Oorzaken migraine zijn nog onbekend 30«SEP 80 Broederbond blijft de Boeren bolwerk voor Grote voordelen met N.S.-kortingskaart Ons haar graadmeter voor de gezondheid Theorieën genoeg, maar... k\a Groter vervoer van containers per rail UTRECHT 6 JULI JS79 bureau ^r i l 3 'i\6 NS - kortingkaart Apartheid Zuid-Afrika De zwarte vloed Gratis reisdag I Nederlandse) [Spoorwegen] IDENTITEITSBEWIJS Alléén geldig voor NS-abonnementen «O <-4 Volgens schattingen lijdt zo'n 5% van de mensheid (bij vrouwen in de vrucht bare levensfase is het zelfs 10 tot 15%) aan migraine, een aandoening die geken merkt wordt door een in aanvallen optredende hoofdpijn en vaak gepaard gaat met misselijkheid en braken. Hoewel het geen levensbedreigende aan doening is, kan migraine de kwaliteit van het leven aanzienlijk aantasten. On danks het grote aantal mensen, dat in meer of mindere mate gebukt gaat onder hoofdpijn - 5% bete kent niet minder dan 700.000 Nederlanders - is de belangstelling voor mi graine bij medici over het algemeen gering. Dit bete kent niet alleen dat de be handeling van de indivi duele patiënt vaak verre van optimaal is, maar ook dat van het diepgaand we tenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van mi graine weinig terecht komt Wat is migraine?. Niet iedere hoofdpijn is migraine en migraine is niet alleen hoofdpijn Hoofdpijn is eigenlek niet meer dan een verschijnsel waaraan een aan doening te herkennen is Ze kan ontstaan door oververmoeidheid, overmatig alcoholgebruik, kool monoxidevergiftiging, etc ^In veel 'zeldzamere gevallen berust de hoofdpjjn op een aandoening van de hersenen, zoals een gezwel of een ontsteking Een naast de migraine veel voorkomende vorm van hoofdpijn is de z g. spannings hoofdpijn, die aanvoelt als een druk op het voorhoofd en vaak ontstaat tijdens grote geestelijke inspan ning, emoties en stress Bij mi graine beperkt de hoofdpijn zich in het merendeel van de gevallen tot: één zijde van het hoofd („schele hoofdpijn") De hoofdpijn heeft bij migraine een kloppend karakter (het bonzen van het hart in het hoofd) en kan worden voorafge gaan door stoornissen in het ge zichtsvermogen, zoals het zien van zwarte of gekleurde vlekken, flik i keringen, etc Is dit laatste het ge- val, dan spreekt men van aanvallen van klassieke migraine Gewoon lijk echter wordt de hoofdpijn niet door dergelijke gewaarwordingen ingeluid en ontstaat zij volkomen onverwacht, in volle gezondheid De duur van de aanvallen kan sterk variëren, van enkele uren tot enige dagen De patiënt ziet bleek, trans pireert heeft koude handen en voe ten. is misselijk en braakt Er be staat een overgevoeligheid van de zintuigen, om welke reden de pa tiënt het liefst in bed kruipt, de slaapkamerdeur dicht doet en de gordijnen sluit De eerste mi graine-aanval treedt in het alge meen op voor het twintigste levens jaar, bi) vrouwen geschiedt dit vaak rond de eerste menstruatie Gesuggereerd wordt dat vrouwen vaker aan migraine lyden dan mannen De verhouding zou onge veer één op twee drie zijn Het betreft hier echter studies van pa tiënten, die in klinieken en po li-klinieken geholpen zijn Te weinig wordt stilgestaan bij het feit. dat slechts de helft van de mi graine-patiënten naar een arts gaat vanwege zijn of haar hoofdpijn en dat die arts in het merendeel van de gevallen de hulsarts is Bevol kingsonderzoek wijst op het gelij kelijk voorkomen van migraine bij mannen en vrouwen De hoofdpijn bij migraine schijnt echter bij vrouwen meer op de voorgrond te treden. Oorzaken. Over de oorzaken van migraine is nog weinig bekend Vele verschijn selen. vooral van biochemische en hormonale aard. zijn bekend in veiband met de migraine-aanval. In het geheel met duidelijk is de wijze waarop de verschijnselen met eikaar samenhangen Grofweg zijn er twee „scholen" van mi graine-onderzoekers te onder scheiden één school die zich richt op de hersenen als bron van alle kwaad, en een andere die de oor zaak zoekt in afwijkingen van de samenstelling van het bloed en/of de cellen van het bloed, de