Willy Belinfante toont pastels en grafiek Teleae-cursus V rouwen wij zer' Rock en rolltonr „Mnsky" Pijnstillen met verstand fandeel eigen vermogen Jsselcentrale verlagen Programma Radio Oost Onvoldoende woningbouw en te weinig werk „Huidige samenleving glijdt af in heidendom Geslaagd voor Vinoloog ledeputeerde Van Roekei: Gewest Midden IJssel signaleert: Evangelische Omroep: Minder lawaai landbouw trekkers HOLTENS NIEUWSBLAD - 14 SEPTEMBER 1979 - PAO. 5 Van saterdag 15 september t/m oktober wordt In Galerij „Lenten" te Epse een tentoonstelling ge bonden met werken van Willy Be linfante bestaande alt pastels en grafiek. De officiële opening zal zaterdag middag worden verricht om 16.00 uur door Dr. L. Lichtveld (Albert Helman). De openingstijden zjjn: woensdag t/m zaterdag van 10.00- 17.00 uur en zondags van 14.00- 17.00 uur. Biografie Willy Belinfante Zij werd als Willy Elise Sauerbier in Rotterdam geboren en bracht haar ieugd door in Voorburg. Zij stu deerde aan de academie voor beel dende kunsten in Den Haag. In haar studieperiode gaven daar les Paul Citroen, Rien Drayer, Willem Roozendaal. Zij bleef in Den Haag werken, werd lid van Pulchri Stu dio en is dit ook gebleven. Uit haar eerste huwelijk werd de Grafica Laetitia de Haas geboren. Met haar tweede man verhuisde zij in 1960 naar Amsterdfan, waar ze ook nu nog woont en werkt. In de zestiger jaren heeft zij veel geabstraheerde balletstudies in aquarel gemaakt, waarin niet de ballerina maar de beweging van de dans werd weer gegeven. In de Jaren na 1971 schil derde zij in olieverf en pastel een serie universitaire en andere plech tigheden en sociale gebeurtenissen in een mild ironische stijl. In de laatste Jaren heeft zij zich in het bijzonder toegelegd op pastel leren en etsen, de laatste vaak in kleuren en in aquatint-techniek. De tentoonstelling omvat dan ook etsen en pastels. Zy werkt fugura- tief, daarby boeit haar tegenwoor dig voomamelyk de kleur, vandaar dat men in haar werk nogal wat on derwerpen tegenkomt uit landen waar kleur door de felle zon duide- lyker tevoorschyn treedt dan hier, o.a. Azië en Zuid Frankryk. Haar werk is geregeld te zien op tentoon stellingen van werk van leden van Pulchri Studio. Op gezette tyden heeft zy daar ook individuele ten toonstellingen, de laatste in het voorjaar van '79. Daarnaast heeft zy jaariyks tentoonstellingen, zoals in 1967 in Aemstelle (Amstelveen), in 1972 in de Meerpaal in Dronten, 1973 in het provinciaal museum in Assen en het Kritsraedthuis in Sit- tard, in 1969 en 1971 in de galerie Louise Eskens in Parys, 1977 by Elsevier in Amsterdan en vele an deren. Ook in de vaste kollektie van Ga- lery Lenten te Epse. de woensdag 12 september in itel Wientjes te Zwolle gebonden indeelhondersvergadering van Usselcentrale onder predidnm n Mr. J.L.M. Nlers, commissaris r Koningin in Overijssel, heeft heer H.G J. van Roekei nlt Rijs- D enkele opmerkingen gemaakt de Jaarstukken. Hij deed dat bi n kwaliteit van lid van Ged. sten. HIJ wees op de uitvoerige sprekingen, die sijn gebonden 'er de Jaarstukken in de Staten- Ivlescommissie voor economie, ndbonw en natuurbescherming j in de Provinciale Staten. ts resultaat van die besprekingen >u de provincie als aandeelhoud er graag zien, dat voortaan voor t aandeelhouders van de Ussel- mtrale by het jaarverslag een parte byiage wordt gevoegd, laarin dient een overzicht te wor- en gegeven van alle zaken - voor- len van een toelichtende samen- atting - van enig belang, welke in et betreffende jaar zyn behandeld ij de samenwerkende lectriciteits-productiebedrUven. n die byiage dient zoveel mogeiy k •er onderwerp de standpunt- tepaling te