Aanmelding gastgezinnen groter dan nodig voor opvang Ouderen maakten gezellige boottocht BON Holten bergt thans 81 Viëtnamese bootvluchtelingen ff Opwang bootvluchtelingen verloopt uitstekend HOLTENS NIEUWSBLAD H.M.V. voor de radio 4m m h i '1 öfe Viswedstrijd Na aankomst van tweede groep A IpS! lp HOLTENS NIEUWSBLAD INLEVEREN HUURSUBSIDIE FORMULIEREN VOOR 1 0KT. A.S. n 8É SLUITING ZWEMBAD TWENHAARSVELD GESLOTEN IHOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 21 september 1979 31e jaargang - no. 38 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14, tel 05483-1350 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2999 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5. tel 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7, Almelo, tel 05490-18660 bonnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" De afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis heeft de vorige week donderdag een kleine honderd onderen en gehandicapten een mooie dag bezorgd door hen een boot tocht op de IJssel aan te bieden. Dat geschiedde met het motorschip/salonboot „Prins Maurits" (onlangs afgebeeld in deze krant), eigendom van de Stichting „Limburgse Rode Kruisboottochten". Nu dus geen bootvluchtelingen maar boottochtelingen. Tegen de eerste verwachting in loopt de opvang van Vietnamese bootvluchtelingen in Holten als een trein". Dit zei de heer W. J. Albers tijdens een vorige week don derdagavond in de hal van de school met de Bijbel „De Schakel" gehouden voorlichtingsavond voor eventuele gastgezinnen, voor welke bijeenkomst grote belangstel ling bleek te bestaan. De heer Albers is als maatschappelijk werker speciaal Joor het gemeentebestuur belast met de opvang en bege leiding van de 61 Vietnamese vluchtelingen welke voor- opig in hotel „De Holterberg" zijn gehuisvest. LANPASSING )e ruim 50 belangstellenden, voor namelijk echtparen, kregen die (vond uitleg over wat Holtense rastgezinnen en vrijwilligers voor jeze Vietnamese vluchtelingen tunnen doen. Bit het grote aantal aanmeldingen (ah die avond wordt een aantal ge- ilnnen gekozen dat een Vietna mees gezin, gedurende haar verblijf p Holten zal helpen, zich zo snel pogeiyk in de Nederlandse samen- eving aan te passen. fROBLEMEN De heer H. Glimmerveen van de stichting Vluchtelingenwerk Ne derland gaf een algemeen overzicht [an de problemen waarmee de Huchtelingen in Nederland te ma ken kunnen krijgen en wat van de gastgezinnen wordt verwacht. De As. zondag begint weer de traditionele Vredesweek. Opnieuw nodigt het Interkerkelijk Vredesberaad ker ken en christenen uit zich te bezinnen op de bran dende vragen van oorlog en vrede. „Help de kernwa pens de wereld uit - om te beginnen uit Nederland", luidt opnieuw het motto van de bij deze week horende Vredeskrant. Deze is op de zondagen 23 en 30 septem ber na onze diensten verkrijgbaar (en anders door de week op het kerkelijk Bureau). Bovendien organiseert onze Hervormde Gemeente een gespreksavond, op vrijdag 28 september. Eerst is er om half acht een Avondgebed in de kerk. Vanaf kwart voor acht is er koffie in gebouw „Irene". Om acht uur wordt in het kort verteld wat er in de Vredeskrant van het IKV te lezen staat, terwijl ook de stemmen van onze synode en van de stichting Bijbel en Vredesvraagstukken (met zijn alternatieve Vredeskrant Shalom) worden doorgegeven. Daarna is het woord aan ons gemeente lid de heer W.P.D. Duyn, die in het dagelijks leven beroeps-officier bij de Kon. Landmachtis. Na de pauze zullen wij met hem van gedachten wisselen over „De toekomst van onze verdediging - de verdediging van onze toekomst". Iedereen is van harte welkom op deze belangrijke avond: vrijdag 28 september. 