JGERE AGRARISCHE LANDBOUWSCHOOL „DE GAARDEN" OFFICIEEL GEOPEND Jonkhans voorz. O.L.M.: „Als leerlingen aanwas doorzet binnenkort weer ruimteproblemen" Meer ruimte Groei Dank aarom nu juist par Holten Vakrichtingen Centrumfunctie Ontwikkeling Pas op de plaats Waardering HOLTENS NIEUWSBLAD - 12 OKTOBER 1979 - PAG. I iolten is als streekcentrum via openbaar vervoer veel beter te reiken dan Bathmen. Iolten is onderwijskundig ge in een belangrijk centrum. Er is a grote scholengemeenschap et mavo, havo en atheneum, tarnaast is er ook een OLM- hool voor algemeen vormend en jroepsoriénterend onderwijs, de ino „De Noordenbarg", die er we ll mag. In de toekomst zou mogelijk een iengaan met „De Noorden- irg" met „De Gaarden" wel eens Invol kunnen zijn. Om eens te kij- en of er hiervoor mogelijkheden tJn, is er intussen een aparte pmmissie aan het werk gegaan Oder voorzitterschap van oud- nrgemeester Enklaar die in de emeente en het onderwijs goed is ;evo?rd. Tenslotte speelde een rol, dat in athmen de lagere agrarische chool als enige schoql voor het oortgezet onderwijs een eenzame ósitie innam. In Holten zou de ifrarische school worden opge- omen in een< veelheid van oplei- ingsmogelijkheden. Dat biedt Us mogelijkheden voor samen werking van docenten, wellicht inderwijskundige integratie en por de leerlingen gemakkelijke lansen om een overstapje te ma ten naar een andere school. W deze punten pleitten voor ver- luizing van Bathmen naar Holten. Ule betrokkenen zagen dat geluk- dg ook in, al was het natuurlijk foor sommigen wél wat zuur om de school uit Bathmen te zien ver- frekken. Per slot van rekening was de lagere agrarische school al sinds 1947 in deze plaats gevestigd en was ze haast niet meer uit B athmen weg te denken Na 32 jaar is dat dan toch gebeurd. Holten is het geworden Mede dankzij de gemeente, die de OLM bijzonder gèholpen heeft met het vinden van een geschikte huisves ting. De gemeente kon ons de vroegere lokalen van de. scholengemee nschap te huur aanbieden. Tijde lijk kan de lagere agrarische schöol hierin uit de voeten. Ik leg daarbij de klemtoon op tijdelijk, want het ia de bedoeling, dat de agrarische school over een aantal jaren de beschikking krijgt over een nieuw gebouw. Plannetjes daarvoor zijn we bij de OLM sinds kort aan bet uitbroeden. Een en ander verkeert nog in een pril sta dium. Hoe het allemaal op den duur moet gaan worden, weten we nog niet. Wel is het so, dat tegelijk ie huisvestingsproblematiek van „De Noordenbarg" bekeken wordt. Wellicht kan daaruit een gezamen lijk nieuw onderkomen rollen. Maar nogmaals, het zijn voorlopig maar enkele losse gedachten. Nog niets staat vast. Met dit alles wil ik beslist niet zeg gen, dat de OLM ontevreden is over het semi permanente gebouw, waar de Gaarden nu in huist. Integen deel zelfs. Het is een prima onder komen. Vergeleken by Bathmen zyn we by wyze van spreken van een gammele houten schuur in een luxe gerenoveerde woning geko men. Een huis overigens, waar nog wel een paar dingen aan moeten gebeuren Daarvan noem ik een grote schilderbeurt aan de buiten kant, die er nu naar myn smaak verveloos uitziet. Beplanting ron dom de school zou ook geen kwaad kunnen. We vertrouwen erop, dat in samenspel met de gemeente een en ander best voor elkaar zal ko men. Wat in het gebouw het meest op valt is de veel grotere ruimte ten opzichte van Bathmen In onze prognoses is die extra ruimte zeer zeker nodig De OLM rekent er na- meiyk op, dat de verhuizing naar Holten een nieuwe impuls aan de school zal geven. Direkt al in het In de lokalen van de school waren eerste schooljaar is die verwach- verschillende stands ingericht, ting voor een flink deel bewaarheid. Veel^belangstelling was er voor In leerlingenaantal groeide De een mini-broedmachine. Gaarden van 77 naar 92 scholieren. Als deze aanwas zich onvermin derd voortzet, kampt De Gaarden binnenkort weer met ruimtepro blemen. De OLM kykt daarom nu al met een schuin oog uit naar het moment, waarop er weer lokalen vry komen bij de buren, de scho lengemeenschap. Het tussen wan dje, dat de lagere agrarische school scheidt van de lokalen van de scho lengemeenschap moet dan maar een eindje verderop geplaatst wor den. Het was in ieder geval ver standig om by de verbouwing die