worden weergegeven an de vertegenwoordiging van de Jsselcentrale, aldus spreker, laar de mening van de Staten lient de Usselcentrale te blijven itreven naar een verlaging van bet tandeel van bet eigen vermogen »t de vastgestelde normatieve narge van 35% k 40% van het ta aie vermogen. De marge Is vast te stel d door de raad van commit- larissen. Eventueel Is een andere bestemming ten opslchta van die rerlaglng mogelijk binnen bet be leidskader van de U.C., aldus (preker. In dat kader dient de Usselcentrale nu nog onrendabel geoordeelde ge combineerde productieprocessen voor warmte en electriciteit met steun van die onderneming zoveel mogefijk te realiseren. De heer Van Roekei dacht aan stadsverwar mingsprojecten in het concessie gebied van de IJ.C. Indien eventueel financiële steun aan dit soort projecten wordt gege ven zal het logisch en noodzakelijk zyn, dat er zeggenschap Is over die financiële bydrage, met het oog op de te dragen verantwoordeiykheid. Maar Provinciale Staten zijn wel van mening, aldus de heer Van Roekei, dat die zeggenschap de organisatie-structuur in een regio niet mag doorkruisen. De heer v.d. Weerd wees er tydens de discussies op, dat de Deventer gemeenteraad toepassing van kernenergie on aanvaardbaar acht. Kernenergie Directeur lr. J. wymans gaf de heer Van Roekei ten antwoord, dat de Centrale Inderdaad zal streven naar verlaging van eigen vermo gen, waarvoor evenwel goede mid delen nodig zyn. De mogefijkheid van kernenergie zal onder ogen worden gezien. Er zal een streven zyn de toename van het stroom verbruik te biyven drukken. Om dat de samenwerkende electriclteits-produktiebedrijven nauw samenwerken zal het in de toekomst mogelijk zyn In moderne centrales met zuiniger brandstof te werken. Met de balans, de winst- en verliesrekening en de prognose- berekening over de Jaren 1979 tot en met 1983 had de vergadering geen moeite. By de raadpleging in zake tariefmaatregelen hield de heer G.J. Smit uit Rijsaen een uit voerig technisch betoog. Hij deed dat namens de contactcommissie tussen de IJ.C. en de afdelingen Overijssel en Drente van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. In den brede ging de heer Smit in op het standpunt van de distri butiebedrijven en de voorgestelde verlaging der inkoop tarieven van de distributiebedrijven met 4%. De gehele tarlefsopbouw zal be sproken worden in de desbetref fende Statencommissie, zo ant woordde o.m. de heer v. Roekei. Di recteur ir. Wijmans merkte op dat het accrès (toename) van het stroomverbruik in 1978 van Januari september 6 1/4% was; nu is het 3.2%. Dit percentage is lager dan de prognose. Voor 1979 komen we nog zo'n 100.009 ton olie tekort Er wordt nu onderhandeld met de olie-leveranciers voor 1980. In de plaats van de heer H, Toering, lid van de raad van commissarissen, die in juni overleed, werd benoemd mevrouw M.A.M. Mol-van Ha- mersvelt. Vrijdag 14 september: 17.00-18.00: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Met Ra dio Oost het weekend in: tips voor uitgaanders en thuisbiy vers. Zaterdag 15 september: 17.00-18.00: Nieuws en Radio Oost Sport, met aandacht voor de mili tary in Holten. Amateur voetbal, alle uitslagen. Zondag 16 september: 10.00-12.00: Muziek op verzoek, ge lukwensen van luisteraars (sport)- nieuws en studlogasten. 17.00- 18.00: Nieuws en Radio Oost Sport, met aandacht voor amateurvoet bal van de week VDZ-Eldenla Am- hem, 3e klasse D. Verder alle uit slagen van gespeelde wedstrijden. Maandag 17 september: 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overijssel en Oelderland. Tips over groenten- en frultprtyzen. 