Moeder... Hp Koetsier: Internat, marathonloper ÜK mm tennisclub „Holten" Heeft nieuwe trainer Jan Jansen marathon Enschede liep Oriënteringsrit VVN afd. Holten Boottocht voor gehandicapten en bejaarden "i- Junior Kamers doen veel sociaal werk „D.A.T." brengt weer revue Blauw Wit won verdiend Nieuwe kampioenen tennisclub „Holten" jazzgymnastiek me Bescherming persoons gegevens in gemeenten Inzet boerderij met grond Rechten van jongeren Viswedstrijd „De Rietvoorn' O 1 nuvj wOi UO XO t L r\0. lö n marathon is 42 kilometer en meter lang Er zijn mensen die iden dat de ideale manier om je afstand af te leggen te voet is. erker zij menen dat ze dit ook g zo snel mogelijk moeten doen. ik in Holten vinden wij enige rsonen die deze vorm van sport- rdwazing beoefenen Er is er zelfs n bij die het als een vorm van va- jntie beschouwt. Om naar het itenland te reizen en zich daar te tter te lopen Zijn naam is Ap letsier, in het dagelijks leven ichtwagenchauffeur bij een atseiyke vleesverwerkende in- strie. t jaar. om precies te zijn in okto- r, stapt Ap op het vliegtuig naar nerika om daar de beroemde ma- thon van Boston te lopen, de oom van de echte marathonlo- >r Dat Ap een echte marathonlo- ir is, heeft hij al genoeg bewezen: Nederland heeft hij al diverse arathons uitgelopen in steeds be- re tijden en ook de tweede droom de ware marathonloper heeft j al gerealiseerd de klassieke Ma- ithon in Griekenland, lopend van et plaatsje Marathon naar Athe ne. waar 2500 jaar geleden deze helse vorm van recreatie werd uit gevonden „Zwaar", zegt Ap als we hem vragen naar ervaringen over de Griekse heuvels en de bran dende zon Maar toch heeft hy hem uitgelopen, en dat is even belang rijk dan wat de echte toppers pres teren Want het uitlopen van een marathon is een prestatie op zich en de mensen die vooraan eindigen, hebben het vaak minder moeilijk dan degenen die minstens 3 of 3 1/2 (of zelfs 4) uur langs de weg sloffen Ap Koetsier gaat het steeds ge makkelijker af. en het lijkt wel of hij eerder jonger dan ouder wordt. Na Boston staat Enschede op zijn ver langlijstje. wat nog vrij lastig zal worden, want daarvoor moet hij eerst een scherpe limiet lopen Maar je weet het nooit bij deze te gennatuurlijke wonderloper: de laatste weken sneuvelen de pers oonlijke records bij bosjes en als het zo doorgaat, is die limiet dan ook geen probleem meer Voorlopig gaat alle aandacht uit naar het land van Uncle Sam, waar Ap weer eens internationaal hoopt te schit teren. ff" Zondag 26 augustus werden de clubkampioenscbappen afgeslo ten met de flnalepartljen. Van de kampioenen van vorig Jaar wisten alleen Rita Rogers en Wil van Geel in het damesdubbel hun titel te prolongeren. Hun tegenstandsters Wil Speelman en Dlnle Kramer waren niet opgewassen tegen het goede netspel en de spreiding van de slagen. Met Ria Bogers is ook de grote winnares van dit toernooi genoemd: niet alleen wist lij met Dick Hovingh het gemengd dubbel A te winnen maar ook de clubtitel kwam in haar bexlt, door een zwaar bevochten zege op Els Jan- nink. Kampioen by de heren werd Martin Beekman, die via een knappe overwinning op Dick Hovingh zich voor de finale had geplaatst, waarin hy Sieb van der Meulen ontmoette, die zijn zoon Bart had Een spannende wedstrjjd speelde Annemarie Bogers tegen An Ho vingh. die al haar raffinement in haar spel moest leggen om haar jeugdige tegenstandsters de baas te blijven De overige winnaars wa ren Gerard Damink