Respect voor persoon en werk onderstreept Erkentelijk voor goede sfeer en prettige samenwerking U stond steeds klaar met raad en daad Jubileum van de heer Langenbarg Holten aantrekkelijk Raadsnestor de heer Wiggers: SPILFUNKTIE Steeds klaar met raad en daad VOORTGANG DER DINGEN GEEN GEWONE HULDIGING HOLTENS NIEUWSBLAD - 31 AUGUSTUS 1979 PAG 13 band ingaan U zegt wat bespiege lend ..Gemeenteraden en wethou ders komen en gaan maar burge meester en secretaris blijven be staan Zy zijn de blijvende elemen ten en zorgen voor de continuïteit, de voortgang der dingen" Byna 25 jaar lang is het zo geweest en nu rust alleen op u de taak mij deelge noot te maken in die continuïteit Gaarne spreek ik de wens uit dat wy spoedig samen voor die conti nuïteit garant kunnen staan zon der overigens de schijn op my te willen laden dat ik van mening zou zijn dat de raad voor discontinuï teit zorgt Ik heb het al eerder in deze zaal gezegd besturen is voor my sa menwerken met al diegenen die daartoe geroepen zijn Ik heb my beperkt tot de aanlei ding voor deze buitengewone raadsvergadering namelijk uw 25- jarig secretarisjubileum. zonder daarmee afbreuk te willen doen aan datgene wat u daarnaast nog allemaal gedaan hebt zoals uw se cretariaat van de rullverkaveltngs- commissie. Uw aktiviteiten voor het Kruiswerk in Holten en op pro vinciaal niveau, de bestuursschool en de Nederlands Hervormde Kerk Mevrouw Langenbarg u deelt als vanzelfsprekend in al datgene wat over uw man is er wordt gezegd Namens het secretarie personeel bood Tilly Traan man aan mevr. Langenbarg een fraai handboeket. Enerzijds als stille kracht op de achtergrond en anderzijds omdat u bereid bent geweest bepaalde in breuken op het gezinsleven te ac cepteren, omdat uren en geld nu eenmaal dezelfde eigenschap heb ben dat je ze maar éénmaal kunt besteden Namens de gemeente overhan digde Mr van Rappard de jubilaris het wandbord met het gemeente wapen en de enveloppe met In houd „A'j doot as een ander, geet 't ow as een ander" Dit uit deze contreien bekende gezegde heb ik me bij het naderen van deze dag maar voorgehouden Aldus de gemeentesecretaris in zijn uitvoerig dankwoord tot burgemeester, raad en secretarie-personeel en belangstellenden Het zal my im mers wel niet zoveel anders vergaan dan de gemiddelde jubilaris n.l dat hij eerst zegt „Voor mij hoeft het allemaal niet zo nodig", maar achtersaf dan tot de conclusie komt dat het een mooie dag is geweest Bij zo'n jubileum gaan de gadachten als vanzelf terug naar de jaren die zijn voorbijgegaan Veertig jaren in overheids dienst, waarvan 25 in Holten Inderdaad een lange tijd. die evenwel maar heel kort heeft geduurd Ik geloof dat het goed is dat de tijd snel gaat, want als de weken en j aren lang gaan duren, dan deugt er dikwijls iets niet, zei spreker. Gelukkig is dat laatste niet het geval geweest. Integendeel, de tijd is omgevlogen. Toen ik tn het najaar van 1939 in dienst kwam van de gemeente Zei- hem waren de omstandigheden in den lande niet zo erg rooskleurig Er was een oorlogsdreiging om welke reden het leger werd gemobi liseerd De economische toestand was erg slecht Het was de tyd van grote aantallen werklozen en de tyd van het zogenaamde kwartje van Romme Ambtenaren komen er met betrek king tot hun werk in het algemeen niet zo best af Ik moest echter di rect al flink aanpakken Ik werd al spoedig aan het loket gezet waar ik in aanraking kwam met honderden werklozen en zogenaamde kleine boeren die voor steun in aanmer king kwamen Stempelen uitbeta len van bijstand het wekeiyks spa ren van het zogenaamde kwartje van Romme waar de overheid een kwartje by deed of 