17.00- 18.00: ANP plus nieuws uit Overijs sel en Gelderland. Verder boeren- programma en radio oost sociaal. Dinsdag 18 september: 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overijssel en Oelderland. 17.00- 18.00: ANP plus nieuws uit Overijs sel en Oelderland. Mensen maken nieuws. Woensdag 19 september: 12.00-12.30: ANP plus nieuws uit Overyssel en Oelderland. 17.00- 18.00: ANP plus nieuws uit Overijs sel en Oelderland. Dit keer wordt het lokatleprogramma uitgezon den vanaf de Jaarbeurs van het Oosten in de Hanzehal in Zutphen. Wie rockt er mee, op swingende rockmuziek van de Stones, Presley, Buddy Holly, Jij????? Kom dan op vrijdag 14 sept. om 19.30 uur in Musky, verkleed als echte Rock Roller. Zegt het voort. Denk eens aan een lekkere onvervalste vetkuif. mooie stropdasjes en puntige schoentjes. Met o.a. een Rock Roll kwis en Rock Roll dans wedstrijd. Als je Musky-lid bent of wilt worden en je bent niet jonger dan 12 en niet ouder dan 16, ben je altijd wel kom in Musky. Ik Rock Jij Rollt Wij Rock en Rollen Waar??????? In Musky (natuurlijk) De cursus Vrouwenwijser zal vanaf zondag 21 oktober a.s. opnieuw worden uitge zonden. Deze Teleac-cursus kwam tot stand in samen werking met de redactie van het maandblad „Men sen van Nu". Waar gaat deze cursus over en voor wie Is die bestemd? Er ver andert iets in je leven of je komt plotseling voor onbe kende problemen te staan. Hoe moet je bet dan aan pakken? Wat zijn je moge lijkheden, wat zijn je rech ten? Bij wie kun je advies vragen? Vrouwenwijzer geeft antwoord op die vra gen. Een paar voorbeelden: - Je woont samen en bent niet offi cieel getrouwd. Je wilt samen een huis kopen of huren. Hoe pak je zoiets aan? - Je gaat trouwen en je wilt weten: doe ik dat nu in gemeenschap van goederen of onder huwefijksvoor- waarden. Wat is in Jouw situatie een goede oplossing. - Je woont alleen op kamers. Wat voor verzekeringen moet je dan hebben en wat moet je regelen voor het geval je plotseling ziek zou worden? - Je denkt ervoor om weer te gaan werken. Maar wat schrijf Je dan in een sollicitatiefbrief? En wat moet je tydens het sollicitatiegesprek niet vergeten te vragen? - Je bent weduwe en je krijgt een leuke baan aangeboden. Kun je die aannemen zonder datje weduwen- pensioen in gevaar komt? - Het huweiyk is stukgelopen en je wilt scheiden. Hoe komt je dan aan een advocaat. Kun je die ook voor niets krijgen en wat moet je nog meer doen? - Je bent ontslagen. Wat zyn dan je rechten? Wat moetje in zo'n situa tie doen en vooral: wat kun je maar beter niet doen? - Je wilt verder leren, weer opfris sen wat je vroeger geleerd hebt en weer helemaal „by zyn, of je wilt een bepaalde cursus of opleiding volgen. Wat voor mogefijkheden zyn er? Op dergeiyka vragen geeft Vrou- wenwyzer antwoord. Helder, be- grijpeiyk en vooral praktisch. Daar hebben Teleac en de redactie van „Mensen van Nu" alles aan gedaan. Stap voor stap geeft de cursus aan wat je moet of kunt doen. Het is belangrijk om inzicht te hebben in dergeiyke zaken, want hoe meer je weet, hoe meer mogefijkheden je hebt. „Profiel van de sociaal economi sche ontwikkeling in Midden Us sel" is de titel van een rapportdat is opgesteld door de sociaal eco nomische adviescommissie (S.E.A.C.) van het gewest. Daarin hebben sitting vertegenwoordi gers van werkgevers-, werknemers- en landbouworgani saties, alsmede vertegenwoordi gers van gewestgemeenten, insti tuten, Kamers van Koophandel (Deventer en Zntphen). Het rapport wijst erop, dat In het Overijsselse deel van het gewest een vertrekoverschot valt te con stateren; in het Gelderse deel daarentegen neemt de bevolking toe. Er ls een belangrijk vestigingsover schot in de