heren enkel C; Joke Dogterom en Frans Cole ge mengd dubbel B en Sor\ja de Roos en Ineke WUlemsen dames enkel B By de prysultrelking feliciteerde de voorzitter de toemooicommtssie met het uitstekende verloop van dit toernooi. Vorig Jaar Is de S V .BATO" ge start met een afdeling „Jazz gymnastiek" voor meisjes vanaf 13 jaar Mochten er nog meisjes zyn die voor deze afdeling van BATO iets voelen laten ze dan es een kykje nemen op de maandagavond van 20 00 tot 20 45 uur In het gymlokaal aan de Lageweg 't Is echt de moeite waard De kosten bedragen f5 - per maand Nadere Informatie wordt gaarne verstrekt door de se cretaresse mevr. Eggink, tel. 20 00. .Rechten van jongeren' is de^ titel van een nieuwe aflevering In de op onregelmatige tijdstippen ver schijnende Kwik-serie Deze serie is bedoeld om mee te werken In jon- uitgeschakeld De eerste set van gerengroepen van zestien jaar en Je huidige trainer Cor van Weert -jat met ingang van 1 oktober zyn ïerkzaamheden volledig verplaat- 'en naar de tennishal te Ryssen. lierdoor was het bestuur van de FC. Holten gedwongen naar een indere trainer uit te zien. Onver- vacht vlug zijn zy er in geslaagd len nieuwe trainer te vinden in de lersoon van de heer Fred Nies De i»eer Nies heeft na de K.N.L.T.B.- liploma's klassikaal en individueel jainen te hebben behaald ruime '•rvaring opgedaan in dienst van de Club-..Mediterranee". Als trainer van deze club heeft hy o.a in Spanje en de V S en op de Baha ma's les gegeven Het ligt in de be doeling dat hy de wintertraining van de jeugdselectie reeds per 1 ok tober a.s voor zyn rekening gaat nemen Individueel kunnen de le den ook reeds lessen by hem ne men. Tydens de ledenvergadering hoopt het bestuur op passende wyze van Cor van Weert, wiens vertrek zy zeer betreurt, afscheid te nemen. De burger zal in de nabye toekomst lijn gemeentebestuur kunnen con troleren op het Juiste gebruik van 'tijn persooniyke gegevens Ten- minste, als die gemeentebesturen ie ideeën overnemen van de Com- nissie privacy van de VNG Onder /oorzitterschap van drs W Lems- tra, gemeentesecretaris van Am- iterdam, heeft een studiecommis- iie van de VNG zich gebogen over ie proolematiek van de bescher ming van persoonsgegevens in het jelang van de persooniyke levens feer van de burgers Een aantal ?emeenten, had, mede door de re- iultaten van de Staatscommlssie-Koopmans, al jen begin gemaakt met het opstel en van regels De VNG heeft ge- neend de draad verder te moeten jpnemen In nauw overleg met het •.amenwerkingsverband voor de iverkoepeling van de automatise- ing by de gemeenten (SOAG) heeft ie VNG eind 1977 de zogeheten kommissie privacy ingesteld De :ommissie heeft zich niet willen )eperken tot de geautomatiseerde nformatiesystemen Zy meent dat )ok regels kunnen worden opge- tteld voor niet-geautomatiseerde systemen, zoals kaartregisters, >ersoonsdossiers e.d. De commissie heeft wel een be grenzing aangebracht in het on- ierwerp Zyheeftzich gericht op de lersoonsgegevens die worden ver- verkt in het proces van de bestuur- yke informatievoorziening in de jemeenteiyke administratie De :ommlssie komt uiteindeiyk tot iet. opstellen van een aantal regels 'oor het verzamelen, opslaan, ver verken en verstrekken van pers- >onsgegevens De commissie geeft •en aantal mogelykheden aan. die le burger in staat stellen na te ga an >f de gegevens over hem Juist zyn •n ook volgens de regels gebruikt vorden De burger kan in een ipenbaar register