Hulp aan jeugd in de derde wereld ¥iltnf°en Concert ten bate van de lepra-bestrijding Zwartbonten in het stamboek HANDBAL Wandelen en fietsen VER HAAL Hulp aan mensen in nood Lezing over n a tuur genees wij ze' fotografie Henk mulder Vanavond: Jeugd en Muziek Deventer HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 SEPTEMBER 1979 - PAG. 7 in 1966 riep de algemene vergadering van de Unesco de achtste septem- jer uit tot International Literacy Day - ABC-Dag. Sindsdien wordt jveral in de wereld op deze dag extra de aandacht gevestigd op het probleem van het analfabetisme. De ontwikkelingslanden doen dit door met grote nadruk hun nationale onderwijscampagnes te presenteren. De {ontwikkelde landen, waarin het percentage analfabeten gering te noe men is, spitsen hun activiteiten vooral toe op de hulpverlening aan alfabetiseringsprogramma's in de derde wereld. Daarnaast wordt, voor rover van toepassing, extra aandacht besteed aan het onderwijs aan buitenlandse werknemers. Aan al deze activiteiten, ook aan het onder wijs aan de kinderen van buitenlandse werknemers, verleent de Unesco medewerking, onder meer door wetenschappelijk onderzoek en interna tionale samenwerking op dit gebied te bevorderen, fondsen beschikbaar te stellen en onderwijskundige adviseurs uit te zenden. ■—Een belangrijk medium, waarlangs financiële en daarmee ook morele steun naar de derde wereld kan worden overgebracht, is het Coöp eratieve Actie Programma van de Unesco, waarvoor het Unesco Cen trum Nederland reeds herhaalde malen met succes de aandacht vroeg. Dit programma is vooral be doeld om die projecten verder te helpen, die reeds op eigen initiatief en door eigen inspanning van de bevolking ter plaatse op gang zijn gebracht, maar waarvoor de fond sen ontbreken om deze projecten verder te ontwikkelen en te conti nueren. Het ligt voor de hand dat in 1979, het jaar van het kind, extra aan dacht wordt besteed aan de hulp verlening aan kinderen in de derde wereld. Het Co-Action Programma van de Unesco verleent dit jaar met name prioriteit aan het onderwijs aan gehandicapte kinderen. Ter ge legenheid van de ABC-Dag 1979 wil het Unesco Centrum Nederland de onderstaande projecten op de voorgrond plaatsen en voor fina nciële steun in aanmerking laten komen. Naast deze direct op kinde ren gerichte hulpprogramma's komen ook de onderwijsprojecten voor volwassenen, veelal als on derdeel van een streekontwikke- j lingsproject, voor daadwerkelijke I steun in aanmerking. Immers, „onderwijs aan de ouders effent het pad voor de toekomst van de kin deren", zoals de Unesco nog on langs bij alle lidstaten benadrukte. Er z\jn streekontwikkelingsprojee- tenin Bolivia, Botswana, Libanon, Senegal en Opper Volta. Er zijn en kele projecten ten behoeve van het i onderwijs aan gehandicapte kinde ren, die het Unesco Centrum Ne derland dit jaar speciaal hoopt te kunnen steunen. Maleisië-Peru-Ethiopië Al vijftig jaar lang is de St. Nicolaas-school een tehuis en een opleidingscentrum voor blinde kinderen in Penang, Maleisië. Het centrum besteedt grote aandacht aan het bevorderen van het gevoel voor evenwicht en richting, door activiteiten, waaronder zelfs het onder de leerlingen zeer populaire wielrennen. Een van de afgestu deerden van het centrum, werk zaam als telefonist, kwam onlangs nationaal in de belangstelling als „employee van het jaar". De St. Nicolaas-school zou graag haar ac tiviteiten 'willen uitbreiden, onder meer op het gebeid van preventie. Immers, 70-80% van de gevallen van blindheid zou, volgens cijfers van de World Health Organization, door tijdige medische zorg te voor komen