leeftydsgroepen van 50 jaar, terwyi jongeren daarentegen het gebied verlaten, zodat in de toekomst een vergrijzing kan op treden. In genoemd vertrekoverschot is de groep van employé's sterk verte genwoordigd. Het rapport signaleert een aanzien- Ujke daling van de werkgelegen heid in het Overijsselse deel van het gewest in de periode 1975-1978 en een afname van arbeidskrachten in de landbouw. Het aantal personen, dat uitkerin gen geniet krachtens de WAO of de AAW, is hoger dan het aantal werk lozen; dat geldt voor belde delen van het gewest. De jeugdwerkloos heid, vooral beneden de leeftyd van 25 jaar, is sterk toegenomen. Verder noemt het rapport o.m. de woningbouwproductie, die vanaf 1975 beneden het niveau van 1970 is gebleven en mogeiyk een oorzaak is van het vertrekoverschot. Ook de bereikbaarheid van diverse be drijfsterreinen in het gewest wordt niet optimaal genoemd. Dat geeft problemen voor de bedrijven, doch ook voor gebieden, met name ln de vorm van verkeersoverlast. Met uitzondering van de gemeenten Deventer en Raalte is er elders byna of geen direct ultgeefbaar be drijfsterrein voorradig. Dit kan een terugslag geven in de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Maatregelen Voorgesteld wordt zo spoedig mo gefijk een sociaal economisch on derzoek in te stellen naar de eco nomische structuur en perspectie ven in het Overijssels deel van het gewest. Dit onderzoek dient aan te sluiten by het onderzoek op sociaal economisch terrein in Oost Gelder land. Er dient een kwalitatieve analyse te worden gemaakt van de situatie op de arbeidsmarkt, teneinde be tere kansen te creëren voor werk loze vrouwen en jeugdigen. De wo ningbouw moet krachtig gestimu leerd worden en de dienstensector gestimuleerd om de verminderde groei van de werkgelegenheid in de sector tegen te gaan. De regio dient bovendien in aanmerking te ko men voor vestiging van Ryksdiens- ten. ïn verschillende gemeenten moet voldoende direct uitgeefbaar bedrijfsterrein aanwezig zyn. Tot de oplossing vap de verkeers problematiek in het gewest kan op lange ternfijn een goede noord zuid-verbinding belangrijk bydra- gen. Er moeten evenwel ook op korte termyn maatregelen worden genomen om bedrijfsterreinen be ter te ontsluiten en de verkeerso verlast terug te dringen. Voor het vasthouden van de na tuurlijke aanwas van de bevolking en zeker voor een beperkt vesti gingsoverschot is naar verwach ting de autonome ontwikkeling van de werkgelegenheid niet vol doende. De overheid, aldus het rapport, zal daarom bijzondere maatregelen in aangrenzende ge bieden zorgvuldig afwegen tegen de situatie in het gewest. (Het gewest Midden IJssel omvat de gemeenten Deventer, Zutphen, Diepenveen, Olst, Raalte, Bath- men, Holten, Lochem, Gorssel, Vorden en Warnsveld). Wat voor boek krijgt u in handen Vrouwenwyzer bevat informatie die eigeniyk voor ledereen belang rijk la. Daarom is de prijs van het boek zo laag mogefijk gehouden. Zeker als u ziet wat voor uitgave het is: stevig, fors van formaat, 164 pagina's dik, veel illustratoes, nut tige literatuurfijsten en alle moge- fijke adressen en telefoonnummers van organisaties en Instellingen, praktisch by het hanteren van het boek is de spiraalband. Het boek kost f 14,75 plus f 2,75 ver-' zendkosten. De oplage van het cur susboek „Vrouwenwyzer" is be perkt tot 7.000 exemplaren. Wilt u meedoen? Stuur dan een lege envelop naar: Vrouwenwyzer, Antwoordnummer 333, Utrecht. Vermeldt aan de ach terkant uw naam en adres (vergeet niet uw postcode). 