zien welke gege- ensverzamelingen er worden by- jehouden Hy krygt een inzage en orrectierecht Als de burger meent lat zyn gegevens niet goed behan- lel worden kan hy in beroep gaan »y de gemeenteraad Daarnaast :eeft de de commissie aan hoe tee lt ht uitgeoefend kan worden Aan iet rapport zyn twee modellen voor en privacyverordening toege- oegd Het ene model voorziet in de nstelling van een afzonderiyke ommissie van toezicht, het andere aal de toezichtsfunctie by de ge- aeenteraad By de opstelling van e modellen is rekening gehouden met de voorstellen van de Staatscommissie-Koopmans. Daarmee wordt bereikt, dat de ge meenten al zoveel mogeiyk en voorzover nodig hun bevoegdhe den kunnen aanwenden in de door die commissie aangegeven rich ting De VNG heeft het rapport en bybehorende modellen van de Commissie privacy gebundeld in een boekje onder de titel „Gemee nte en privacy". Marathon debutant Jan Jansen (Menum) heeft een schitterende prestatie geleverd door de Int. Ma rathon Enschede af te leggen in een tijd van 2 uur 42 minuten en 4 seconden. In het veld van maar liefst 350 lopers die in het Diek- manstadion voor de 42 kilometer en 195 meter van start gingen ein digde hij op de eervolle 99ste plaats. Jan was hiermee 3e Twen tenaar en 8ste voor het Neder landse marathon kampioenschap, dat werd gewonnen door streek genoot Gerard Nijboer te Raalte. In deze onder byna ideale weer somstandigheden (vochtige lucht en een temparatuur van 15 graden) kreeg Jan het rond de 30 kilometer erg moeiiyk door blaren die een ge volg waren van niet voldoende in gelopen nieuwe schoenen Hy no teerde op de 30 km een tussentyd van 1 uur 48 min Een kleine stop haalde met nog plm 5 km te gaan hem uit z'n ritme en sloopte z'n krachten zodat hij totaal kapot door de finish ging De 2 42 04 was de snelste tyd ooit door een Hol- tense atleet gelopen Als voorbe reiding had J an het parcours al een paar maal gelopen, de marathon was het niet tegenge"allen Vooral de tienduizenden toeschouwers langs het parcors waren een enorme stimulans om door te zet ten Vooral bij 't keerpunt in Haaksbergen waar je werkelijk door een haag van mensen moest. Ook de binnenkomst in het Diek- manstadion was iets om nooit meer te vergeten De volgende maratr hon? Jan nog niks van te zeggen maar dat deze eerste niet de laatste is geweest dat weet ik wel zeker. deze heren-enkel finale werd In de tie-break beslist ten gunste van Martin, de tweede set ging voor hem verloren doordat hy niet al leen tegen Sieb maar ook tegen zichzelf vocht Knap was zyn her stel in de derde set. waarin hy on danks goed verweer uiteindeiyk moest capituleren voor zyn veel jongere tegenstander Martin kon het daarna niet meer opbrengen zyn partner Wim Dogterom in het herendubbel voldoende te inspire ren en beiden grossierden in het maken van afschuwelijke missers Hiervan profiteerden Ger de Roos en Koos Brouwers uitstekend, daarmee hun spectaculaire opmars naar de top bekronend In deze qua spel wat tegenvallende finale viel wel het gedurfde spel van Ger de Roos op By de heren B werd Jan Hut pas in de finale gestuit, maar dat was dan ook Cees van Geerens- tein tegen wiens geraffineerde spel letje hij niet was opgewassen Min der succesvol was Cees in de her endubbel B Ondanks het gerouti neerde spel van de „oude glorie" Rien Raket was deze combinatie niet opgewassen tegen het geweld van Peter Naayer en Rien van Dyk. ouder In 1979, het jaar van het Kind. wordt