DARRYL DE SNELSTE? Renault 20 met dieselmotor NOG 1.x FRANKFURT SUNNY, SILVIA AUTO ALLERLEI TULPEN TALLY Weet je wetje cultuur m 'oyo Kogyo, fabrikant van de ia automobielen en Japans le producent In grootte qua tuctieaantallen, wil volgend haar produktie met 30 tot 40% togen. Dit komt voort uit de ige verkopen en de op stapel te samenwerking met haar Ikïaexftuianse 'partner Ford Motor bompany. Mazda overweegt een [éheei nieuwe assemblagehal bi] |ltar fabriek in Hofta te bouwen, raar dan 20.000 auto's per maand deer geproduceerd kunnen wor- lenil Op dit moment worden tussen Ie 50 en 60 duizend auto's per aaand gefabriceerd. p vrijdag 12 oktober In de avon- arec gaat de Amac-Tulpenrally Vb start. Vanuit Amersfoort ver» ftten de deelnemers In een traject ba ruim 600 kilometer lengte, met jasrln ongeveer 180 km. aan klas- (Bientsproeven. Ie geheime klassementsproeven orden verreden op zeer geva- jeerti terrein en een groot aantal roeven is ook voor de rally- jutlniers volkomen nieuw. De rrste équipe start om 1 minuut jrer 10 bü de Cultureel Centrum De lint in Amersfoort. Een groot deel het gebeuren zal zich op de Ve- e afspelen. Na een stuk cf tien lassementsproeven volgt om 4 ur sa de ochtend een hergroepe- Ing en na nog enkele proeven ko nen de équipes rond half acht te ug in Amersfoort. In de loop van de kterdag volgen na een publieks- poef in het centrum van Amers- kort nog een 13-tal proeven, kama in Nunspeet een rust- en Ltpauze wordt gehouden. fanaf 8 uur 's avonds komen de nrergebleven deelnemers weer op startpunt terug. Bekende va- andse deelnemers zijn o.m. enk van der Lee/Reinout Vogt, van der Marel/Bruno van Traa, dames-équipe Titia Wester- Anja Belzler en André Jet- en/Jan Meester. De pereconferen- le ging vergezeld van enkele rond es meerijden met een rally-rijder. hadden de eer naast Henk van Ier Lee te mogen plaatsnemen. Op «n afgezet deel van een sportcom- Ilex bU Amersfoort werden de de monstraties gegeven. Stuurmans- lunst en het overzien van de situa te zijn uitermate belangrijk om nel te kunnen rijden. En daar gaat let in een rally om. Wanneer een wegtracé van de ene dag op de andere gewij zigd wordt, kan dat tot problemen of ongelukken leiden. Vanwege een bouwproject in de Nijverheidsstraat te Ens chede, werd het verkeer gedurende een lange periode over de linker rijbaan geleid. Men was er helemaal aan gewend om links voor de vluchtheuvel langs te rijden. Nadat het weer in de oude situatie hersteld was, moesten veel auto mobilisten er wel degelijk aan wennen. Een dag lang atten deerde een agent van politie er op, maar daarna diende elke automobilist er zelf attent op te zijn. De foto laat zien dat het op een gegeven ogenblik volkomen mis ging. Deze au tomobilist taxeerde de situatie helemaal verkeerd en werd nog verrast door een van rechts komende auto. Resultaat dat zijn auto zuil en voetstuk uit de grond rukte. Heel even was op_een bijeenkomst tijdens de I£A in Frankfurt een Renault 20 met dieselmotor te zien. Weinig gegevens zijn er nog van be schikbaar. Voor het eind van het jaar zal de R 20 in diesel-uitvoering in Frankrijk op de weg komen. Hier wordt het dan zeker enkele maan den later. De motor is afgeleid van de lichtmetalen 4-cilinder uit. de Renault 20 LS en TS. Meer en meer ziet men dat zowel voor een benzine- als dieselmotor hetzelfde blok gebruikt wordt. VW Golf en Peugeot 305 zijn de voorbeelden. Deze nieuwe motor komt uit de fa briek in Douvrain in Noord- Frankrijk, waar Renault, Peugeot en Volvo o.a. de V-6 motoren van daan hebben. De Italiaanse Fiat fabrieken heb ben gedurende de eerste helft van dit jaar een omzet bereikt die 16% hoger lag dan het vorige jaar over dezelfde 6 maanden. President di recteur Agnelli verwacht dat de energie-situatie zeker invloed zal hebben op de groei van de auto markt in geheel Europa. De hui dige energie problemen zijn van een