tussenwand zo te maken, dat hy met heel weinig moeite te verplaat sen is! Deze groei van de school bewyst ook, dat Holten meer zuigkracht heeft dan de school in Bathmen. Het gebied, waaruit De Gaarden z'n leerlingen put is namelyk door de verhuizing vrijwel niet veran derd. Dat gebied loopt van Deven ter tot Diepenheim en van Raalte tot Amt Delden. Het biedt voor de OLM-school in de toekomst nog de nodige perspektieven. procent van het totale leerlinge naanbod in beslag. Een toename van dat percentage is zeker niet ondenkbeeldig. Met andere woor den de OLM ziet de toekomst van de school zonnig tegemoet. De nieuwe huisvesting is daartoe een stap in de goede richting. De heer Jonkhans besloot zyn toe spraak met de leerlingen, direc teur, docenten en het personeel ge luk te wensen met het nieuwe ge bouw. Ing. H. Beuving te Dalfsen, voorzit ter van de Provinciale Commissie voor het Agrarische Onderwys by de O.L.M. wees in zyn toespraak op de veranderingen by de scholen van de OLM. De band met de land bouw werd zienderogen minder, terwyl op onderwysgebied de ver anderingen in een geweldige stroomversnelling kwamen. Daar aan was gekoppeld een roep om in spraak, meebeslissen en meebestu ren. Nieuwe structuur By de OLM heeft dit geresulteerd in een nieuwe bestuurlyke structuur voor de scholen. Het mag best eens De directeur der school de heer J Groenewegen, die de leiding had hij de officiële opening, sprak een kort welkomstwoord tot de plm. 130 ge- nodgiden en dankte in een kort slotwoord het prov. bestuur en de schooladministratie OLM, het ge meentebestuur van Holten, de dienst van gemeentewerken, het schoolbestuur en de school- schoonmaaksters en verder allen die op enigerlei wijze een bijdrage hebben geleverd aan het stichten van en de officiële opening van „De Gaarden" Na het ceremonieel van de opening door burgemeester mr, van Rappard was er gelegenheid om de school onder het genot van een drankje en een hapje te bezich tigen en hervan werd gaarne ge bruik gemaakt. nige school, die nog volop voeling heeft het boerenbedrijf, is de Lagere Agrari- School (L.A.S.) die nu sinds kort in en is gevestigd. U zult begrijpen, dat de rijsselsche Landbouw Maatschappij ,.M.) deze school als haar enige echte dbouwschool in deze provincie wat itert temeer omdat van de negen OLM- ilen (Huishoudscholen (LHNO) en ïbouwscholen zij de laatste jaren het e „zorgenkind" was zo begon de heer Jonkhans te Hardenberg, voorzitter ,M., donderdagmiddag zijn toespraak 'elegenheid van de officiële opening van lieuwe Lagere Agrarische School „De Gaarden" in Holten. Het leerlingenaantal liep verontrustend terug en de huisvesting in Bathmen was in een woord slecht en het ministerie voelde er dan ook niet voor om nog eens een schep geld in het opknappen van het noodgebouw te stoppen. Logisch ook, wanthethouten gebouw was erin 1961 neergezet als een zeer tijdelijke huisvesting. Maximaal tien jaar zou de school gebruikt kunnen worden en die termijn is inmiddels met vele jaren overschreden. Het gebouw was dus meer dan afgeschreven en dat was aan alles te merken ook. Wanneer het flink regende hield men het in Bathmen niet meer droog. In-de streek wonen meer dan 2800 landbouwers. In tegenstelling tot andere delen van Overijssel heeft hier het merendeel van de boeren een bedrijfsopvolger. Dat percen tage ligt op ruim zeventig procent. Die opvolgers zullen geschool moeten worden. De lagere agrari sche school van de OLM is daar voor een van de goede mogelijkhe den. Behalve uit boerenkring trekt de school ook leerlingen, waarvan de ouders geen landbouwbedrijf hebben. Deze groep leerlingen is langzaam maar zeker groeiende. Momenteel nemen deze scholieren bij De Gaarden ongeveer vijftien volgende argumenten hebben irby een rol gespeeld. gezegd worden, dat de OLM hier mee in ons land tot de voortrekkers behoorde. Iedere school kreeg zyn eigen plaatselyke advieskommis sie en als overkoepeling kwamen daarboven twee provinciale com missies. De ene behartigde de be langen van het huishoud- en ny- verheidsonderwys de ander de be stuurlyke taken voor het agrari sche onderwijs Deze commissie er vaart het als een goede stap, dat het OLM-bestuur haar bestuurlyke taken heeft overgeheveld. Een goed voorbeeld van delegeren! Wat de