Nieuw busstation O AD in Rijssen Verordening winkelsluiting een omslachtige zaak Woorden van dank en waardering van vele zijden Personeel dankbaar roor uw leiding" Prijzen niet Voord namens secretarie Meegroeien. Dankbaar Lof van mr. W. H. Enklaar Man uit één stuk, met gaaf, sterk karakter Ministerie stelt het verwarrend voor Dank commissie ruilverkaveling Dank oud-wethouders 3S3PT?::*?~y!er HOLTENS NIEUWSBLAD - 31 AUGUSTUS 1979 - PAG. 5 le heer J. Vuuregge, loco-secretaris, heeft uit naam van het ecretariepersoneel, waarmee de heer Langenbarg in zijn [agelijks werk in directe relatie staat, in hartelijk gestemde lewoordingen zijn dank betuigd aan de jubilaris voor de rijze waarop hij het personeel steeds tegemoet getreden is. Jaar de heer Vuuregge sprak eveneens namens al degenen, lie in de afgelopen 25 jaar en tijdens de loopbaan van de leer Langenbarg in de gemeente hebben gewerkt. „Ik heb iet vermoeden dat dit aantal groter is dan wij denken", zei le heer Vuuregge. lij beperkende tot het personeel an de secretarie heb ik nl. gecon- tateerd, dat plm. 40 personen in de oorbije 25 jaar aan uw oog zijn oorbygegaan. 'oen U op 22 augustus 1954 in deze pmeente het ambt van secretaris lanvaardde, waren op de secreta- ie, de schoonmaakster mevr. Cappert inbegrepen, negen perso nen werkzaam, t.w. de heren Beij- Otten, Schippers, Rouwen- lorst, Koopman, Bouwhuis en Me- cenkamp, mevr. Kappert en mej. Slotman. )it aantal werd echter al vrij spoe- iig na Uw komst met één ambte- ïaar uitgebreid door de benoeming /an de heer Emmens per 1 april 1955. baarde heer Beijers mij meedeelde jeschiedde dit mede op grond van •n daartoe aan het college van B en W gericht advies, betiteld als "de melodie der achterstand." Ik neem aan dat U met deze uitbreiding, waarin U ongetwijfeld wel de hand zult hebben wel een weieen goede daad hebt gedaan. Van negen personeeelsleden in 1954 hebt U de secretarie zien uit groeien tot viereendertig personen thans. En gezien de tendens van decentralisatie bij de Rijksover heid en het ook overigens nog toe nemende takenpakket bij de ge meente zal dit nog wel niet het ein dpunt zijn. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat door een dergelijke toeneming, hoewel in de loop der jaren met een zekere geleidelijkheid tot stand ge komen, wel het nodige is veran derd. Als secretaris diende U, of U al of niet wilde, met deze groei mee te groeien en dat niet alleen, U diende aan deze groef tevens lei ding te geven. Het is uiteraard niet verwonderlijk, dat dit niet steeds even gemakkelijk is gegaan en voor U wel eens de nodige proble- .-men heeft gegeven. Daarnaast moet worden geconsta- ieerd, dat de wijze van werken - en dit geldt uiteraard niet alleen voor de overheid -, in de voorbije ambt speriode sterk is geëvalueerd. Ik geloof niet dat het hier de plaats is om hierop nog dieper in te gaan. maar misschien geeft een voor- - beeld, dat de oud-burgemeester Mr. Enklaar meer dan eens heeft verteld, duidelijk de bedoeling weer, als hij het had over de behan- i deling van de begroting in de raad. Eén exemplaar in handen van de voorzittrer van de raad was vol- i doende om de begroting te behan- delen. Een situatie die ons. secreta- ris, misschien wel toelacht, maar waarmee de raadsleden thans, en niet ten onrechte, geen genoegen ,j kunnen nemen. Kon U dan ook bij de aanvang van Uw ambtsperiode ongetwijfeld het gehele secretariegebeuren nog overzien, thans is dit beslist niet meer mogelijk. Ik meen hier uit ei- gen ervaring over mee te kunnen praten. i Dit alles heeft de inhoud van het secretarisambt geheel veranderd. Daarmee bent U in de achter U lig- A gende jaren geconfronteerd en ook in de nog resterende jaren zult U daarmee ongetwijfeld