HOCKEYCLUB KRIJGT BETERE KLEEDKAMERS Klas 6 van „Het Kompas ging naar Prinsjesdag Duizenden dahlia's op show Flevohof Voed je goed-show gaat in première Open avond Helicon Bibliotheekcentrale moet inkrimpen w*1 Lamswol heilzaam voor Programma Radio Oost V.O.M.-bouwkeet wordt aangekocht Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllli Volgens Engels onderzoek Kleine stijging stroomtarieven HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 SEPTEMBER 1979 - PAG. 5 „In uw vergadering van 11 juni 1979 is besloten de gemeenteraad een krediet te vragen van f 13.000.- ten behoeve van verbetering van de kleedaccommodatie in het sportdal. Naar het zich thans laat aanzien zal deze aanvraag aan de orde komen in de eerstvolgende gemeenteraads vergadering. Inmiddels heeft het college van b. en w. op ons verzoek vooruitlopend op de verdere formele procedure van de kredietaanvraag, besloten om de bouwkeet van de V.O.M., staande achter de serviceflat, voor genoemd doel aan te kopen voor f3400.-. Het college heeft ons echter nog om advies gevraagd over het al of niet in rekening brengen van een gebruiksvergoeding voor deze toekomstige kleedaccommoda tie. Na rijp beraad zijn wij tot de con clusie gekomen dat zulks uit prin cipiële overwegingen wel gewenst is. Omdat echter de hockeyclub de bouwkeet in zelfwerkzaamheid gaat ombouwen tot kleedaccom modatie, menen wij dat in dit geval met een vrij geringe vergoeding moet worden volstaan, waarbij onze gedachten uitgaan naar een bedrag van f 100.- per jaar". Dit zei voorzitter H. Rustebiel tijdens de jJ. maandagavond ten gemeente huize gehouden openbare vergade ring van de gemeentelijke sport- commissie. De heer J. v.d. Harst vroeg waarom de verbruiksvergoe- ding niet was gesteld op bijvoor beeld de helft van de jaarlijks las ten voor de gemeente welk bedrag hij had becijferd op f 1200.- per jaar. Hij kwam dus uit op een gebruiks vergoeding van f600.- per jaar. Voorzitter H. Rustebiel reageerde hierop met de mededeling zo'n be drag niet redelijk te vinden ten op zichte van bv. verenigingen die ge bruik maken van Meermanskamp. „Enige jaren geleden hebben we de kleedkameraccommodatie op Meermanskamp ook uitgebreid, terwijl de gebruiksvergoeding voor <ie verenigingen ongewijzigd is ge bleven. De heer J.A. Wissink, secre taris van de sportcommissie en ambtenaar sportzaken, vulde hierop aan dat de hockeyclub zelf de kosten voor het energieverbruik betaalt, terwijl deze kosten voor de gemeentelijke sportaccommoda ties ten laste van de gemeente ko men. Vloer sporthal kreeg nieuwe toplaag „Onlangs is de vloer van de sport hal voorzien van een nieuwe top laag. Oorspronkelijk zou alleen een aantal scheurtjes in de vloer gere pareerd worden. Deze scheurtjes zouden grotendeels veroorzaakt zijn, destijds bij het aanbrengen van de belijning, maar werden in het afgelopen jaar steeds duidelij ker zichtbaar. De reparatiewerk zaamheden zouden uitgevoerd worden in de week van 6 t/m 10 au gustus j.l. Toen men eenmaal hier aan begonnen was, bleek echter het aantal scheurtjes zo groot te zijn, dat men er de voorkeur aan gaf een geheel nieuwe toplaag aan te bren gen. De konsekwentie daarvan was echter dat ook de belijning weer opnieuw aangebracht moest wor den. Dit was in diezelfde week niet meer mogelijk en is uitgevoerd in de week van 13 t/m 17 augustus. Op maandag 20 augustus kon de sporthal weer in gebruik genomen worden. Dit was een week