Grond kopen in V.S. lijkt aantrekkelijk Grotere werkloosheid vrouwen en meisjes Clubkampioenschappen Tennisclub Holten Veel belangstelling voor zwemvierdaagse Reuze kangoeroes bij Ouwehand Internationale dressuurproef op het concours-hippique in Bathmen Van 9 t.m. 15 september Week voor het paard BURGERLIJKE STAND Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 AUGUSTUS 1979 - PAG. 5 (Van een onzer medewerkers) Onzekerheid over de toekomst in Europa, het ongustige belastingklimaat in Nederland, de angst voor een oorlog door de enorme bewapening van de Sovjets heeft de belangstelling voor de Verenigde Staten van Amerika doen groeien. Althans by beleggers, die overigens wel belastingparadijzen jp de wereld kunnen vinden waar zy hun kapitaal kunnen beleggen. Er worden verschillende bedragen genoemd die Nederlanders hebben belegd, in goederen, doch vast staat dat ze alleen al in 1078 zeker een half miljard gulden aan grond etc. kochten. Voorkeur hebben die staten die nog een groei tonen, zoals Texas, Arizona, Nevada, Florida en Califomiè, waar de meeste Nederlandse emigranten zich al ja ren geleden hebben gevestigd. Be volkingsgroei, zo redeneert men. zal de styging van de waarde van onroerend goed bevorderen. Naar onze begrippen buitengewoon grote percelen van 2000 tot 3000 h.a. worden aangebo den tegen pryzen, die stukken lager liggen dan in Europa. Nederland maar helemaal buiten beschou wing gelaten. Goede landbouwgrond is In de V.S. te krij gen voor hooguit f 6000 - per ha.; weidegrond is nog goedkoper. Hoewel de aankopen door buitenlanders van grond in Amerika slechts een klein deel vormen van het totale bezit aan grond, die nog te koop is, is de Amerikaanse regering toch wakker geworden, blijkens een bericht dat onlangs in de Nederlandse dagbla den verscheen. Het heeft aandacht van de regering, zoals het heet Nederlanders, die Amerika jaren lang kennen omdat zy er wonen, la ten echter een waarschuwing horen tegen het vlot kopen v an onroerend goed of aandelen in bedrijven. Hun ervaringen komen in grote trekken op het volgende neer: Voor en tegen Ten opzichte van grond worden allerlei mooie dingen voorge spiegeld, zonder dat men met feiten komt aandragen. Wie byv. in Ne vada grond koopt moet de klimaatsomstandigheden goed kennen en aan grondonderzoek doen om een goed agrarisch-bedrijf op te zetten. Een vraag die weinigen stellen is: de aangeboden grond is uiteraard van een eigenaar. Waarom ver koopt hy die? Waarom heeft hy er Een foto van een landschap in Tennessee. De steden in de V.S. munten niet uit door karakteristieke schoonheid, maar de natuur is overweldigend. niets mee gedaan. Wil men in de agrarische sector beginnen dan is het hoofdzaak te weten hoe de afzet is. Welk achterland is er. Een in vestering in een bedrijf van drie ton Nederlands geld is niets byzonders. Dat Amerika al lang ontdekt is door de Europese toerist is algemeen bekend. Dat Nederlandse beleggers, evenals Duitse - vooral Duitse - en Engelse in de V.S. onroerend goed kopen spruit voort uit het feit. dat de Amerikaanse samenleving kapitalistischer is dan de Europese, hetgeen ook betekent dat de werknemer er minder beschermd is. trekken, maar er rijk aan worden, dat zal de toekomst leren. In zo'n land, eigenlijk een werelddeel, is moeilijk te voorzien hoe zich de economische situatie zal ontwikke len. Ook in de V.S. kan een recessie optreden als gevolg van de situatie in Europa of Azië. Managers, die grond of bedrijven hebben verkocht