bloed plaatjes in het bijzonder Zo werd onlangs it het Engelse blad „The Lancet" geopperd dat migraine een ziekte zou zijn van de bloedplaa- tjes Beide scholen bestrijden niet el- kaars waarnemingen, maar er be staat een verschil van inzicht over oorzaak en gevolg. Hormonen hebben ook hun in vloed op de ziekte, hetgeen vooral bij vrouwen waar te nemen is. De aanvallen blijken vaak samen te gaan met 'de menstruatie. Driek wart van de patiënten is tijdens de zwangerschap van de ziekte ver lost en „de pil" blijkt een be staande migraine te kunnen ver ergeren of zelfs migraine, die dan waarschijnlijk in aanleg al aanwe zig is, te kunnen doen ontwaken. Over het preciese verband tussen hormoonhuishouding en migraine is weinig bekend. Reeds in de vo rige eeuw viel op dat migraine in bepaalde families vaker voor kwam. Men neemt nu algemeen aan dat patiënten een erfelijke aanleg voor de ziekte hebben. Ook bestaat de opvatting dat de ma nier van leven personen kwets baar maakt voor de ziekte. Mi- graine-patiënten zouden bij uit stek mensen zijn, die aan zichzelf en aan hun omgeving hoge eisen stellen en streven naar perfektie. Deze manier van leven zou in de opvoeding kunnen worden door gegeven. Zoals de ouders zingen, piepen tenslotte de jongen. Speelt v0otverwi|diR§ een rol? Veel patiënten kunnen hun hoofd pijn verlichten dpor op de slagader bij de slaap aan de zyde van de hoofdpijn te drukken Over deze methode werd al in de 18e eeuw be richt Dit ervaringsfeit, samen met de kennis over de aard van de pijn (kloppend), heeft in de jaren dertig geleid tot een intensieve bestude ring van „het gedrag" van de bloedvaten in de hersenen, hersen vliezen en hoofdhuid tijdens de mi graine-aanval Op grond van deze studies is door de Amerikaanse neuroloog Harold G Wolff een theorie ontwikkeld, die ook tegen woordig nog algemeen erkend wordt In deze theorie wordt de mi- grainehoofdpijn toegeschreven aan een vaatverwijding in het hoofd aan de zijde van de hoofdpijn, met pijnlyke overrekking van de vaat- wand De veronderstelling is mede afgeleid uit de vaatvernauwende werking van ergotamine, hét mid del tegen de hoofdpijn Wolffs theorie kan echter niet voor alle verschijnslen bij migraine een bevredigende verklaring geven. Een groot mysterie blijft het feit, dat de patiënt tijdens de aanval meestal bleek ziet en de huid ter plaatse van de hoofdpijn koud is, hetgeen eerder wijst in de richting van een vaatvernauwing dan een vaatverwijding Onlangs werd in „The Lancet" Wolffs theorie op dit punt ter discussie gesteld De schrijver van het artikel stelde voor om bij migraine-patiënten een on derscheid te maken tussen „vaat- vernauwers" en „vaatverwijders", een onderscheid dat een eeuw ge leden ook al actueel was Het ni veau van de discussie is verhoogd, maar de vragen z\in nog steeds de zelfde Binding ader en slagader Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam loopt momenteel een onderzoek, waar men naar een ver klaring zoekt voor de schijnbare tegenstelling tussen het uitgezet zijn van de bloedvaten in het hoofd en de bleke, koude huid ter plekke van de hoofdpijn Het onderzoek richt zich qp het bestaan van di- rekte verbindingen tussen slaga ders en aders De overgang van sla gader naar ader verloopt normaal via de haarvaten, een fijn netwerk van kleine bloedvaatjes waar stof fen uitgewisseld worden tussen bloed en weefselcellen ln die haar vaten neemt de bloeddruk af Wan neer nu de directe verbindingen tussen slagaders en aders open gaan, zoals de Rotterdamse onder zoekers veronderstellen dat dit ge beurt tijdens een aanval dan vloeit het bloed onder een grote slagader lijke druk onmiddellijk in het ader lijk systeem Op deze wijze zouden én de druk op de vaatwanden én de bleekheid van de hoofdhuid (weef sel krijgt veel minder bloed) ver klaard kunnen worden. Bij katten konden de onderzoekers steun vinden voor hun theorie, maar meer onderzoek is nodig ai- vorens defintieve uitspraken ge daan kunnen worden Recente on derzoeken hebben aangetoond dat de karakterstructuur