later dan oorspronkelijk de bedoeling was. behoorden," zo deelde voorzitter H. Rustebiel vervolgens mede. A.s. zondag sluiting zwembad Twenhaarsveld Voorzitter Rustebiel deelde de ver gadering voorts mee dat het dage lijks bestuur van de sportcommis sie heeft besloten om de datum en tijdstip van de sluiting van het zwembad Twenhaarsveld vast te stellen op a.s. zondag 23 september om 18.00 uur. Het dagelijks bestuur heeft b. en w. positief geadviseerd op een verzoek van M.A.C. „De Hol- terberg" tot het houden van een motorcross op 21 oktober a.s. Tenslotte deed zich tijdens het agendapunt „mededelingen" nog een kibbelpartijtje voor en wel tus sen de heren J. v.d. Harst en J. Lue- sink. Nadat voorzitter Rustebiel had meegedeeld dat het onlangs door de raad beschikbaar gesteld krediet ter verbetering van de warmwatervoorziening in de kleedruimten 1 t/m 6 van Meer manskamp de goedkeuring heeft gekregen van Gedeputeerde Sta ten, zodat op korte termijn de zo dringend noodzakelijke verbete ring kan worden aangebracht, maakte de heer Luesink een op merking over de ambtelijke molens die langzaam draaien, welke op merking bij de heer Van der Harst in het verkeerde keelgat schoot. De heer Luesink zei zo ongeveer dat vorig jaar mei op Meermanskamp een damesvoetbaltoernooi was ge houden en dat toen al de klacht werd gehoord dat men zich niet kon douchen wegens gebrek aan warm water. „Vanaf die tijd heb ik in deze commissie herhaaldelijk aange drongen op verbetering van de warmwatervoorziening. Het moge dan zo zijn dat het college en de gemeenteraad hiervoor vrij spoe dig een krediet beschikbaar heb ben gesteld, maar de sportmensen hebben intussen een jaar lang in de kou gestaan en doen dat nu nog", aldus Luesink die tenslotte wilde weten wanneer nu eindelijk verbe tering wordt aangebracht. De heer Van der Harst schoot hierop in met de opmerking dat wanneer gebre ken worden geconstateerd die veel geld kosten, daarvoor eerst ruimte moet worden gevonden in de be groting van de gemeente en dat zo'n verbetering daarna ook nog de goedkeuring behoeft van G.S. „U kunt nu wel zeggen dat ambtelijke molens langzaam draaien maar ge zien de ambtelijke weg die het ge heel nu eenmaal moet volgen kon het eenvoudig niet vlugger", aldus Van der Harst. Hij zag zich hierbij gesteund door voorzitter Ruste biel, die ook van mening was dat de gemeente geen blaam treft. Op 21,22 en 23 september wordt op Flevohof, het 150 ha grote Kijk, Speel en Doepark in de polder Oos telijk Flevoland, na het grote suc ces van vorig jaar, een nationale dahliashow gehouden, zoals reeds gemeld. Ruim 8.000 dahlia's, het bloemprodukt met de grootste va riëteit in kleur, vorm, hoogte enz., zullen in diverse presentaties van Nederlandse en buitenlandse kwe kers te zien zijn. Leden van de dah liaverenigingen Schiedam, Heerde, Zwolle, Almelo en Amersfoort, ge meentelijk bedrijfsgemeenschap en 3 individuele kwekers zullen ie der plm. 20 m2 aan arrangementen verzorgen. De organisatie van de show is in handen van de Nederlandse dah liavereniging, waarbij 150 dah liakwekers en exporteurs, maar ook 2.000 amateurs zijn aangeslo ten. Nederland is het enige land ter wereld, dat dahliaknollen expor teert; plm. 50 miljoen knollen wor den jaarlijks naar meer dan 100 landen geëxporteerd. Naast de binnenshow in het hoofd paviljoen van Flevohof zal er een buitenshow te zien zijn, tot de na chtvorst spelbreker wordt. Op een oppervlakte