aan buitenlanders, vertellen wel van successen, die de buitenlanders hebben geboekt; niet van de stroppen. Men moet het Amerikaanse bedrijfsleven goed kehnen, de Amerikaanse mentaliteit niet minder, om te we ten wat er reilt en zeilt in de V.S. ook Amerikanen denken al aan beperkingen in verband met ruimtelijke ordening, teneinde gronden te beschermen. De Amerikaan wil van de buitenlandse investeerder vooral kapitaal zien. Voor de business. Amerika is mooi, vooral zyn na tuur. die groots is. Het is een dynamisch land. waar de Europeaan ook moet wennen aan doch dan is het een noodzaak precies te weten hoe de onderlinge belangen zijn geregeld. Amerika nen kunnen vriendeiyke mensen zijn maar zy zyn in de business (za ken doen) keihard. Wie wil concurreren doet het - en als de zwakste er oder door gaat zal geen fonds hem helpen zoals in ons land, met zijn keur van sociale voorzie ningen, want die zijn er maar weinig in de V.S. Wie belegt in goed onroerend kan het verhuren en er zeker prófyt van Zo'n brok natuur van grote schoonheid, met wegen en een meer, is te koop. Maar de vraag is: kan er exploitatie zijn. Enon derhoud is nodig. de andere manier van leven, aan het gebrek aan die intimiteit en ge zelligheid, die een knus landje als het onze wel kent, ondanks alle on deugden hier. De emigrant van zo'n negentig jaar geleden heeft plaats gemaakt voor een kleine groep van mensen-metrgeld. Bevoorrechte mensen. Als ze de V.S. alleen zien als een land waar veel geld te ver dienen valt zou het wel eens kun nen tegenvallen. De rasdiscriminatie, de negerhaat vooral in de zuideiyke staten, speelt een rol, ook in het zakenle ven, evenals politieke verwikkelin gen dat doen. Beleggen in de V.S. kan. Behalve kennis van de zakelijke sfeer is er nog één noodzaakeen redelijke tot goede kennis van het Engels! Donderdag 16 augustus was de eerste toem ooidag van de seniorenclubkampioenschappen. De ongeveer 90 deelnemers zullen meer dan 200 partyen moeten spe len, waarby <je finalisten eikaars krachten zullen meten in het week end van 25 en 26 augustus. Het weer Het gaat goed met de Holtense Zwemvierdaagse. In 1976, toen het initiatief werd genomen om in na volging van vele andere plaatsen in Nederland, ook in Holten een zwemvierdaagse te organiseren, werd gestart met ruim 300 deel nemers. In 1977 verschenen ruim 600 deelnemers aan de start en in 1978 groeide het uit tot een groot recreatief evenement met 900 deelnemers. Ondanks het feit dat de vóérinschrijvlng momenteel iets minder voorspoedig verloopt dan vorig jaar, hopen de organisatoren toch voorzichtig weer op rond 900 deelnemers. De Zwemvierdaagse in zwembad Twenhaarsveld wordt dit Jaar ge houden van maandag 20 augustus tot en met vrydag 24 augustus, dageiyks vanaf 18.00 uur Het water van zwembad Twenhaarsveld is verwarmd. Zoals bekend, bestaat de zwemvierdaagse uit het op naar eigen keuze 4 van de 5 beschikbare avonden een afstand zwemmen van 500 meter per avond. De jongste en oudste deelnemers (tot en met 10 jaar en van 60 Jaar en ouder) mogen volstaan met de helft van deze afstand. Wanneer men dus a s. maandag begint, mag men één van de volgende dagen missen; begint men pas op dinsdag, dan kan dat uiteraard niet. Dat betekent dat men zich tot en met a s dinsdag voor deelname kan aanmelden De organisatie adviseert echter niet zo lang met aanmelden te wachten, want by aanmelding aan de start kan niet gegarandeerd worden dat men al direkt na afloop van de zwemvierdaagse de