van de mi- grainepatiënten met dramatisch afwijkt van die van anderen. Het beeld dat naar voren komt is dat ze wat „zorgelijker" zijn. Velen, ook artsen, denken dat de karakters- truktuur de oorzaak is van de mi graine Dit denkbeeld geeft weinig hoop op genezing, daar een karak terstructuur zich niet gemakkelijk laat veranderen. Waarschijnlijk komt het door dit idee dat migraine niet erg in de belangstelling staat bij de Nederlandse artsen. Geen migraine-klitiiek In tegenstelling tot bijvoorbeeld Engeland, Denemarken en de Ver enigde Staten kent Nederland geen speciale klinieken voor de "behan deling en de bestudering van mi graine. Een reden hiervoor is'niet gelegen in het feit dat in ons land procentueel minder patiënten voorkomen. Heel belangrijk voor de behande ling van de migraine-patiënt is een inzicht in de factoren die een aan val kunnen uitlokken. Waar nog geen sprake is van genezen, kan men beter voorkomen De aanlei dingen voor de aanvallen liggen vaak op het psychisch vlak. Om ze op te sporen wordt naast interesse en begrip ook tijd gevraagd van de hulpverlener Alleen al aan dit laatste ontbreekt het in veel huis artspraktijken met boordevolle wachtkamers. Het wondermiddel tegen migraine bestaat uiteraard niet Toch zijn er een aantal preparaten in de handel die de patiënt zowel in het bestrij den als in het voorkomen van de aanval zeer dienstig kunnen zijn. Volgens de Rotterdamse arts E.L.H Spierings, werkzaam op de afdeling farmacologie van dé Erasmus Universiteit en lid van de Amerikaanse Vereniging tot Be studering van Hoofdpijn, zouden met name de middelen ter voor koming van de aanval vaker en be ter kunnen worden toegepast. Bo vendien vindt hij dat bij het behan delen van de aanval meer rekening moet worden gehouden met de stoornis van het maag darmkanaal, die optreedt bij mi graine Het werd al langer vermoed, maar recent is door onderzoek aangetoond dat de opname van geneesmiddelen uit het maag darmkanaal tijdens de aanval van migraine uitermate traag verloopt. Geldiq tot en met: Slechts geldig tezamen met een gelijkgenummerd NS - identiteitsbewijs. Per 1 oktober wordt NS-kortingskaart geldig. Zij geeft recht op enkele reizen en dagkaarten met 50% korting, dagretours met 40% korting en abon nementen met 25% korting. De kaart kost f 375.- per jaar of - met automatische afschrijving - f31.25 per maand. Voor dat ene be drag krijgt ieder gezinslid een eigen kortingskaart. Een voorbeeld van de voor delen: Een enkele reis Utrecht-Den Haag (60 km) kost f9.-. Met de kortings kaart f4.50. Een dagkaart - onbeperkt reizen over het hele net - kost voor wie een kortingskaart heeft maar f21.00. Dat is f 14.00 korting. Een retour Alkmaar- Zo ziet een N.S. kor tingskaart er uit. De apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse Nasionale Partij, de regeringspartij, wordt ge steund door de geheimzinnige „Af rikaner Broederbond", die grote invloed uitoefent, omdat die haar vertegenwoordigers heeft in alle instellingen, organen en organisa ties in het land. Er is een merk waardige overeenstemming tus sen de (oorspronkelijke) doelstel ling van de Broederbond en die van de groepen die hij het felst be strijdt: de gekleurde tweederangs burgers. En evenmin is er veel ver schil in de idealen van de eerste voorzitter van de Broederbond, ds. Beyers-Naudé, en die van diens zoon, de felste bestrijder van de Bond, oprichter van het inmiddels weggevaagde Christelijke Insti tuut. Beiden ging het om wat men tegenwooridg „de mensenrech ten" noemt. Immers, hoe is dit al lemaal zo gekomen? Nadat de Boeren van Oranje Vrijs taat en Transvaal hun vrijheidsoor log tegen de Britse overmacht hadden verloren, moesten ze alle Een mens heeft gemiddeld 200.000 haren op z'n hoofd. Wie er gemid deld 50 tot 100 per dag verliest, be hoeft zich nog geen zorgen te ma ken; het is wel het bewijs van het alsmaar voortgaande vernieu wingsproces, want een haar wordt in de regel niet ouder dan hooguit zeven jaar. Een haar groeit gemid deld drietiende millimeter per dag en