De sterrenhemel in Boston V Geslaagde avond vereniging roor openbaar onderwijs Uilen goede verdelgers van ongedierte (muizen) ntoonstelling stels in Epse Eeuwen lang slechte naam Dorpsstr. 10 - Hotten Drie planeten Meteoren De Maan HOLTENS NIEUWSBLAD -12 OKTOBER 1979 - PAG. 9 taterdag 13 oktober tot en met Lvember worden in Galerij aten" te Epse werken (pastels) jontoongesteld van Piet De opening sal saterdag- ig a.s. worden verricht door Pik van Ulsen om 1530 trar. na speelt Wate Dikken op de fel werken van Louis eau-Gottschalk (1829-1869). „jpeningstijden zijn woensdag 1 taterdag 10.00-17.00 uur, zon- I van 14.00-17.00 uur. Biografie |t Noest (geb. 9 september 1938): jfeeleid tot kunstschilder en te- fceraar in Amsterdam. Werkte 3 r in Australië. Thans leraar te nen en handvaardigheid aan de isscholengemeenschap in Epe. n toonstellingen in Australië jisbane, Melbourne, Wollon- Dg), Leiden (stedelijk museum De Lakenhal), Epe, Arnhem (ge meentemuseum), Assen, Apel doorn, Beekbergen, Heerde en We- sel (Dld.J Permanent in de kollektie ran ga lerij „Lenten" te Epse. dinsdag 9 oktober kon de heer ;r, voorzitter van de Vereni voor Openbaar Onderwijs in „Vosman" ruim zeventig be tellenden welkom heten. Na welkomstwoord en het door de jreniging aangeboden kopje kof- i was het woord aan dr. C.L. van Broek, schoolarts te Holten, die D zeer boeiende causerie over zijn »rk hield. is de laatste 40 jaar wordt er aan i medische kant van het onder is ruim aandacht besteed, aldus Van de Broek. De taak van de hoolarts is veel omvattender, in het alleen maar onderzoeken de leerlingen. De schoolarts >nst controle te houden op de hy- le in de scholen, is er voldoende !ht en ruimte, hoe is het met de loestiek gesteld, ondervinden de rlingen geen last van geluids- ler, is het meubilair voldoende ingepast aan de leerlingen etc. lere schoolarts onderzoekt per een 6 k 7 duizend kinderen en ;amelt gegevens voor de statis- iken. schoolarts geeft ook gezond- feldsvoorlichting aan de ouders, dan last but not least het onder- •k dat door de schoolarts bij ie- >re leerling minstens 5 x tijdens de ilichtlge leeftijd wordt ver- Icht. jfanneer de schoolarts bi) deze on- lerzoeken afwijkingen ontdekt, adviseert hij de ouders met hun kind naar de huisarts, de logope dist of enige andere hulpbiedende instantie te gaan. Na een korte pauze, beantwoordde de schoolarts nog enkele vragen, waarna voor de leden vanV.O.d. een ledenvergade ring werd gehouden. Tijdens deze vergadering stelde de heer Vegter zijn funktie als voorzitter beschik baar en werd de heer J. Diemer ge kozen als nieuwe voorzitter. Voorts werd de heer J.D. Bult gekozen om een opengevallen plaats in het be stuur op te vullen. Op late zomer- en herfstavonden, dwalend bij een bos, kan men hem wel eens zien vliegen, terwijl hij een merkwaardig geluid laat ho ren: de uil. In Griekenland was hij het symbool der wijsheid; in ons land is hij eeuwen lang slachtoffer geweest van allerlei zotte verha len. HU sou de belichaming van boze geesten zijn en daarom pro beerde men hem te vangen en hem levend aan een gevel te spijkeren... In elk boek over Nederlandse spreekwoorden en zegswijzen komt men onder het woord „uil" niet veel goeds tegen: uilskuiken, een uil vaneen vent,zo dom als een uil; elk meent zijn uil een valk te zijn (iedereen denkt dat zijn kinde ren de beste zijn) en meer negatief getinte uitdrukkingen. Biologen en natuurbeschermers kunnen u echter al lang en vele malen vertellen, dat het vervolgen of doden van een uil schadelijk is voor het milieu (om maar te zwij gen over de mensonterende daad een nuttige vogel te doden. Over het algemeen kan men zeggen dat de uil een verdelger van ongedier te, zoals ratten en muizen, bij uit stek Is, al pikt een steenuil wel een een merel, en wagen zijn soortgenoten