medaille in ontvangst kan nemen. Deelname aan de zwemvierdaagse kost slechts f 4 - per persoon. In dit bedrag ls het entreegeld voor alle 5 avonden, de medaille en de originele zwemvierdaagse-sticker inbegrepen Toeschouwers hebben alle avonden gratis toegang. Aan melding is alle dagen (tot en met a.s. dinsdag) mogeiyk aan de kassa van het zwembad, (Aanvraag formulieren zyn verkrijgbaar bij de plaatselyke WV, het zwembad en het gemeentehuis). Attrakties en aktiviteifen Ter verhoging van de sfeer tydens de zwemvierdaagse, zyn er alle avonden attrakties in de vorm van kraampjes en aktiviteiten, zoals kegelen, rad van avontuur en de traditionele verloting van de zwemclub. Verder is er een in- moet dan wel meezitten. Is dit niet het geval dan krijgt de toer- nooicommissie nog wel enkele puzzeltjes op te lossen. De toemooiopzet is ten opzichte van vorig jaar enigszins gewijzigd. De deelnemers kunnen niet zelf meer in een klasse naar keuze in schrijven maar worden door de technische commissie ingedeeld in poules van zestien spelers. Dit heeft wel als consequentie dat niet meer dan 16 spelers de kans krijgen clubkampioen te worden. Jammer is het dat een andere noviteit, nl. een veteranenpoule door te weinig inschrijvingen waarschijniyk niet doorgaat. De toernooicommissie hoopt wel in de enkelspelen een troostronde te kunnen organise ren. Bij de heren is de kampioen van vorig jaar geen lid meer. Kanshebbers voor de titel zijn nu Siep van der Meulen, Martin Beekman en Dick Hovingh. Bij de Het aantal werkloze mannen, dat eind juni in Overijssel nog 7085 bedroeg,' is gestegen tot 7975: een toename dns van 890. In juni groeide het aantal werkloze schoolverlaters met 350; in juli met 194. Voor mannelijke school verlaters ls de arbeidsmarkt wat gunstiger. Er gaan minder jonge ren naar het arbeidsbureau, omdat te aelf een baan vinden, en zij die zich gemeld hebben bij het arbeidsbureau komen vrij snel aan de slag. Het aantal werkloze vrouwen is toegenomen van 5805 tot 6513, resp. in Juni en juli. Het aanbod van part timekrachten bedraagt thans 1430. De werkloosheid onder vrouwen is veel ongunstiger geworden; tegen over het aanbod van negen werk neemsters staat een vacature van slechts één. Ook de jeugdwerkloosheid onder meines is veel ernstiger dan onder jongens, n.l. 4284 tegenover 2608. De werkloosheid onder bouwvakpersoneel G.W.W. bleef vrij stabiel, n.l. 325. Bij het metiaal- personeel waren 1125 mannen werkloos, onder wie 142 inge nieurs/constructeurs, 114 machine-bankwerkers en 173 electro monteurs. In de landbouwsector telde men 243 werkloze mannen. Het arbeids bureau gaf 330 werkloze chauffeurs door; 33 mannen in de kledingsector en 200 vrouwen, waarvan 159 confectiestiksters. De textiel had 148 werkloze mannen; de handelssector 594 mannen en 12Q4(!) vrouwen. Onder kantoor en onderwijzend personeel treft men 1345 werkloze mannen aan en 2001 vrouwen te genover eén aanbod van 461 man kantoorpersoneel en 157 krachten uit de onderwijssector Onder het huishoudelijk personeel werden 541 werkloze vrouwen Het aantal Hetaantal werkloze mannen per gemeente in absolute cijfers en in procenten was eind juli als volgt: Holten: 34-2; Diepenveen: 42-2.0; Deventer: 683-4.4; Bathmen: 7-0.8; Raalte: 1Ó4-2.3; Markelo: 11-1.0; Goor: 57-2.0; Hengelo: 684-3.9; Almelo: 993-6.7; Hellendoom: 175-2.4; Ryssen: 75-1.5; Enschede: 1573-4.7; Zwolle: 810-4.4. RHENEN - Australische rode reuze kangoeroes behoren tot de nieuwste aanwinst van Ouwehands