*LMT1D| mmm Groningen en Sal land in nieuwe fotoroutes Verharding Veld- dijk niet zeker Onderhandelingen grondaankopen Beuseherg mogen niet lang voortduren Begrafenisondernemers moeten verkeer zelf regelen I tekort Westerik (CDA) meent: Burgemeester mr. W.L F. C. ridder van Rappard stelt vrij uitdrukkelijk: Kalktoestand gronden verbeteren Hinder tijdens zomermaanden J. Westerik HOL'I b.N.i N I liU vvsBLAD 7 SEPTEMBER 1S79 - PAG. 5 beter en bestuurlijk juister was ge weest wanneer eerst een principiële discussie in de raad was gehouden over het al dan niet verharden van deze weg en pas daarna een subsi dieaanvrage in te dienen. „Door het eerst aanvragen van subsidie heeft u in feite de beslissing in handen van anderen gelegd en niet bij de raad waar dit thuis hoort. De prin cipiële discussie in de raad is daarmee uitgesteld en dat vinden wij jammer", aldus De Waard. Na mens de PVDA zei de heer Moeliker tenslotte dat zijn frac tie zich zal be raden wanneer t.z.t hierover een voorstel in de raad komt. Voortgang Verder maakte hij van de gelegen heid gebruik te informeren naar de voortgang inzake de overige gron daankopen in dit bestemmings plan. Hij wilde van het College we ten of er een bepaalde planning is gemaakt voor verdere aankopen zodat in het realiseren van dit be stemmingsplan een stuk voort gang zichtbaar wordt. „Voor ver dere grondverwerving ligt er een onteigeningsbesluit Daarnaast hebben we wel besloten om mid dels onderhandeling in het bezit van de nodige grond te komen maar de vraag is tot hoelang u die onderhandelingen wenst voort te zetten. Binnen welke termijn denkt u het College de onderhandelingen af te breken en de onteigeningspro cedure in gang te zetten Moeten wij daarbij denken in maanden of in jaren?", wilde hij weten „Ten aan zien van personen waarvan nu al duidelijk is dat niet onderhandeld kan worden zou u nu al naar de rechter kunnen stappen en het be stemmingsplan dan maar in fasen tot uitvoering brengen", was tens lotte zijn suggestie. Wethouder H. Stegeman gaf de heer Westerik in eerste instantie ten antwoord dat het op het ogenblik nog moeilijk is een ter mijn vast te steil en omdat de onderhandelingen in volle gang zijn. „Ter uitvoering van het geno men raadsbesluit proberen wij met minzaam overleg zo spoedig moge lijk tot overeenstemming te komen met de grondeigenaren. Ik wil hier nog wel aan toevoegen dat ons Col lege tot elke prijs zal trachten te voorkomen dat met deze gronden handel wordt bedreven", zei hij. Wethouder J Warrink voegde hier nog aan toe dat het er naar uitziet dat met sommige eigenaren over eenstemming zal worden bereikt en anderen niet. Hij vond het ver standig om eerst de gehele onder handelingsfase af te wachten en daarna de onteigeningsprocedure in een keer af te handelen Hoewel de plannen daarvoor reeds klaar liggen achtte hij het moment nog niet aangebroken voor een recht sprocedure tot onteigening van de gronden Burgemeester mr Van Rappard tenslotte vroeg nog even tijd voor de laatste onderhandelin gen en stelde voor om komend na jaar het geheel nog eens opnieuw aan de orde te stellen voor nader beraad, met welk voorstel de heer Westerik tenslotte genoegen nam. ,,Uit het aanvragen door ons College van 50% Rijkssub sidie mag u beslist niet de conclusie trekken dat wij reeds het principebesluit hebben genomen tot ver harding van de Velddijk". Met het opsteken van deze waarschuwende vinger temperde burgemeester mr. Van Rappard, tijdens de j.l. maandagavond ten gemee ntehuize gehouden open bare raadsvergadering be hoorlijk de feestvreugde bij de fractie van Gemeentebe lang. Feestvreugde Tijdens behandeling van de inge komen stukken gaf de heer E.M. van Schooten uiting aan een zekere feestvreugde bij zyn fractie over het concept antwoord