40 cent. indien men meer dan 3 kinderen had de verkoop van goedkope margarine e d Er moest in hoog tempo wor den gewerkt Het scheelde wel dat er toen nog houten bureaus waren, zei vorige week iemand by wyze van grap Tegenwoordig zitten ambtenaren aan stalen bureaus, omdat hout werkt Gelukkig volg den er na de oorlog betere tyden en ben ik - na werkzaam te zyn ge weest op de secretarieén van de gemeenten Lochem. Meppel en Doesburg - in 1954 benoemd tot gemeentesecretaris van Holten Sederdien zijn 25 jaren verstreken Een periode, waarin ontzettend veel is gebeurd en heel veel is ver anderd ook in Holten Toen ik hier kwam moest er nodig worden begonnen met het maken van de begroting Dat wachtte op de komst van de nieuwe secretaris Hoewel men zich dat nu niet meer kan voorstellen hoorde het maken van de begroting in Holten toen nog tot zijn taak Door toeneming van de overheids taak en gewyzigde opvattingen en zienswijzen is de taak van de secre taris zodanig veranderd, dat een vergelijking met de situatie van 1954 nauwelyks mogelyk is Van zelfsprekend moest het ambtelyk apparaat telkens aan de zich wyzi- gende inzichten en opvattingen worden aangeapst Ik kan niet anders zeggen dan dat ik myn werk steeds met plezier heb gedaan Een aantal factoren heeft daar on- getwyfeld aan meegewerkt Holten is niet alleen een plaats waar het uit een oogpunt van na tuurschoon prettig is om te wonen, maar het is ook aantrekkelijk om bU de gemeente Holten te werken. Holten behoort namelijk qua in wonertal tot de kleinere gemeen ten. doch de activiteiten, die er plaats hebben, steken ver uit bo ven die van een gemeente van ge lijke grootte Het gebouw waarin wij ons thans bevinden is daar reeds een bewijs van Dat maakt het werken hier bijzonder aan trekkelijk Minstens zo belangrijk is de sfeer, waarin kan worden ge werkt Ik heb de sfeer in al die jaren altyd als byzonder prettig ervaren De goede onderlinge verhoudingen, zowel tot de bestuurlyke organen, raad burgemeester en wethouders en burgemeester alsook tot het ambtelyk apparaat hebben onge- twyfeld tot die goede sfeer byge- dragen In die sfeer van goede ver standhouding heb ik myn werk kunnen doen waarby my steeds een onbeperkt vertrouwen is ge schonken Vanzelfsprekend ben ik maar een klein onderdeel In het gehele ge- meentelyk apparaat Ik heb het werk al die jaren mogen doen sa men met hen die ook een plaats in dat gemeentelijk apparaat hebben gekregen Met de een zyn er uit eraard meer met de ander minder, of zelfs nauwelyks rechtstreekse contacten geweest Maar het is wel een samenwerking geweest met de wetenschap dat we samen voor de zelfde taak staan Graag wil ik de raad burgemeester en wethouders en de burgemeester danken voor de wyze. waarop zy my steeds tege moet zyn getreden en voor het grote vertrouwen, dat zy in my hebben steld Met u burgemeester, heb ik nog maar zeer kort samen gewerkt, maar onze contacten zyn reeds zodanig geweest dat deze een belofte inhouden voor de komende tyd Zeer in het byzonder geldt myn dank oud burgemeester Enklaar, met wie ik byna de gehele 25 jaar tn vriendschap en vertrouwen heb samengewerkt Ik wil myn reeds onlangs by zyn afscheid uitgespro ken waardering vanmiddag nog eens extra en by herhaling onder strepen In deze dank zou ik ook graag de oud wethouders, met wie ik de afgelopen jaren op een pret tige en vruchtbare wyze heb sa mengewerkt, willen betrekken Ik heb er behoefte aan myn waar dering uit te spreken aan het adres van de medewerkers op de secreta rie Met de ambtenaren ter secreta rie heb ik uiteraard het meest van doen Ik wil graag myn waardering uitspreken voor de wyze waarop