Choppers van Suzuki Renault nog interessanter Zuiniger CITROEN GS-SERIE WORDT UITGEBREID ONDERWEG MISS AUTO ALLERLEI HONDA - ACCORD - De Rai heeft recentelijk de auto-verkopen over het eerste halfjaar bekend ge maakt. Deze liggen vrijwel gelijk met dezelfde termijn van 1978, toen voor 353.989 nieuwe auto's een kenteken werd afgegeven. Nu waren het er 355.801, een steiging van 0.5%. Volvo steeg spec taculair van 12.432 naar 15.788 en dat is maar liefst ruim 25%, hetgeen mede duidelijk te danken is aan de sterk stijgende vraag naar de Volvo 343 (zie foto). Een aantal merken steeg vrij fors en dan doelen we op V W, Saab, Renault, Peugeot, Mitsubishi, Opel, Datsun, Mercedes (45%). Datsun en Mitsubishi zijn 2 grote Ja panse merken die aanmerke lijk meer verkochten, Toyota en Honda zakten niet onaan zienlijk. Daihatsu steeg van 119 naar 1352, maar dat komt omdat het merk het vorige jaar voor het eerst geïmpor teerd werd. Simca zakte erg sterk en daaraan zal de fa briek die de naam Talbot kreeg zeker de eerstkomende jaren wat gaan doen. Ook de Russische Lada groeide flink. Van 3748 naar 5233. Opel verkocht ook dit keer weer de meeste auto's, en het totaal aantal van deze Duitse GM-tak kwam op 54.446 stuks en dat zijn er bijna 5000 meer dan het over dezelfde periode van het vo rige jaar. Trouwens Opel komt bin7 nenkort met groot nieuws in de vorm van een nieuwe Ka- •dett met voorwiel aandrij ving. Dat impliceert dat deze fabriek zeker in de fel om streden klasse van de com pacte kleinere auto een nog groter aandeel zal willen ver overen. Op dit moment ope reren 29 fabrieken met pers onenauto's op de Neder landse markt. Een aantal daarvan, Chrysler, Fiat, Ford, GM, Leyland en Volkswagen hebben meer dere merken onder hun fir manaam .\v\ Men kan het vrijwel dagelijks constateren. Iets is plotseling in, er ontstaat een nieuwe rage, die naarstig nagevolgd wordt. Om een paar voorbeelden te noemen: aan joggen' doet (zo te zeggen van gisteren op vandaag) practisch iedereen en joggen is nu plotse ling zo populair, dat zelfs speciale jog- kapsels' worden gecreëerd. In de automo bielsector zijn het de 4-wiel aangedreven voertuigen, die zich op eens in de belang stelling van het publiek mogen verheugen, met het gevolg dat menige autofabrikant dergelijk voertuigen opneemt in het verkoop-programma. Gewoonlijk vinden dergelijke trends hun oorsprong in de V.S., om dan prompt over te waaien naar Europa. In de motorfietsen-sektor zijn het nu de choppers waarvoor een grote belangstelling aan het ontstaan is. Deze motoren onder scheiden zich van standaard motorfietsen o.a. door een langere schuin naar voren staande voorvork en een hoog stuur. Een grote buddyseat completeert het opval lende uiterlijk. De berijder zit rechter op en zelfs wat achteroverleunend. De chopper is niet geschikt voor snel bochtenwerk, maar is wel extra comfortabel. Een testrijder vatte het zo samen: Vroeger over het stuur gebogen zag je alleen de straatstenen of het asfalt, nu zie je de wereld. Er zijn knutse laars die zelf het frame veranderen om de standaardmachine in een chopper te ver anderen. Dat is een gevaarlijke bezigheid, omdat een motorframe een essentieel on derdeel van de motor is en veranderingen daaraan tot grote risico's kunnen leiden. Suzuki doet het op de fabriek en levert vei lige en comfortabele choppers af. De 750 uitvoering staat geprijsd voor f7695.- incl. BTW en de 1000 voor f9499.-. Zowel in Frankrijk als in het bui tenland heeft de Renault 5 bewe zen een succesvol product te zijn van de Régie Renault. Met een to taalproductie van meer dan 2.500.000 automobielen, waarvan er 1.335.000 buiten Frankrijk wer den verkocht, bezet deze Renault de derde plaats in het wereldklas sement. Zeven jaar na de lancering van het eerste type Renault 5 komt Renault nu met een aantal opmer kelijke veranderingen.: vernieuwing van het interieur bij alle Renault 5 modellen en verbete ringen aan geluidsniveau, bestu ring en benzineverbruik. Montage van een grotere en zuin iger 1108 cm3 motor voor de Rena ult 5 TL en 5 Bestel. Wijziging aan de 1289 cm3 motor in de Renault 5 GTL door verlaging in de compressieverhouding tot 8.2:1 (geschikt voor normale benzi ne). Uitbreiding van het Renault 5 gamma met een 5-deurs versie. Dit is