zijn geweest.. Het centrum voor speciaal onderwijs werd in 1969 op eigen initiatief van de be volking gesticht te Chimbote in Noord Peru. Blinde en dove kinde ren, alsmede kinderen met velerlei spraak- en leermoeilijkheden, krij gen op deze school speciaal onder wijs (gratis). Ook opvang en voor bereidend onderwijs aan gehandi capte kleuters, lichamelijke oefe ning en ambachtsonderwijs horen b\j de werkzaamheden van het cen trum. Daarnaast leidt het centrum leerkrachten voor speciaal onder wijs op en werkt mee aan preven tieve gezondheidscampagnes. De Nationale vereniging voor do ven in Ethiopië kampt met grote financiële problemen. Er is een groot gebrek aan leerkrachten voor dit speciale onderwijs, terwijl ook het aantal speciale scholen voor onderwijs aan dove kinderen drin gend moet worden uitgebreid. Aangezien vervolgonderwijs voor doven vooralsnog niet haalbaar is, tracht de vereniging door speciaal voorbereidend onderwijs dove kin deren in staat te stellen na de la gere school verder te leren op ge wone scholen. „Books for children everywhere" (boeken voor kinde ren, waar ook ter wereld) is de naam van een project dat sinds 1973 wordt gepropageerd door de Inter nationale federatie van bibliotheek verenigingen (IFLA). Overal in de derde wereld heerst een groot te kort aan boeken. Zonder leesmate riaal gaat de vaardigheid in het le zen snel verloren. Dit jaar staan boeken in de eigen talen voor de mSatteönt«erPOT:."v?or u een veden Bij ons alle modellen in voorraad Oronjeseslroat 29 - Tel. 05483-18 89 - Holten volgende landen centraal: Bangla desh, Brazilië, Indonesië, Jamaica, Jordanië, Kenya, Libanon, Nigeria, Peru en Senegal. Een UCA-catalogus, waarin deze en vele andere projecten beschre ven staan, wordt pp aanvraag gaarne verstrekt. Het Unesco Cen trum Nederland zal elke financiële bijdrage op het postgironummer 19 48 00 onder vermelding van ABC-Dag 1979" alsmede de ge wenste bestemming, in dank aan vaarden De ANWB organiseert op 15, 16, 22 en 23 september 1979 de Houtteler- swandeling vanuit Hardenberg. Het hoofddoel van Staatsbosbe heer in de boswachterij Harden berg is de houtteelt. Het gebied grenst aan het stroomdal van de Overijsselse Vecht en vertoont veel afwisseling. Er zijn voor deze wandeling routes uitgezet van respectievelijk ca. 6, ca. 12 en ca. 191/2 km. Beide langere routes voeren langs de Vecht en door Rheeze, met zijn van Saksische boerenbouwkunst. Honden mogen mee, maar moeten beslist aange lijnd blijven. Tevens organiseert de ANWB deze dagen de Vechtstroomfietstocht vanuit Hardenberg. Langs het ri viertje de Vecht door een lichtgol- vend landschap van bossen, oude boerderijen, akkers en weilanden zijn twee routes uitgezet van ca. 30 km. en ca. 60 km. Desgewenst kan men een huurfiets Onder de naam .Present' voert de Stichting Mensen in Nood (Hekel laan 6, Den Bosch) een nationale actie ten bate van de duizenden mensen die elk jaar bij de stichting aankloppen voor financiële hulp in de ontwikkelingslanden. In het afgelopen jaar 1978 mocht Mensen in Nood hen helpen met ruim 12,5 miljoen gulden. De stich ting doet met zijn septemberactie .Present' een oproep aan alle Ne derlanders de noodlijdenden in de armste streken van de wereld niet in de steek te laten. Dringend en in vol vertrouwen vraagt de stichting giften te storten op gironummer 1111.222. In de Derde Wereld wordt opbou wende, duurzame menselijke sa menwerking pas goed mogelijk, als mensen een bepaald peil hebben bereikt. Duidelijk zichtbaar komt ln de Derde Wereld de samenwer king tussen mensen op gang. Zo groeien zij toe naar het present-zijn voor