er heel wat gepraat over de rechten van het kind Als Je 16 bent. ben je geen kind meer, maar kun je Je best afvragen.hoe zit het met rrfijn rechten''' Enei- geniyk gaat het niet aan om over rechten van jongeren te spreken. Want als er sprake is van rechten van de mens, dan zyn die toch voor leder geiyk' Dan bestaan er toch helemaal geen afzonderiyke rech ten van Jongeren? Wie kykt naar allerlei minder heidsgroepen. kan zich afvragen hoe het er voor staat met die geiy ke rechten voor alle mensen Zyn jon- De Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" organiseerde in het Twentekanaal een vtswedstryd waaraan slechts 22 hengelaars deelnamen. Uitslag: 1 Joh an van Avesaat - 195 4 cm. 2. Albert Oolbekkink - 90 1 cm 3. Paalman (Markelo) - 87 6 cm 4. Gert Jansen (Menum) - 80 2 cm. 5 Jan ter Zythoff 58 5 cm. Eindstand competitie '79: 1 en kampioen Joh van Avesaat - 214 8 cm 2 Jan ten Zythoof - 209 3 cm 3 Paalman (Markelo» - 142 1 cm 4 Oert Jansen 99 6 cm 5. H. Achterkamp - 92.7 cm. moeder, ik moet morgen spelen is mfin voetbalboeltje klaar? hé, wat zal dat prettig wezen, ik verlang er hevig naar. moeder antwoordt steeds hetzelfde: ja myn jongen het is klaar, alles zit weer in je koffer, alles is weer voor elkaar. moeder, ach, ik heb verloren 5-0, dat was niet zo mis! en het is wel erg Jammer dat myn shirt kapot weer is. zo gaat het maar altyd verder, moeder - dit - en moeder - dat! elke week hetzelfde liedje, elke week een scheur of gat. spelers worden vaak gehuldigd, foto's komen in de krant, maar wat doet men voor moeder in ons voetbal-Nederland??? moeder, is myn shirt gewassen? och, wat zag dat ding eruit, ik viel in een plas in de voetbalwei. 'k had modder op myn snuit. moeder, nou heb ik gewonnen, 'k speelde prettig, 't was mooi weer. maar ik had een ongelukje want myn broekje scheurde weer moeder, 't is geiyk geworden nou, dat was voor ons een strop en myn kous vertoont weer gaten zorgt u, dat het wordt gestopt? vuile, vieze voetbalschoenen maakt ze s maandags netjes schoon voetbalkleding maakt zy helder en wat is daarvoor haar loon?? laten wy haar dank betuigen, sticht een voetbal moederdag, breng haar dan een grootse hulde voor haar arbeid dag en nacht"" Vietnamese vluchtelingen staan onwennig tegen de voor hen zo vol ledig andere Nederlandse cultuur, hoe snel zij zich er ook aan willen aanpassen. Om hen daarbij een handje te helpen heeft de Junior Kamer IJmond initiatieven ont plooid in de vorm van een instruc tieve bustocht voor de tachtig tot negentig vluchtelingen (van een paar maanden oud tot vijftig jaar) die zich momenteel in Harlingen bevinden. Zy zyn zaterdag 25 augustus via een afwisselende toeristische route door Friesland en Overyssel naar Flevohof getrokken Daar Is een in teressant programma afgewerkt, dat de Vtetnamezen. waaronder zowel stedelingen als agrariërs, een duidelyker beeld heeft gegeven van het voor hen zo vreemde Neder land Na terugkomst wordt hen 's avonds een speciaal diner aange boden Alles is bekostigd uit fondswerving van en georganiseerd doorde Junior Kamer IJ mond Wat is de Junior Kamer en hoe komt men hiertoe? In de Verenigde Staten staan zy bekend als de Junior Chambers of Commerce, waarvan de eerste in 1915 ontstond In St Louis uit het samengaan van twee jongeman- nenverenigingen De achterliggende gedachte was geef jonge mensen de kans zichzelf te ontplooien met activiteiten die de gemeenschap ten goede komen en die henzelf