kan soms anderhalve meter lang worden. Een haar is in feite dode materie: het groeit onder de hoofdhuid, maar zodra het uit de huid te voorschijn komt is het al dode materie geworden. Voor mensen evenwel is het haar erg be langrijk, het bepaalt het gezicht van de mensen. Het is onderhevig aan de mode; vandaar dat mensen in de regel hun haar goed (laten) verzorgen. Maar ook de wetenschap raakt steeds meer geïnteresseerd in het haar Uit onderzoekingen is geble ken dat hoofdharen ziekten kun nen verraden Of anders gezegd, het duurt niet zo lang meer of de huisarts heeft naast bloed en urine voor het onderzoek van onze ge zondheid ook een paar hoofdharen nodig Aan het haar merkt de mens dat hy ouder wordt, een proces dat in feite al by de geboorte begint Zonder dat we het direkt behoeven te mer ken, voltrekken zich veranderin gen in ons lichaaam Byvoorbeeld vanaf 30 jarige leeftyd nemen spierkracht, maximale ademha- llngscapaciteit en zuurstofopname af. Onze zintuigen zyn een graadme ter Het gezichtvermogen, het ge hoor en de reuk en smaakzin ne men met de jaren kwalitatief af De huid wordt droger en datzelfde geldt met name voor het haar van de vrouw zo halverwege de veertig. Na de menopauze ligt de hormoon- spiegel lager, wat ondei andere tot gevolg heeft dat het haar minder snel groeit en minder talg door de talgkliertjes wordt afgescheiden, waardoor het haar droger wordt. Onderzoek in de laboratoria van Lérys heeft geleid tot dc ontwikke ling van een nieuwe shampoo spe ciaal voor deze groep vrouwen. Ruim veertig procent van onze be volking is ouder dan 45 jaar en heeft met dit haarprobleem te maken. Haarvlies Om te kunnen begrijpen welke ver anderingen zich met de jaren in onze hoofdharen voltrekken, is het belangrijk iets meer over het feno meen haar te vertellen Een hoofd haar bestaat uit drie lagen de bui tenste laag is het haarvlies Dan komt de schors en soms heeft een haar ook een mergschede De haar groeit onderhuids in de haarpapil en als de haar uit de huid tevoor-" schyn komt. is ze al verhoornd en dode materie geworden Elke haar is verbonden met een talgküertje en een spiertje, dat ons het spreek woordelijke .kippevel" kan bezor gen Dit duidt op een van de be langrijke. oorspronkelyke funk ties van het haar, het beschermen van het lichaam tegen warmteverlies. Het haarvlies bestaat uit zeven tot tien laagjes, die dakpansgewijs als schubben de schors bedekken Het talg heeft mede tot taak de onef fenheden tussen de schubben op te vullen Naar mate een haar langer wordt, neemt de kans op bescha-, dingen toe Door het wassen of kammen byvoorbeeld Ten gevolge van deze beschadigingen bezit een haar langer dan circa vyftig cen- timter geen enkele van de 7 tot 10 lagen haarvlies meer Wie het uit einde van zo n haar onder een elec- tronenmicroscoop legt, ziet tot zyn schrik een ..rafelig eindje touw", Door het ontbreken van het haar krachten inspannen om „zichzelf te kunnen zijn en blijven" Want op dezelfde hooghartige wijze als in België de Franskiljons optraden tegen de Vlamingen, deden de En gelsen dit tegen de Nederlands sprekende overwonnenen. Het Af rikaans was niet beter dan een le lijk dialect, Engels was de wereld taal! Ook de Boeren begrepen dat „de taal gans een volk" is. De aan gewezen bastions voor deze taals trijd waren de kerk en de school In die tijd, de jaren '20, werd de Broe derbond opgericht en het waren met name de predikanten, die daarin een grote rol speelden Een en ander ging gepaard met een na tionale opleving. In de voormalige Boerenrepublieken speelden de Nederlands sprekenden, de Afri kaners, weldra weer een hoofdrol. De apartheid werd toen al wel praktisch toegepast, te groot im mers was de kloof die de blanke meesters scheidde van de primi tieve inheemsen In feite trad reeds een ingrijpende verandering in door de trek van het land naar de stad der inheemsen, die in de goud en diamantmijnen en de zich daar omheen groeperende industrie het werk deden van „houthakkers en waterputters" De gehele na oorlogse ontwikkeling de