zich wel eens aan een kikker of pad. Steenuilen, bosui len, bos- en kerkuilen zijn geen on bekenden in het Nederlandse vo- gelgebied. De bosuil is de grote jongen onder deze vogels, de steenuil de kleinste. Guen titkktrs Ringonderzoek hoeft aangetoond, dat uilen doorgaans niet ver van huis vliegen. De steenuil en de bos uil staan bekend als standvogels en trekken maar zelden verder dan 20 kilometer van de broedplaats. Zodra muizenplagen optreden weet de familie uil de weg wel te vinden, en met name ransuil, vel- duil en kerkuil zijn de muizenver- slinders. Uilen hebben verschil lende broedplaatsen. De ransuil zoekt bossen en bosjes op, maar gaat ook wel eens op de grond broeden, wat ook de velduil wil doen. Bosuil- en steenuil, nested kan men aantreffen in holle bomen, schoorstenen en vooral in knotwil gen. De kerkuil daarentegen nes telt zich hoofdzakelijk in kerken (kastelen) en vooral boerderijen. Wie zo'n nest ontdekt en het met rust laat zal kunnen genieten van aardige tafereeltjes als de jongen op de wereld zijn. De hoeveelheid nakomelingen is evenwel afhanke lijk van de hoeveelheid muizen, die zich bij huis en in het land ophou den. Het kan zelfs voorkomen dat er in een slecht muizenjaar geen broedsel komt. Jongen laten zitten De donzige jongen blijven lang in of bij het nest voordat ze eindelijk hun eigen weg gaan. Wie zo'n uilskui ken ontdekt late het maar rustig zitten, want mama of papa houden het terdege in de gaten en komen het heus wel 's nachts voedsel brengen. Wie er geen raad mee weet kan zich altijd wenden tot het reva lidatiecentrum voor roofvogels bij Groot Ammers, dat wordt beheerd door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, Drie- bergseweg 168, Zeist (03404-25406). Neem zo'n vogel nooit mee naar huis. In de eerste plaats is het strafbaar als men geen vergunning heeft, maar het is bovendien een onmo gelijke taak het dier van voedsel te voorzien. Dat draait meestal op een drama uit, want het bijvoeren met afval en met muizen, hèt voedsel voor de nuttige dieren, is geen simpele business. Probeer maar eens iedere dag de uil een muizenmaaltijdje voor te zetten! Al zijn dus de meeste uilen vogels die weinig trekken, je vindt er zwervers onder. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat zelfs uit Frankrijk en Spapje Nederlandse uilen zijn teruggekeerd. De velduil bijv. zou men de zigeuners onder de uilensoorten kunnen noemen; hij grasduint in de velden waar de muizen zich ophouden en die kun nen ver van huis liggen. Nuttige en interessante vogels, deze dieren met hun felle ogen en kromme snavel, waarmee ze met de prooi korte metten maken. Hun le vensruimte wordt er niet beter op door voortdurende bebouwing, verkaveling. Uilen zijn terecht beschermd; hun nut is bewezen aan de hand van resten die bij de nesten zijn gevon den en waaruit blijkt, dat ze heel wat muizen aankunnen. Wie zijn bijna geruisloze vlucht waarneemt in de avond- ofnachtu- ren dient zfch te realiseren welk een voorrecht het is, dat hij zich tiy ons in stand houdt. De planeten Mars en Jupiter moeten we in de vroege ochtend of in de late nanacht bekijken. Mars is als oranje „ster" te vinden in het sterrenbeeld Kreeft en loopt in het verloop van oktober steeds verder naar het oosten, in november komt hij in het sterrenbeeld Leeuw. Mars is nu ongeveer net zo helder als de hoofdster van de Leeuw, Regulus. Op 6 en 7 oktober beweegt de planeet door een bekende sterrenhoopdat is de Kribnevel of Praesepe. Dat is fraai te zien met behulp van een verrekijker. Jupiter staat in het sterrenbeeld Leeuw, iets ten oosten flinks) van Regulus. Jupiter is het helderste objekt aan de hele hemel. Saturnus is 's morgens ook al weer zichtbaar. Hfj is ongeveer net zo helder als Mars en staat nog verder naar het oosten dan Jupiter, eveneens in het