elkaar. Bij dat groeiproces hebben zij nog wel hulp van buite naf nodig. De Stichting Mensen in Nood wil die hulp geven. Vorig jaar was de Stichting, of beter de be gunstigers, bij de mensen in de derde wereld present met 12,5 mil joen gulden. Dit jaar wil „Mensen in Nood" opnieuw present zijn. Daarom wordt een beroep gedaan op alle Nederlanders hulp te geven in de vorm van een gift, te storten op giro 1111.222. reserveren niet dichterbij dan in Dedemsvaart bij de fa. H Stege- man, Julianastraat 30, Dedems vaart, tel. 05230-2557. De vertrekpost is beide weekein den gevestigd in een schaftkeet van het Staatsbosbeheer bij „De Olde- meyer". Hier kan men van 09.00- 14.30 uur de routebeschrijvingen verkrijgen. De prjjs voor deelname bedraagt: Houders van het wandel- en fiets- bewijs fl.-; ANWB-Leden f2,50: NIET-Leden f5.-; Kinderen tot 12 jaar mits onder geleide Door de heer E. Mastenbroek, in specteur Ned. Rundvee Stamboek (NRS) werden de volgende koeien ingeschreven: Gerda 8 B en 80 eig. H. Vrugteveen, Lichtenberg; Marie 39 B en 83 eig. H. Schuttert, Lich tenberg; Ineke 31 B en 82, Marie 66 B en 82 en Marjolyn B en 82 eig. H. Stegeman, -Lichtenberg; Janke 98 B en 82, Janke 104 B-74 en Martha 127 B-84 eig. G.J. Meijerman; Hiltje 44 B-81 en Hiltje 54 B-82 eig. G.J. Veneklaas Slots; Martha 17 B-83 eig. Egb. Krikkink; Anna 115 B-81, Jannie 20 B-84 en Anna 106 B-79 eig. J.W, Haverslag; Dora 34 B-83 en Juliana 8 B-81 eig. D J. Brons- voort; Bertha 21 B-82, Betje 167 B-78,Truus 15B-80,Truus 16B-78; Truus 19 B-84; Tonnie B-81, Janna 9 B-79 eig. A.H.J. Groteboer. In het keurstamboek werden ingeschre ven: Teuntje 40 B-80 van A.H.J. Groteboer en Hennie 16 B-83 van H.J. Nijland. Voorlopig werden in geschreven de stieren Maaike's Victor B-77 van H. Stegeman. Lichtenberg en Bertus B-80 van H Jansen, Heeten. Willy's Adema 12 van firma P.G. Cats werd met B-84 definitief ingeschreven. Op vrijdag 7 september 1979 zal, om 20.15 uur, een bijzonder concert plaatsvinden in de Grote of Le- buinuskerk te Deventer. Dit con cert zal worden gegeven door The Orchestra of Nottinghamshire School of Music, o.l.v. Christopher Adey. Het programma vermeldt: Prelude und Liebestod - Wagner, Hary Janos - Kodalv Symphony nr. NR.4-Brahms.Debatenzullen geheel ten goede komen aan het Deventer Lepra Projekt Oost-Ka meroen (aangesloten bij de Neder landse Stichting voor Leprabe strijding te Amsterdam). De orga nisatie wordt geregeld in samen werking met de Vereniging Jeugd en Muziek Deventer. Het orkest. Opgericht in 1959 door Muir Mat- hieson. die tot zijn dood in 1975 di rigent was. plm. 100 leden, de beste instrumentalisten van de Graaf schap; 50% leerlingen van het voortgezet onderwijs, 50% studen ten aan universiteiten en conserva toria; leeftijd 14-21 jaar; strenge se lectie bij toetreding, veel concur rentie; een van de beste jeugdor- kosten van Engeland. Werkwijze: 2 repetitiedagen in fe bruari; repetitieweek in de Paas vakantie; 1 repetitieweek in de zomervakan tie; beide repetitieweken worden be sloten met een openbaar concert, b.v. in 1976 in het kader van het Festival van Edinburgh. In 1978 le reis naar het buitenland, optreden in de Beethovenzaal in Stuttgart. De dirigent. Geboren in 1943; vioolstudie be- FALACE vr„ ma., di., wo. 14.30 20.00 uur Waterschapsheuvel, za., zo., 14.30 18.45 21.00 uur idem alle leeft. V'AROSSIEAU vr., ma., di.. wo. 14.30 20.00 uur Doden Sport, zo. 14.30 18.45 21.00 uur idem, za., 23.15 uur Jonge meisjes rijp voor sex. gonnen op 5-jarige leeftijd; studie aan de Royal Academy of Music; viool - piano - trombone, 1963 vio list bij het Halle Orchestra; 