zy hun werk doen en voor de inzet waarmee het wordt gedaan Ik ben er trots op met hen samen datgene te doen wat van ons wordt verlangd Ik wil ben danken voor hun hulp en bijstand en voor hun aandeel in de goede onderlinge verhoudingen. Voor hun geduld, voor hun begrip voor mijn onge duld, voor mijn fouten en tekort komingen Dat geldt ook voor de hoofden van dienst en de mede werkers van de verschillende be drijven en diensten en voor al die anderen, met wie ik in mijn werk van doen heb. Uiteraard is niet steeds alles van een leien dankje gegaan Dat kan ook haast niet Dat ts ook niet so erg. als de persoonlyke relaties er maar niet door worden verstoord. Door de goede onderlinge verhou dingen is het my niet alleen aange naam. maar ook gemakkeiyk ge maakt myn werk in dit gehele ge- meenteiyke gebeuren te doen Het laatste jaar ts voor my niet het meest gelukkige geweest, doordat ik door een ongevai myn werk ge durende langere tyd niet heb kun nen doen Dat had nogal conse quenties voor de gang van zaken op de secretarie temeer daar er juist in die periode een nieuwe raad en een nieuw college van burgemee ster en wethouders optrad Zonder namen te noemen wtl tk graag myn dank uitspreken aan het adres van diegenen die dank zy extra In spanning hebben gezorgd, dat alles bleef functioneren Over de taak van de secretaris is ta de loop der jaren veel gediscus sieerd Er zyn boeken over ver schenen scripties over geschreven en vele artikelen over gepubli ceerd Het zou in dit kader te ver voeren hier op in te gaan. Heel globaal gesteld kan gezegd worden dat de secretaris hoofd ts van de secretarie, eerste adviseur van het gemeentebestuur en coör dinator Hoewel elke vergeiyking natuurlyk mank gaat zou Ut het misschien met het volgende voor beeld kunnen verduideiyken! Op de winkelruit van de taak van mijn vader stond destijds boven zijn naam de aanduiding „koloniale- en grutterswaren". Ik ben hem niet opgevolgd In sijn zaak maar men zou kunnen teggen dat ik tocb wel In een winkel sta. In een winkel waar geeo koloniale- en grutterswaren, maar waar poli tiek wordt verkocht Politiek Is een interessant artikel, met vele en wisselende aspecten en onver wachte situaties. Behalve politiek wordt er ook nog een heel assortiment nevenartike len verkocht In dat politieke win keltje. met zyn nevenartikelen en een grote klantenkring in het ge meentehuis van Holten, ben Ik werkzaam Werkzaam om te zorgen dat in dit bedryf alles zo goed moge lyk verloopt ten behoeve van de klantenkring de inwoners van Hol ten Ik heb my in deze situatie ge voeld als een vis tn het water Ik hoop dat dit ook een klein beetje in myn werk tot uitdrukking is geko men Vanzelfsprekend heeft in dit alles het thuisfront ook een grote rol gespeeld Ik zou dan ook tekort schieten als ik in dit verband myn vrouw met zou noemen Ik wtl haar bedanken voor alles wat ze In dit verband voor my heeft gedaan en ook heeft gelaten, en bovendien voor de ruimte die ze my heeft ge geven om naast myn werk nog ver schillende andere dingen te doen. Zo zyn de 25 jaren in Hollen voorby gevlogen Voor ons zyn het goede jaren geweest en wy hebben ons hier steeds thuis gevoeld wy ho pen. dat dit de nog resterende jaren zo zal mogen biy ven, zo besloot de heer Langenbarg. niemand uitgezonderd, zouden col lege en raad niets kunnen begin nen. Vyfentwintig jaar hebt u onze ge meente nu gediend en dat woord gediend zeg ik niet zonder reden In al die jaren hebt u zich op uitne mende wyze van uw spilfunktie ge kweten Een spilfunktie overigens, die er niet makkelyker op Is gewor den Dit kan ik alleen al aantonen met de toename van de person