van B en W nn een verzoek van de heer A. Tem pelman en anderen, om verharding van de Velddijk. In dit concept- antwoord deelde het College de be langhebbenden mede dat een ver zoek om toekenning van 50% sub sidie bij de Rijksoverheid zal wor den ingediend omdat zonder deze subsidie verharding van deze weg door de gemeente niet haalbaar is. Waarschuwing Op dit concept-antwoord reage erde de heer van Schooten zo onge veer dat verharding van de Veld dijk de leden van zijn fractie uit het hart gegrepen is, waarmee hij de indruk vestigde reeds in feest stemming te verkeren over de ver harding van deze weg. Namens het College stak burgemeester mr. Van Rappard echter een waarschu wende vinger op en gaf de heer Van 8chooten de raad om vlaggen en verdere feestartikelen over eu- renmrlopig weer op te bergen. „Het is helemaal nog niet gezegd dat deze verharding er inderdaad ook komt. Allereerst zal de Rijksover heid hierin de nodige bijdrage moe ten leveren in de vorm van 50% subsidie. Anders kan men een der gelijk project om financiële rede nen wel vergeten. Maar dan nog zal in deze raad de principiële discus sie moeten plaats vinden over de vraag of de raad verharding van deze weg wel wil", waarschuwde h\j. Discussie De heer J. de Waard zei het jammer te vinden dat het College in zijn beantwoording aan belangheb benden in feite geen enkel princi pieel antwoord heeft gegeven. Hij vroeg zich dan ook af of het niet H.J. WESTERIK „Aanslag op financiële middelen" Het is bekend, dat de bedrijfsre sultaten in de akkerbouw sterk af hankelijk zijn van de verkregen opbrengsten. Op de lichte gronden leveren een groot aantal percelen geen maximale opbrengsten, om dat de kalktoestand van de grond veel te wensen overlaat. Gron donderzoek heeft dit duidelijk bewezen. Deze toestand wordt verergerd, doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opneming door het gewas, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is de laatste jaren nog gro ter geworden door het gebruik van moderne kunstmeststoffen, welke veelal verzurend werken en een be langrijk deel van de kalk aan de grond onttrekken. Bij de teelt van suikerbieten, waar van het areaal jaarlijks belangrijk groter wordt, kan het weglaten van een onderhoudsbekalking op deze percelen een grote oogstderving tot gevolg hebben. Wanneer men de kalktoestand van de grond op peil wil houden, zal vooral bij een kalkminnend gwas als suikerbieten, om de vier jaar minstens vier ton schuimaarde per ha. noodzakelijk zijn. In veel gevallen zal een kalkbemes- ting met schuimaarde nu reeds op de graanstoppel op zijn plaats zijn. Schuimaarde is een goede en goed kope kalkmeststof, waarvoor de belangstelling nog steeds toe neemt. In de zomermaanden is meestal nog voldoende schui maarde bij de suikerfabrieken ver krijgbaar. Voor vele gebruikers is vloeibare schuimaarde een inte ressant artikel, omdat het door de loonwerker met vacuumtanks ge makkelijk en regelmatig kan wor den verspreid. Verbetering van de kalktoestand is een eerste vereiste voor een moderne bedrijfsvoering. „Gaarne zouden wjj Uw Col lege in overweging willen geven te onderzoeken welke maatregelen zouden kun nen bijdragen dat begrafe- nisgangers bij het zich op weg begeven naar het kerk hof minder worden gehin derd door het overige ver keer. Het is ons nl. opgeval len dat met name in de zo mermaanden en wel in het bijzonder tijdens de laatst gehouden zomerfeesten, degenen die niet tot de di recte rouwstoet behoren, slechts met veel moeite de weg kunnen opkomen, zo dat het problemen geeft om tijdig het kerkhof te berei ken". Deze schriftelijke vraag stelde de heer A.J Njjkamp (CDA) tijdens de jl maandagavond ten gemeente huize gehouden openbare raads vergadering De heer Nljkamp voegde hier later