1967-1971 violist bij het London Philharmonic Orchestra; 2e diri gent BBC Scottisch Symphony Orchestra; gastdirigent van vele grote Britse orkesten; concerten geleid in Zuid-Afrika. Nederland. Canada. Programma concerten in Neder land. Prelude und Liebestod uit Tristan und Isolde Wagner: Symphony in three Movements Strawinsky; Hary Janos Kodaly; An American in Paris Gershwin: Symphonie nr. 4 Brahms Bovendien een klarinet- concert (Mozart) met als solist de winnaar van de onlangs gehouden 1979 Nottinghamshire Young Mu- sican Competiton. Bezoek Engelsen aan Nederland: 2-8 september 1979. Leden worden, op hun uitdrukke lijke wens. ondergebracht bij Amersfoortse gezinnen. Concerten: maandag 3 sept. Amersfoort; dins dag 4 sept. Eindhoven, woensdag 5 sept. Amsterdam (Concertge bouw); donderdag 6 sept. Haarlem; vrijdag 7 sept. Deventer. Het ligt in de bedoeling, tussen de repetities en concerten door. de Engelse gas ten iets van ons land te laten zien. Verdere gegevens. "Toegang f7.50; f 5 - voor jongeren en pas 65plus. alles inbegrepen. Kaartverkoop: vanaf 29 augustus 1979 bij de VW Deventer, en 's avond vanaf 19.00 uur aan de kerk. In de eerste bijeenkomst in dit sei zoen van de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen sprak mevr Jacomine Landman-Kasper uit Heerde over het onderwerp „Natuurgeneeswij ze" Zij heeft enkele jaren samen gewerkt met een homoeopaath en iriscopist en schreef enkele boekjes o.a over de dokter Moerman- the rapie, het Anker pocketboekje en ..Suikerziekte anders bekeken". Mevr. Landman vertelde eerst over de voeding in het algemeen (veel natuurproducten, bruinbrood en rauwkost gebruiken) en daarna over de dokter Moerman- therapie. Na de pauze konden de dames schriftelijke vragen stellen naar aanleiding waarvan zij interess ante dingen vertelde uit haar prak tijk. De presidente mevr. Kroon dankte spreekster voor haar boeiende en leerzame lezing en deelde tevens nog mee dat er nog plaats was voor enkele dames bij de 2 handwerkgroepen. Er werden op deze eerste bijeenkomst 4 nieuwe leden welkom geheten. De volge nde bijeenkomst is op 3 oktober. VERLIES TEGEN ACTIEF In de uitwedstrijd tegen het sterke Actief heeft de her- enploeg van Holten het niet kunnen bolwerken. In een redelijk gespeelde eerste helft kon de ploeg van Hol ten nog goed meekomen, rust 6-4 voor Actief. In de tweede helft bleek dat de ploeg nog lang niet goed op elkaar is ingespeeld. Enkele keren gingen daardoor goede kansen verloren. Ac tief daarentegen kwam steeds beter in zijn spel. Bij de stand 9-5 kwam Holten nog even terug dank zij 2 goed genomen strafworpen van Jan de Wit 9-7. Tien mi nuten voor tijd blesseerde doelman Herman Stukker zich en werd vervangen door Nico Vorst. Actief was inmiddels uitgelopen naar een 13-8 voorsprong en gaf deze ook niet meer uit han den. Holten verloor ver diend met de uitslag 16-9. Doelpunten: Jan de Wit; John Lamping 3; Roelfvan der Wijk 1. De junioren dames van Holten moes ten ook uit tegen Actief. Holten startte meteen nieuwe keepster. In haar eerste wedstrijd speelde zij voortreffelijk. Door de grote warmte werd er veel te lief gespeeld hetgeen Actief de mogelijkheid gaf om bij rust een 7-2 voorsprong op te bouwen. In de tweede helft ging de strijd gelijk op. De 5 doelpunten achterstand was echter niet meer goed te maken. Holten verloor in een goed gespeelde wedstrijd met 11-5. Adspiranten De drie adspirantenteams kwamen uit tegen drie teams van Lettele. In deze wedstrijden bleek Lettele sterker. Al speelde een goede wedstrijd tegen Lettele Al maar moest na een 7-4 in het voordeel van Lettele ook