een goede oefening bieden voor het latere leven Eigen- lyk is het een soort les in praktische burgerzin De Junior Kamers (het Commerce is er in ons land afgelaten» hebben zich over de gehele wereld ver spreid In 1957 ontstond de eerste in Zaandam, in hetzelfde jaar kwam Amsterdam erby Daarna volgden Den Haag, Rotterdam, Friesland Er zyn nu 44 kamers Zy zyn verenigd in een Nederlandse Federatie waarvan het secretariaat in Haarlem is gevestigd aan het Florapark 11. De Nederlandse groep is weer aangesloten by de we reldorganisatie met meer dan een half miljoen leden in 85 landen De Kamer bestaat uit mannen en vrouwen met een maximum leeftyd van veertig jaar De belangstelling ervoor groeit vooral de laatste jaren sterk. Te recht. Maar wie lid wordt moet wel iets doen. Niemand kan een administratief, ook wel een „dood lid" genaamd, zijn. Wie zich erbij aansluit wordt geacht allerlei vooral maatschappelijke werk zaamheden te ontplooien op di verse gebieden. Enkele voorbeelden de Kamer in de Maasstad publiceerde een rap port over Leefbaar Rotterdam' in Amersfoort en andere plaatsen werden agressieve acties ontke tend voor het behoud van de oude binnensteden Anderen hebben op eigen risico fotoboeken uitgegeven over Twente en Friesland In het IJmondgebled is geyverd voor een bouwspeeltuin in de Zaanstreek is een onderzoek gedaan naar de be reikbaarheid van openbare instel lingen voor gehandicapten Aan 60 000 scholleren Is een boekje uit gereikt over milieuverontreiniging onder de veelzeggende titel „Steek de hand in eigen boezem" Op Voorne Putten is de wenseiykheid van de bouw van een ziekenhuis onderzocht Aan de Ideeën van de Club van Rome is veel aandacht besteed Uit deze erg beknopte opsomming blykt wel dat men bepaald geen kinderachtige onderwerpen aan pakt en dat de junior Kamers een enorme variatie aan zaken aan- snyden. die vooral jonge mensen tegenwoordig sterk aanspreken Zo n dag voor de Vietnamese boot vluchtelingen paste dus geheel in het karakter van deze actieve or ganisatie Het Dykerhoekse Amateur To neelgezelschap „D A T is sinds een paar maanden enthousiast be zig met het instuderen van een re vue die op vrydag 28 zaterdag 29 september as zal worden gepre senteerd in de grote zaal van „Het Bonte Paard" In Dykerhoek. „D AT" heeft reeds meerdere ma len grote successen geoogst met een revue waaraan zeer veel aan dacht wordt geschonken aan de buurtschap ..Dtekerhoek' aan din gen die er net even uitspringen In de gemeente en we twijfelen niet of ook deze keer zal het weer een heel plezierig gebeuren worden geren ook zo'n minderheidsgroep? Hoe het ook zy. we zien dat jonge ren op allerlei plaatsen In de knel kunnen komen En vaak Juist op die terreinen, die voor hen van groot belang zyn Zoals, .wonen', .arbeid', .onderwys' en .diens tplicht'. In de Kwikmap .Rechten van Jon geren' worden dit soort zaken na der onder de loep genomen In de 54 pagina's tellende werkmap Is veel informatie te vinden, naast verha len van jongeren zelf Verder sugge sties voor het ln de groep be spreekbaar maken van de proble men. verwyzingen naar films, vi deobanden. literatuur en adressen waar ze jongeren kunnen helpen om nader tot hun recht te komen. De Kwlkserle is een uitgave van het landeiyk centrum voor Gerefor meerd jeugdwerk en de landeiyke Hervormde Jeugdraad Bestellen van de map .Rechten van Jonge ren kan by landeiyk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, Postbus 99. 