van 1.500 m2 staan 70 soorten dahlia's (totaal 5.000 stuks). Bezoekers van Flevohof kunnen deelnemen aan de verkie zing van de mooiste dahlia, de ..FLevohof-koninginFraaie prijzen, die natuurlijk met bloemen en planten te maken hebben, zijn met deze verkiezing te verdienen. Dit najaar gaat in première de ke, enorme kermisattractie. Men- probier nieuwste voedingsvoorlichtings- sen die over de kermis lopen wor- tWsrft konden Dit najaar gaat in première de nieuwste voedingsvoorlichtings film van het Voorlichtingsbureau voor de voeding. In deze film - „De voed je goed show" - wordt op we tenschappelijk verantwoorde wijze getoond welke functies in werking komen, wanneer we voedsel tot ons nemen. Het idee om een „science"-film te maken, uit gaande van de in feite wonder baarlijke processen in ons li chaam, is oorspronkelijk afkom stig van prof. J.F. de Wijn, die er met de makers van „De voed je goed show" uitvoerig over heeft gesproken. Het menselijk lichaam wordt in de film voorgesteld als een kleurrij ke, enorme kermisattractie. Men sen die over de kermis lopen wor den door boniseur (expicateur) Je roen Krabbé uitgenodigd naar binnen te komen (door de mond) en maken van daaruit een tocht door onder meer ribbenkast, longen, hart en spieren. Jonge ouders, met hun kind, een zwangere vrouw, een verliefd stel, enkele prille tieners, bejaarden en een sportman krijgen van de boni seur uitleg over wat er allemaal in het lichaam gebeurt. Ze worden geconfronteerd met electrische ontladingen - explosies bijna - in de spieren als er uit koolhydraten met behulp van vitamine B ener gie wordt vrijgemaakt. Ze zien en horen dat je voor de opbouw van de botten kalk (calcium) en vita mine D nodig hebt. En dat ijzer essentieel is voor het zuurstof transport door het bloed. Dit sa menspel van voedingsstoffen, meestal zo abstract dat het leken niet aanspreekt, wordt natuurge- Jeroen Krabbé voor de ingang van de grote „attractie" trouw geïllustreerd met behulp van vernuftig geconstrueerde na bootsingen van lichaamsorganen en bloedvaten. Waar de voedings stoffen als eiwitten, koolhydraten, calcium, vitamines e.d. ter sprake komen, worden ze meteen ver taald in voedingsmiddelen. De be zoekers van de kermisattractie komen tafels tegen, die vol staan met alles wat maar goed en gezond is en ook de melkman komt on zichtbaar voorbij. „De voed je goed show" is, gezien het niveau van de versterkte in formatie, met name bedoeld voor scholieren van het voortgezet on derwijs, HAVO, MAVO en LBO. Dit betekent dat met name de badmintonclub Holten en volley balvereniging Mintonette hun sei zoenstart één week hebben moeten zoenstart één week hebben moeten 1 "I 1 uitstellen. Omdat een en ander pas fP VTY1P0" ^PhOLPTl op 8 augustus bekend werd, kon- A gCUUl Cll JJdUlCo den de verenigingen pas op die c turn van het uitstel op de hoogte gebracht worden. Ook is dit uitstel nog, zij het in de vorm van een summiere mededeling, in het Hol- tens Nieuwsblad gepubliceerd. (Zie in dit verband tevens nr. 9 van de lijst van ingekomen stukken). Vermeld zij nog dat de betreffende werkzaamheden tot de garantie Een te vroeg geboren baby, die niet op het gebruikelijke ziekenhuisla- ken maar op een warm, zacht de kentje van lamswol te rusten wordt gelegd, groeit sneller, slaapt beter en verliest minder li chaamswarmte. Dat is de opmer kelijke conclusie van een recent Engels onderzoek op de universi- Traditiegetrouw