geconfron- teerd blijven. Dit alles vereist aan- f« passing. Een aanpassing die niet altijd even eenvoudig is Dat zich daarbij wel eens conflictsituaties voordoen is onvermijdelijk en ook U bent daar niet van verschoond i gebleven. Toch mag ik U zeggen, dat wij als personeel U dankbaar zijn voor de wijze waarop U in deze 25 jaar lei ding aan het secretariegebeuren hebt gegeven. Zoals gezegd, er was wel eens kritiek, maar dat is in we ren niet erg. In uw ambtsperiode bent U er in geslaagd in deze ge meente een prettige werksfeer te scheppen en deze, ondanks de toch wel grote groei, te behouden. Uw instelling is zodanig, dat wij als personeel steeds bij U konden aankloppen en in een rustige sfeer steeds met U konden spreken, heeft ongetwijfeld een gunstig ef fect op deze werksfeer gehad. Mede daardoor was het goed wer ken in deze gemeente Daarvoor secretaris, onze hartelijke dank Ajin hetgeen ik gezegd heb zou ik gaarne nog een persoonlijk woord willen toevoegen. Als eerste loco-secretaris was het in de afgelopen 16 jaar mijn taak om U bij afwezigheid te vervangen.. Tot verleden jaar is dat beperkt geble ven tot de vakanties, die ook tot verleden jaar, vrijwel steeds be perkt bleven tot een aantal weken in de zomer. Een uitzondering vormde evenwel het afgelopen jaar. Ik zal hiervoor maar niet uitwei den, maar uit de grond van mijn hart wil ik toch wel even kwijt, dat U het in het vervolg toch maar tot de vakanties moet beperken. Vervanging van dit ambt, houdt in. dat de vervanger in grote lijnen op de hoogte dient te zijn met de lo pende zaken. Dat dit noodzakelijk is, dat is mij de afgelopen vervan gingsperiode wel gebleken. Ik prijs my gelukkig, dat die open heid er vanaf het begin van mijn ambtsperiode in Holten is geweest. Steeds was er een prettige sfeer, een sfeer van elkaar verstaan en begrijpen; een sfeer van warme vriendschap. Dat alles heeft er toe bijgedragen, dat ik hier al die jaren prettig heb gewerkt en gedurende de periode van Uw afwezigheid, de waarne ming van het secretariasambt kon vervullen. Graag wil ik U daarvoor hartelijk dank zeggen en de wens uitspre ken. dat deze goede verstandhou ding ook in de komende jaren zo zal blijven. Tenslotte richtte spreker zich tot mevrouw Langenbarg. De echtge note speelt nu eenmaal een erg be langrijke rol in het leven van een man. Ik weet wel zeker, aldus de spreker, dat de gemeentelijke pro blemen van Uw man - en die zijn er natuurlijk geweest -, ook wel eens op Uw bord zijn terecht gekomen. Dat U ook daarmee bent gecon fronteerd en dat ook U wel eens mede oplossingen heb*, moeten aandragen of op zijn minst als klankbord hebt gefungeerd. Voor ons zijn die oplossingen, of hoe ze ook mogen worden genoemd, op het conto van Uw man geschreven. Maar U weet wel beter. Voor die achtergrondmuziek. mevrouw Langenbarg. ons aller dank. ten maquette van het autobusstation in Rijssen. Het Goorse Annemersbedrijf Hay- kers zal over enkele dagen in Rijs sen beginnnen met de bouw van een modern autobusstation voor de Overijsselsche Autobus Diens ten (O AD) in het bestemmingsplan „Walgaarde" (Eisenerstraat, Wal- straat, Hogepad). Het nieuwe station, naar ontwerp van het architectenbureau H. Jo- rissen te Rijssen, gaat plm. f 300.000.