Accu vervangen en accu laden "De best verkochte Japanner DATSUN CHERRY Weet je wetje, laat je rijden ZELF SLEUTELEN AUTO ALLERLEI Volvo 345 in 10 kleuren 7 r v v AUGUSTUS 1979 Het onderhoud aan een auto wordt minder frequent uitge voerd. Dat heeft twee oorzaken. De ene heeft z'n grondslag aan het feit dat de automobiel fabrieken ruimere service perio den voorschrijven. B.v. niet meer om de 10.000 km. maar om 15 of 20.000 km. Men argumenteert dit met o.m. dat de motoroliën veel beter ge worden zijn en dat de materialen ook debet zijn aan langere termij nen waartussen het één en ander aan controle en afstellen gebeu ren moet. Ten tweede zijn er veel automobilisten die maar rijden en dan pas wat laten doen, wanneer het strikt noodzakelijk is gewor den. Veel wordt zelf gedaan en in vele gevallen kan dat ook wel. Nu is de één lang zo handig niet als de ander of heeft men er geen ruimte voor. Toch is het opvallend dat b. v. op de zaterdagen veel mensen met hun auto aan het werk zijn. Bij een gewone dynamo behoefde dat niet. Wordt dit vergeten dan kunnen de diodes in de generator doorslaan en de reparatie daar van kan uitsluitend een vakman verrichten en is geen goedkope aangelegenheid. Natuurlijk is over deze stroom- opwekker een heleboel meer te vertellen maar het gaat om wat men zelf kan doen en dat is het bijladen van de accu. Het kan ook zyn dat de ventilatorriem slap is en slipt. Dan moet de riem strak ker gesteld worden en dat kan d.m.v. het losdraaien van een bout die in een gleuf van een hou der geschroefd zit. Met een han digheid is veel te bereiken. De olieproduktie van de OPEC- landen is gestaag toegenomen sinds in januari de produktie sterk daalde toen in Iran na de machts wisseling bijna geen olie geprodu ceerd werd en de export helemaal stil kwam te liggen. In het tweede kwartaal van dit jaar lag de produktie slechts 500.000 va ten per dag onder die van het laat ste kwartaal van 1978. De dage lijkse produktie bedraagt ongeveer 30.9 miljoen vaten. Het woord olie, waar de brandstof fen voor motorvoertuigen en ver warming uit gedistilleerd worden, is dagelijks in de nieuwsmedia te vinden. Recentelijk werden de prijzen o.a. voor benzine weer eens verhoogd. Een liter super kost bij de pomp nu al meer dan f 1.20 Het zal zeker niet de laatste prijsstij ging zijn. Er is nog geen rekening gehouden met de verhoging van de prijs voor ruwe olie die in de maand juli door de olie-producerende lan den werd doorgevoerd. Ons land is niet het duurste, in België ligt de prijs ondanks een lichte prijsdaling zelfs hoger en ook in Frankrijk be taalt de automobilist aanmerkelijk meer. In Amerika gaat het niet goed met de derde automobielgigant Chrys ler. De fabriek heeft steun gevraagd bij de regering en als deze niet ver leend wordt is het maar de vraag of het concern zich in z'n huidige vorm zal kunnen handhaven. De energie-problemen zijn een belang rijke factoren uiteraard hebben de andere automobielfabrikanten daar ook hinder van. De verkopen van personenauto's daalden en in de toekomst zal de vraag naar zuin ige auto's sterk toenemen. Het antwoord daarop leverde GM al met de nieuwe Z-cars. Alfa is in het nieuws doordat er be richten circuleerden dat de toe komst van de fabriek onzeker was en dat Fiat het Milanese concern zou willen overnemen. Ook wordt de naam Alfa al in contact gebracht met het Japanse merk Honda. Alfa Romeo Nederland heeft van de president-directeur van Finmec- canica, die aandeelhouder van Alfa Romeo is. de verzekering gekregen dat er geen onderhandelingen zijn over de overdracht aan de Fiat- groep Evenals iedere industriële groep heeft Alfa contacten met an dere fabrieken uit deze sector voor een samenwerking op technisch, commercieel en produktief gebied die de resultaten kunnen verbete ren. De Japanse merken, die jarenlang qua aantallen ln de verkoop stegen, hebben nu al weer langere tijd een pas op de plaats moeten maken. Zoals dat met alles ls, komt overal een eind aan en in het geval van de Ja panse auto-industrie nam de verkoop af. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en op dit moment is één er van de Cherry van Datsun. Heel duidelijk komt dat van wege het bijzonder aantrekkelijke model. Op de in februari jl. gehouden personenauto-tentoonstelling in de RAI werd de Cherry geïntroduceerd en was het misschien wel de grote trekpleister. Het werd de 3e generatie van de Cherry. Vandaag een test met de Datsun Cherry num mer 3In 1975 kwam de Cherry 2 aan de markt en die was lang zo apart niet als de eerste Cherry, die wel heel opmerkelijk van vorm was en vooral bfj de jeugdige generatie aansloeg. In de loop der jaren kwam er een verschuiving naar wat rui mere en completer uitgevoerde automobielen. Dit laatste is altijd al een belangrijk punt bij de Japanners geweest. Het basismodel is de 1000 Custom met één liter motor en een veel minder complete uitmonstering. De 1200 is het meest gevraagd en voor de test reden we een 1200 GL. ZEER GOED De wegligging is heel licht onderstuurd. Erg po sitief, waarbij nog komt dat de stabiliteit tot op hogere snelheid goed blijft. Wegoneffenheden en zijwind hebben niet veel invloed op de weglig ging. Vering en schokbrekerwerking zijn beide goed en uitstekend op elkaar afgestemd. Een vrij directe besturing die daarnaast exact en zeker niet te zwaar functioneert. Het remsysteem, ook hier weer volgens het meest toegepast patroon, met schijven voor en trommels achter, een rem- bekrachtiger en een remkrachtbegrenzer. De handrem werkt op de achterwielen en wordt be diend dooreen handle tussen de beide voorstoe- len. Het wielophangsysteem, hoe kan het ook anders, bestaat uit Mc. Pherson veerpoten voor en een draagarm, achter schroefveren en draag- armen. Alleen aan de voorkant een torsie- stabilisator om overhellen van de carrosserie te gen te gaan. De schokbrekers zijn van het tele- scopische type en zijn dubbelwerkend. 2 MOTOREN Het tweede technische deel om te bespreken is het aandrijfaggregaat. Ook hier weer een dwars Ter verbreding van het modelaanbod binnen de 340-serie lanceert Volvo voor het bouwjaar 1980 de van vier portieren voorziene 345. Met de 345 wordt beoogd de potentiële kopersbelangstel ling binnen deze klasse verder te bergroten. Met een openingshoek van 70 graden bieden de ach terportieren een ruime instapmogelijkheid. Een ander voordeel is dat het voorste gedeelte van de laadvloer, bij neergeklapte achterbank, via de achterportieren gemakkelijk toegankelijk is. Beide uitvoeringen hebben een grote achterklep die toegang geeft tot de babageruimte van 380 liter inhoud Met neergeklapte achterbank ont staat een laadvloer van 149x135.5 cm., waarbij de totale bagageruimte komt op 1200 liter in houd. De 345 is in lengte gelijk aan de 343 Alle modellen zijn uitgerust met nieuw ontwor pen wielen. Deze bieden niet alleen een sportie vere aanblik, maar hebben bovendien een ver breding van de spoorbreedte vóór en achter met 2 cm. tot gevolg. Hierdoor beschikken de nieuwe uitvoeringen over een verbeterde bochtstabili- teit en zijn ze minder gevoelig voor zijdelinge krachten, ook op hoge snelheden. Alle typen zijn leverbaar met handgeschakelde vierbak of met automatische transmissie. Tien verschillende kleuren, waaronder vier metallic- tinten, z«n verkrijgbaar. voorin geplaatste motor met 4 cilinders. Onver anderd overgenomen van de vorige modellen. De cilinderinhoud meet 1171 cc., waarmede een vermogen van 52 pk. of 38 kw. ontwikkeld wordt. De één liter motor met 988 cc levert 7 pk. minder bfj hetzelfde toerental. Het koppel ligt wat on gunstiger, waardoor de prestaties verhoudings gewijs iets minder zullen zijn. De geteste 1200 accelereerde van 0 tot 80 in 11.8 secen van 80 tot 100 in 6.3 sec. Opgeteld een totaaltijd van ruim synchroniseerde 4-versnellingsbak wordt be diend dooreen goed onder handbereik liggende pook. MEEST OPVALLEND De carrosserie heeft en dat zijn we van de Cherry niet anders gewend, een geheel eigen lijn. De daklijn is aflopend en deze trend wordt veelal de achterbank kan in 2 delen neergeklapt wor den, waardoor bij bezetting met één persoon op de achterbank een veel ruimere bagage- mogelijkheid ontstaat. RUIM IN DE BREEDTE Heel goed zittende voorstoelen, een uitstekende zit achter het stuur en meer ruimte in de breedte 18 sec., hetgeen niet slecht