nog mondeling aan toe de oplossing voor dit pro bleem te zien liggen in het verkeer regelen in de politie. Namens het College antwoordde burgemeester Ridder van Rappard „Het door vragensteller gesignaleerde is ons niet onbekend Hierbij moet wel worden opgemerkt, dat de aktivi- telten, die in de zomermaanden ge organiseerd worden zeer inciden teel zijn en bovendien vaak op de avonden plaatsvinden Begrafenis sen zullen dan ook weer sporadisch hinder kunnen ondervinden van bedoelde aktiviteiten. Wij menen 6jj behandeling van het morstel van B en W tot tankoop van enige stukjes grond van de heer G .W. Ma neschijn en co. Beuseber- gerweg 9, alhier, t.b.v. het bestemmingsplan „Beus- eberg" zei de heer H.J. Wes terik (CDA) tijdens de J.l. maandagavond ten gemee- htehuize gehouden open bare raadsvergadering zeer verheugd te zijn met deze grondverwerving door de gemeente het welk naar zijn bordeel hard nodig is om de zo dringend noodzakelijke woningbouw in dit be stemmingsplan. „Onze fractie is ernstig te leurgesteld over het feit dat de Rijkssubsidie voor reali sering van het Komplan niet verder wordt aange vuld. De taxaties voor de daarvoor door de gemeente aan te kopen panden wer den een aantal jaren gele den gemaakt. Op die taxa tiewaarden wer4 de Rijks subsidie gebaseerd, maar inmiddels zijn de aankoop prijzen dermate gestegen a dat thans geen sprake meer - is van 80%> subsidie maai- de helft al minder. Dit bete kent een ernstige aanslag op de financiële middelen van de gemeente". Dit zei de heer H.J. Westerik tijdens de j.l. maandagavond ten gemee ntehuize gehouden openbare raadsvergadering. De heer Weste rik deed deze uitspraak bij behan deling van het voorstel van B en W om een gedeelte van de reserve van de vleeskeuringsdienst ad f278.800.- te bestemmen als aan vullende dekking t.b.v. de aankoop door de gemeente van de panden Dorpsstraat 10 en 12. Hij vroeg het College in Den Haag alsnog deuren te openen voor deze tegenvaller. De heer A. Moeliker (PVDA) zag ver dere aanvulling door het Rijk erg somber in omdat ook het Rijk met een begroting werkt wat het moei lijk maakt om verder subsidie los te peuteren. „Het is een bittere pil die we hier te slikken krijgen welke in de toekomstige gevallen om een nieuwe benadering vraagt", zei hij. De heer J. de Waard (VVD) tens lotte vond dat uit deze gang van zaken lering moét worden getrok ken door de gemeentelijke advi seurs welke bij de ramingen in de toekomst met dit soort prijsstijgin gen rekening zullen moeten hou den. Namens het College sprak burgemeester mr Van Rappard van een trieste constatering „We zullen ons uiteraard nog tot Den Haag wenden voor verdere aanvul ling van de subsidie maar eerlijk gezegd verwachten we daar niet veel van", zei hij Nederland heeft aan landschaps- en stedeschoon veel te bieden. De Stichting Amateurfotografie heeft in samenwerking met ANWB en VVV elf fotoroutes samengesteld, die in elke provincie langs mooie fotogenieke punten voeren. Van de routes Groningen en Salland- Overijssel zijn onlangs herdruk ken verschenen. Bij de inleiding staat bij beide brochures: zwerven met de camera door het hoge Gro ningse land of langs boerderijen. En dat is waar het om gaat: zwer ven en dan nog met een mooie foto- of diaserie thuiskomen. De „formule"? Een routekaartje, informatie over het gebied, een se rie handige fototips. enige onder weg gemaakte foto's en een nauw keurige routebeschrijving, waarin opnieuw veel handige fototips ver werkt zijn. De fotoroutefolders blij ken een succes te zijn. In slechts enkele jaren tijd zijn al enkele hon derdduizenden fotoroutefolders gedistribueerd. Ze zijn „een schot in de roos" bij fietsers en automobi listen. die op een snipperdag, in het weekend of in de vakantie eens wat anders willen