huisvestingsbesognes betreft kon de commissie eigenlyk zorge nvrij aan het werk. In de toekomst zal dat ongetwijfeld veranderen want ér staat nog wel een en ander op het vuur o.a. het eventuele plan voor nieuwe bouw in Holten. Doordat de kommissie nog weinig van doen had met de huisvestings zaken, kon zy zich van meet af aan volledig inwerken en op onderwys- zaken richten. Op dat terrein is er nog ontzettend veel te doen. Een belangrijk vraagstuk vormt by- voorbeeld by het lager agrarisch onderwys de verbrede vakrichting. Momenteel is het zo, dat de leerlin gen op jonge leeftyd al heel duide- lyk moeten kiezen voor één vak: het boer zyn of iets dat daar annex mee is. De jongelui zitten als ze hun keus bepaald hebben een beetje in een fuik. Er zyn maar weinig uit- wykmogelykheden. Het punt is nu of ook op de lagere agrarische school meer vakrichtin gen kunnen komen. De verschei denheid aan mogelykheden zou ei genlyk opgevoerd moeten worden. Je zou op een school als De Gaar den in Holten by voorbeeld iets aan tuinbouw kunnen gaan doen. Die mogelykheid is er nu niet. Toepas sen van een dergelyke verandering heeft vergaande gevolgen voor de school. Men kan een breder pakket aanbieden met meer mogelykhe den voor'de leerlingen. Dat wel, maar het houdt tevens in, dat op andere vakken wat ingeleverd moet v/orden. In die vakken zal men dan minder diepgaand kun nen onderwyzen dan nu het geval is. Dat is de prijs, die betaald zal moeten worden voor een meer al gemeen agrarisch onderwys. U zult begrypen, dat de keuze niet zo ge- makkelyk is. We zyn er nog lang niet uit. De kommissie heeft er ech ter alle vertrouwen in, dat zy deze onderwysdeskundige zaken tot een oplossing kan brengen. Het is daarby prettig om te weten, dat de gebouwen waarin het onderwys gegeven wordt zich goed lenen om mee te doen aan nieuwe ontwikke lingen. Daarom, zo besloot de heer Beuving, heeft de lagere agrarische school De Gaarden een felicitatie met het nieuwe gebouw dubbel en dwars verdiend. Niet zonder voldoening zo zei bur gemeester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard mag ik met de heer Jonk hans constateren dat Holten on- Burgemeester Van Rappard ont hulde de naam van de nieuwe school door met trekker een „gor dijn" van maisplanten onderuit te halen. derwyskundig gezien zeker een be langrijke centrumfunctie vervult. De Scholengemeenschap met ruim 1300 leerlingen die er MAVO, HAVO en Atheneum-onderwys ontvingen, de L H.N.O -school „De Noordenbarg" met 228 leerlingen en nu ook de Lagere Agrarische School met 92 leerlingen. Gelet op de grootte van Holten kan dacht ik gesteld worden dat onze gemeente nu een scala voortgezet onderwys-mogelijkheden kent dat vrywel compleet kan worden ge noemd. De komst van de L.A.S. betekent waarschijnlyk voorlopig het einde van een ontwikkeling waarmee pas 25 jaar geleden in Holten werd ge start toen de gemeenteraad besloot op initiatief van een aantal ingeze tenen tot stichting van een open bare U.LO.-school. In de eerste jaren van haar bestaan maakte deze school een rustige ontwikkeling door, maar daarin kwam in 1965 verandering toen de bestuurders de durf hadden om de school aan te melden om te partici peren in een experiment in het ka der van de in te voeren wet op het Voortgezet Onderwys, de Mam moetwet. De U.L.O.-school kreeg er als één van de vier in het land een HAVO- afd. en een afd. voor M.E.A.O. by. Het experiment werd een succes en zo ontstond in 1968 de Scholenge meenschap Holten met MAVO, Havo en MEAO. In het begin van de jaren '70 werd de MEAO ingeruild voor een afd. Atheneum, waardoor onderwyskundig gezien een meer complete scholengemeenschap ontstond. Zyn wy nu aan het einde van een ontwikkeling gekomen? Betekent de L.A.S. voor de toekomst pas op de plaats? Het antwoord op deze vraag is ja en nee. Ja, omdat de rea liteit gebiedt te zeggen dat nieuwe onderwysvormen in onze gemeente naar alle waarschynlykheid niet of nauwelyks haalbaar zullen zyn. Neen, omdat het onderwys in zyn algemeenheid voortdurend in ont wikkeling is. De huisvesting in de Gaarden is een tydelyke, terwyl de mogelykheden van „De Noorden barg" ook de grenscapaciteit be reikten en het is daarom een goede zaak dat reeds nu onderzocht wordt een mogeUjk samengaan van de L.A.S. en „De Noordenbarg" in een nieuw te bouwen school. Gaarne zo besloot burgemeester Van Rappard wens ik namens het gemeentebestuur het O.L.M.