11 Hoe ziet de cursus eruit? Vrouwenwyzer bestaaat uit acht televisie-uitzendingen plus een handig en overzlchtefijk cursus boek. De televisieserie begint op zondag 14 oktober en komt elke zondag 18.30 -19.00 uur vla Nederland 1 op het scherm. De televisie uitzendingen geven veel en boeiende informatie, maar daar hebt u het meest aan wanneer u ook het boek by de hand hebt Het boek geeft meer achtergronden en u kunt alles nog eens rustig naky- ken. Ook later, wanneer een be paalde vraag vow u of voor mensen in uw omgeving actueel is. Het boek „Vrouwenwyzer" is een na slagwerk, dat u nog heel lang van pas zal komen. Drogisterij Wedda in de Dorps straat zond ons een brochure met bovenstaande titel. Zij bevat in formatie over pijnstillers en het verstandig gebruik ervan. Zelfinedikatie in het algemeen en pynstillers ln het bijzonder zyn de laatste tyd nogal eens onderwerp van dlskussie geweest. In antwoord op vragen vanuit de Tweede Ka mer stelde de staatssecretaris van Volksgezondheid dat vooral goede konsumentenvoorlichting zal moe ten zorgen voor het verantwoord gebruik van geneesmiddelen. De brochure wil daartoe een poging zyn. Er wordt gesproken over pyn, Pijnstillers wat zyn dat?, werkzame stoffen, over een kombinatie van pynstillers, wat heet normaal ge bruik? en verder over verstandig pynstillen. Deze brochure is gratis voor de konsument beschikbaar. De Evangelische Omroep heeft, zoals bekend, tijdens een confe rentie haar plannen bekend ge maakt voor de komende tijd. De EO beeft het startsein gegeven voor de weg naar de B-statos. Het ledenbestand is gestegen tot 200.000. Vooral de Muzikale Fruitmand op Hllveraom 3 (vrij dagsmorgens) ls een succes. Le denwerving gebeurt zonder spec taculaire stunts. De ledenaanwas heeft plaata op basis van de inhoud van E.O.-programma's en vanuit de instemming met de doelstelling van de E.O. .Hoelang is ons eigen leven nog vei lig?" Die vraag heeft de directie, van de E.O. gesteld, want ln eigen land, zegt zy, is er een toenemende tolerantie, die toestaat dat leven ln wording en leven, dat ten einde loopt, wordt vernietigd en die leidt tot het stellen van bovengenoemde vraag. Kennefijk, aldus de Ê.O., is het al leen belangrijk om politiek aan de macht te bfijven. Er is sprake van een rechtstreekse destructie van de mens. Een nacht by de nachtuifc- zending nazorg-telefoon kan een ieder hiervan overtuigen. De EO als beweging wil leder oproepen de na aste zo lief te hebben en te behan delen al wij zelf behandeld zouden willen worden. In de E.O.-actie: Vóór het leven, staat deze bewo genheid centraal, aldus de om- roepdirectie, die opmerkt dat de werkelijke realiteit de werkefijk- heid is van de geestefijke strijd, die zich afspeelt in de wereld tussen licht en donker. De Bybel ls de openbaring van Ood en Zyn schepping. De twintigste eeuwse samenleving raakt steeds verder af van het oorspronkelijke christefijke mens- en wereldbeeld De heer J. Vmgglnk (Stations straat) is aan de wynacaderaie te 's-Oravenhage geslaagd voor het examen van de opleiding „Vino loog van de wynacademle". Deze opleiding biedt de sfijters de gelegenheid zich theoretisch en proegtechnisch te specialiseren op het gebied van wyn. De wynaca demle is een onderdeel van het Be drijfschap voor de detailhandel ln alcoholhoudende dranken. Er be staat by de sfijters een sterk stijge nde belangstelling voor het volgen van deze pittige opleiding. Een be langrijk gegeven nu de sfijter zich duldefijk meer en meer ontwikkelt tot sfijter-wynhandelaar, de vak kundige adviseur by de aankoop van wyn. Het examen staat onder toezicht van Drs. A.G. Hilbrink, In specteur van het Middenstand- sonderwijs. Van de 109 kandidaten (waaronder 21 herexamenkandidaten) welke ln m?i J.l. examen deden, slaagden er in totaal 64 en werden