Dierenpark. Hoewel nog Jong zyn ze nu al ongeveer anderhalve meter hoog als ze op de achterpoten staan. Deze fraai ge bouwde dieren hebben hun dames moet Dixie van der Assem Oefenprogramma haar titel verdedigen. Zij zal hierbij iniedergevalRiaBogersenWilvan Planw Wit-nnnillpn quarantainetyd achter de rug en Geel op haar weg vinden. In het pupillen bunnen al door de „7 gemened-dubbel liggen de kaarten j (ormaüestand van de afdeling Hol- goeti voor Dixie en Slep en Rla en Zaterdag a.S. H» N»rt»rlanrt,e Nta™. herendubbe, ten van de Nederlandse Niers tichting. een barbecuekraam en een kraam waar de originele zwemvierdaagse-artlkelen kunnen worden gekocht, zoals T-shirts, stickers, buttons en petjes. Ook de zwembad-kantine is natuurfijk alle avonden geopend. Als extra attrakties staan op het programma maandag disc-Jockey Fred Paalman; woensdag: de folkloristische boerendansgroep „De Hoolter Daansers"; donderdag: de Tiroler Kapel van H.M.V.; vrydag: de popgroep Koint. Al deze extra attrakties zyn steeds van 19.00 tot 20.00 uur. Tenslotte is er op de vrijdagavond nog het traditionele ponyryden. verzorgd door de ponyclub „De Bergrulter- tjes". De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de Stichting Paardrijden Gehandicapten Hol ten, zoals trouwens ook de op brengsten van de aktiviteiten van de deelnemende sportverenigingen ten goede komen aan de be treffende verenigingen. Zwembed geibten Tydens de zwemvierdaagse is het zwembad Twenhaarsveld dageiyks vanaf 17 30 uur voor het recreatieve zwemmen gesloten. In de twemvierdaagse-week is er ook geen training van de zwemclub en worden eveneens geen partlcuUere zwemlessen gegeven. stryd te worden tussen Martin en Wim Dogterom en het koppel Siep en John van der Assem Ria Bogers en Wil van Geel hebben goede kan sen het kampioenschap in het dames-dubbel te prolongeren. Dit toernooi belooft weer het sportieve en gezellige hoogtepunt van het Holtense tennisseizoen te worden en een bezoek aan het park ïykt niet alleen op de flnaledag (zondag 26 aug.) zeker de moeite waard. Lemelerveld Dl-Bl. Wit Dl; Lemelerveld D3-B1. Wit D3; Rolda Raalte E3-B1. Wit El; Rohda Raalte E4-B1. Wit E2; Ryssen Vooruit Fl-Bl. Wit Fl; BI. Wit D2 is vrij. 11.00 u.; 9.30 u.; Aanvang: 11.00 u.; 9.30 u.; 10.00 u. Vertrek: 10.00 u.; 10.00 u.; 8.30 u.; 8.30 u.; 9.30 u. Op zondag 26 aug. a.s. organiseert de L.R. Bathmen haar jaarUjks concours-hippique op de terreinen naby de manege 't Ruiterkamp. Aanv. 8 uur 's morgens en om 1 u'ir 's middags. Na de geslaagde evenementen !n voorgaande Jaren heeft men weinig ver andering aangebracht in de diverse rubrieken. De top van Nederland komt met een- en tweespannen, gereden door dames en tandems, terwijl voor de springparcoursen o.a. Jan Hokse bekend van de NCRV springtrofee, heeft ingeschreven. Ook de kampioen van Nederland 8 tal len, de L.R. Gorssel-Zutphen behoort by de deelnemers o.a. Betty Clous- sen, Zaandam, Mevr. Eenik, Halle. Nieuw is evenwel de Internationale dressuurproef Prix St. Georges waarvoor zich verschillende topcombtnaties uit geheel Nederland hebben aangemeld. Voor deze proef, welke om plm. 10.30 uur zal aanvangen op het dress- uurterrein, is er ln het middagprogramma een overryden op het hoofd terrein voor de 2 hoogstgeplaatsten. Dit wordt het 32ste concours in Bathmen, en door hetzelfde bestuur ge organiseerd, er nemen 250 ruiters aan deel. Het concoursterrein ligt by de manege 't Ruiterkamp en op weilanden van Landbouwer Kleinen Traast e.a. Er