eelsbezetting op de secretarie Toen u 25 jaar geleden in Holten kwam zaten er 6 man op de secreta rie Nu is dit aantal al uitgegroeid tot meer dan 30 De gemeentelyke overheid heeft er tal van taken by gekregen Taken waarin u zich ook hebt moeten verdiepen Ik kan my voorstellen dat u zich wel eens verwonderd zult afvragen: hoe bracht ik vroeger de tyd door. Nu moet er veel meer gedaan wor den in minder tijd en dan te beden ken dat er vroeger op zaterdag nog gewerkt werd Een andere taakver- zwarende faktor is ongetwyfeld de toenemende politisering in het be stuur geweest Zelf hebt u daar ai op geduid in het interview in het De nestor van de Holtense ft raad, de heer J. Wiggers, die namens de raad de harte lijke felicitaties overbracht aan de heer Langenbarg en echtgenote, alsmede aan de kinderen, herinnerde aan de raadsvergadering van 26 juli 1954. Toen stond als punt 10 op de agenda: „Beëdiging van de heer Langenbarg als secretaris der gemeente. Dit gebeurde door burge meester mr. W.H. Enklaar (van wie wij in deze aula 27 april afscheid namen), die in een korte toespraak, mede namens de raad, na de eedsaflegging wees op de belangrijkheid van die dag. Er wacht zo, zei mr Enklaar. een veelzydige taak die te zwaarder is omdat de man. wiens opvolger gy zyt, een eminente was Wy zyn wat dat betreft enigszins verwend, doch wy hebben in het volste vertrouwen dat met prettig kan worden sa mengewerkt en dat u van de vervul ling van uw taak zeer veel voldoe ning moogt hebben Samen zullen we de handen inéén slaan en uttig werken tot heil van de gemeente Holten zo besloot mr Enklaar Op deze dag van het herdenken van uw zilveren Jubileum als secretaris van de gemeente Holten mag het nog wel eens weer gezegd worden dat wy ook als raad in het in u ge stelde vertrouwen geenszins zyn te leurgesteld en dat we u gaarne het vertrouwen hebben geschonken waarom u vroeg in de vergadering van 26 juli 1954, vertrouwen dat nodig is voor een goede en vruchtd ragende samenwerking. Artikel 108 van de gemeentewet zegt over de functie en inhoud van positie van de gemeente secretaris, dat hy de raad B en W en de com missies in alles wat het hun opge dragen bestuur aangaat behulp zaam is Dat artikel meneer Lan genbarg hebt u naar beste weten steeds nageleefd Ouk als leden van de raad hebben wy dat vele malen ervaren U stond steeds met raad en daad voor ons klaar, zonder hierby zelf op de voorgrond te tre den U was als secretaris van Ben W en de raad zeer nauw betrokken by het hele raadsgebeuren Het zou te ver voeren om alles te noemen waarmee u in de achterliggende kwart eeuw op het gemeentelyk erf 23? L Jrote waardering en respect voor de perso- Iien en het werk van Hol tens gemeentese- #;retaris, de heer G J Langenbarg, is duide- ijk naar voren gekomen tijdens de viering /an diens dubbel jubileum. 25 jaar secreta- jis der gemeente Holten, 40 jaar in over- ïeidsdienst De diverse sprekers zowel tij- Jens als na de buitengewone raadsvergade ring hebben niet alleen gewezen op de plichtsbetrachting van de populaire hoofd- ambtenaar, maar eveneens de hulpvaar- elijltiigheid en de integriteit van z\jn persoon belicht. Zoals altijd bij jubileumvieringen is het niet bij lovende woorden gebleven, maar zijn ook mooie cadeaus geschonken als stoffelijke blijken van waardering en. van vriendschap. Burgemeester Mr. W L F C. Ridder van Rappard heeft er terecht aan herinnerd, dat in een periode van vier maanden de derde buitengewone raadsvergadering is gehou den (in de scholengemeenschap zoals be kend, omdat de raadzaal niet zoveel be langstellenden kan herbergen). en particulier terrein te maken kreeg. Mag ik