- kosten. De gemeente Rijssen heeft de benodigde grond in erfpacht beschikbaar voor hon derd jaar. Volgens de direkteur de heer ir. J.G.J. ter Haar heeft de O AD in overleg met het architectenbureau en de Dienst van Gemeentewerken gekozen voor een zgn. „eilandper ron". Deze oplossing geeft een maximale preventie en beveiliging aan de gebruikers van het station, daar de passagier niet hoeft over te steken van het ene perron naar het andere. De zes bussen voor de ver schillende ritten, komen allen ge lijktijdig aan op het grote „bajo- netvormige" eilandperron. Het ge heel is overdekt met een speelse, luifelachtige afdekking, waarop di verse vormen van reclametorens en reclamsopschriften zijn aange bracht. Deze lichtreclame geeft straks aan het station een gezellig en feestelijk effect. De O.A.D. is voornemens deze reclames onder te brengen bij interessante bedrij ven bijv. dagbladen. Rijssen is van oudsher een zeer be langrijk knooppunt geweest in het bus-streekvervoer, vandaar dat de O AD het heeft aangedurfd in het hart van Rijssen dit station te bou wen. Als alles volgens plan verloopt zal het station medio december a.s. officieel worden geopend. „Zeer gewaardeerde secre taris, goede en vertrouwde vriend Langenbarg", dat was de aanhef van de korte, zeer hartelijke toespraak, die oud-burgemeester Mr. W.H. Enklaar hield tot de jubilerende gemeentese cretaris. Mr. Enklaar her innerde eraan, dat het vrij dag 24 augustus ongeveer 25 jaar geleden is, dat hij de heer Langenbarg ont moette en dat zij samen de ambtelijke weg begonnen. U was na negen jar$n de derde gemeentesecretaris, die in mijn tijd de gemeente Holten ging dienen. Geen wonder, dat het toenmalige college van B. en W aandacht schonk aan de continuïteit in het gemeentesecretariaat. Gezien de snelheid, waarmee u door de ver schillende ambteiyke rangen was geschoten, bestond er by het col lege enige twijfel of by benoeming van u deze gewenste continuïteit' zou worden gehonoreerd. In uw toenmalige Doesburgse wo ning hebben wy dit toen ter sprake gebracht Nog voordat u de gele genheid had daarop te antwoorden was uw lieve vrouw u voor. zy nam met zo grote stelligheid en overtui gingskracht deze twijfel weg, dat wy met een gerust hart weer naar Holten afreisden. Vandaag staan wij er by stil, dat zij meer dan geiyk heeft gekregen, aldus Mr. Enklaar, en hy vervolgde: De raad zal zich maandag 3 sep tember moeten buigen over een voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op grond van artikel 9 van de winkelsluitingswet 1978. Een verordening als bedoeld in ar tikel 9,2e lid van genoemde wet, is 19 maart 1979 door de raad vastge steld. Krachtens de wet is het col lege bevoegd ontheffing te verle nen van eqkele bepalingen van de winkelsluitingswet ten behoeve van het zomerseizoen, dorps- en Na het officiële gedeelte van de buitengewone raadsvergadering, die werd gehouden ter viering van het dubbel jubileum van de heer Langenbarg, hebben vrijdag enkele sprekers het woord ge voerd. De heer T. Prak, di recteur Gemeentewerken, deed dat namens de hoof den van dienst, nadat loco secretaris de heer J. Vuu regge, had gesproken (wiens rede elders is afge drukt). De heer Prak merkte in een humoristisch getinte toe spraak op, dat hij lange tijd niet „op de barricaden" was geweest. Hij sprak te vens uit naam van dokter J.G.J. Giesen. Vijf en twintig en veertig jaar zijn getallen die er niet om liegen, aldus de heer Prak. Vroeger werd van een ambtenaar spottend gezegd: „als je maar blijft ademhalen en je ver moordt je vader en je moeder niet. dan haal je 't wel". Dat was jaren geleden en de situatie is thans ge heel anders geworden. Wij geven uit de grond van ons hart de beste adviezen, die wel eens afwijken van die van de politieke jongens, zoals spreker het uitdrukte, Zo'n advies komt dan niet uit de doeken, maar daar leer je ook mee leven, wy zijn biy met Uw inzet voor het werk, vervolgde de heer Prak Tegen woordig kost alles veel meer tijd, omdat er een waterdicht advies wordt verwacht. Hij sprak eve neens een woord van waardering aan het adres van mevrouw Lange nbarg Na de rede van oud-burgemeester Mr. W.H. Enklaar - zie elders in ons blad - sprak de heer A.J. Buis, ge