is een grote tribune aanwezig. Niet alleen bloemen, maar ook dieren houden van mensen. Is de liefde wederkerig? De mensen hebben gelukkig weer meer be langstelling gekregen voor het dier. Neem nou het paard: binnenkort wordt in Nederland een nationale paardensportweek gehouden. Het paardrijden staat dan ais sportieve en recreatieve bezigheid een week lang centraal. Men en dier hebben bet sinds mensenheugenis altijd goed met elkaar kunnen vinden. Soms wordt die band wel eens verstoord door een onnatuurlijk gedrag. Je hoort of leest dat de bond of de poes niet zo best passen in de vakantieplannen. Op een lafhartige manier worden de die ren dan „het bos ingestuurd". Ge lukkig zijn zulke ontsporingen uit zondering en blijft de liefde voor het dier hoog genoteerd. De laatste jaren heeft het paard duidelyk terrein gewonnen. De elitaire ruiterij, vroeger alleen weggelegd voor gefortuneerden en leger officier en, heeft afgedaan. Groot en klein, iedereen raakt in de ban van het paard en kan de paar densport beoefenen. Van 9 tot en met 15 september zal de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS) in samenwerking—mei. rijscholen een aantal evenementen organiseren om meer begrip voor de paardesport te kweken. Het worden dagen voor jong en oud, die via interessante demonstraties, wedstrijden en exposities zullen ervaren dat de paardensport nog ongekende mogeiykheden biedt. Het paard is geen speelgoed. Iedereen zal ervaren dat by een goede omgang met het paard heel wat komt kyken. Dat maakt de paardensport juist ook zo boeiend. De echte paardenliefhebber ergert zich aan de voorby sprintende amazone die het dier langs een drukke straat over kasseien op jaagt. Een dergeiyke combinatie vraagt aandacht, maar heeft tegeiykertye weinig of geen gevoel voor de echte paardensport. In de paardenwereld heeft men dan ook met succes gevochten voor het ruiterbewys. Paardrijden, zowel de binnen- als de buitensport, vereist enige kennis en kunde Deze eisen hoeven echter niemand af te schrikken; dat probeert de hippische sportbond in september aan een ieder duidelyk te maken. kunnen dierentuinbezoekers worden be wonderd. In de moderne dierentuin probeert men tegenwoordig de le vende have zoveel mogeiyk continentsgewijs onder te brengen. Zeker bij Ouwehand slaagt men steeds meer in die geografische op zet Een ysbeer naast een olifant „vloekt" nu eennmaal Daarom probeert men steeds meer diergroepen. die in de vrije natuur by elkaar lopen of op hetzelfde continent leven, ook in de dierentuin by een te brengen. Een al lang bestaand voorbeeld daar van is by Ouwehand de Afrikaanse steppe. Toen de in opbouw zijnde Zuid-OostrAziè-afdeling werd „doorgelicht" bleek daar de echte exponent van dat continent - de reuze kangoeroe uit Australië - te schitteren door afwezigheid Dat manco is nu dan weggewerkt. Geboren: Jeroen zy D Pasop en M J F Driessen (geb. té Deventer) Overleden: G Vruggink, 71 Jaar, Holten Ondertrouwd: J G C van MuUem, 25 Jaar, Olst en G H Jansen, 23 jaar, Holten, M A Bekkernens, 23 jaar, Holten en J de Maag, 21 jaar, Hol ten Gehuwd: J H Oolbekkink, 30 jaar, Markelo en J G Boode, 26 Jaar, Hol ten. Gevonden voorwerpen: bankbiljet; hond bruin/wit; ver- rekyker; bankbiljetten; gouden ring. Verloren voorwerpen: jongens- horloge. gevlochten bandje, zwarte portemonnaie, betaalpas, zilveren armband met plaatje „Marlies", dameszonnebril; zilveren schakelarmband; gouden zegelring mét blauwe steen; rybewys in een mapje: zwarte portemonnaie met plm. f 60 - en giropasje, bruin lede ren boodschappentas met rybewys," cheques f175.