geheel ander karakter dan in 1973, waardoor de automobiel industrie moet streven naar nog zuiniger auto's. Darryl Ellis, in dienst bij Goodyear in Australië, zou wel eens 's werelds snelste monteur van autobanden kunnen zijn. De 24-jarige employé verwisselde bin nen 6 minuten vier banden die op 5-gaats velgen ge monteerd werden, daarbij inbegrepen het opkrikken en weer laten zakken van de personenauto. Er wordt na gegaan of deze prestatie die een rekordtijd vertegen woordigt opgenomen kan worden in het beroemde boek „Guiness Book of Re cords". Ellis gelooft dat hij zijn tijd nog kan verbeteren en hij is best bereid zijn titel te verdedigen tegen iedere willekeurige tegenstander. Over een zo'n grote auto-tentoonstelling als de IAA in FrankfUrt is zo veel te vertellen, dat het vorige artikel lang een volledig beeld gaf. Ter aanvulling hier nog wat informatie over een aantal modellen en uitvoe ringen. ,Mlt dem Auto mobil' was bet motto waaronder de tentoonstel ling van start gingen in 11 dagen tljds meer dan 1000.000 bezoekers trok. Dp Duitse automobiel-industrie wil aan een produktie van 4 miljoen auto's vasthouden, waarvan onge veer de helft geëxporteerd zal wor den. Alle Duitse autoconcerns in vesteren gigantische bedragen, gemiddeld ongeveer 10 miljard mark, om technologisch vóór te blijven. Bij Mercedes is dat heel duideêijk te zien aan de nieuwe S-klasse. Lichter in gewicht, aëro dynamisch gunstiger gevormd, nieuwe V8 motoren van lichtme taal, en o.a. een interieur dat nog meer veiligheid biedt. De vraag naar de auto met de ster is nog steeds stijgende en de produktie wurd al opgevoerd en zal rond de 7% hoger liggen dan het vorige jaar. Het aantal Mercedessen dat de fa briek rond de Jaarwisseling verla ten zal hebben bedraagt ongeveer 420.000 stuks. Een derde gedeelte van de Volks wagen Golf heeft een dieselmotor. Recentelijk kwam al de 3 mil joenste Golf van de band, hetgeen weer eens heel duidelijk naar voren brengt dat de Golf een bestseller is De auto-industrie in Duitsland be haalt een Jaaromzet van 100 mil jard Mark. Industriële imperium. Robert A. Lutz, chairman van Ford-Europa, hadden we nog niet voor het voetlicht gehaald in ons vorige verslag van de IAA. In 1973 en '74 begon Ford al aan een tech nisch programma om het gemid delde verbruik van Ford-auto's te verminderen. Ford gaat ook de produktiecapaciteit verder opvoe ren d.m.v. nieuwe fabrieken. Eind van dit jaar zullen 10 miljoen Euro peanen een nieuwe auto gekocht hebben. Het nieuws van VW betrof de Jetta, dat is een Golf met een langere ach terkant Gewoon weer een koffer ruimte door een deksel afgesloten. Natuurlijk zou er nog veel meer te vertellen zijn. Als sluitstuk op de IAA vermelden we nog dat de uitlaatgas-turbo, dat is een com pressor die het vermogen sterk doet toenemen, nu al b1* enkele merken leverbaar is en eeh *ke groei zal doormaken In België heeft de overheid in principe besloten dat vanaf vol gend jaar In alle nieuwe person enauto's een voorruit van gelaagd glas moet zitten. Omdat deze maatregel naar de mening van het ministerie echter voor de auto- en glasindustrie problemen zou kun nen geven, komt er een overgang speriode die In 1985 ten einde zal lopen. Een gelaagde voorruit is een veiligheids-verhogend aspect dat eigenlijk in alle landen ver plicht zou moeten werden gesteld. Volgens een studie van de Ameri kaanse Imported Automotive Dea lers Organisation zullen de im- portmerken op de Amerikaanse personenautomarkt tussen nu en 1985 hun marktaandeel zien dalen van 24 naar 15%. De totale markt zal een gestage groei te zien geven, maar de verkopen van buiten landse merken sullen op ongeveer 2 miljoen ex. per jaar blijven lig gen. Natuurlijk moet dan wel de Amerikaanse automobielindus trie een duidelijk antwoord geven op een zuinige auto, die in Europa en Japan al lang op de markt is. Een grote teleurstelling dat