meentesecretaris van Losser, na mens de kring Overyssel van ge meentesecretarissen. Hij wees erop dat de heer Langenbarg in die ver gaderingen geen „stille in den lande is", zoals hij is gekenschetst in het interview in ons blad, maar dat zijn collega's profiteren van zijn ervaringen. Over de functie van de secretaris zou nog wel eens te pra ten zijn. Namens zijn collega's dankte hij de jubilaris voor zijn in breng in de kring en bood hem een geschenk onder couvert aan. Uit naam van de commissie en de experts van ruilverkaveling Holten- Markelo dankte de heer H. Kottelenberg uit Markelo de heer Langenbarg voor wat hij voor de ruilverkaveling heeft gedaan. Eenvoud siert U en de U toege zwaaide lof is zeer gemeend en op recht. Bij alle problemen, die zich voordeden bij de ruilverkaveling, verloor U de menselijke kant niet uit het oog. Het tweede lustrum van de ruilver kaveling is gevierd en spreker dankte de heer Langenbarg voor de ondervonden samenwerking en voor de uitspraken en adviezen, die voor de commissie een grote steun zijn geweest. En als er een moeilijke zaken waren op te lossen, aldus spreker, bleef U opgewekt. De commissie had een bloemstuk als blijk van waardering gestuurd De heer Chr Krujf oud leerkracht van de school met de Bijbel „De Schakel", sprak namens vrienden en memoreerde persoonlijke her inneringen Hij dankte de jubilaris voor alle trouw, hartelykheid en de humor en offreerde een cadeau Oud-raadslid en oud-wethouder, de heer D.J. Wansink, sprak als oudste van de oud-wethouders, die ten tijde van de ambtsperiode van de heer Langenbarg deel hebben uitgemaakt van het college: het waren naast spreker de heren Riet berg, Klein Velderman. Ten Berge en Kaan. De heer Wansink had waardering voor de wijze waarop de heer Lan genbarg de nieuwkomers in het college welwillend tegemoet trad en hun informatie verstrekte. U liet nooit blijken hoeveel werk U had. U bent een bekwaam secreta ris en een beminnelijk mens, zei spreker, die een VVV-bon schonk. In zijn dankwoord tot de sprekers liet de heer Langenbarg enkele za ken nog eens de revue passeren. Er zijn alleen maar goede dingen van mij genoemd, maar ik heb gelukkig ook verkeerde eigenschappen, merkte de jubilaris met zijn gevoel voor humor droogjes op. Wat de ruilverkaveling betreft, je kunt je amper voorstellen, dat er een be drag van 50 miyoen gulden mee gemoeid is en dat er zoveel is ge beurd. Na sluiting van het officiële gedeelte en het gebruiken van een drankje schaarden enige honder den genodigden en belangstellen den zich een rij om de Jubilaris en zijn echtgenote de hand te druk ken. buurtfeesten, winkels op kam peerterreinen. De Staatssecretaris van Economi sche Zaken meent, dat op grond van artikel 9, lid 2 der wet alleen by bijzondere locale omstandigheden van de verboden der wet kan wor den afgeweken. Het vieren van dorps- en buurtfeesten komt heden ten dage in zoveel gemeenten voor, dat niet meer kan worden gespro ken van plaatselijke omstandighe den krachtens artikel 9, 2e lid. Artikel 4 der verordening, waarin wordt gesproken over ontheffing voor dorps- en buurtfeesten, komt volgens de Staatssecretaris niet voor goedkeuring in aanmerking. Daar bedoelde feesten alleen op werkdagen plaats hebben is z.i wel een regeling mogelijk krachtens het eerste lid van artikel 9. Drie redenen voor ontheffing Ben W. zijn het niet met de Staats secretaris eens. Blijkens de toelich ting bij artikel 9, lid 2 kan vrystel- ling en ontheffing in verband met plaatselijke omstandigheden wor den gegeven om drie redenen: 1 Verkoop van bloemen e.d. bij be graafplaatsen en ziekenhuizen; 2. Kermissen, buurtfeesten,'carna val; 3. Het toerisme. Er wordt in de wetsttekst niet ge sproken van bijzondere plaatse