onder gang van het westerse imperialis me. de opkomst van het zwarte na tionalisme, de toenemende invloed van wat men pleegt aan te duiden als „de wereld-opinie", spitsten echter de wanverhouding tussen blanke minderheid en zwarte meerderheid immer meer toe De eerste zag geen andere oplossing dan de aloude zich verschansen in de „wagenburg" tegen de aanrol lende zwarte vloed De apartheid werd wettelijk geregeld en tot een systeem met soms barbaarse uit wassen. De Broederbond speelde daarbij een grote rol. vooral omdat hij die apartheids-politiek een religieuze onderbouw gaf Van ouds hebben de Boèren het land gezien als van vlies valt de schors in losse stren gen uiteen. Talgkleiren By de vrouw boven circa 45 jaar versterken twee elementen dat proces, door de lage hormoonspie- gel na de menopauze scheiden de talgklieren minder vet af, vet dat normaliter het haar beschermt en volume geeft En het haar groeit niet zo'snel meer Een eigenschap van de beschadigde plekken in een haar is, dat deze overwegend nega tief geladen zyn Het haarverzor- gingsprobleem speelt een rol by een aanzienlijk aantal vrouwen van boven de 45 jaar Zoals gezegd maakt deze groep liefst 40 procent van de bevolking tussen 15 en 74 jaar uit By na de helft dus Een veel gehoorde klacht over het haar het wordt stugger, droger, slapper en minder handelbaar Er zyn allerlei middelen om de toestand van het haar te verbeteren en er zyn in de loop der jaren heel wat shampo's genoemd, die het haar jonger en frisser zouden maken Geen enkele shampoo doet wonderen want de toestand van het haar is sterk af- hankelyk van iemands lichame- lyke conditie God ten erfdeel gegeven, waarbij ze ondermeer tot taak hadden de „heidenen" te bekeren Aan die taak hebben ze zich met ijver ge wijd. Niet voor niets zijn er zoveel inheemse kerken en gelovigen De blanke kerken voerden daarbij een paternalistisch beleid, van ras- vermenging kon geen sprake zijn. „Elk op sij plek" was het parool. Vooral door deze religieuze inbreng is de invloed van de zeer orthodoxe Broederbond groot. En wie er zich tegen verzet is niet alleen maar een tegenstander, hij is een afvallige. Hij wordt buiten geworpen, zoals ds. Beyers Naudë, die een gevan gene is in zijn eigen huis. De Broederbond heeft geleden on der de zware klappen die het pres tige der regering hebben geschon den. vooral het beruchte „Mulder- gate schandaal". De trillingen van deze „aardschok" hebben zelfs de grote Vorster van zijn voetstuk ge stoten Hoe tegenstrijdig het moge klinken, de voornaamste factor voor de instandhouding van de Broederbond ien zijn invloed) is de internationale hetze tegen het apartheidsbeleid en tegen alles wat Zuid-Afrikaans is. Zelfs vanuit Amerika waar men met z'n eigen apartheid nog niet eens klaar is. Het is het besef, geheel op zichzell aangewezen te zijn, dat de Afrika ners zich als vanouds doet terug trekken in de „wagenburg" om daar te strijden, desnoods tot het bittere einde. Zo lang deze ongenuanceerde agi tatie voortduurt, zullen tal van Af rikaners de Broederbond zien als het laatste bolwerk in de strijd voor zelfhandhaving, om het bestaan om het zijn-of-nict-zijn van de natie Amsterdam (37 km) kost f9.50. Met de kortingskaart heen en weer voor f 5.70. Een maandabonnement Usquert-Groningen (27 km) kost f 110.—. Met een kor tingskaart f 82.50. Oók voor een gezin, waar maar weinig met de trein- gereisd wordt, komen die goed f30.- van de kortings kaart er dus gauw uit. Bo vendien zijn er nog extra voordelen. Gaan méér dan twee gezinsleden s&men op stap, dan hoeven toch maar twéé gereduceerde kaartjes gekocht te worden. Dus met zijn drieën of vieren of noem maar op een dagje heel Ne derland door op 2 dagkaar ten voor 2xf 21.00. Meer dan f 42.00 hoeft een gezin op een dag aan treinkosten nooit kwijt. Alle voorbeelden zijn op tarief 2e klas. Met de kor tingskaart mogen onder de zelfde voordelige voorwaar den le klas kaartjes en ab onnementen worden ge kocht. Tot een gezin rekenen de N.S. twee personen, die ge huwd zijn of duurzaam sa