was de eerste reactie van de R.A.I. op de Miljoenennota en de Rijksbegrotingen 1980. Dat:de regering onder het valse voorwendsel van energiebesparing maatregelen op bet gebied van de auto zou willen nemen, was wel haast voorspelbaar. Dat deze zo drastisch zouden uitvallen, echter niet. De verhoging van de bizondere drage leveren aan de gewenste be- verbruiksbelasting op personena- perking van. het brandstofverbruik uto's (b.v.b.) zal gêen enkele bij- en dient slechts de schatkist. Pers onenauto's verbruiken slechts 5.5% van alle energie in ons land. In totaal wordt de Nederlandse personenauto-mobilisten volgend jaar 415 miljoen extra afhandig gemaakt, dat is ruim één derde (36%) van de voorgestelde lasten verzwaring. Juist de aüto-Jndustrie is er de afgelopen zes jaar ki ge slaagd het brandstofverbruik van personenaüto's niet gemiddeld 10% te verlagen en In de komende jaren zal zeker weer een niet ge ringe verlaging gerealiseerd kun nen worden. In plaats van een posi tieve benadering, krijgt de auto mobilist die een zuinige nieuwe auto wil kopen, van de regering een dreun na. Vandaar ook dat de maximum snelheid zo betrekkelijk is en in de praktijk lang niet die bezuiniging oplevert die in theorie steeds ge predikt wordt. De nu getrokken grens van f22.000 is volstrekt wil lekeurig gekozen Tot 10.000 blijft de b.v.b. 16% van 10 tot 22.000 gaat het van 17% naaf'16% en boven - 22.000 gulden stijgt dit-van 17% Mk 1 Til |/l¥ naar 21%. Ook het BTW-bedrag /mk I S®"4bT kMI over de verhoging'scheelt weer de Rg| j 1 TO m J Hm j nodige guldens Het gaat hierbij JB JL 2WL "ii i HK j .iH II nlèt óm een kleine groep dure au to's, maar om het overgrote deel van het autopark. Dat auto's beneden de grens van 10.000 gulden buiten de verhoging worden gehouden, heeft weinig praktische betekenis. Dat is 4% van de totale verkoop en die ver mindert met het stijgen van de prij zen. Te verwachten is dat de auto handel -bij aanvaarding van de voorstellen door het parlement-dit najaar en het gehele volgende jaar enjstig verstoord zal worden. Mis schien leeft de handel in gebruikte auto's daardoor op en dat is dan het enige positeive geluid. De verho ging van de belasting op benzine met liefst ruim 5 cent in één keer, maakt duidelijk dat de regering geen enkel oog heeft voor de parti culiere automobilist, die opnieuw meer offers voor zijn mobiliteit zal moeten brengen. De komende weken heeft Dat- en is een variant op de Laurel sun weer het nodige nieuws te 2000, die gewoon leverbaar presenteren. blijft. De sterkere uitvoering is Twee modellen, de Datsun ook luxueuzer en aan de bui- Sunny Traveller en de Laurel tenkant is het onmiddellijk te 2400, zijn er al. De nieuwe 180 SX, leider ook wel aangeduid met Silvia, komt pas in het late najaar en dan nog in beperkte aantallen. De 180 SX is een 3-deurs 2 en 2 sportcoupé, voor zien van een 1800 cc motor met bovenliggende nokkenas en elektronisch gestuurde benzine-inspuiting. Uitgerust met een 5-versnellingsbak, waarvan de 5e een .overdrive' karakter heeft. Op wens is ook een automatische bak lever baar. Erg interessant in het Datsun programma zijn de Sunny Tra veller en de Laurel 2400. De eerste is een 5-deurs stationcar met de luxe van de coupé. De rugleuning van de achterbank zien aan de geheel andere grill is gedeeld, waardoor bij een be- met dubbele rechthoekige ha- zetting met 3 personen veel ba- logeen koplampen. Standaard gageruimte overblijft. De Lau- uitgerust met een 5-bak. Op rel 2400 heeft een grotere motor wens is een automaat leverbaar, dit in combinatie met elektrisch bedienbare ramen. Naar boven sluit de Laurel het Datsun pro gramma af, waarbij de prijs vastgesteld is op f22.59Ó.- en f 23.950.- voor de automaat. De 2 liter blijft geprijsd voor onder de 20 mille. Voor een ruime 6-cilinder auto een gunstige prijs.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 17