er 45 afgewe zen. Ons land kent thans 256 vino logen. Het examen bestond uit een orga- noleptisch gedeelte tw. het „blind" herkennen van 9 wynen en het noemen van het Jaartal van 3 wy nen. ,3Und" herkennen van wynen wil zeggen, dat men niet weet welke wyn to het glas ls ingeschonken. Het schrlftefijk gedeelte bestond uit 30 vragen waaronder de vraag: Noem 6 factoren die, afgezien van variabele invloeden zoals het weer, bepalend zyn voor de ultelndefijke smaak van de wyn. De feestefijke uitreiking van de di ploma's en de installatie van de nieuwe vinologen heeft dit jaar plaats gehad op 4 september jJ. in het Slot Doddendaal te Ewfik. en gfijdt daarmee af In het heiden dom. De modeme mens gaat het zoeken by zijn sterrenbeeld, zijn horoscoop en zyn amulet of talis man. Maar de opdracht van de mens ligt besloten in het thema: te leven in Oods schepping. De E.O. wil als evangelische beweging op roepen om in de Bybel op zoek te gaan naar het werkefijke leven en de werkefijke toekomst. Dat de E.O. zich kant tegen om roepverkiezingen is reeds gepubli ceerd. De omroep is een sociaal- culturele instelling en geen politie ke. De omroep zal het hoofd moe ten bieden aan het commerciële geweld, dat straks via satelliet- televisie over de Nederlandse ky*. ker wordt uitgestort. EO-by eenkomsten worden druk bezocht. In 1978 waren er 80.000 mensen op zo'n bijeenkomst In di verse landen gaat de EO vrien denkringen oprichten. De EO gaat meewerken aan kin derprogramma's, die via de radio worden uitgezonden naar het vas teland van China. Er staan voorts nog allerlei activi teiten op stapel zoals: Uitgifte van meer boeken vanuit en naast de programma's die worden gemaakt. Het geschikt maken voor het on- denrijs van de ,3ybel open" -serie. Nieuw programma onder de titel: „Deze week" en „Theologische verkenningen", welke laatste pro gramma een vervolg ls van "Het woord der waarheid". Een jongeren-programma „Ron duit tv." getiteld. Kwisprogramma „Land ln zicht". Uit een oogpunt van gehoorbe- scherming dient het geluidsni veau van landbouwtrekkers ver der te worden verlaagd. Een nieuwe regeling geluidsisolatie landbouwtrekkers zou daartoe een goede aanzet kunnen geven. Die regeling kan passen in de be staande subsidieregeling arbeid splaatsenverbetering 1979. Het landbouwschap heeft in een brief aan de minister van Sociale Zaken aangedrongen op een nieuwe subsidieregeling voor ge luidarme landbouwtrekkers. In 1977 heeft een soortgefijke subsi dieregeling geleid tot meer vraag naar geluidarme trekkercabines. De trekkergebruikers zyn zich be wust geworden van de gevaren van geluidsoverlast. De trekkerfabri kanten zyn overgegaan op de pro- duktie van geluidarme cabines. De uit 1977 daterende subsidierege ling stelde de geluidsnorm op 90 decibel (90 dB (A), welke grens de Raad van de Europese Gemee nschappen heeft vastgesteld. Het Landbouwschap ls van mening, dat het streven gericht moet zyn op een geluidsniveau van minder dan 80 dB (A). Via een nieuwe door de overheid te treffen regeling geluid sisolatie landbouwtrekkers kan dit worden bevorderd. Het Landbouw schap vindt dat de ontwikkeling naar geluidarme landbouwtrek kers opnieuw een extra steun moet hebben. Bovendien zal een derge lijke regeling geluidsisolatie land- bouwtrëkkers passen in de be staande subsidieregeling arbeid splaatsenverbetering, die subsidie mogefijk maakt voor projekten die bestaande geluidsniveaus van 80 dB (A) en hoger met minstens 5 de cibels terugbrengen. Gelet op de komende arbeidsomstandighe denwet verdient de geluidsisolatie van landbouwtrekkers alle aan dacht.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5