menwonen, met of zonder kinderen. Ook gezinnen waarin vader of moeder ontbreekt, komen in aan merking. Twee samenwonende personen worden als gezin aangemerkt, wanneer zij reeds gedurende een jaar duurzaam samenwonen op één adres in een gemee nschappelijke huishouding. Zij dienen dit bij de aan vraag aan te tonen door het inleveren van twee recente uittreksels uit het Bevol kingsregister. De NS-kortingskaart wordt per 1 oktober geldig. Heel veel mensen zullen direct van 1 oktober af extra voordelig willen reizen. Daarbij valt dan te denken aan de ruim 100.000 abonnementhouders, die voor zichzelf en hun eventueel ge zin de zekerheid van extra voordeel zeker niet laten schieten. Wanneer die allemaal op het nippertje hun aanvraag insturen, komt men in tijdnood. Klanten kunnen de spoorwegen helpen door hun aan vraag vóór 1 september in te leve ren Voor wat hoort wat. Wie vóór 1 september inlevert krijgt aan het loket direct een kaart voor een dag gratis treinreizen met het hele ge zin. Die dag mag men zelf uitkiezen. Van 15 juli af liggen op de stations enveloppen klaar met alle informa tie die een klant nodig heeft om te beslissen In die envelop zitten ook de aanvraagformulieren, de mach tigingskaart voor de automatische overschrijving en een NS- kortingskaart voor elk gezinslid, die met een pasfoto erop ingeleverd moet worden Er wordt dikwijls ge zegd, dat de trein duur is. Wie voor een deel van de eigen- en/of gezins verplaatsingen bewust de trein kiest kan met de NS-kortingskaart heel goedkoop uit de voeten. Als illustratie op spoorweggebied kan daarvoor dienen intercon- tainer. een organisatie die voor 24 Europese spoorwegmaatschap pijen de belangen behartigt in het grensoverschrijdende transport van containers over de rail. De werkzaamheden van Intercon- tainer betreffen de coördinatie van alle activiteiten op het gebied van de containerisering en de organisa tie van een internationaal huis- transport van containers, waarbij het overgrote deel van het traject van verlader tot ontvanger per rail wordt afgewikkeld Intercontainer is transportmanager, verkoper en aanspreekpunt voor klanten Be halve in Albanië, Turkije en de Sovjet-Unie heeft Intercontainer in alle Europese landen vertegen woordigingen In Nederland is die vertegenwoordiging binnen de NS-organisatie ondergebracht Het hoofdkantoor van Intercontainer is in Basel gevestigd Omdat met name het spoorwegtechnisch- georiënteerde personeel afkomstig is van de bij de Intercontainer- organisatie aangesloten spoor wegmaatschappijen zijn er binnen de betrekkelyk kleine eenheid van 175 personeelsleden te Basel 14 verschillende nationaliteiten ver tegenwoordigd De 15 talen, die binnen de onderneming worden gesproken staan borg voor een goéde communicatie met de zake lijke partners (zo zijn er zelfs folders in het Esperanto verschenen) Inde dagelijkse omgang binnen de orga nisatie zyn Duits. Engels en Frans de voertalen Deze internationale atmosfeer heeft, samen met de ver schillende culturele achtergronden van de personeelsleden, mede by- gedragen tot het succesvol func tioneren van Intercontainer. Sinds de oprichting in 1967, ten tijde van de aankomst van de eerste Amerikaanse containers op het Europese vaste land. heeft In tercontainer een sterk groeiende ontwikkeling doorgemaakt. Gedurende de eerste vijf jaren van haar bestaan werden er internatio naal in totaal 1 miljoen containers vervoerd De volgende 5 jaren wa gen dat er tweemaal zoveel Medio volgend jaar wordt de viermil- joenste container verwacht Met uitzondering van het recessiejaar 1975 was elk jaar een nieuw record jaar In het grensoverschrijdende verkeer per rail wordt momenteel per maand een hoeveelheid con tainers getransporteerd, die achter elkaar gezet een rij containers op levert van Rotterdam tot voorbij Parijs Deze cijfers tonen aan dat de combinatie rail en container een hele goede is. een combinatie die tot bloei kon komen dankzij een goed internationaal samenwer kingsverband

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7