in het kort het nieuws over de Renault 5 modellenlijn voor het modeljaar 1980. Restyling: Alle Renault 5 modellen hebben een restyling ondergaan, met als belangrijkste veranderingen: een gemoderniseerd dashboard en stuurwiel van binnenuit afsluitbare voor- portieren opbergvak rond console bij de versnellingspook verbeterde bediening van ventilatie- en verwarminssysteem binnenverlichting nu zowel links als rechts contactslot rechts van stuurko- lom geplaatst. gewijzigde interieurbekleding verbeterde voorstoelen en ach terbank (verhoogde rugleuning) hoofdsteunen of de mogelijkheid deze te installeren vernieuwde bekleding zijpaneel achter bij de 3-deurs modellen achterbumper 1.5 cm naar achte ren verplaatst grotere buitenspiegel. Veel aandacht werd geschonken aan het verbeteren van het ge luidsniveau van de Renault 5. Door veranderingen aan te brengen in de transmissie en de isolatie van de carrosserie is Renault erin ge slaagd het geluidsniveau tijdens het rijden aanzienlijk te verlagen. In Oost-Duitsland. de D.D.R., wil men de bedrijfsautoproduktie moderniseren. De overheid in Oost-Duitsland voert momenteel besprekingen met een groot En gels concern over de bouw en in richting van twee nieuwe fabrie ken en over het in licentie bouwen van vrachtauto's. Meer West- Europese fabrieken zouden hier in geïnteresseerd zijn. Fiat en Peugeot-Citroen worden in een be richt in de Financial Times ge noemd. De regering van Zweden over weegt om in het begin van de jaren tachtig de aanwezigheid van lood in benzine te verbieden. Medio 1978 werd al besloten het loodge- halte te verlagen tot 0.15 gram per liter op 1 januari 1980 voor gewone benzine en op 1 juli 1981 voor su per. In het Zweedse parlement is een motie aangenomen waarin wordt gevraagd binnen 5 jaar al leen nog maar nieuwe auto's toe te laten die op loodvrije benzine kunnen lopen als ook op een meng sel van benzine en alcohol b.v. methanol. Daimler-Benz en het Russische ministerie van transport hebben onlangs een overeenkomst geslo ten, waarbij de Westduitse auto mobielfabriek elf servicestations gaat vestigen op de belangrijkste reisroutes van Leningrad, Brest en Kiev naar Moskou. Dit ter gele genheid van de komende Olympi sche spelen in 1980. De werkplaat sen zullen bemand worden door Duitse en Russische monteurs en ook na afloop van de spelen ge opend blijven. De Franse auto-industrie biedt voor 1985 10% zuiniger auto's aan. Dit heeft de autoindustrie per brief aan de Minister van Verkeer medegedeeld. Er worden zodanige technische maatregelen genomen dat tegen die tijd de auto's zuin iger zullen zijn met het resultaat dat gemiddeld dit lagere verbruik realiteit kan zijn. Tijdens de door Deutsche Shell A.G. in samenwerking met het blad „auto motor und sport" georgani seerde Zuinigheidsmarathon die op 8 Juli 1979 op de Hockenheim- ring is verreden, heeft het team van de Technisch Hogeschool Twente de klasse Proffessionals/Benzlne- wagens gewonnen met een ver bruik van 1 liter op 697 kilometer. Het wereldrecord voor wagens met benzinemotor staat op naam van de Technische Hogeschool Ein dhoven met 1 liter op 731.5 kilome ter, Het werd op 16 juni 1979 geves tigd tijdens de Nederlandse SheU Zuinigheidsmarathon. De klasse Amateurs/Benzinewagens werd op de Hockenheimring gewonnen door de Duitser Diter Heimerl, met een verbruik van 1 630. In de klasse Professionals/Diesel wagens ging de overwinning naar een door Daimler-Benz A.G. inge schreven wagen met een verbruik1 van 1 liter op 970 kilometer, die hiermee een nieuw wereldrecord voor voertuigen met dieselmotor vestigde. Het vorige record in deze categorie stond sinds 1977 eve neens op naam van Daimler-Benz met 1 674. De klasse Ama teurs/Dieselwagens werd gewon nen door de Duitser Fabian Budde, met 1 402. De wagens dienden een parcours van ca. 16 kilometer lengte af te leggen met een gemiddelde snel heid van minimaal 15 kilometer per uur. Citroen kondigt voor het modeljaar 1980 de volgende veranderingen aan in het leveringsprogramma van de succesvolle GS-serie. De GSpécial (voorzien van 1130 cm3 motor) blijft in de huidige uitvoe ringen, zowel Berline als Break, deel uitmaken van het nieuwe leverin gsprogramma. De GSX (sportieve versie met 1130 cm3 motor) zal echter vervallen. Drie