3970 AB Driebergen, gironr. 475060 of landeiyke Hervormde Jeugdraad. Postbus 114, 3970- AC- Driebergen gironr 482800 De prys van (ie map is slechts f 5.-. Ten overstaan van notarissen A.J. Westmaas te Markelo en D Jansen te Loc hem had in hotel „Vosman" de Inzet plaats van een landeiyk ge legen boerderytje met bygebouwen en grond aan de Fllermatenweg (Beuseberg» Perceel 1 boerderytje met bygebouwen en 0 28 '30 ha In gezet door de heer H Luimers te Hengelo (O» op r 237 000 -. Perceel 2 Weiland ter grootte van 0 59 30 ha Ingezet door de heer E J Brinks te Apeldoorn op f 31 000 -. De toeslag zal plaats hebben op maandag 10 sept. om 11.00 uur in hotel „Vosman". Door woensdagavond met 2-1 te winnen van het Enschedese Bos winkel (doelpunten van Gerard Aanstoot en Jan Verwerda» heeft Blauw Wit haar kans behouden om een ronde verder te komen in de stryd om de KNVB beker Voor dat het echter zo ver is zal woens dagavond thuis gewonnen moeten worden van het sterke K O 8 C uit Ootmarsum De wedstryd begint om 7 uur Waar gaan we heen? Bioscoopprogramma Almelo 31-8 5-9-'79 PALACE vr ma di wo.: 14 30. 20 00 uur: De duivel kent geen genade 16 jr. zo za 14 30. 18 45, 21 00 uur De duivel kent geen genade 16 jr. VAROSSIEAU vr ma di wo 14 30 uur: Sex- avonturen van een hospik 18 jr. za 23 15 uur Sex-avonturen van een hospik 18 jr vr ma di wc 20 00 uur Uit elkaar 12 jr za 18 45, 21 00 uur Uit elkaar 12 Jr. zo 14 30.18 45,2100 uur Uit elkaar 12 jr Onder toezicht van de rykspolitie had de trekking plaats van de door „Holtens Gemengd Koor" gehou den verloting De pryzen die afge haald kunnen worden by schoen- handel Henk Oolbekkink. Oranje straat 80 vielen op de nummers 42- 49 53 83 91 - 147-154 24 5 345- 415 444 450 - 527 - 639 641 - 662 - 673 675 934 955 1008 1073 -1096 1098 1107 - 1146 -1155- 1169-1195- 1227 - 1290 - 1494. Op 25 augustus 1979 door het Veilig Verkeer Nederland, afdeling Hol ten, in samenwerking met de MAC. „de Holterberg". een oriën teringsrit georganiseerd voor die personen die hun verkeerskennls wilden testen De oriënteringsrit moest gereden worden met een gemiddelde snelheid van 22 km per uur. De hoofd- prys was een reis naar Antwerpen. De uitslag Is le prys. H Paalman, Wierden. 2e prijs. T Byma. Holten; 3e prys. J Paalman, Haarle Dankzij de afd. Holten van het Ned. Rode Kruis en de Jeugdsocië- teit „De Schure" die door verschil lende activiteiten f 1300- bijeen brachten voor de Hol tense afde ling gaan op donderdag 13 sep tember, evenals het vorig jaar, honderd gehandicapten en een- aame bejaarden alt Holten gratis per boot weer een dagje uit. Het vorig jaar werd vanuit Deven ter over de Ussel een boottocht gemaakt tot onder de rook van Arnhem deze keer Is het einddoel Kampen De afvaart Is 's morgens om 9 00 uur en als alles volgens plan verloopt draalt de boot rond half zes de haven van Deventer binnen waar de bussen gereed staan voor vervoer naar Holten. Het vertrek per bus vanaf het Be jaardencentrum „Dtessenplas" is 's morgensom kwart over 8 De secre taresse van het Rode Kruis Holten mevr J H Nekkers Woltertnk heeft aan de hand van de deelnemersiyst van het vorig jaar en Inlichtingen allen die toen meegeweest zyn over de boottocht op 13 sept benaderd maar mogeiyk werd er Iemand ver geten vandaar haar verzoek om even te bellen 1329 by geen gehoor 2095» wanneer men de tocht wil meemaken Er zyn nog een paar plaatsen vry

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19