de winst met 12-8 laten schieten. A2 gaf goed partij maar kon vooral in de eerste helft het tempo niet bijhouden. Dit re sulteerde in een 7-3 ruststand voor Lettele. In de tweede helft werd de verdediging goed gesloten gehou den en werd slechts 1 maal ge scoord. Eindstand 8-3-Ook A3 was niet in staat Lettele A3 te stoppen. Voor rust namen de meisjes van Lettele al een duidelijke voor sprong van 9-2. Na rust werd beter gespeeld, maar Lettele kon met drie doelpunten uitlopen naar de 12-2 winst. Adspiranten B speelde een goede wedstrijd. Ondanks het warme weer werd er fel gespeeld wat resulteerde in een verdiende 6-5 voorsprong bij rust. Heeten B 1 kwam nog wel terug in de tweede helft (7-7) maar Holten bouwde de voorsprong weer uit tot 9-7 en won verdiend met 10-8. Pupillen In hun tweede competitiewedstrijd speelden de meisjes van Cl een leuke wedstrijd. Na tegen Actief 2 maal een voorsprong te hebben ge nomen werd de stand voor rust nog 5-2 voor Actief. Vlak na rust leefde Holten even op door binnen 2 mi nuten 2 maal te scoren. Actief bleef echter sterker, maar door goed keepsterswerk bleef de nederlaag beperkt tot 9-4. C2 had het duide lijk moeilijk tegen H.H.Z.D. Dl. Er werd goed gespeeld, maar de aan val van H.H.Z.D. was te sterk. Rust 1-8. De meisjes waren erg vermoeid en konden in de tweede helft niet veel veranderen. De winst ging verdiend naar H.H.Z.D. met 16-1. Programma: za: 8-9: Al uit tegen Wesepe om 13.00. Vertrek 12.00: A2 uit tegen Kwiek Raalte uitgesteld: A3 uit te gen Heeten om 13.40. Vertrek 13.00: Bl thuis tegen Lettele BI om 13.00: Cl vrij: C2 thuis tegen Dalfsen C2 om 13.50 zo.: 9-9: Dames junioren thuis tegen W.S.V. '38 om 12.10.: Heren thuis tegen Kwiek uit Raalte om 11.00. Bij deze thuiswedstrijd worden de door Stukker assurantiën aange boden trainingspakken aan de handbalafdeling van de S.V. Hol ten aangeboden. praktische tips voor fotografen inde vorm van eenfoto-dneluik Fotograferen is leuk, omdat je er de gelukkige uren van je leven mee kunt bewaren. Een leuk familiefeest een vakantie de jeugd van de kinderen ze blijven zichtbaar. Mensen worden ouder maar foto's veranderen niet. Op een avond pak je een doos met familiekiekjes en dan geniet je weer: ja, zo was het leven toen. Zo waren de mensen vroeger. Zelfs een bijna vergeeld zwart/wit fotootje van lang geleden krijgt dan een grote waarde. Waarom - dacht ik - berg ik die foto's eigenlijk op in een doos? Ik zou er mëèr mee moeten doen, er iets van maken, anderen er mee ver rassen. Denkend over wat je zou kunnen doen, ontstonden er drie toepassingen van mijn foto-kollekiie, die hier in beeld zi jn gebracht De eerste was: een verjaarskado voor een jarige zus. Ik koos uit onze verzameling een serie foto's die betrekking hadden op haar gezin en leven en verwerkte die in zo'n klein foto-etui, dat past in elke tas of zak. Een klein levensverhaal in foto's: haarzelf als kind, op school, als padvindster, de eerste foto van haar man, de trouwerij en een vakantie plaatjes van de kinderen enzovoort, 't Was een goedkoop kado, maar "ze was er ver schrikkelijk blij mee en ze liet het aan iedereen zien. I.M.O. MIDDENSTANDS AVONDSCHOOL STREEKSCHOOL DEVENTER Opleiding voor het MIDDENSTANDS DIPLOMA 2 lesavonden p week maandag-donderdag De school valt onder het rijksschool- toezicht Schoolgeld f 150 - p. jaar Inlichtingen aan de school Ceintuurbaan 8 op maan dag en donderdag 19-20 u. Bij de hr. Van Munster, tel. 2 39 50. Deventer. Bij de hr. Boon. tel. 20 32. Wijhe. Bij de hr. Weijl, tel. 488, Terwolde. Spoedige opgave gewenst

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7