gingen de kinde ren van de zesde klas ook dit jaar weer naar Prinsjesdag in Den Haag Dinsdagmorgen stonden de 31 kinderen met enkele moeders met hun klasse onderwijzer bij het station aangetreden om de lange reis te beginnen. Tegen half elf kwam men in Den Haag aan, waar eerst het Provinciehuls werd beke ken. Vervolgens ging de groep aan de route staan op het Lange Voor hout. Daar konden de leerlingen zowel op de heen als terugreis de stoet met de gouden koets goed bekijekn. Na nog een bezoekje ge bracht te hebben aan het Binnen hof, met de Ridderzaal en de ge bouwen van de Eerste en Tweede Kamer, ging de wandeling, via de Passage naar het Postmuseum. Vandaar ging de tocht naar het Vredespaleis, waar de kinderen per tram naar het strand in Schevenin- gen gingen. Daar hadden ze de kans goed uit te waaien (wind kracht 7). Tegen kwart over zes pakten ze de tram naar Den Haag, waar de trein reeds klaar stond voor vertrek naar Holten. Om 9 uur wachtten daar de ouders de ver moeide groep weer op die zeer vol daan en vol verhalen konden te rugzien op een fijne dag. teit van Cambridge. Maar ook normale, voldragen babies die een met lamswol „beklede" wieg heb ben, voelen zich daarin overduide lijk meer op hun gemak dan op een strak gespannen laken. Het resul taat: ze huilen minder en slapen beter '„Geen wonder ook", zegt dr. Mar tin Richards, de leider van het En gelse onderzoek. „Ik kan me goed voorstellen dat een baby een on dergrond, waarin hy of zy zacht wegzinkt, verre prefereert boven een hard laken dat vaak nog koud is ook". In Cambridge legde dr. Martins ge durende zo'n twee weken zes ba- bies de ene dag op het gebruikelijke ziekenhuislaken en de andere dag op een lamswollen dekentje. Aan het eind van elke dag werden de kleintjes gewogen. Met verbazing wekkende resultaten. Dr. Martins: „Onze verwachtingen werden verre overtroffen. Per dag groeiden de babies 30 gram op lamswol tegen 20 gram op laken. Een verschil van 50%. Bovendien huilden ze minder en lagen ze rustiger Ik kan me voorstellen dat de isolerende wer king van lamswol de babies war mer houdt. En als ze dan rustiger zijn in hun slaap kan de energie van de voeding worden omgezet in groei Maar dat verklaart het ver schil maar voor een deel" Op lamswol slaapt een te vroeg geboren baby beter, beweert men in Engeland. Zou het waar zijn? „Ik denk dat deze babies vooral hard groeien omdat ze gewoon ge lukkiger zyn. Op lamswol zien ze er ook meer tevreden uit en ik kan me goed voorstellen, dat het voor een baby geen pretje is om in een cou veuse op de nogal harde katoenen lakentjes te liggen die gewoonlijk gebruikt worden". Dr. Richard hoopt meer onderzoek te doen naar de effecten van lamswol bij voldra gen babies. In Nederland zijn de lamswollen vachten verkrijgbaar via de apotheken. Je bent jong, je bent enthousiast, je hoort bij een kerk en je wilt daar wat voor doen, je wilt helpen met de evangelieverkondiging, maar hoe? Eén van de vele mogelijkheden is zingen; zingen bij „Jongerenkoor Helicon". Zingen bij „Jongeren koor Helicon" betekent zinvol meedoen in de kerk, betekent con tact met andere kerken, en met an dere voorgangers. Zingen bij „Jon gerenkoor Helicon" betekent deel uitmaken van een groep enthou siaste en gezellige jonge mensen. Zingen by „Jongerenkoor Helicon" betekent elke woensdagavond een gezellige avond hebben. Kortom zingen bij „Jongerenkoor Helicon" betekent gewoon op een gezellige manier