lijke omstandigheden, doch enkel van plaatselijke. Bij schrijven van 28 mei van dit jaar heeft het college zijn ongenoegen geuit by de Staatssecretaris. In diens ant woord komt o.a naar voren, dat het woord buurtfeesten tot zijn spijt ten onrechte (strijdig met de doels telling der wet) is opgenomen. An ders dan carnaval en kermissen zijn buurtfeesten in vrijwel elke gemeente evenementen, die onder allerlei benamingen in grote varia tie plegen voor te komen; ze dienen derhalve niet als plaatseiyke om standigheden te worden geken merkt. Conform het standpunt van de Staatssecretaris zal voor het dorps feest een nieuwe verordening arti kel 9. eerste lid. moeten worden vastgesteld. Daar de buurt- en volksfeesten niet elk Jaar op de zelfde data worden gehouden kun nen hiervoor in de verordening geen vaste data worden gesteld De Staatssecretaris stelt daarom voor om de vrystelling te verlenen voor nader aan te wijzen werkda gen per kalenderjaar. Volgens de Staatssecretaris staat het eerste lid van artikel 9 geen delegatie van bevoegdheid toe aan B. en W. Maar op grond van artikel 209, sub a van de Gemeentewet is een zekere mate van nadere rege ling door B. en W. wel geoorloofd, als de grenzen van de nader te re gelen materie nauwkeurig door de raad zijn afgebakend, aldus per college. Nieuwe verordeningen Daarom hebben B. en W., in ver band met de beslissing van de Staatssecretaris, twee nieuwe ver ordeningen ontworpen en ter beoordeling aan de Staatssecreta ris voorgelegd. 1 Een verordening, de zogenaamde 10 dagen regeling, voor dorps-, buurtr. school- en volksfeesten. 2. De jaarlijkse middenstands- beurs. 3. Een verordening (artikel 9,2e lid winkelsluitingswet) voor de sei- zoenvrystelling en de regeling voor kampwinkels. Ten aanzien van de verordening als bedoeld in artikel 9, eerste lid, van de wet merkt de Staatssecre- taris op, dat vrijstelling wel per deel van de gemeente mag worden verleend, doch niet per afzonder lijk verbod, zoals door ons in on derhavige verordening was voor gesteld. Wij zien echter niet in waarom geen vrijstelling per afeonderlijk verbod mogelijk is, waneer wordt gebleven binnen het wettelijk maximum van tien dagen. Het feit, dat de betreffende verbodsartike len in één adem in artikel 9. eerste lid, worden genoemd, doet ons in ziens hieraan niets af, schrijven B. en W. in hun voorstel aan de raad. Wanneer de verordenigen worden aangepast, zoals de Staatssecreta ris voor ogen staat, betekent dit in feite een beperking van het aantal dagen voor de winkels en straat- en markthandel, aangezien de drie dagen voor de middenstandsbeurs van het totaal van tien worden af getrokken. Volgens het Ministerie zou aan dit bezwaar kunnen worden tegemoet gekomen door de vrystelling per onderdeel (b.v, een straat) van de gemeente te verlenen Het aan wijzen van het deel van de gemee nte zou de raad kunnen overlaten aan het college, schryver B. en W. Gelet op het vorenstaande zyn zy van mening, dat een en ander door het Ministerie maar zeer verwar rend en omslachtig wordt voorge steld. Om echter niet het risico te lopen, dat de verordening wegens stry- digheid met de wet wordt vernie tigd adviseren wy U aan de opmer kingen va de Staatsecretaris tege moet te komen, aldus B. en W. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Twente en Salland kan zich met de voorgestelde ver ordeningen verenigen Ik heb dezer dagen herhaaldeiyk teruggedacht aan dit gesprek, zoals Ik heb terug gedacht aan die 25 jaren, waarin wy samen door het Holtense gemeenteiyke leven mochten trekken, daarin In nauwe verbondenheid en saamhorigheid; een leder staande In zyn eigen ver- antwoordeiykheid. en naarmate de jaren voortgingen in steeds hech tere vriendschap onze taak vervul lende. wy mochten hoe langer hoe stelli ger weten op elkaar te kunnen re kenen en bouwen. Onze samenwerking werd gedra gen door het vertrouwen, dat wy in elkaar mochten stellen. Dat was het fundament, dat onder onze ge- meenschappeiyke taakvervulling lag, zei Mr. Enklaar. Dit fundament ik heb er behoefte aan het nog eens te herhalen, is in al die 25 Jaren nooit door enige twijfel ondergraven; Integendeel, het is de jaren door slechts versterkt. Waarom? Omdat gy, Langenbarg, een man zyt uit één stuk, met een gaaf en sterk karakter, met een no bel hart, begiftigd met een ingebo ren wil tot dienen; eerffjk al« goud, integer en rechtvaardig; wars van slimmigheidjes en achteromme tjes. Recht op de man af voor uw mening uitkomend. Met een variant op Vondel - het zou al een wonder zyn, wanneer ik ook aan u niet een citaat zou wyden - zou ik willen zeggen: „Al, secretaris lust en leven ls rustig recht door zee te streven, aan last en eer en eed verknocht". Alleen reeds op grond van deze ga ven van uw hart, die u in zo bijzon dere mate sieren, moet het samen werken met een secretaris als u zyt een voorrecht zyn Ik heb dat in de afgelopen jaren met dankbaarheid en met vreugde mogen ervaren, set mr Enklaar. De gaven van uw hoofd zijn wel teer bijzonder. Als eerste ver trouwensman van college, raad en in bet bijzonder van de burgemee ster bebt u deze ten voile aan deze ten goede doen komen. Uw beider oordeel, uw grote kennis van sa- ken, uw klaar verstand en nw ijzersterke geheugen stelden n in staat de bestuurders ten goede te adviseren, te waarschuwen wan neer gevaren dreigden. Uw betrokkenheid by het wel en wee van de gemeente bracht met zich mede. dat u, weliswaar geen bestuuriyke verantwoardeiykheid dragende, de zorgen van het college ook als uw zorgen voelde. De achtereenvolgende colleges van B en W. hebben vaak, luisterende naar uw inbreng in de college vergaderingen, zich gerealiseerd, dat zoals de Bijbel zegt „het hart van de wyze diens mond verstandig maakt en het betoog op zyn lippen versterkt". Goede vriend Langenbarg, op deze dag, waarop zovelen willen getui gen van hun waardering voor uw persoon en werk, heb ik, met het geen ik mocht zeggen, willen getui gen van wat de gemeentesecretaris en vooral wat de mens Langenbarg voor my is geweest en heeft bete kend. Moge de dag van vandaag, aldus Mr. Enklaar, u er nog eens opnieuw van overtuigen hoezeer de woorden van Huygens op u van toepassing zyn: „Die 't ambacht wel verstaat - dat doet u -. daar hy van leven moet Maar die 't niet wel alleen, maar wel en geerne doet (dat doet u even zeer). Bezit het grootst geluk, dat iemand kan begeren". Dat grote geluk, zo eindigde mr. Enklaar. wens ik u toe in de Jaren, die komen gaan in uw gezin, ln uw werk en met uw kinderen. Het ligt in de bedoeling van de Be- jaardensociètelt Holten om dins dag 18 september met onbekende stemming (Joost mag het weten) op reis te gaan Vast staat dat de reis 's morgens om 9 uur zal beginnen by het gebouw „Irene" en dat de prijs per persoon f30 - zal bedragen in clusief koffie met cake, een prima diner en een unieke rondvaart Op gave by de heer Kers, VW-kantoor tel. 15 33, voor 11 september By de heer H Koetsier, Schoutens traat 29 staan een aantal prijzen die op de laatste avond van de Zwem- vierdaagse toen de trekking van de verloting van de Z.C. „Twenhaars- veld" plaats had niet zyn afge haald Het gaat om de lotnummers (rood): 27 - 53 - 56 - 110 - 111 - 119 en 128. beige. 116-346-410-411-601-603- 679 - 706 - 723 - 755 - 721 - 831 - 903 en 914 Controleer even uw loten en zo vrouw Fortuna u welgezind is ge weest ga dan met het prysbepa- lende lot snel naar Koetsier.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5