het laten bij belangrijke zaken als: woningbouw, bouw ge meentelijk slachthuis (enkele ja ren geleden verkocht aan U-vlees BV), zwembad „Twenhaarsveld", Bejaardencentrum „Diessenplas", sporthal, politiebureau, indus trievestigingen, scholenbouw, be stemmingsplannen, verharding van wegen (ook in het kader van de ruilverkaveling Holten-Markelo, van welke commissie u secretaris bent) en tenslotte de serviceflat „Molenbelt", die woensdag door burgemeester Van Rappard offi ciéél werd geopend. Het moge juist zijn dat de succes sen van administratieve arbeid, in tegenstelling tot die van techni sche mensen, die van hun tekenin gen later in werkelijkheid wat te rugvinden, verdwijnen in de kluis, toch is de uitvoering van verschil lende plannen mede te danken aan het administratieve werk van u en uw medewerkers en als aandeel in al die uitgevoerde plannen verdis conteerd. Er werd veelal door u de eerste (zij het een administratieve) steen gelegd. Secretaris Langenbarg, wij heb ben u in de loop der jaren leren kennen als een bescheiden mens; vandaar ook uw vraag of zo'n jubi leum nu wel gevierd moet worden. Moeten hoeft niet, maar het mag gevierd worden, niet alleen om u te feliciteren, maar ook om u te danken voor het vele en belang rijke werk, dat u voor ons als leden van de raad en voor de Holtense gemeenschap op voortreffelijke wijze en met kennis van zaken hebt gedaan. Moge God u ook in de toekomst Zyn kracht en zegen schenken by het vervullen van uw verantwoor- deiyke taak, zei spreker, die na mens de raad een tuner met ver sterker aanbood Tydens de Indis che maal tyd die 's avonds door het gemeentebestuur in de aula van de Scholengemeenschap aan de fami lie Langenbarg werd aangeboden (waaraan byna alle personeelsle den in gemeentedienst met hun dames deelnamen» maak te de heer Vuuregge het cadeau van de raad compleet met het aanbieden van 2 boxen Als ceremoniemeester op deze hoogst gezellige byeenkomst fungeerde burgemeester Van Rap pard Een muzikaal en zorgde voor muzikale omiystlng van. de gele genheid tot het maken van een dansje <o m de polonaise» werd druk gebruik gemaakt Al met al een zeer geslaagde ..happening" als besluit van het herdenken van het jubileum Burgemeester van Rappard bood namens het gemeentebestuur een wandbord en een geschenk onder couvert aan. cretaris in het midden op de smalle doorgang kunt plaatsen Alles wat van de ambtenaren naar het college gaat loopt via de secre taris, maar ook omgekeerd Alles wat B en W uitbroeden gaat. als de zandloper omgekeerd wordt, weer via de secretaris naar de ambtena ren De secretaris vervult een uit erst belangryke spilfunktie Maar niet alleen dat In het beeld van de zandloper zit hy in het midden In de praktyk is het zo dat de secreta ris ook ambtenaar is en feitelyk depl uitmaakt van het college en daardoor een dubbelfunktie ver vult Een dubbelfunktie die veel vraagt van de persoon in kwestie. Een dubbelftinktie ook, die in de wet nog geen erkenning heeft gevon den, want formeel gezien maakt de secretaris geen deel uit van het college of de raad Ik dacht dat het een goede zaak zou zijn als de in alle gemeenten feitelijk bestaande situatie geformaliseerd zou wor den door de secretaris ook lid van het college van B en W te maken, met adviserende stem zei spreker. Waarom nu een buitengewone raadsvergadering? Het antwoord heb ik verhaienderwys eigenlyk al gegeven De secretaris hoort by het college en raad en het is een goede zaak als de raad dal met deze by- zondere raadsvergadering wil on derstrepen door voor haar secreta ris byeen te komen en daarmee in de eerste ambtenaar van de ge meente ook alle andere