- bestuur, directeur, docenten en Het was druk in het sporthalres- tuarant waar de genodigden wer den onthaald op koffie met „kren- tenwegge". Aan tafel rechts v.l.n.r. de heren Y. v.d. Wal, secr. OLM; burgemeester Van Rappard en OLM-voorzitter D.J. Jonkhans. leerlingen toe dat de keuze voor Holten ook in de toekomst een goede zal biyken te zyn. De voorte kenen zien er goed uitf De Gaarden betekent volgens van Dale: lusthof, een lusthof aan de Vrijheidslaan od „Dierendag" geopend, wat wilt U nog meer!! Ir. J.Th. Smeding te Zutphen, in specteur voor het landbouwon- derwys wees in korte toespraak op de nood-toestand, waaronder men in Bathmen een aantal jaren heeft moeten werken. Dat de directeur en de leraren het presteerden om onder zulke omstandigheden toch nog goed onderwys te geven is een prestatie waarvoor we grote waar dering hebben. Er bestond tussen het OLM-bestuur (dat óók z'n mannetje staat als het gaat om za ken als het gaat om zaken als huis vesting en inrichting) leraren en ministerie geen enkel verschil over d<? noodzaak van een andere school maar het oplossen van het pro bleem was geen eenvoudige zaak. Toch kwam de oplossing toen door het gemeentebestuur de vroegere lokalen van de Scholengemee nschap werden aangeboden. De medewerking die door het gemee ntebestuur werd verleend is zeer te loven. We moeten echter niet uit het oog verliezen dat we nu weer in een noodgebouw zitten, waarmee we voorlopig vyf jaar vooruit kun nen. Moge de school in Holten groeien en bloeien zo besloot Ing. Smeding. De heer A. v.d Brink die namens de plaatselyke afdelingen O.L.M. en de afdelingen Colmscha- te, Diepenveen, Wesepe, Averlo. Goor, Markelo, Diepenheim, Del den en de afd. Holten van.de Chr. Boeren en Tuindersband (CBTB) het woord voerde herinnerde aan de vele gesprekken die zyn gevoerd over een nieuwe landbouwschool. De plaats van vestiging was hierby een punt van discussie maar vanaf het begin was men het er over eens dat landbouwonderwys in de regio moest blyven Het bevoegd gezag heeft haar huiswerk goed gemaakt en voor het resultaat zijn wij dankbaar en zeer erkentelijk. Dat het Holten is geworden stemt tot extra vreugde maar ook met vestiging in een an dere plaats zouden wij content zijn geweest. V.d. Brink boodt namens de ge noemde afdelingen een geschenk onbder couvert aan evt. te besté den voor beplanting rond de school. De kleine aanzet is hopelyk voor de gemeente een reden om de rest te doen zo zei hy. De heer J. Sligman te Markelo, sprekend na mens de Plaatselyke Adviescom missie „De Gaarden" bracht dank aan het personeel dat in Bathmen vele jaren onder zeer ongunstige omstandigheden heeft moeten werken. De leerlingen waren trouw in het schoolbezoek en de ouders stelden goed onderwys boven slechte school en reismoeiiykhe- den. Sligman boodt namens de ad viescommissie een wandversiering aan die herinnerde aan de jaren dat de boer nog ploegde met één of twee pk. De ry van sprekers werd besloten door mevr. A. Groot Nib- belink-Vermaas wethouder van onderwys te Bathmen. zy herin nerde aan de goede samenwerking met het O.L.M.-bestuur en het personeel van de L.A.S. te Bath men en wenste de school in Holten een goede toekomst en een prettige samenwerking met de school voor LHNO (Huishoudschool) te Holten. Zy liet haar goede wensen verge zeld gaan van een kunstzinnig ge schenk (wandversiering „Groei-kool") van de Bathmense kunstenares Barber a van Eldin- om, er moest een nieuwe ioI komen. Die konstatering heel wat vragen op. Was wbouw wel verantwoord, ter iet leerlingenaantal terugliep? Bathmen wel bij uitstek ge kt als vestigingsplaats voor lagere agrarische school? Hoe de toekomst er voor het land- wonderwys er uit? Voor deze igstukken zag het bestuur vah )LM zich nu drie jaar geleden aatst. Zoals met alles zyn de ilemen gemakkeiyker aan te en dan de oplossingen. Er is rvoor in de afgelopen jaren heel werk verricht. Er werden gege- verzameld, onderzoekjes ge il, vergaderd en veel overleg ge- fd met allerlei betrokkenen, islotte yiel de beslissing: de ibouwschöol zou verhuizen r Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7