiger by Peugeot en in de itowereld en de 504 de grootste binnen t Franse concern, daarin is nu een ver- huiving gekomen i is de sterkste diesel, zelfs uitge- st met turbolader en de 304 break, na t uit produktie nemen van de 204, de elnste Misschien UJkt het een wat in wikkelde materie, maar het is een lo- sche opbouw van een gevarieerd en insluitend modellenprogramma. De esel is helemaal in en het aantal die- •lmodellen zal zeker by de diverse fa- rieken nog uitbreiden, alhoewel de erk stygende vraag wel eens wat afge- md zou kunnen worden door de pro lemen met de dieselolie Het gaat nu eer wat beter maar met de winter voor je deur kan er een verslechtering ont- g •>- kaan. Iet aspect wegligging met daarby be rokken de stuurkarakteristiek is iets neer onderstuurd dan by de benzine- 4 mie van de 305 Dat komt omdat het jewicht op de voorwielen wat hoger is. ;/- Larby heeft men de stuur- jverbrenging lichteiyk indirecter ge maakt om de besturing ongeveer geiyk te kunnen houden aan de andere 305, de benzineversie. Een tandheugel besturing werkt altyd heel precies en dat is al een belangryk pluspunt. Com fortabel is de auto verder in alle opzich ten. De wielophanging voor en achter is onafhankelyk. Voor het Mc. Pherson systeem, achter getrokken draagarmen met schroefveren en telescopische schokbrekers De voor en achter aange brachte stabilisator werkt positief op wegligging en wegcomfort. Ook de lange wielbasis is zeer zeker debet een weglig ging en het aspect comfort. Motorisch is het deels een nieuw ont werp, verder afgeleid van de benzinemo tor. Met een cilinderinhoud van 1548 linderinhoud en vertegenwoordigen met z'n tweeën de kleinste klasse. Het vermogen van 32 kw. of 44 din pk. ligt duideiyk onder dat van de VW Golf, die in de dieselsector de snelste is. Accelere- ren doet de 305 niet bijster snel. Van 0 tot 80 in ruim 17 sec. en van 80 tot 100 nog eens 12 sec. er by, waaruit blykt dat de 305 voor het inhalen op b.v. de autoweg achterblyft by enkele klasse-genoten. Maar naast nadelen heeft de Peugeot hoewel ook niet zo gunstig als b.v. weer by de Golf. Constant 100 rijden op de autoweg resulteerde in een consumptie van rond de 7 liter dieselbrandstof. Wordt de snelheid opgevoerd tot 120 km. (130 is de top) dan neemt het ver bruik vry snel toe. Eén liter op ruim 11 k 11.5 km. was het resultaat. Over het al gemeen is de Golf zuiniger. By 100 km. snelheid 1 liter op rond de 17 km. En we hebben ook nog Wel zuiniger geluiden pook op de vloer. Deze ligt goed onder handbereik, mits de rugleuning van de stoel, wanneer deze in de achterste stand staat, niet te ver achterover gezet wordt. De synchronisering van alle vier versnellingen werkt uitstekend, alhoe wel de eerste om de versnellingsbak te sparen nooit te abrupt ingeschakeld moet worden wanneer de auto nog rydt. De remmen by Peugeot zyn altyd goed, zelfs heel goed. Dat dateert al van lang cm3 kan de 305 D tot de kleinere diesels gerekend worden. De Volkswagen Golf en de Peugeot 304 D hebben minder ci- ook voordelen, die dan duidelyk be trekking hebben op wegcomfort en zi truimte. Het verbruik is bescheiden, al- gehoord. De versnellingbak is normaal uitge voerd met een 4-bak, bediend door een gelden. Een bekrachtiger en een be grenzer zyn ingebouwd en assisteren respect, verdelen de remkracht. De omzet by Volvo is sterk geste gen. Biykens het jaarverslag is de omzet vorig jaar met 18% toege nomen en bereikte een bedrag van 19.1 miljard kronen. Presi dent P C. Gyllenhammer wyst er op dat het in 1974 begonnen be sparingsprogramma in 1977 zyn uitwerking begon te krijgen en in 1978 tot sterk verbeterde resulta ten leidde. De personenauto le verde een belangrijke bydrage tot de goede resultaten in 1978 De produktie bedroeg totaal 260.000 stuks, een toename van 15%. De Volvo 343 is een belangrijke aan vulling op het produktie- programma. In de tachtiger jaren zal geleideiyk aan voor vernieu wing van de modellen gezorgd worden, waarby veiligheid, com fort en kwaliteit de belangrykste richtiynen biyven. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden er in West- Duitsland 771.700 nieuwe person enauto's en combinatiewagens verkocht. In vergeiyking met de corresponderende periode van 1978 betekent dat een sty ging met 7 6% Ook in de bedryfswa- gensector werden betere resulta ten bereikt dan in 1978 De afeet van deze auto's steeg met byna 18% tot 36.400 stuks. Opel zal in de Bondsrepubliek met 200 auto's van het type Re- kord deelnemen aan een onder zoek naar de toepass in gmoge- ïykheden van een mengsel van methanol en superbenzlne als brandstof Over een periode van twee en een halfjaar wil men er- varingscyfers verzamelen over de toepassing van een metha nol/benzinemengsel Het metha nol gehalte bedraagt 15 volume procent, vandaar ook de naam M15. Deze maand nog zullen de aan de nieuwe brandstof aange paste Rekords worden afgeleverd aan o a taxiondememingen en automobielclubs Dertig tanksta tions worden voor Ml 5 gebrui' ingericht. jim een jaar na de introductie van de Peugeot 305 met benzi- ;motor is een versie met dieselkrachtbron aan de markt geko- en. Een interessante ontwikkeling, niet alleen omdat de die- lmotor steeds meer opgang maakt, ook in de middenklasse, aar ook vanwege het feit dat Peugeot voor de 305 een geheel euwe dieselversie ontwikkelde die afgeleid werd van de mo- srn geconstrueerde benzinemotor in deze auto. De carrosserie is minder aangekleed dan de SR in de benzineversie. Geen strips langs de zyflanken en in z'n geheel soberder. Dat geldt ook voor het inte rieur. Opvallend was het ontbreken van hoofdsteunen. Deze zyn in zwang geko men als veiligheidsverhogende factor en hier ontbreken ze. Dat is naar onze me ning verkeerde zuinigheid. Natuuriyk zyn ze wel aan te brengen, maar dat kost extra. Het dashboard is ook wat een voudiger, de toerenteller ontbreekt, hetgeen by een diesel ook niet zo be langryk is. Achterin is veel beenruimte en dat is een plezierig iets wanneer vier mensen het interieur bevolken. Want op lange ritten is ruimte voor de benen niet te versmaden. De zittingen geven veel steun en de rugleuningen voor zyn goed in te stellen. De kofferruimte biedt veel mogeiykheden voor een grote hoeveel heid bagage. Jaren heeft Peugeotz'n au to's standaard met een schuifdak uitge rust. Dat is nu niet meer het geval. Op wens wel leverbaar en dan vanaf de fa briek. Dat kost meer geld en omdat lang niet iedereen een schuifdak wenst is de Peugeot ook zonder te leveren. Ruim 600 gulden is het verschil. Als eindoordeel moeten we gaan verge- lyken. By de diesels is de keus veel en veel minder dan by de merken met ben zinemotor. In de klasse van de Peugeot is nu nog maar één directe concurrent en dat is de Golf. Voor de Golf spreken als voordeel de acceleratie en het zeer zuinige verbruik. De Peugeot scoort ho ger wanneer het gaat om ry- en zitcom fort en de aanmerkeiyk grotere keffer- ruimte. De prijs maakt niet veel verschil uit. De 305 is ruim 600 gulden duurder en weegt 160 kg. meer, waarby we by de Golf uitgegaan zyn van de 2-deurs uit voering. Peugeots zyn in de sedanver sies alleen met 4 deuren leverbaar. Wie denkt dat Piet Oldenhof, ei genaar van de gelijknamige ga rage in Enschede en BMW-dealer voor deze stad, een rüstige na tuur heeft slaat de plank hele maal mis. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is hij altijd op gewekt in de weer, want iedere dag komen automobilisten naar bijzondere auto's bij hem kijken. Steekt een BMW dan met kop en schouders boven andere merken uit? De één vindt van wel, de an der niet. Natuuriyk is een BMW een bijzondere sportieve en fyne auto Maar je kunt ze toch overal kopen? Het bijzondere aan dit bedryf Is het geweldige enthou siasme waarmee gewerkt wordt en het feit dat Piet importeur van Alpina is. Daarnaast treedt hy ook op als representant van het Zwitserse merk Monteverdi. Peter Monte verdi construeert en fabriceert heel bijzondere automobielen, die vooral in Zwitserland en Duits land verkocht worden. Piet wil al tyd iets aparts in z'n grote sho wroom hebben staan en dat vond hy o.a by Monteverdi In de loop van dit Jaar