medewer kers te betrekken Want zonder onze ambtelijke medewerkers. Holtens Nieuwsblad In datzelfde interview, pratend over de „achterban" van de poli tieke partyen hebt u gezegd ..Zo'n achterban heb ik niet en daardoor kun je je objectiever opstellen" Hiermee hebt u myns inziens uzelf byzonder goed getypeerd zowel de persoon Langenbarg als de secre taris Langenbarg Voorzover ik daarover kan oordelen stelt u zich steeds objectief op en beoordeelt de zaken op hun eigen waarde Bo vendien en dat is voor de secreta- risfunktie anno 1979 zeer belangryk bezit u ook het vermogen om naar uw objectieve oordeel de plaatse- lyke politiek er by te betrekken Dat maakt dan dat u uitvoering geeft aan het bepaalde in artikel 108 van de gemeentewet, namelijk dat u raad, college en burgemee ster bij hun bestuur in alles be hulpzaam bent. doordat u towel een inhoudelijke toetsing als een politieke beoordeling weet te ge ven over de meest uiteenlopende zaken In de tekst van artikel 108 valt nog een woord speciaal op, namelijk „het behulpzaam sijn". Dat bijna ouderwetse woord is u op het lijf geschreven omdat be hulpzaam zijn alleen maar moge lijk is als je de ander, die je belan geloos helpt, in zijn waarde laat. Het op deze wijze behulpzaam sijn geeft een extra dimensie aan de gene die behulpzaam is. Zu heb ik onze prille samenwerking in het college van B en W en tydens de normale dagelykse contacten met u ervaren en ik ben u daar er- kentelyk voor! Op nog een enkele opmerking van u in het interview wil ik in dit ver- a Daar zit u nu op uw vaste plaats naast de voorzitter, aldus begon Mr Ridder van Rappard. na be groeting van mevr Langenbarg en familieleden en oud-burgemeester en mevrouw Enklaar Als ik pro beer uw gevoelens nu te peilen dan denkt u wellicht moet dat nu alle- Jmaal? 'Toen wy in juli over uw aanstaande jubilea spraken, vervolgde de bur gemeester. en ik u vroeg ..Wat wilt u dat er gebeurt", was uw antwoord korten krachtig ..niets" Hoewel ik my nog enkele weken daarvoor ernstig voorgenomen had aan dachtig naar u te luisteren om als een droge spons uw mening in my op te nemen dreigde toen direkt al een verschil van mening, want ik i zei „Daar komt niets van in" Gelukkig sprak u zelf het verlos sende woord door op te merken „Maar is dat dan wat byzonders die jubilea?" Dat had u niet moeten zeggen, want dat is het nu juist het is wél wat byzonders 40 jaar over heidsdienst waarvan 25 jaar als se cretaris van de gemeente Holten. Burgemeester Ridder van Rap pard wierp even een blik op de eerste vyftien jaar van het ambte lyk bestaan van de jubilaris (waar over we reeds uitvoerig hebben ge schreven - red.) en vervolgde: Waarom nu speciaal een buitenge wone raadsvergadering en niet een „gewone" huldiging Voor het ant woord op die vraag val ik terug op de gemeentewet Artikel 108 zegt. dat de secretaris de raad BenW de burgemeester en de commissies in alles wat het hun opgedragen be stuur aangaat behulpzaam is Voorts bepaalt artikel 109 dat de secretaris alle stukken medeonder- tekent die van de raad en B en W uitgaan Met die ondertekening ge eft de secretaris te kennen dat het stuk in overeenstemming is met datgene wat de raad of het college hebben besloten U ziet. de gemeentewet legt een sterke relatie tussen de secretaris en de politieke bestuursorganen Daarnaast is de secretaris de ver bindingsman tussen dat politieke bestuur en de ambtelyke mede werkers U zou hierby kunnen den ken aan een zandloper Het ene re servoir is bestemd voor de raad en college, het andere voor de ambte lyke medewerkers, terwyl u de se-

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13