zinvol bezig zijn. Ben je vijf tien jaar of ouder en vind je dat je hieraan ook mee moet doen, kom dan eens kijken op woensdagavond 26 september om kwart over acht in „Irene". Wy stellen geen eisen, wy vinden dat iedereen hier aan mee kan doen, jij ook. Dus kom, doe mee, zing mee, en neem je vriend of vriendin gelyk mee. Ook ouders, die eens willen zien het het by ons toegaat, zyn van harte welkom. Vraag eventueel eerst inlichtigen bij Jannie Meijer tel. 3573, of bij Jos v.d. Spek tel. 1284. Jongerenkoor „Helicon" Bewustwordingsfilms 13 tot 18 jarige leerlingen van deze schooltypen kunnen door deze film een goede indruk krijgen van wat er zich in ons lichaam afspeelt en welke rol voeding daarbij vervult. Maar „De voed je goed show" zal ook succes hebben bij andere groe pen, zoals huisvrouwen. Aldus een artikel in „Voedingsinformatie, voorlichtingsbureau voor de voe ding. In het begin van de jaren zeventig ontstond de eerste bewustwor dingsfilm van het „Voorlichtings bureau voor de Voeding": „Eten om te leven, leven om te eten". Hierin werden situaties uitgebeeld, waarin mensen fouten maken in hun voeding; werden de meest voorkomende specifieke voedings problemen getoond. Vervolgehs konden de toeschouwers discussië ren over wat ze in de film hadden gezien. Dit was de aanzet tot kenni soverdracht. De volgende film „Je moet het zelf maar (w)eten" eind 1975 uitgebracht - was veel speelser dan de eerste en bedoeld voor jonge mensen. De IJsselcentrale zal haar tarieven voor groot- en kleinverbruikers met ingang van 1 januari 1980 'met gemiddeld 1 1/2% verhogen be houdens goedkeuring van de Mi nister van Economische Zaken. Deze verhoging heeft geen betrek king op de vergoeding, die de"veï- bruiker betaalt voor de brandstof kosten. Dat deel van het tarief, dat ongeveer de helft uitmaakt van hét bedrag dat hij voor de electriciteit betaalt, is afhankelijk van de ont wikkeling van de brandstofprijzen. Door de harmonisatie van de tariê- ven. zowel wat de structuur als de hoogte betreft, zullen de tarieven van de IJsselcentrale en die van tie gemeentelijke distributiebedrijven .in het concessiegebied van de IJs selcentrale nog maar geringe ver schillen vertonen. Om de gewenste harmonisatiévan de tarieven te bereiken heeft de IJsselcentrale in 1979 op het in kooptarief voor de gemeentelijke distributiebedrijven reeds eèn voorlopige korting toegepast Van 1%, welke voor 1980 zal worden verhoogd tot 11/2% Zowel de structurele tariefmaatre gelen als de tariefniveauwyzigin- gen per 1 januari 1980 voor groot- en kleinverbruikers zyn tot stand gekomen in samenwerking met en met instemming van de contact commissie, welke commissie de gemeentelijke distributiebedrijven vertegenwoordigt. Vrijdag 21 september: 17.00-18.00: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Met Ra dio Oost het weekend in: tips voor uitgaanders en thuisblijvers. Tuin tips van Rob Herwich. Zaterdag 22 september: 17.00-18.00: ANP plus nieuw uit Overijssel en Gelderland en Sport, met aandacht voor de ned. club kampioenschappen wielrennen in Dronten, alle sportuitslagen voor beschouwing wedstrijd van de week WO-Dierense Boys. Zondag 23 september: 11.00-12 00: Muziek op verzoek, ge lukwensen van luisteraars, sport >-nieuws en studiogasten. Natuurpraatje van Rien Snijders.. 