sterrenbeeld Leeuw. Begin september 1979 is een Amerikaans ruimte toes tel, de Pioneer langs Saturnus gekomen en heeft o.a. een nieuwe ring ontdekt op grote afstand van de planeet en een elfde maan vlakbij de reeds langer bekende ringen. De ringen van Saturnus zijn erg dun (slechts enkele km) en dat betekent dat wanneer we precies tegen het vlak van de ringen aankijken, de ringen zelf vanaf de aarde onzichtbaar zijn. Dat is ook dit jaar weer het geval. Eind oktober zijn veel „vallende sterren" (meteoren) te verwachten met een maximum omstreeks 21 oktober. Vooral in de nanacht is de kans groot, dat we er enkele zien. Ze komen schijnbaar uit de rich ting van het sterrenbeeld Orion en heten daarom Orioniden. Ze bewegen in langgerekte banen rond de zon en komen met grote snelheid de dampkring binnen. De snelheid ligt in de buurt van 65 km. per sekonde! Door de wrijving met de luchtdeeltjes verdampen de meeste meteoren volledig, slechts van enkele grotere steentjes blijft iets over dat op de grond neerkomt. Ret Is Volle Mean op S oktober, een week leter la het dus Laatste Kwartier en op 21 oktober ts de Maan onslchtbaar, het la dan Nieuwe Maan Eerste Kwartier ls op 2« oktober Op 14 oktober staat de Maan nabU de sterrenhoop Praesepe, dus vlak bil Mars aan de hemel. Twee daf en later staat h# bU Jupiter en nog eens twee da«en later bU Satumua. Wilt a meer weten oeer bet eterrenhuBdlf gebeuren eu ewer de mogelijkheden voor de amateur om sich daerto te eerdlepea, eekrljl of bel dan naar Stichting .De Koepel". Nachtegaalstraat (2 bis. SMI AN Utrecht, teL (M4III tt. U krW *a gratis Informa tie taegeeonden. CtrHEVS CASSIOPEIA KLEINE Hf* HEKCVLES VOERMAN SLANGENDRAGER NOOKDEKKKOON 't.^\ „GROTE BEER TWEELINGEN Cator 9 JACHTHONDEN West Noord HAGEDIS ZWAAN PEGASlfS DOLFIJN VF.ULEN AREND WALVIS Sc*,*»™- STEENBOK ERIDANUS ZUIDERm Oost Zuid D© sterrpnh©!*! in oktober rond 22 uur The Police reggatta de blanc Eenvoud siert de mens. Zo denkt The Police er ook over. Eén basgitaar, één lead-gitaar, en één drumstel met daaraan respectie velijk lead-zanger Sting (alias Gordon Sumner) Andy Summers en Stewart CopeiaDd, dat was voldoende voor hun sensationele debuut-LP „Out Landos D'amour", die begint dit Jaar uitkwam. Het duurde even voordat iedereen wist wat men met dit drietal aanmoest, maar na het optreden van de groep op het Pinkpopfesti- val in Geleen en het concert in Paradiso kort daarna, begon de belangstelling waarlijk grootse vormen aan te nemen. Momenteel geldt The Police als één van de meest populaire groepen van Ne derland. Andy, Stewart en Gordon houden er niet van om diep in te gaan op hetgeen ze uithaalden voordat ze gezamenlijk als The Police naar buiten traden. Stewart zegt in dit verband: „Tot aan The Police hebben we in feite niets gedaan, dat het vermelden waard is. In ieder geval halen onze vroegere activiteiten het niet bij wat we nu doen". Verder geen gezeur dus. In 1977 werd The Police opgericht en in 1978 verscheen hun eerste single „Roxanne" in Engeland. De BBC waagde zich er echter niet aan. De plaat werd niet gedraaid. In Amerika ging dat anders. Daar waren ze binnen de kortste keren zo bekend, dat platenmaatschappij A&M het maar nauwelijks bij kon benen. In ons land werden van „Outlandos D'Amour" drie singles gehaald: „So Lonely", „Roxanne" en „Can't Stand Losing You". Terwijl dit laatse nummer nog steeds ln de hoogste regionen van de hitlijsten staat, is zojuist aan het Noordzeestrand een Des aange spoeld met daarin de boodschap: „S.O.S., de nieuwe LP van The Police heet „Reggatta De Blanc". Op deze nieuwe LP, begint met het inmiddels op single uitgekomen „Message In A Bottle", vinden we wederom de opmerkelijke mix ture van rock met reggaekklanken, die de eerste LP kenmerkte. Kant één bevat verder het vrijwel instrumentale „Reggatta De Blanc", het agressieve„It's Alright For You", „Bring On The night" en „Deathwish". Aan de andere kant gaat het .criminele' drietal van start met het instrumentaal wel zeer sobere „Walking On The Moon", waardoor de stem van Sting nog eens extra goed gevolgd kan worden en „On Any Other Day". Verder staat op kant twee o.a. het nummer „The Bed's Too Big Without you", waar Sting op uit erst subtiele wijze met zijn basgitaar doorheen loopt. De heren hadden weinig hulp nodig. De enige buitenstaander die er aan te pas kwam was Nigel Gray, die „Reggatta De Blanc" samen met de groep produceerde. Op 9 oktober gaf de Ameri kaanse formatie Boston een concert in de Ahoyhal in Rot terdam. Ondanks de titel van de vorig jaar uitgekomen, tweede LP, „Don't Look Back", moet opgemerkt worden, dat het juist wat Boston betreft zeer interessant is om even een blik terug te werpen naar de ontstaansgeschiedenis van deze groep. Het .sprookje' begint bij Tom Scholz. Hij was het die op won derlijke wijze een tape-je vulde in Watertown, Massachussetts en die op even wonderlijke wijze zeer snel een complete band bij elkaar scharrelde. Daarin na men behalve Tom zelf, zijn makker zanger Brad Delp, gita rist Barry Goudreau, basgita- rist Fran Sheehan en drummer Sib Hashian plaats. Dit vijftal woont ln en vlakbij de stad Boston en bij de bliksems nelle start van hun carrière als hard-rock-formatie besloten ze zichzelf dan maar simpelweg Boston te nomen. Ze maakten een demo en bezochten daar mee CBS. Binnen de kortste ke ren, de plaat kon rechtstreeks van de tap'e worden opgeno men, lag de debuut-LP .Bos ton" ln de platenwinkel, inclu sief de single „More Than A Fee ling". Het sloeg met name in Amerika in als een bom. Na dit eclatante sukses keek iedereen vol verwachting uit naar de op volger. tract. In haar hoofd had ze het idéé om een carrière a la Joan Baez of soortgelijke groothe den te beginnen. Op latere leef tijd zakte haar belangstelling voor een dergelijke loopbaan, hoewel Janis desondanks in de loop der jarenm zich wel duide lijk heeft weten te plaatsen binnen het kader van het zeer selecte groepje zangeressen, die ,iets bijzonders' in zich dra gen. Qua stem, qua teksten en qua artieste op het concertpo dium. „Nights Rains" is de titel van de zojuist verschenen, nieuwe LP van Janis Ian. Janis, begon nen als kleuter aan de piano, zag op veertienjarige leeftijd voor het eerst een platencon- Het eerste nummer, dat Janis schreef, „Society's Child", werd door haar als vijftienjarige op de plaat vastgelegd. Langzamer hand groeide ze naar de top. In de eerste plaats als songwriter. J anis schrijft graag teksten, ook voor anderen. In het begin schreef ze voornamelijk folk- en protestsongs, later is ze zich gaan toeleggen op de onder werpen liefde, romantiek en, niet in de laatste plaats, haar zelf. Niet Jk hou van jou, Ik blijf je trouw', maar teksten met diepganag. met veel gevoel voor realiteit en vaak betrekking hebbend op haar eigen leven. In de tweede plaats bleek ze ook als vertolkster van haar songs steeds verder te kunnen groeien. Voor alles wil Janis beluisterd worden. Wanneer zij één van haar gevoelige luisterliedjes ten gehore brengt, eist zij van haar publiek absolute stilte, en te recht! Het enige verwijt, dat men haar wel eens maakte wa de somber heid van haar songs. Gezien de persoonlijke sfeer van de in houd, kun je dat haar eigenlijk niet kwalijk nmeen. Toch komt Janis op haar nieuwe LP „Night Rains" enigszins tegemoet aan dit spoortje van kritiek. Daarbij bevinden zich twee nummers, die voor een film be stemd zijn: „Here Comes The Night" (uit de The Bell Jar) en „Fly Too High" (uit Foxes Goede teksten, schitterende, warme melodieën, daar stond en staat Janis nog steeds garant voor

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9