is. Bij fors rijden no teerden we een verbruik van 1 op 10.3 een tops nelheid van ca. 140 km. per uur waarbij de toe- renteller dan 5100 krukas-omwentelingen aan gaf. Bij een toerental van ongeveer 4300 lag de snelheid op 120 km. per uur, hetgeen duidelijk aangeeft dat de auto heel gemakkelijk deze snelheid lang kan volhouden. Ook de 140 km. per uur, het mag hier nu éénmaal niet meer, is geen te hoge snelheid voor deze auto, waarbij we dan vooral de motor bedoelen. Al met al betekent het dat deze Cherry op de autoweg een prettige en behoorlijk zuinige auto is. Ook weinig last van windgeruisen motorisch lawaai. De volledig ge- toegepast. Het wordt een sedan genoemd maar het heeft veel weg van een coupé. De coupé van Cherry is wel anders. De beide portieren gaan ver open, hetgeen het in- en uitstappen verge makkelijkt. In een 2-deurs auto is in- en uitstap pen naar de achterbank altijd een wat onge makkelijker zaak De rugleuning moet voorover en voor de benen is niet veel ruimte over. Een brede stijl in de zij flank tussen deur en achterruit accentueert de gehele zijkant. Het forse voor front geeft mede een duidelijk gezicht aan deze auto en de grote 3e deur biedt ruim mogelijkhe den om bagage gemakkelijk in- en uit te laden. Daarnaast is de kofferruimte behoorlijk ruim en zijn facetten die het vertoeven voorin erg aange naam maken. Achterin is alles wat krapper, toch kunnen 4 personen redelijk goed een plaats vin den, alhoewel ook hier weer duidelijk naar voren komt dat 2 volwassenen en 2 kinderen een heel goede zitplaats vinden. Keurig afgewerkt met een wol-achtige vloerbedekking, die tot in de kofferruimte doorloopt. De bekleding is van stof met een kunstvezel, hetgeen veel prettiger is dan skai. Dit laatste raakt uit de mode en daar zal niemand rouwig om zijn. Verwarming en venti latie staan op een hoog peil en door meerdere openingen kan lucht door het interieur gevoerd worden. De beide achterste zijruiten kunnen iets geopend worden, een duidelijk en compleet dashboard is altijd een gewaardeerd onderdeel van een auto. Een intervalschakelaar voor de ruitenwissers heeft de mogelijkheid de tijdsduur van 4 tot 12 econden te veranderen. Accessoires in overvloed, vandaar dat de auto zo compleet is, met o.a. ruitensproeiers op de koplampen, sproeier en wisser op de achterruit, getint glas etc. EINDOORDEEL Sherry als drank en Cherry als typenaam voor een auto. Beide erg bekend en een begrip Om bij de auto te blijven, resumeren we dat de eerste Cherry's, die vanaf 1971 geleverd werden vooral indruk op jeugdiger personen maakten, dit vanwege de heel opmerkelijke styling. De 2e ge neratie was duidelijk anders, minder gewaagd. De derde modellijn is weer een goed geslaagde uitvoering van een auto die veel volwaseener is geworden, althans naar onze mening. De ver koopcijfers bewijzen het. In het eerste halfjaar is Datsun duidelijk met sprongen omhoog gegaan en dat betekent dat een grote groep automobi listen, waaronder veel sportief ingestelde, dè Cherry kopen. Dat beperkt zich niet tot wassen en poetsen, maar ook technisch onderhoud vindt plaats. Rem men controleren, de bougies ver vangen, contactpuntjes schoon maken en opzuiveren, schokbre kers vervangen en noem maar op. In deze rubriek willen we rege lmatig over het één en ander ver tellen. Geen ingewikkelde tech nische uiteenzettingen, maar za ken die de „doe 't zeiver" met eenvoudig gereedschap kan na kijken en er eventueel storingen mee kan opheffen. Wat nu voor de eerste keer onder de loupe? Accu vervangen en accu laden Een accu gaat over het algemeen enkele jaren mee Belangryk is vooral om regelmatig te controle ren of de 6 cellen wel voldoende gedistilleerd water bevatten. De cellen moeten ruim onder het ac- cuzuur met gedistilleerd water staan Een ampèremeter of een controlelampje geeft aan of de dynamo of wisselstroomgenera tor de accu bijladen. Een dynamo vindt bijna geen toepassing meer. het zijn tegenwoordig allemaal wisselstroomdynamo's die de stroom opwekken. Wanneer U zelf de accu bijlaadt moeten de klemmen op de accu losge schroefd en afgenomen worden.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15