17 00-18.00 Nieuws en Radio Oost Sport met aandacht voor promotie-en degradatiewedstrij den, motorcross in Halle, verslagen van Haaksbergen-Qulck '20, Achilles'12-Steenwijk; Vitesse- Haarlem; Heracles-Cambuur; ne- derlandse kampioenschappen tur nen in Dieren; de wedstrijd v.d. week: WO-Dierense Boys. Maandag 24 september: 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Tips over groenten- en fruitpryzen. 17.00- 18.00: ANP plus nieuws uit Overijs sel en Gelderland Verder boeren- programma en radio oost sociaal. Dinsdag 25 september: 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. 17.00- 18.00 ANP plus nieuws uit Overijs sel en Gelderland. Mensen maken nieuws. Woensdag 25 september: 12 00-12.30: ANP plus nieuws uit» Overijssel en Gelderland. 17.30- 18.00 ANP plus nieuws uit Overijs sel en Gelderland Op lokatie. De Provinciale bibliotheekcen trale voor West Overijssel is onge rust over een mededeling van Ge deputeerde Staten van Overijssel om de centrale een vacature-stop op te leggen. Dat betekent dat open gevallen plaatsen niet mogen worden opgevuld alvorens de pro vincie daarvoor toestemming heeft gegeven. Deze maatregel zal gelden totdat veertien volledige arbeidsplaatsen ziin ingeleverd. Het aantal uitleningen steeg met bijna 8%; het aantal arbeidsplaat sen daarentegen zal met 10% moe ten dalen. De P.B.C. West-Overijssel staat op het standpunt dat ze recht heeft op 130 plaatsen (een absoluut mini mum om het peil van de huidige dienstverlening te handhaven). Het Ministerie van C.R.M., dat deze plaatsen moet bekostigen, is van mening dat het totale bestand (de formatie) moet bestaan uit 116 ar beidsplaatsen. De bibliotheekcen trale heeft tegen deze beslissing van C.R.M. beroep aangetekend bij de Raad van State op grond van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (Arob). Vooruitlopend op de uitspraak van de rechter is de provincie zelf al als „rechter" opgetreden, daarbij vol komen voorbijgaand aan het feit dat de P.B.C. landelijk gezien qua personeelssterkte de grootste ach terstand heeft, zo meldt de P.B.C. Het is te begrijpen dat onder de personeelsleden door deze provin ciale maatregel grote onrust is ont staan. De ondernemingsraad neeft al schriftelijk bij de provincie en het bestuur van de bibliotheekcen trale geprotesteerd tegen de toe komstige inkrimping, die op tal van onderdelen een verarming van de dienstverlening zal betekenen. Hoewel op dit ogenblik met man en macht wordt geprobeerd de zaak draaiende te houden zal sluiting van een aantal bibliotheken in de provincie onvermijdelijk zijn, na ast stopzetting en/of inkrimping van diensten en afdelingen van het centrale apparaat te Zwolle, zoals de financiële administratie van de aangesloten bibliotheken, het transport van boeken van en naar de vestigingen, de schoolbibliot- heekdienst en de mogelijkheid om elders boeken aan te vragen. Des te schrijnender wordt het ge heel door het gegeven, dat de P B.C. best in staat is een aantal jaren de nu in te leveren plaatsen te bekostigen door geldmiddelen, die in het verleden zijn verworven. Het enige wat kennelijk bij de provincie in haar beslissing een rol heeft ge speeld is de onwil om, ondanks haar provinciale taak in deze, in de toekomst zelf het verschil uit eigen middelen te moeten bijpassen (zoals in andere provincies wel voorkomt!) zo schrijft ons de P.B.C Het aantal uitleningen in het eerste halfjaar van 1978 was 2.001.367; in 1979 bedroeg het 2.157.223. Voor Holten waren de cijfers resp. 67.600 en 69.913.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5