- ed.; zwarte portefeuille, 2 sleutels aan blauw leertje, camera, merk Has- selblad 500 C Aanrijding: Op ll-8-'79 vond op de kruising Larenseweg- Smidstraat-Haarstraat een aanrij ding plaats G J.K uit Holten reed met zyn auto over de Smidstraat en wilde de Larenseweg naar de Haarstraat oversteken. Op dat moment reed W.v. B uit Holten over-de Larenseweg De beide be stuurders zagen elkaar te laat en een ongeval was het gevolg Er was alleen materièle schade Diefstal fiets: K H uit Holten doet aangifte van diefstal van zyn fiets De fiets stond achter een woning aan de Kenemanstraat. Toen hy de fiets wilde ophalen bleek de flets verdwenen te zyn. Demonstraties Wie op zondag 9 september a.s. de moeite neemt naar het Noord- Brabantse Deume te gaan, zal in het hippisch centrum daar zyn hart kunnen ophalen. De nationale paardensportweek wordt er ge opend met 4- en 8-tal demonstraties, terwyi voor de jeugd tal van ponyspelen op het programma staan. Zes ruiters en drie aanspanningen zullen vanuit Deume een week lang door Neder land trekken. Deze tocht doet on der meer Nymegen, Arnhem en Apeldoorn aan en eindigt in een tweede pa ardenmekka (het Federatie Centrum) te Uddel op de Veluwe. Alle by de Federatie van Nederlandse Ryscholen aangeslo ten maneges houden op zondag 9 september een open dag. Vooral de jeugd ziet een tocht naar de dichtst byzynde manege beloond met ri tjes op de viervoeters, pony-spelen en andere attracties. Over het paard gesproken: wat te denken van demonstraties op dinsdag avond 11 september a.s., wanneer de paardensportverenigingen in 500 Nederlandse gemeenten zich presenteren. Het brede publiek kan dan kennismaken metde ruiterij en ervaren dat mens en paard op unieke wyze combineren. Interess ant is het experiment onder het motto „School te paard" dat in september start. Op enkele scholen kunnen de leerlingen paard (pony) rijden als keuzevak gymnastiek. Als de plaatselyke manegebedry- ven op dit experiment inspelen kan de ruitersport voor jeugdigen een enorme vlucht nemen. In feite krijgt de opvoedkundige waarde van de paardensport alle aandacht, terwijl deze gymnastieklessen ln schoolverband de onrendabele uren op maneges voor een deel kunnen opvangen. De Nederlandse Hippische Sportbond heeft het experiment voorgelegd aan de Koninkiyke Nederlandse Vereni ging van Leraren en Onderwijzers in Lichameiyke Opvoeding. Vele hoofden van scholen zyn over het educatieve aspect van de ruiters port geïnformeerd. In de paardenwereld is de laatste tijd enige beroering over de opzet van een nationaal paar- dencentrum. Ook de zogenaamde sponsoring van de ruitersport heeft nogal wat tongen losgemaakt. De Hippische Sportbond vindt, dat al deze ontwikkelingen en verwikke lingen geen afbreuk mogen en kunnen doen aan de recreatieve paardensport in Nederland. De nationale paardensportweek, die van 9 tot 15 september gehou den wordt, zal een bewys zyn dat vele mensen, jeugdigen en volwas senen, het paard een warm hart toedragen Paarden houden van mensen, als meer mensen van paarden houden is de ruitersport voor iedereen weggelegd Wellicht groeit er nog meer begrip voor ruiter en paard. En waarom zou men voortaan niet eens een maneee binnenwandelen? Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W, KNAPEN Larenseweg 3. tel 1224 tot 's woensdags 15 00 uur In Bathmen by: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5