8 uur in „Ire ne" KERKERAAD HERV. GEMEENTE U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint j-s, /Prr als u een nieuwe abonnee opgeeft. Adres: Woonplaats Geeh op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad voor hei opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Dhr /mevr Adres Woonplaats Hij/2t| betaalt het abonnementsgeld per halt jaar/per jaar De heer Glimmerveen legde de nadruk op het belang van het vrij willigerswerk. „De beroepsmensen kun je natuurlijk niet missen. Maar je kunt pas echt goed vluchtelinge nwerk doen als je met vrijwillers werkt.Gewone burgers die helpen de brug te slaan naar een voor de vlchtelingen volkomen andere we reld", aldus Glimmerveen. Hij wees op het belang van een kerngroep naast de gastgezinnen AANPAK De heer Glimmerveen drong er bij de aanwezigen op aan het onder werp politiek omzichtig aan te pakken. „Er zijn veel Vietnamezen die bij het woord „communist" al doodsbang worden", vertelde hij. Stichting, die over twee weken met twee andere stichtingen zal fuseren tot de Vereniging Vluchtelinge nwerk Nederland, is een overkoe pelende organisatie die in Neder land de opvang van vluchtelingen coördineert. Door het bestuur van de H.H.V. „De Rietvoorn" werd op het IJs- selmeer een extra wedstrijd geor ganiseerd waaraan door 18 henge laars werd deelgenomen. Ondanks de stormachtige wind (windkracht 7) werd er redelyk gevangen (totaal 10 meter 44 8 cm) 1 A Drenth 383 cm, 2 Jan ten Zythoff 131.3 cm, 3. G Paalman 130 1 cm, 4 Ulfman 85 5 cm, 5 H Mooiweer 76 5 cm. Mooiweer sloeg de grootste vis (76.5 cm) aan de haak. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg3, tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur TAAL Hij raadde de gastgezinnen aan hun gasten niet te veel Neder landse woordjes ineens te willen le ren. Vooral omdat de Vietnamezen van zestien jaar en ouder binnen kort beginnen met vierhonderd uren Nederlandse les. De kinderen die jonger zyn dan zestien jaar zul len volgens hem de Nederlandse taal op de scholen snel genoeg le ren. LEERGIERIG De heren Albers en Glimmerveen wezen er met nadruk op dat de Vietnamezen niet „zielig" zijn en ook niet te veel in de watten gelegd moeten worden. „Deze mensen zijn erg vlug van begrip, leergierig en nieuwgierig en kunnen zich na een gewenningsperiode gemakkelijk zelf redden", aldus Albers. Er waren twee inwoners van Steenwijkerwold aanwezig die al eenpaar maanden ervaring hebben met Vietnamese vluchtelingen. Mevrouw Hulsman is lid van de kerngroep daar en de heer Mun- niksma heeft ervaring als lid van een gastgezin. Volgens hen zijn de Vietnamezen bijzonder bescheiden en dankbaar. Het grootste pro bleem is naar hun zeggen de taal barrière. Het vertrekpunt was - om half ne gen - „De Diessenplas", vanwaar de deelnemers met twee bussen van de O.A.D naar de haven van De venter werden gebracht, waar de „Prins Maurits" lag afgemeerd. Na het schutten in de havensluis voer de boot de IJssel op, waar èen flinke bries het verblyf op het bo vendek nu niet bepaald aange naam maakte. Niettemin waren er aanvankelyk nog tal van passa giers die het minder warme weer trotseerden en een tijdje op het dek bleven, omdat van daaruit het pas serende landschap en de voorbij komende boten goed te zien waren. Het was in elk geval droog en dat was heel wat plezieriger dan het vo rig jaar toen het alsmaar regende. Binnen was het veel aangenamer en gezelliger. Er werd gedurende de tocht heel wat afgepraat. Voor ve len prettig om elkaar weer eens te ontmoeten en de laatste nieuwtjes te horen. Er werd gegist welke plaatsen en gehuchten men pas seerde, want het is niet zoals bij de spoorwegen, dat de plaatsnamen op een bord staan aangegeven. Op woensdag 26 september 's avonds om 6 uur is het fanfareor kest H.M.V. te beluisteren in het Vara-programma „Harmonie en Fanfare magazine" op Hilversum 2. Dit programma wordt gepresen teerd door Frits Smienk en Coen Serré. De opnamen vinden op maandagavond 24 september plaats in de Ned Herv. Kerk. „H.M V zal o.l.v. dirigent Henny J. Fransen o.a. op de bond „spelen". Bugler's Holiday (met solo voor 3 trompetten) en „Choral en rock out" van Ted Huygens. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat de aanvra gen voor individuele huursub sidie betreffende het tijdvak 1 juli 1979 -1 juli 1980 vóór 1 okto ber a s ingeleverd moeten zijn bij de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten burgemeester, W L.F C van Rappard secretaris, GJ Langenbarg 1; 'Af- M Vorige week donderdag morgen arriveerde om streeks 12 uur een tweede groep van 33 Vietnamese bootvluchtelingen in Hol ten. Hiermee is het totaal Vietnamezen op 61 geko men,welke allen voorlopig zijn ondergebracht en ge huisvest in hotel „De Hol terberg". Deze tweede groep is 's morgens omstreeks 8 uur op de luchthaven Schiphol aangekomen en vervolgens per bus naar Almelo gereisd waar de mensen zijn doorge licht en kwam de groep daarna ca 12 uur aan bij het opvangcentrum op de Hol terberg De gemiddelde leeftijd ligt volgens coördi nator W J Albers nog iets lager dan van de eerste groep Gebleken is dat er bij de eerste groep één volledig gezin is. De rest is „incom pleet". Zo is er een moeder met vijf kinderen van wie la ter bleek, dat een van de kinderen was geadopteerd. Verder zijn er vijf broers zonder ouders of andere fa milie en ook een paar kinde ren van een jaar of veertien van wie na een paar dagen bleek dat ze bij niemand ho ren. Donderdagochtend speel den zich bij de aankomst van de tweede groep Viet namezen ontroerende tafe relen af Het gaat volgens de heer Albers om Noord- Vietnamezen die in 1975 door het heersende regiem van Noord-Vietnam naar Zuid Vietman zijn overge bracht en neergezet in het Een groepje Vietnamese kinderen op een wandeling door het dorp in gezelschap van de heer en me vrouw Bax en de heer en mevrouw Mol. verlaten dorpje Foeng Tau aan de Vietnamese kust, ongeveer honderdvijftig ki lometer van Saigon. Het grootste deel van de vluchtelingen is katholiek en zijn afkomstig uit alle la gen van de Vietnamese be volking. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen in Holten enigszins vertrouwd zullen wordefi gemaakt met de Nederlands taal en onze samenleving Daarna zullen ze definitief worden gehuis vest in verschillende plaat sen in Nederland Wie goed heeft opgelet kon onder meer constateren, dat de grote electriciteitsfabriek van de IJssel- centrale bij Zwolle met een grote productie-eenheid (grote aanbouw) wordt uitgebreid en dat Rijkswa terstaat heel wat kosten moet ma ken om het afkalven van de IJsse- loevers tegen te gaan, veroorzaakt door de steeds groter worden de schepen. Overal was men daarmee aan het werk. Het einddoel, de stad Kampen, werd niet bereikt, omdat de boot op de heen- en terugreis een half uur moest wachten, om onder de spoorbrug in de lijn Zwolle- Amersfoort door te kunnen. Deze spoorbrug is te laag gebouwd, van daar dit oDonthoud. De verzorging aan boord was meer dan goed Na de koffie werd 's mid dags een warme maaltijd opge diend en op de terugweg nog het avondbrood. Ook kon men nog een borrel of een andere verversing ko pen en werden snuisterijen aange boden, waarvan de opbrengst voor het Rode Kruis was. De dames van de Welfare-afdeling en tal van helpsters waren de hele dag druk in de weer om de passa giers te bedienen en hen het naar de zin te maken. Als gastvrouw trad op mevrouw A. de Clerq van de Limburgse stichting. De EHBO was vertegenwoordigd door voor zitter en secretaris van de Holtense afdeling, de heren A. Jalink en H. Rozendom. Tijdens het schutten in de sluis te Deventer aan het eind van de tocht, heeft de heer Beijers, een van de oprichters der afdeling - bijna 30 jaar geleden - de plaatselijke afde ling bedankt voor de mooie en goed verzorgde tocht. In het bijzonder, de secretaresse, mevr. J. H. Nekkers-Wolterink, voor de uitste kende organisatie. Hij betrok in zijn dankwoord ook de helpsters het personeel van de boot, de EHBO en allen die deze tocht mo gelijk hebben gemaakt, o.a. de jeugdsociëteit „De Schure", die een belangrijk bedrag heeft bijgedra gen. Bij het van de boot gaan wachtte de deelnemers nog een leuke verras sing. Door de Holtense Handels-, vereniging werd ieder, o.m. in de persoon van voorzitter Van de Maat, een prachtige rode roos aar geboden. Een geste van de Ho' tense winkeliers en detaillisten, d: zeer werd gewaardeerd. Wat later dan gepland kwam me: vermoeid maar dankbaar en vc daan, weer aan bij „De Diesse plas", opgewacht door familieh den. 's Morgens was burgemeester Rit" cler van Palland nog even op d kade in Deventer aanwezig om d. boot uitgeleide te doen. Het dagelijks bestuur van de Sportcommissie maakt bekend dat in verband met de beëindi ging van het badseizoen 1979, zwembad „Twenhaarsveld" in gaande maandag 24 september a.s. is Het dagelijks bestuur voornoemd, H. Rustebiel, voorzitter J A. Wissink, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1