fotograferen, maar daarbij een ruggesteuntje nodig hebben. Fotoroute Groningen Een goed voorbeeld is de „Foto route Groningen". De route voert door het gebied van Hunsingo en Fivelingo, waarin u een rijke keus vindt aan mooie oude kerken en vele fotogenieke boerderijen, die met elkaar wedijveren in voorna amheid Niet minder voornaam zijn de zeer fraaie borgen (statige hul zen) die langs de route te vinden zijn. Die zijn zonder meer fotoge niek. zoals ook de foto's getuigen die ln de routebeschrijving zijn op genomen. De route is ongeveer 70 kilomter lang. maar u bent vrij om overal waar u maar wilt stukken over te slaan en één van de vele binnen weggetjesin te slaan. De route kan per auto of per fiets, maar dan ln gedeelten worden afgelegd. In de route zijn een paar aardige wande lingen opgenomen. Fotoroule Salland-Overijssel De fotoroute Salland heeft als on dertiteling meegekregen: „Boerderijen-route". Het centraal in Overijssel gelegen gebied her bergt vele oude boerderijen. Net als de rest van de provincie is Salland rijk aan landschappelijke ver scheidenheid. Natuurgebied en cultuurgrond grijpen harmonieus in elkaar. En temidden van heide, bos. weilanden en akkers liggen her en der vele tientallen boerenhuizen en schuren. Ze zijn zonder meer fo togeniek. Het is één van de langste routes; 115 km lang. Voor sommige mensen misschien iets te lang. In het laatste geval is een gedeelte van de route te rijden. Andere routes Andere fotoroute-uitstapjes zijn mogelijk in alle provincies, want inmiddels verschenen de folders over de volgende fotoroutes: Friesland Drenthe :in het zuid-oosten van deze provincie) Hoge Veluwe (Gelderland Tussen de Rivieren (Gelderland. Zuid-Holland en Utrecht) Hollands Glorie (in West- Friesland. provincie Noord- Holland) Zuid-Holland (waarbij 41 molens worden aangedaan) West Zeeuws-Vlaanderen (Zee land) Hart van Brabant en Midden-Limburg Alle fotoroutes zijn uitgestippeld in samenwerking met de ANWB en een WV-instantie. zodat elke rou tebeschrijving niet alleen verkeers technisch volledig verantwoord is, maar ook een zo groot mogelijke verscheidenheid bevat van punten, die voor een bepaald gebied ken merkend zijn. Zo voert de „Foto- route Drenthe" langs hunebedden en een schaapskudde en gaat men bij de „Fotoroute West Zeeuws- Vlaanderen" langs enkele schorren het landschapstype, waaruit het Zeeuwse land ls voortgesproten. De complete set fotoroutes, ge bundeld ln een kunststof omslag mapje, kan worden besteld door f9.50 over te maken op postgiro- nummer 338 t.n.v de Stichting Amateurfotografie ln Amsterdam. Ook zijn de routes te verkrijgen bij de VVV's en ANWB-kantoren; over het algemeen hebben zij de route van de eigen streek in huis. Rond de Menkemaborg liggen prachtig aangelegde tuinen, met een be roemde rozentunnel. In de tuin zijn vele fotogenieke hoekjes en doorkijk jes te vinden. Karakteristieke Sallandse boerderijen, zoals er zoveel te vinden zijn langs de „Boerderijen-fotoroute Salland". De heer Nljkamp kon zich met dit voorstel wel verenigen. „Het gaat er niet om wie het doet, als het maar gedaan wordt", zie hij. dan ook dat de situatie thans niet zodanig is dat maatregelen geno men moeten worden". Het inscha kelen van de politie achtte hij vrij wel onmogelijk omdat de politie het in de zomermaanden bijzonder druk heeft Een betere oplossing vond hij dat de begrafenisonder nemers het verkeer zelf regelen, ook al omdat zij bij het geheel be trokken zijn. „Zij weten wanneer de kerkdienst is afgelopen en zijn daarom ook al meer geschikt dan de politie". Wel wilde hij bevorde ren dat de begrafenisondernemers en de politie met elkaar in overleg treden waardoor de problemen mogelijk kunnen worden opgelost.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5