nieuwe modellen in de uitvoe ring GSA, zullen met een krachti ger 1300 cm3 motor en een gewij zigde carrosserie-uitvoering het GS-programma uitbreiden. Het gaat hier om de GS Club, Pallas en GS X3, De wijzigingen aan de car rosserie zijn dusdanig dat de auto's een nieuw uiterlijk hebben gekre gen. De achterklep van de bagage ruimte is vervangen door een vijfde deur, welke voorzien is van een ver grote achterruit. Voorts zijn de bumpers groter en zwaarder uitge voerd. Naar keuze kan de GSA Club of Pallas geleverd worden met een 4-versnellingsbak of een half- automatische bak met 3 versnel lingen. Als extra kan men de Pallas-uitvoering ook met een 5-versnellingsbak verkrijgen. Een speciale 5-bak wordt standaard in de sportieve versie GSA X3 gele verd. Alle nieuwe GSA modellen zijn uit gerust met een 1300 cm3 motor van Citroen die een vermogen van 47 kW (65 DIN pk) levert. Ook de Break combinatiewagen maakt deel uit van de leveringsmogelijk heden binnen het nieuwe GSA gamma, dat begin 1980 in Neder land leverbaar zal zijn. De Honda Accord is nu lever baar met een stuurbekrachti ging. De effectiefste werking wordt verkregen bij stilstaande auto met draaiende motor. Van groot belang bij parkeerma- neuvres. Naarmate de snelheid groter wordt gaat de bekrachti ging minder werken, waarmee wordt voorkomen dat de berij der het contact met de weg zou gaan verliezen. Het stuurkarak- ter is gevoelsmatig iets gewij zigd. De meerprijs bedraagt ine. BTW f650.- Ja, inderdaad, onderweg hoor je nog eens wat en zie je ook een heleboel. Niet altijd zelf, maar ook anderen beleven zo door gaans wel het één en ander. De een vertelt er niet over, de ander mag graag in geuren en kleuren spuien wat hij meegemaakt heeft. En dat is lang niet altijd leuk of zonder gevaar. Zo ook een automobilist die in het be ginnende avondschemer een af rit van een autosnelweg afreed en op een rotonde met meerdere rijstroken schuin achter een vrachtauto kwam te rijden, uit eraard met de bedoeling om in te halen wanneer dat kon. Op eens een enorm lawaai ach ter henm, hetgeen natuurlijk duidelijk een schrikreactie gaf. Hij stopte om te zien of er soms een ongeluk gebeurd was. Een fraktie later was er op eens een auto naast hem waarvan de be stuurder uitstapte en op hem af kwam. Hij ging er logischerwijs van uit dat die automobüsthem iets vragen wilde, maar voordat hij lets in de gaten had greep de man hem bij z'n nekvel en wilde hem letterlijk en figuurlijk te lijf gaan. Maar voor geen kleintje vervaard gaf de onthutste au tomobilist hem heel duidelijk te verstaan met z'n handen van hem af te blijven. Even later kwam de politie voorbij die gevraagd werd te as sisteren omdat er duidelijk het gevaar van een vechtpartij in zat. De automobilist die gestopt was bleef vrij rustig zitten en de ander beklaagde zich bij de poli tie waarschijnlijk over het rijge- drag van de afwachtende be stuurder. De politie noteerde enkele gegevens en liet de „eers te" automobilist weten dat hij niet ongevaarlijk gereden had. :Dat was dan duidelijk voortge komen uit het verhaal van de „tweede". De beschuldigde verzocht de politie ter plaatse - enkele tien tallen meters terug - te gaan kij ken, waarop de agent hem toe- bitste; Ik laat me niet bestellen. Hoe kun je nu ergens over pra ten als je niet weet wat en waar het gebeurd is en beide partijen gehoord hebt? Hij voegde er ook nog aan toe; ik zou maar zorgen dat ik een goede advokaat kreeg. Tact is een belangrijke zaak, zeker voor iemand die een geschil op te lossen krijgt. Het bedrijf waar de „druktema ker" werkt stuurde de zich van geen schuld bewuste automo- bilsit een voorgedrukt schade formulier met de naam er op. Zou men zo veel aanrijdingen binnen de eigen gelederen heb ben dat dit systeem snel en effi cient wekt? Het komt ons wat vreemd voor. Nog daargelaten dat er geen aanrijding plaats vond en in verzekeringstermen er dus geen causaal verband be stond. Het riekt hier duidelijk naar het pogen om een onschul dige geld uit de zak te kloppen. Misschien een hint aan dat be drijf om in het vervolg betere en zeker beschaafdere chauffeurs de bedrijfsauto's te laten berij den. Het zal de reputatie van de onderneming duidelijk "ten goede komen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9