verkocht hy 2 exem plaren, die net als de bekende Range-Rover thuis zyn op de weg en in het terrein Maar dan wel a raison van byna 100.000 gulden. En nu naar de Alpina's Alpina is de naam van een zeer gespeciali seerd bedryf in Zuid-Duitsland, dat zich uitsluitend op BMW oriënteert De samenwerking met het beroemde Beierese merk in München is uitstekend en als sinds de zestiger Jaren levert Al pina opvoersets voor BMW Het resultaat is meer vermogen, fel lere acceleratie, hogere topsnel heid en een sportiever rijdende en aangeklede auto Interieur en uiteriyk kunnen eveneens een Alpina-look ondergaan evenals de ophanging die beter afgestemd wordt Piet vindt het heerlyk over deze auto's te praten Want de mensen die komen kyken en proefrijden zijn over het algemeen auto fanaten in de goede zin Er staan altyd wel enkele exempla ren in voorraad of anders worden ze besteld en door Piet persoon- ïyk opgehaald by de fabriek in BMW's in het bizonder wil weten, kan er zo binnenlopen. Partij Piet is een goede gastheer en aan de in oud-Hollandse styi ge bouwde bar wordt onmiddellyk een kopje koffie geschonken en met Piet erby komen de interess ante verhalen vanzelf. Piet heeft altyd grote waardering voor z'n ruim twintig medewerkers. Want zy zyn het die alle auto's onder houden en repareren. Want ge beurt dat niet goed dan helpt een heel verhaal om een auto te ver kopen ook niet. De schaarse vrye tyd wordt besteed aan trimmen. rien kilometer hard lopen, of een fors aantal kilometers op'de race fiets. Piet's vrouw Rita is ook byna dagelyks vele uren in de«ga- rage te vinden. Vaak neemt zy de honneurs waar, wanneer Piet op pad is of een gesprek voert met een relatie. Zyn visie op de auto branche is dat je altyd optimis tisch moet blyven. En dat is hy dan ook, want het is de enige ma nier om tegenslagen snel te over winnen. Een veiligheidsriem op de achterbank voor 2 of 3 inzit tenden js zeker geen overbodige luxe Voorin ziet de na ast de bestuurder zittende passagier veelal wel wat er op de weg gebeurt Hy lian dan b v z'n armen uitsteken of z'n voeten schrap zetten Achterin let men minder op het verkeer en bij een plotselinge remmanouvre of aanrij ding schieten de daar zittende passagiers met een klap naar voren Hebben ze nu een vieligheidsriem om dan bleven ze bijna altijd op hun plaats zitten, zeker wanneer het een driepuntsgordel betreft Een heupgordel wordt ook wel toegepast, maar de oprolbare driepuntsgordel heeft vele voordelen, ook al omdat men zich gemakker kan bewegen Het zitcomfort boet in het geheel met in en voor de veiligheid is het van groot belang. ruime moderne werkplaats om vat. Tientallen auto's van diverse merken staan in de showroom. Vele komen van eigenaars die al BMW rijden of naar dit merk wil len overstappen. Bijzondere auto's Heel exclusieve merken zyn er ook te vinden. Zo af en toe zoekt men daar niet vergeefs naar een Lamborghini, een Porsche of een Ferrari, waarvan hy er nu één heeft. Als eerste en tot nu toe enige BMW-dealer heeft hij een M I staen. Dat is èen rensport- uitvoering, waarvan er maar een beperkt aantal gebouwd worden. Buchloe. Je hoeft by Piet niet te rug te grijpen in de historie, want die is er niet omdat de onderne ming te kort bestaat. Zeven j aar is het bedrijf nu aan de Europalaan gevestigd en daarvoor had hy midden in het centrum van Ens chede een kleine werkplaats met pompen In 1972 werd hy BMW- dealer en verhuisde naar een gro tere garage, die in de loop der ja ren regelmatig uitgebreid werd en nu een grote showroom met een Natuuriyk is er naast al het fraais ook een keerzyde Zoals overal in de autobranche heeft ook dit be dryf een te groot aantal inruil automobielen staan Dat komt omdat o.m. by de verkoop van een occasion meestentijds weer een andere auto ingeruild wordt. Het aantl blyft daardoor vry constant en daarmede is doorlopend een erg hoog bedrag in geld gemoeid. Wie eens iets meer van auto's en Luistert Piet nu aandachtig oi niet? Wat U er ook van denkt, het werd een transactie.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13